PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet2play στη Νέα Ιωνία - Αττικής



Σελίδες : [1] 2

Vitruvian78
10-09-08, 22:38
Γειά σας,

πρόσφατα έκανα αίτηση για το πακέτο Forthnet2play, με σκοπό να φύγω απο τη HOL, καθότι δεν έμεινα ευχαριστημένος. Είχα ζητήσει το ΗΟL double play στα 24Mbps, αλλά τελικά πάνω απο 3Mbps δεν έπιασα ποτέ ακόμη και όταν ζήτησα να κατέβω στα 6Mbps. Η δε τηλεφωνία με τα γνωστα προβλήματα...

Επικοινώνησα άπειρες φορές με το τμήμα Τεχνικής Υποστήρηξης, αλλά ποτέ δεν έγινε κάτι. Πότε μου λέγανε οτι φταίει ο ΟΤΕ, πότε οτι ειμαι μακρυά απο το κεντρο, πότε οτι φταινε οι καλωδιώσεις, κτλ, οπότε αποφάσισα να φύγω απο HOL και να δοκιμάσω το πακέτο Forthnet2play. Υπάρχει κάποιος απο Νέα Ιωνία Αττικής, που να έχει το πακέτο να με ενημερώσει σχετικά με πόσο καλή είναι η υπηρεσία στην περιοχή;

Ευχαριστώ;)

hel
11-09-08, 00:43
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

Vitruvian78
11-09-08, 09:25
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

χμμμ......δεν ξέρω, είμαι λίγο άσχετος μ' αυτά. Πώς μπορώ να το μάθω;

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 12 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

Αν εννοείς αυτά......(;)

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 3476 912
ATM data rate Kbit/s 3315 814
User data rate Kbit/s 3003 738
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 129 66
Trellis Coding Rate Kbit/s 440 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 12 12
Line attenuation dB 42 19
Status f0000000 f0000000

theopan
11-09-08, 10:09
Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 3476 912
ATM data rate Kbit/s 3315 814
User data rate Kbit/s 3003 738
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 129 66
Trellis Coding Rate Kbit/s 440 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 12 12
Line attenuation dB 42 19
Status f0000000 f0000000

Αλσούπολη είσαι; Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να ξεχάσεις κάτι (αξιοσημείωτα) καλύτερο από αυτό που είχες στη hol. Είσαι μακριά από το κέντρο όπως σου είπαν.

Vitruvian78
11-09-08, 10:39
Ναι, Αλσούπολη......κατάλαβα......

hel
11-09-08, 23:57
χμμμ......δεν ξέρω, είμαι λίγο άσχετος μ' αυτά. Πώς μπορώ να το μάθω;

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 12 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αν εννοείς αυτά......(;)

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 3476 912
ATM data rate Kbit/s 3315 814
User data rate Kbit/s 3003 738
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 129 66
Trellis Coding Rate Kbit/s 440 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 12 12
Line attenuation dB 42 19
Status f0000000 f0000000

Έχεις φέρει τεχνικό σπίτι;
Κάτι τρέχει με τη γραμμή σου.
Δοκίμασε να βγάλεις φίλτρα τηλέφωνα σπλίτερ και να αφήσεις μόνο του το ρούτερ απάνω , να δεις αν άλλαξαν τα στοιχεία.

Vitruvian78
12-09-08, 01:35
Έχεις φέρει τεχνικό σπίτι;
Κάτι τρέχει με τη γραμμή σου.
Δοκίμασε να βγάλεις φίλτρα τηλέφωνα σπλίτερ και να αφήσεις μόνο του το ρούτερ απάνω , να δεις αν άλλαξαν τα στοιχεία.

Μόλις τώρα έκανα αυτό που μου είπες και τα στοιχεία είναι ακόμη χαμηλότερα. Συγκεκριμένα

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 3048 912
ATM data rate Kbit/s 2919 814
User data rate Kbit/s 2644 738
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 97 66
Trellis Coding Rate Kbit/s 408 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 12
Line attenuation dB 42 19
Status f0000000 f0000000


Έπειτα αν είναι να αποσυνδέσω το τηλέφωνο πάνω απο το ρούτερ, πως θα έχω τηλεφωνία αφού δεν λειτουργεί αλλιώς;

hel
12-09-08, 07:41
Στο είπα απλά για να πάρεις μετρήσεις , γιατί είναι πιθανό ένα τηλέφωνο να δημιουργεί πρόβλημα.
Κάλεσε τεχνικό σπίτι σου αν είσαι σίγουρος για τις καλωδιώσεις. Τι σου λένε από Forthnet?

Vitruvian78
12-09-08, 10:53
Είχε έρθει τεχνικός απο HOL να με συνδέσει όταν ενεργοποιηθηκα, γιατί είχα κάνει αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή, και αυτός μου το είχε πει από την αρχή ότι έχω χαμηλές ταχύτητες. Το είπε ενώ ήμασταν κάτω, στο κουτί της πολυκατοικίας για να συνδέση τη γραμμή μου, οπου έκανε την μέτρηση και το είδε.
Από τη Forthnet δεν έχω μιλήσει με κανένα, απλά έχω στείλει την αίτησή μου και όπως φαίνεται θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου στις 17/09. Απλά έχω μείνει στο ότι η Forthnet (όπως ήξερα το ίδιο και για την HOL) θεωρείται από τους καλύτερους πάροχους αυτή τη στιγμή και λέω ας δοκιμάσω.....Αλλά αν ισχύουν όμως τα περι απόστασης, παλαιάς καλωδίωσης, κτλ, τότε μαλλον και με τη Forthnet μια παρόμοια κατάσταση περιμένω....θα δείξει.....θα σας πω.

andreasp
12-09-08, 10:54
Ναι, Αλσούπολη......κατάλαβα......

