PDA

Επιστροφή στο Forum : κλειδωμα fritz



vaspater
12-09-08, 13:18
πως μπορώ να κλειδώσω το fritzbox fon 7050 για να είμαι σίγουρος ότι κανείς από τη γειτονιά μου δεν πρόκειται να μπει στο νετ με τη δικιά μου σύνδεση?

HarryV
12-09-08, 19:11
πως μπορώ να κλειδώσω το fritzbox fon 7050 για να είμαι σίγουρος ότι κανείς από τη γειτονιά μου δεν πρόκειται να μπει στο νετ με τη δικιά μου σύνδεση?

Αν υποστηρίζει προσπέλαση μόνο από καθορισμένες MAC addresses, αυτό είναι το προτιμότερο κλείδωμα. Αλλιώς κάποιον 128 bit κωδικό.

maxorfo
12-09-08, 21:38
Αν εννοείς το WLAN, μπορείς να το απενεργοποιήσεις, εφ' όσον δεν το χρησιμοποιείς.
Αν το χρησιμοποιείς, οπωσδήποτε σε συνδυασμό με WPA2 encrytpion και με κλειδί 16 χαρακτήρων (πχ. από το https://www.grc.com/passwords.htm).

vaspater
12-09-08, 23:30
πέστε μου ακριβώς στο site του fritz πού πάω και τι κάνω......το χρησιμοποιπώ το lan ........

aa144
12-09-08, 23:34
Βάλε καλώδιο Ethernet και κλείσε το Wlan. Το Lan άστο να λειτουργεί κανονικά.

vaspater
12-09-08, 23:48
δεν μπορώ να το κάνω αυτό.....μπορείτε να μου πείτε πώς κλειδώνεται το fritz μέσα από το μενού του fritz?

maxorfo
13-09-08, 02:04
Φίλε vaspater, αν συνδέεσαι ασύρματα - sorry, αν δεν έχω καταλάβει σωστά - δεν μπορείς να κλειδώσεις το ρούτερ. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις προστασία - encryption + password - στην επικοινωνία του με την ασύρματη κάρτα σου.

Αν πάλι συνδέεσαι ενσύρματα, η απενεργοποίηση του WLAN του ρούτερ γίνεται πηγαίνοντας Settings -> WLAN -> Radio Settings, όπου ξετσεκάρεις το "Enable WLAN".

vaspater
16-09-08, 10:22
Αν εννοείς το WLAN, μπορείς να το απενεργοποιήσεις, εφ' όσον δεν το χρησιμοποιείς.
Αν το χρησιμοποιείς, οπωσδήποτε σε συνδυασμό με WPA2 encrytpion και με κλειδί 16 χαρακτήρων (πχ. από το https://www.grc.com/passwords.htm).

μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικά πού πάω και τι κάνω?:oops:

maxorfo
16-09-08, 14:58
Από Overview πηγαίνουμε Settings -> WLAN -> Security. Εκεί διαλέγουμε το "enable WPA encryption" και στο από κάτω πεδίο που εμφανίζεται επιλέγουμε είτε WPA είτε WPA2. Καλύτερο είναι το WPA2, αλλά πρέπει να υποστηρίζεται και από την ασύρματη κάρτα σου.

Στο πεδίο WPA key γράφεις ένα οποιοδήποτε συνδυαασμό έως 16 χαρακτήρων, που λειτουργεί ως password στην επικοινωνία του ρούτερ με την ασύρματη κάρτα. Το site που δίνω στο πιό πάνω link παράγει τέτοια passwords.

Το ίδιο password πρέπει να καταχωρίσεις και στην ασύρματη κάρτα.

( Σημ. Δεν ξέρω ποιά ασύρματη κάρτα έχεις, αλλά αν συνοδεύεται από δικό της setup software (το πιό συνηθισμένο), είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις αυτό και να μην τη σετάρεις με τη βοήθεια των Windows XP, τα οποία σημειωτέον δεν υποστηρίζουν WPA2 - μόνο WPA - χωρίς κάποια ενημέρωση που έχει βγάλει η Microsoft, αλλά στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση δεν είχε δουλέψει σωστά.)

vaspater
18-09-08, 12:01
εκτός από τον desctop υπολογιστή που έχει ασύρματη κάρτα την οποία θα ψάξω να βρω ποια είναι θέλω να ρωτήσω για το φορητό μου υπολογιστή amilo pro της FUJITSU-SIEMENS υπάρχει καμια διαφωρετική αντιμετώπιση του προβλήματος απο αυτά που μου λες?οι 2 υπολογιστές χρησιμοποιούνται εξίσου στο σπίτι μου......

........Auto merged post: vaspater πρόσθεσε 87 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στο φορητό η κάρτα είναι intel pro/wireless 3945 ABG Network connection και στο desctop έχω την intel 82566DM gigabit Network Connection.......συνδέομαι και στα δυο με vista......

ξέρουμε αν υποστηρίζεται το WPA2 σε αυτές τις κάρτες?και επίσης μήπως αν βάλω wpa απλό γλιτώνω τη διαδικασία να το κάνω και στην κάρτα?φοβάμαι μήπως μπλέξω γενικά και κυρίως αν δεν πληκτρολογήσω σωστά μετά τον κωδικό αν θα πρέπει να κάνω reset το router μου και μετά άντε θυμάσαι τους άλλους κωδικούς της σύνδεσής μου......τι να κάνω?ευχαριστώ

maxorfo
18-09-08, 16:57
Λοιπόν, αφού έχεις vista δεν υπάρχει θέμα με την default υποστήριξη του WPA2.

Τις συγκεκριμένες κάρτες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει, όμως, από ένα search που έκανα στο site της Intel, βρήκα τα ακόλουθα:

1. Σχετικά με το 3945ABG, που έχει ο φορητός: Υποστηρίζει WPA2. O τρόπος σύνδεσης στα Vista περιγράφεται στο http://support.intel.com/support/wireless/wlan/sb/cs-025382.htm. Αντί για wireless-n, που φαίνεται στο παράδειγμα, διαλέγεις wireless g ή wireless b+g (δεν έχω vista, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς επιλογές εμφανίζονται στο σχετικό μενού). Ο λόγος που διαλέγεις g ή b+g είναι ότι το 7050 δεν υποστηρίζει wireless-n.
Στο σημείο που ζητάει να γράψεις το security key (passphrase), γράφεις το ίδο ακριβώς key που έχεις καταχωρίσει στο 7050, όπως περιγράφω στο προηγούμενο ποστ. Για να μην κάνεις λάθος στην πληκτρολόγηση, τα keys, ιδιαίτερα στην περίπτωση που είναι μεγάλα (16 χαρακτήρες) τα κάνεις copy-paste.

Φυσικά πριν από όλ' αυτά έχεις εγκαταστήσει drivers και το σχετικό με την κάρτα software (http://downloadcenter.intel.com/filter_results.aspx?strTypes=all&ProductID=2259&OSFullName=All+Operating+Systems&lang=eng&strOSs=All&submit=Go%21)

2. Για το 82566DM βρίσκω ότι είναι network adapter για ενσύρματο και όχι ασύρματο δίκτυο. Είσαι βέβαιος ότι πρόκειται για ασύρματη κάρτα;

3. Σχετικά με τυχόν λάθος στην πληκτρολόγηση του password, δεν θα χρειαστεί να κάνεις reset το ρούτερ. Θα το συνδέσεις προσωρινά ενσύρματα για να μπορέσεις να μπεις στο interface του 7050 και θα ξαναγράψεις το password.

@ ADSLgr.com All rights reserved.