PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM αλλαγη?



Kolofotias
13-09-08, 13:47
Έχω φοιτητικό πακέτο της οτενετ στα 2mbps και θέλω να κάνω αναβάθμιση στο φοιτητικό με 8mbps!Αυτό απ'ότι μου είπαν στο τηλεφωνικό κέντρο της οτενετ είναι εύκολο και γίνεται με μια αίτηση!Παράλληλα όμως για να πιάσω καλή΄ταχύτητα θα χρειαστεί να μεταφερθώ σε ένα άλλο DSLAM που μάλλον είναι πιο κοντά σε μένα!Μιλάω για τα γιάννενα και για μεταφορά από το DSLAM 28ης Οκτωβρίου στο DSLAM περάματος για όσους ξέρουν!
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αλλαγή DSLAM και πόσο καιρό έμεινε χωρίς Internet για να γίνει καθώς και το πόσο γρήγορα θα γίνει η αλλαγή!:hmm::hmm:

maik
13-09-08, 20:13
Ισως μεταφερθεις σε αλλο dslam το οποιο ειναι ομως στον ιδιο χωρο με το προηγουμενο.
Λεω ισως γιατι μπορει ηδη να εισαι σε ethernet dslam οποτε δεν θα υπαρξει αλαγη. Οπως και να εχει θα κοπεις για καποια λεπτα της ωρας. Συνηθως λιγοτερα απο 5.

Kolofotias
13-09-08, 22:31
Δεν θέλω όμως να μεταφερθώ σε άλλο DSLAM στον ίδιο χώρο!Ο λόγος της μεταφοράς είναι ότι θα αλλάξω DSLAM για να πιάσω τα 8mbps λόγω απόστασης και όχι λόγω πιταρισμένου DSDLAM!αυτό που θέλω να γίνει είναι να πάω σε ένα DSLAM που απέχει 4-5 Km από αυτό που είμαι τώρα!Απλά το κοντινότερο είναι πιο πρόσφατο γι'αυτό δεν μπήκα εξαρχής!

maik
13-09-08, 23:35
Τα dslam ειναι εγκατεστημενα στα κεντρα του ΟΤΕ. Θα πας λοιπον σε αυτο στο οποιο ανηκει η γραμμη σου. Δεν γινεται να αλαξει χωρο.

Kolofotias
14-09-08, 00:11
Δηλαδή δεν θα μπορέσω να πάω σε άλλο πιο κοντινό DSLAM?Είμαι στα όριοα της πόλης και είμαι πιο κοντά στο DSLAM στο δήμο περάματος που είναι ο γειτονικός δήμος παρά στο όποιο DSLAM του δήμου Ιωαννινων! Είμαι διατεθειμένος να αλλάξω και κωδικό περιοχής αν είναι να έχω καλύτερη σύνδεση!Τώρα να φανταστείς έχω 48db attenuation! Έλεος!

maik
14-09-08, 00:16
Μονο αν αλαξεις σπιτι .:p

hel
14-09-08, 09:15
Δεν θέλω όμως να μεταφερθώ σε άλλο DSLAM στον ίδιο χώρο!Ο λόγος της μεταφοράς είναι ότι θα αλλάξω DSLAM για να πιάσω τα 8mbps λόγω απόστασης και όχι λόγω πιταρισμένου DSDLAM!αυτό που θέλω να γίνει είναι να πάω σε ένα DSLAM που απέχει 4-5 Km από αυτό που είμαι τώρα!Απλά το κοντινότερο είναι πιο πρόσφατο γι'αυτό δεν μπήκα εξαρχής!

Υπάρχει περίπτωση να πιάνεις 7-8 Mbit έτσι όπως είσαι τώρα. Έχεις καλό snr margin.

Kolofotias
14-09-08, 11:33
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 2048 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 20 db
Upstream Margin: 26 db
Downstream Line Attenuation: 48 db
Upstream Line Attenuation: 13.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 17 db

Κοίτα και πες μου αν πιάνω σε παρακαλώ!

lewton
14-09-08, 12:00
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 2048 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 20 db
Upstream Margin: 26 db
Downstream Line Attenuation: 48 db
Upstream Line Attenuation: 13.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 17 db

Κοίτα και πες μου αν πιάνω σε παρακαλώ!
Πού να το δει, στην κρυστάλλινη σφαίρα;
Αν δεν το βάλεις δε θα ξέρεις.

golity
14-09-08, 13:19
Πού να το δει, στην κρυστάλλινη σφαίρα;
Αν δεν το βάλεις δε θα ξέρεις.
Μπορεί ενδεικτικά να δει εδώ http://adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Δύσκολα πάντως τα πράγματα, με 48db του δίνει μέγιστο 5,33mbit/s, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι πιο κάτω, μιας και αυτό είναι το θεωρητικό μέγιστο!

