PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γραμμής λόγω μετακόμισης, ή ιστορίες τηλεπικοινωνιακής τρέλλας.



Patha
09-09-08, 14:36
Θα περιγράψω με συντομία την κατάσταση μου, όχι ότι ελπίζω σε άμεση λύση, απλά κουβέντα να γίνεται...

Το Σάββατο 30 Αυγούστου 2008, καταθέτω αίτηση μεταφοράς της γραμμής λόγω μετακόμισης σε ένα Forthnet Shop. Ο υπάλληλος μου είπε ότι θα έστελνε την αίτηση στα κεντρικά τη Δευτέρα, ενώ, όπως υπολόγιζε, η γραμμή θα κοβόταν στο σπίτι περίπου την Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου. Επίσης, όπως μου είπε, η όλη διαδικασία θα διαρκέσει 25 ημερολογιακές ημέρες, οπότε και κάποια στιγμή θα με καλέσει τεχνικός της εταιρείας για να έρθει στο καινούργιο σπίτι να ελέγξει τη γραμμή.

Η γραμμή δεν έχει μέχρι σήμερα κοπεί. Το θέμα όμως που έχει δημιουργηθεί, είναι ότι από την Πέμπτη, 4 Σεπτεμβρίου, άρχισα να δέχομαι κλήσεις από αριθμούς που δε γνώριζα, ενώ ένα κινητό εμφανίστηκε περισσότερες από 25 φορές στις αναπάντητες κλήσεις κατά τη διάρκεια του σαββατοκύριακου που έλειπα. Αφού κάλεσα το κινητό για να δω ποιός καίγεται τόσο πολύ να επικοινωνήσει μαζί μου, διαπίστωσα ότι πρόκειται για μία συνδρομήτρια του ΟΤΕ, η οποία έκανε νέα σύνδεση στον ΟΤΕ, αλλά το σταθερό της τηλέφωνο χτυπάει στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ σπίτι. Ο ΟΤΕ φυσικά της λέει ότι η γραμμή της συνδέθηκε κανονικά και ότι λειτουργεί. Ναι, λειτουργεί κανονικά, αλλά... σε λάθος σπίτι!

Έτσι, αυτή τη στιγμή, στο σπίτι μου χτυπάει το δικό μου αλλά και το δικό της νούμερο... Από απλή περιέργεια και μόνο, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έγινε? :hmm:

DSLaManiaC
09-09-08, 16:00
Συνάδελφος κι εσύ?

Εγώ τα τράβηξα πρίν λίγο καιρό με την ΟΝ αυτά και μου το φτιάξανε μετά απο καταγγελία..

Κάποιος έκανε πιθανότατα μ@λ@κία στο κατανεμητή στο κέντρο σας.

Καλά ξεμπερδέματα.

theopan
09-09-08, 22:59
Έτσι, αυτή τη στιγμή, στο σπίτι μου χτυπάει το δικό μου αλλά και το δικό της νούμερο... Από απλή περιέργεια και μόνο, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έγινε? :hmm:

Αν τους έκοβε θα το πούλαγαν ως υπηρεσία αυτό! 2 νούμερα στην ίδια PSTN! Όταν καλείς εσύ τι νούμερο βγάζει; Το δικό σου ή της άσχετης;

kalicatzaros
09-09-08, 23:03
Μου είχε τύχει και μένα.. ξαφνικά από Full llu vivodi βρέθηκα σε ΟΤΕ. Έκαναν 2 βδομάδες να το φτιάξουν και αφού αυτοί αδιαφορούσαν να βάλουν φραγή εγώ έκανα τζάπα τηλέφωνα :D

hel
10-09-08, 00:14
Θα περιγράψω με συντομία την κατάσταση μου, όχι ότι ελπίζω σε άμεση λύση, απλά κουβέντα να γίνεται...

Το Σάββατο 30 Αυγούστου 2008, καταθέτω αίτηση μεταφοράς της γραμμής λόγω μετακόμισης σε ένα Forthnet Shop. Ο υπάλληλος μου είπε ότι θα έστελνε την αίτηση στα κεντρικά τη Δευτέρα, ενώ, όπως υπολόγιζε, η γραμμή θα κοβόταν στο σπίτι περίπου την Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου. Επίσης, όπως μου είπε, η όλη διαδικασία θα διαρκέσει 25 ημερολογιακές ημέρες, οπότε και κάποια στιγμή θα με καλέσει τεχνικός της εταιρείας για να έρθει στο καινούργιο σπίτι να ελέγξει τη γραμμή.

Η γραμμή δεν έχει μέχρι σήμερα κοπεί. Το θέμα όμως που έχει δημιουργηθεί, είναι ότι από την Πέμπτη, 4 Σεπτεμβρίου, άρχισα να δέχομαι κλήσεις από αριθμούς που δε γνώριζα, ενώ ένα κινητό εμφανίστηκε περισσότερες από 25 φορές στις αναπάντητες κλήσεις κατά τη διάρκεια του σαββατοκύριακου που έλειπα. Αφού κάλεσα το κινητό για να δω ποιός καίγεται τόσο πολύ να επικοινωνήσει μαζί μου, διαπίστωσα ότι πρόκειται για μία συνδρομήτρια του ΟΤΕ, η οποία έκανε νέα σύνδεση στον ΟΤΕ, αλλά το σταθερό της τηλέφωνο χτυπάει στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ σπίτι. Ο ΟΤΕ φυσικά της λέει ότι η γραμμή της συνδέθηκε κανονικά και ότι λειτουργεί. Ναι, λειτουργεί κανονικά, αλλά... σε λάθος σπίτι!

