PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόστος adsl 8Mbit + τηλέφωνο με δωρεάν κλήσεις



dipapadi
03-09-08, 22:04
Ρε παιδιά, επειδή το site του ΟΤΕ με μπέρδεψε, γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει στον ote-conn-x η γραμμή 8mbit + απεριόριστες δωρεάν κλήσεις;
Εννοώ τιμή ανά μήνα με όλα μέσα (πάγιο ΟΤΕ, adsl κλπ.)

cuper
04-09-08, 01:30
Ρε παιδιά, επειδή το site του ΟΤΕ με μπέρδεψε, γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει στον ote-conn-x η γραμμή 8mbit + απεριόριστες δωρεάν κλήσεις;
Εννοώ τιμή ανά μήνα με όλα μέσα (πάγιο ΟΤΕ, adsl κλπ.)

Πάγιο PSTN: € 14,756 /μήνα
Πάγιο Conn-x 8: € 26,9
Πάγιο Talk 24/7 (αστικά+υπεραστικά): € 14,9 /μήνα

Σύνολο € 56,556 /μήνα ή € 113,112 ανά λογαριασμό.

antoine
04-09-08, 08:50
Δεν έχει τίποτα άλλες "άσχετες" χρεώσεις στον λογαριασμό όταν έρχεται;;;

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν κάτι μικρές ακόμα.. Μπορεί να μας διαφωτήσει κάποιος;;

cuper
04-09-08, 08:56
Δεν έχει τίποτα άλλες "άσχετες" χρεώσεις στον λογαριασμό όταν έρχεται;;;

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν κάτι μικρές ακόμα.. Μπορεί να μας διαφωτήσει κάποιος;;

Η αναγνώριση κλήσης στην PSTN χρεώνεται με €2,38 ανά λογαριασμό, αν δε κάνω λάθος.
Αν είναι ο πρώτος λογαριασμός μετά την ενεργοποίηση του connx ή/και talk θα περιέχει και αναδρομικά.
Άλλες χρεώσεις παλαιότερα, ήταν οι κλήσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα, αφού δεν εντάσσονταν για πολύ καιρό στο talk.
Επίσης κινητά, διεθνή, κλήσεις προς 801, 901 και 3ψήφια, 5ψήφια (πχ 11888,13xxx)

antoine
04-09-08, 10:11
Αυτό εδώ υπάρχει;; Βασικό μηνιαίο τέλος Χ.Α.Σ. (δεν έχω ιδέα τι είναι, ξέρω μόνο είναι 2,05€).

Το pdf είναι εδώ: http://www.oteshop.gr/pdf/teleph_tariffs.pdf

dipapadi
04-09-08, 10:27
Καλά ρε παιδιά! Ακόμα διπλάσιες χρεώσεις έχει ο ΟΤΕ από τους άλλους;

goku
05-09-08, 07:45
Καλά ρε παιδιά! Ακόμα διπλάσιες χρεώσεις έχει ο ΟΤΕ από τους άλλους;

ναι, αλλά και καλύτερες υπηρεσίες.

kyriakos7
06-09-08, 12:26
ναι, αλλά και καλύτερες υπηρεσίες.

:oneup::oneup: σωστος

civil
07-09-08, 14:37
Ρε παιδιά, επειδή το site του ΟΤΕ με μπέρδεψε, γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει στον ote-conn-x η γραμμή 8mbit + απεριόριστες δωρεάν κλήσεις;
Εννοώ τιμή ανά μήνα με όλα μέσα (πάγιο ΟΤΕ, adsl κλπ.)

Αντιγραφω απο τον λογαριασμο μου:
Βασικα Τελη 24,80
OnDSL home 8Mbps 16,42
ADSL OTE 28,80
Τελη Connx-Talk 25,042
Μη χανεις κληση-Παγια Τελη 2,60
Τελη συντηρησης τηλ συσκ 0,88
Συνολο χωρις ΦΠΑ 19% 98,542

Ολα αυτα για 2μηνο

hel
09-09-08, 09:20
ναι, αλλά και καλύτερες υπηρεσίες.

