PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό θεωρείται καλύτερο μόντεμ;



Vitruvian78
11-09-08, 15:19
Γειά σας,

Έχω κι εγώ το HOL double-play από το Γεννάρη. Αρχικά είχα κάνει αίτηση για το πακέτο με τα 24Mbps. Δυστυχώς όμως, από την ημέρα που ήρθε ο τεχνικός της εταιρίας να μου συνδέση τη γραμμή, μου είπε πως έχω πολλή χαμηλή ταχύτητα και οτι θα το δήλωνε σαν βλάβη στην εταιρία. Συγκεκριμένα το μόντεμ συγχρόνιζε γύρω στα 2750. Μετά από λίγο καιρό και έπειτα από τηλεφωνήματα στην τεχνική υποστήρηξη, μου είπανε να βγάλω το μάυρο καλώδιο πάνω από το φίλτρο και τότε φάνηκε μια αύξηση γύρω στα 3700, όχι παραπάνω. Τον τελευταίο καιρό συγχρονίζω μέχρι 4170 το πολύ οπότε αποφάσισα να αλλάξω πακέτο και να βάλω το HOL double-play Lite, αλλά και πάλι τα 6Mbps δεν τα πιάνω ούτε με σφαίρες! Εχω κολλήσει εκεί μεταξύ 2750 και 4170 στην καλύτερη (και πολύ σπάνια!).

Μένω στη Νέα Ιωνία (στην Αλσούπολη), και έχω το Fritz!box WiFi. Υπάρχει καλύτερο μόντεμ από αυτό;

lambroukos13
11-09-08, 17:17
ποια ειναι τα στατιστικα σου(attentuation και sn margin)?με τοσο χαμηλες ταχυτητες που εχεις,πρεπει λογικα η γραμμη σου να εχει πολυ υψηλο downstream attentuation(45-50)....

Vitruvian78
11-09-08, 22:21
ποια ειναι τα στατιστικα σου(attentuation και sn margin)?με τοσο χαμηλες ταχυτητες που εχεις,πρεπει λογικα η γραμμη σου να εχει πολυ υψηλο downstream attentuation(45-50)....

Αυτή τη στιγμή αυτά τα στοιχεία παρουσιάζονται

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 3224 896
ATM data rate Kbit/s 3062 800
User data rate Kbit/s 2774 725
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 130 64
Trellis Coding Rate Kbit/s 364 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 41 19
Status f0000000

lambroukos13
12-09-08, 14:10
εχεις υψηλο attentuation 41...αλλα και παλι δεν θα επρεπε να κλειδωνεις στα 3

Vitruvian78
12-09-08, 14:20
Σε τί μπορεί να οφείλεται πιστεύεις; Πώς μπορεί να διορθωθεί;

lambroukos13
13-09-08, 01:08
εισαι μακρια απο το dslam και το σημα αλλιωνεται πολυ....το θεμα με σενα ειναι οτι το 41db downstream attentuation δεν δικαιολογει τοσο χαμηλη ταχυτητα...δοκιμασε πρωινες ωρες(8-9 το πρωι) να κανεις ρεσετ το ρουτερ για να δεις που συχρονιζεις,επισης δες αν σου κρατησε αυτη την ταχυτητα κατα την διαρκεια της ημερας...αν και με αυτο εχει παλι τοσο χαμηλη ταχυτητα παρτους και πεστους να στην ανεβασουν λιγο(αφου τους πεις οτι δεν δικαιολογειται τοσο χαμηλη ταχυτητα με τα στατιστικα σου)...παντως γενικα θελει και λιγο τυχη για να βρεις ακρη!!:)

Vitruvian78
13-09-08, 15:32
Κάνω συχνά επανακίνηση το ρούτερ, διότι αν δεν το χρησιμοποιήσω για κάποιο διάστημα τότε σβήνει το φωτάκι του ΙΝΦΟ πάνω στο ρούτερ και κόβεται το ιντερνετ. Για να επανέλθει να λειτουργεί σωστά πρέπει να το επανακινήσω. Δεν έχει μεγάλη διαφορά η ταχύτητα τα πρωινά, το σίγουρο πάντως είναι ότι πέφτει κατά τη διάρκεια της ημέρας, ειδικά απο το απόγευμα και μετά. Βασικά βρίσκομαι στα όρια του δήμου Νέας Ιωνίας με Φιλοθέη, και αρκετά μακρυά από το κέντρο του, όπου ενδεχομένως είναι και το τηλεπικοινωνιακό κέντρο. Εγώ είμαι συνδεδεμένος στο δίκτυο της Νέας Ιωνίας, που είναι μακρυά μου πάνως από 3 χλμ υποθέτω.

Δεν έχω σκοπό να το κυνηγήσω, γιατί δεν με απασχολεί τρομερά το θέμα, και βαριέμαι να ασχοληθώ περαιτέρω. Και τα 3ΜΒρς καλά είναι για μένα, μιας και θεωρώ οτι είναι μια αρκετά υψηλή ταχύτητα έτσι κι αλλιώς. Μην είμαστε και πλεονέκτες, καθότι πριν λίγο καιρό είχαμε πολύ μικρότερες ταχύτητες, οπότε δεν θα μιζερίασουμε τώρα για τα 24!! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι ο καθένας δεν πρέπει να ζητάει αυτό που δικαιούται.

mondeo
13-09-08, 16:51
Με 41 Attenuation έπρεπε να πιάνεις σίγουρα πάνω από 7.Εγώ με 43 πάω στα 7 και κάποιες φορές στα 8.Δοκίμασε πάντως με ένα άλλο router μήπως το Fritz έχει πρόβλημα.

Vitruvian78
14-09-08, 13:13
Το έχω κατεβάσει στα 6Μβρς μια και δεν έπιανα 24. Συνήθως πιάνω 2800, άντε λίγο πάνω απο 3 και πολύ σπάνια 4100. Δοκίμασα και με άλλο ρούτερ, δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα. Μου το είχε πει ο τεχνικός απο την αρχη οτι έπιανα χαμηλή ταχύτητα, είπε οτι θα το δήλωνε στην εταιρία, αλλά απο το ύφος του κατάλαβα οτι εν μέρει μου έλεγε να μην περιμένω κάτι να αλλάξει.... Ξέχασα βέβαια να αναφέρω ότι η μπίζα που έχει απομονωθεί για το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL είναι στο δωματίο μου, ενώ οι υπόλοιπες στο σπίτι είναι σε γραμμή του ΟΤΕ. Μήπως είναι και αυτός ένας λόγος, ότι δεν χρησιμοποιώ την κεντρική μπρίζα του σπιτιού; Ο τεχνικός βέβαια είχε εντοπίσει χαμηλές ταχύτητες από την αρχή όταν έκανε τη σύνδεση της νέας γραμμής στο κουτί της πολυκατοικίας, πριν ανέβουμε στο διαμέρισμά μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.