PDA

Επιστροφή στο Forum : OTEGLOBE προβλήματα κάθε μεσημέρι!



hlapatsas
06-09-08, 15:54
Κάθε μεσημέρι περίπου στις 2 η ώρα τα pings με Γερμανία υπερδιπλασιάζονται.
Η Tellas τον τελευταίο καιρό πάει μέσω Oteglobe γερμανια.Εγώ και οι φίλοι που παίζουμε όλοι μαζί Call of duty 4, κάθε μεσημέρι τα ίδια.Τα παιδιά έχουν Connex και εγώ Tellas Ζιστο.
ΑΜΑ δεν έχουν bandwith γιατί κάθονται και μοιράζουν...
Έχουν πέσει όλοι πάνω, Vivodi απο Oteglobe, Tellas από Oteglobe, Οτε από Oteglobe και δεν ξέρω ποιος άλλος και αναβάθμιση από ότι φαίνεται στο δίκτυο δεν έχουν κάνει!
Εμείς οι gamers θα παίξουμε ένα τιμημένο online παιχνίδι αξιοπρεπώς σε αυτήν την χώρα;;Ελεος...:down:

dfk_7677
06-09-08, 16:00
Δεν είναι νομίζω θέμα bandwidth για το ping δεν παίζει ανάλογα με τις ώρες αιχμής, χτες στις 9 πχ που είναι ώρα αιχμής, το ping ήταν το λογικό 60ms για frankfurt. Άλλωστε το ping είτε είναι 60ms (φυσιολογικό) είτε 130ms(μη φυσιολογικό). Δεν έχει άλλες τιμές, που θα σήμαινε ότι γεμίζει το μπουρί και φτάνει στο απροχώρητο. Η otenet πάντως αλλάζει το routing της και πάει από oteglobe london μέχρι frankfurt για να μην είναι 130ms αλλά 90ms.

emeliss
06-09-08, 16:06
Η OTEGlobe δίνει στάνταρ κυκλώματα. Δεν θα τον "πιει" εκτός αν υπάρχει βλάβη. Ο κάθε πάροχος απολαμβάνει τα κυκλώματα που πληρώνει.

Αν κάποιος ζητήσει ένα 2,5Gbps παραπάνω, η OTEGlobe δεν θα του πει όχι.

hlapatsas
06-09-08, 16:58
Φιλαράκι μου, μάλλον δεν κατάλαβες ότι ταυτόχρονα σε Tellas και Οτε-connex συμβαίνει κάθε μεσημέρι!
Διαφορετικό κύκλωμα έχει μισθώσει ο Οτε διαφορετικό η Tellas.
Από την στιγμή που γίνεται ταυτόχρονα το πρόβλημα είναι της Oteglobe.

emeliss
06-09-08, 17:03
Έτσι υποθέτεις. Η Tellas και ο OTE έχουν ανεξάρτητα κυκλώματα εγγυημένης ταχύτητας. Τώρα το μεσημέρι τι συμβαίνει με την χρήση των στάνταρ αυτών κυκλωμάτων είναι άλλο θέμα.

hlapatsas
06-09-08, 17:07
Δουλεύεις στον Οτε;
Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει τι συμβαίνει;Δεν βρίσκω κάποια λογική από την στιγμή που δεν είμαι τεχνικός σε μία από τις παραπάνω εταιρίες.
Είμαι σε έναν εναλλακτικό πάροχο και το πρόβλημα μου το γεύονται και άλλοι πάροχοι.Το κοινό σημείο είναι η Oteglobe.Το αλλό παιδί από την παρέα που έχει forthnet και δεν πάει από Oteglobe όλα καλά!Ε ναι υποθέτω ότι έχει πρόβλημα η Oteglobe λοιπόν, λογικό είναι.

emeliss
06-09-08, 17:12
Δεν κατάλαβες τι εννοώ. Αν η OTeGlobe είχε πρόβλημα θα το έφτιαχνε την ίδια μέρα γιατί οι ρήτρες που θα πλήρωνε είναι τεράστιες. Αν έχει ακόμα και μικρό πρόβλημα ένας isp, αμέσως θα δηλώσει βλάβη. Είναι απίθανο να συμβαίνει κάτι για μέρες και να είναι θέμα ποιότητας κυκλώματος. Και δεν έχει σημασία πόσοι έχουν πέσει πάνω. Τα κυκλώματα είναι εγγυημένης ταχύτητας και ποιότητας.

Σε κάθε περίπτωση εσύ σαν χρήστης αν έχεις πρόβλημα σηκώνεις το τηλέφωνο και δηλώνεις βλάβη. Άσε αυτούς να βρουν τι φταίει (αν φταίει).

hlapatsas
06-09-08, 17:17
Δεν φτιάχνονται όλα τα προβλήματα σε μία ημέρα...Περνάει από τόσες χώρες το δίκτυο αυτό...
Τηλέφωνο για δήλωση βλάβης δεν παίρνω γιατί την τελευταία φορά που το έκανα βρέθηκα να εξηγώ τι είναι το ping,όχι μόνο στην tellas.Στο Ελλάντα δεν ασχολούνται με αυτό το χαρακτηριστικό της γραμμής, απλά δεν τους πολυνοιάζει.

sdikr
06-09-08, 17:22
την περιπτώση να είναι πρόβλημα στην πλευρά της Γερμανίας την βγάζεις απ έξω;

hlapatsas
06-09-08, 17:29
Όχι, δεν την απορρίπτω.Αν και από την μεριά της Γερμανίας να είναι πάλι με την Oteglobe θα έχει να κάνει το πρόβλημα, απλώς θα έχει μικρότερο ποσοστό ευθύνης από ότι πριν.

sdikr
06-09-08, 17:43
Όχι, δεν την απορρίπτω.Αν και από την μεριά της Γερμανίας να είναι πάλι με την Oteglobe θα έχει να κάνει το πρόβλημα, απλώς θα έχει μικρότερο ποσοστό ευθύνης από ότι πριν.

Το κάθε route που επιλέγει ο κάθε backbone provider είναι δικό του θέμα, δεν ξέρουμε αν πχ η αλλή ακρή εχεί επιλέξει μην έχει το απαραίτητο Bandwidth ή οχι


Μην ξεχνάς μιλάμε για την oteglobe που πέραν απο αυτά που δίνει στους παρόχους εδώ δίνει και 20gbps στην τουρκία, πιστέυεις ότι έχουν πρόβλημα γραμμών;

ίσως να έχουν πρόβλημα routing, αλλά αυτό δεν είναι μόνο δικό τους πρόβλημα

SfH
06-09-08, 18:01
Οι παράγοντες είναι τόσοι πολλοί που είναι δύσκολο να αποδειχθεί κάποιο πρόβλημα μονο με τα στοιχεια που δίνεις. Ίσως αν είχαμε traceroute κι από τις 2 κατευθύνσεις να βοήθαγε να βρούμε το bottleneck.

Πάντως από θέμα bandwidth, η oteglobe έχει αρκετό για να καλύπτει τις ανάγκες των πελατών της για αρκετά χρονια ακόμα, afaik. Το υψηλό latency από μονο του δεν είναι απαραίτητο να έχει ως μοναδικό αίτιο τη μη επάρκεια bandwidth.

emeliss
06-09-08, 18:06
Το εύρος ζώνης είναι εγγυημένο ρε παιδιά. Δεν αλλάζει δυναμικά, τι είναι adsl;

@ ADSLgr.com All rights reserved.