PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταχύτητας με το κέντρο Περγάμου Καβάλας



spiros81
06-09-08, 21:02
Λοιπον σημερα (6/9/08) πηρα τηλεφωνο στην φορθνετ για να ρωτισω επιτελους τι θα γινει με τιν γραμη μου.Εχο attenuation 12 και Noise margin 6-7 και κλειδωνω παντα πανω απο τα 20. Μου ειπε ο υπαλληλος λοιπον οτι εχει βγει καποια ανακοινωση στις 4/9/08 και αναφερονται προβληματα στο κεντρο Περγαμου Καβαλας.Μου ειπε επισης οτι "θα περασει" στο ιδιοκτητο της φορθνετ.Μου ειπε εν ολιγοις οτι ι φορθνετ θα κανει καποιες διορθωσεις στο σιγκεκριμενο κεντρο ωστε να ανταποκρινεται και η ταχυτητα στα στοιχεια τις γραμης.... Το ΠΟΤΕ δεν ηξερε να μου το πει.
Και λεω εγω τωρα...ποιος ξερει τι @@ες εχουνε κανει στο κεντρο υπαλληλοι του οτε...και ποιος ξερει αν κανεις απο αυτους γνωριζει τι τους γινεται...και εγω σαν πελατης?Νιωθω αδικημενος και εξαπατημενος απο μια δηθεν σοβαρη εταιρια που παρεχει υπηρεσιες ταχαμου 24mbit.
Θα ηθελα να μου πειτε αν καποιοι αλλοι στο κεντρο Περγαμου Καβαλας (περιοχη Βυρωνα) εχετε τετοια προβληματα.

Και για να μην νομίζετε οτι ειναι μεμονωμενο το προβλημα....ειναι γνωστο οτι υπηρχε πρόβλημα στην ευρυτερη περιοχη κατα το καλοκαιρι. Ατελιωτες ωρες στο τηλεφωνο για παραπονα διχως λυσεις.Μια ζωη υπομονη για το τιποτα απο τοτε που συνδεθηκα πριν 5 μηνες.Ξερω υπαρχουν και χειροτερα...δηλαδη ατομα που ειναι χρονια και ακομα περιμενουν.

Ποτέ FORTHNET !!!! :nono:

saint_vitus2003
06-09-08, 21:54
Φίλε μου το ίδιο πρόβλημα έχω εδώ και καιρό το ίντερνετ σέρνεται χάλι μαύρο.Χίλιες φορές ΟΤΕ:mad:

sunnsmash
07-09-08, 04:46
Γεια χαρα..!
Τυχαινει να ειμαι κ εγω συνδρομητης forthnet.. και για κακη μου τυχη να ανοικω στο dslam της Περγαμου.
Μεσα στο interface του royter μου το downrate ειναι πανω απο 19mbps με snr margin 8 και line attunuation 16.
Απο τοτε που εγινε ενεργοποιηση της γραμμης μου,παντοτε αντιμετωπιζω προβληματα με την ταχυτητα του download.Σε ωρες αιχμης θα ακουστει περιεργο ομως ετσι ειναι κατεβαζω με 15-30 kb/sec και με accelarator manager 50-70 kb/sec.Σπανια αργα το βραδυ κατεβαζω με καλες ταχυτητες.
Οι τεχνικοι της forthnet ... ειναι ανιδεοι ... δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα.Την μια μου λενε για συνδεσμολογια καλωδιων στον χωρο μου (οτι βραχυκυκλωνει) που ολα τα καλωδια ειναι καινουρια χωρις πριζα οτε κ την αλλη οτι το προβλημα ειναι απο το router (εχω το d link G624) οτι κανει αποσυνδεσεις.Το τελευταιο που μου ειπανε .... και τα εχω παρει αγρια μαζι τους, ειναι οτι το προβλημα διμιουργειται απο το dslam(απο αρχες σεπτεβριου).Εδω και 5 μηνες παρατηρειται το φαινομενο αυτο.