Δεν ξέρω αν μπορεί ή όχι να αλλάξει dslam (και εγώ απίθανο το βλέπω), οπότε καλύτερα να κάνει αναβάθμιση στα 4mbit βάσει των χαρακτηριστικών της γραμμής του.

Υ.Γ. Πάντως για μεταφορά (αν γίνεται), θα πρέπει να πας να ρωτήσεις στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ, να δεις τι θα σου πούνε.

lewton
14-09-08, 13:20
Μπορεί ενδεικτικά να δει εδώ http://adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Ενδεικτικά.
Αν δεν το βάλει πάνω δεν κάνει τίποτα.

golity
14-09-08, 13:24
Ενδεικτικά.
Αν δεν το βάλει πάνω δεν κάνει τίποτα.
Δεν είπα τίποτα διαφορετικό και επειδή εκτός από ενδεικτικό είναι και το μέγιστο θεωρητικό, δεν υπάρχει πιθανότητα να πιάσει τόσα, άλλα πιο κάτω. Κοντά στο 4άρι είναι μια φυσιολογική τιμή. Το βέβαιο είναι ότι 8 δεν μπορεί με καμία πιθανότητα με 48db.

Kolofotias
14-09-08, 15:25
Τα γνωρίζω αυτά και έβαλα και στο calculator τα db μου!
Η μόνη λύση είναι να αλλάξω DSLAM καθώς τα φοιτητικά πακέτα είναι 2mpbs kai 8mbps!

Θα ρωτήσω στο κατάστημα αύριο!Αυτό με προέτρεψαν ν κάνω και από το τμήμα εξυπηρέτησης της ΟΤΕΝετ αλλά φαντάστηκα και μάλλον έτσι είναι τελικά ότι δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία!Ειδικά δε σε κολλημένες πρακτικές όπως αυτές του ΟΤΕ καθώς δεν βλέπω ότι χρειάζεται και καμιά τρελή διαδικασία για να γίνει παρά μια αλλαγή βίσματος!

magnuslupus
16-09-08, 18:19
Τα γνωρίζω αυτά και έβαλα και στο calculator τα db μου!
Η μόνη λύση είναι να αλλάξω DSLAM καθώς τα φοιτητικά πακέτα είναι 2mpbs kai 8mbps!

Θα ρωτήσω στο κατάστημα αύριο!Αυτό με προέτρεψαν ν κάνω και από το τμήμα εξυπηρέτησης της ΟΤΕΝετ αλλά φαντάστηκα και μάλλον έτσι είναι τελικά ότι δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία!Ειδικά δε σε κολλημένες πρακτικές όπως αυτές του ΟΤΕ καθώς δεν βλέπω ότι χρειάζεται και καμιά τρελή διαδικασία για να γίνει παρά μια αλλαγή βίσματος!

Εδω αλλαγη ζευγους τους ζητας να κανουν... και δεν την κανουν. Εσυ θες DSLAM...!!!!! το χοντρυνες.

Αμα βγαλεις ακρη πες μας και εμας!!!:rofl:

Tecate
16-09-08, 18:49
Αλλαγη DSLAM δε γινετε εκτως αν εισαι τοσο βυσματιας που μπορεις να κανεις τον οτε να σκαψει να φερει χαλκο απο το κεντρο που σε βολεβει στο καφαο σου, η να σκαψει και να φερει γραμμη απο ενα καφαο που πεφτει στο κεντρο που σε βολεβει σπιτι σου.

Μετακομισε η βολεψου με 4ΜΒ που θα χεις

Kolofotias
16-09-08, 21:09
Αλλαγη DSLAM δε γινετε εκτως αν εισαι τοσο βυσματιας που μπορεις να κανεις τον οτε να σκαψει να φερει χαλκο απο το κεντρο που σε βολεβει στο καφαο σου, η να σκαψει και να φερει γραμμη απο ενα καφαο που πεφτει στο κεντρο που σε βολεβει σπιτι σου.

