PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα 24MBps. Ζητώ απόψεις...



Σελίδες : [1] 2 3

Nikos.B
09-09-08, 11:10
Καλημέρα σας και καλώς ήλθα.

Δυστυχώς έψαχνα να βρω άκρη και έπεσα στο adslgr που μάλλον εδώ θα βρω περισσότερες απαντήσεις σε σχέση με αυτές που μου έχει δώσει το Τεχνικό Τμήμα της Forthnet.
Τα δεδομένα:

1. Mένω Μαρούσι, περίπου 1 χιλιόμετρο από το Ψηφιακό Κέντρο του Αμαρουσίου.
2. Από 7/7/2008 δηλαδή περίπου 2 μήνες πριν μεταφέρθηκα σε 24Mbps και τηλεφωνία στην Forthnet.
3. Πριν ήμουν πάλι Forthnet στα 384Kbps>768Kbps>1Μbps. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Από την στιγμή που μπήκα στα 24Mbps αντιμετωπίζω προβλήματα και δυστυχώς δεν έχει επιλυθεί κανένα.

Πριν προχωρήσω να πω ότι αυτό το διάστημα έχω αλλάξει ήδη 3 δρομολογητές:
1. Linksys WAG354G
2. Dlink DSL-2640B
3. Linksys WAG 54GS

Το πρόβλημα
Πλέον δουλεύω με το Linksys WAG 54GS που το πήρα μετά από παροτρύνσεις της Forthnet λόγω των συνεχιζόμενων προβλημάτων.

Τα προβλήματα όμως συνεχίζονται.
Αστάθεια στην ταχύτητα συγχρονισμού... Στις αρχές που είχα μπει στο πρόγραμμα "κούμπωνα" στα 16000 με 18000Mbps...
Σύντομα όμως κατεδαφίστηκε και πλέον κουμπώνει από τα 990Kbps μέχρι και 12000Kbps ανάλογα τα κέφια...
Για να κουμπώσει στα 12000Kbps πρέπει να ανοιγοκλείσω αρκετές φορές τον δρομολογητή.
Επίσης συχνά-πυκνά χάνει και τον Gateway και επανέρχεται μόνο με Manual Connect. Ο δρομολογητής έχει το τελευταίο επίσημο firmware.
Τα ίδια ακριβώς και με το Dlink DSL-2640B.
Ενώ με το Linksys WAG354G σχεδόν δεν μπορεί να συνδεθεί σε ADSL2+. Λογικό αφού το συγκεκριμένο μοντέλο σχεδόν δεν υποστηρίζει ADSL2+.

Η επικοινωνία με την Forthnet
Αυτό το διάστημα έχω μιλήσει με την Forthnet δεκάδες φορές. Όλες οι επικοινωνίες δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα γιατί πάντα μιλούσα με διαφορετικό άνθρωπο και πάντα η διαδικασία ήταν η τυπική (configuration, θόρυβος, συνδέσεις καλωδίων).
Ποτέ η διαδικασία δεν προχώρησε παρακάτω δηλ. στον ουσιαστικό έλεγχο της γραμμής ή του DSLAM παρόλο που το προσπάθησα επανειλημμένως.

Τελικά έλαβα απάντηση (πάντα προφορικά) ότι η Forthnet δεν έχει τεχνικούς οπότε δεν μπορεί να επιλύσει πρόβλημα που ίσως οφείλεται σε υποδομή χαλκού ή σε πρόβλημα DSLAM και ότι αυτά είναι θέμα ΟΤΕ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Και τελικά όταν τους είπα ότι με το τρόπο τους με κάνουν να αναζητήσω άλλο πάροχο μου είπαν ότι αν δεν είμαι ικανοποιημένος με τις υπηρεσίες να πάω σε άλλο πάροχο.

Όλα αυτά στο Μαρούσι ... σχεδόν δίπλα στο Μέγαρο του ΟΤΕ.

Μπορώ πλέον να κάνω κάτι ή απλά να αλλάξω πάροχο;

Ευχαριστώ θερμά

Νίκος

thanasis38
09-09-08, 11:33
γραψε μας τα στατιστικα της γραμμης σου, για να δουμε τι μπορει να φταιει.

........Auto merged post: thanasis38 πρόσθεσε 3 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δες επισης εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614) και εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)αλλα και εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)

Nikos.B
09-09-08, 12:50
γραψε μας τα στατιστικα της γραμμης σου, για να δουμε τι μπορει να φταιει.


Αργότερα φίλε μου, γιατί τώρα είμαι στην εργασία μου... και πρέπει να πάω σπίτι...

Σε ευχαριστώ πολύ

Nikos.B
09-09-08, 17:46
Καλησπέρα σας,

Τα στοιχεία που μου δίνει το LinkSys WAG54GS (Firmware Version: V1.01.03) αυτή τη στιγμή είναι:

Status: Up
Downstream Rate: 10708 Kbps
Upstream Rate: 1020 Kbps

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
DSL Modulation Mode: ADSL2+
Multiplexing: LLC
QoS: UBR
PCR Rate:
SCR Rate:
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: 1
PVC Status: Up

Καμιά άποψη;

Σας ευχαριστώ

Νίκος

Nikos.B
09-09-08, 20:30
Σας δίνω και τις αντίστοιχες εικόνες από το D-Link που δοκίμασα πριν από λίγο με περισσότερα στοιχεία.

Να σημειώσω ότι το D-Link πολύ (μα πολύ) δύσκολα κάνει Connect με τον Gateway. Aναγκάστηκα να το ανοιγοκλείσω πολλές φορές μέχρι να συνδεθεί με τον Gateway...

theopan
09-09-08, 21:11
Σας δίνω και τις αντίστοιχες εικόνες από το D-Link που δοκίμασα πριν από λίγο με περισσότερα στοιχεία.

Να σημειώσω ότι το D-Link πολύ (μα πολύ) δύσκολα κάνει Connect με τον Gateway. Aναγκάστηκα να το ανοιγοκλείσω πολλές φορές μέχρι να συνδεθεί με τον Gateway...

Για κάποιο (άγνωστο σε εμένα λόγο γιατί το κάνουν), έχουν ξεχάσει το snr σου ...στα 15dB. Συμβαίνει σε πολλούς. Ζήτησε τους τηλεφωνικά να το κατεβάσουν στα 6dB και θα συγχρονίσεις εκεί που πρέπει.

Nikos.B
10-09-08, 09:13
Για κάποιο (άγνωστο σε εμένα λόγο γιατί το κάνουν), έχουν ξεχάσει το snr σου ...στα 15dB. Συμβαίνει σε πολλούς. Ζήτησε τους τηλεφωνικά να το κατεβάσουν στα 6dB και θα συγχρονίσεις εκεί που πρέπει.


Kαλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να κάνω μία ερώτηση;
Υπάρχει περίπτωση να έχουν βάλει επίτηδες το SNR στα 15dB ώστε να σταθεροποιηθεί το "κούμπωμα" του ADSL τουλάχιστον κοντά στα 10Mbps;

Μήπως το έχουν κάνει αυτό επειδή είχα και συγχρονισμούς κάτω από 1Mbps ... ;

baskon
10-09-08, 09:20
Αποσυνδεσεις έχεις? Εαν οχι τότε η γραμμή σου πρεπει να ειναι οκ και δε δικαιολογειται να πεφτει η ταχυτητα συγχρονισμου μεχρι το 1 MBPS.
Αν ναι τότε κοιτα οταν συγχρονισεις πολύ χαμηλα το snr που βρισκεται..
Ισως να ειναι και θεμα ρουτερ.Δε ξερω.Αν εβρισκες απο κανενα φιλο κανενα speedtouch 585 η κανενα siemens cl-110 δοκιμασε το να δεις τι γινεται..

