PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά modem ή modem router?



george85ca
12-09-08, 00:14
Μια φίλη μου έχει ένα modem απ αυτά που έδινε το CONNX, στο pcmagazine, και σύνδεση dsl από το TEE! Εδώ και πόσο καιρό μου λέει ότι τις έχει σπάσει τα νεύρα διότι συνέχεια αποσυνδέεται το modem και κολλάει μετά ο υπολογιστής! Πιθανον να φταίει το modem, εσείς τι προτείνεται να αγοράσει 1)modem ή 2)ένα modem/router? Προτείνεται κάποιες αξιόπιστες λύσεις και οικονομικές λύσεις.

Υ.Γ: Βασικά αυτό που θέλει είναι να μην έχει κολλήματα και όχι τόσο η δικτύωση με άλλους υπολογιστές

Simpleton
12-09-08, 00:22
Για να κολλάει και ο υπολογιστής, υποθέτω ότι έχει ένα από αυτά τα USB modem με τους τρομερά καλογραμμένους οδηγούς. Αν πάρει το Philips CGA3600 ή το Speedtouch 536 και το συνδέσει μέσω Ethernet, νομίζω ότι θα κάνει τη δουλειά της πολύ καλύτερα.

george85ca
12-09-08, 10:17
Thanks φίλε για την απάντηση! Απλά σκεφτόμουν μήπως όλα τα modem κατά την κλήση ψιλοκολλάνε το σύστημα, γι αυτό σκεφτόμουν κάτι σε modem/router που δεν γίνεται καμία κλήση

Simpleton
12-09-08, 16:13
Ότιδήποτε απαιτεί την εγκατάσταση οδηγού ή/και επιπλέον εργαλείου στο σύστημα σου, μπορεί να προκαλεί κολλήματα. Αντίθετα, ένα router αναλαμβάνει και χειρίζεται τη σύνδεση, και εσύ απλά παίρνεις ό,τι σου δίνει μέσω του Ethernet. Η χρήση του Ethernet έχει και το πλεονέκτημα της συμβατότητας με όλα τα λειτουργικά συστήματα, έτσι μπορεί η φίλη σου κάποια στιγμή, χωρίς κανένα πρόβλημα, να βάλει Linux ή να πάρει ένα Macintosh και να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το router.

Πύρρος
12-09-08, 16:18
Modem-Router με 1000

(όχι ότι θα βρεις πολλά σκέτα modems)

Θα πρότεινα ενσύρματο speedtouch για κάτι φτηνό (€30), ή ασύρματο speedtouch (αργά η γρήγορα θα μπει στο σπίτι κανένα λάπτοπ φαντάζομαι) speedtouch αν έχεις να δώσεις €65.

george85ca
13-09-08, 18:29
Μήπως έχετε κανένα link να μου δώσετε?

Πύρρος
13-09-08, 18:46
Σχόλια και πληροφορίες για τα speedtouch υπάρχουν αρκετά στο forum. Για να αγοράσεις, τα φέρνει ο ΟΤΕ, οπότε http://www.ote-shop.gr . Το 4θυρο ασύρματο είχε εξαφανιστεί για κάποιο καιρό αλλά επανεμφανίστηκε, αν σου πουνε ότι δεν το φέρνουν πλέον επέμεινε, και δες και το σχετικό thread για να τους πεις τον κωδικό με τον οποίο εμφανίζεται στην αποθήκη τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.