Στην Αλσουπολη, θα πάς max στα 4mbit !
Μην ασχολεισε ούτε με τεχνικούς ούτε με τίποτα. Εισαι μακριά απο το κέντρο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Vitruvian78
12-09-08, 13:05
Κατάλαβα....

Γενικά είμαι άτομο που δεν τα ψάχνει πολύ αυτά. Ίσως και γιατί βαριέμαι και να ασχοληθώ, όπότε δεν το βλέπω να καλώ τεχνικούς και να ξημεροβραδιάζομαι στο τμήμα ΤΥ. Εφόσον αυτά πιάνω, με αυτά θα βολευτώ. Και να μην είμαστε πλεονέκτες.....πριν λίγο καιρό είχαμε πολύ χαμηλότερες ταχύτητες, και τώρα ξαφνικά δεν ικανοποιούμαστε που δεν πιάνουμε τα 24!! Βέβαια θα μου πείτε οτι κατ' αυτή τη λογική θα έπρεπε να είχαμε μείνει στην εποχή του λίθου....δεν ξέρω ίσως οι άνθρωποι τότε να ήταν πιο χαρούμενοι με τισ κραυγές ως μέσω επικοινωνίας!! :-)) Για μένα και τα 4 είναι μια χαρά, άσχετα από το γεγονός οτι η εταιρία κανονικά δεσμεύεται για 6 και τελικά δεν μπορεί να τα προσφέρει για διάφόρους παράγοντες.

giorgos sv
14-09-08, 19:58
Αφου εισαι αλσουπολη οπως ειπε και ο αλλος φιλος ξεχνα το παραπανω απο 4Mbps.Δυστυχως ειμαστε μακρια απο το κεντρο.Και εγω πηρα πολλα τηλεφωνα και η απαντηση ηταν παντα η ιδια:"αυτες ειναι οι δυνατοτητες της γραμμης σας".Εγω με noise 6,2d 8,3u,attenuation 45,4d 20,7u ειμαι στα 3900 και λεω παλι καλα!!!:worthy:

Vitruvian78
14-09-08, 20:22
Αφου εισαι αλσουπολη οπως ειπε και ο αλλος φιλος ξεχνα το παραπανω απο 4Mbps.Δυστυχως ειμαστε μακρια απο το κεντρο.Και εγω πηρα πολλα τηλεφωνα και η απαντηση ηταν παντα η ιδια:"αυτες ειναι οι δυνατοτητες της γραμμης σας".Εγω με noise 6,2d 8,3u,attenuation 45,4d 20,7u ειμαι στα 3900 και λεω παλι καλα!!!:worthy:

Μου τηλεφώνησαν σήμερα απο τη HOL, για να με ενημερώσουν ότι κάνανε έλεγχο στη γραμμή μου και είδανε οτι απέχω 2,8 χλμ από το κέντρο, το οποίο το θεωρούνε πολύ μεγάλη απόσταση για να πιάνω υψηλές ταχύτητες. Με άλλα λόγια πρεπει να είμαστε ακριβώς δίπλα απο το κέντρο για να έχουμε υψηλή ταχύτητα! Δεν ξέρω, όλα αυτά τα θεωρώ εντελώς χαζά τελικά. Πιστεύω οτι έχουμε πέσει στην εμπορική παγίδα των παρόχων, οι οποίοι υπόσχονται λαγούς με πετραχείλια, υπό την προυπόθεση οτι οι υποδομές είναι σωστές, και τελικά για τον ένα ή τον άλλο λόγο, μόνο ελάχιστοι καταναλωτές μπορούν να απολαμβάνουν αυτά που μας υπόσχονται. Οι υπόλοιποι πρέπει να βολευτούν με μέτριες εως κάκιστες υπηρεσίες και να είναι και ευχαριστημένοι κιόλας!

theopan
14-09-08, 23:35
Μου τηλεφώνησαν σήμερα απο τη HOL, για να με ενημερώσουν ότι κάνανε έλεγχο στη γραμμή μου και είδανε οτι απέχω 2,8 χλμ από το κέντρο, το οποίο το θεωρούνε πολύ μεγάλη απόσταση για να πιάνω υψηλές ταχύτητες. Με άλλα λόγια πρεπει να είμαστε ακριβώς δίπλα απο το κέντρο για να έχουμε υψηλή ταχύτητα! Δεν ξέρω, όλα αυτά τα θεωρώ εντελώς χαζά τελικά.

Δεν είναι χαζά φίλε μου. Η μόνη χαζομάρα ίσως είναι ότι δεν το παίρνουν απόφαση να βάλουν mini dslam σε προβληματικές περιοχές. Η Αλσούπολη είναι φαινόμενο από τα λίγα! Θα έπρεπε να έχει σύνδεση με το Α/Κ Χαλανδρίου ή ΦΙλοθέης ή δεν ξέρω τι άλλο κοντά, και έχει ...με τη Ν. Ιωνία επειδή ανήκει διοικητικά εκεί. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με περιοχές του Ελληνικού και της Αργυρούπολης που έχουν τηλεφωνική διασύνδεση με το Α/Κ της Ηλιούπολης. Αν υπάρχει χαζομάρα στην όλη ιστορία, αυτή είναι του ΟΤΕ όταν σχεδίαζε το δίκτυό του. Δεν είναι ανάγκη να είσαι δίπλα στο Α/Κ. Το υπόλοιπο Ηράκλειο και Ν. Ιωνία δεν έχουμε προβλήματα. Η γειτονιά σου είναι από τις εξαιρέσεις, τι να κάνουμε...

