PDA

Επιστροφή στο Forum : ACN+NETCARTA+JETSPEED 500 = ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ



tabak
18-10-03, 03:10
Θέλοντας να δοκιμάσω πως πάει η ACN στις ADSL συνδέσεις, προμηθεύτηκα μία NETCARTA των 8 €.Μέχρι εδώ όλα καλά.
Εξυπακούεται οτι οδηγίες για τις ρυθμίσεις του JETSPEED πουθενά στο φυλλάδιο που συνοδεύει την κάρτα.Τλφ στο 090.... (Τεχνική Υποστήριξη για την κάρτα μόνο) και όλα εντάξει.
Με την εγγραφή μου στο Club Netcarta, διπλασίασα και τον χρόνο πρόσβασης. Ωραία μέχρι εδώ.
Ταχύτητες στον μέσο όρο, το ίδιο και για download.

Το απαράδεκτο της υπόθεσης το ανακάλυψα την επόμενη, όταν προσπάθησα να συνδεθώ. Άφαντη η IP. Βρε ξανά set up, τίποτα από IP.
Ξανά μανά τλφ στο 090..., ξανά απο τηλεφώνου οδηγίες... Τζίφος.
Κοιτόντας λοιπόν τον λογαριασμό μου, ο τεχνικός μου ξεστομίζει το καταπληκτικό: μα έχετε χρησιμοποιήσει όλο το χρόνο της κάρτας!!!

Το ακόμα πιο καταπληκτικό είναι οτι το pc μου ήταν εκτός λειτουργίας τις ώρες κατά τις οποίες υποτίθεται ότι έκανα χρήση της κάρτας.

Η αιτιολογία που αναφέρθηκε από τον τεχνικό ήταν οτι ακόμα και εαν το pc είναι κλειστό, το JETSPEED παραμένει συνδεδεμένο και καταναλώνει χρόνο !!! Μου σύστησε λοιπόν να ξεκαρφώνω το καλώδιο ethernet από το pc για να μην υπάρχει σύνδεση, άρα και κατανάλωση χρόνου.

Μη έχοντας την απαιτούμενη πείρα για να κρίνω τα λεγόμενα του τεχνικού, αυτό έπραξα. Μάταια όμως.

Στην τρίτη άχρηστη NETCARTA έμαθα δε, οτι είχα ? συνδεθεί ακόμα και σε ώρα που ήμουν εκτός σπιτιού !!

Μετά απο αυτά έκανα καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης (Διεύθυνση προστασίας του καταναλωτή) για τα περαιτέρω.

Προσοχή λοιπόν στον συνδυασμό που βλάπτει την τσέπη.

CommandoR
18-10-03, 03:32
Φίλε Tabac νομίζω ότι κάτι άλλο φταίει, μάλλον στο σετάρισμα του JetSpeed γιατί και εγώ με τον ίδιο τρόπο συνδέομαι και δεν έχω αντιμετοπίσει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα. Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιείσει δύο κάρτες και τώρα ετοιμάζομαι για την τρίτη.

Hik
18-10-03, 03:44
Όντως το jetspeed φαίνεται να κρατάει τη γραμμή. Αν θες να κάνεις "disconnect" πήγαινε από το System -> Lock Line.

Βέβαια είναι λίγο ανόητο να έχεις DSL με χρονοχρέωση, μιας και ουτοσιάλλως βλάπτει τη τσέπη.

Stilskin
18-10-03, 04:37
Ektos apo to 090 pou ontos einai kako gia thn tseph ego otan thn eixa xrhsimopoihsei kai hthela na kano mia erothsh eixa brei ena stathero gia to helpdesk.
Psaxe ligo sto site ths Acn na to breis.

