PDA

Επιστροφή στο Forum : μειωμενη ταχυτητα adsl



kaloopik
07-09-08, 21:04
μπαινω στο router και ελεγχω μια επιλογη που λεει adsl και μου δειχμει αυτα τα νουμερα
εχω ταχυτητα 24 απο την hol και εκει μου λεει 4,493
παντως πανω απο τόσο δεν εχω παρει ποτέ
έχεις κανεισ καμια ιδεα τι να κανώ???

treli@ris
07-09-08, 21:20
Συμφωνα με την εικονα σου εχεις πολυ ψηλο downstream attenuation. Η τιμη 56 ειναι κοντα στα ορια και δειχνει οτι εισαι αρκετα χιλιομετρα μακρια απο το dslam. Μεγαλυτερες ταχυτητες δεν προκειται να πιασεις

Θα σου προτεινα να κατεβεις σε πακετο και να πας στο 6/1 mbps ωστε να μην πληρωνεις παραπανω χρηματα

tallsman
07-09-08, 23:36
Μπορει να εχει το πακετο double play και να πληρωνει fix τιμη τηλεφωνια ιντερνετ οποτε να μην χρειαζεται να παει σε χαμηλοτερη τιμη

Umbra
08-09-08, 00:45
Γενικοτερα ομως οπως και να εχει.......δεν μπορει να παει πανω απο αυτην την ταχυτητα οτι και να κανει...

LOUKAS32
08-09-08, 00:50
56ΑΤΤ? wow

αλαξε φιλτρα....βγαλε ολα τα ΤΗΛ>>>>

paris
08-09-08, 15:38
Και φίλτρα να αλλάξεις δεν πρόκειται να συγχρονίσεις παραπάνω εκτός αν σου φέρουν πιο κοντά το dslam....

LOUKAS32
08-09-08, 16:20
ΑΠΛΑ, το αναφερο ΔΙΟΤΙ εγω μενω 1 στενο απο τον ΟΤΕ!!!!

και αλαξα φιλτρο και βρηκα προσωρινη λυση συχρονιζω 16000 , κανονικα επρεπε 20000+

TASOSK21
08-09-08, 16:33
Πριν 1 χρόνο συγχρόνιζα στα 19 (είμαι περίπου 1Χμ απο τον ΟΤΕ) αλλά τώρα στα 16-17.
Το συγκεκριμένο μάλλον οφείλεται στις παρεμβολές στα καλώδια μιας και έχουν ενεργοποηθεί πάρα πολύς κόσμος φέτος. Αυτό θα είναι και ένα μεγάλο πρόβλημα στο μέλλον

lsavvaid
09-09-08, 16:58
με 56 attenuation και που πιάνεις πάνω από 4 μην το πείς ούτε στη hol γιατί θα τους βάλεις ιδέες

Το μοναδικό που ίσως μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τη ρύθμιση από automatic σε g992.5 μπας και ανέβεις λίγο αν και το βρίσκω πολύ δύσκολο

alexdim
09-09-08, 17:40
Έτσι όπως δείχνει μπορεί εκτός από απόστασης να οφείλεται στις φυσικές διασυνδέσεις μέσα στο σπίτι.
1)ενδελεχής έλεγχος πριζών
2)δοκιμή με άλλο splitter
3)βρες την κεντρική πρίζα του σπιτιού και δες την τα δεδομένα από την γραμμή σε εκείνο το σημείο.
Είσαι σε πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία;
Πιθανόν κάποια καλωδιακά δεδομένα να δουλεύουν ενάντια στην σωστή ταχύτητα της γραμμής σου,η οποία φαίνεται εντάξει γιατί δεν βλέπω CRC errors

ETEOKRITIS02
11-09-08, 15:09
με 56 attenuation και που πιάνεις πάνω από 4 μην το πείς ούτε στη hol γιατί θα τους βάλεις ιδέες

Το μοναδικό που ίσως μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τη ρύθμιση από automatic σε g992.5 μπας και ανέβεις λίγο αν και το βρίσκω πολύ δύσκολο

συμφωνω και κανε enable το interleaver depth.Εγω ειδα διαφορα.

LOUKAS32
11-09-08, 15:14
συμφωνω και κανε enable το interleaver depth.Εγω ειδα διαφορα.

πως το κανεις αυτο με philips modem του ΟΤΕ?

mathaiosside
12-09-08, 03:38
Χαίρεται.Γίνεται να δει κάποιος γώστης του αντικειμένου τα στοιχεία που παραθέτω απο τις πληροφορίες του ρουτερ για την σύνδεση που έχω(HOL 1024/256 share llu) και να θέσω μερικές ερωτησούλες;
1)Σύμφωνα με τα στοιχεία αυτά ο αυξημένος θόρυβος μπορεί να προέρχεται απο την εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας και τις μπρίζες, τα σπλίτερ κτλ. του σπιτιού Ή απλά λόγω απόστασης(να σημειωθεί πως σε ευθεία γραμμή απέχω απο το DSLAM της Πεντέλης 1με1,5 km.
2)Με βάση τα στοιχεία αυτά είναι παρακινδυνευμένο να μπω σε 2πλαυ είτε της ΗΟL(που μου έχουν πεί οτι πλέον οι κλήσεις γίνονται μέσω του δικτύου οπτικών ίνων στην περιοχή μας-χώρις βέβαια να μπορώ να το επιβεβαιώσω απο κάπου έγκυρα αυτό-) είτε άλλης εταιρίας;
3)Άσχετο:έχω adsl2+όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία;