Vitruvian78
15-09-08, 08:39
Δεν είναι χαζά φίλε μου. Η μόνη χαζομάρα ίσως είναι ότι δεν το παίρνουν απόφαση να βάλουν mini dslam σε προβληματικές περιοχές. Η Αλσούπολη είναι φαινόμενο από τα λίγα! Θα έπρεπε να έχει σύνδεση με το Α/Κ Χαλανδρίου ή ΦΙλοθέης ή δεν ξέρω τι άλλο κοντά, και έχει ...με τη Ν. Ιωνία επειδή ανήκει διοικητικά εκεί. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με περιοχές του Ελληνικού και της Αργυρούπολης που έχουν τηλεφωνική διασύνδεση με το Α/Κ της Ηλιούπολης. Αν υπάρχει χαζομάρα στην όλη ιστορία, αυτή είναι του ΟΤΕ όταν σχεδίαζε το δίκτυό του. Δεν είναι ανάγκη να είσαι δίπλα στο Α/Κ. Το υπόλοιπο Ηράκλειο και Ν. Ιωνία δεν έχουμε προβλήματα. Η γειτονιά σου είναι από τις εξαιρέσεις, τι να κάνουμε...

Αυτό που λες ενδεχομένως να το κάνουν κάποια στιγμή στις προβληματικές περιοχές, είτε ο ΟΤΕ, είτε οι πάροχοι. Βασικά όταν ο ΟΤΕ σχεδίαζε το δίκτυο του, είχαμε απλή τηλεφωνία, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα τότε. Το πρόβλημα ξεκινά απο τότε που βγήκε το Ιντερνετ των υψηλών ταχυτήτων, ενω τα δίκτυα δεν είναι ακόμη έτοιμα για κάτι τέτοιο.

andreasp
15-09-08, 09:20
Δεν είναι χαζά φίλε μου. Η μόνη χαζομάρα ίσως είναι ότι δεν το παίρνουν απόφαση να βάλουν mini dslam σε προβληματικές περιοχές. Η Αλσούπολη είναι φαινόμενο από τα λίγα! Θα έπρεπε να έχει σύνδεση με το Α/Κ Χαλανδρίου ή ΦΙλοθέης ή δεν ξέρω τι άλλο κοντά, και έχει ...με τη Ν. Ιωνία επειδή ανήκει διοικητικά εκεί. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με περιοχές του Ελληνικού και της Αργυρούπολης που έχουν τηλεφωνική διασύνδεση με το Α/Κ της Ηλιούπολης. Αν υπάρχει χαζομάρα στην όλη ιστορία, αυτή είναι του ΟΤΕ όταν σχεδίαζε το δίκτυό του. Δεν είναι ανάγκη να είσαι δίπλα στο Α/Κ. Το υπόλοιπο Ηράκλειο και Ν. Ιωνία δεν έχουμε προβλήματα. Η γειτονιά σου είναι από τις εξαιρέσεις, τι να κάνουμε...


Στο Σκλαβενίτη , επάνω στη Παναγούλη, δεν φεύγει με τίποτα πέρα απο τα 8mbit.
Χρειάζεται ενα Mini Dslam, κάπου εκεί κοντά στον "Αιολο" , για να καλύψει όλη εκείνη την περιοχή.

Vitruvian78
15-09-08, 09:30
Στο Σκλαβενίτη , επάνω στη Παναγούλη, δεν φεύγει με τίποτα πέρα απο τα 8mbit.
Χρειάζεται ενα Mini Dslam, κάπου εκεί κοντά στον "Αιολο" , για να καλύψει όλη εκείνη την περιοχή.

8Mbps???!!!! Σας ζηλεύω!! Μακάρι να έπιανα κι εγω 8 και δεν θα είχα κανένα παράπονο!! Τις περισσότερες φορές ζήτημα να πιάσω και 3Mbps!!:(

giorgos sv
15-09-08, 10:54
mini dslam στον "Αιολο"? Οχι οχι στο Παναιτωλιο να μπει!!! Αααχ εμεις που βρισκομαστε στις εσχατιες της Ν.Ιωνιας....φυλαμε συνορα!!(να το ριξουμε και λιγο στην πλακα γιατι ετσι κι αλλιως φως-πολλα mbts δηλαδη-δεν βλεπω).:down:

Vitruvian78
15-09-08, 11:12
:lol:Ναι, ναι στο Παναιτώλιο!!! Και όταν συμβει αυτό θα βγούμε στο Παναιτώλιο να κάνουμε πάρτυ Γιώργο!!!:lol::lol:

giorgos sv
15-09-08, 11:26
ΝΑΙ ΝΑΙ !!!! Ας βαλουν πιο κοντα και να δεις που θα μαζευτουμε στο παρτυ πολλοι τελικα!:clap:!!!

Vitruvian78
15-09-08, 22:06
Εντάξει, είπαμε......ας μην είμαστε πλεονέκτες!! Και αυτή η ταχύτητα που πιάνουμε είναι καλή.

ptakis
16-09-08, 11:25
Εγώ που αναμένω για ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόγχο από Forthnet και μένω Βυζαντίου κοντά στην Singular (πρωην γραφεία Αθηνα 2004) τι να αναμένω? Είμαι κοντά ή μακριά από το DSLAM?

giorgos sv
16-09-08, 14:25
Εισαι περιπου στη μιση και ισως λιγοτερη αποσταση απο το κεντρο απ'οτι εμεις αρα λογικα αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα θα εισαι σε καλυτερη μοιρα!!!