Θελω να καταληξω ... οπου βλεπεις κ ακους forthnet ................ ΣΤΡΙΒΕ!!!!!!!

chrismfz
07-09-08, 06:03
Είμαι στο συγκεκριμένο κέντρο κουμπωμένος:
Κέντρο: ΦΙΛΙΠΠΟΣ (FILI), κλειδώνω στα 22/23 περιπου κατεβάζω
με 2mb/s πανω κατω αλλα έχει περιπου μια εβδομαδα ίσως και περισσότερο
που ενώ έχω καλα Pings οποτε δεν φαινεται το dslam πιταρισμενο δεν έχω με
τιποτα ταχυτήτα. 70-80-90 kb/s αντε με download manager εκτοξέυομαι
στα 100-120 kb/s...

Τι θα γίνει με τη Καβαλα, το καλοκαιρι ενιωθα σαν να είχα PSTN αντε καμια φορα
ISDN, τωρα παλι τα ιδια ?

stevenik
07-09-08, 12:01
Και εγω ειμαι στο κεντρο Φιλιππος (εχω αλκτεκ-αρυς οτε), συγχρονιζω στα 24444 και με δανεικο username απο φιλο που εχει 2play forthnet κατεβαζω με 2500+.

Hook
07-09-08, 21:34
Και γω στο κεντρο Περγαμου ειμαι.. Απο αρχες Σεπτεμβριου σερνομαι κανονικα.. Μονο το νωρις το πρωι παει καλουτσικα η γραμμη.. Ιουλιο-Αυγουστο η γραμμη ηταν μια χαρα..
Ελπιζω να αποκατασταθει συντομα.. Τι να πω..

parpen
12-09-08, 11:40
Εγώ είμαι Φιλίππου σε 2play. Δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα και μάλιστα αυτή τη στιγμή κατέβαζα το openoffice με 1900 Kbyte/sec.

Ωστόσο έχω αιτηθεί 2play για το σπίτι που ανήκει σε Περγάμου. Να ανησυχώ?

Stevenik , αν χρησιμοποιήσω στο σπίτι (Altec-ΑΡΥΣ) τους κωδικούς από το 2play που έχω στη δουλειά , θα παίξει? Κάτι τέτοιο έκανες??

grammoss
12-09-08, 22:33
Από Περγάμου και εγώ, έχω 2PLAY εδω και 6 μηνες και παρατηρώ μεγάλες μεταβολές απο ημέρα σε ημέρα αλλά ακόμη και μέσα στην ημέρα ,κυρίως πρωι βράδυ.Υπάρχουν μέρες που το πρωί κατεβαζα με 900 και το βράδυ με 20-30.Και ενώ τον Αυγουστο πήγαιναν όλα μια χαρά , απο αρχές Σεπτέμβρη πάλι άρχισα να σέρνομαι μέχρι πριν 3 μέρες περίπου όπου πάλι τα πράγματα δειχνουν να πηγαίνουν προς το καλύτερο.
Τέλος ,αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει , η αποσταση modem με πρίζα είναι περίπου 25μέτρα.
Τί καλώδιο να βάλω για να έχω τις μικρότερες απώλειες ¨?


Attainable Line Rate 23700 Kbps 1348 Kbps
Noise Margin 5.9 dB 17.8 dB
Line Attenuation 10.0 dB 2.8 dB

http://www.speedtest.net/result/322376672.png (http://www.speedtest.net)

karavagos
12-09-08, 22:53
Και γω στο κεντρο Περγαμου ειμαι.. Απο αρχες Σεπτεμβριου σερνομαι κανονικα.. Μονο το νωρις το πρωι παει καλουτσικα η γραμμη.. Ιουλιο-Αυγουστο η γραμμη ηταν μια χαρα..
Ελπιζω να αποκατασταθει συντομα.. Τι να πω..