Aris_Sat
18-10-03, 06:00
Einai kanonas stin ACN kai genika ton olo omilo i APATH.
Ego xoris na exo katebasei kati... giati den edine tipota mono ip moy edine aferesan apo tin karta 8 ores...
Tha anafero olo to xroniko... kai to skiniko poy exei ginei me tin ACN... Sygnomi an bgei ligo makroskeles.... alla axizei ton kopo na deite poso LAMOGIA EINAI.
Pempti 9/10 syndesi jetspeed500i me grami ote... Fotaki prasino ara ypotheto exoyn ginei ola apo pleyras ote se xrono rekor kai mallon eimai etoimos gia isp...
Post edo sto forum na moy pei kapios poy xerei pos mporo na tsekaro an pragmati einai ok...
eyxaristo oloys osoys moy apantisan 10/10 Paraskeyi blepo tis apantiseis...
Kano guest syndesi me tellas moy dinei anonika ip... syndesi me otenet kanonika ip... Mia karta ACN logiko itan na moy systisoyn na paro gia na testaro tin grammi...
Afoy gyrisa kamia 15aria periptera brika karta...
Test kartas me ISDN kai eggrafi sto netcarta Club ola ok...
Kodikoys klp sto speedmond ip moy dinei kanonika se 20-30 sec alla apo selides PAPALA.... Pali post edo pali symboyles apotelesma selides na min mporo na anoixo me tipota...
H skepsi moy pige oti kati tha fteei sto pc moy...
Ferno 2o pc ta idia kai se ayto... Olo to apogeyma os tis 2 to proi pedeymomai mipos kai bgalo akri... Tipota.... ip apo ACN kanonika alla mexri ekei... selides tipota... Xafnika moy erxetai i idea na mpo me otenet kai na dokimaso tin my.otenet.gr (poy anoigei xoris energi syndesi stin otenet)... Etriba ta matia moy me ebale kanonika kai katebasma tis selidas amesa... Dokimazo tin tellas me ton idio tropo.... pali tin selida go.tellas.gr moy tin deixnei amesos... Syndesi pali me tin karta tis ACN moy dinei ip alla kamia selida.... To tilefono sto 090... egine ypoxreotiko pleon afoy akoysa epi 1 lepto kai pleon ta diafora prokatartika emeina kai 1 lepto stin anamoni apantaei kapios... Toy exigo ti symbainei... moy zitaei kodikoys kartas kai ta sxetika moy leei oti fenetai na exo katanalosei peripoy 8 ores paradexetai oti yparxei kapio problima poy den mporo na do selida kai moy leei " PARE AYRIO NA SOY ANANEOSOYN TO XRONO GIATI PRAGMATI YPARXEI PROBLIMA EGO DEN MPORO NA TO KANO TORA... GIATI DEN EIMAI TEXNIKOS" (Ypotithetai oti xreonoyn 090 gia texnikes symboyles) Synolo tilefonimatos peripoy 6 lepta... ara 4,80 euro xreosi... exoyme paei tin karta os tora sta 12,80 euro...
Toy to episimaino kai toy leo "Ma an paro pali ayrio na moy ananeosoyn ton xrono tha exo dosei perisotera apo oti axizei i karta"... moy leei " Tha toys peis oti ypirxe problima se 1 lepto tha exeis teleiosei" Ton kalinyxtisa klino pc bgazo apo priza to modem kai piga gia ypno...
Sabato 11/10 logo doylias den asxolithika os tis 1 to mesimeri... Gyro stis 1:30 anoigo to pc kai modem tsekaro blepo oti perno ip kanonika me tin netcarta tis ACN... dokimazo gia selida ANOIGOYN TA PANTA KANONIKOTATA... Dokimazo download KANONIKOTATA taxitita 38-40kb/sec...
Tilefono sto 090 na moy ananeosoyn ton xrono.... am de.... afoy toy exigisa ti eixe ginei tin proigoymeni mera prospathise stin arxi na me bgalei trelo ... oti kanena problima den ypirxe kai oti ola ek meroys toys einai ok kai oti fteei to speedjet poy den anoigan oi selides i oti fteei to pc moy kai oti allo trelo mporeite na fantasteite... bebaios endiamesa gia na moy troei xrono sto 090 eixame ta "perimenete 1 lepto na koitaxo"... Sta 12 me 13 lepta tilefonimatos moy leei ortha kofta oti o xronos den ananeonetai ton exo katanalosei. SE KAMIA PERIPTOSI DEN ANANEONETE O XRONOS.
Egina mparoyti... pios eide ton Theo kai den fobithike... Sto amilikto erotima moy "AFOY O XRONOS SE KAMIA PERIPTOSI DEN ANANEONETAI GIATI ME KRATAS 12-13 LEPTA SE TILEFONO 090 ME XREOSI 80 SENT TO LEPTO AFOY SE KAMIA PERIPTOSI O XRONOS DEN ANANEONETE KAI DEN MOY TO LES APO TIN ARXI" kai stin proidopoiisi moy oti tha katafygo stin EETT mesa enimerosis kai opoy alloy theoriso skopimo moy zitise tilefono na me kalesei kapios proistamenos... Toy dino stathero tilefono... den to dexete thelei kinito (giati? gia na min mporei na ginei ixografisi synomilias?) toy dino kinito...
Me pernei se ligo mia kyria kai prospathei na me peisei oti fteei to pc moy fteei to jetspeed fteei o ote... OLOI OI ALOI FTENE ektos apo tin ACN (asxeto an to proigoymeno brady dikos toys ypalilos paradextike oti eide problima "sygkekrimena den dromologoyntan ta paketa pros emena")
Tha koitaze telika to thema kai ayti kai tha me xanaperne tin Deytera...
Tin Deytera pali tilefonimata ek meroys toys (panta sto kinito kai me apokripsi artithmoy) pote den moy eipan onoma pios i pia itan apo tin alli akri tis grammis.... sto erotima moy "AFOY DEN ANANEONETE XRONO GIATI MOY KRATATE TO TILEFONO ANOIXTO GRAMI 090 KAI ME KANETE NA PLIROSO SYNOLIKA PANO APO 20 LEPTA 090" Apantisi telika den exo parei...
O olos omilos exei kanei tin apateonia EPISTIMI.
Xthes koybentaza me mia gnosti moy tin peripeteia poy eixa.... Ta idia antimetopize kai ayti me tis netkartes poy xrisimopoiei... Mpenei sto net mono gia email kai nomize oti tin synefere i netkarta.... Poles fores poy den mporoyse na syndethei toys eperne til kai meta to problima linotan.... Den ixere oti xreonotan me 80 sent to lepto kai epeidi einai asxeti apo pc nomize oti ayti den ekane kati sosta kai den mporoyse na syndethei.....
H MEGALI APATI TIS ACN DEN EINAI I XREOSI TIS KARTAS.... EIANI POY SKOPIMA SOY DIMIOYRGOYN PROBLIMATA YPOXREONONTAS SE NA PAREIS TILEFONO STO 090....
Tora exo syndesi tellas kanena apolitos problima.... taxitites 40-42kb/sec stathera olo to 24oro... Mexri stigmis apolita eyxaristimenos....