Nikos.B
10-09-08, 10:04
Αποσυνδεσεις έχεις? Εαν οχι τότε η γραμμή σου πρεπει να ειναι οκ και δε δικαιολογειται να πεφτει η ταχυτητα συγχρονισμου μεχρι το 1 MBPS.
Αν ναι τότε κοιτα οταν συγχρονισεις πολύ χαμηλα το snr που βρισκεται..
Ισως να ειναι και θεμα ρουτερ.Δε ξερω.Αν εβρισκες απο κανενα φιλο κανενα speedtouch 585 η κανενα siemens cl-110 δοκιμασε το να δεις τι γινεται..


Αποσυνδέσεις πλέον δεν έχω ... και η ταχύτητα έχει σταθεροποιηθεί πλέον περίπου στα 10Mbps. Moυ κάνει όμως εντύπωση γιατί πριν 3 βδομάδες ήμουν σταθερά πάνω από 16Μbps και ξαφνικά καταποντίστηκε...

efo355
10-09-08, 10:50
Θα σου πω κάτι και πάρτο σοβαρά βάλε us robotics modem (βρες το από κάποιον να το δοκιμάσεις και θα δείς)
Είχα παρόμοια προβλήματα όταν έβαλα το dlink και έβγαλα το us που είχα γιατί το dlink είχε wireless και εκεί που συχρόνηζα στα 1700-1750 έπεσα στα 900-1000 και είχα συνέχεια αποσυνδέσεις. Αγοράζω μετά άλλο us με wireless και η ταχύτητα ανέβηκε πάλι στα 1700.... και δεν έχω αποσυνδέσεις στη γραμμή.
Στην Αρτα που έχω και εκεί 4νετ το κατέβασμα με το dlink από rapidshare έπιανε τα 1,7 mb/sec βάζω το παλιό us (που έβγαλα από μενα γιατί ήθελα και ασύρματο) και κατεβάζω σταθερά 2,2 με 2.3 mb/sec απο rapidshare (11 αρχεία μαζί για να πιάσω φουλ ταχύτητα από τους servers)

Nikos.B
10-09-08, 18:35
Καλησπέρα σας,

Τελικά από την Forthnet μου είπαν ότι θα μειώσουν το SNR αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχω συχνά disconnects... Περίεργο γιατί για αρκετό καιρό εργαζόμουν πάνω από τα 16000Mbps χωρίς πρόβλημα. Θα δούμε...

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το Linksys WAG54GS εχει βγάλει καινούριο firmware;
Το δικό μου έχει το 1.01.03 ...

Ευχαριστώ

Kokostas
10-09-08, 21:15
Καλησπέρα σας,

Τελικά από την Forthnet μου είπαν ότι θα μειώσουν το SNR αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχω συχνά disconnects... Περίεργο γιατί για αρκετό καιρό εργαζόμουν πάνω από τα 16000Mbps χωρίς πρόβλημα. Θα δούμε... .........

Ευχαριστώ
Μια χαρά θα είναι. Απλά δικαιολογήθηκαν. Δεν θα έχεις αποσυνδέσεις.

dominator
11-09-08, 09:16
Δες και αυτό...χωρίς αποσυνδέσεις με το D-Link 2640B αλλά με αραιές αποσυνδέσεις με το WAG200.
Λογικά έπρεπε να πιάνεις την ταχύτητα που λες.

Τριπλάσιο σχεδόν line attenuation με ταχύτητες max τα 10,5Mbit περίπου (και όλοι οι ομοιπαθώντες με Fοrthnet στην περιοχή.
Τα links παραπάνω είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικά - ρίξε μια ματιά

Nikos.B
11-09-08, 10:17
Καλημέρα,

Φίλε dominator επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς... μου λες ότι κανονικά θα έπρεπε να είχα μεγαλύτερες ταχύτητες;

Από την άλλη σκέφτομαι ότι πράγματι το d-Link ήταν ποιο σταθερό σε σχέση με το Linksys 54GS.
Μου φαίνεται ότι θα ρίξω στο d-link το Adsl και θα χρησιμοποιήσω το Linksys για WiFi...

Bλέπεις το D-link έχει απίστευτη αστάθεια στο WiFi...


Μια χαρά θα είναι. Απλά δικαιολογήθηκαν. Δεν θα έχεις αποσυνδέσεις.

Αυτοί μου είπαν χθες ότι είχαν αυξήσει το SNR λόγω των διακοπών στο Gateway ... Επίσης παρατήρησα ότι δεν είχαν ιδιαίτερη διάθεση να το χαμηλώσουν. Επέμεναν να το αφήσουν όπως είναι ...

Από την άλλη τους εξηγούσα ότι οι διακοπές που είχα μπορεί να οφείλονταν στο Linksys ή ακόμα-ακόμα και σε τυχόν εργασίες στο Ψηφιακό Κέντρο του Αμαρουσίου.

Το περίεργο. Χθες το πρωί, μίλησα με παληκάρι του Help Desk του Τεχνικού και μου είπε ότι είναι εύκολο να μειωθεί το SNR ... απλά πρέπει να είμαι σπίτι, να ανοίξω το Linksys και να γίνει επιτόπου.
Οπότε επειδή ήμουν δουλειά, μου είπαν να ξανακαλέσω το απόγευμα ...

Το απόγευμα, άλλο παληκάρι μου τα γύρισε και μου έλεγε ότι αυτό δεν είναι εύκολο και κάτι τέτοια. Τελικα μετά από ώρα "τον έπεισα" ότι πρέπει να μειωθεί το SNR ... ΘΑ το κάνει λέει κάποια στιγμή το Τεχνικό Τμήμα...

Συμπέρασμα ... Έχω φάει ατελείωτες ώρες σε emails, τηλεφωνικές αναμονές μέχρι να απαντήσει το Call Center, διαλόγους άχρηστους και συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και άκρη δεν έχω ακόμα βγάλει ...

Και όλα αυτά στο Μαρούσι ... στη περιοχή που στεγάζεται ο ΟΤΕ ... :down:


υ.γ. Μία ερώτηση! Παιδιά ΑΝ αλλάξω πάροχο, πάω π.χ. στην ON TELECOM λέτε να έχω πάλι τα ίδια προβλήματα ; ; ;

bathan
11-09-08, 10:45
υ.γ. Μία ερώτηση! Παιδιά ΑΝ αλλάξω πάροχο, πάω π.χ. στην ON TELECOM λέτε να έχω πάλι τα ίδια προβλήματα ; ; ; Το πιθανότερο

Nikos.B
11-09-08, 10:49
Το πιθανότερο

Ωχ!... :(

bathan
11-09-08, 10:54
Ειδικά αν πάς στην ΟΝ έχε πρόχειρα και υπογλώσσια γιστί οι άνθρωποι δεν παίζονται

Nikos.B
11-09-08, 11:17
Ειδικά αν πάς στην ΟΝ έχε πρόχειρα και υπογλώσσια γιστί οι άνθρωποι δεν παίζονται

Δύο φορές ΩΧ...

Ωχ!Ωχ!... :(

Ευτυχώς ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα.
Απλά είμαι σε αναμονή. Αν δω ότι με Forthnet δεν βγάζω άκρη τότε ... "ΓΕΙΑ ΣΑΣ" ...

dazed
11-09-08, 16:13
Να σε ρωτήσω κάτι και εγώ.

Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις όλες τις τηεφωνικές συσκευές και να βάλεις το router στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα? Επίσης, το τηλεφωνικό καλώδιο που πάει στο router πόσα μέτρα είναι? Υπάρχουν διακλαδώσεις στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου?
Το SNR δεν το ανεβάζουν χωρίς λόγο, και συνήθως γίνεται όταν υπάρχει πρόβλημα αποσυνδέσεων. Μήπως έιχες τέτοια προβλήματα και αναγκαστικά σε έριξαν σε 15db?

Nikos.B
11-09-08, 18:20
Καλησπέρα...
Σήμερα τα πράγματα είναι διαφορετικά...αφού μάλλον η Forthnet κατέβασε το SNR ...
Το Linksys κλείδωσε στα 14677Mbps...

Η διαφορά στην ταχύτητα είναι εντυπωσιακή στην κυριολεξία...

Θα δω μήπως τυχόν έχω τίποτα αποσυνδέσεις με τον Gateway ... Θα δοκιμάσω και το D-Linkνα δω μήπως με εκείνο είναι τα πράγματα καλύτερα ...

Προς dazed
Εχω κάνει ότι ακριβώς λες, πολλές φορές. Ο router πάει κατευθείαν στην κεντρική πρίζα. Το τηλεφωνικό καλώδιο είναι ακριβώς 50cm και πάει στο Router. Διακλαδώσεις δεν υπάρχουν.

Τους 2,5 μήνες που είμαι στα 24Mpbs είχα κάποιες αποσυνδέσεις. Οι αιτίες ήταν διάφορες π.χ. Linksys WAG354G, D-Link με παλιό firmware κλπ... Ωστόσο οι ταχύτητες ήταν πάντα πάνω από 16Mbps.

Ολο τον Αύγουστο είχα μερικές αποσυνδέσεις οι οποίες ήταν ξαφνικές... Λόγω των αποσυνδέσεων με έριξαν στα 15dB στο SNR αλλά μάλλον έκαναν και άλλα γιατί από εκείνη τη στιγμή είχα συνδέσεις και με 900Κbps...

Αστάθεια συνέχεια και ποτέ ταχύτητα πάνω από 11Mbps...
Τηλέφωνα, ταλαιπωρία, μπλέξιμο, τελικά όλοι έκαναν τα δικά τους ...

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά από γνωστό στην Tellas έμαθα ότι οι πάροχοι νοικιάζουν τις γραμμές για φωνή και επειδή τις χρησιμοποιούν και για Data ο ΟΤΕ παίρνει μέτρα και καταβάζει Bandwidth. Αυτό μου είπαν ότι συμβαίνει όταν κάποιος φεύγει εντελώς από ΟΤΕ οπότε ο πάροχος νοικιάζει τη γραμμή μόνο για voice. Εμένα τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν μεταφέρθηκα και στην τηλεφωνία στην Forthnet και συγκεκριμένα το ίδιο απόγευμα στο οποίο ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία Telephony... και κατήργησα και το πάγιο ΟΤΕ...

Προς το παρόν θα δω την συμπεριφορά του ADSL και βλέπουμε ...

dominator
11-09-08, 18:36
Καλημέρα,

Φίλε dominator επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς... μου λες ότι κανονικά θα έπρεπε να είχα μεγαλύτερες ταχύτητες;

Από την άλλη σκέφτομαι ότι πράγματι το d-Link ήταν ποιο σταθερό σε σχέση με το Linksys 54GS.
Μου φαίνεται ότι θα ρίξω στο d-link το Adsl και θα χρησιμοποιήσω το Linksys για WiFi...

Bλέπεις το D-link έχει απίστευτη αστάθεια στο WiFi...[/B]

Εκτιμώ Νίκο οτι ναι μπορείς να επιτύχεις μεγαλύτερες ταχύτητες.
Έχω SNR στε σχετικά χαμηλά επίπεδα αλλά τριπλάσιο Line Attenuation.
Το δοκίμασα σε όλες τις πρίζες(τις οποίες άλλαξα μπας και αλλα δεν...) και με διαφοερετικά router.
To WAG200 ασύρματα στο laptop έχει συνεχείς αποσυνδέσεις (χωρίς downloading απλά surfing αντε και κανα skype). To D_Link απο την άλλη βράχος , ενσύρματα στο PC και ενίοτε ταυτόχρονα και ασύρματα στο laptop.
Aπο την Forthnet είχα μια αντιμετώπιση του στυλ "τι δεν σου φτάνουν τα 10?". Ε ναι ρε κουμπάρε δεν μου φτάνουν."Ε τότε είστε απο τους άτυχους της παρέaς που η γραμμή σας κάνει μεγάλη βόλτα και μετά βρίσκει το dslam."

xmperop1
11-09-08, 18:41
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά από γνωστό στην Tellas έμαθα ότι οι πάροχοι νοικιάζουν τις γραμμές για φωνή και επειδή τις χρησιμοποιούν και για Data ο ΟΤΕ παίρνει μέτρα και καταβάζει Bandwidth. Αυτό μου είπαν ότι συμβαίνει όταν κάποιος φεύγει εντελώς από ΟΤΕ οπότε ο πάροχος νοικιάζει τη γραμμή μόνο για voice. Εμένα τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν μεταφέρθηκα και στην τηλεφωνία στην Forthnet και συγκεκριμένα το ίδιο απόγευμα στο οποίο ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία Telephony... και κατήργησα και το πάγιο ΟΤΕ...



Εχω διαβάσει ανακρίβιες μη πω τίποτα βαρύτερο αλλά κάτι τέτοιο ποτέ.
Ο γνωστός σου στην Τελλάς πρέπει να είναι πολύ άσχετος εκτός και είναι ο καφετζής οπότε δικαιολογείται.:evil:

hel
11-09-08, 23:47
Εχω διαβάσει ανακρίβιες μη πω τίποτα βαρύτερο αλλά κάτι τέτοιο ποτέ.
Ο γνωστός σου στην Τελλάς πρέπει να είναι πολύ άσχετος εκτός και είναι ο καφετζής οπότε δικαιολογείται.:evil:

Εδώ θα συμφωνήσω. Πολύ crap.

theopan
11-09-08, 23:59
Εχω διαβάσει ανακρίβιες μη πω τίποτα βαρύτερο αλλά κάτι τέτοιο ποτέ.
Ο γνωστός σου στην Τελλάς πρέπει να είναι πολύ άσχετος εκτός και είναι ο καφετζής οπότε δικαιολογείται.:evil:

Όταν μαζεύεις σερβιτόρους/ες από καφετέριες για να στελεχώσεις το "super market" σου και τους "βαφτίζεις" πωλητές και τεχνικούς τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, πληρώνοντας τους 600 ευρώ/μήνα, δε μπορεί να περιμένει κανείς τίποτα περισσότερο. Το αξιοπερίεργο είναι ότι αυτή η κατηγορία υπαλλήλων, είναι (παρά τις εξευτελιστικές συνήθως αμοιβές της) εξαιρετικά επιρρεπής και στην πλύση εγκεφάλου που δέχεται ώστε να προωθεί καλύτερα τα σκουπίδια του εργοδότη της. Τελικά δεν έχουμε ακούσει ακόμα τη μπαρούφα που θα πάρει το πρώτο βραβείο...

hel
12-09-08, 07:48
Όταν μαζεύεις σερβιτόρους/ες από καφετέριες για να στελεχώσεις το "super market" σου και τους "βαφτίζεις" πωλητές και τεχνικούς τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, πληρώνοντας τους 600 ευρώ/μήνα, δε μπορεί να περιμένει κανείς τίποτα περισσότερο. Το αξιοπερίεργο είναι ότι αυτή η κατηγορία υπαλλήλων, είναι (παρά τις εξευτελιστικές συνήθως αμοιβές της) εξαιρετικά επιρρεπής και στην πλύση εγκεφάλου που δέχεται ώστε να προωθεί καλύτερα τα σκουπίδια του εργοδότη της. Τελικά δεν έχουμε ακούσει ακόμα τη μπαρούφα που θα πάρει το πρώτο βραβείο...