Το πρόβλημα λογικά πρέπει να έχει λυθεί.

sunnsmash
13-09-08, 07:11
Εδω και 3 μερες ....δεν ξερω γκρεμισε κανενας φουρνος....
οποιαδηποτε ωρα και να κατεβασω ειτε απο rapidshare ειτε απο ftp εχω full ταχυτητα!

........Auto merged post: sunnsmash πρόσθεσε 65 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πίστευω ότι με αυτό το τρόπο δεν θα έχεις απώλεια δέδομενων grammoss

http://img.villagephotos.com/p/2008-8/1321034/here!.JPG :D

hel
13-09-08, 14:14
Από Περγάμου και εγώ, έχω 2PLAY εδω και 6 μηνες και παρατηρώ μεγάλες μεταβολές απο ημέρα σε ημέρα αλλά ακόμη και μέσα στην ημέρα ,κυρίως πρωι βράδυ.Υπάρχουν μέρες που το πρωί κατεβαζα με 900 και το βράδυ με 20-30.Και ενώ τον Αυγουστο πήγαιναν όλα μια χαρά , απο αρχές Σεπτέμβρη πάλι άρχισα να σέρνομαι μέχρι πριν 3 μέρες περίπου όπου πάλι τα πράγματα δειχνουν να πηγαίνουν προς το καλύτερο.
Τέλος ,αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει , η αποσταση modem με πρίζα είναι περίπου 25μέτρα.
Τί καλώδιο να βάλω για να έχω τις μικρότερες απώλειες ¨?


Attainable Line Rate 23700 Kbps 1348 Kbps
Noise Margin 5.9 dB 17.8 dB
Line Attenuation 10.0 dB 2.8 dB

http://www.speedtest.net/result/322376672.png (http://www.speedtest.net)

Πλάκα κάνεις που θέλεις να μειώσεις και απώλειες.
Από που κατεβάζεις και λες ότι έχει διακυμάνσεις;

grammoss
13-09-08, 15:32
Ευχαριστώ Sunnsmash για τη βοήθεια, και απο ότι βλέπω τα έχω ανάποδα δηλ μεγάλο τηλεφωνικό καλώδιο και μικρό ethernet.Τώρα δε ξέρω αν γκρεμίστηκε φούρνος ή έγινε κάτι άλλο , αλλά τις τελευταίες πάει καλά απο θέμα ταχύτητας.Οσο για το απο που κατεβάζω εννοώ για το ftp της forthnet οπου απο το ιδιο το τμήμα τ.υ. της εταιρείας με είπαν να δοκιμάζω για τη ταχύτητα.

http://www.speedtest.net/result/322748986.png (http://www.speedtest.net)

spiros81
18-03-09, 19:57
Επιστρέφω στο thread μετα απο λιγους μήνες (6/9/08 - 18/3/09)) και προσθέτω....

Μεγάλο δούλεμα απο FORTHNET ειμαι στο double play απο τον Απρίλιο του 2008 και πάντα υπάρχουν προβλήματα.Συγχρονίζω στα 20-22 Mbit συνήθως με snr=8 και attenuation 11.5. Η ταχυτητα σε ενα dowload ειναι 25-30 kb/s . Με λίγα λόγια πληρώνουμε μέχρι..... 24mbit και εχουμε μέχρι 2mbit....
Σήμερα 18/3/09 τηλεφώνησα στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης και μου είπανε οτι στην Καβάλα γινονται εργασίες...ως πότε? Δεν ξέρουνε....δουλεύουνε χωρις χρονοδιάγραμμα. Φυσικά αυτή η ιστορία συμβένει απο τότε που ήρθε το ιδιοκτητο στην Καβάλα. Πάντα γίνοντε αναβαθμήσεις....πάντα υπαρχει πρόβλημα....πάντα εχουμε χάλια ταχύτητες. Για την ιστορία ανήκω στο κέντρο ΠΕΡΓΑΜΟΣ.
Τώρα και η Καβάλα σέρνετε ελεύθερα....Λέω να την κάνω πάλι πίσω στον ΟΤΕ αν δεν έχουν φτιάξει τα πράγματα μέχρι Απρίλιο που τελειώνει η υποχρεωτική παραμονή.Στο κάτω κάτω θα μου βγαίνει καμιά 10 ευρώ το μήνα παραπάνω. Φανταστείτε πόσα χάνει καποιος που μένει 1 χρόνο FORTHNET και πληρώνει τα 1-2 Mbit για 24....

