PDA

Επιστροφή στο Forum : Line multiplexing και... άλλα



Σελίδες : [1] 2

Ducklord
12-09-08, 00:43
Παίδες, όπως έχω αναφέρει και σε άλλα μηνύματα, τυχαίνει η γραμμή μου να είναι χάλια. Κοινώς, έχω μια 24MBit που συγχρονίζει στα 3,5-3,9MBit και που όσο πάει μοιάζει να χειροτερεύει. Ψάχνω εδώ και περίπου ένα χρόνο για λύση αλλά δεν έχω βρει κάτι και όλοι σηκώνουν χέρια και... πόδια ψηλά.

* Εγώ είχα ενημερώσει πολλές φορές τη HOL για το πρόβλημα αλλά έμοιαζε ή να αναβάλει την όποια διάγνωση ή να περιμένει κάποια αντίδραση από ΟΤΕ.

* Κατόπιν ελέγχου από τον ΟΤΕ, με ενημέρωσαν πως το πρόβλημα πιθανότατα εντοπίζεται σε παλιά/προβληματική καλωδίωση.

* Έλεγξα την καλωδίωση από το ΚΑΦΑΟ ως το σπίτι και, στον κατανεμητή στην είσοδο της πολυκατοικίας, είχα ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις με ότι στο σπίτι. Κοινώς, "η ευθύνη δεν ήταν στο δικό μου τμήμα του εξοπλισμού"

* Η HOL ζήτησε και πάλι έλεγχο από τον ΟΤΕ ενώ του μετέφερε και την πρόταση που έκανε γνωστός μου, αν όντως ήταν παλιά τα καλώδια, να γινόταν μια αλλαγή ζεύγους - έτσι θα "μεταπηδούσα" σε άλλο, μη-προβληματικό καλώδιο.

* 2 μέρες αργότερα (στο ενδιάμεσο βέβαια είχε μεσολαβήσει... ένας χρόνος) επικοινώνησε μαζί μου τεχνικός του ΟΤΕ. Με ενημέρωσε πως έχει ΗΔΗ γίνει αλλαγή ζεύγους άλλες δύο φορές, και προφανώς το πρόβλημα οφείλεται σε ένα συνδυασμό κακής υποδομής και φόρτου χρηστών στην περιοχή μου (μένω στην Πεύκη).



Κατόπιν της παραπάνω ενημερωτικής εισαγωγής, έχω να κάνω δυο-τρεις ερωτησούλες...

1. Μένει κανένας άλλος στην Πεύκη, με HOL, που να έχει καλές ταχύτητες; Αν ναι, μπορεί να επικοινωνήσουμε μέσω ΠΜ να συγκρίνουμε διαφορά περιοχής/απόστασης; Ανάθεμα, αν υπάρχει ΤΕΤΟΙΟ πρόβλημα υποδομής, αποκλείεται να επηρεάζει ΜΟΝΟ εμένα. Το αστείο είναι πως γείτονες μου έχουν αναφέρει απλά πως "δεν έχουν παρατηρήσει πρόβλημα στην ταχύτητα/δεν τους νοιάζει". Αυτό μπορεί να σημαίνει πως είναι άσχετοι (δεν το γνωρίζω), δεν ενδιαφέρονται πραγματικά ή, αυτό που δυστυχώς υποψιάζομαι, πως δεν έχουν κάποιο σημαντικό πρόβλημα ώστε η πρόσβαση να καταντά ενοχλητική.

2α. Στο ενδιάμεσο, και λόγω του οτι αντίστοιχη λύση έχει κάνει γνωστός μου με NetCafe, έψαξα και βρήκα πως ίσως να μπορώ να εφαρμόσω τη λύση του multiplexing, κοινώς τη συνένωση δύο ανεξάρτητων γραμμών ώστε να λειτουργούν ως μια. Ευτυχώς, ο εξειδικευμένος εξοπλισμός έχει πέσει αρκετά σε τιμή σε σχέση με το τι γνώριζα - με €200-€300 μπορώ να πάρω ένα multiplexing router που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά. Θεωρητικά. Πρακτικά, γνωρίζει κανείς αν αυτή η προσέγγιση θα έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα (πέρα του οτι θα βρεθώ να πληρώνω και 2η σύνδεση παράλληλα για να κάνω τη δουλειά μου);;;

2β. Ενώ έψαχνα πληροφορίες για το multiplexing (για το οποίο όλως περιέργως ΔΕΝ βρήκα αρκετές - μάλλον είμαι ένας από τους λίγους... τρελούς), είδα πως υποστηρίζεται και από "router-διανομές" linux με τις οποίες "μπορείς να κάνεις router ένα PC". Αυτό μου έδωσε μια άλλη ιδέα: έχω ένα pc-κατεβαστήρι, με έναν Pentium III στα 700MHz και 512MBs μνήμης. Παίζει πιθανότητα να το μετατρέψω σε router, γλιτώνοντας το κόστος της εξειδικευμένης λύσης; Τι πρόσθετο εξοπλισμό θα χρειαστώ; Θα μπορώ να εξακολουθήσω να το χρησιμοποιώ ως κατεβαστήρι; Και αν ναι, πώς; Θα... "συνδέεται στον εαυτό του";

3. Κατά την αναφορά της περίπτωσης multiplexing σε τεχνικό της HOL, μου απάντησε πως αυτή θα ήταν μια καλή λύση, αφού αν έπαιρνα νέα γραμμή, μπορεί και να συγχρόνιζε μέχρι και στα 8-9MBit...!!!;;; Αυτό ομολογώ πως ΔΕΝ το κατάλαβα! Παίζει τέτοια πιθανότητα; Να περάσει "νέα γραμμή" και να λειτουργεί καλύτερα από την προηγούμενη; Μα, παρά το χαρακτηρισμό "νέα γραμμή", δεν περνά από την ίδια υποδομή; Δεν έχει να αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα; Αν όχι... Γιατί δεν μου το έλεγαν τόσο καιρό να ξεκινήσω μια νέα σύνδεση και να κόψω την παλιά να τελειώνω;

4. ΑΝ, τελικά, ακολουθήσω τη λύση του multiplexing, μπορώ να συνδυάσω γραμμές από διαφορετικούς providers; Κοινώς, ενώ έχω HOL να πάρω και μια γραμμή Forthnet ώστε τουλάχιστον να έχω πιο αξιόπιστο fallback (όταν έχει προβλήματα η μία να χρησιμοποιώ την άλλη); Παίζει να υπάρχουν προβλήματα με DNS servers κ.λπ.;

Σόρυ για το... πλήθος ερωτήσεων, αλλά δεν έχω βρει πουθενά πραγματικά χρήσιμες απαντήσεις, και θα ήθελα να έχω κάποιες παραπάνω πληροφορίες πριν αρχίσω να ψάχνω μόνος στα τυφλά, παράλληλα μοιράζοντας ευρώ αριστερά και δεξιά σε νέες συνδέσεις, εξοπλισμούς κ.λπ. Και το σημαντικότερο θα είναι φυσικά το κόστος χρόνου για λύσεις που ίσως, τελικά, να μη δουλεύουν.

Περιμένω προτάσεις, σχόλια, ιδέες... Και θένκς εξαρχής για το όποιο μήνυμα.

Φιλικά
Ducklord: The Thirial Athathin

sdikr
12-09-08, 00:51
Για να κάνεις σωστό Mulitplexing πρέπει να το παρέχει ο παρόχος σου, παλιά το εκάνε η forthnet δεν ξέρω αν το κάνει ακόμα.

2. Με την απλή λύση πχ κανένος dual wan router, έχει το πρόβλημα οτι μόνο οι εφαρμογές που μπορούν να κάνουν χρήση πάνω της μιας σύνδεσης (πχ fdm) θα δουλέψουν και θα δούνε κάποια διαφόρα, βέβαια διαφόρα θα σου κάνει με το πχ να έχεις ενα μουλάρι να πηγαίνει απο την μία και Browsing απο την αλλή.