Εντάξει είπαμε δεν ξέρω αν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα. Εδώ έμπειροι τεχνικοί ελέγχουν την γραμμή μόνο για φωνή και λένε ότι όλα είναι ΟΚ.

Nikos.B
12-09-08, 12:06
Εχω διαβάσει ανακρίβιες μη πω τίποτα βαρύτερο αλλά κάτι τέτοιο ποτέ.
Ο γνωστός σου στην Τελλάς πρέπει να είναι πολύ άσχετος εκτός και είναι ο καφετζής οπότε δικαιολογείται.:evil:

Δυστυχώς ο άνθρωπος που το επιβεβαίωσα είναι υψηλά υφιστάμενος στον ΟΤΕ.
Και ξέρεις ποιο είναι το συγκλονιστικό;
Είμαι παρόν στην εργασία μου, σε ADSL γραμμή της Tellas που δεν παίζει καλά (χαμηλές ταχύτητες και διακοπές) και φωνάζει η TELLAS τον ΟΤΕ να λύσει το "καλωδιακό" πρόβλημα.

Οι τεχνικοί του ΟΤΕ έρχονται και δοκιμάζουν μόνο το Voice και λένε ότι δεν ελέγχουν το κομμάτι του DATA ADSL γιατί η γραμμή είναι νοικιασμένη από την Tellas μόνο για voice ...

Mας δείχνουν τα χαρτιά κοιτάμε σαν τους χάνους ... και μετά φεύγουν ... και το πρόβλημα φυσικά εξακολουθεί.

Το παραπάνω περιστατικό λαμβάνει χώρα τους τελευταίους 2 μήνες στην εργασία μου...

Δεν ξέρω τελικά αν π.χ. η Tellas νοικιάζει γραμμές για voice και πουλάει voice με data μαζί...
Αλλά τελικά κάτι δεν πάει καλά...

manual2100
12-09-08, 12:34
Δυστυχώς ο άνθρωπος που το επιβεβαίωσα είναι υψηλά υφιστάμενος στον ΟΤΕ.
1. Τι σχέση έχει η τελλάς με τη 4νετ..
2. Ο οτετζής φίλος σου μπορεί να μας απαντήσει γιατί στο conn-x σε συνδέουν σε 3 μέρες ενώ στους εναλλακτικούς περνάει μήνας+ (πάλι οι οτετζήδες φέρνουν τη γραμμή σπίτι σου) και όλως τυχαιως η γραμμή είναι χάλια?
3. πόσα πτυχία έχουν δηλαδή οι οτετζήδες? βεβαίωση σπουδών σε γραφείο βουλευτού? μήπως?

Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν συγχρονίζεις στα 24 ή ότι έχεις χάλια ταχύτητα στο download? και αν ναι με πόσα κατεβάζεις και είναι χάλια?

xmperop1
12-09-08, 16:33
Δυστυχώς ο άνθρωπος που το επιβεβαίωσα είναι υψηλά υφιστάμενος στον ΟΤΕ.
Και ξέρεις ποιο είναι το συγκλονιστικό;
Είμαι παρόν στην εργασία μου, σε ADSL γραμμή της Tellas που δεν παίζει καλά (χαμηλές ταχύτητες και διακοπές) και φωνάζει η TELLAS τον ΟΤΕ να λύσει το "καλωδιακό" πρόβλημα.

Οι τεχνικοί του ΟΤΕ έρχονται και δοκιμάζουν μόνο το Voice και λένε ότι δεν ελέγχουν το κομμάτι του DATA ADSL γιατί η γραμμή είναι νοικιασμένη από την Tellas μόνο για voice ...

Mας δείχνουν τα χαρτιά κοιτάμε σαν τους χάνους ... και μετά φεύγουν ... και το πρόβλημα φυσικά εξακολουθεί.

Το παραπάνω περιστατικό λαμβάνει χώρα τους τελευταίους 2 μήνες στην εργασία μου...

Δεν ξέρω τελικά αν π.χ. η Tellas νοικιάζει γραμμές για voice και πουλάει voice με data μαζί...
Αλλά τελικά κάτι δεν πάει καλά...

Υψηλά υφιστάμενος????:what:
Πάνε οι τεχνικοί του ΟΤΕ στον χώρο του πελάτη του παρόχου?
Δεν έχουν καμμία δουλειά στον χώρο του πελάτη του παρόχου, η ευθύνη τους τελειώνει στο εσκαλίτ του κτηρίου.
Και να δεχθούμε ότι έτσι είναι όταν λέει ότι η γραμμή είναι εντάξει το υπογράφει ουσιαστικά από την στιγμή που η βλάβη είναι χρεωμένη σε αυτόν.
Η Τελλάς πόσες φορές έχει έρθει να δοκιμάσει τον εξοπλισμό σας και την συνέγκαταση της?

Fallen_A
12-09-08, 17:02
Παιδιά καλησπέρα :) Λοιπόν διαβάζω καιρό το forum και έχω δει αρκέτα θεματάκια που αντιμετωπίζουμε όλοι μας... Εδώ και 3 χρόνια για ίντερνετ είχα επιλέξει την OTEnet πριν περίπου ένα μήνα αποφασίσαμε να μετακομίσουμε στη Forthnet (κάναμε αίτηση 2play)... Είχα μια χαρά εγώ που θα είχα μεγαλύτερη ταχύτητα στη Forthnet (2MBPS είχα στην OTEnet αλλά μου τα έδινε όλα!). Εδώ και 2 μέρες ενεργοποιήθηκε η Forthnet, setάρω το router και με πόση ταχύτητα λέτε μπήκα? 2MBPS! Ξενέρωσα... Μετά από όλα αυτα θέλω να σας ρωτήσω τι μπορεί να παίζει και να έχω τόσο χαμηλή ταχύτητα?

Nikos.B
12-09-08, 18:43
Υψηλά υφιστάμενος????:what:
Πάνε οι τεχνικοί του ΟΤΕ στον χώρο του πελάτη του παρόχου?
Δεν έχουν καμμία δουλειά στον χώρο του πελάτη του παρόχου, η ευθύνη τους τελειώνει στο εσκαλίτ του κτηρίου.
Και να δεχθούμε ότι έτσι είναι όταν λέει ότι η γραμμή είναι εντάξει το υπογράφει ουσιαστικά από την στιγμή που η βλάβη είναι χρεωμένη σε αυτόν.
Η Τελλάς πόσες φορές έχει έρθει να δοκιμάσει τον εξοπλισμό σας και την συνέγκαταση της?

Φυσικά και πάνε. Η Tellas έχει έρθει μόνο για τον έλεγχο του ADSL. Επειδή όμως το ADSL είναι άφαντο δίνει βλάβη στον ΟΤΕ και έρχεται ο ΟΤΕ να ελέγξει την φωνή... η οποία φυσικά παίζει ... Και ξανά μετά τα ίδια...

Η Tellas έχει έρθει περίπου 10 φορές ο ΟΤΕ αν θυμάμαι καλά 3 ή 4 φορές ...