Vitruvian78
16-09-08, 14:58
Εγώ τελικά, Γιώργο, αποφάσισα να μείνω με τη HOL. Την έχω εδώ και δύο χρόνια και έχω μείνει ευχαριστημένος (πέρα απο τισ ταχύτητες, που όπως φαίνεται θα είναι το ίδιο και με την forthnet). Αυτή τη στιγμή για μένα η HOL μου βγαίνει πιο οικονομική, γιατί έβαλα το HOL double-play Lite με τα 6Mbps (αφού τα 24 δεν μπορώ να τα πιάσω) και πληρώνω €21,90 το μήνα. Βέβαια τα τηλεφωνήματα είναι επιπλέον χρέωση, αλλά μου δίνουν 60' λεπτά το μήνα δωρεάν σε αστικές/υπεραστικές κλήσεις. Θα μου πείς 60' λεπτα τί είναι;; Εγώ όμως γενικά δεν κάνω τηλέφωνα. Οπότε μου δίνει δύο γραμμές με δική της αριθμοδότηση, χωρίς επιπλέον κόστος, οπότε εχω την δική μου προσωπική γραμμή, και το Ιντερνετ μου τρέχει μια χαρά, δεν έχω προβλήματα. Γενικά μου αρέσουν οι υπηρεσίες της.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ που αναμένω για ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόγχο από Forthnet και μένω Βυζαντίου κοντά στην Singular (πρωην γραφεία Αθηνα 2004) τι να αναμένω? Είμαι κοντά ή μακριά από το DSLAM?

Ναι, είσαι πιο κοντά εσύ απο εμάς, και ενδεχομένως θα έχεις καλύτερες ταχύτητες. Ενημέρωσέ μας όταν με το καλό ενεργοποιηθείς! ;)

giorgos sv
16-09-08, 15:21
Καλα vitruvian...θα παω στο παρτυ μονος μου!! Λοιπον,σοβαρα τωρα.Αφου εισαι ευχαριστημενος γιατι να κανεις αλλαγες? Ενδιαφερον το προγραμμα που εισαι...Βεβαια εγω εχω και τη συζυγο που οταν πιασει το τηλεφωνο καταλαβαινεις!! Η HOL δινει μια ωρα δωρεαν και ειναι μονο 22 το μηνα αλλα ηταν εκνευριστικο να βλεπεις τηλεφωνο 10...20...30 λεπτα και να λες μα δεν θα τελειωσει? Αρα ασε να εχω το κεφαλι μου ησυχο οση ωρα και να ειναι! Αν τα υπολογισω πανω-κατω τα ιδια θα ειναι! Τα Χριστουγεννα που ληγει ο χρονος βλεπουμε....!!

Vitruvian78
16-09-08, 17:01
Και στα €39,90 που έχει όπως η Forthnet, η HOL σου δίνει και δεύτερη γραμμή δωρεάν με αριθμδότηση 213 βέβαια, οπότε μέσα σε αυτό το ποσό χρησιμοποιείς και άλλη γραμμή. Αν κρίνω από το δικό μου ρούτερ, πάνω στο οποίο είναι συνδεδένο το τηλέφωνο, όταν η μία συσκευή μιλάει, η γραμμή δεν φαίνεται κατηλλειμενη και μπουρουνε να σε καλέσουν στο ίδιο νούμερο, αλλά απαντάς απο μια δεύτερη συσκευή και είναι τέλειο αυτό! Οπότε αφήνεις τη σύζυγο να μιλάει για πάντα χωρίς να νοιάζεσαι οτι δεν τηα μπορούνε να σε καλέσουν αν χρειαστεί.:lol:

giorgos sv
16-09-08, 18:05
Ναι,αυτο ειναι το μονο που εχασα φευγοντας απο το isdn του ΟΤΕ αλλα δεν μου λειπει κιολας!! Παντως μεχρι να ληξει ο χρονος δεν θα κανω αλλαγες,μετα αναλογα με τις προσφορες θα δουμε. Πολλα καινουργια ακουω και για την forthnet οτι εχει σκοπο να βαλει οποτε βλεποντας και κανοντας!

Vitruvian78
16-09-08, 23:20
ναι οι αλλαγές φέρνουν και το.......μπάχαλο πολλές φορές!

theopan
17-09-08, 00:34
Αυτό που λες ενδεχομένως να το κάνουν κάποια στιγμή στις προβληματικές περιοχές, είτε ο ΟΤΕ, είτε οι πάροχοι. Βασικά όταν ο ΟΤΕ σχεδίαζε το δίκτυο του, είχαμε απλή τηλεφωνία, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα τότε. Το πρόβλημα ξεκινά απο τότε που βγήκε το Ιντερνετ των υψηλών ταχυτήτων, ενω τα δίκτυα δεν είναι ακόμη έτοιμα για κάτι τέτοιο.

