PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με mail servers;



pfg
06-09-08, 12:47
Από χθες αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα:
Προσπαθώντας να στείλω mail απο tellas λογαργιασμό μέσω outlook express σε π.χ gmail πέρνω συνέχεια το παρακάτω μύνημα:


The message could not be sent because one of the recipients was rejected by the server. The rejected e-mail address was 'xxxxxxxxxxxx'. Subject 'xxxxxxxxxxxx', Account: 'pop.tellas.gr', Server: 'smtp.tellas.gr', Protocol: SMTP, Server Response: '550 RCPT TO:<xxxxxxxxxxxx> Relaying not allowed', Port: 25, Secure(SSL): No, Server Error: 550, Error Number: 0x800CCC79

Αυτό συνέβει σε 2 λογαριασμούς gmail που έστειλα....

Δοκίμασα να στείλω και ένα στον εαυτό μου, (λογαριασμό tellas) και ενώ δείχνει ότι το έστειλε κανονικά, δεν έφτασε ποτέ!! :hmm:

Παρατήρησε κανείς κάτι αντίστοιχο απο χθες το απόγευμα;

crypter
06-09-08, 12:53
στειλτα μεσω του browser σου μεχρι να το διορθωσουν (αν προκειται για δικο τους προβλημα, που δεν θα ειναι και η πρωτη φορα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=200108 )

pfg
07-09-08, 11:56
Thanks για την απάντηση crypter.

Απλά θα ήθελα να μάθω αν αντιμετωπίζει και άλλος κόσμος το ίδιο πρόβλημα αυτή την περίοδο, έτσι ώστε να ξέρω αν είναι δικό μου το πρόβλημα ή της tellas....

neo76
07-09-08, 17:07
Καλησπέρα,

Απο το μήνυμα "Relaying not allowed" που σου γράφει υποψιάζομαι οτι το πρόβλημα έχει να κάνει με την IP που έχει πάρει το ρουτερακι σου. Είναι πιθανόν η tellas να χρησιμοποιεί επιπλέον νέα block διευθύνσεων στο δίκτυο της, για τα οποια όμως δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα οι mail servers της. Συνεπώς εφόσον δεν αναγνωρίζουν οτι η υπάρχουσα IP σου οτι ανήκει στην tellas, δεν επιτρέπουν την αποστολή mail σε διεύθυνση εκτός tellas(πχ gmail).

Οποτε, αν επιγεί να στείλεις κάποιο μήνυμα, δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση, μπας και πάρεις IP απο άλλο "καλό" block διευθύνσεων, και ταυτόχρονα προσπάθησε να ενημερώσεις για το πρόβλημα την tellas.


Από χθες αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα:
Προσπαθώντας να στείλω mail απο tellas λογαργιασμό μέσω outlook express σε π.χ gmail πέρνω συνέχεια το παρακάτω μύνημα:



Αυτό συνέβει σε 2 λογαριασμούς gmail που έστειλα....

Δοκίμασα να στείλω και ένα στον εαυτό μου, (λογαριασμό tellas) και ενώ δείχνει ότι το έστειλε κανονικά, δεν έφτασε ποτέ!! :hmm:

Παρατήρησε κανείς κάτι αντίστοιχο απο χθες το απόγευμα;

pfg
08-09-08, 11:32
Thanks για την απάντηση. Μάλλον όντως το πρόβλημα ήταν η IP. Σήμερα δούλεψε κανονικότατα το mail. Επίσης παρατήρησα ότι η IP είχε αλλάξει.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! :)

minovg
08-09-08, 16:00
Κι εγώ έχω πρόβλημα με τον mail server... :S

Δεν μπορεί να στείλει μέιλ εδώ και λίγες μέρες... Η λύση ποια είναι; Αλλαγή ΙΡ;

Farmako
16-09-08, 02:46
Έχετε εσείς πρόβλημα με το email από τελλάς; Στέλνετε κανονικά; Οι άλλοι το λύσατε το πρόβλημα;

blkik
16-09-08, 11:55
Χθες διαπίστωσα και γω πρόβλημα στο mails. Αναγκαστικά χρησιμοποιώ yahoo

stratis1958
16-09-08, 20:55
Σήμερα όλη την ημέρα είχαμε πρόβλημα με τα e-mail μέσω του Outlook Express στην Πρέβεζα.Μόλις πατήσεις για να στείλεις μήνυμα μέσω του Outlook σε πετάει έξω από το δίκτυο (διακοπή σύνδεσης).Με yahoo, gmail, mailbox να λειτουργούν κανονικά.Επικοινώνησα το πρωί με την Tellas και μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα με το mail serverκαι ότι μέχρι το μεσημέρι θα αποκαθίστατο η βλάβη.Δυστυχώς μέχρι τώρα( 20:54 ώρα ) δεν έχει επιλυθεί.