Μετακομισε η βολεψου με 4ΜΒ που θα χεις

Θα τους βάλω ένα βύσμα για αρχή που έχω και ελπίζω να το κάνουν....Αν δεν το κάνουν θα τους βάλω και τα άλλα βύσματα....(μεταφορικά μιλώντας :cool:)

Θα πάω να ρωτήσω κάποια στιγμή και θα σας πώ!

emeliss
16-09-08, 21:11
Να κάνουν τι;;; Τεχνικά πως θα γίνει αυτό που θες;

Kolofotias
17-09-08, 00:14
Δεν ξέρω ας κατεβάσουν και τον δορυφόρο να τον βάλουν στην ταράτσα μου!Μετά από μένα τα σπίτια συνεχίζουν και θέλω όπως και αυτά που είναι εκτός πόλης παίρνουν internet να παίρνω κ εγώ σαν να είμαι 3 μέτρα εκτός ορίων αντί να παίρνω σαν να είμαι 3 μέτρα εντός ορίων!Τόση είναι η διαφορά μου με τα όρια της πόλης!Τόσο δύσκολο είναι?

magnuslupus
17-09-08, 15:54
Δεν ξέρω ας κατεβάσουν και τον δορυφόρο να τον βάλουν στην ταράτσα μου!Μετά από μένα τα σπίτια συνεχίζουν και θέλω όπως και αυτά που είναι εκτός πόλης παίρνουν internet να παίρνω κ εγώ σαν να είμαι 3 μέτρα εκτός ορίων αντί να παίρνω σαν να είμαι 3 μέτρα εντός ορίων!Τόση είναι η διαφορά μου με τα όρια της πόλης!Τόσο δύσκολο είναι?

Στην Ελλάντα τα πάντα είναι δύσκολα:whistle:

emeliss
17-09-08, 16:04
Σε κάθε χώρα είναι δύσκολο (έως αδύνατο) να αλλάξει η δομή ενός δικτύου για ένα συνδρομητή. Δεν είναι θέμα "ελλάντας".

magnuslupus
17-09-08, 18:00
Σε κάθε χώρα είναι δύσκολο (έως αδύνατο) να αλλάξει η δομή ενός δικτύου για ένα συνδρομητή. Δεν είναι θέμα "ελλάντας".

Με τη μονη διαφορα οτι στις άλλες χώρες το δύσκολο είναι δύσκολο…. Στην Ελλαντα το δύσκολο είναι σχετικό!!!

Διαβασε το Νο 3151 και 3241 ποστ

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205&page=211

Για αυτο ειπα τα παντα ειναι δυσκολα:whistle:

Δυσκολα μεχρι να πεσουν τα τηλεφωνα:p

emeliss
17-09-08, 18:13
Ότι βύσμα και να βάλει τα καλώδια πάνε στο χ κέντρο. Αυτό δεν αλλάζει.

babisko
17-09-08, 18:25
Ότι βύσμα και να βάλει τα καλώδια πάνε στο χ κέντρο. Αυτό δεν αλλάζει.

:oneup::oneup::oneup::oneup:

magnuslupus
17-09-08, 18:40
Ότι βύσμα και να βάλει τα καλώδια πάνε στο χ κέντρο. Αυτό δεν αλλάζει.

Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται :rofl: Παντα υπαρχει τροπος.

maik
18-09-08, 17:23
Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται :rofl: Παντα υπαρχει τροπος.

Τροπος να αντιμετοπιστει η ξεροκεφαλια υπαρχει αραγε;

magnuslupus
23-09-08, 00:54
Τροπος να αντιμετοπιστει η ξεροκεφαλια υπαρχει αραγε;

Το ειπαμε αυτο "παντα υπαρχει τροπος":p

psyxakias
23-09-08, 03:46
Αν έχεις γερό βύσμα, με ενδιαφέρει και εμένα. Αν και δεν έχω DSLAM πιο κοντά, θα ήθελα να τους πεις να μετακομίσουν το DSLAM που ανήκω στον από κάτω όροφο για να έχω μεγαλύτερο συγχρονισμό. Ευχαριστώ :clap:

Πέρα από τη πλάκα, δοκίμασε να αναβαθμίσεις να δεις πόσο συγχρονίζεις και βλέπεις. Δε μπορείς να κάνεις θέμα για ένα πρόβλημα (πχ χαμηλού συγχρονισμού) το όποιο δεν έχει συμβεί ακόμα αφού είσαι στα 2 Mbps, αλλά και να το κάνεις θέμα δύσκολα τα πράγματα. Το calculator σου λέει 5 Mbps και συνήθως θα πιάνεις λιγότερο, όμως υπάρχουν (λίγες) περιπτώσεις που μπορεί να πιάσεις παραπάνω και από το θεωρητικό, ειδικά άμα το Α/Κ δεν έχει πολύ κόσμο για να δημιουργούνται συνακροάσεις (cross-talking) μεταξύ των ADSL.