hel
20-03-09, 10:41
Από Περγάμου και εγώ, έχω 2PLAY εδω και 6 μηνες και παρατηρώ μεγάλες μεταβολές απο ημέρα σε ημέρα αλλά ακόμη και μέσα στην ημέρα ,κυρίως πρωι βράδυ.Υπάρχουν μέρες που το πρωί κατεβαζα με 900 και το βράδυ με 20-30.Και ενώ τον Αυγουστο πήγαιναν όλα μια χαρά , απο αρχές Σεπτέμβρη πάλι άρχισα να σέρνομαι μέχρι πριν 3 μέρες περίπου όπου πάλι τα πράγματα δειχνουν να πηγαίνουν προς το καλύτερο.
Τέλος ,αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει , η αποσταση modem με πρίζα είναι περίπου 25μέτρα.
Τί καλώδιο να βάλω για να έχω τις μικρότερες απώλειες ¨?


Attainable Line Rate 23700 Kbps 1348 Kbps
Noise Margin 5.9 dB 17.8 dB
Line Attenuation 10.0 dB 2.8 dB


Το rate σου (όχι το attainable) πόσο είναι;
Για να έχεις τις μικρότερες απώλειες βάζεις το ρούτερ με καλώδιο πχ 1 m κοντά στην πρίζα και μετά περνάς ένα καλώδιο ftp από εκεί στον υπολογιστή σου.

Torture
20-03-09, 14:10
πλακα κανετε ρε παιδια; sorry κιολας αλλα εγω που ειμαι ΑΠΕΝΑΝΤΙ απο τον ΟΤΕ με forthnet 2play γιατι σερνομαι ετσι ελεηνα;
τωρα μολις εκανα dl απο nvidia και τα αποτελεσματα ειναι 80-90kb/s χωρις download manager και 600-800kb/s με download manager. χρησημοποιω το free download manager με 12 connections.
και μια μικρη διευκρινηση. εγω μιλαω για κεντρο καβαλας. οχι περγαμο. αλλα πανω κατω το δικτυο εδω πανω λογικα το ιδιο θα ειναι...

guybrush07
20-03-09, 20:52
Αμα εισαι απεναντι απο ΟΤε πανε βαλε Οτε κ μη το ψαχνεις αλλο κ τυραννιεσε ....αδικα.

Torture
21-03-09, 14:38
Αμα εισαι απεναντι απο ΟΤε πανε βαλε Οτε κ μη το ψαχνεις αλλο κ τυραννιεσε ....αδικα.

ναι αλλα τα λεφτα σκεφτομαι. φοιτητης ειμαι. σε forthnet πληρωνω τελικη τιμη 15 ευρω/μηνα ενω στον ΟΤΕ θελω τουλαχιστον 32ευρω/μηνα για την 1mb. ενω την 24αρα θελω γυρω στα 46ευρω/μηνα. 30 ευρω τον μηνα ειναι καποια διαφορα...

George978
21-03-09, 16:08
μα δεν εχεις 24ρα

Torture
21-03-09, 19:04
μα δεν εχεις 24ρα

ναι. μονο στην θεωρια εχω 24ρα. αλλα και παλι. και η 1mb του ΟΤΕ και παλι ακριβη ειναι για μενα σε σχεση με αυτο που εχω τωρα!

hel
21-03-09, 19:12
ναι. μονο στην θεωρια εχω 24ρα. αλλα και παλι. και η 1mb του ΟΤΕ και παλι ακριβη ειναι για μενα σε σχεση με αυτο που εχω τωρα!