wireless_surfer
16-09-08, 22:32
κι εδώ σήμερα τα ίδια
λαμβάνω κανονικά, αλλα το Smtp για τα εξερχόμενα είναι κουφό

sunlight2030
17-09-08, 12:21
Καλημερα πελατης μου με ενημερωσε για το παραπανω προβλημα παω νατο δω και σας ενημερωνω

aperxalos
17-09-08, 12:45
Παιδιά έχει καμμιά δεκαριά μερες τουλάχιστον αυτή η ηλιθιότητα με τους mail servers της tellas! Εμάς δηλαδή που είμαστε σε business πρόγραμμα και χρειαζόμαστε τα mail για τη δουλειά μας, μας έχει ξεσκίσει! Και σε πρόσφατη επικοινωνία που είχα (σήμερα) μου είπαν οτι είναι άγνωστο πότε θα λυθεί το όλο θέμα! Πραγματικά σκέφτομαι να καταγγείλω τη σύμβαση!

wireless_surfer
17-09-08, 18:41
σαν να έφτιαξε ?
λέω σαν, όπως λέμε σαν φυστίκ, σαν 24Mbps κλπ κλπ

Farmako
17-09-08, 19:05
σαν να έφτιαξε ?
λέω σαν, όπως λέμε σαν φυστίκ, σαν 24Mbps κλπ κλπ
Nαι όντως. Στέλνει κανονικά πλέον.

Mouse Potato
17-09-08, 19:21
Μέσω webmail εγώ πάντως στέλνω/λαμβάνω κανονικά...

sunlight2030
17-09-08, 22:26
Μίλησα σήμερα και εγώ μαζί τους και μου είπαν πως γνωρίζουν πως υπάρχει πρόβλημα αλλά για το πότε θα λυθεί δεν έχουν ενημέρωση. Στο μεταξύ ο πελάτης μου που είχε το πρόβλημα παιδεύετε εδω και 4 μέρες να αποστείλει email.
Γνωρίζει κανείς ο φάκελος με τα spam πως αδειάζει γιατί αν πάρω την Tellas θα περιμένω μια ώρα.

aperxalos
18-09-08, 14:35
Fingers crossed... μην το ματιάξουμε! :p

apostol70
19-09-08, 00:41
Μίλησα σήμερα και εγώ μαζί τους και μου είπαν πως γνωρίζουν πως υπάρχει πρόβλημα αλλά για το πότε θα λυθεί δεν έχουν ενημέρωση. Στο μεταξύ ο πελάτης μου που είχε το πρόβλημα παιδεύετε εδω και 4 μέρες να αποστείλει email.
Γνωρίζει κανείς ο φάκελος με τα spam πως αδειάζει γιατί αν πάρω την Tellas θα περιμένω μια ώρα.

μέσω του Webmail πηγαίνεις στον root φάκελλο, τσεκάρεις το τετραγωνάκι του spam folder και πατάς delete. Για μερικές μέρες θα σου έρχονται όλα τα τα spam στον inbox folder, οπότε αν χρησιμοποιείς π.χ. το Outlook θα σου κατεβαίνουν εκεί, αλλά συξμ πορεία θα ξαναφτιάξει. Μετά κάποια στιγμή θα σου ξαναγεμίσει ο spam φάκελλος οπότε θα το ξανακάνεις κλπ κ.ο.κ. κ.ο.κ. κ.ο.κ.

Αλήθεια τόσο δύσκολο τους είναι να ρυθμίσουν τον spam φάκελλο να αδειάζει αυτόματα τα μυνήματα που είναι π.χ. πιο παλιά από μια βδομάδα για να μην παιδευόμαστε εμείς;

wireless_surfer
19-09-08, 02:46
μου έκανε εντύπωση αυτό με τα τσεκαρισμένα τετραγωνάκια που αναφέρεις και αναγκάστηκα να μπω στο αθλιο web mail..
είναι όμοιο με αυτό που βλέπεις στα ss μου ? Απλή περιέργεια
44189
44190

ermis333
19-09-08, 06:56
Με internet explorer δεν θα έχεις πρόβλημα.

wireless_surfer
19-09-08, 12:04
τενκ γιου, ουτε που μου πέρασε απο το μυαλό, είχα εμμέινει στην αθλιοτητα...