To θέμα είναι κατά πόσο έχει καλύτερες υπηρεσίες που δικαιολογούν τις διπλάσιες τιμές.
Δεν έχει ούτε τόσο καλύτερη εξυπηρέτηση από τους εναλλακτικούς ούτε μεγαλύτερες ταχύτητες ούτε περισσότερη σταθερότητα στο ίντερνετ. Ίσα ίσα που τον έπιασαν να κάνει TS...
Απλά έχει λίγο καλύτερη ποιότητα φωνής και καλύτερα ping.

Lagman
09-09-08, 10:54
To θέμα είναι κατά πόσο έχει καλύτερες υπηρεσίες που δικαιολογούν τις διπλάσιες τιμές.
Δεν έχει ούτε τόσο καλύτερη εξυπηρέτηση από τους εναλλακτικούς ούτε μεγαλύτερες ταχύτητες ούτε περισσότερη σταθερότητα στο ίντερνετ. Ίσα ίσα που τον έπιασαν να κάνει TS...
Απλά έχει λίγο καλύτερη ποιότητα φωνής και καλύτερα ping.

OTE talk που έχω πρέπει να πω ότι η ποιότητα φωνής δεν συγκρίνετε με αυτή των εναλλακτικών... ο ΟΤΕ σε έμενα έχει πολύ καλύτερη ποιότητα φωνής .

Όσον αφορά τα Ping δεν είναι μόνο ότι είναι καλύτερα άλλα, οι συνδρομητές ΟΤΕ έχουν λιγότερες φορές προβλήματα (σύγκριση που έκανα με την ομάδα μου πριν κάτι μήνες κάθε μέρα)

vaspater
09-09-08, 12:17
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι όταν δηλώνεις βλάβη σε εναλλακτικούς αυτοί το δηλώνουν στον ΟΤΕ και τρέχει ο ΟΤΕ γιαυτούς....και μετά σου λέει τεχνικό τμήμα εναλλακτικών.....για να δω κανα βαν των εναλλακτικών για να τρέχει για βλάβες......αμ δε........:rofl:

hel
09-09-08, 12:23
Δεν νομίζω ότι δεν συγκρίνεται.
Άλλωστε κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο ρωτάω τον άλλον αν καταλαβαίνει τίποτα, πχ ότι δεν είμαι σε ΟΤΕ και δεν μου έχει παραπονεθεί κανένας. Υπενθυμίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε ασύρματα μέσα στο σπίτι που κάνουν συμπίεση φωνής και όχι τα πιο ακριβά στέρεο συστήματα ήχου για να παίρνουμε τηλέφωνο. Δηλαδή δεν παίρνουμε την καλύτερη ποιότητα ήχου που δίνει ο ΟΤΕ.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι όταν δηλώνεις βλάβη σε εναλλακτικούς αυτοί το δηλώνουν στον ΟΤΕ και τρέχει ο ΟΤΕ γιαυτούς....και μετά σου λέει τεχνικό τμήμα εναλλακτικών.....για να δω κανα βαν των εναλλακτικών για να τρέχει για βλάβες......αμ δε........:rofl:

Οι εναλλακτικοί πληρώνουν τον ΟΤΕ 8.5 Ε το μήνα περίπου , για αυτή τη δουλειά.
Έτσι έχει ορίσει η ΕΕΤΤ.
Άλλο που δεν κάνει τους απαραίτητους ελέγχους και κλείνει τις βλάβες ελέγχοντας μόνο τη φωνή.

-21grams
09-09-08, 22:45
Sorry to barge in, αλλά η όλη διαδικασία υπολογισμού του συνολικού κόστους είναι κάπως "νεφελώδης"...
Θα μπορούσε κάποιος συνδρομητής του ΟΤΕ να μου κάνει μια σούμα για τα μηνιαία κόστη των παρακάτω:
ISDN πάγιο
+
Conn-x 24/1
+
Talk 24/7* (αστικά+υπεραστικά, το πλήρες πακέτο, ΟΧΙ αυτό όπου οι κλήσεις είναι δωρεάν μόνο τα Σ/Κ και σε συγκεκριμένα ωράρια 20:00~08:00)

Πόσο πάει το μαλλί;
*Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι δωρεάν ΟΡΙΣΤΙΚΑ και ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ οι κλήσεις προς ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ πάροχο και όχι μόνο από ΟΤΕ σε ΟΤΕ
(αυτή είναι -ή ήταν;- μία γκρίζα ζώνη)

harris
09-09-08, 22:51
ISDN = 18,92
Conn-x = 29.90
Talk 25/7 = 16.90

Σύνολο 65,72

-21grams
09-09-08, 23:56
Στο τελευταίο σκέλος δεν απαντήσατε (εγώ απ΄την άλλη μεριά, έχω μαύρα μεσάνυχτα αφού σπάνια κοιτάω τα νέα άλλων provider οπότε...)
Υποθέτω ότι ισχύει.

*Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι δωρεάν ΟΡΙΣΤΙΚΑ και ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ οι κλήσεις προς ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ πάροχο και όχι μόνο από ΟΤΕ σε ΟΤΕ
(αυτή είναι -ή ήταν;- μία γκρίζα ζώνη)

Thanks Χάρη, παραμένει ακόμα αρκετά ακριβό σε σχέση με τους εναλλακτικούς.
Αν δεν υπερέβαινε τα 50€ το μήνα (ας πούμε με κατάργηση του PSTN/ISDN παγίου - διακαής επιθυμία του συνόλου των πελατών του Οργανισμού)
έστω και χωρίς xx δωρεάν χρόνο ομιλίας προς κινητά, θα το λάμβανα πολύ σοβαρά υπ' όψη.
Με τα σημερινά δεδομένα απορρίπτεται...

Sofos
10-09-08, 00:32
Το καλύτερες υπηρεσίες είναι σχετικό! Με connex 1024 είχα attenuation 65 και με forthnet2play έχω 48!!! Στον ΟΤΕ μου λέγανε ότι το 1024 και πολύ μου είναι και τώρα με φορθνετ συγχρονίζω στα 6200/1020! Στον ΟΤΕ είχα συνέχεια διακοπές στην σύνδεση μου (4-5 την ημέρα) στην φορθνετ απλά δεν έχω! Στον οτε έπιανα μέγιστο 100kb/s μέσω όρο 60-70 στην φόρθνετ δεν πέφτω κάτω από 500 ενώ συχνά φτάνω και 700!

vaspater
10-09-08, 10:02
Στο τελευταίο σκέλος δεν απαντήσατε (εγώ απ΄την άλλη μεριά, έχω μαύρα μεσάνυχτα αφού σπάνια κοιτάω τα νέα άλλων provider οπότε...)
Υποθέτω ότι ισχύει.


Thanks Χάρη, παραμένει ακόμα αρκετά ακριβό σε σχέση με τους εναλλακτικούς.
Αν δεν υπερέβαινε τα 50€ το μήνα (ας πούμε με κατάργηση του PSTN/ISDN παγίου - διακαής επιθυμία του συνόλου των πελατών του Οργανισμού)
έστω και χωρίς xx δωρεάν χρόνο ομιλίας προς κινητά, θα το λάμβανα πολύ σοβαρά υπ' όψη.
Με τα σημερινά δεδομένα απορρίπτεται...

Tα πάγια του ΟΤΕ δεν πρόκειται να κοπούν ποτέ λόγω του ότι ο ΟΤΕ φτάνει μέχρι και το τελευταίο χωριό .......αυτό βάλτε το καλά στο μυαλό σας......;)

bathan
10-09-08, 12:56
Αχ αυτά τα πάγια έχουν κόψει πολύ κόσμο απο τον ΟΤΕ

hel
11-09-08, 09:37
Το καλύτερες υπηρεσίες είναι σχετικό! Με connex 1024 είχα attenuation 65 και με forthnet2play έχω 48!!! Στον ΟΤΕ μου λέγανε ότι το 1024 και πολύ μου είναι και τώρα με φορθνετ συγχρονίζω στα 6200/1020! Στον ΟΤΕ είχα συνέχεια διακοπές στην σύνδεση μου (4-5 την ημέρα) στην φορθνετ απλά δεν έχω! Στον οτε έπιανα μέγιστο 100kb/s μέσω όρο 60-70 στην φόρθνετ δεν πέφτω κάτω από 500 ενώ συχνά φτάνω και 700!

Πες τα γιατί δεν μας πιστεύουνε.
Το θέμα είναι απλό . Η forthnet χρησιμοποιεί μικρότερο snr margin άρα μπορούμε και πιάνουμε μεγαλύτερες ταχύτητες. Βέβαια παίζει ρόλο και το ρούτερ και κατά πόσο κρατάει την χάλια γραμμή.

Sofos
11-09-08, 11:53
Είχα ίδια ρούτερ!!και στις 2 περιπτώσεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.