2β. 3 κάρτες δικτύου (δυο για το κάθε wan, μια για το lan) και πολύ πολύ διάβασμα

3. αν το πρόβλημα είναι η απόσταση όχι

4. Ναι (με τους περιορισμούς που αυτό μπορεί να έχει)

Ducklord
12-09-08, 01:16
Φίλτατε...
Σε ερώτηση μου στη HOL μου είπαν πως "το multiplexing μπορεί να γίνει αποκλειστικά από τη δική σου πλευρά - έχει να κάνει με τον εξοπλισμό σου, για τον οποίο όμως ΕΣΥ αναλαμβάνεις την ευθύνη, τη ρύθμιση του κ.λπ.". Φαντάζομαι πως όταν μιλάς για "σωστό multiplexing" μιλάς ώστε ΚΑΙ στους άλλους χρήστες να φαίνεται σαν να έχω μια, και όχι δύο IPs - κάτι που θα μπορούσε να γίνει αν ΚΑΙ ο πάροχος ένωνε, από την πλευρά του, τις δύο γραμμές σε μια, ράητ;

2. Κάααατσε... Αυτό το έχω ξανακούσει, αλλά δεν υπάρχουν λύσεις που να "μοιράζουν" τα αιτήματα επικοινωνίας αυτόματα ανάμεσα σε δύο γραμμές; Και αν όχι, στην περίπτωση που χρησιμοποιώ ΜΙΑ εφαρμογή αλλά που υποστηρίζει ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΣ servers για την επικοινωνία της, δεν θα μπορούσε να γίνει κάποιου είδους forwarding (το σκέφτομαι με τη λογική των κανόνων σε firewall), του στυλ "η επικοινωνία προς αυτό το site να γίνεται από ΑΥΤΗ τη γραμμή, προς το άλλο από ΤΗΝ ΑΛΛΗ" κ.λπ.;;;

2β. Δηλαδή το κόστος πλησιάζει απειλητικά τα €100 (για να πάρω αξιόλογες κάρτες δικτύου), ενώ μπλέκεται περισσότερο λόγω της ασύρματης πρόσβασης πολλών συσκευών στο σπίτι μου (κονσόλες, XBMC media player, laptop, κινητό)... Κοινώς, με €50-100 παραπάνω, ένας dual wan router θα μου κάνει τα ίδια και θα γλιτώσω και το διάβασμα (το οποίο δεν θέλω να αποφύγω, αλλά δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου), σωστά;

3. Αν το πρόβλημα είναι ένας ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ απόστασης, πλήθους χρηστών και κακής καλωδίωσης, παίζει η νέα γραμμή να έχει να αντιμετωπίσει ένα ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ απόστασης, πλήθους χρηστών αλλά ΟΧΙ και κακής καλωδίωσης - και άρα να δω μια λίγο πιο άσπρη μέρα;

4. ΟΚ, αλλά... αυτό έρχεται σε ψιλο-αντίθεση με το πρώτο που είπες, πως "θα πρέπει να υποστηρίζεται από τον provider". Υποθέτω πως εδώ έρχεται και κολλάει αυτό που είπα για τις 2 IPs και το όποιο μπλέξιμο τις ακολουθεί, σωστά;

Φιλικά
ΠαπιάρχοΝταςΜπουτ

sdikr
12-09-08, 01:34
το σωστό Multiplex είναι με την ίδια Ip, το αλλό είναι (μου ξεφέυγει η εκφράση τώρα, κάτι πχ σαν ρολεξ και φολεξ)

2. Ναι φυσικά και γίνεται, μπορείς να το κάνεις Port based (πχ όλα τα 80 http απο το wan1, όλα προς την τάδε ip απο το wan2)

2b. δεν είναι στα 100 ευρώ οι κάρτες δικτύου αλλά το θέμα είναι το διάβασμα, ενώ με 150 ςυρώ (http://www.pcfood.gr/showprod.php?id=35544) απλά δουλεύει .
3. Χλώμο εως αδύνατο, αντέ να πας απο τα 3 στα 5
4. το Εχώ στο γραφείο, έχει τα καλά του και τα κακά του, πχ κάκα, πρόβλημα με τα email (όποτε ήθελε το έστελνε απο τον έναν ή τον άλλο πάροχο και έτρωγα πόρτα λόγω Ip range), διάφορες σελίδες (πχ adslgr.com, με πετούσε εξώ ανα ταχτά διαστήματα γιατί αλλάζε Ip)

Τελικά για αρχή το έχω ρυθμίσει ώστε τα email να φεύγουν απο το ενα wan, http απο το αλλό, οπώς και να ξεχωρίσω κάποια εσωτερικά Ip ώστε να πηγαίνουν απο διαφορετικά wan, αν το παραπάνω γινόταν στην μεριά του παρόχου (μια ip) τότε θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερα

Ducklord
12-09-08, 01:52
Κάαατσε, γιατί εσύ είσαι γνώστης and I need you! Αύριο αν είναι (τι αύριο, σήμερα δηλαδή, μετά τις 10) θα κάνω την αίτηση για 2η γραμμή...

1. Το router που μου δείχνεις λέει πως μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά, υποθέτω με κανόνες σαν αυτούς που αναφέρουμε. Μπορεί, όμως, να γίνει και ΟΧΙ σε επίπεδο πρωτοκόλλου, υπολογιστή, τοπικού IP range κ.λπ., αλλά SITE ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ; Δηλαδή να ορίσω κάπως, κάπου, κανόνες του τύπου "τσίμπα το adslgr από εδώ αλλά το google από εκεί"; Και αν ΟΧΙ μέσω του router, μήπως παίζει αντίστοιχος τρόπος δρομολόγησης μέσω του linuxόκουτου μου (που ΗΔΗ "ρουτάρει" όλες τις αιτήσεις πρόσβασης HTTP μέσω squid);

2. Πώς, περίπου, θα αλλάξει η διαρρύθμιση του δικτύου μου με το εν λόγω -ή ένα παραπλήσιο- VPN router;
Για την ώρα έχω:

Ένα Fritz!Box Fon WLAN το οποίο συνδέεται σε ένα switch. Στο switch είναι συνδεδεμένα με ether 2 πισιά και στο Fritz!Box μέσω WiFi συνδέονται, περιστασιακά, ένα κινητό, ένα laptop και ένα Wii.
Σε ένα USR 9108 που βρίσκεται στην TV συνδέονται μέσω ethernet ένα άλλο PC, ένα PS2 και ένα Xbox (το παλιό). Το USR συνδέεται μέσω WiFi με το Fritz που παίζει το ρόλο Gateway.

ΟΛΕΣ οι αιτήσεις για HTTP όμως, από ΟΛΕΣ τις συσκευές, "ρουτάρονται" προς το Internet μέσω του ενός εκ των δύο PC που ανέφερα αρχικά, του μοναδικού μηχανήματος που λειτουργεί 24/7 και "τρέχει" samba, squid και τοπικό FTP.

Έστω πως παίρνω το ρουτεράκι για διπλό WAN λοιπόν... Εμ... εεε... Που μπαίνει; Πώς; Θα συνδέεται απευθείας με δύο τηλεφωνικές γραμμές/ADSL, ή θα πρέπει να πάρω και ΑΛΛΟ ΕΝΑ router το οποίο θα συνδεθεί με τη 2η γραμμή και, μαζί με το Fritz, θα συνδεθούν με τη σειρά τους στο ρουτεράκι για διπλό Wan;

Σόρυ αν σε μπλέκω αλλά... Ξέρεις... Είμαι λίγο χαμένος και ψάχνω ότι λύση βρω, μέσα σε ένα γενικό άγχος. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ καν να ανεβάσω σε FTP (ταχύτητα 2K) και η δυνατότητα εναλλαγής ανάμεσα σε δύο γραμμές ή, έστω, παράλληλης σύνδεσης και αποστολής/λήψης δεδομένων θα με σώσει.

Θένκς

Φιλικά
Ducklord

sdikr
12-09-08, 02:01
τι θέλω και μιλάω :p

Σκέψου το σαν ενα απλό gateway, στο μηχανήμα σου δηλώνεις gateway την ip του, αυτό μετά αναλαμβάνει να το στείλει εκει που του έχεις πει, αν δεν του έχεις πεί θα το στείλει στο ελευθέρο που έχει
το adslgr.com, έχει μια ip, δυστήχως το google Πολλές, (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν δουλέυει με dns name)


το rv, δεν είναι Modem, βάσικα έχω ρυθμίσει τα δυο modem/router Που μου δώσαν οι παρόχοι σε pppoe bridged, Και κάνω την κλήση pppoe απο το rv

εχώ δηλάδη

otenet modem/router -------------------
..................................................----------linksys rv ----------- rest of my network
hol modem/router ------------------------


Θα σου χαλάσει λίγο το setup με το fritz

Ducklord
12-09-08, 02:09
Βρε κακιασμένε, αν θέλεις να "μη μιλάς", τότε τουλάχιστον προσπάθησε να αποφύγεις να... τρομάζεις τον άλλο! Να, κοίτα τι είπες τώρα:

"Σε πλησιάζει μια επικείμενη καταστροφή, την οποία και γνωρίζω. Λιμοί, καταποντισμοί, μαύροι ουρανοί και χάλια μαύρα. Αλλά δεν θα σου πω τι και γιατί, για να με ξαναρωτήσεις και να έχουμε να κάνουμε συζήτηση"!