1. Τι σχέση έχει η τελλάς με τη 4νετ..
2. Ο οτετζής φίλος σου μπορεί να μας απαντήσει γιατί στο conn-x σε συνδέουν σε 3 μέρες ενώ στους εναλλακτικούς περνάει μήνας+ (πάλι οι οτετζήδες φέρνουν τη γραμμή σπίτι σου) και όλως τυχαιως η γραμμή είναι χάλια?
3. πόσα πτυχία έχουν δηλαδή οι οτετζήδες? βεβαίωση σπουδών σε γραφείο βουλευτού? μήπως?

Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν συγχρονίζεις στα 24 ή ότι έχεις χάλια ταχύτητα στο download? και αν ναι με πόσα κατεβάζεις και είναι χάλια?

Εχεις δίκιο η TELLAS δεν έχει σχέση με το πρόβλημά μου, στο σπίτι. Απλά τώρα τελευταία κοιτάζω τα πάντα μπας και βγάλω άκρη και με το δικό μου θέμα. Και όταν βλέπω π.χ. την σχέση ΤΕLLAS/OTE όλα πλέον τα υποψιάζομαι...

Ο ΟΤΕτζής φίλος μου πολλά μου λέει από αυτά που κάνουν στα DSLAM ... αλλά άστο καλύτερα γιατί θα βάλουμε τα κλάμματα εδώ μέσα ...

Οσο αφορά τα πτυχία που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

Το πρόβλημα μου το έχω αναφέρει στο 1ο Post .... :)

xmperop1
12-09-08, 18:52
Φυσικά και πάνε. Η Tellas έχει έρθει μόνο για τον έλεγχο του ADSL. Επειδή όμως το ADSL είναι άφαντο δίνει βλάβη στον ΟΤΕ και έρχεται ο ΟΤΕ να ελέγξει την φωνή... η οποία φυσικά παίζει ... Και ξανά μετά τα ίδια...

Η Tellas έχει έρθει περίπου 10 φορές ο ΟΤΕ αν θυμάμαι καλά 3 ή 4 φορές ...



Εχεις δίκιο η TELLAS δεν έχει σχέση με το πρόβλημά μου, στο σπίτι. Απλά τώρα τελευταία κοιτάζω τα πάντα μπας και βγάλω άκρη και με το δικό μου θέμα. Και όταν βλέπω π.χ. την σχέση ΤΕLLAS/OTE όλα πλέον τα υποψιάζομαι...

Ο ΟΤΕτζής φίλος μου πολλά μου λέει από αυτά που κάνουν στα DSLAM ... αλλά άστο καλύτερα γιατί θα βάλουμε τα κλάμματα εδώ μέσα ...

Οσο αφορά τα πτυχία που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

Το πρόβλημα μου το έχω αναφέρει στο 1ο Post .... :)

Nα ζητήσετε να σας αλλάξουν πόρτα DSLAM και αν δεν έχετε καθόλου συγχρονισμό για σκέψου ποιός δίνει το σήμα adsl.
Για πές μας τι κάνουν οι Υπάλληλοι του ΟΤΕ στα DSLAM της Τελλας από την στιγμή που ούτε να τα δούνε μπορούν?

Nikos.B
12-09-08, 20:46
Για πές μας τι κάνουν οι Υπάλληλοι του ΟΤΕ στα DSLAM της Τελλας από την στιγμή που ούτε να τα δούνε μπορούν?

Δυστυχώς δεν μπορώ. Είναι θέμα καθαρά επαγγελματικό και δεν μπορώ να αναφέρω περισσότερα. Σόρυ...

xmperop1
12-09-08, 20:54
Δυστυχώς δεν μπορώ. Είναι θέμα καθαρά επαγγελματικό και δεν μπορώ να αναφέρω περισσότερα. Σόρυ...

:down::down::down::down::down:

a66fm
12-09-08, 22:41
Δυστυχώς δεν μπορώ. Είναι θέμα καθαρά επαγγελματικό και δεν μπορώ να αναφέρω περισσότερα. Σόρυ...
είσαι σίγουρος οτι η γραμμή που έχετε στην δουλειά σου είναι ADSL
η μοναδική περίπτωση που μπορώ να φανταστώ για να έρθει τεχνικός του οτε να ελεγξει ειναι να είναι full ή shared LLU και να έδωσαν βλάβη για το ζεύγος
οτιδηποτε άλλο είναι μάλλον προιον βαριεστιμένου υπαλήλου που θέλει να ξεφορτωθει τον ενοχλητικό που τον ζαλίζει με ερωτήσεις :whistle:

Producer
12-09-08, 22:54
Δυστυχώς δεν μπορώ. Είναι θέμα καθαρά επαγγελματικό και δεν μπορώ να αναφέρω περισσότερα. Σόρυ...

Μια ωραία πεταλούδα...

spartacus
13-09-08, 13:28
από που και ως που και τι δουλειά έχουν οι τεχνικοί του οτε με τα dslams της tellas; πέφτει δούλεμα κανονικό για να καλύψουν τις αδυναμίες τους, παρομοιες μπουρδες έχουν πει και αλλού και άλλοι εναλακτικοί, δεν πάιζει κατι τετοιο, ο καθείς ειναι υπεύθυνος για τα dslams του τελεία και παύλα, οτιδήποτε άλλο ειναι μπουρδολογίες των εναλακτικών.

Nikos.B
13-09-08, 18:04
είσαι σίγουρος οτι η γραμμή που έχετε στην δουλειά σου είναι ADSL
η μοναδική περίπτωση που μπορώ να φανταστώ για να έρθει τεχνικός του οτε να ελεγξει ειναι να είναι full ή shared LLU και να έδωσαν βλάβη για το ζεύγος
οτιδηποτε άλλο είναι μάλλον προιον βαριεστιμένου υπαλήλου που θέλει να ξεφορτωθει τον ενοχλητικό που τον ζαλίζει με ερωτήσεις :whistle:



Φίλε μου την αίτηση την έκανα εγώ με ένα συνάδελφο. Αλλά όπως είπα παραπάνω, παίζουν πολλά και διάφορα (μεγάλοι πελάτες, φράγκα κλπ...)

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις...


από που και ως που και τι δουλειά έχουν οι τεχνικοί του οτε με τα dslams της tellas; πέφτει δούλεμα κανονικό για να καλύψουν τις αδυναμίες τους, παρομοιες μπουρδες έχουν πει και αλλού και άλλοι εναλακτικοί, δεν πάιζει κατι τετοιο, ο καθείς ειναι υπεύθυνος για τα dslams του τελεία και παύλα, οτιδήποτε άλλο ειναι μπουρδολογίες των εναλακτικών.

Μπουρδολογίες ... αλλά οι τεχνικοί του ΟΤΕ ήρθαν να ελέγξουν τις καλωδιακές και την ενεργοποίηση ... Τέλος πάντων. Τελικά μάθαμε τι έχει συμβεί ... Και είναι αυτό που υποψιαζόμασταν ... Το θέμα θεωρείται λήξαν.

Οπότε ας επικεντρωθούμε στο δικό μου θέμα...

Ευχαριστώ.

xmperop1
13-09-08, 18:39
Φίλε μου την αίτηση την έκανα εγώ με ένα συνάδελφο. Αλλά όπως είπα παραπάνω, παίζουν πολλά και διάφορα (μεγάλοι πελάτες, φράγκα κλπ...)

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις...



Μπουρδολογίες ... αλλά οι τεχνικοί του ΟΤΕ ήρθαν να ελέγξουν τις καλωδιακές και την ενεργοποίηση ... Τέλος πάντων. Τελικά μάθαμε τι έχει συμβεί ... Και είναι αυτό που υποψιαζόμασταν ... Το θέμα θεωρείται λήξαν.

Οπότε ας επικεντρωθούμε στο δικό μου θέμα...