Aris_Sat
18-10-03, 06:06
Ektos apo to 090 pou ontos einai kako gia thn tseph ego otan thn eixa xrhsimopoihsei kai hthela na kano mia erothsh eixa brei ena stathero gia to helpdesk.
Psaxe ligo sto site ths Acn na to breis.

Dokimasa na toys paro se ayto to tilefono texnikis ypostirixis ACN... otan omos moy zitisan username kai toys edosa to usrname tis kartas moy eipan eiani karta kai prepei na paro sto 9011210001...
H ARPAXTH EPISTHMH STHN ACN

chrispen
18-10-03, 19:11
H MEGALI APATI TIS ACN DEN EINAI I XREOSI TIS KARTAS.... EIANI POY SKOPIMA SOY DIMIOYRGOYN PROBLIMATA YPOXREONONTAS SE NA PAREIS TILEFONO STO 090....

καταντάς γραφικός , ξεκαθαρίζω οτι δεν έχω τπτ παραπάνω με την acn απο μία απλή 384 συνδρομή

Aris_Sat
18-10-03, 19:25
H MEGALI APATI TIS ACN DEN EINAI I XREOSI TIS KARTAS.... EIANI POY SKOPIMA SOY DIMIOYRGOYN PROBLIMATA YPOXREONONTAS SE NA PAREIS TILEFONO STO 090....

καταντάς γραφικός , ξεκαθαρίζω οτι δεν έχω τπτ παραπάνω με την acn απο μία απλή 384 συνδρομήEipa pote ego oti exeis tipota parapano me tin ACN? an omos den exeis tin miga giati migiazese? Oi kyrioi tis ACN parakoloythoyn kathimerina to forum. GIATI DEN BGAINOYN ANTRIKIA SAN ACN NA ANTIKROYSOYN AYTA POY GRAFONTE GIA AYTOYS?
Kai kati allo... syndesi isdn me tin ACN exo edo kai 2 xronia kai ligei ton Septembrio toy 2004 (pote den eixa problima me tin isdn .... mono poy den dextikan na kanoyn anabathmisi se ADSL) Ayto gia na deis oti den imoyna prokatilimenos apenanti stin ACN

sdikr
18-10-03, 20:41
Καλησπερα, απο την στιγμη που ειχες την νετκαρτα στο jetspeed με ανοιχτο το jetspeed καλα εκανε και τελειωσε αφου ΕΙΣΟΥΝΑ συνδεμενος, και με dialup το ιδιο θα σου εκανε, η καρτα αναφερει ποσες ωρες συνδεση εχεις ΟΧΙ ποσα δεδομενα μπορεις να κατεβασεις, σε αυτο φιλε μου δεν φταιει η acn αν εσυ το αφησες συνδεμενο στο δικτυο το jetspeed.
οσο για το 090 δες και τις αλλες εταιριες που δινουν καρτες για συνδεση στο internet (χωρις adsl δυνατοτητα)
Φιλικα

vivik
19-10-03, 10:11
Γεια σας :D, είμαι νέα χρήστης ADSL και διαβάζω το FORUM τον τελευταίο καιρό. Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να γραφτώ.

