PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ ΣΕ ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΗ



aliveri_g
05-09-08, 15:23
ΓΕΙΑ...
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ HOL.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ
ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΔΕΚΤΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

lsavvaid
06-09-08, 04:25
Ενεργοποίηση σε ανενεργή γραμμή καθυστερεί σημαντικά, παλαιότερα έφτανε και τους 6 μήνες , από φίλους τώρα τελευταία έχω ακούσει για 2+ μήνες. Αν έχεις μέσο στον ΟΤΕ δεν θα έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι κυρίως πότε ο ΟΤΕ θα ενεργοποιήσειι την γραμμή κάτι που για δικό του πελάτη δεν αργεί πάνω από δέκα μέρες ενώ όταν το κάνει για άλλο πάροχο (ανταγωνιστή) κάνει έναν ''αιώνα''. Βέβαια παίζει ρόλο και ο εκάστοτε πάροχος κατά πόσο κυνηγάει το θέμα και η hol δεν φημίζεται για αυτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς μεγάλες ψυχικές αντοχές γιατί το πράμα καταντάει για γέλια και για κλάματα μαζί

johnvam
06-09-08, 08:28
1) Καταρχήν καλως ήρθες στο forum!
2) Μην γράφεις με κεφαλαία γραάμματα. Απαγορεύεται σύμφωνα με τους κανόνες του forum.
3) Σκέψου το καλά πριν πας στην HOL... Διάβασε καλά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κάθε πάροχος.

logosof
06-09-08, 12:03
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους φίλους.

Είναι δέλεαρ η τιμή που προσφέρει η HOL, αλλά από ποιότητα υπηρεσιών (χρόνος ενεργοποίησης, επίλυση προβλημάτων, λογιστήριο, εξυπηρέτηση πελατών)...:down:

johnvam
06-09-08, 12:30
Είναι δέλεαρ η τιμή που προσφέρει η HOL,

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424 (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424)

Δεν υπάρχει καλύτερη προσφορά!

logosof
06-09-08, 13:08
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424 (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424)

Δεν υπάρχει καλύτερη προσφορά!


Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δεν το ανέφερα, επειδή ο φίλος ρωτάει μόνο για ΗΟΛ.

Σίγουρα η προσφορά της 4νετ είναι η καλύτερη οικονομική προσφορά της αγοράς.

vaggoulas
06-09-08, 13:22
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424 (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424)

Δεν υπάρχει καλύτερη προσφορά!
Πρέπει να έχεις γραμμή ΟΤΕ για να παίξει αυτή η προσφορά.Μην το ξεχνάμε.

theopan
06-09-08, 14:21
Πρέπει να έχεις γραμμή ΟΤΕ για να παίξει αυτή η προσφορά.Μην το ξεχνάμε.

Πράγμα το οποίο δεν ήταν το ζητούμενο από τον ερωτώντα. Δεν υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες προσφορές. Όλοι τις ίδιες τιμές πάνω κάτω έχουν πλέον (τα 2-3 ευρώ ανά μήνα δε νομίζω ότι αποτελούν διαφορά άξια λόγου). Απλά κοντά στο "τυρί", υπάρχει πάντα και μια "φάκα".

Vassilis91
07-09-08, 15:59
Γεια σας παιδιά.Είμαι ήδη κάτοχος internet (δυστυχώς στην Altec) και έλεγα να μεταφερθώ σε hol.Πληρώνω κάτι extra άμα κάνει η hol την μεταφορά γραμμής από την Altec στην εταιρία της?

maxorfo
07-09-08, 17:32
Για αιτήσεις έως 30/9 η ενεργοποίηση νέων συνδέσεων είναι δωρεάν. Γι' αυτή καθαυτή τη μεταφορά δεν υπάρχει χρέωση.

Ariko
09-09-08, 17:21
Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο σε ΗΟL και τους ρώτησα για double-play.
Tους είπα επίσης ότι δεν έχω τηλεφωνικό αριθμό απο ΟΤΕ.
Και μου λεν, οκ ολα τα αναλαμβάνει η HOL μέσα απο το ιδιόκτητο δίκτυο της.
Τους ρωτάω, δηλαδή δεν εμπλέκεται καθόλου ο ΟΤΕς για την ενεργοποίηση της γραμμής?
Μου λένε -ακούστε- "Κύριε μου ξέρουμε οτι είναι δύσκολο να το καταλάβετε αλλα πλέον δεν χρειάζεται να έχετε ΟΤΕ για να έχει τηλέφωνο"
Του λεω οκ, δηλαδή όταν θα παίρνω τηλέφωνο για να μάθω για την πορεία της ενεργοποίησης δεν θα μου αναφέρετε καθόλου τον ΟΤΕ κ οτι περιμένουμε απο ΟΤΕ και τέτοια πράγματα.
Και μου λέει ΟΧΙ, δεν το καταλαβαίνετε? Αντε λέω καλά.

Ξέρει κανείς εάν ισχύει αυτό????
Η πουλάνε παπάδες και θα πάρω καμιά μέρα τηλέφωνο στην ΗΟL και θα μου πούν οτι περιμένουμε τον ΟΤΕ?
Ευχαριστώ!

nm96027
09-09-08, 17:27
Ο πωλητης αυτοσχεδιάζε, νομιζω. Κανονικα ναι δεν θα επρεπε να ακουσεις την λεξη ΟΤΕ. Ομως συμφωνα με το RUO η διαδικασία περνάει απο τον ΟΤΕ. Θα πρεπει η hol να ζητησει την κατασκευη νεου βρόχου για το συγκεκριμένο διαμερισμα, ο ΟΤΕ να τις δωσει ημερομηνια κατασκευης και παραδοσης και μετα η hol να στειλει τεχνικο για την μεικτονομιση.

