PDA

Επιστροφή στο Forum : κάηκε η ethernet του router;



raspoutiv
05-09-08, 02:04
ξαφνικά ένα πρωί βλέπω πως το internet με χαιρέτησε. το βράδυ δούλευε κανονικά αλλά όχι πια. το Fritz!Box Fon μου ήταν συνδεδεμένο στο δίκτυο, όπως έδειχνε το φωτάκι, αλλά δεν επικοινωνούσε με τον υπολογιστή μου. το αποσύνδεσα από την ethernet και το έβαλα στη USB κι όλα ωραία (εκτός από ότι μου μπλοκαρε τα p2p - κλειστές πόρτες αν και από το browser είναι ανοιχτές).

υπέθεσα πως κάηκε η ethernet είσοδος του υπολογιστή κι έτσι πήρα μια νέα κάρτα σε pci και το συνέδεσα εκεί. πάλι τίποτα! είναι δυνατόν να κάηκε η ethernet θύρα του router; :hmm: (δοκίμασα και με άλλο καλώδιο άρα δε φταίει αυτό.)
επίσης τι μπορώ να κάνω με τις πόρτες που τα p2p clients βλέπουν ως κλειστές;

trd64
05-09-08, 12:25
Να κάνεις reset το router στις αρχικές του, εργοστασιακές, ρυθμίσεις.

raspoutiv
06-09-08, 20:56
Να κάνεις reset το router στις αρχικές του, εργοστασιακές, ρυθμίσεις.

έκανα reboot και από το browser αλλά και με χρήση τηλεφώνου. το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. τα προβλήματα παραμένουν.
προσθέτω επίσης πως στο upload μέσω bittorent δεν έχω πρόβλημα. το πρόβλημα είναι στο download που δεν ξεκινά καν.
λέτε να ναι πρόβλημα του router; δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο αφού όλα δούλευαν ρολόι μέχρι πρώτινος κι η ζημιά έγινε ξαφνικά. άλλωστε από τη HOL, με τα μεταχειρισμένα router που μας δίνει, δεν είναι κι απίθανο να μου ήρθε ένα ελλατωματικό

aa144
06-09-08, 21:11
Πάρε ένα πακετάκι CONN-X το πιο φθηνό, είχανε δωρεάν ασύρματο ρούτερ με 4 Ethernet, μπορεί να βρεις ακόμα τέτοια πακέτα. Αν έχει μέσα και Philips ρούτερ, ακόμα καλύτερα.

Τον ΦΡΙΤΣ άστον, βγήκε στη σύνταξη.

raspoutiv
06-09-08, 22:54
δηλαδή κι εσύ λες πως το πρόβλημα με τα ports που μου κόβει το p2p είναι λόγω router ε;
κανονικά πρέπει να ειδοποιήσω τη HOL να μου το αντικαταστήσει αλλά θα πάρει πόσον καιρό κι έχω ήδη κάνει μια αντικατάσταση.
δε θα ναι όμως λαλακεία να αγοράσω router τη στιγμή που κάθε εταιρεία θα μου δώσει εξοπλισμό αν κάνω σύμβαση μαζί της; ίσως κοιτάξω για κάτι μεταχειρισμένο, να τη βγάλω με κανα 10ρικο.

ευχαριστώ και για την πρόταση

TYRONAGA
07-09-08, 16:01
προχθές επαθα το ιδιο.Μάλιστα ειμαι "νέος" με το συγκεκριμένο ρουτερ και λέω και εγω "πάει την εκαψα".
Συνδεση ειχα γιατι τα δυο ασυρματα συνδεδεμένα pc δεν ειχαν προβλημα...
Αυτό που εκανα ειναι να βγάλω τα καλωδια και να τα ξαναβάλω (reset ?) επανεκκίνηση και εντάξει.Α! εβγαλα και εκείνο το λογισμικό...γρηγορο start= πώς το λεει,γιατι γενικά εχω κάποιο προβλημα με το firewall που δεν εχω λύσει ακόμα.Δεν ξερω αν έπαιξε ρολο και αυτό.

WAntilles
07-09-08, 20:07
δε θα ναι όμως λαλακεία να αγοράσω router τη στιγμή που κάθε εταιρεία θα μου δώσει εξοπλισμό αν κάνω σύμβαση μαζί της;

Λέω όχι γιατί έτσι παίρνεις κάτι διαλεγμένο, ποιοτικό, και όχι του καθενός εναλλακτικού καλαθιού.

trd64
07-09-08, 21:28
Λέω όχι γιατί έτσι παίρνεις κάτι διαλεγμένο, ποιοτικό, και όχι του καθενός εναλλακτικού καλαθιού.

Ποιο προτείνεις; Τώρα έχω usr9108 αλλά σκέφτομαι να πάρω αυτό που δίνει η tellas μόλις ξεμπερδέψω με την hol.

gkimonas
07-09-08, 23:21
Ποιο προτείνεις; Τώρα έχω usr9108 αλλά σκέφτομαι να πάρω αυτό που δίνει η tellas μόλις ξεμπερδέψω με την hol.

Το ερώτημα είναι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

trd64
08-09-08, 22:15
Αυτό πάντα ισχύει. Έχω δώσει μια τάξη μεγέθους με το usr που έχω αλλά αν είναι τελείως απαραίτητο πάω και πιο πάνω.

Με άλλα λόγια πάω εκεί που το πρόσθετο 1€ που θα δαπανήσω μου δίνει μικρότερη ωφέλεια από τον router από ότι μου έδωσε το αμέσως προηγούμενο €.

@ ADSLgr.com All rights reserved.