Παρατήρησα με λύπη :? ότι γράφονται από κάποιους χρήστες εκφράσεις που "πουλάνε", κάτι σαν τις ειδήσεις του STAR. Διάβασα για "απάτες", για "λαμόγια" κλπ. Νομίζω ότι οι άνθρωποι της τεχνολογίας γνωρίζουμε ότι προβλήματα υπάρχουν πάντα και πόσο μάλλον σε μία νέα τεχνολογία στην Ελλάδα όπως το ADSL. Το θέμα είναι να μάθουμε να τα αντιμετωπίζουμε ακολουθώντας τα σωστά βήματα και πρώτα απ' όλα να έχουμε ενημερωθεί. Ένας χρήστης που δεν έχει ιδέα ότι ο router είναι αυτός που διατηρεί μια σύνδεση ενεργή και όχι το PC δεν νομίζω πως δικαίως ρίχνει αλλού τις ευθύνες για την άγνοιά του. Αν κάποιος δεν γνωρίζει τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν για τη σύνδεσή του, πρέπει να φροντίσει να μάθει και αυτό θεωρώ πως είναι εύκολο αν ψάξει στο Internet. Συμφωνώ βέβαια ότι η υποστήριξη που παρέχεται καλώντας σε 901... δεν είναι συμφέρουσα για τους χρήστες ειδικά αν κάποιοι υποστηρικτές δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι και δεν μπορούν να δώσουν άμεσα απάντηση ή λύση ή έστω να παραπέμψουν έγκαιρα τον χρήστη σε κάποιον που θα τον βοηθήσει αποτελεσματικά. Χρειάζεται λοιπόν περισσότερος σεβασμός στην τσέπη, τη νοημοσύνη και την υπομονή των χρηστών από τους ISPs. Επειδή αυτό αναφέρθηκε για την υποστήριξη της NETCARTA, εγώ βρήκα ότι υπάρχει e_mail και fax υποστήριξης που δίνονται στο site (netcarta.gr), όπως και πλήρεις οδηγίες για τη σύνδεση ακόμη και με ADSL. Κι εγώ την σύνδεσή μου τη δοκίμασα με NETCARTA και router χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αφού είναι ο πιο εύκολος τρόπος και είναι η μοναδική κάρτα με πρόσβαση ADSL.Μάλλον όμως κάποιοι έχουν περισσότερη όρεξη για εντυπωσιασμούς και πανικό και αυτό δεν νομίζω πως είναι το αντικείμενο του FORUM.
Όλα τα παραπάνω τα γράφω γιατί εγώ και ελπίζω οι περισσότεροι μπαίνουμε στο Forum για να βρούμε λύση σε κάποιο πρόβλημά μας, να ανταλλάξουμε απόψεις για τις νέες τεχνολογίες και να αλληλοβοηθηθούμε. Δεν βλέπω λοιπόν σε τι χρησιμεύουν posts που βρίζουν ή υποστηρίζουν τους ISPs. Λύνουν κάποιο πρόβλημά μας?

apok
19-10-03, 18:51
Eisai sigouros gia ayto poy les oti den dexthkan na sou kanoun anava8mish ths ISDN se Adsl?? Giati emena etsi egine..Alla as to dextoume oti den dexthkan ( sorry gia thn kaxypopsia mou alla gia mia etaireia PAROXHS YPHRESIWN INTERNET spania den dexontai na paroun kapoia xrhmta parapanw )...Zhtas apo toys ypey8ynous ths etaireias na vgoun kai na milhsoun antrikia edwmesa...ayto den 8a to sxoliasw..poios se ypoxrewse na kaleseis to 901??...apo oso vlepw mia xara 3ereis na grafeis..giati den esteiles ena mail??giati kai oikonomia sthn tseph sou 8a ekanes kai to provlhma sou 8a elynes...kai sthn telikh an den mporousan na sou apanthsoun me mail..sou dinoun thn dynatothta na tous dwseis ena thl na se kalesoun ekeinoi..sthn periptwsh panta pou den mporoun na sou apanthsoun me e-mail...Eipes kai kati allo se prohgoumeno post..oti se kalesan sto kinhto me apokrypsh gia na mhn fainetai o ari8mos tous kai ktl ktl ktl...se periptwsh pou den vlepeis tv kai ektos apo to adslgr.com den mpaineis se kamia allh selida...h ACN einai paroxeas kai sta8erhs thlefwnias..kai fysika to xrhsimopoioun kai sto diko tous thlefwniko kentro..ayto aytomata shmainei oti se klhseis pros kinhta den vgazei anagnwrish, para mono se sta8era..Prin loipon katseis kai grapseis TOSA POLLA, psa3e, ma8e kai 8a katalabeis oti ta misa apo osa grafeis den isxyoun..
Ayta ta oliga apo emena

tabak
20-10-03, 01:10
Καλησπερα, απο την στιγμη που ειχες την νετκαρτα στο jetspeed με ανοιχτο το jetspeed καλα εκανε και τελειωσε αφου ΕΙΣΟΥΝΑ συνδεμενος, και με dialup το ιδιο θα σου εκανε, η καρτα αναφερει ποσες ωρες συνδεση εχεις ΟΧΙ ποσα δεδομενα μπορεις να κατεβασεις, σε αυτο φιλε μου δεν φταιει η acn αν εσυ το αφησες συνδεμενο στο δικτυο το jetspeed.
οσο για το 090 δες και τις αλλες εταιριες που δινουν καρτες για συνδεση στο internet (χωρις adsl δυνατοτητα)
Φιλικα

Το θέμα είναι οτι σε ανθρώπους σαν και εμένα, με περιορισμένη εμπειρία και γνώση σε συνδέσεις δικτύων, η ACN έπρεπε να παρέχει με πρόσφορο τρόπο (έντυπο οδηγιών ή σελίδα σε site) όλες αυτές τις πληροφορίες, χωρίς να είμαι αναγκασμένος να τλφ σε τεχνική υποστήριξη. Το απαράδεκτο κατ΄εμένα είναι οτι και τις τρεις φορές που ζήτησα λύση στο πρόβλημά μου απο το helpdesk της ACN, ποτέ δεν μου δόθηκε ορθή πληροφόρηση.

tabak
20-10-03, 01:57
Γεια σας :D, είμαι νέα χρήστης ADSL και διαβάζω το FORUM τον τελευταίο καιρό. Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να γραφτώ.