Το ότι είχαμε απλή τηλεφωνία όταν φτιάχτηκε το δίκτυο του ΟΤΕ δεν αναιρεί το γεγονός ότι το να συνδέεεις την Αλσούπολη με κέντρο που βρίσκεται 3χλμ μακριά είναι κακός σχεδιασμός! Δες το απο την άποψη της σπατάλης καλωδίου και μόνο! Εντάξει, στο χωριό μου δεν είχαν και άλλη επιλογή καθώς το κοντινότερο Α/Κ είναι στα 7 χλμ. Αλλά μέσα στο λεκανοπέδιο;


Και στα €39,90 που έχει όπως η Forthnet, η HOL σου δίνει και δεύτερη γραμμή δωρεάν με αριθμδότηση 213 βέβαια, οπότε μέσα σε αυτό το ποσό χρησιμοποιείς και άλλη γραμμή. Αν κρίνω από το δικό μου ρούτερ, πάνω στο οποίο είναι συνδεδένο το τηλέφωνο, όταν η μία συσκευή μιλάει, η γραμμή δεν φαίνεται κατηλλειμενη και μπουρουνε να σε καλέσουν στο ίδιο νούμερο, αλλά απαντάς απο μια δεύτερη συσκευή και είναι τέλειο αυτό! Οπότε αφήνεις τη σύζυγο να μιλάει για πάντα χωρίς να νοιάζεσαι οτι δεν τηα μπορούνε να σε καλέσουν αν χρειαστεί.:lol:

Δεν μετάνιωσα στιγμή που δεν κατάφερα να συνδεθώ στη HOL, κατά τις άκαρπες προσπάθειες που έκανα πέρυσι πριν καταλήξω στη netone. Μια μετριότητα σε τιμές, 2 μετριότητες σε υπηρεσίες. Άσχετοι τεχνικοί και πωλητές. Έδειχναν να προσπαθούν, έδειχναν μεγαλύτερη ειλικρίνεια από αυτούς της forthnet, αλλά απλά φάνηκε να μην "το έχουν". Καλύτερα στη vivodi αν θες 2 γραμμές που είναι και η φθηνότερη όλων με διαφορά.

anakonda
17-09-08, 08:05
Uptime: 0 days, 0:27:14
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 9.812
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,25 / 7,66
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,5 / 38,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 12,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 16 / 0
FEC Errors (Up/Down): 957 / 3.719
CRC Errors (Up/Down): 7 / 44
HEC Errors (Up/Down): 81 / 34
Εγω ρε παιδια ειμαι πισω απο το σκλαβενιτη με νετονε και εχω αυτα τα στοιχια γραμμης
θα δω τιποτα καλυτερο με φορτθνετ???

Vitruvian78
17-09-08, 09:22
Το ότι είχαμε απλή τηλεφωνία όταν φτιάχτηκε το δίκτυο του ΟΤΕ δεν αναιρεί το γεγονός ότι το να συνδέεεις την Αλσούπολη με κέντρο που βρίσκεται 3χλμ μακριά είναι κακός σχεδιασμός! Δες το απο την άποψη της σπατάλης καλωδίου και μόνο! Εντάξει, στο χωριό μου δεν είχαν και άλλη επιλογή καθώς το κοντινότερο Α/Κ είναι στα 7 χλμ. Αλλά μέσα στο λεκανοπέδιο;



Δεν μετάνιωσα στιγμή που δεν κατάφερα να συνδεθώ στη HOL, κατά τις άκαρπες προσπάθειες που έκανα πέρυσι πριν καταλήξω στη netone. Μια μετριότητα σε τιμές, 2 μετριότητες σε υπηρεσίες. Άσχετοι τεχνικοί και πωλητές. Έδειχναν να προσπαθούν, έδειχναν μεγαλύτερη ειλικρίνεια από αυτούς της forthnet, αλλά απλά φάνηκε να μην "το έχουν". Καλύτερα στη vivodi αν θες 2 γραμμές που είναι και η φθηνότερη όλων με διαφορά.


Πιστεύω ότι οι εμπειρίες του καθενός είναι περισσότερο προσωπικές. Εγω πέρα από το θέμα της ταχύτητας δεν είχα άλλο πρόβλημα. Απλά χρειάζονται λίγο κυνηγι νομίζω μερικές φορές

Vitruvian78
17-09-08, 13:43
Καλα vitruvian...θα παω στο παρτυ μονος μου!! Λοιπον,σοβαρα τωρα.Αφου εισαι ευχαριστημενος γιατι να κανεις αλλαγες? Ενδιαφερον το προγραμμα που εισαι...Βεβαια εγω εχω και τη συζυγο που οταν πιασει το τηλεφωνο καταλαβαινεις!! Η HOL δινει μια ωρα δωρεαν και ειναι μονο 22 το μηνα αλλα ηταν εκνευριστικο να βλεπεις τηλεφωνο 10...20...30 λεπτα και να λες μα δεν θα τελειωσει? Αρα ασε να εχω το κεφαλι μου ησυχο οση ωρα και να ειναι! Αν τα υπολογισω πανω-κατω τα ιδια θα ειναι! Τα Χριστουγεννα που ληγει ο χρονος βλεπουμε....!!

Έχω νέα!!! Λοιπόν, ενώ είχα στείλει ακυρωτική αίτηση στη forthnet μετά απ' όσα είχα διαβάσει εδώ οτι δεν θα έχω υψηλή ταχύτητα γιατί είμαι μακρυά από το κέντρο, και να μην περιμένω καλύτερα αποτελέσματα απ' οτι είχα με τη HOL, σήμερα το πρωί μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό απο τη forthnet οτι εντός ολίγων ωρών θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Σηκώνω το τηλέφωνο και ήταν νεκρό! Τα πήρα!! Δεν περνάει μισή ώρα και μου έρχονται οι κωδικοί του λογαριασμού μου! Λέω για να δοκιμάσω.... Σηκώνω το τηλέφωνο.....Καμπάνα!!!! Ο ήχος ήτανε τόσο δυνατός, που χωρίς να το βάλω στο αυτί μου μπορούσα να ακούω (τον ήχο τον είχαμε δυναμώσει στο τέρμα γιατί με τον ΟΤΕ ήτανε πολύ χαμηλός ο ήχος και ειδικά για τη μητέρα μου, η οποία έχει πρόβλημα ακοής). Χαμήλωσα τον ήχο στη συσκευή και έκανα κάποιεσ δοκιμαστικεσ κλήσεις. Η ποιότητα ήτανε υπέροχη, χωρίς το βράσιμο που έχει ο ΟΤΕ. Στην πορεία συνέδεσα το ρούτερ που μου είχανε δώσει, το οποίο ειναι το Siemens SL2-141 (Analog). Guess what!!! Τα στοιχεία της γραμμής μου παρουσιάζουν τα εξής στατιστικά:

This information reflects the current status of your DSL router.