sunlight2030
21-09-08, 21:02
Καλησπέρα το πρόβλημα έχει αποκατασταθεί (τουλάχιστο το δικό μου)

thanks all!!!!!!!!!!!1

stratis1958
21-09-08, 21:58
Καλησπέρα το πρόβλημα έχει αποκατασταθεί (τουλάχιστο το δικό μου)

thanks all!!!!!!!!!!!1

Το δικό μου δυστυχώς όχι ακόμα:evil:

Αθάνατοι εναλλακτικοί πάροχοι!!!:down:

nyannaco
21-09-08, 22:37
Κατ'αρχήν συμμερίζομαι απόλυτα την άποψη που λέει ότι αφού πληρώνω κάτι απαιτώ να το έρχω και να δουλεύει. Πέραν αυτού όμως, (α) όλοι μάθαμε the hard way τί σημαίνει Tellas, και (β) όλοι ενδέχεται να φύγουμε κάποια στιγμή. Ερωτώ λοιπόν: γιατί να παιδεύομαι με το άθλιο mail της Tellas, όταν το gmail είναι απείρως καλύτερο και δωρεάν, και ανεξάρτητο παρόχου;
Thunderbird + gmail = :worthy:

tzitziras
30-09-08, 12:22
Και πάλι πρόβλημα "access denied" με τον smtp server της Τελλάς :down:

stevenik
02-10-08, 19:43
Το ιδιο και στην Καβάλα εδω και 1 εβδομαδα σε ενος φιλου μου, που χρησιμοποιει το email για επαγγελματικους λογους.
Πραγματικα η εταιρεια δεν παιζεται.. εαν τυχον καποιος μιλησε με την τελλας και τον ενημερωσε για κατι νεοτερο ας ενημερωσει εδω.

Dimitris_80
11-10-08, 17:49
Πάλι ο μέιλ σέρβερ της Τελλάς έχει πρόβλημα... Και μέσω POP3 πρόσβασης αλλά και μέσω Webmail... :down:

Εννοείται ότι δεν είναι να έχεις τον λογαριασμό της Τελλάς για βασικό λογαριασμό mail...

pppetros
11-10-08, 19:01
Το ιδιο προβλημα και εγω :down::evil::twisted:

Mouse Potato
11-10-08, 23:39
Εμένα συνέβει το εξής παράξενο. Την πρώτη φορά που έκανα login στο webmail, βγήκε κανονικά. Δεν έκανα προσπάθεια να στείλω/λάβω mail όμως. Κάνω logout καθαρίζω την cache, ξαναμπαίνω και πάπαλα... Από τότε δεν έχει ξαναμπεί :down:

g_kor
12-10-08, 00:18
και εγω :down:

takisx
12-10-08, 10:02
έχω πρόβλημα από χθες το απόγευμα το οποίο συνεχίζεται και σήμερα...
:down:

apostol70
12-10-08, 11:28
Παρασκευή δεν δούλευε χτες κατέβασα κανονικά τα mail σήμερα πάλι τα ίδια. Ούτε το webmail δουλεύει :mad:

wireless_surfer
12-10-08, 11:41
καλύτερα πιστεύω, κάθε φορά που υπάρχει ανάλογο πρόβλημα, να ανοίγεται ένα καινούργιο θέμα, ωστε να μπορούμε να δώσουμε την διεύθυνση σε mail π.χ. στην εξυπηρέτηση πελατών, να έχει μίαν άποψη του μεγέθους και του εκνευρισμου .
Οκ και έτσι δίνουμε το url, αλλα άμα το δει κανα λάχανο πχ, μπορεί να μπερδευτεί με τις ημερομηνίες...

Kατά τα άλλα, 2η μέρα χωρίς mail

vaskgr
12-10-08, 20:19
Μετά από 2 μέρες χωρίς mail τώρα το outlook δούλεψε κανονικά.
Τέλλη κάτι δεν πάει καλά με την Tellas. Τα νεύρα μας.
Καλά που υπάρχουν και οι OPEN DNS και δεν μένουμε από net.
:down::down::down:
:evil::evil::evil:

takisx
12-10-08, 20:47
Είναι ΟΚ τώρα
για να δούμε...

wireless_surfer
12-10-08, 21:48
Μετά από 2 μέρες χωρίς mail τώρα το outlook δούλεψε κανονικά.
Τέλλη κάτι δεν πάει καλά με την Tellas. Τα νεύρα μας.
Καλά που υπάρχουν και οι OPEN DNS και δεν μένουμε από net.
:down::down::down:
:evil::evil::evil:

όντως, κλεισαμε 48ωρο για να επιδιορθωθεί
μέχρι την επομένη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.