Παρατήρησα με λύπη ....... :?

Αν εννοείς τις οδηγίες στο site της Netcarta, δεν έχουν σχέση με τίποτα απο όσα μου είπαν στο 090...Φυσικά, πουθενά οδηγίες για σετάρισμα του modem. Και βέβαια, η λεπτομέρεια οτι ο router κρατάει την σύνδεση για όσο είναι ανοικτός πουθενά...Εγώ λοιπόν ο αδαής από συνδέσεις δικτύου, απαιτώ να έχω σωστό και υπεύθυνο customer service την στιγμή μάλιστα που το πληρώνω.

Δεν υποστηρίζω ούτε κατακρίνω ή βρίζω κάποιον ISP. Ζητώ τα δικαίωματά μου σαν καταναλωτής και βεβαίως εκφράζω ελεύθερα τη γνώμη μου και μοιράζομαι τις δικτυακές μου εμπειρίες με όλα τα μέλη του forum.

Φιλικά

parisk
20-10-03, 04:49
Και βέβαια, η λεπτομέρεια οτι ο router κρατάει την σύνδεση για όσο είναι ανοικτός πουθενά...

και περιμένεις αυτό να το μάθεις από το site της Netcarta ? 8O

vivik
20-10-03, 14:46
Αν εννοείς τις οδηγίες στο site της Netcarta, δεν έχουν σχέση με τίποτα απο όσα μου είπαν στο 090...Φυσικά, πουθενά οδηγίες για σετάρισμα του modem. Και βέβαια, η λεπτομέρεια οτι ο router κρατάει την σύνδεση για όσο είναι ανοικτός πουθενά...Εγώ λοιπόν ο αδαής από συνδέσεις δικτύου, απαιτώ να έχω σωστό και υπεύθυνο customer service την στιγμή μάλιστα που το πληρώνω.



Λοιπόν tabak, δεν νομίζω ότι ένα προϊόν είναι υποχρεωμένο να μάθει σε οποιονδήποτε κάτι που δεν έχει αρχή και τέλος όπως είναι τα δίκτυα γενικά. Γι' αυτό υπάρχουν βιβλία, σεμινάρια, σχολές κλπ.
Η NETCARTA θεωρώ πως έχει πλήρεις οδηγίες για τη χρήση της, δεν είναι δυνατό να έχει και οδηγίες χρήσης Internet, router, modem κλπ.

sdikr
20-10-03, 15:28
Καλησπερα, απο την στιγμη που ειχες την νετκαρτα στο jetspeed με ανοιχτο το jetspeed καλα εκανε και τελειωσε αφου ΕΙΣΟΥΝΑ συνδεμενος, και με dialup το ιδιο θα σου εκανε, η καρτα αναφερει ποσες ωρες συνδεση εχεις ΟΧΙ ποσα δεδομενα μπορεις να κατεβασεις, σε αυτο φιλε μου δεν φταιει η acn αν εσυ το αφησες συνδεμενο στο δικτυο το jetspeed.
οσο για το 090 δες και τις αλλες εταιριες που δινουν καρτες για συνδεση στο internet (χωρις adsl δυνατοτητα)
Φιλικα

Το θέμα είναι οτι σε ανθρώπους σαν και εμένα, με περιορισμένη εμπειρία και γνώση σε συνδέσεις δικτύων, η ACN έπρεπε να παρέχει με πρόσφορο τρόπο (έντυπο οδηγιών ή σελίδα σε site) όλες αυτές τις πληροφορίες, χωρίς να είμαι αναγκασμένος να τλφ σε τεχνική υποστήριξη. Το απαράδεκτο κατ΄εμένα είναι οτι και τις τρεις φορές που ζήτησα λύση στο πρόβλημά μου απο το helpdesk της ACN, ποτέ δεν μου δόθηκε ορθή πληροφόρηση.