Έτσι, αυτή τη στιγμή, στο σπίτι μου χτυπάει το δικό μου αλλά και το δικό της νούμερο... Από απλή περιέργεια και μόνο, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έγινε? :hmm:

Από τα ευτράπελα του "αξιόπιστου" που έχουν ξαναγίνει στο παρελθόν. Βέβαια κανένας δεν θα αποζημιώσει τον πελάτη που περιμένει...
Κάνε καταγγελία σε ΕΕΤΤ να δεις από εκεί τι θα σου πούνε.

Patha
10-09-08, 12:07
Την καταγγελία δε βλέπω να την γλιτώνω, απλά λέω να περιμένω να περάσουν οι 25 ημέρες που μου είπαν από 4net ότι χρειάζεται για τη μεταφορά της γραμμής. Πάντως προς το παρόν η γραμμή της 4net εξακολουθεί να λειτουργεί στο παλιό σπίτι, αλλά παραδόξως δεν είχα τηλέφωνα που να προορίζονταν για το άλλο νούμερο.... ε ρε νούμερα που έχουμε καταντήσει...

GR_Macedon
10-09-08, 22:39
Εγώ μετακόμισα από Ξάνθη στη Βέροια. Από την Ξάνθη έκανα την αίτηση διακοπής και μεταφοράς (δεν ζήτησα φορητότητα αλλά νέο αριθμό της FORTHNET γιατί έτσι μάλλον δεν εμπλέκεται ο ΟΤΕ τόσο πολύ). Στην αίτηση σε κάποιο σημείο εκτός από το τηλέφωνο συνεννόησης βάζεις και ένα τηλέφωνο ενός γειτονικού διαμερίσματος αν είσαι σε πολυκατοικία για να ξέρουν σε ποιο κέντρο ή ΚΑΦΑΟ να σε συνδέσουν. Η αίτηση συμπληρώθηκε και στάλθηκε αυθημερόν και την επόμενη μου τηλεφώνησαν από την FORTHNET για να τσεκάρουν τα γραφόμενα στην αίτησή μου και κυρίως την ορθότητα του τηλεφώνου του γειτονα. Μετά από 4 - 5 μέρες πείρα μήνυμα στο κινητό μου με το νέο αριθμό τηλεφώνου μου. Σε 20 μέρες ήρθε τεχνικός της FORTHNET από Θεσσαλονίκη (μετά από τηλεφωνικό ραντεβού) και μου σύνδεσε τηλέφωνο και INTERNET. Η σύνδεση έγινε άμεσα. Τώρα είμαι κλειδωμένος στα 19985/1020 Kbps και με ταχύτητες DOWNLOAD στα 1950-2100 kb/sec. Με ΟΤΕ και ΟΤΕτζή δεν είχα καμία επαφή

emeliss
10-09-08, 22:46
Έχουμε μυωπία, αλλά όχι και τόση...

Ο ΟΤΕτζής σύνδεσε την γραμμή από το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι την εισαγωγή του σπιτιού σου. Άφησε ένα χαρτάκι, ήρθε ο Forthnetατζής και την σύνδεσε μέχρι στο διαμέρισμά σου.

Patha
11-09-08, 09:21
Η συνέχεια της ιστορίας έχει πολύ γέλιο... δε θα μπω σε λεπτομέρειες, θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι τη στιγμή που ο κ. Χατζηδάκης έκανε λόγω για ΥΠΕΡΛΕΩΦΟΡΟΥΣ διαδικτύου στα σαλόνια μας και ταχύτητες 100 Mbps με οπτικές ίνες, οι πάροχοι δε μπορούν να πραγματοποιήσουν τις στοιχειώδεις ανάγκες των καταναλωτών. Για ποια ευρυζωνικότητα μιλάμε μετά και πράσινα άλογα...

prehistorik
11-09-08, 23:50
Εγώ μετακόμισα από Ξάνθη στη Βέροια. Από την Ξάνθη έκανα την αίτηση διακοπής και μεταφοράς (δεν ζήτησα φορητότητα αλλά νέο αριθμό της FORTHNET γιατί έτσι μάλλον δεν εμπλέκεται ο ΟΤΕ τόσο πολύ). Στην αίτηση σε κάποιο σημείο εκτός από το τηλέφωνο συνεννόησης βάζεις και ένα τηλέφωνο ενός γειτονικού διαμερίσματος αν είσαι σε πολυκατοικία για να ξέρουν σε ποιο κέντρο ή ΚΑΦΑΟ να σε συνδέσουν. Η αίτηση συμπληρώθηκε και στάλθηκε αυθημερόν και την επόμενη μου τηλεφώνησαν από την FORTHNET για να τσεκάρουν τα γραφόμενα στην αίτησή μου και κυρίως την ορθότητα του τηλεφώνου του γειτονα. Μετά από 4 - 5 μέρες πείρα μήνυμα στο κινητό μου με το νέο αριθμό τηλεφώνου μου. Σε 20 μέρες ήρθε τεχνικός της FORTHNET από Θεσσαλονίκη (μετά από τηλεφωνικό ραντεβού) και μου σύνδεσε τηλέφωνο και INTERNET. Η σύνδεση έγινε άμεσα. Τώρα είμαι κλειδωμένος στα 19985/1020 Kbps και με ταχύτητες DOWNLOAD στα 1950-2100 kb/sec. Με ΟΤΕ και ΟΤΕτζή δεν είχα καμία επαφή


Ενδιαφερομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα στην πάτρα μετακομίζω απο το ένα σπίτι στο άλλο. ποσα λεφτά πλήρωσες για την όλη διαδικασία? έχω ήδη 24αρα φορθνετ. απλα σκεφτομαι να πάω σε λιγότερα MBs γιατί δεν μου πολυχρειάζεται...πλήρωσες τέλη σύνδεσης?

ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.