System Up Time 00:01:03:32
DSL Speed (DS/US) 8088/1020 Kbps
LAN IP Address 192.168.1.1
Default Gateway 194.219.239.194
Primary DNS server 193.92.150.3
Secondary DNS server 194.219.227.2

Firmware Version 3.63w
Boot Loader Version 1.0.37-6.8.5
DSL Driver Version A2pB023k.d20h
Wireless Driver Version 3.131.35.6.cpe2.0a
Wireless BSSID 00:21:63:3A:BE:44
Ethernet MAC Address 00:21:63:3A:BE:41
USB MAC Address 00:21:63:3A:BE:42
Memory Size 4MB Flash / 16MB SDRAM


8088Mbps!!!! Από τα 3 και τα 2700 που έπιανα με τη ΗΟL!!! Μιλάμε είμαι καταενθουσιασμένος, γιατί είχα ψηλοαπογοητευτεί, και το είχα πάρει απόφαση ότι παραπανω δεν πρόκειται να πιάσω.

Πολύ ευχάριστη έκπληξη λοιπόν!!

giorgos sv
17-09-08, 15:18
8??? Ωραιος!!:oneup: Ειδες που παραπονιοσουνα? Και εμενα θα με αφησεις στα 3900:sorry:!! Αντε καλοριζικη η γραμμη καλο σερφαρισμα και καλες κλησεις!!!!

Vitruvian78
18-09-08, 00:48
Ναι, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί η δική σου σύνδεση πιάνει τόσο χαμηλά.....τους έχεις παρει τηλέφωνο να τουσ το πεις;

giorgos sv
18-09-08, 09:35
Φυσικα και τους εχω παρει! Μετα τον "ελεγχο" που εκαναν στην γραμμη η απαντηση ηταν "αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης σας", δηλαδη λεω μπορω να κανω κατι στα καλωδια,στις ρυθμισεις ή καπου αλλου? Η απαντηση συνεχως "αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης σας"!! Ετσι και εγω τα παρατησα και ειπα 4? ε ας ειναι 4! δεν το πολυψαχνω γιατι δεν ειμαι και πολυ γνωστης αρα καθομαι στα αυγα μου μην χασω και αυτα στο τελος!!!

Vitruvian78
18-09-08, 14:23
Ναι, κι εγώ κάπως έτσι σκέφτηκα με την HOL, όπως είδες...

Vitruvian78
20-09-08, 21:55
Λοιπόν τζίφος! Τα απογεύματα- βράδια η ταχύτητα πέφτει στα 5012. Και το αξιοπερίεργο είναι οτι με την HOL έπιανα 3, κατέβαζα πολύ πιο γρήγορα απ οτι κατεβάζω τώρα με τα 5 και τα 8 Mbps!!! Τα αρχεία που κατεβάζω πχ απο το Rapidshare χρειάζονται πανω απο 20λεπτο για να κατέβουν ενώ πριν με τη HOL, με τα 3Mbps, κατεβαίνανε το πολύ μεσα σε 7 με 8 λεπτά!! Τί μπορεί να συμβαινει;

giorgos sv
21-09-08, 09:58
Απο το rapidshare μην περιμενεις να συγκρινεις ταχυτητες. Και εγω αλλες φορες κατεβαζω με 450 αλλες με 200 αλλες με 50. Αν ειχες κατεβασει απο καπου αλλου και θυμασαι την ταχυτητα ξανακατεβασε το τωρα να δεις διαφορες. Τωρα για το οτι πεφτει τοσο πολυ τι να πω...Σε εμενα οι διαφορες ειναι απο 3850 ως 3950 εκει παιζουν..(τωρα ειναι 4080!! φτου του!!)

xaotikos
29-09-08, 12:54
Ωραία, αυτά που ακούω απλά με έσκισαν! Ήμουν με ΝΕΤΟΝΕ μέχρι πρόσφατα μέχρι που μετακόμισα Αλσούπολη - Ν. Ιωνία. Που ακριβώς είναι το κέντρο ρε παιδιά? Παίζει να υπάρχει πάροχος ποιο κοντά ή όλοι είναι παρέα με ΟΤΕ?

giorgos sv
29-09-08, 18:29
ααα...κοιτα να σου πω..μπορει να ειμαστε λιγο πιο..απλωτα εδω στην Αλσουπολη αλλα απο ταχυτητες ειμαστε σφιχτοι!! Λοιπον το κεντρο ειναι στο...κεντρο της Ν.Ιωνιας(κατι για 3 km εχω διαβασει!) και για αλλους παροχους πιο κοντινους ελπιζω να απαντησει κανενας αλλος γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα..! Παντως ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!

theopan
29-09-08, 18:55
ααα...κοιτα να σου πω..μπορει να ειμαστε λιγο πιο..απλωτα εδω στην Αλσουπολη αλλα απο ταχυτητες ειμαστε σφιχτοι!! Λοιπον το κεντρο ειναι στο...κεντρο της Ν.Ιωνιας(κατι για 3 km εχω διαβασει!) και για αλλους παροχους πιο κοντινους ελπιζω να απαντησει κανενας αλλος γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα..! Παντως ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!