Εμ... Τουλάχιστον... Ξέρεις... Κάπως έτσι μου φάνηκε το "θα σου καεί το Φρίτζ" - ή κάτι τέτοιο που είπες, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς... ΤΙ ΕΝΟΟΥΣΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ, Ε; Οτι απλά θα αλλάξουν οι ρυθμίσεις; Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ ως ασύρματο gateway; Ως "διαμοιραστή τηλεφωνίας", σε δύο απλές τηλεφωνικές συσκευές, όπως τώρα; Διότι μέσω αυτού "μοιράζω" ΟΤΕ και HOL VoIP σε δύο κανονικές ασύρματες τηλεφωνικές συσκευές.


Τι σε πρήζω πρωινιάτικα... Κάτι τέτοιες στιγμές πρέπει να αναρωτιέσαι γιατί, ω, γιατί τελικά δεν έγινες πυροσβέστης!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: me loves you. Και γιατί μου έδειξες εξοπλισμό περίπου €100-€150 φθηνότερο από ότι είχα βρει, και γιατί έχω, τουλάχιστον, μια επιβεβαίωση από έγκυρη πηγή πως "ναι, δουλεύει". Θένκς για όλα.

sdikr
12-09-08, 02:14
Βρε κακιασμένε, αν θέλεις να "μη μιλάς", τότε τουλάχιστον προσπάθησε να αποφύγεις να... τρομάζεις τον άλλο! Να, κοίτα τι είπες τώρα:

"Σε πλησιάζει μια επικείμενη καταστροφή, την οποία και γνωρίζω. Λιμοί, καταποντισμοί, μαύροι ουρανοί και χάλια μαύρα. Αλλά δεν θα σου πω τι και γιατί, για να με ξαναρωτήσεις και να έχουμε να κάνουμε συζήτηση"!

Εμ... Τουλάχιστον... Ξέρεις... Κάπως έτσι μου φάνηκε το "θα σου καεί το Φρίτζ" - ή κάτι τέτοιο που είπες, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς... ΤΙ ΕΝΟΟΥΣΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ, Ε; Οτι απλά θα αλλάξουν οι ρυθμίσεις; Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ ως ασύρματο gateway; Ως "διαμοιραστή τηλεφωνίας", σε δύο απλές τηλεφωνικές συσκευές, όπως τώρα; Διότι μέσω αυτού "μοιράζω" ΟΤΕ και HOL VoIP σε δύο κανονικές ασύρματες τηλεφωνικές συσκευές.


Τι σε πρήζω πρωινιάτικα... Κάτι τέτοιες στιγμές πρέπει να αναρωτιέσαι γιατί, ω, γιατί τελικά δεν έγινες πυροσβέστης!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: me loves you. Και γιατί μου έδειξες εξοπλισμό περίπου €100-€150 φθηνότερο από ότι είχα βρει, και γιατί έχω, τουλάχιστον, μια επιβεβαίωση από έγκυρη πηγή πως "ναι, δουλεύει". Θένκς για όλα.

Επείδη έχω μικροπαρομοιο setup (αλλά έχω netfaster) λόγο του pppoe/bridge, εχάσα το ασύρματο απο το netfaster, αλλά η τηλεφωνιά δουλευεί

το fritz επιτρέπει το pppoe/bridge
ίσως όμως να χρείαστεις ακόμα ενα wifi access point ώστε να δουλέψοει σωστά

Ducklord
13-09-08, 00:48
Θένκς. Τώρα προσπαθώ να κάνω την καρδιά μου πέτρα και...
α. Να συνειδητοποιήσω πως θα πληρώνω κερατιάτικα
β. Να διαλέξω εταιρεία πρόσβασης. Μάλλον προς Forthnet κινούμαι - έχεις κάποια σημαντική... αντίρρηση για αυτό;

Φιλικά
Ducklord

sdikr
13-09-08, 02:58
Α. Δες το και σαν Backup,
β. όχι καμία αντίρρηση όλες δουλεύουν

jap
13-09-08, 13:16
Παπιάρχοντα, εγώ πήρα πρόσφατα από ebay ένα netgear FVX538 στα 100 ευρώ, έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες και ίσως αξίζει να το ψάξεις λίγο, υπάρχουν και άλλα μοντέλά netgear και ανήκουν κι αυτά όπως τα linksys στη φτηνή κατηγορία. Ίδια θέματα με ασύρματο όπως συζητάτε παραπάνω. Αν ψάξεις και διαβάσεις για θεματάκια, έχουν όλα λυθεί με τα τελευταία firmware. Σε browsing και download managers έχει τις παραπάνω ταχύτητες, αφού μοιράζει τα sessions μεταξύ των 2 provider (μόνο που δεν το έχω εκμεταλλευτεί ακόμα ο ένας είναι altecnet!).

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέχασα όμως να σου πω, δεν κατάφερα ακόμα να το κάνω να δουλέψει με το Fritz!Box Fon WLAN ειδικά, σαν να βγαίνουν από την ίδια εσωτερική IP ένα πράγμα. Παίζει με 2 Sagem 1540W.

[DSL]MANOS
13-09-08, 20:25
β. Να διαλέξω εταιρεία πρόσβασης. Μάλλον προς Forthnet κινούμαι - έχεις κάποια σημαντική... αντίρρηση για αυτό;

Κάνει line multiplexing η Forthnet??? Δλδ 2 γραμμές 1 IP???

SfH
14-09-08, 01:30
MANOS;2324306']Κάνει line multiplexing η Forthnet??? Δλδ 2 γραμμές 1 IP???
Multilink λέγεται, το έκανε παλιά σε 2mbps dsl. Παρεπιπτόντως, μου έχει τύχει ISPs να δέχονται να κάνουν route τις ίδιες ip πίσω από πολλαπλές dsl, αλλα δυστυχώς σε per-connection mode (όχι per-packet).

Κατά τα αλλα, συμφωνώ με τους προλαλησωντες, με μια επιφύλαξη στο ότι χρειάζονται n+1 nic για n συνδέσεις σε linux router. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλα πιθανώς να γίνεται και με 2 νικ (και διπλό nat αν περνάμε από router που δεν είναι πολύ flexible στο nat, εκτος αν δουλεύει το iproute σε bridged mode). Πιθανώς να γίνεται και με 1 nic, αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτε "nat on a stick" σε linux.

[DSL]MANOS
14-09-08, 02:01
Δεν κατάλαβα. Μπερδεύτηκα με όλους αυτούς τους τεχνικούς όρους. Κάτσε να σου κάνω μερικές απλές ερωτήσεις για να βγάλω άκρη.
1. Για να έχω ίδια IP σε 2 συνδέσεις, πρέπει να το υποστηρίζει ο provider??
α. Αν ναι, υπάρχει κάποιος ISP που να το υποστηρίζει???
β. Αν όχι, τι πρέπει να κάνω για να έχω 1 IP με 2 συνδέσεις (με απλά λόγια και με link αν γίνεται).
2. Τι ακριβώς εννοείς με αυτό και σε ποιος ISPs αναφέρεσαι. "Παρεπιπτόντως, μου έχει τύχει ISPs να δέχονται να κάνουν route τις ίδιες ip πίσω από πολλαπλές dsl, αλλα δυστυχώς σε per-connection mode (όχι per-packet)."


Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και sorry αν οι ερωτήσεις μου είναι χαζές.