Για παράδειγμα, ένα μέλος έχει 7526 kbps συγχρονισμό με 51 dB attenuation (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=232855) ενώ το θεωρητικό είναι κάτω από 5. Με αρκετές αποσυνδέσεις δυστυχώς.

Kolofotias
23-09-08, 15:46
Πέρα από τη πλάκα, δοκίμασε να αναβαθμίσεις να δεις πόσο συγχρονίζεις και βλέπεις. Δε μπορείς να κάνεις θέμα για ένα πρόβλημα (πχ χαμηλού συγχρονισμού) το όποιο δεν έχει συμβεί ακόμα αφού είσαι στα 2 Mbps, αλλά και να το κάνεις θέμα δύσκολα τα πράγματα. Το calculator σου λέει 5 Mbps και συνήθως θα πιάνεις λιγότερο, όμως υπάρχουν (λίγες) περιπτώσεις που μπορεί να πιάσεις παραπάνω και από το θεωρητικό, ειδικά άμα το Α/Κ δεν έχει πολύ κόσμο για να δημιουργούνται συνακροάσεις (cross-talking) μεταξύ των ADSL.

Για παράδειγμα, ένα μέλος έχει 7526 kbps συγχρονισμό με 51 dB attenuation ενώ το θεωρητικό είναι κάτω από 5. Με αρκετές αποσυνδέσεις δυστυχώς.


Δεν έχω βύσμα και το ανέφερα γιατί κ εγώ πιστεύω πως μόνο έτσι θα γίνει δουλειά!Θέμα θα το κάνω και θα σας πω τα αποτελέσματα!Απλά σήμερα στέλνω για αναβάθμιση στα 8 και βλέπουμε!

Hunter 85
23-09-08, 20:20
Μονο αν αλαξεις σπιτι .:p

Στο χαρτόκουτο μάλλον δεν θα θέλουμε adsl!! :whistle:

Πάντως αν υπήρχε η δυνατότητα αρκετοί ίσως να μπορούσαμε να πιάσουμε μεγαλύτερες ταχύτητες τουλάχιστον απο πλευράς αποστάσεων.

Αλλά αφου δεν γίνεται!!

Kolofotias
20-10-08, 03:12
Τελικά για όποιον ενδιαφέρεται η δουλειά γίνεται με 45Ε και με διατήρηση του ίδιου αριθμού!Μιλάς με ΟΤΕ της περιοχής σου και σου μεταφέρουν την γραμμή σε άλλο κέντρο (35Ε)!Κρατάς και τον ίδιο αριθμό (10Ε)!Έπειτα μιλάς με Otenet και σου μεταφέρει και το DSL στην καινούρια γραμμή!

Αυτά τα ολίγα μου είπαν στον ΟΤΕ!

magnuslupus
20-10-08, 13:57
Τελικά για όποιον ενδιαφέρεται η δουλειά γίνεται με 45Ε και με διατήρηση του ίδιου αριθμού!Μιλάς με ΟΤΕ της περιοχής σου και σου μεταφέρουν την γραμμή σε άλλο κέντρο (35Ε)!Κρατάς και τον ίδιο αριθμό (10Ε)!Έπειτα μιλάς με Otenet και σου μεταφέρει και το DSL στην καινούρια γραμμή!

Αυτά τα ολίγα μου είπαν στον ΟΤΕ!

Κράτησε τα στατιστικά τις γραμμής, πριν γίνει η αλλαγή.

Όταν ενεργοποιηθείς, σήκωσε μαζί με τα παλιά και τα καινούργια για να δούμε διαφορές.

psyxakias
20-10-08, 15:08
Τελικά για όποιον ενδιαφέρεται η δουλειά γίνεται με 45Ε και με διατήρηση του ίδιου αριθμού!Μιλάς με ΟΤΕ της περιοχής σου και σου μεταφέρουν την γραμμή σε άλλο κέντρο (35Ε)!Κρατάς και τον ίδιο αριθμό (10Ε)!Έπειτα μιλάς με Otenet και σου μεταφέρει και το DSL στην καινούρια γραμμή!