Δεν υπάρχουν πιο κοντινοί πάροχοι. Όλοι μαζί είναι ή στης Ν.Ιωνίας το OTEshop στην Λ. Ηρακλείου, ή κατά τα λεγόμενα άλλων πολύ κοντά στα 3 Αστέρια στο Ηράκλειο (για του Ηρακλείου τα 21027* τουλάχιστον εκεί μου έχουν πει ότι είναι τα dslam). Συνεγκατάσταση έχουν όλοι. Η Αλσούπολη είναι καταδικασμένη και στις 2 περιπτώσεις πάντως.

xaotikos
01-10-08, 01:01
Κατάλαβα. Υπάρχει λέτε η δυνατότητα εγκατάστασης κάποιου mini-dslam πιο κοντά? Θα άξιζε τον κόπο μια επιστολή υπογεγραμμένη από όσους μένουν κοντά και έχουν πρόβλημα?

Υ.Γ Δεν μπορεί να με κυνηγάει έτσι η γκαντεμια με τα σπιτια...

hel
01-10-08, 09:09
Λοιπόν τζίφος! Τα απογεύματα- βράδια η ταχύτητα πέφτει στα 5012. Και το αξιοπερίεργο είναι οτι με την HOL έπιανα 3, κατέβαζα πολύ πιο γρήγορα απ οτι κατεβάζω τώρα με τα 5 και τα 8 Mbps!!! Τα αρχεία που κατεβάζω πχ απο το Rapidshare χρειάζονται πανω απο 20λεπτο για να κατέβουν ενώ πριν με τη HOL, με τα 3Mbps, κατεβαίνανε το πολύ μεσα σε 7 με 8 λεπτά!! Τί μπορεί να συμβαινει;

Τα υπόλοιπα στοιχεία γραμμής αλλάζουν;;
Να τεστάρεις την ταχύτητα από ftp.

ZAGNA
01-10-08, 13:11
Θα ήθελα να κάνω μερικές παρεμβάσεις στα λεγόμενα μερικών φίλων από την Ν.Ιωνία μιας και εγώ εκεί είμαι για να τους διαφωτίσω.
1.Τα DSLAM βρίσκοντε στο σημείο του ΟΤΕshop επί της Λεωφόρου Ηρακλείου.
2.Στην περιοχή της Αλσούπολης δεν υπάρχει μεγάλη ταχύτητα διότι τα dslam είναι αρκετά μακριά δλδ όσο αναφορά την ταχύτητα δεν θα αλλάξει κατι. Το μόνο που θα αλλάξει θα είναι η καλύτερη υποστήριξη της Forthnet και η σταθερότητα στη γραμμή.
3.Εγώ 1 χρόνο στο doubleplay έχω παρατηρήσει πως τα πράγματα ομολογουμένως είναι χειρότερα λόγω τςν πολλών νέων συνδέσεων στη Ν.Ιωνία.
ΔΛΔ Αρχικά στα τέλη του 2007 έπιανα 20.000kbps-21.000kbps όσο πιάνω ανάλογα με το πόσο μακριά είμαι απο το DSLAM ... έπιανα δλδ στο full τη γραμμή μου. (με μείωση του SNR έφτανε 22.000-23.000 με σταθερή μάλιστα γραμμή στο SNR 1.5db)
Μετά γύρω στις αρχές 2008 έπεσε στα 18.000-19.000 , μετά κάπου Απρίλιο- Μάϊο έπεσε στα 15.000-16.000
Κάποια στιγμή για 1 μήνα τον Ιούνιο έπεσε στα 12.000 με 15.000

ΤΩΡΑ οι ταχύτητες κυμαίνονται μικρότερη στα 12.000 (κυρίως ώρες αιχμής 12:00 με 16:00 και 20:00 με 22:00 ....... και μέχρι τα 16.000 όλες τις άλλες ώρες.
(Ο ελάχιστος συγχρονισμός δεν τον πιάνω κάθε μέρα αλλά συμβαίνει κάποιες φορές)

Όπως μπορούμε να καταλάβουμε τα πράγματα είναι χειρότερα στο συγχρονισμό αλλά το μόνο σημαντικό στην Forthnet είναι ότι εδώ και 1 χρόνο έχω φάει μόνο 2 Disconnect . Απίστευτα σταθερή γραμμή.

Ελπίζω να διαφώτισα αρκετά άτομα :D


PS: Από τις αρχές Αυγούστου έχω παρατηρήσει επίσης πάρα πολύ Ping σε σημείο να χρειάζονται μερικές σελίδες refresh για να τις βγάλει

theopan
01-10-08, 15:08
Θα ήθελα να κάνω μερικές παρεμβάσεις στα λεγόμενα μερικών φίλων από την Ν.Ιωνία μιας και εγώ εκεί είμαι για να τους διαφωτίσω.
1.Τα DSLAM βρίσκοντε στο σημείο του ΟΤΕshop επί της Λεωφόρου Ηρακλείου.


Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Έχω τηλέφωνο 210-27* που ανήκει καθαρά στο Α/Κ Ν.Ιωνίας, μένω στο Ηράκλειο (κοντά όμως στην Κασταμονής) και πίστευα κι εγώ ότι υπάρχουν dslam στο OTEshop της Ν. Ιωνίας. Μου είπαν όμως ότι εκεί δεν υπάρχει τίποτα (εκτός του OTEshop) και πως όλοι (Ν. Ιωνία και Ηράκλειο) συνδέονται σε dslam που βρίσκονται στα "3 Αστέρια". Θυμήθηκα επίσης πριν χρόνια όταν πρωτοενεργοποιήθηκα στη vivodi ότι με είχε πάρει τεχνικός της να μου πει να βάλω το modem στη γραμμή γιατί θα πήγαινε στον "κόμβο" της vivodi να κάνει κάποια τυχόν διόρθωση που θα χρειαζόταν η γραμμή μου. Τον είχα ρώτησει τότε και μου είπε ότι ήταν στα 3 Αστέρια. Εκτός αν τα 27άρια τηλέφωνα συνδέονται σε άλλο dslam ανάλογα αν βρίσκονται σε οικοδομές στο Ηράκλειο ή τη Ν. Ιωνία (μάλλον αδύνατο).

karavagos
01-10-08, 15:22
ΝEΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ολυμπίας 26 & Λ. Ηρακλείου) : 28(1~4)XXXX,285(0,1,3~9)XXX
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Λ. Ηρακλείου 245) : 27(1,5,7,9)XXXX,272(0~4,6~9)XXX,273(0~2)XXX

spsomas
02-10-08, 15:33
ΝEΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ολυμπίας 26 & Λ. Ηρακλείου) : 28(1~4)XXXX,285(0,1,3~9)XXX
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Λ. Ηρακλείου 245) : 27(1,5,7,9)XXXX,272(0~4,6~9)XXX,273(0~2)XXX

Πάντα κατατοπιστικός και αξιόπιστος :oneup:

Rohas
02-10-08, 17:17
Καλησπέρα...για να παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου...Μένω σχετικά διπλα στον Σκλαβενίτη επί της Κασταμονής, οπότε είμαι αρκετά μακρυά από το κέντρο που βρίσκεται στο OTESHOP στην Ηρακλείου....Οταν την είχα τοποθετήσει (πέρσυ πάσχα) είμουνα στα 8 μέχρι και 9500-9900 κυριακές πρωι....Πλέον είμαι σταθερός στα 8800 και με μερικές εξαιρέσεις περνάει ελαφρώς τα 9 !! (κυριως τον Αυγουστο που λειπανε ολοι)
Αν ο φίλος από Αλσούπολη πιάνει κοντά σε μένα τότε είμαστε στα χαμηλότερα όρια...Ο φίλος που συγχρονίζεται κοντά στα 3 υποθέτω ότι ή θα έχει χάλια καλωδίωση στο σπίτι/διαμέρισμα ή χάλια DSLAM....Για κέντρο Χαλανδρίου θα είναι χειρότερη κατάσταση μιας και βρίσκεται πιο μακρυά,στην Πεντέλης λίγο πιο πάνω από GOODYS....το μόνο που μας σώζει είναι να γίνει κανά OTESHOP ή να μπει κανά κέντρο στον κόμβο κοντά στο ΟΑΚΑ....εκει θα πιάνει αρκετές περιοχές σα κέντρο....Αλλά μετά βέβαια θα προσγειωθεί το USS-Enterprise και θα δώσει διάλεξει ο Mr. Spock
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

ptakis
02-10-08, 19:34
Εγώ που αναμένω για ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόγχο από Forthnet και μένω Βυζαντίου κοντά στην Singular (πρωην γραφεία Αθηνα 2004) τι να αναμένω? Είμαι κοντά ή μακριά από το DSLAM?

Μόλις ενεργοποιήθηκα και τα στοιχεία της γραμμής μου είναι:
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 9265 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 8936 Kbps 1191 Kbps
Noise Margin 6.3 dB 11.1 dB
Line Attenuation 34.5 dB 16.4 dB
Output Power 19.2 dBm 12.4 dBm

Μάλλον σύμφωνα με το attenuation της γραμμής μου θα έπρεπε να συγχρονίζω παραπάνω, ε?

theopan
03-10-08, 09:56
Καλησπέρα...για να παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου...Μένω σχετικά διπλα στον Σκλαβενίτη επί της Κασταμονής, οπότε είμαι αρκετά μακρυά από το κέντρο που βρίσκεται στο OTESHOP στην Ηρακλείου....Οταν την είχα τοποθετήσει (πέρσυ πάσχα) είμουνα στα 8 μέχρι και 9500-9900 κυριακές πρωι....Πλέον είμαι σταθερός στα 8800 και με μερικές εξαιρέσεις περνάει ελαφρώς τα 9 !! (κυριως τον Αυγουστο που λειπανε ολοι)
Αν ο φίλος από Αλσούπολη πιάνει κοντά σε μένα τότε είμαστε στα χαμηλότερα όρια...Ο φίλος που συγχρονίζεται κοντά στα 3 υποθέτω ότι ή θα έχει χάλια καλωδίωση στο σπίτι/διαμέρισμα ή χάλια DSLAM....Για κέντρο Χαλανδρίου θα είναι χειρότερη κατάσταση μιας και βρίσκεται πιο μακρυά,στην Πεντέλης λίγο πιο πάνω από GOODYS....το μόνο που μας σώζει είναι να γίνει κανά OTESHOP ή να μπει κανά κέντρο στον κόμβο κοντά στο ΟΑΚΑ....εκει θα πιάνει αρκετές περιοχές σα κέντρο....Αλλά μετά βέβαια θα προσγειωθεί το USS-Enterprise και θα δώσει διάλεξει ο Mr. Spock
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Το έξω όριο της Αλσούπολης, είναι πάνω από 1km μακρύτερα από τον Σκλαβενίτη στην Κασταμονής (που είναι Καλογρέζα (μην πω και Ηράκλειο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.