kover
14-09-08, 13:02
Βασικά να σας απαντήσω 1-2 ερωτήματα γιατί και εγώ είμουν απο αυτούς που είχα απελπιστεί με τις ταχυτητές μου και έψαχνα να βρω μια άκρη.
1ον) Το τέλειο adsl bonding λέγεται ppp multilink. Το υποστηρίζει σίγουρα η HOL και στον ΟΤΕ λένε ότι το υποστηρίζουν αλλά δε ξέρω απο εμπειρία αν ισχύει. Στη hol λοιπόν σου δίνουν για 2 γραμμές το ίδιο username kai password και εν τέλει σε βγάζουν και οι δύο γραμμές με το ίδιο ip. Για να γίνει αυτό πρέπει να χρησιμοποιηθεί ένα modem router που να υποστηρίζει mlppp. Τα modem αυτά, αν πάμε σε cisco είναι της τάξης των 1000 ευρώ. Υπάρχουν και πίο φτηνές λύσεις όπως τα microtik που επίσης δεν έχω καμία εμπειρία αλλά λένε ότι υποστηρίζουν. Έχω δει cisco να δουλέυει σε mlppp της hol με 4 adsl γραμμές και είναι τέλειο. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να δηλώσεις στη hol αυτό που θες να κάνεις για να σου ενώσουν τις γραμμές.
2ον) Μπορείς να ενώσεις 2-3 adsl διαφορετικών παρόχων με ένα dual wan router όμως σε καμία περίπτωση δε θα είναι mlppp και η συμπεριφορά του θα απέχει πολύ απο τη πρώτη περίπτωση. Σε εφαρμογές όπως torrent, και αν ο private tracker σου επιτρέπει να κατεβάζεις απο δυό διαφορετικές ip, θα έχεις αθριστικό dl των γραμμών. Σε έναν ftp όμως θα κατεβάζεις μία απο τη μία και μια απο την άλλη γραμμή.
3ον) Είχα διαβάσει σε αυτό το forum για δημιουργία proxy server με το wingates. Όσο και να το δοκίμασα δε κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Ίσως να δουλεύει αν έχει κάποιος τις απαραίτητες γνώσεις, που δυστυχώς δεν έχω.
4ον) Η λύση για μένα ήταν η αγορά ενός usr 9113 σε συνδιασμό με connex. Απο τα 3.5-4 mbit ανέβηκα στα 6.5-7 πειράζοντας το snr και απο αποσυνδέσεις (που ήταν το κύριο προβλημά μου) λάμπουν δια της απουσίας τους). Γνωρίζω ότι δε φτάνω ούτε στο μισό μιας 24άρας αλλά είμαι τόσο χαρούμενος που βρήκα αυτή τη λύση μετά απο αρκετά χρόνια ταλαιπωρίας και μη αξιόπιστου internet που έχω συμβιβααστεί. Το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο καθώς το 9113 στη γερμανία κοστίζει 80 ευρώ, οπότε το μόνο που ανεβάζει το κόστος είναι η ακρίβεια του οτε. Το δοκίμασα και στη HOL γραμμή μου αλλά τα αποτελέσματα ήταν μηδενικά σε σχέση με το connex καθώς τα errors φτάναν σε ηλιγκιώδη νούμερα οπότε απλά ταλαιπωριόμουν. Το attenuation μου είναι κοντά στο 50 και μπορεί και παραπάνω.

Υ.Γ. Γράφω την εμπειρία μου όχι για να διαφημίσω την usr, αλλά επειδή βλέπω ότι είναι πολύς κόσμος στη κατάσταση που είμουν εγώ μέχρι πριν 2 μήνες. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα modem που είναι εξήσου καλά απλά δε τα έχω δοκιμάσει.

[DSL]MANOS
14-09-08, 14:55
1. Η HOL δίνει ppp multilink σε απλές dsl (2 play) συνδέσεις ή σε εταιρίες??
2. Θα μιλήσω με το support της για το ppp multilink ή πρέπει να επικοινωνήσω κάπου αλλού???
3. Παίζει TS με την HOL και δεν θα μπορώ να κατεβάζω με το utorrent ή δουλεύει κανονικά???


Ευχαριστώ


ΥΓ: Εγώ τώρα έχω Forthnet και Altec με ένα adsl modem router με 2ρο wan της draytek. Το vigor 2820n. Αλλά είναι μόνο για load balance και τις τελευταίες μέρες που κάνω τεστ για να δω πως δουλύει έχω παρατηρήσει ότι σε private tracker δεν κατεβάζει και από τις 2 συνδέσεις. Τουλάχιστον όχι με 1 utorrent. Θα κάνω περισσότερα τεστ για να δω αν γίνεται με 2 torrent clients να κατεβάζει από το ίδιο private tracker. Λογικά αν θα μπορώ να πηγαίνω την 1 πόρτα στο ένα και την άλλη στο άλλο, να γίνεται. Αλλά φυσικά θα προτιμούσα με 1 IP με ppp multilink. Εμένα το μεγαλύτερο upload με ενδιαφέρει, αλλά η On Telecoms δίνει annex M με 2Mbit upload με 290 ευρώ. Οπότε δεν μπορώ να δώσω τόσα.

jap
14-09-08, 15:57
2ον) Μπορείς να ενώσεις 2-3 adsl διαφορετικών παρόχων με ένα dual wan router όμως σε καμία περίπτωση δε θα είναι mlppp και η συμπεριφορά του θα απέχει πολύ απο τη πρώτη περίπτωση. Σε εφαρμογές όπως torrent, και αν ο private tracker σου επιτρέπει να κατεβάζεις απο δυό διαφορετικές ip, θα έχεις αθριστικό dl των γραμμών. Σε έναν ftp όμως θα κατεβάζεις μία απο τη μία και μια απο την άλλη γραμμή.

2 παρατηρήσεις μόνο:
- Με dual wan router ενώνεις 2 γραμμές, όχι παραπάνω, αυτό σημαίνει η λέξη dual
- Με ftp μπορείς να έχεις το άθροισμα των ταχυτήτων, αν έχεις FileZilla ως client ή κάποιο download manager.


MANOS;2325643']1. Η HOL δίνει ppp multilink σε απλές dsl (2 play) συνδέσεις ή σε εταιρίες??

...

Εμένα το μεγαλύτερο upload με ενδιαφέρει ...

- Μόνο για τη forthnet έχω ακούσει με βεβαιότητα ότι δίνει (εδώ στο adslgr)
- Ανάλογα τι το θες το upload, μήπως πρέπει να δεις μια λύση hosted?

[DSL]MANOS
14-09-08, 16:01
Μιλάς για τις γραμμές που πουλούσε η Forthnet παλιά ή δίνει και σήμερα σε ιδιώτες αν το ζητήσουν???
Για το utorrent το θέλω στα private trackers.
Μήπως να πάρω τηλ Forthnet και HOL ή δεν θα ξέρουν???

jap
14-09-08, 16:15
MANOS;2325761']Μιλάς για τις γραμμές που πουλούσε η Forthnet παλιά ή δίνει και σήμερα σε ιδιώτες αν το ζητήσουν???
Για το utorrent το θέλω στα private trackers.
Μήπως να πάρω τηλ Forthnet και HOL ή δεν θα ξέρουν???

Από παλιά το θυμάμαι, αλλά δεν θυμάμαι ποιο μέλος το έλεγε. Σίγουρα θα ξέρουν (και πιστεύω σίγουρα δίνουν, π.χ. έχει δημοσιευμένο πακέτο ακόμα κι η Vivodi), το θέμα είναι να μιλήσεις με το κατάλληλο άτομο. Στη HOL σίγουρα θα πρέπει να μιλήσεις με άτομα εταιρικών πωλήσεων.

Θες να στήσεις δικό σου private tracker ή να συνεισφέρεις περισσότερο; Δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτά και δεν μου είναι προφανές τι θες να κάνεις.

Επίσης, το έψαξες λίγο το vigor? Το netgear που έχω εγώ έχει εκπληκτικές δυνατότητες, αλλά δεν τις πειράζω γιατί δεν τις χρειάζομαι. Για upload και εξυπηρέτηση εισερχόμνων requests αν έχεις διαφορετικές IP δεν είναι τόσο απλό αλλά και πάλι γίνεται, θα σκεφτόμουν με round-robin dns και συνδυασμό με NAT στο router, αρκεί και πάλι να εξυπηρετείς πολλαπλά process.

[DSL]MANOS
14-09-08, 16:21
H Vivodi δίνει ppp multilink??? Πως λέγεται το πακέτο??? Μα εγώ δεν έχω εταιρία, οπότε αποκλίεται να μου δώσουν. Για ιδιώτες δεν έχει???
Όχι. Θέλω να κάνω μεγαλύτερο upload για να μπορώ να κατεβάζω περισσότερα. Στα private trackers κατεβάζεις ανάλογα με το πόσο ανεβάζεις. Αν έχω μόνο 1mbit upload τα 14mbit download μου είναι άχρηστα.
Το έψαξα λίγο. Τι είναι το round-robin dns??? Δεν έπιασα τπτ από αυτά που είπες στο τέλος.

jap
14-09-08, 16:31
MANOS;2325798']H Vivodi δίνει ppp multilink??? Πως λέγεται το πακέτο??? Μα εγώ δεν έχω εταιρία, οπότε αποκλίεται να μου δώσουν. Για ιδιώτες δεν έχει???
Όχι. Θέλω να κάνω μεγαλύτερο upload για να μπορώ να κατεβάζω περισσότερα. Στα private trackers κατεβάζεις ανάλογα με το πόσο ανεβάζεις. Αν έχω μόνο 1mbit upload τα 14mbit download μου είναι άχρηστα.
Το έψαξα λίγο. Τι είναι το round-robin dns??? Δεν έπιασα τπτ από αυτά που είπες στο τέλος.

