PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοντά σε ράδιο σταθμό



termar
06-09-08, 00:37
Διάβασα κάπου ότι κοντά στην περιοχή που μένω (Χαλέπα) προφήτη Ηλία χάνια Κρήτης υπαρχή ράδιο σταθμός υπαρχή κάνεις που να μένει σε αυτήν την από ευαγγελίστρια και πάνω προς πρόβα να έχει conn-x και να έχει πρόβλημα στην γραμμή του που να προκαλείτε από τον ράδιο σταθμό

utp
06-09-08, 00:39
Τι προβλημα σου παρουσιαζει?Εμενα το βραδυ κανει εντονα σκαμπανεβασματα το snr ενω τη μερα ειναι απολυτα σταθερο...Παντως δεν εχω αποσυνδεσεις...

Minas1000
06-09-08, 01:14
Σταθμος FM λιγο δυσκολο να σου κανει παρεμβολες στην adsl.
Στην Σουδα ομως στα μεσαια κυματα ΜW η ΑM αναλογα το ραδιο σου,στη συχνοτητα 1512 ειναι ο σταθμος Χανιων και ειναι θηριο.Αυτες οι συχνοτητες των μεσαιων ειναι μεσα στο φασμα της adsl.

StGeon
06-09-08, 01:45
Σταθμος FM λιγο δυσκολο να σου κανει παρεμβολες στην adsl.
Στην Σουδα ομως στα μεσαια κυματα ΜW η ΑM αναλογα το ραδιο σου,στη συχνοτητα 1512 ειναι ο σταθμος Χανιων και ειναι θηριο.Αυτες οι συχνοτητες των μεσαιων ειναι μεσα στο φασμα της adsl.

Χωρίς να γίνομαι γραφικός(γιατί δε το κατέχω το θέμα), νομίζω ότι όταν η ένταση είναι πολύ μεγάλη κάνει σε όλο το φάσμα παρεμβολή.
Όπως το κινητό κάνει παράσιτα στα ηχεία.

Πάντως άμα δεν μπορείς να έχεις dsl στο σπίτι σου, λόγω του θορύβου από τη κεραία, δεν ξέρω πόσο ακτινοβολία μπορεί να έχεις.........:whistle:

termar
06-09-08, 09:30
Τι προβλημα σου παρουσιαζει?Εμενα το βραδυ κανει εντονα σκαμπανεβασματα το snr ενω τη μερα ειναι απολυτα σταθερο...Παντως δεν εχω αποσυνδεσεις...

Έχω και εγώ σκαμπανεβάσματα στο snr από 6 που είναι την ημέρα το βράδυ κατεβαίνει 3-4 ενώ ορισμένες φορές έχω και μείωση στην ταχύτητα αλλά δεν ξέρω τι φταίει

utp
06-09-08, 11:58
Έχω και εγώ σκαμπανεβάσματα στο snr από 6 που είναι την ημέρα το βράδυ κατεβαίνει 3-4 ενώ ορισμένες φορές έχω και μείωση στην ταχύτητα αλλά δεν ξέρω τι φταίει

Αποσυνδεσεις εχεις?Παντως ειναι πολυ χαμηλα το snr για 4αρα ταχυτητα που εχεις!!Εγω λεω να το δηλωσεις σαν βλαβη και αν βρουν τη γραμμη οκ τοτε μαλλον απο παρεμβολη θα γινονται αυτα.

a453
06-09-08, 12:35
Δε γνωρίζω καθόλου την περιοχή, αλλά αν το δίκτυο του ΟΤΕ είναι υπόγειο, τότε μάλλον το ADSL έχει μία φυσική μόνωση.

Ακόμη το γεγονός ότι έχεις τα σκαμπανεβάσματα τις νυχτερινές ώρες με προβληματίζει. Είτε θα έχεις την ίδια κατάσταση καθόλη την ημέρα ή θα είναι χειρότερα τις πρωϊνές ώρες που κάποιος θα ανέβαζε την ισχύ για να αυξήσει την εμβέλεια και να έχει περισσότερους ακροατές.

Για να σε καθησυχάσω πάντως σε Αθήνα (Πάρνηθα) και Θεσσαλονίικη (Χορτιάτης) οι κάτοικοι που είναι δίπλα στα 'χωριά' κεραιών δεν έχουν (δηλώσει) τέτοια προβλήματα.

emeliss
06-09-08, 16:12
Σωστός για το υπόγειο δίκτυο.

Υπήρχε και σταθμός στο ΤΕΙ (95.2) αλλά νομίζω πως δεν λειτουργεί πια. Ξέρεις κάτι;

termar
06-09-08, 20:50
Σωστός για το υπόγειο δίκτυο.

Υπήρχε και σταθμός στο ΤΕΙ (95.2) αλλά νομίζω πως δεν λειτουργεί πια. Ξέρεις κάτι;

Εγώ λέω για το 7 ενιαίο λύκειο που είναι στους 107.4 δεν ξέρω αν εννοείς τον ίδιο σταθμό . Πάντως έβαλα το ράδιο μου σε αυτή τη συχνότητα αλλά δεν ακούγετε τίποτα εκτός αν κάνουν ορισμένες ώρες πρόγραμμα

emeliss
07-09-08, 12:52
Πρέπει να έχει κλείσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.