Αυτά τα ολίγα μου είπαν στον ΟΤΕ!Κάτι μου λέει ότι δε κατάλαβαν τι ακριβώς θες και νομίζουν ότι απλά αλλάζεις σπίτι διότι το κόστος αυτό είναι για να σου μεταφέρουν τη γραμμή σε νέα διεύθυνση, όχι ότι απλά επιθυμείς να σου αλλάξουν κέντρο/dslam στο ίδιο σπίτι :whistle:

Kolofotias
20-10-08, 17:24
Κράτησε τα στατιστικά τις γραμμής, πριν γίνει η αλλαγή.

Όταν ενεργοποιηθείς, σήκωσε μαζί με τα παλιά και τα καινούργια για να δούμε διαφορές.

Δεν ξέρω ακόμα αν θα την κάνω!Θα δω σε λίγες μερες!


Κάτι μου λέει ότι δε κατάλαβαν τι ακριβώς θες και νομίζουν ότι απλά αλλάζεις σπίτι διότι το κόστος αυτό είναι για να σου μεταφέρουν τη γραμμή σε νέα διεύθυνση, όχι ότι απλά επιθυμείς να σου αλλάξουν κέντρο/dslam στο ίδιο σπίτι

Κατάλαβαν πολύ καλά!Αφου μου είπαν και το κόστος της υπόθεσης!Και μάλιστα μου είπαν και το κόστος να κρατήσω τον ίδιο αριθμό...!Άρα είναι απλά μια καινούρια σνδεση για αυτούς με 35Ε κόστος όπως κάθε άλλη, απλά έχω την δυνατότητα να αλλάξω κέντρο.Νομίζω είναι πολύ απλά τα πράγματα απλά η βαρεμάρα τοου ΟΤΕ τα κάνει να φαίνονται βουνό....!

Και αν δεν κατάλαβαν πες πως εγώ μετακομίζω στο απέναντι τετράγωνο και ζητάω να καταχωρηθώ στο κέντρο που με βολεύει!Αυτό γίνεται άρα εν βλέπω και που είναι το δύσκολο να μου αλάξουν κέντρο χωρίς να μετακινηθώ!

gf030
20-10-08, 18:22
Καλησπερα σας, εχω παρομοιο προβλημα και αν ειναι σε λαθος μερος παρακαλω σς μεταφερθει.

Το σπιτι μου (ιδιοκτητο) ειναι στο κεντρο της πολης μου, περισσοτερο κεντρο δεν γινεται...
Και ομως, τηλεφωνικα ανηκω σε κεντρο ΟΤΕ διπλανης πολης, οπως και πολλα γειτονικα μου
σπιτια...:(
Η αποσταση ειναι πανω απο 3.5 χιλιομετρα, και οπως καταλαβαινετε ειμαι καταδικασμενος να
εχω ταχυτητες μεχρι 5-6 mbps το ανωτερο...:mad:

Τι μπορω να κανω και με ποια διαδικασια?

maik
20-10-08, 18:59
Κατάλαβαν πολύ καλά!Αφου μου είπαν και το κόστος της υπόθεσης!Και μάλιστα μου είπαν και το κόστος να κρατήσω τον ίδιο αριθμό...!Άρα είναι απλά μια καινούρια σνδεση για αυτούς με 35Ε κόστος όπως κάθε άλλη, απλά έχω την δυνατότητα να αλλάξω κέντρο.Νομίζω είναι πολύ απλά τα πράγματα απλά η βαρεμάρα τοου ΟΤΕ τα κάνει να φαίνονται βουνό....!

Και αν δεν κατάλαβαν πες πως εγώ μετακομίζω στο απέναντι τετράγωνο και ζητάω να καταχωρηθώ στο κέντρο που με βολεύει!Αυτό γίνεται άρα εν βλέπω και που είναι το δύσκολο να μου αλάξουν κέντρο χωρίς να μετακινηθώ!

Συνενοηση τσιμεντο. Το μονο που μπορω να σχολιασω απο το αποτελεσμα της συζητησης.