- Στο Telefonet Business 6 και 8 δίνουν ταχύτητα [10240/1024 Kbps] x 2 και όπως λένε router υψηλών προδιαγραφών. Αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις 180 ή 230 ευρώ το μήνα γιατί να μη σου δώσουν; (Στα συγκεκριμένα περιλαμβάνουν και 3 ή 4 γραμμές ISDN και κάποιες χιλιάδες λεπτά τηλεφωνημάτων)
- Σαφές για τα torrents :oneup:
- Δεν σε αφορά στην περίπτωσή σου. Σημαίνει να έχεις ένα domain, π.χ. manos.superISP.gr και όταν έρχονται requests να απαντά μία με ένα IP μία με άλλο.

[DSL]MANOS
14-09-08, 16:36
Στην HOL η αίτηση δεν έχει στοιχεία για ιδιώτες, αλλά μόνο εταιρίες ή εκπροσώπους τους. Πριν 6-7 χρόνια είχα προσπαθήσει να πάρω DSL από μια εταιρία, αλλά δεν με άφηνε καθώς το DSL ήταν μόνο για εταιρίες. Εκτός αυτού τα 180 ευρώ είναι πολλά λεφτά.

jap
14-09-08, 16:37
Το βρήκα: Για τα torrents, μπορείς να στήσεις ένα halite και αλλού ένα utorrent και μέσω protocol bonding (επιλογή που την έχω τουλάχιστον στο netgear) να βάλεις να βγαίνει το καθένα από διαφορετική σύνδεση. Protocol = πόρτες, έτσι κι αλλιώς διαφορετικές θα έχεις. Αλλά το ίδιο μπορείς ίσως να το πετύχεις και με 2 διαφορετικές καρτούλες δικτύου και (ίσως) ένα wingate, χωρίς να μεσολαβεί router. Να το ψάξουμε περισσότερο;

[DSL]MANOS
14-09-08, 16:40
Δεν το έπιασα αυτό.

jap
14-09-08, 17:34
Έχεις 2 συνδέσεις και 2 κάρτες δικτύου στο ίδιο μηχάνημα. Ας πούμε ότι το 1 modem έχει IP 192.168.1.1 και το άλλο 1.2. Καρφώνεις τη 1 κάρτα δικτύου σε διεύθυνση 1.3, με gateway το 1.1 και την άλλη σε 1.4 με gateway 1.2. DHCP ανενεργό παντού.

Στήνεις στο μηχάνημα ένα utorrent και ένα halite. Στο utorrent βάζεις πόρτα 12001 και στο halite 12002. Ρυθμίζεις NAT με το 1.1 να δίνει την 12001 στο 1.3 και με το 1.2 να δίνει την 12002 στο 1.4.

Με ένα wingate ή zonealarm ή f-secure ρυθμίζεις το πρωτόκολλο 12001 να περνά από την κάρτα με το 1.3 και το πρωτόκολλο 12002 να περνά από την κάρτα με το 1.4. Αυτό το βήμα δεν είναι απαραίτητο αν αυτό το κάνεις από 2 PC. Για αυτό είναι που δεν είμαι βέβαιος, τα άλλα σίγουρα γίνονται. Αντί για 2ο μηχάνημα μπορείς να βάλεις και ένα κατάλληλα ρυθμισμένο εξωτερικό δισκάκι ethernet με δυνατότητα bittorrent.

Δεν είναι οδηγός βέβαια αυτό, και ίσως θέλει πειραματισμούς και διορθώσεις, αλλά σίγουρα θα παίξει.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 40 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν χρειάζεται 2ο PC ούτε άλλο software, με το utorrent διαλέγεις κάρτα δικτύου (δες εδώ (http://www.utorrent.com/faq.php#How_can_I_make_.C2.B5Torrent_use_a_specific_network_adapter.3F)), οπότε στήνεις αυτό κι άλλο ένα client με την ίδια δυνατότητα.

Collective_Soul
15-09-08, 02:00
Στο multilink με υλοποιηση απο τον παροχεα διπλασιαζεται και το upload stream??

gambler
15-09-08, 03:01
Βασικά να σας απαντήσω 1-2 ερωτήματα γιατί και εγώ είμουν απο αυτούς που είχα απελπιστεί με τις ταχυτητές μου και έψαχνα να βρω μια άκρη.
1ον) Το τέλειο adsl bonding λέγεται ppp multilink. Το υποστηρίζει σίγουρα η HOL και στον ΟΤΕ λένε ότι το υποστηρίζουν αλλά δε ξέρω απο εμπειρία αν ισχύει. Στη hol λοιπόν σου δίνουν για 2 γραμμές το ίδιο username kai password και εν τέλει σε βγάζουν και οι δύο γραμμές με το ίδιο ip. Για να γίνει αυτό πρέπει να χρησιμοποιηθεί ένα modem router που να υποστηρίζει mlppp. Τα modem αυτά, αν πάμε σε cisco είναι της τάξης των 1000 ευρώ. Υπάρχουν και πίο φτηνές λύσεις όπως τα microtik που επίσης δεν έχω καμία εμπειρία αλλά λένε ότι υποστηρίζουν. Έχω δει cisco να δουλέυει σε mlppp της hol με 4 adsl γραμμές και είναι τέλειο. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να δηλώσεις στη hol αυτό που θες να κάνεις για να σου ενώσουν τις γραμμές.
2ον) Μπορείς να ενώσεις 2-3 adsl διαφορετικών παρόχων με ένα dual wan router όμως σε καμία περίπτωση δε θα είναι mlppp και η συμπεριφορά του θα απέχει πολύ απο τη πρώτη περίπτωση. Σε εφαρμογές όπως torrent, και αν ο private tracker σου επιτρέπει να κατεβάζεις απο δυό διαφορετικές ip, θα έχεις αθριστικό dl των γραμμών. Σε έναν ftp όμως θα κατεβάζεις μία απο τη μία και μια απο την άλλη γραμμή.
3ον) Είχα διαβάσει σε αυτό το forum για δημιουργία proxy server με το wingates. Όσο και να το δοκίμασα δε κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Ίσως να δουλεύει αν έχει κάποιος τις απαραίτητες γνώσεις, που δυστυχώς δεν έχω.
4ον) Η λύση για μένα ήταν η αγορά ενός usr 9113 σε συνδιασμό με connex. Απο τα 3.5-4 mbit ανέβηκα στα 6.5-7 πειράζοντας το snr και απο αποσυνδέσεις (που ήταν το κύριο προβλημά μου) λάμπουν δια της απουσίας τους). Γνωρίζω ότι δε φτάνω ούτε στο μισό μιας 24άρας αλλά είμαι τόσο χαρούμενος που βρήκα αυτή τη λύση μετά απο αρκετά χρόνια ταλαιπωρίας και μη αξιόπιστου internet που έχω συμβιβααστεί. Το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο καθώς το 9113 στη γερμανία κοστίζει 80 ευρώ, οπότε το μόνο που ανεβάζει το κόστος είναι η ακρίβεια του οτε. Το δοκίμασα και στη HOL γραμμή μου αλλά τα αποτελέσματα ήταν μηδενικά σε σχέση με το connex καθώς τα errors φτάναν σε ηλιγκιώδη νούμερα οπότε απλά ταλαιπωριόμουν. Το attenuation μου είναι κοντά στο 50 και μπορεί και παραπάνω.

Υ.Γ. Γράφω την εμπειρία μου όχι για να διαφημίσω την usr, αλλά επειδή βλέπω ότι είναι πολύς κόσμος στη κατάσταση που είμουν εγώ μέχρι πριν 2 μήνες. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα modem που είναι εξήσου καλά απλά δε τα έχω δοκιμάσει.