Ευχαριστώ.

Μα δεν μπορούν να ελέγξουν και τίποτα άλλο, από την στιγμή που το adsl στο δίνει ο πάροχος σου και είναι άφαντο μόνο αυτός μπορεί να στο εμφανίσει.
Πες μας και μας να μας φύγει η αγωνία γιατί στο τέλος θα είσαι αναξιόπιστος.;)
Οσο για το δικό σου πρόβλημα απαίτησε από την Φορθνετ τεχνικό να ελέγξει τα πάντα που αφορούνε την γραμμή και το κύκλωμα τους με πιθανότερο ένοχο την πόρτα στο dslam τους.
Και όπωσδήποτε να κάνουν ρισετ την πόρτα σου,μπορεί να έχει κολλήσει.

Nikos.B
14-09-08, 09:52
Μα δεν μπορούν να ελέγξουν και τίποτα άλλο, από την στιγμή που το adsl στο δίνει ο πάροχος σου και είναι άφαντο μόνο αυτός μπορεί να στο εμφανίσει.
Πες μας και μας να μας φύγει η αγωνία γιατί στο τέλος θα είσαι αναξιόπιστος.;)
Οσο για το δικό σου πρόβλημα απαίτησε από την Φορθνετ τεχνικό να ελέγξει τα πάντα που αφορούνε την γραμμή και το κύκλωμα τους με πιθανότερο ένοχο την πόρτα στο dslam τους.
Και όπωσδήποτε να κάνουν ρισετ την πόρτα σου,μπορεί να έχει κολλήσει.

1. Όσο αφορά την Tellas τελικά είχε κάνει κανονικά ενοικίαση ADSL (Voice+Data) και ο ΟΤΕ καθυστερούσε τη διαδικασία με τεχνάσματα ώστε να βγάλει την TELLAS αναξιόπιστη και τελικά να μην χάσει τον μεγάλο πελάτη.Το τελευταίο διάστημα έχουμε πολλά τέτοια περιστατικά.Η γραμμή φυσικά ακόμα δεν έχει παίξει, γιατί οι υπηρεσίες του ΟΤΕ δουλεύουν με ρυθμούς Jack Daniels.

2. Οσο αφορά το δικό μου θέμα, η Forthnet υποτίθεται έβαζε τεχνικούς και έλεγχαν. Εγώ κατάλαβα ότι ο καθένας έκανε τα δικά του. Επίσης και ο καθένας Agent στο Call/Contact Center έκανε τα δικά του με αποτέλεσμα το Ιστορικό μου να γίνει Βίβλος ... Μία μπερδεψούρα. Μετά από όλα αυτά έκατσα και τους συντόνισα για να βγάλουμε άκρη. Από ότι φαίνεται στην Forthnet δεν υπάρχει ο παραμικρός συντονισμός και το Call/Contact Center πρέπει να είναι ιδιαίτερα ερασιτεχνικό.

Εντύπωση μου προκαλούν τα :
1. Η Forthnet ΠΟΤΕ δεν απαντά γραπτά. Πάντα προφορικά.
2. Το Call/Contact Center πάντα έχει μεγάλες αναμονές. Που σημαίνει ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για την σωστή λειτουργία του.
3. Eίναι αδιανόητο μία σύγχρονη εταιρεία που λέει ότι είναι Παροχής Τηλεπικοινωνιακών Υηρεσιών να μην διαθέτει ένα σύγχρονο Contact/Call Center.
4. Εντύπωση μου κάνει ότι οι Μουσική στην Αναμονή είναι επιεικώς με απαράδεκτη ποιότητα, σαν από παλιό γραμμόφωνο. Επίσης απαράδεκτο η ποιότητα των κεφαλοφώνων που φορούν οι Agents που μιλούν και καλά-καλά δεν ακούγονται. Και από ότι κατάλαβα, επειδή είναι και VoIP η κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη.
5. Εντύπωση επίσης προκαλεί η μη δυνατότητα να μιλήσει κάποιος πελάτης με κάποιον υπεύθηνο ή τουλάχιστον με τον Supervisor των Agents...

Και άλλα πολλά ...

hel
14-09-08, 13:41
1. Όσο αφορά την Tellas τελικά είχε κάνει κανονικά ενοικίαση ADSL (Voice+Data) και ο ΟΤΕ καθυστερούσε τη διαδικασία με τεχνάσματα ώστε να βγάλει την TELLAS αναξιόπιστη και τελικά να μην χάσει τον μεγάλο πελάτη.Το τελευταίο διάστημα έχουμε πολλά τέτοια περιστατικά.Η γραμμή φυσικά ακόμα δεν έχει παίξει, γιατί οι υπηρεσίες του ΟΤΕ δουλεύουν με ρυθμούς Jack Daniels.

2. Οσο αφορά το δικό μου θέμα, η Forthnet υποτίθεται έβαζε τεχνικούς και έλεγχαν. Εγώ κατάλαβα ότι ο καθένας έκανε τα δικά του. Επίσης και ο καθένας Agent στο Call/Contact Center έκανε τα δικά του με αποτέλεσμα το Ιστορικό μου να γίνει Βίβλος ... Μία μπερδεψούρα. Μετά από όλα αυτά έκατσα και τους συντόνισα για να βγάλουμε άκρη. Από ότι φαίνεται στην Forthnet δεν υπάρχει ο παραμικρός συντονισμός και το Call/Contact Center πρέπει να είναι ιδιαίτερα ερασιτεχνικό.

Εντύπωση μου προκαλούν τα :
1. Η Forthnet ΠΟΤΕ δεν απαντά γραπτά. Πάντα προφορικά.
2. Το Call/Contact Center πάντα έχει μεγάλες αναμονές. Που σημαίνει ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για την σωστή λειτουργία του.
3. Eίναι αδιανόητο μία σύγχρονη εταιρεία που λέει ότι είναι Παροχής Τηλεπικοινωνιακών Υηρεσιών να μην διαθέτει ένα σύγχρονο Contact/Call Center.
4. Εντύπωση μου κάνει ότι οι Μουσική στην Αναμονή είναι επιεικώς με απαράδεκτη ποιότητα, σαν από παλιό γραμμόφωνο. Επίσης απαράδεκτο η ποιότητα των κεφαλοφώνων που φορούν οι Agents που μιλούν και καλά-καλά δεν ακούγονται. Και από ότι κατάλαβα, επειδή είναι και VoIP η κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη.
5. Εντύπωση επίσης προκαλεί η μη δυνατότητα να μιλήσει κάποιος πελάτης με κάποιον υπεύθηνο ή τουλάχιστον με τον Supervisor των Agents...

Και άλλα πολλά ...

1. Η Forthnet απαντά γραπτώς για το πότε δηλώθηκε μια βλάβη και πότε έγινε άρση της βλάβης, αν το ζητήσεις με mail. Έχει γίνει άπειρες φορές.
2. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Πέρα από τα νούμερα που δίνουν στην σελίδα τους, εγώ τις τελευταίες φορές περίμενα 1 λεπτό. Την προηγούμενη Κυριακή αν δεν κάνω λάθος, το απόγευμα, το σήκωσαν αμέσως (για να ρωτήσω γιατί δεν λειτουργούσε η αναμονή κλήσης).
3. Σύγχρονο είναι, ξέρετε καθόλου τι γίνεται και στους άλλους παρόχους;
4. Οι agents ακούγονται καμπάνα όσες φορές τους έχω πάρει. Η μουσική δεν ακούγεται και τέλεια...
5. Αυτό γίνεται παντού.
6. Σαν να είμαστε ουρανοκατέβατοι μερικοί μιλάμε. Αυτά γίνονται σε όλους τους παρόχους εδώ και χρόνια.