Εγω ο μονος isp που εχω δει να εχει οδηγιες (για τα modem Που δινει ο ΟΤΕ) ειναι η Οτενετ. να αρχισουμε να βριζουμε ολους τους isp? απο την στιγμη που εχεις μπει στο adslgr ενα search θα σου απαντουσε τα ερωτηματα το πως να το κανεις setup κλπ.
Το οτι δεν αναφερεται πανω στο manual της νετκαρτα για το adsl ειναι πολυ απλα οτι οταν εκδοθηκε η καρτα adsl δεν ειχανε!
Αν δεν κανω λαθος στο helpdesk σου δωσαν πληροφοριες πως να το συνδεσεις το modem οποτε καναν την δουλεια τους καθως και σου αναφεραν (δυστηχως εφοσον επαθες οτι το jetspeed ειναι παντα συνδεμενο)


φιλικα

maria
20-10-03, 16:05
sdikr έγραψε:
Καλησπερα, απο την στιγμη που ειχες την νετκαρτα στο jetspeed με ανοιχτο το jetspeed καλα εκανε και τελειωσε αφου ΕΙΣΟΥΝΑ συνδεμενος, και με dialup το ιδιο θα σου εκανε, η καρτα αναφερει ποσες ωρες συνδεση εχεις ΟΧΙ ποσα δεδομενα μπορεις να κατεβασεις, σε αυτο φιλε μου δεν φταιει η acn αν εσυ το αφησες συνδεμενο στο δικτυο το jetspeed.
οσο για το 090 δες και τις αλλες εταιριες που δινουν καρτες για συνδεση στο internet (χωρις adsl δυνατοτητα)
Φιλικα


Για παρε μια της Forthnet να δεις αν ειναι 090....σταθερο στην αθηνα και 800 δινουν που ειναι δωρεαν.Και αν παρεις Αθηνα και πεις παιδια ειμαι Σαλονικα σου δινουν σταθερο εκει.

apok έγραψε:
poios se ypoxrewse na kaleseis to 901??...apo oso vlepw mia xara 3ereis na grafeis..giati den esteiles ena mail??giati kai oikonomia sthn tseph sou 8a ekanes kai to provlhma sou 8a elynes...kai sthn telikh an den mporousan na sou apanthsoun me mail..sou dinoun thn dynatothta na tous dwseis ena thl na se kalesoun ekeinoi..sthn periptwsh panta pou den mporoun na sou apanthsoun me e-mail...

Και αν δεν εχεις αλλη συνδεση και πηρες την καρτα γι'αυτο το λογο απο που θα στειλεις e-mail?και πως θα τους πεις το τηλεφωνο σου για να σε παρουν?

parisk
20-10-03, 17:14
Για παρε μια της Forthnet να δεις αν ειναι 090....σταθερο στην αθηνα και 800 δινουν που ειναι δωρεαν.Και αν παρεις Αθηνα και πεις παιδια ειμαι Σαλονικα σου δινουν σταθερο εκει.

Δίνει η κάρτα της Forthnet ADSL? :?:

yannis1967
20-10-03, 17:17
Για παρε μια της Forthnet να δεις αν ειναι 090....σταθερο στην αθηνα και 800 δινουν που ειναι δωρεαν.Και αν παρεις Αθηνα και πεις παιδια ειμαι Σαλονικα σου δινουν σταθερο εκει.

Δίνει η κάρτα της Forthnet ADSL? :?:

Οχι.

maria
20-10-03, 17:29
συγγνωμη κιολας αλλα δεν ελεγε χωρις adsl δυνατοτητα?Ε γι'αυτες λεω

NeK
20-10-03, 18:27
Tabak, όταν πήρες την κάρτα αυτή, σου πέρασε καθόλου από το μυαλό να αναρωτηθείς με ποιον τρόπο μετράνε την ώρα που είσαι συνδεδεμένος;

Ακριβώς, το βρήκες, μετρώντας πόση ώρα είσαι συνδεδεμένος με το account σου.

Πως αλλιώς θα σε χρονομετρήσουν, αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος! τι να κάνουν τα νύχια τους να μυρίσουν οι άνθρωποι;

Σαν να παραπονιέσαι ότι το τάδε βενζινάδικο από όπου έβαλες βενζίνη δεν σου είπε ότι όταν πατάς το γκάζι στο αυτοκίνητό σου καταναλώνεις την βενζίνα από το ντεπόζιτο.

Είναι απολύτως αυτονόητο.

Μόνο όσοι δεν έχουν καμία επαφή με αυτοκίνητα μπορεί να μην το γνωρίζουν.

Είναι αυτονόητο φίλε μου ότι καταναλώνεις την κάρτα σου όταν είσαι logged on, το πότε και το πως είσαι Logged on είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα.

Αφού λοιπόν εσύ δεν έχεις ιδέα πως χρονομετράτε μία τέτοια κάρτα με τον δικό σου εξοπλισμό, δεν σου φταίει απολύτως κανένας.

Ε δεν θα σε πάρουν και από το χεράκι στην τελική, αν δεν το κατέχεις το άθλημα, μπορείς πολύ απλά να μην ακουμπήσεις την ADSL, κανείς δεν σου είπε ότι είναι για mainstream αυτή η τεχνολογία, απαιτεί βλέπεις μία τεχνονωσία του χρήστη, ανώτερη από την "πατάω κουμπάκι κλείνει, πατάω κουμπάκι ανοίγει".