Ηοl ?

sakels
21-03-09, 22:32
ναι. μονο στην θεωρια εχω 24ρα. αλλα και παλι. και η 1mb του ΟΤΕ και παλι ακριβη ειναι για μενα σε σχεση με αυτο που εχω τωρα!

Υπαρχει και το φοιτητικο connx :hmm:
παντως εγω αποφασισα πως τα 100 ευρωτο 2μηνο παραειναι πολλα για isdn-24connx και σκεφτηκα την φορθνετ.

miked
22-03-09, 15:39
Υπαρχει και το φοιτητικο connx :hmm:
παντως εγω αποφασισα πως τα 100 ευρωτο 2μηνο παραειναι πολλα για isdn-24connx και σκεφτηκα την φορθνετ.


Και εγώ γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο τους παράτησα. Τα τηλέφωνα μου είναι λίγα και από 100 € έπεσα στα 50€ με forthnet. Και θα κάνω υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα που λίγει το 12μηνο. Μετα θα αποφασίσω. Ίσως HOL.

sakels
22-03-09, 15:47
Και εγώ γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο τους παράτησα. Τα τηλέφωνα μου είναι λίγα και από 100 € έπεσα στα 50€ με forthnet. Και θα κάνω υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα που λίγει το 12μηνο. Μετα θα αποφασίσω. Ίσως HOL.

σε μενα προσ το παρων ειναι 30ευρω λογω φοιτητικου. 70 παραπανω ειναι πολλααααα

Torture
22-03-09, 16:11
Ηοl ?

το σκεφτομαι σοβαρα. ειναι ομως αξιολογη η ΗΟL εδω η παλι φολα θα φαω?

Hook
22-03-09, 16:13
Με εχει απογοητευσει η Forthnet πραγματικα. Ειμαι και γω στο κεντρο ΠΕΡΓΑΜΟΣ. Αλλες φορες η ταχυτητα πεταει αλλα πλεον τους τελευταιους μηνες η κατασταση ειναι τραγικη. Τη μιση μερα τουλαχιστον ειναι σα να εχω 2mbit, μην πω και λιγοτερο. Και οι εργασιες συνεχιζονται.. και συνεχιζονται.. και συνεχιζονται..

George978
22-03-09, 16:16
και εγω το σκεφτομαι για HOL , αντε να ας μας ενημερωσει καποιος μπας και προλαβω τον ΟΤΕ

sakisR1as
26-03-09, 00:06
Και εγώ με 24αρα ούτε βίντεο από το YouTube δεν μπορώ να δω ????Αυτές είναι ταχύτητες

diramos
26-03-09, 16:29
Γεια σας παιδιά,

έχω βάλει forthnet πριν 1 εβδομάδα περίπου, αλλά νομίζω έκανα βλακεία. Παίζω online games, και κατάλαβα την διαφορά (με ΟΤΕ) αμέσως. Μέχρι και διακοπές από το παιχνίδι (WOW) είχα.
Τώρα η ερώτηση μου είναι, αν μπορώ να ακυρώσω το συμβόλαιο μου με την forthnet λόγο του ότι είναι πολύ πρόσφατο που μου ενεργοποίησαν την σύνδεση? αλλιώς θα πρέπει να κάνω τον κόπο και να τους στείλω την καταγγελία όπως έκαναν και άλλοι.