Nikos.B
14-09-08, 18:28
1. Η Forthnet απαντά γραπτώς για το πότε δηλώθηκε μια βλάβη και πότε έγινε άρση της βλάβης, αν το ζητήσεις με mail. Έχει γίνει άπειρες φορές.
2. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Πέρα από τα νούμερα που δίνουν στην σελίδα τους, εγώ τις τελευταίες φορές περίμενα 1 λεπτό. Την προηγούμενη Κυριακή αν δεν κάνω λάθος, το απόγευμα, το σήκωσαν αμέσως (για να ρωτήσω γιατί δεν λειτουργούσε η αναμονή κλήσης).
3. Σύγχρονο είναι, ξέρετε καθόλου τι γίνεται και στους άλλους παρόχους;
4. Οι agents ακούγονται καμπάνα όσες φορές τους έχω πάρει. Η μουσική δεν ακούγεται και τέλεια...
5. Αυτό γίνεται παντού.
6. Σαν να είμαστε ουρανοκατέβατοι μερικοί μιλάμε. Αυτά γίνονται σε όλους τους παρόχους εδώ και χρόνια.

Δουλεύεις στην Forthnet;

Ακριβώς τις ίδιες απαντήσεις μου έδωσε προφορικά ένα παληκάρι από το Call Center...
...
...
Δεν θα σχολιάσω αυτά που λες.
Απλά θα σου πω ότι ουρανοκατέβατος σίγουρα δεν είμαι...

a66fm
14-09-08, 19:09
1. Όσο αφορά την Tellas τελικά είχε κάνει κανονικά ενοικίαση ADSL (Voice+Data)
δεν έχω καταλάβει τελικά τι ακριβώς έχετε πάρει απο την τελλάς γιατι αν μιλάμε για full ή shared llu μονο το "καλώδιο" πέρνει απο τον οτε ο πάροχος και τίποτα αλλο.
μήπως μιλάμε για κάτι άλλο;;;;:hmm::hmm:

για το προβλημα σου στο είπαν και πρίν ζήτα να σου κατεβάσουν το snr

δοκίμασε να κατεβάσεις μια εκδοση του dmt που να συνεργάζετε με καποιον απο τους ρούτερ που έχεις απο εδώ http://dmt.mhilfe.de/ για να το κατεβασεις μονος σου

xmperop1
14-09-08, 19:23
Προσπάθησε να μας εξηγήσεις τι ακριβώς έχει αγοραστεί από την Τελλάς για να καταλάβουμε τουλάχιστον την εμπλοκή του ΟΤΕ γιατί από την στιγμή που έρχεται για βλάβη κυκλώματος το έχει κατασκευάσει οπότε δεν παίζει κολυσιεργία από μέρος του.

hel
14-09-08, 19:23
Δουλεύεις στην Forthnet;

Ακριβώς τις ίδιες απαντήσεις μου έδωσε προφορικά ένα παληκάρι από το Call Center...
...
...
Δεν θα σχολιάσω αυτά που λες.
Απλά θα σου πω ότι ουρανοκατέβατος σίγουρα δεν είμαι...

Όταν δεν έχουμε επιχειρήματα αρχίζουμε το δούλεμα.
Είσαι ουρανοκατέβατος γιατί έχεις 17 posts.:whistle:

Nikos.B
15-09-08, 11:41
...
για το προβλημα σου στο είπαν και πρίν ζήτα να σου κατεβάσουν το snr

δοκίμασε να κατεβάσεις μια εκδοση του dmt που να συνεργάζετε με καποιον απο τους ρούτερ που έχεις απο εδώ http://dmt.mhilfe.de/ για να το κατεβασεις μονος σου

Σε ευχαριστώ πολύ. Το έχω κάνει ήδη και πλέον αναβάζω ταχύτητα χωρίς πρόβλημα στα 15Mbps.



Όταν δεν έχουμε επιχειρήματα αρχίζουμε το δούλεμα.
Είσαι ουρανοκατέβατος γιατί έχεις 17 posts.:whistle:

Δεν νομίζω κάπου παραπάνω εγώ να ειρωνεύτηκα. Επιμένεις να με λες ουρανεκατέβατο επειδή έχω 17 Post. OK. Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Από τι άλλη εξηγώ σε τόσες σελίδες ότι το θέμα με την Tellas είναι εταιρικό, αφορά την εργασία μου και ΔΕΝ μου επιτρέπεται να αναλωθώ σε λεπτομέρειες.
Θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τι λέω και τι γράφω.
Από εκεί και πέρα το τι κάνει η Tellas και ο OTE για τους μεγάλους πελάτες και πως τους διαχειρίζονται δεν είναι θέμα για κουβέντα εδώ. Το θέμα το άνοιξα για το δικό μου το πρόβλημα, που αντιμετωπίζω στην οικία μου και θέλω να πιστεύω ότι με την βοήθειά σας το έλυσα.

bathan
15-09-08, 12:23
2. Οσο αφορά το δικό μου θέμα, η Forthnet υποτίθεται έβαζε τεχνικούς και έλεγχαν. Εγώ κατάλαβα ότι ο καθένας έκανε τα δικά του. Επίσης και ο καθένας Agent στο Call/Contact Center έκανε τα δικά του με αποτέλεσμα το Ιστορικό μου να γίνει Βίβλος ... Μία μπερδεψούρα. Μετά από όλα αυτά έκατσα και τους συντόνισα για να βγάλουμε άκρη. Από ότι φαίνεται στην Forthnet δεν υπάρχει ο παραμικρός συντονισμός και το Call/Contact Center πρέπει να είναι ιδιαίτερα ερασιτεχνικό.

Εντύπωση μου προκαλούν τα :
1. Η Forthnet ΠΟΤΕ δεν απαντά γραπτά. Πάντα προφορικά.
2. Το Call/Contact Center πάντα έχει μεγάλες αναμονές. Που σημαίνει ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για την σωστή λειτουργία του.
3. Eίναι αδιανόητο μία σύγχρονη εταιρεία που λέει ότι είναι Παροχής Τηλεπικοινωνιακών Υηρεσιών να μην διαθέτει ένα σύγχρονο Contact/Call Center.
4. Εντύπωση μου κάνει ότι οι Μουσική στην Αναμονή είναι επιεικώς με απαράδεκτη ποιότητα, σαν από παλιό γραμμόφωνο. Επίσης απαράδεκτο η ποιότητα των κεφαλοφώνων που φορούν οι Agents που μιλούν και καλά-καλά δεν ακούγονται. Και από ότι κατάλαβα, επειδή είναι και VoIP η κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη.
5. Εντύπωση επίσης προκαλεί η μη δυνατότητα να μιλήσει κάποιος πελάτης με κάποιον υπεύθηνο ή τουλάχιστον με τον Supervisor των Agents...
Εμένα γιατί όλο αυτό μου θυμίζει την HOL ;

Επίσης φίλε μου για να αποφύγεις αντεγκλήσεις με άλλα μέλη θα ήταν προτιμότερο να αποφεύγεις να αναφέρεσαι σε θέματα που δεν μπορείς να μιλήσεις ελεύθερα :whistle:

Nikos.B
15-09-08, 18:39
...

