PDA

Επιστροφή στο Forum : Help : Web Setup Zyxel 650-R33



Axilleass
18-10-03, 07:10
Μολις πηρα το Zyxel 650-R33..
Καταρχην να πω οτι η adsl μου δεν ειναι ακομα ενεργοποιημενη.. (grrrr ! ) :) και επισης οτι εχω μαλλον.. μεσανυχτα απο συνδεσεις δικτυου κλπ..
Προσπαθω να μπω στο web setup αλλα.. δεν !
Ουτε μπορεσα να βρω στο συνοδευτικο cd οδηγιες για αυτο...
Δινω δ/νση http://192.168.1.1/ και μου βγαζει παραθυρο για κωδικο... Αφηνω κενο το ονομα χρηστη και βαζω pass. 1234
Αλλα οπως θα δειτε και στος φωτογραφιες,, τιποτα...
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη... :)

Axilleass
18-10-03, 07:12
αυτο ειναι απο την συνδεση

http://www.sitemaker.gr/axilleass/assets/0081.jpg

http://www.sitemaker.gr/axilleass/assets/082.jpg

Athlon_XP
18-10-03, 08:56
Πάντως στο Zyxel Prestige 650R-31 είναι τα εξής:

username: admin
password: 1234

Δοκίμασε με αυτά που πιστεύω ίσως να δουλέψει.

Axilleass
18-10-03, 09:00
ok.. Το βρηκα ! Τα ελεγε στο βιβλιαρακι του εντελει.. Ηθελε ονομα χρηστη...
και μπηκα επιτελους στο setup με i.e.... Οποτε ειναι ενταξει η επικοινωνια pc με modem.. Αντε να μου συνδεσουν και την γραμμουλα μου να δουμε...

Axilleass
18-10-03, 09:04
Athlon_XP
Ευχαριστω..
Ξεστραβωθηκα και εγω και..το διαβασα ! Αχ, αυτη η ανυπομονησια μου.. :)
Σε ευχαριστω πολυ παντως..

Axilleass
18-10-03, 09:33
Αυτες οι ρυθμισεις ειναι σωστες ?? Σαν πολλα blocked δεν λεει ?? :)
(ειναι ολα τσακαρισμενα εκτος απο το τελευταιο.. -ping )
Internet Security

--------------------------------------------------------------------------------

Your device provides the following filter rules

Telnet Telnet traffic is blocked from the WAN to the LAN
FTP FTP traffic is blocked from the WAN to the LAN
TFTP TFTP traffic is blocked from the WAN to the LAN
Web Web traffic is blocked from the WAN to the LAN
SNMP SNMP traffic is blocked from the WAN
Ping Ping traffic is blocked from the WAN


--------------------------------------------------------------------------------

avatarious
22-10-03, 20:26
dio pragmata ithela na rwtisw.evala 384 tellas me prestige 650r33
1.pws kanw ping?
2.kapoios eixe proteinei kapou ena prwtokollo gia tellas me zyxel pio einai ayto?
3.apo aytous pou piran splitteraki apo to mgmanager egrafe zyxel?giati emena mou to xrewsan gia zyxel kai leei kati allo apo exw
eimai se siemens dslam (an voithaei sto prwtokolo)
thanx
elpizw oi experts na min me kinigisoun
doulevei poly kala ftou mi to matiaxw

yiapap
22-10-03, 20:39
Αυτες οι ρυθμισεις ειναι σωστες ?? Σαν πολλα blocked δεν λεει ?? :)
(ειναι ολα τσακαρισμενα εκτος απο το τελευταιο.. -ping )


Σωστές είναι. Αν δε χρειάζεται να ελέγχεις τη σύνδεσή σου από άλλο σημείο (π.χ. να ελέγχεις από το γραφείο/σχολή ότι η γραμμή στο σπίτι σου είναι ανοιχτή), τσέκαρε και το ping traffic.

Athlon_XP
22-10-03, 20:45
Όσον αφορά τις ερωτήσεις του avatarious. Έχουμε και λέμε

1) Πηγαίνεις στο μενού έναρξη (start) και επιλέγεις την επιλογή εκτέλεση (run). Μετά γράφεις cmd και πατάς το Enter. Αφού σε βγάλει στην γραμμή εντολών msdos μετά δίνεις την παρακάτω εντολή: ping host ή ip address πχ ping www.forthnet.gr

2) Το πρωτόκολλο αυτό (authentication) για την Tellas είναι το CHAP το οποίο είναι και με την ACN

3) Εμένα πάντως το δικό μου έγραφε Zyxel κανονικά.

yiapap
22-10-03, 20:53
dio pragmata ithela na rwtisw.evala 384 tellas me prestige 650r33
1.pws kanw ping?
2.kapoios eixe proteinei kapou ena prwtokollo gia tellas me zyxel pio einai ayto?


1. Από Έναρξη->Εκτέλεση γράφεις command (+Enter) για Windows 9x/ME ή cmd (+Enter) για Win2000/XP. Αυτό ανοίγει "command prompt". Εκεί γράφεις ping xxxx όπου xxxx το όνομα του κόμβου/site ου θέλεις να ελέγξεις π.χ. ping www.adslgr.com Δες και http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2529

2. Αφού παίζει είσαι εντάξει. Μην το πειράξεις

(Athlon με πρόλαβες!)

avatarious
22-10-03, 21:35
eyxaristw poli twara giati mou to xrewsan san zyxel den xerw ti na peis...kai edwsa kai 22 evrw.ennow to protokolo pou anaferetai ston wizard tou prestige,nomizw o greekmind eixe pei vcppooa,anyaway thanx kai pali

cosmos
22-10-03, 22:01
@avatarious: Πήρα το PSTN splitter μπεζ χρώματος, αλλά δεν έγραφε πουθενά Zyxel. Στο τιμολόγιο αναφερόταν ως "Zyxel cable adsl pots splitter".

Axilleass
22-10-03, 23:29
COSMOS ουτε απο κατω δεν λεει τπτ ? δεν εχει αυτοκολητο zyxel ?

yiapap ευχαριστω...

Τελικα την δουλεια μαλλον την κανει το norton firewall.. (int.security)
-απο οτι ειδα σημερα στο γραφειο που μας εγκατεστησαν τεχνικοι ενα παρομοιο δικτυο και υπηρχε το ιδιο ακριβως προβλημα..- Θελει στην καρτελα firewal -> networking -> trusted -> add να δοθουν οι διευθυνσεις ip που χρησιμοποιουνται απο το δικτυο.. πχ απο ***.***.1.1 εως ***.***.1.255 για να τις αφηνει να επικοινωνουν...

cosmos
22-10-03, 23:58
Καμμία αναφορά σε Zyxel...

avatarious
23-10-03, 00:01
PPPoA/VC ennoousa proigoumenws an xerei kapoios leei,twra pou eima spiti vlepw oti to diko mou splitteraki leei magcom,kala i kerdoskopia telika einai sto aima tou ellina...

Axilleass
23-10-03, 11:01
...!! Καλα..και το δικο μου που γραφει zyxel, στο μονο σημειο που το κανει (και μετα βιας ! :) ) ειναι ενα μικρο αυτοκολητακι στο κατω μερος...
Παντος σε οποιον θα τον κανει να αισθανθει καλυτερα -σχετικα με την αγορα του σε spliter- ευχαριστως του χαριζω το εν λογω αυτοκολητο Ppp :) μια και ειμαι απολυτα σιγουρος οτι μεταξυ τους ολα αυτα τα spliterακια δεν εχουν απολυτως καμια διαφορα,,, :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.