George978
26-03-09, 17:30
ναι οσο γρηγοροτερα το κανεις τοσο το καλυτερο. εχεις 20 μερες νομιζω να το ακυρωσεις χωρις κανενα λογο

hel
27-03-09, 10:00
ναι οσο γρηγοροτερα το κανεις τοσο το καλυτερο. εχεις 20 μερες νομιζω να το ακυρωσεις χωρις κανενα λογο

Τι εννοείς όσο το γρηγορότερο τόσο το καλύτερο;
Ούτως ή άλλως τα 70 Ε θα τα πληρώσει.

spiros81
01-04-09, 17:18
Εαν καποιος γνωρίζει για σίγουρα μπορεί να μας πει τι κάνει η HOL και ο οτέ στις ταχύτητες εώς 24 στο κέντρο ΠΕΡΓΑΜΟΣ στην Καβάλα? Με Forthnet δεν γίνεται δουλεία με απόσταση 1-2 χμ και μεγιστες ταχύτητες 1 άντε 2 Mbit στα καλά του....

guybrush07
02-04-09, 18:41
Μονο Οτε απλα...

spiros81
05-04-09, 12:48
Την Τετάρτη 8 Απριλίου στις 04:30 π.μ. στα Α/Κ Φίλιππος Καβάλας, Κομοτηνή, Πέργαμος Καβάλας και Ξάνθη, όπου ενδέχεται να επηρεαστούν οι υπηρεσίας internet και τηλεφωνίας των συνδρομητών ιδιόκτητου δικτύου Forthnet.


Αν δεν φτιάξει και τώρα έχω φύγει για αλλού.....

George978
05-04-09, 13:20
ετοιμασου να φυγεις

spiros81
12-04-09, 15:50
Φαινεται πως τωρα έχουμε τις ταχύτητες που θα έπρεπε να έχουμε πριν 1 χρόνο..... πάλι δεν έχω τα 21-22 mbit συμφωνα με την γραμμή μου αλλά και με τα 14 γίνεται δουλειά.

Hook
13-04-09, 10:32
Αυτες τις μερες εχει στρωσει παρα πολυ.. Φαινεται αρχισε η νηστεια και στο internet.. :P

hel
13-04-09, 18:15
Αυτες τις μερες εχει στρωσει παρα πολυ.. Φαινεται αρχισε η νηστεια και στο internet.. :P

Δηλαδή τι κατέβαζαν που ήταν αρτήσιμο; :rolleyes:

spiros81
14-04-09, 21:09
14/4/2009 . Μετά τις 20:00 παρατηρώ ότι έχω πάλι χάλια streaming. Κάτι παίζει πάλι.Κάτι χάλασε! Συμβαίνει και σε σάς? Speedtest απο το γνωστό site μου δίνει 14 Mbit στον server της ON Athens. Στους υπόλοιπους servere του εξωτερικού έχει πέσει στο 0.5 Mbit. Πρόβλημα με διασύνδεση εξωτερικού?


3 κυκλώματα με εξωτερικό της forthnet από τις 19:35 έπεσαν. Καλά πάμε τώρα πέφτουν μαζεμένα για να έχουν συντροφια :clap: :lol:
απο
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=277448&highlight=%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C+ %CF%84%CE%B7%CF%82+forthnet&page=30 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=277448&highlight=%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C+ %CF%84%CE%B7%CF%82+forthnet&page=30)

Hook
14-04-09, 21:51
Και γω τωρα που καθησα στο pc το παρατηρησα και υπεθεσα οτι καποιο προβλημα υπαρχει..

spiros81
26-05-09, 21:57
Πρέπει να έχει στρώσει τελικά.1 χρόνο κοροιδία αλλά τώρα κομπλέ.14 πραγματικά mbit...

Georgevtr
27-05-09, 15:48
'Δύσκολο' το Α/Κ της περγάμου λόγω μορφολογίας.

Άσχετο αλλά το ιδιόκτυτο της 4νετ γιατί έκλεισε στην καβάλα?

spideman3
27-05-09, 22:57
Δεν πιστεύω ότι φταίει η μορφολογία αλλά ότι τα περισσότερα ΚΑΦΑΩ είναι υπερκορεσμένα και μερικά παλιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.