Δεν γινεται αυτο το πραγμα με τιποτε.

psyxakias
20-10-08, 19:46
Κατάλαβαν πολύ καλά!Αφου μου είπαν και το κόστος της υπόθεσης!Και μάλιστα μου είπαν και το κόστος να κρατήσω τον ίδιο αριθμό...!Άρα είναι απλά μια καινούρια σνδεση για αυτούς με 35Ε κόστος όπως κάθε άλλη, απλά έχω την δυνατότητα να αλλάξω κέντρο.Νομίζω είναι πολύ απλά τα πράγματα απλά η βαρεμάρα τοου ΟΤΕ τα κάνει να φαίνονται βουνό....!Όπως είπα ήδη, προφανώς λέγοντας εσύ αλλαγή κέντρου/dslam, αυτοί σκεφτήκαν την μεταφορά γραμμής σε ίδιο ή διαφορετικό Α/Κ. Το ότι σου είπαν το κόστος μεταφοράς (http://www.ote-shop.gr/page_content.asp?wid=66&hop=h), δε σημαίνει απολύτως τίποτα.


Και αν δεν κατάλαβαν πες πως εγώ μετακομίζω στο απέναντι τετράγωνο και ζητάω να καταχωρηθώ στο κέντρο που με βολεύει!Αυτό γίνεται άρα εν βλέπω και που είναι το δύσκολο να μου αλάξουν κέντρο χωρίς να μετακινηθώ!Μα δεν δέχονται κατά την μεταφορά να τους ορίσουμε εμείς ποιο Α/Κ μας βολεύει. Ούτε είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις, καθώς υπάρχει συγκεκριμένη καλωδιακή υποδομή στο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο.

Μαζί σου είμαστε, απλά δεν υπάρχει προηγούμενο να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, για αυτό μας βλέπεις τόσο επιφυλακτικούς. Άμα το κάνεις, ενημέρωσέ μας (δεν λέω γράψε μας, για να μην το πάρεις στραβά) :whistle:

ΥΣ: Έχω χιλιομετρική κάλυψη (κάτω από 3 km) από τουλάχιστον 4 DSLAM, λες να αρχίσω να ζητάω αλλαγές κέντρου μπας και βγάλω καλύτερη ταχύτητα; :lol:

ΥΣ2: Έχεις και 47 dB attenuation, άλλοι που έχουν 60-65 dB θα πλήρωναν όσο-όσο, αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα αλλαγής κέντρου ;)

magnuslupus
20-10-08, 21:19
Δεν τους ρωτας και δευτερη φορα να ειμαστε σιγουροι...

Απλα τόνισέ τους οτι δεν θα μετακομισεις.

Kolofotias
20-10-08, 23:01
Ρε παιδιά είμαι σίγουρος πως κατάλαβαν!Συγνώμη για το προηγούμενο βεβιασμένο post!

Σας λέω τους τόνισα ότι έχω μικρότερη απόσταση από το DSLAM του Περάματος στα Ιωάννινα απότι από το DSLAM 28ης Οκτωβρίου και ότι θέλω να ανέβω σε Mbps και μου είπαν ότι μεταφέρουμε την γραμμή σου με 45Ε και ζητάς από την OTENET να μεταφέρει το adsl στην καινούρια γραμμή στο κέντρο του Περάματος το οποίο έχει τον ίδιο κωδικό περιοχής και το ίδιο ακριβως τηλέφωνο!

Τι δεν σας κάθετε καλά!Αυτά μου είπαν!Τώρα αν πάω να το ζητήσω και μου πουν δεν γίνεται πάλι τι να κάνω, να φέρω τον Μάκη να τους γράψουμε με κάμερα...;

Δεν είναι τίποτα δύσκολο το ξαναλέω αλλά επειδή θα το ζητούσαν όλοι εγώ γι'αυτό πιστεύω πως αρνούνται να το πραγματοποιήσουν!

Και στο κάτω κάτω γιατί δεν μας βάζουν εκεί που θα έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες εξ'αρχής!
Γιατί βέβαια τους συμφέρει να πληρώνεις 24 και να παίρνεις 10 και αυτοί να εξυπηρετούν τον κόσμο με το μισό bandwidth απ'ότι θα έπρεπε!

Αν μπορείτε πάντως κάντε έναν κόπο να ρωτήσετε κ εσείς στον ΟΤΕ για κάτι τέτοιο πριν με κατκρίνετε και ειρωνεύεστε όπως ο maik παραπάνω!

emeliss
20-10-08, 23:04
Ο maik έχει απόλυτο δίκιο.