Αλλά μόνο να παραπονείστε ξέρετε, γιαυτό είναι εδώ αυτό το forum; Για να ακούμε την λασπολογία του καθενός; Που αντί να παραδεχτεί το λάθος του έρχετε και βγάζει την χολή του εδώ μέσα;

Αντί να ρωτήσετε στο forum αυτό τις απορίες σας που είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα βρείτε πολλούς εδώ μέσα που τους αξίζουν συγχαρητήρια, να σας βοηθήσουν και να σας τις λύσουν! Και μία μέρα και εσείς να κάνετε το ίδιο.

Παρά μόνο το χρησιμοποιείτε ως βήμα για την ακτάσχετη λασπολογία προς πάσα κατεύθυνση.

Συνεχίστε έτσι, μετά μην παραπονεθείτε αν θα αρχίσουν να πέφτουν τα bans βροχή!

tabak
20-10-03, 22:13
Tabak, όταν πήρες την κάρτα αυτή, σου πέρασε καθόλου από το μυαλό να αναρωτηθείς με ποιον τρόπο μετράνε την ώρα που είσαι συνδεδεμένος;........



Επειδή ακριβώς δεν κατέχω το άθλημα, φροντίζω να παρακολουθώ το forum αυτό ώστε να μπορώ να μαθαίνω μέσα από την εμπειρία άλλων users.
Θέλοντας να συνειφέρω και εγώ σε αυτή τη συλλογική γνώση, αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία που είχα με το εν θέματι προιόν. Ποτέ δεν φαντάστηκα οτι θα με χαρακτήριζε κάποιος λασπολόγο, μόνο και μόνο επειδή εξέφρασα την σκέψη μου ή επειδή απλά παράθεσα πραγματικά γεγονότα.

Θεωρώ λοιπόν οτι το ύφος που χρησιμοποιείς στην απάντησή σου αγαπητέ empire είναι προσβλητικό. Και επειδή μάλλον το forum αυτό απευθύνεται σε users που έχουν "ανώτερη τεχνογνωσία" ,όπως άλλωστε αναφέρεις και εσύ στην απάντησή σου, ησύχως αποχωρώ.

Καλή συνέχεια.

sdikr
20-10-03, 22:34
sdikr έγραψε:
Καλησπερα, απο την στιγμη που ειχες την νετκαρτα στο jetspeed με ανοιχτο το jetspeed καλα εκανε και τελειωσε αφου ΕΙΣΟΥΝΑ συνδεμενος, και με dialup το ιδιο θα σου εκανε, η καρτα αναφερει ποσες ωρες συνδεση εχεις ΟΧΙ ποσα δεδομενα μπορεις να κατεβασεις, σε αυτο φιλε μου δεν φταιει η acn αν εσυ το αφησες συνδεμενο στο δικτυο το jetspeed.
οσο για το 090 δες και τις αλλες εταιριες που δινουν καρτες για συνδεση στο internet (χωρις adsl δυνατοτητα)
Φιλικα


Για παρε μια της Forthnet να δεις αν ειναι 090....σταθερο στην αθηνα και 800 δινουν που ειναι δωρεαν.Και αν παρεις Αθηνα και πεις παιδια ειμαι Σαλονικα σου δινουν σταθερο εκει.


apok έγραψε:
poios se ypoxrewse na kaleseis to 901??...apo oso vlepw mia xara 3ereis na grafeis..giati den esteiles ena mail??giati kai oikonomia sthn tseph sou 8a ekanes kai to provlhma sou 8a elynes...kai sthn telikh an den mporousan na sou apanthsoun me mail..sou dinoun thn dynatothta na tous dwseis ena thl na se kalesoun ekeinoi..sthn periptwsh panta pou den mporoun na sou apanthsoun me e-mail...

Και αν δεν εχεις αλλη συνδεση και πηρες την καρτα γι'αυτο το λογο απο που θα στειλεις e-mail?και πως θα τους πεις το τηλεφωνο σου για να σε παρουν?


Συνγωμη δεν γνωριζα για την netkey (801) καθως και την smile (801) η sparknet εχει 090.

Καμια καρτα δεν σου δινει email (βεβαια υπαρχουν και τα free), αλλα μπορεις να την χρησιμοποιησεις σαν απλη συνδεση για να δεις σελιδες οπως το adslgr που εχουν πληροφοριες για το πως γινεται η συνδεση.


Δεν εχω κατι καλο ή κακο με κανεναν isp (περαν τελας που δεν παω καθολου).
Απλα δεν μπορουμε με το παραμικρο να τα ριχνουμε στον καθε isp επειδη δεν μας εκατσε.
Στην νετκαρτα λεω μπραβω διοτι ειναι ο μονος που δινει adsl μεσω καρτας με μονο ανταγωνιστη ισως το adsl lite της sparknet. (20ευρω το μηνα για 5GB).
φιλικα

apok
21-10-03, 00:07
Και αν δεν εχεις αλλη συνδεση και πηρες την καρτα γι'αυτο το λογο απο που θα στειλεις e-mail?και πως θα τους πεις το τηλεφωνο σου για να σε παρουν?[/quote]