Ευχαριστώ πολύ.

maxorfo
12-09-08, 04:02
Κατ' αρχάς το 1024/256 μάλλον σε ΑΡΥΣ παραπέμπει και όχι στο ιδιόκτητο της HOL (δηλ. shared LLU).
Ο θόρυβος είναι μιά χαρά, στην παρούσα φάση τουλάχιστον. Μήπως τον μπερδεύεις με την εξασθένηση (attenuation), που πράγματι είναι μεγάλη (48) και σημαίνει ότι είσαι μακρυά από το DSLAM ; (Σημ. μην το μετράς σε ευθεία, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τη διαδρομή που ακολουθεί το καλώδιο, μέχρι να φτάσει στο σπίτι σου).

Είσαι πράγματι σε DSLAM που μπορεί να δώσει ταχύτητες ADSL2+, δηλ. θεωρητικά μέχρι 24 Mbit.
Μεταβαίνοντας στο δίκτυο της HOL η τιμή του θορύβου σίγουρα θ' αλλάξει προς τα κάτω. Κρίσιμο μέγεθος για το τι ταχύτητα θα πιάσεις είναι η εξασθένιση, οπότε τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Αν αποφασίσεις για DP, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το πακέτο 6/1.

Το πιό παλαβό βέβαια στα δεδομένα σου είναι το attainable στο up (59152 !!). Ίσως bug (?) Έχεις περασμένο το πιό τελευταίο FW για το Fritz;

mathaiosside
12-09-08, 14:37
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!
Ναι όντως έχω shared LLU το είχα γράψει και πριν.
Ναί με την εξασθένηση τον μπέρδεψα τον θόρυβο!σορυ!
Μα γιατί να πέσει πιο κάτω ο θόρυβος;;Aφού σε ενα ποστ διάβασα οτι το SNR είναι καλό να είναι μεγάλος αριθμός....
Αυτό που λες για το 6/1 δεν είναι αυτό ο κύρις προβληματισμός μου όσο για την σταθερή τηλεφωνία εκεί με ενδιέφερε αν με βάση τα στοιχεία αυτα υπάρχει ο κίνδυνος για προβλήματα με την τηλεφωνία.
Αυτό το FW έχει:FRITZ!Box Fon Annex A, Firmware version 06.04.24
Τέλος φαίνεται κρίνοντας απο αυτά τα στοιχεία να υπάρχει ζήτημα με την εσωτερική καλωδίωση, τις μπρίζες τα σπλίτερ κτλ?
Ευχαριστώ και πάλι.

maxorfo
12-09-08, 15:51
1. Για το FW υπάρχει νεότερη έκδοση, αν θέλεις να δοκιμάσεις.

2. Ο θόρυβος θ' αλλάξει, γιατί θ' αλλάξει και η πραγματική ταχύτητα που θα έχεις. Μη βλέπεις τώρα που έχει μπει κόφτης και πιάνεις μόνο 1 Mbit. Όταν η ταχύτητα θ' ανέβει, τα dB του θορύβου θα πέσουν. Επί πλέον θ' αλλάξει και ο τρόπος επικοινωνίας του ρούτερ με το DSLAM: το latency path από fast θα γίνει interleaved, θα μπει latency και το negotiation θα γίνει adaptive. Όλ' αυτά επηρεάζουν τα δεδομένα της γραμμής.
Η HOL, έτσι κι αλλοιώς, στο DP ρυθμίζει να πιάνεις SNR της τάξεως των 9-10 dB, έτσι ώστε να μην περιορίζεται, όσο είναι δυνατόν, η ταχύτητα, αλλά και να είναι αποδεκτή η ποιότητα της τηλεφωνίας.

3. Το αν υπάρχει υποβάθμιση από πχ. κακό splitter, θα το δεις μόνο σε υψηλότερες ταχύτητες. Τώρα και να το βγάλεις δοκιμαστικά το splitter, δεν θα δεις διαφορά.

4. Κάνω λάθος που έχω την εντύπωση ότι ταυτίζεις το ΑΡΥΣ με το shared LLU? Shared LLU = ιδιόκτητο δίκτυο της HOL. Τώρα δεν πρέπει να είσαι στο ιδιόκτητο, αλλά να παίρνεις μέσω OTE (= AΡΥΣ).

Να επαναλάβω ότι η σημερινή κατάσταση δεν μπορεί να είναι συγκρίσιμη μ' εκείνη που θα δεις, όταν θα μεταφερθείς στο δίκτυο της HOL, οπότε θa μπεις και σε DSLAM της HOL. Ακόμα και η εξασθένιση μπορεί ν' αλλάξει λίγο.

mathaiosside
12-09-08, 16:48
Ουπς δίκιο έχεις και πάλι για το shared LLU!Πράγματι τα είχα μπερδέψει.Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την βοηθειά σου!!!

dikal
17-09-08, 21:01
συμφωνω και κανε enable το interleaver depth.Εγω ειδα διαφορα.

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς κάνει αυτή η επιλογή στο Netfaster; :what: Βρίσκεται στο ADSL - Parameters σε όσους έχουν το firmware 1.30.

@ ADSLgr.com All rights reserved.