"Δεν είναι τίποτα δύσκολο". Απλά θα πρέπει να σκάψετε μερικά χιλιόμετρα και να ρίξετε μερικά χιλιόμετρα καλώδιο...

ps. Ο κωδικός του τηλεφώνου είναι τελείως άσχετος με το θέμα.

maik
21-10-08, 01:34
Αν μπορείτε πάντως κάντε έναν κόπο να ρωτήσετε κ εσείς στον ΟΤΕ για κάτι τέτοιο πριν με κατκρίνετε και ειρωνεύεστε όπως ο maik παραπάνω!

Δεν σε ειρωνευομαι πρωτα απο ολα. Ουτε σε κατακρινω. Απλα ειπα οτι αυτο δεν γινεται.

Δεν γινεται τεχνικα, πως το λενε δηλαδη.

Με λιγα απλα λογια.
Υπαρχουν τα Α/Κ του ΟΤΕ. Δηλαδη Αστικα Κεντρα. Το καθε Α/Κ καλυπτει μια συγκεκριμενη γεωγραφικα περιοχη με αυστηρα καθορισμενα ορια. Τα καλωδια δηλαδη που ξεκινουν απο καθε Α/Κ καταληγουν μεσα σε αυτα τα συγκεκριμενα ορια. Ουτε ενα σπιτι λιγοτερο ή περισσοτερο.
Στα Α/Κ επισης στεγαζοντα και τα dslam .
Δεν γινεται λοιπον να ειναι καποιος σε ενα συγκεκριμενο κεντρο απο πλευρα καλωδιωσης και σε dslam αλλου κεντρου απο πλευρας adsl.

vaggoulas
21-10-08, 02:26
Δεν μπορούν να σου αλλάξουν Α/Κ επειδή το ζητάς.Το δίκτυο είναι χαραγμένο με συγκεκριμένο τρόπο.Δεν μπορεί να το αλλάξεις.Συνεχίζεις και είσαι στο ίδιο.

Tecate
21-10-08, 13:17
Κοιτα αυτο που σου ειπα και εγω και σου λενε και οι αλλοι ειναι το εξεις. Οι γραμμες του ΟΤΕ ξεκινανε απο το το Αστικο Κεντρο σε πλεξουδες και καταλιγουν στα διαφορα καφαο της περιοχης (καφαο = τα κουτια οτε που βλεπεις στο δρομο). Απο το κοντινοτερο σε σενα καφαο φευγει ενα καλωδιο (εναεριο συνηθως αλλα μπορει και υπογειο) και φτανει στο σπιτι σου.

Για να πεσεις σε διαφορετικο αστικο κεντρο θα πρεπει ο ΟΤΕ να εντοπισει καπου ενα καφαο που συνδεετε στο αλλο αστικο κεντρο και απο αυτο το καφαο να φερει ενα καλωδιο σπιτι σου. Μπορει αυτο το καφαο να ειναι 50 μετρα οποτε θεωριτικα οκ περναει ενα εναριο καλωδιο αλλα μπορει να ναι και 500 μετρα οποτε πιασ τ αυγο και κουρευτο. Η πιθανοτητα να χεις καφαο απο 2 διαφορετικα αστικα κεντρα κοντα σου ειναι απο ελαχιστη εως μηδενικη αλλα αμα σου λενε γινετε ε πες τους καντε το να δουμε. Απλα προσεξε μην εχουν καταλαβει λαθος

Kolofotias
21-10-08, 15:03
Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι μου λέτε ή ότι δεν ξέρω από τεχνικής πλευράς κάποια πράγματα!Απλά μου είπαν ότι γίνεται και είπα οκ!Μόλις βρω τα 45 θα πάω και θα τους πω να το κάνουν!Έτσι για πλάκα και να δω τι θα μου πούνε!Περιμένετε νέα μου.

emeliss
21-10-08, 15:30
Στου κουφού την πόρτα...

psyxakias
21-10-08, 16:22
Kolofotias, απλά ζήτησε το γραπτώς ή όπως είπες ζήτα να κάνουν την αλλαγή και θα δεις. Από εκεί και πέρα, έχε πρόχειρο κανά mobile internet για να μας ενημερώσεις, μην βρεθεί η γραμμή σου σε άλλη πόλη από λάθος... διότι όπως σου εξήγησαν η δυνατότητα αυτή δεν υπάρχει ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.