Φιλε μου,το cisco που ειδες να δουλευει με 4 γραμμες στην ΗΟL,τι ταχυτητες επιανε?
Επισης εχεις κανενα συγκεκριμενο μοντελο να μοπυ πεις?
Βρικα αυτο εδω αλλα δεν ξερω αν κανει.Μπορεις να ριξεις μια ματια?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614023

kover
15-09-08, 14:22
Όσο το είχα ψάξει κάποτε άλο τόσο τα έχω ξεχάσει τώρα. Αν θυμάμαι καλά τα cisco που κάναν αυτη τη δουλεια ήταν στα 1800 series και πάνω. Ψάξε να δεις πιο απο αυτά υποστηρίζει mlppp στα data sheets τους. Αύτο που μου έδειξες απο το e-shop νομίζω είναι για isdn γραμμές και όχι για adsl. Ουσιαστικά η λογική είναι η ίδια με της παλίες 128άρες isdn. Επίσης η hol to κάνει και για ιδιότες και όχι μόνο για εταιρίες. Αν επιμείνετε στο τηλέφωνο να μιλήσετε με κάποιον supervisor θα σας το βεβαιώσει. Το πρώτο level του support desk είναι λογικό να μη ξέρει τέτοιες λεπτομέριες. Έχω δει ταχύτητα κοντά στα 70 mbs. Γενικά υπάρχει το δίλημα ότι μια τέτοια ενέργεια θα μπορούσε να αντικαταστήσει τα μισθωμένα κυκλώματα και για αυτό αποφέυγετε απο τους παρόχους. Η απάντηση που πήρα μετά απο αρκετά τηλεφωνήματα είναι ότι "Ναι μπορούμε να σας παρέχουμε mlppp όχι όμως εξοπλισμό και καμία τεχνική υποστήριξη''. Με άλλα λόγια ''ναι γίνεται απο τη μερία μας, όμως απο τη δικία σου κόψε το κεφάλι σου για το πως θα το κάνεις και το πόσα χρήματα θα ξοδέψεις για πειραματισμούς''. Κάπου εκεί σταμάτησα να ασχολούμαι γιαί βρήκα ολόκληρες εταιρίες που ασχολούνται στο εξωτερικό μόνο και μόνο με αυτη την ιστορία για να παρέχουν υπηρεσίες σε εταιρίες φτηνότερες απο το μισθωμένο κύκλωμα, οπότε θεώρησα δύσκολο για τις γνώσεις που έχω να το επειχηρήσω. Παρόλα αυτά συνεχίζω να έχω 2 adsl σπίτι μου πειραματιζόμενος με διάφορους τρόπους ώστε να τις κάνω combine.

gambler
15-09-08, 16:22
Όσο το είχα ψάξει κάποτε άλο τόσο τα έχω ξεχάσει τώρα. Αν θυμάμαι καλά τα cisco που κάναν αυτη τη δουλεια ήταν στα 1800 series και πάνω. Ψάξε να δεις πιο απο αυτά υποστηρίζει mlppp στα data sheets τους. Αύτο που μου έδειξες απο το e-shop νομίζω είναι για isdn γραμμές και όχι για adsl. Ουσιαστικά η λογική είναι η ίδια με της παλίες 128άρες isdn. Επίσης η hol to κάνει και για ιδιότες και όχι μόνο για εταιρίες. Αν επιμείνετε στο τηλέφωνο να μιλήσετε με κάποιον supervisor θα σας το βεβαιώσει. Το πρώτο level του support desk είναι λογικό να μη ξέρει τέτοιες λεπτομέριες. Έχω δει ταχύτητα κοντά στα 70 mbs. Γενικά υπάρχει το δίλημα ότι μια τέτοια ενέργεια θα μπορούσε να αντικαταστήσει τα μισθωμένα κυκλώματα και για αυτό αποφέυγετε απο τους παρόχους. Η απάντηση που πήρα μετά απο αρκετά τηλεφωνήματα είναι ότι "Ναι μπορούμε να σας παρέχουμε mlppp όχι όμως εξοπλισμό και καμία τεχνική υποστήριξη''. Με άλλα λόγια ''ναι γίνεται απο τη μερία μας, όμως απο τη δικία σου κόψε το κεφάλι σου για το πως θα το κάνεις και το πόσα χρήματα θα ξοδέψεις για πειραματισμούς''. Κάπου εκεί σταμάτησα να ασχολούμαι γιαί βρήκα ολόκληρες εταιρίες που ασχολούνται στο εξωτερικό μόνο και μόνο με αυτη την ιστορία για να παρέχουν υπηρεσίες σε εταιρίες φτηνότερες απο το μισθωμένο κύκλωμα, οπότε θεώρησα δύσκολο για τις γνώσεις που έχω να το επειχηρήσω. Παρόλα αυτά συνεχίζω να έχω 2 adsl σπίτι μου πειραματιζόμενος με διάφορους τρόπους ώστε να τις κάνω combine.

Μαλιστα,οποτε εαν βρουμε τον εξοπλισμο απο κει και περα θα γινει η δουλεια μας(μαλλον..λολ).
Βρηκα λοιπον 2 ρουτερακια και σου τα δειχνω να ριξεις μια ματια(ΑΝ φυσικα μπορεις).

http://www.hawkfire.gr/store/index.php?main_page=product_info&products_id=5331&zenid=4acb8d435c3b00779647097f3fef7c50

http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps5853/ps5875/product_data_sheet0900aecd806c4e2a.html

Ki εδω εχω ενα ΖΥΧΕΛ που βρηκα(αλλα δε ξερω τι παιζει).....
http://www.zyxel.com/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20040812093058&CategoryGroupNo=7E42490D-4723-431D-B284-F66F17AC2CD8&display=6241

Ερωτηση extra τωρα.Ας πουμε οτι ενα απο αυτα τα 2 μας κανει.Για καθε γραμμη adsl μετα χρειαζομαστε 1 ρουτερ για την καθε μια,και μετα και τα 2 τα συνδεουμε στο cisco(ας πουμε)?
Η απλα συνδεουμε τα ethernet cables απο τις adsl γραμμες μας στο cisco και ξεμπερδευουμε?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ απαντησειςςςςςςς...:)

[DSL]MANOS
15-09-08, 19:12
jap, αυτό που λες με το NAT δεν ισχύει. Αν κατάλαβα καλά μου λες να ανοίξω τα port στο 1 router για το 1ο utorrent και τα port στο άλλο για το 2ο. Το ζήτημα είναι ότι αυτό δεν παίζει ρόλο στο που θα κατεβάζει. Ομοίως και το firewall. Αλλά για να είμαι σίγουρος το δοκίμασα. Από το 1 κατέβαζε και από το άλλο όχι. Μου έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα με την port.
Δοκίμασα αυτό που έλεγε και το link, αλλά μου έβγαζε πρόβλημα στους tracker και κατέβαζε με πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα. Στα public torrents μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα, αλλά εκεί η ταχύτητα νομίζω πως ήταν φυσιολογική (πάλι χαμηλή, αλλά περίπου το ίδιο κατέβαζα και ανέβαζα κανονικά). Και με τα 2 modem. Δεν ξέρω γιατί.

jap
15-09-08, 19:43
MANOS;2328252']jap, αυτό που λες με το NAT δεν ισχύει. Αν κατάλαβα καλά μου λες να ανοίξω τα port στο 1 router για το 1ο utorrent και τα port στο άλλο για το 2ο. Το ζήτημα είναι ότι αυτό δεν παίζει ρόλο στο που θα κατεβάζει. Ομοίως και το firewall. Αλλά για να είμαι σίγουρος το δοκίμασα. Από το 1 κατέβαζε και από το άλλο όχι. Μου έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα με την port.
Δοκίμασα αυτό που έλεγε και το link, αλλά μου έβγαζε πρόβλημα στους tracker και κατέβαζε με πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα. Στα public torrents μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα, αλλά εκεί η ταχύτητα νομίζω πως ήταν φυσιολογική (πάλι χαμηλή, αλλά περίπου το ίδιο κατέβαζα και ανέβαζα κανονικά). Και με τα 2 modem. Δεν ξέρω γιατί.

Τουλάχιστον δεν ξοδεύτηκες πρώτα... Η λογική είναι να το κάνεις να παίζει σαν να ήταν 2 διαφορετικά μηχανήματα, 1 με τη μία σύνδεση κι 1 με την άλλη.

Σκέφτηκα κι εγώ ότι ίσως έχεις πρόβλημα με private trackers αλλά εγώ βάζω το download στο σπίτι και φεύγω και πάω στο γραφείο και ξεκινάω άλλο download από τον ίδιο tracker και δεν καταλαβαίνω κάποιο πρόβλημα. Βέβαια, έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν έχω τόσο καλές ταχύτητες στο upload, στο γραφείο ειδικά γιατί το περιορίζω αλλά και γενικά γιατί αυτά που κατεβάζω δεν είναι τόσο πολύ 'δημοφιλή'.

Εγώ δεν βλέπω λόγο να μη δουλέψει, αλλά δεν ξέρω τόσο καλά τα torrents... Αν μπορώ να πω καμιά ιδέα ή να δοκιμάσω κάτι άλλο, feel free to pm me.

[DSL]MANOS
15-09-08, 22:03
Το βρήκα. :p
Στο πρώτο βάζεις την IP του δικτύου και στο 2ρο την προεπιλεγμένη πύλη. Έτσι δουλεύει. Απλώς σε μερικούς private trackers θα πρέπει να κάνω login στο site τους με την IP του utorrent για να ξέρει ότι εγώ είμαι που κατεβάζω.