Ariko
09-09-08, 17:31
Και εγώ αυτό ήξερα.
Και του το ρώτησα 5-6 φορές που νευρίασε.
Μου λέει μου το έχετε ρωτήσει 6 φορές και δεν θα σας ξαναπαντήσω.
Θα σας ξαναρωτήσω και θα μου απαντήσετε και 7, του λεω.
Τεσπα, και την 7η φορά το ίδιο μου είπε, οτι δεν εμπλέκεται καθόλου ο ΟΤΕ μαζι μας.
Για να δω λεω...

Δηλαδή παπάδες ο πωλητής εε?

lsavvaid
09-09-08, 17:32
Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο σε ΗΟL και τους ρώτησα για double-play.
Tους είπα επίσης ότι δεν έχω τηλεφωνικό αριθμό απο ΟΤΕ.
Και μου λεν, οκ ολα τα αναλαμβάνει η HOL μέσα απο το ιδιόκτητο δίκτυο της.
Τους ρωτάω, δηλαδή δεν εμπλέκεται καθόλου ο ΟΤΕς για την ενεργοποίηση της γραμμής?
Μου λένε -ακούστε- "Κύριε μου ξέρουμε οτι είναι δύσκολο να το καταλάβετε αλλα πλέον δεν χρειάζεται να έχετε ΟΤΕ για να έχει τηλέφωνο"
Του λεω οκ, δηλαδή όταν θα παίρνω τηλέφωνο για να μάθω για την πορεία της ενεργοποίησης δεν θα μου αναφέρετε καθόλου τον ΟΤΕ κ οτι περιμένουμε απο ΟΤΕ και τέτοια πράγματα.
Και μου λέει ΟΧΙ, δεν το καταλαβαίνετε? Αντε λέω καλά.

Ξέρει κανείς εάν ισχύει αυτό????
Η πουλάνε παπάδες και θα πάρω καμιά μέρα τηλέφωνο στην ΗΟL και θα μου πούν οτι περιμένουμε τον ΟΤΕ?
Ευχαριστώ!

Κλασικό παράδειγμα υπαλλήλου που θέλει να πάρει το bonus αιτήσεων και λέει ότι θέλει για να εξαπατήσει τον πελάτη. Και βέβαια χρειάζεται επέμβαση του ΟΤΕ για να πάρεις νέα γραμμή και μετά σε παραδίδουν σε αυτους (καλό η κακό δεν ξέρω). Ο χρόνος για να συνδεθείς αν δεν έχεις από πριν γραμμή είναι συνήθως πάνω από 2 μήνες (λόγω αδικαιολόγητης καθυστέρησης του ΟΤΕ) και τα άλλα είναι όπως είπες παπάδες

Ariko
09-09-08, 17:35
Καλά το φανταζόμουνα.
Ήθελα να του ζητήσω και όνομα κ ηχογράφηση για να έχω στοιχεία αλλα δεν το προχώρησα.
Είπα να δω πρώτα τι γίνεται.
Ευχαριστώ παίδες.

costas43gr2
09-09-08, 22:23
Και κάτι σημαντικό ακόμα, αν είσαι σε νέα πολυκατοικία και δεν έχει γίνει σύνδεση με το τον χαλκό του ΟΤΕ ακόμα, δηλαδή δεν υπάρχει υπόγεια εισαγωγή, και δεν έχει κανονιστεί από τον κατασκευαστή με αιτήσεις από τον ΟΤΕ, δεν προκειτα να δεις σύνδεση ποτέ, εκτός και γίνουν όλα αυτά και κάποιος άλλος βάλει πρώτος γραμμή ΟΤΕ και μπορείς να δώσεις στοιχεία για την αίτηση, όπως αριθμό τηλεφώνου που ζητάνε.
ΔΕΝ υπάρχει χαλκός, δ.λ.δ. καλώδιο, από άλλον στην Ελλάδα παρά μόνο από τον κύριο παροχέα και αυτός τον παραδίδει - ελέγχει μεχρι τον πελάτη.
Όταν λένε σε ιδιόκτητο, εννοούν όχι μέσω ΑΡΥΣ...

theopan
09-09-08, 23:14
Και εγώ αυτό ήξερα.
Και του το ρώτησα 5-6 φορές που νευρίασε.
Μου λέει μου το έχετε ρωτήσει 6 φορές και δεν θα σας ξαναπαντήσω.
Θα σας ξαναρωτήσω και θα μου απαντήσετε και 7, του λεω.
Τεσπα, και την 7η φορά το ίδιο μου είπε, οτι δεν εμπλέκεται καθόλου ο ΟΤΕ μαζι μας.
Για να δω λεω...

Δηλαδή παπάδες ο πωλητής εε?

Πολύ απλά έπεσες σε βλάκα ο οποίος προσπαθεί να το παίξει έξυπνος. Άλλο τον ρωτούσες και άλλο καταλάβαινε.
Επί της ουσίας: προφανώς ό,τι σου είπε είναι ανοησίες. Η εμπλοκή του ΟΤΕ στην όλη διαδικασία είναι καθοριστικής σημασίας. Δεν έχει αλλάξει το παραμικρό.

Vitruvian78
14-09-08, 02:03
Γιατι δεν κανεισ αιτηση στον ΟΤΕ να σοθ δςσει και δικη του αριθμοδοτηση και μετα στο καπακι να κανεισ μεταφορα σε οποιο παροχο θες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.