Επίσης φίλε μου για να αποφύγεις αντεγκλήσεις με άλλα μέλη θα ήταν προτιμότερο να αποφεύγεις να αναφέρεσαι σε θέματα που δεν μπορείς να μιλήσεις ελεύθερα :whistle:

Έχεις δίκιο ... Θα'χω το νου μου πλέον ...

soclas
16-09-08, 14:42
Εντύπωση μου προκαλούν τα :
1. Η Forthnet ΠΟΤΕ δεν απαντά γραπτά. Πάντα προφορικά.
2. Το Call/Contact Center πάντα έχει μεγάλες αναμονές. Που σημαίνει ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για την σωστή λειτουργία του.
3. Eίναι αδιανόητο μία σύγχρονη εταιρεία που λέει ότι είναι Παροχής Τηλεπικοινωνιακών Υηρεσιών να μην διαθέτει ένα σύγχρονο Contact/Call Center.
4. Εντύπωση μου κάνει ότι οι Μουσική στην Αναμονή είναι επιεικώς με απαράδεκτη ποιότητα, σαν από παλιό γραμμόφωνο. Επίσης απαράδεκτο η ποιότητα των κεφαλοφώνων που φορούν οι Agents που μιλούν και καλά-καλά δεν ακούγονται. Και από ότι κατάλαβα, επειδή είναι και VoIP η κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη.
5. Εντύπωση επίσης προκαλεί η μη δυνατότητα να μιλήσει κάποιος πελάτης με κάποιον υπεύθηνο ή τουλάχιστον με τον Supervisor των Agents...

Και άλλα πολλά ...
1. Αν θες γραπτή απαντηση, στελνεις μηνυμα email με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ και σε περιπτωση που σε παρουν (στα καπακια η αργοτερα) τηλεφωνο, λες στον υπαλληλο να σε ενημερωσει γραπτως .
Με το δικο μου παροχο εχω κοψει οποιαδηποτε προφορικη επικοινωνια εφοσον υπαρχει προβλημα. Και σε περιπτωση που τους παρω τηλεφωνο, στελνω στη συνεχεια email και ζητω γραπτη ενημερωση.
2, 3, 4: Εφοσον ο παροχος δεν επενδυει σε σωστα καταρτισμενο ανθρωπινο δυναμικο η εμπιστευεται το τηλεφωνικο του κεντρο σε outsourcer/εξωτερικο συνεργατη ο οποιος το εχει επανδρωσει οπως οπως....... (απλη υποθεση κανω. Δε γνωριζω τα εσω του καθε παροχου)
5. Ο επιμενων νικα:): στελνεις το αιτημα σου μεσω ηλ. ταχυδρομειου με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ. Σε περιπτωση που ο παρχοχος συνεχιζει να σε αγνοει, στελνεις κατευθειαν καταγγελια στην ΕΕΤΤ αναφεροντας οτι ο Παροχος αρνειται να σε ενημερωσει (Στο νομο του 94 περι καταναλωτων προβλεπεται το δικαιωμα ενημερωσης του καταναλωτη. Σε αυτο το πλαισιο εντασεται και το αιτημα σου να σου γνωστοποιηθουν το ονομα και τα στοιχεια επικοινωνιας καποιυ τμηματος η υπαλληλου [Β επιπεδου] που διαχειριζεται καποιο θεμα σου).
Τελος, συγνωμη για την ελλειψη τονων. Οφειλεται στο οτι ο φυλλομετρητης μου εχει καποια προβληματακια και καθε φορα που βαζω τονους πρεπει να επανατοποθετω τον κερσορα στο πεδιο της απαντησης (σπαστικο.......)

Nikos.B
16-09-08, 17:54
1. Αν θες γραπτή απαντηση, στελνεις μηνυμα email με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ και σε περιπτωση που σε παρουν (στα καπακια η αργοτερα) τηλεφωνο, λες στον υπαλληλο να σε ενημερωσει γραπτως .
Με το δικο μου παροχο εχω κοψει οποιαδηποτε προφορικη επικοινωνια εφοσον υπαρχει προβλημα. Και σε περιπτωση που τους παρω τηλεφωνο, στελνω στη συνεχεια email και ζητω γραπτη ενημερωση.
2, 3, 4: Εφοσον ο παροχος δεν επενδυει σε σωστα καταρτισμενο ανθρωπινο δυναμικο η εμπιστευεται το τηλεφωνικο του κεντρο σε outsourcer/εξωτερικο συνεργατη ο οποιος το εχει επανδρωσει οπως οπως....... (απλη υποθεση κανω. Δε γνωριζω τα εσω του καθε παροχου)
5. Ο επιμενων νικα:): στελνεις το αιτημα σου μεσω ηλ. ταχυδρομειου με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ. Σε περιπτωση που ο παρχοχος συνεχιζει να σε αγνοει, στελνεις κατευθειαν καταγγελια στην ΕΕΤΤ αναφεροντας οτι ο Παροχος αρνειται να σε ενημερωσει (Στο νομο του 94 περι καταναλωτων προβλεπεται το δικαιωμα ενημερωσης του καταναλωτη. Σε αυτο το πλαισιο εντασεται και το αιτημα σου να σου γνωστοποιηθουν το ονομα και τα στοιχεια επικοινωνιας καποιυ τμηματος η υπαλληλου [Β επιπεδου] που διαχειριζεται καποιο θεμα σου).
Τελος, συγνωμη για την ελλειψη τονων. Οφειλεται στο οτι ο φυλλομετρητης μου εχει καποια προβληματακια και καθε φορα που βαζω τονους πρεπει να επανατοποθετω τον κερσορα στο πεδιο της απαντησης (σπαστικο.......)

Eυχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Και να φανταστείς ότι έφυγα από το ΟΤΕ για να αποφύγω όλα τα παραπάνω...

bathan
17-09-08, 11:13
1. Αν θες γραπτή απαντηση, στελνεις μηνυμα email με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ και σε περιπτωση που σε παρουν (στα καπακια η αργοτερα) τηλεφωνο, λες στον υπαλληλο να σε ενημερωσει γραπτως .
Με το δικο μου παροχο εχω κοψει οποιαδηποτε προφορικη επικοινωνια εφοσον υπαρχει προβλημα. Και σε περιπτωση που τους παρω τηλεφωνο, στελνω στη συνεχεια email και ζητω γραπτη ενημερωση.
2, 3, 4: Εφοσον ο παροχος δεν επενδυει σε σωστα καταρτισμενο ανθρωπινο δυναμικο η εμπιστευεται το τηλεφωνικο του κεντρο σε outsourcer/εξωτερικο συνεργατη ο οποιος το εχει επανδρωσει οπως οπως....... (απλη υποθεση κανω. Δε γνωριζω τα εσω του καθε παροχου)
5. Ο επιμενων νικα:): στελνεις το αιτημα σου μεσω ηλ. ταχυδρομειου με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ. Σε περιπτωση που ο παρχοχος συνεχιζει να σε αγνοει, στελνεις κατευθειαν καταγγελια στην ΕΕΤΤ αναφεροντας οτι ο Παροχος αρνειται να σε ενημερωσει (Στο νομο του 94 περι καταναλωτων προβλεπεται το δικαιωμα ενημερωσης του καταναλωτη. Σε αυτο το πλαισιο εντασεται και το αιτημα σου να σου γνωστοποιηθουν το ονομα και τα στοιχεια επικοινωνιας καποιυ τμηματος η υπαλληλου [Β επιπεδου] που διαχειριζεται καποιο θεμα σου).
Τελος, συγνωμη για την ελλειψη τονων. Οφειλεται στο οτι ο φυλλομετρητης μου εχει καποια προβληματακια και καθε φορα που βαζω τονους πρεπει να επανατοποθετω τον κερσορα στο πεδιο της απαντησης (σπαστικο.......)Καλά κρασιά φίλε μου, μόνο αυτό μπορώ να σου πω

@ ADSLgr.com All rights reserved.