Οπότε τώρα έχω 2 ερωτήματα:
1. Πως θα εγκαταστήσω άλλο ένα uttorent χωρίς να χρειαστεί να φτιάξω και άλλο user στα windows.
2. Πως επιλέγω ποια σύνδεση θα χρησιμοποιεί ο IE???


Ευχαριστώ


ΥΓ: Τελικά τσάμπα ξοδεύτηκα. :p Αφού το draytek δεν φαίνετε να μου χρησιμεύει για load balance. Εκτός αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να δουλεύει έτσι όπως θέλω και δεν τον έχω βρει. Τουλάχιστον είναι πολύ καλό ADSL modem και πολύ ωραίο για το Home Theater μου. :p

........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 17 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γράψε λάθος. Χρησιμοποιεί και την 2ρη γραμμή έτσι. :(

........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βασικά στο download δεν βλέπω να έχει πρόβλημα. Χρησιμοποιεί την γραμμή που του λέω. Στο upload έχει πρόβλημα. Πρέπει να είναι bug. :(

jap
15-09-08, 22:10
Έχεις βάλει 2 κάρτες δικτύου ή παιδεύσαι με το vigor?

[DSL]MANOS
15-09-08, 22:11
Αν βάλω μια άσχετη IP στο upload (outgoing.ip) δεν βγάζει πρόβλημα. Αν βάλω μία από τις 2 IP για το LAN μου βγάζει το πρόβλημα με τους trackers.

........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Χρησιμοποιώ το vigor ως απλό adsl modem και το έχω συνδέση στην LAN. Το USRobotics το έχω συνδέσει με USB.

jap
15-09-08, 22:20
MANOS;2328720']Αν βάλω μια άσχετη IP στο upload (outgoing.ip) δεν βγάζει πρόβλημα. Αν βάλω μία από τις 2 IP για το LAN μου βγάζει το πρόβλημα με τους trackers.

........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Χρησιμοποιώ το vigor ως απλό adsl modem και το έχω συνδέση στην LAN. Το USRobotics το έχω συνδέσει με USB.


OK. Οι 2 συνδέσεις δικτύου έχουν διαφορετικό gateway, με αυτό θα παίξεις. Για τους tracker εγώ δεν ξέρω πολλά, νόμιζα ότι όλες οι πληροφορίες των private σώζονται στο .torrent αρχείο. Για 2ο client εγώ σου προτείνω να βάλεις κάτι άλλο εξίσου καλό, ανέφερα το halite - νέος σχετικά παίκτης, πολύ ελαφρύς και πολλά υποσχόμενος. Ως άλλη εφαρμογή, ίσως μπορέσεις να το καρφώσεις να βλέπει τη 2η κάρτα μέσα από το firewall.

[DSL]MANOS
15-09-08, 22:37
gateway??? Δλδ???

Το halite δεν ξέρω αν το δέχονται τα περισσότερα private trackers που είμαι εγγεγραμμένος (τουλάχιστον 1 δεν το δέχεται). Άλλα αν είναι να μπορώ να κάνω την δουλειά μου, ας το βάλω και βλέπουμε.
Με το firewall δεν γίνεται. Μόνο μπλοκάρει ή αφήνει το πρόγραμμα να επικοινωνήσει. Δεν του λέει που να συνδεθεί. Εκτός αν έχεις κάποιο firewall υπόψη σου που μπορεί να το κάνει αυτό. Αν είναι να το δοκιμάσω.

jap
15-09-08, 22:45
MANOS;2328788']gateway??? Δλδ???
Ρύθμιση gateway στις κάρτες δικτύου - όχι αυτόματα IP μέσω DHCP


MANOS;2328788']Το halite δεν ξέρω αν το δέχονται τα περισσότερα private trackers που είμαι εγγεγραμμένος (τουλάχιστον 1 δεν το δέχεται). Άλλα αν είναι να μπορώ να κάνω την δουλειά μου, ας το βάλω και βλέπουμε.
Με το firewall δεν γίνεται. Μόνο μπλοκάρει ή αφήνει το πρόγραμμα να επικοινωνήσει. Δεν του λέει που να συνδεθεί. Εκτός αν έχεις κάποιο firewall υπόψη σου που μπορεί να το κάνει αυτό. Αν είναι να το δοκιμάσω.
Σου έγραψα παραπάνω συγκεκριμένα firewall που ίσως να το κάνουν. θα πρέπει να βάλεις trusted adapter για την κάθε εφαρμογή ή κάποια τέτοια ρύθμιση.

[DSL]MANOS
15-09-08, 22:57
Γιατί??? Tι πειράζει το αυτόματο IP????

........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 5 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν δουλεύει πάλι.
Αυτό για το firewall πως λέγεται ακριβώς? Γνωρίζεις??? Για να το googlάρω μπας και βρω κάτι σίγουρο.

jap
15-09-08, 23:32
MANOS;2328818']Γιατί??? Tι πειράζει το αυτόματο IP????

........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 5 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν δουλεύει πάλι.
Αυτό για το firewall πως λέγεται ακριβώς? Γνωρίζεις??? Για να το googlάρω μπας και βρω κάτι σίγουρο.

Γιατί με το αυτόματο παίρνει η κάθε μία όχι μόνο IP αλλά και gateway / DNS από όποιο από τα 2 modem έχει ενεργό DHCP.

Στο f-secure λέγεται trusted adapter (είναι εντελώς γαϊδούρι [hog] αλλά παραμετροποιείται απόλυτα αν έχεις χρόνο και ανάγκες), σε zonealarm δεν ξέρω, στο wingate σίγουρα γίνεται αλλά είναι άλλη η λειτουργία και η φιλοσοφία. Μην χάσεις χρόνο με norton, panda, mcaffee κι άλλα τέτοια σκουπιδοsoftware.

[DSL]MANOS
15-09-08, 23:37
Δλδ F-secure ή wingate???? Ποιο είναι καλύτερο??? Eset Smart security χρησιμοποιώ.
Δεν κατάλαβα πάλι... τι σχέση έχει το DNS με το IP bond στο utorrent??? Το usrobotics έχει active dhcp άλλα για το DNS έχει το IP του modem.

jap
15-09-08, 23:52
MANOS;2328909']Δλδ F-secure ή wingate???? Ποιο είναι καλύτερο??? Eset Smart security χρησιμοποιώ.
Δεν κατάλαβα πάλι... τι σχέση έχει το DNS με το IP bond στο utorrent??? Το usrobotics έχει active dhcp άλλα για το DNS έχει το IP του modem.

Αν και αντικατέστησα το f-secure πριν κάτι μήνες με το eset (γιατί το eset είναι ωριμότερο και πιο ελαφρύ για τα μηχανήματα, άσε που είναι και φτηνότερο) δεν το έχω μαθει ακόμα... Κι αυτό στα ΄καλά' συγκαταλέγεται αλλά δεν ξέρω τις λεπτομέρειες. είσαι εντάξει με το eset, θέλει απλά λίγο ψάξιμο. Αν δεν βγάλεις άκρη, θα το δω αύριο.

Η ιδέα είναι ότι η κάρτα δικτύου παίρνει (ή της δίνεις με το χέρι) IP και της λες και με ποιο gateway (modem) θα βγαίνει έξω. Στο utorrent θα πεις έτσι με ποια κάρτα θα βγαίνει έξω (μέσω του εσωτερικού της IP).

Client 1 <-----> Κάρτα 1 192.168.1.3 <-------> Modem 1 192.168.1.1

Client 2 <-----> Κάρτα 2 192.168.1.4 <-------> Modem 2 192.168.1.2

Στην κάρτα 1 δίνεις gateway το modem 1, στον client 1 ανοίγεις μέσω του firewall την επικοινωνία με internet με την κάρτα 1 κλπ

[DSL]MANOS
16-09-08, 00:03
Στο utorrent θα λέω στο bind και στο outgoing την IP πχ 192.168.1.3??? Γιατί αυτό κάνω και δεν δουλεύει.

kover
16-09-08, 07:33
Από τα router που μου έδειξες σίγουρα κάνει το πρώτο sisco. Για το δέυτερο δε ξέρω. Όσο αναφορά το zyxel έχω την ίδια απορία με εσένα καθώς το είχα βρει και εγώ και αναγράφει wan port bonding πάνω. Δε ξεκαθαρίζει τι ενοεί με αυτό. Κάνε google ''microtik mlppp''. Θα σου βγάλει κανά δύο router που με 150-200 ευρώ υποστηρίζουν ότι το κάνουν. Εδώ στην Ελλάδα τα εισάγει μια εταιρία στο πειραιά αλλά δε θυμάμαι πία:), οπότε μέσω του site της μιψροτικ θα τη βρεις. Αυτά της microtik είναι μόνο router οπότε χρειάζεσαι να έχεισ εσύ 2 Modem router ή modem που θα πας και θα τα ρίξεις πάνω στο dual wan. Της cisco νομίζω είναι κομπλέ και μπορεί να κάνει τη δουλειά 2 modem μόνο του.