Ή Netcarta έχει σαφής οδηγίες για το πως να κάνεις σύνδεση στο διαδίκτυο με Pstn και Isdn. Φυσικά και υπάρχουν πολλά free mails για να δημιουργήσεις οπότε μπορείς άνετα να έρθεις σε επικοινωνία με το HelpDesk της Netcarta εκτός και αν χωρίς καμμία γνώση στο internet πας και πάρεις Α.ΡΥ.Σ από τον ΟΤΕ και DSL modem και πας να συνδεθείς΄πράγμα που δεν νομίζω ότι συμβαίνει. Οπότε δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Βέβαια ίσως οι πιο πολύ να βαριούνται να κάνου αυτή την διαδικασία και παίρνουν τηλ στο 901... αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι φταίει η Netcarta και το HelpDesk της..Σωστά???

parisk
21-10-03, 00:48
H MEGALI APATI TIS ACN DEN EINAI I XREOSI TIS KARTAS.... EIANI POY SKOPIMA SOY DIMIOYRGOYN PROBLIMATA YPOXREONONTAS SE NA PAREIS TILEFONO STO 090....


Αυτό δεν θα το πίστευα με τίποτα ακόμα και εαν με διαβεβαίωναν. 8O

Το κέρδος σε ένα προϊόν είναι να το αγοράζουν και όχι να χρισιμοποιούν την έστω και με πληρωμή τεχνική υποστήριξη του.

Πραγματικά είσαι πολύ προκατελλημένος, ηρέμησε μεγάλε... γιατί σέρνονται και εμφράγματα :D :D :D

parisk
21-10-03, 00:50
συγγνωμη κιολας αλλα δεν ελεγε χωρις adsl δυνατοτητα?Ε γι'αυτες λεω

οκ σόρυ, εγώ μάλλον δεν κατάλαβα καλά επειδή δεν είχες χρησιμοποιήσει παράθεση :)

NeK
21-10-03, 10:43
Tabak, όταν πήρες την κάρτα αυτή, σου πέρασε καθόλου από το μυαλό να αναρωτηθείς με ποιον τρόπο μετράνε την ώρα που είσαι συνδεδεμένος;........



Επειδή ακριβώς δεν κατέχω το άθλημα, φροντίζω να παρακολουθώ το forum αυτό ώστε να μπορώ να μαθαίνω μέσα από την εμπειρία άλλων users.
Θέλοντας να συνειφέρω και εγώ σε αυτή τη συλλογική γνώση, αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία που είχα με το εν θέματι προιόν. Ποτέ δεν φαντάστηκα οτι θα με χαρακτήριζε κάποιος λασπολόγο, μόνο και μόνο επειδή εξέφρασα την σκέψη μου ή επειδή απλά παράθεσα πραγματικά γεγονότα.

Θεωρώ λοιπόν οτι το ύφος που χρησιμοποιείς στην απάντησή σου αγαπητέ empire είναι προσβλητικό. Και επειδή μάλλον το forum αυτό απευθύνεται σε users που έχουν "ανώτερη τεχνογνωσία" ,όπως άλλωστε αναφέρεις και εσύ στην απάντησή σου, ησύχως αποχωρώ.

Καλή συνέχεια.

Όπως και εσύ περιμένεις να μην σε προσβάλει κανείς εδώ μέσα, έτσι (και ο aris_sat κλπ κλπ) δεν πρέπει να προσβάλεις με την σειρά σου τους ISPs για κάτι που ευθύνεσαι εσύ.

Δεν "εξέφρασες την γνώμη σου", ούτε "παράθεσες πραγματικά γεγονότα".

Ήρθες να καταγγείλεις και να προσβάλεις έναν isp που έκανε την δουλειά του όπως θα έπρεπε.

Έχω δει πολλά τέτοια παρόμοια μηνύματα για πολλά και διαφορετικά θέματα, ελάχιστοι όμως είδαν ότι έκαναν λάθος και ευθυνόντουσαν οι ίδιοι και ζήτησαν συγνώμη και επανορθώσανε γιαυτό.

Αν πάλι νομίζεις ότι εξακολουθείς να έχεις δίκιο τότε φίλε μου συγνώμη αλλά δεν θα επιτρέψω στο forum αυτό να χρησιμοποιείται ως μάντρα παραπόνων δίχως καμία υποχρέωση από τους γραφόντες.

Αυτό σου ζήτησα, τώρα αν θέλεις να αποχωρήσεις καλώς, εγώ πάντως σου ζητώ να μην το κάνεις, γιατί και εγώ έχω πει πολλές @$#@$#$ αλλά μετά τις κατάλαβα και ζήτησα και συγνώμη ΚΑΙ επανόρθωσα, αυτό ζητάω από όλους σας.

NeK
21-10-03, 10:46
Α και για να μην αφήνουμε να ενοούνται μερικά πράγματα, τα 2 τελευταία ποστ μου σε αυτό το topic πάνε ΚΑΙ για τον Aris_sat.

@ ADSLgr.com All rights reserved.