jap
16-09-08, 07:37
Από τα router που μου έδειξες σίγουρα κάνει το πρώτο sisco. Για το δέυτερο δε ξέρω. Όσο αναφορά το zyxel έχω την ίδια απορία με εσένα καθώς το είχα βρει και εγώ και αναγράφει wan port bonding πάνω. Δε ξεκαθαρίζει τι ενοεί με αυτό. Κάνε google ''microtik mlppp''. Θα σου βγάλει κανά δύο router που με 150-200 ευρώ υποστηρίζουν ότι το κάνουν. Εδώ στην Ελλάδα τα εισάγει μια εταιρία στο πειραιά αλλά δε θυμάμαι πία:), οπότε μέσω του site της μιψροτικ θα τη βρεις. Αυτά της microtik είναι μόνο router οπότε χρειάζεσαι να έχεισ εσύ 2 Modem router ή modem που θα πας και θα τα ρίξεις πάνω στο dual wan. Της cisco νομίζω είναι κομπλέ και μπορεί να κάνει τη δουλειά 2 modem μόνο του.

Και προτείνεις τα microtik αντί τα linksys και netgear στα ίδια λεφτά??? :hmm:

kover
16-09-08, 08:18
Τα προτίνω για τον απλό λόγο ότι τα microtik λένε ξεκάθαρα στα manual τους ότι υποστηρίζουν mlppp. Τα linksys kai netgear δε το λένε πουθενά αυτό. Μπορεί να λένε για bonding etc etc όμως δε ξεκαθαρίζουν τι είδους bonding. Το παιδί απο ότι κατάλαβα ενδιαφέρετε μόνο για mlppp και όχι για balancing.

jap
16-09-08, 09:36
Τα προτίνω για τον απλό λόγο ότι τα microtik λένε ξεκάθαρα στα manual τους ότι υποστηρίζουν mlppp. Τα linksys kai netgear δε το λένε πουθενά αυτό. Μπορεί να λένε για bonding etc etc όμως δε ξεκαθαρίζουν τι είδους bonding. Το παιδί απο ότι κατάλαβα ενδιαφέρετε μόνο για mlppp και όχι για balancing.

Αν το υποστηρίζουν, είναι καλά στα λεφτά αυτά. Αλλά είχα την εντύπωση πως αν σου δώσει ο provider mlppp θα σου δώσει και χρησιδάνειο ένα δικό του router, πολύ καλύτερης ποιότητας από το microtik! Χωρίς υποστήριξη από τον provider mlppp δεν γίνεται. Αν κάποιος τελικά το ψάξει (γιατί στην κουβέντα είμαστε μανούλες), ας ενημερώσει.

kover
16-09-08, 10:23
Δε σου δίνει κανένας provider εξοπλισμό για mlppp. Σου λένε ότι απο τη μεριά τους θα κάνουν ότι είναι απαραίτητο αλλά από εκεί και πέρα κάνε ότι θες

gambler
16-09-08, 18:38
Από τα router που μου έδειξες σίγουρα κάνει το πρώτο sisco. Για το δέυτερο δε ξέρω. Όσο αναφορά το zyxel έχω την ίδια απορία με εσένα καθώς το είχα βρει και εγώ και αναγράφει wan port bonding πάνω. Δε ξεκαθαρίζει τι ενοεί με αυτό. Κάνε google ''microtik mlppp''. Θα σου βγάλει κανά δύο router που με 150-200 ευρώ υποστηρίζουν ότι το κάνουν. Εδώ στην Ελλάδα τα εισάγει μια εταιρία στο πειραιά αλλά δε θυμάμαι πία:), οπότε μέσω του site της μιψροτικ θα τη βρεις. Αυτά της microtik είναι μόνο router οπότε χρειάζεσαι να έχεισ εσύ 2 Modem router ή modem που θα πας και θα τα ρίξεις πάνω στο dual wan. Της cisco νομίζω είναι κομπλέ και μπορεί να κάνει τη δουλειά 2 modem μόνο του.

Παρα πολυ ωραια.Σιγα σιγα μπαινουμε στον ισιο δρομο :)
Λοιπον,οσον αφορα το καινουργιο Zyxel βρηκα που τα πουλανε,αν και δεν ειχαν και πολλες πληροφοριες να μου δωσουν.Το κοστος ειναι στα 269+φπα.Ομως δυστηχως ειναι μονο γα pstn γραμμες κι εγω εχω isdn.Mου προτεινε στα ιδια $ περιπου ενα DrayTek Vigor 2820 που εχει 2ο wan port αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχει mlppp η ειναι καλο μονο για balance.
http://msystems.gr/v_products.asp?v_Find=2820&pageno=1&order=VendorID&x=0&y=0

Απο κει και περα βρηκα την εταιρια που εχει τα mikrotek........
http://linkshop.gr/eshop/search.php?query=MikroTik
Mπορεις να δεις ποιο απο ολα αυτα κανει για την περιπτωση μας?

Απο κει και περα μιλησα με οτε και μου ειπε καποιος οτι μπορουν να μου βαλουν mlppp κι ακουγονταν σχετικος με το θεμα.
Αυτα..........για τωρα.

[DSL]MANOS
16-09-08, 19:13
1. Μπορείς να μου πεις με ποιον μίλησες ή ποιο ακριβώς τηλ πήρες για τον ΟΤΕ (μέσω PM)??? Στην Forthnet, HOL και Tellas μου είπαν ότι δεν γίνεται.
2. Μπορείς να μου πεις ποιο μοντέλο Zyxel βρήκες και από που (site και τηλ)??? Έχω PSTN κα με ενδιαφέρει.
3. Στην wikipedia βρήκα αυτό:


g.998.1 ATM-based multi-pair bonding: A method for bonding of multiple DSL lines to transport an ATM payload beyond the rate/reach capability of a single DSL loop. This protocol allows the bonding of 2 to 32 pairs and supports dynamic removal and restoration of pairs without human intervention.
http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.5

Με αυτό έχουμε 1 IP για όλες τις DSL που έχουμε??? Πρέπει να είναι ίδιας ταχύτητας??? Είναι mlppp ή όχι??? Aυτό υποστηρίζει το Zyxel (g.998.1).

4. To DrayTek Vigor 2820 είναι μόνο για load balance και θέλεις άλλο 1 dsl modem για το 2ρο wan (ή 3G usb modem). To load balance είναι περίπου το ίδιο με το load balance που είχαν οι γραμμές όταν τις σύνδεσα και τις 2 μαζί στο PC μου μέσω ethernet και usb (έχω το 2820n). Τουλάχιστον με το utorrent που το δοκίμασα εγώ, έτσι ήταν. Το θετικό με το vigor είναι ότι μπορείς σχετικά εύκολα να επιλέξεις με ποια σύνδεση θέλεις να βλέπεις τα site. Όταν τα συνδέω απευθείας στο PC δεν ξέρω πως ακριβώς μπορώ να διαλέξω το συγκεκριμένο πράγμα. Γενικά το vigor φαίνετε πως έχει αρκετά bugs. Για dsl modem όμως είναι τέλειο. Μόνο που το QoS είναι χαζό και αντί να φτιάχνει τα πράγματα, τα δυσκολεύει πιο πολύ.


Ευχαριστώ.


ΥΓ: kover σου έχω στείλει PM.

gambler
16-09-08, 20:00
[QUOTE='[DSL]MANOS;2330561']1. Μπορείς να μου πεις με ποιον μίλησες ή ποιο ακριβώς τηλ πήρες για τον ΟΤΕ (μέσω PM)??? Στην Forthnet, HOL και Tellas μου είπαν ότι δεν γίνεται.
2. Μπορείς να μου πεις ποιο μοντέλο Zyxel βρήκες και από που (site και τηλ)??? Έχω PSTN κα με ενδιαφέρει.

Αυτο εδω ειναι.Η zyxel μου εστειλε εμαιλ για 2 dealers στην ελλαδα.Η μια ειναι η msystems.gr kai τηλεφωνο το 210-9246280.
http://www.zyxel.com/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20040812093058&display=6241&CategoryGroupNo=7E42490D-4723-431D-B284-F66F17AC2CD8

Oσο για τον οτε,προσπαθω να το απαληθευσω και με εναν αλλο τυπο.Οταν και αν τα καταφερω θα σου δωσω το ονομα του να μιλησεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.