PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΛΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ



ANONYMOS
13-09-08, 15:52
Καλησπερα σας επειδη βρισκω το πακετο TELEFONET+ DOUBLE PLAY στα 19.90Ε αρκετα συμφερον και επειδη θελω να φυγω απο τη χολ ξερει κανεις αν πρεπει να πληρωσω το τελος εγκαταστασης 65E συν τελος ενεργοποιησης 17.85Ε εφοσον ηδη εχω τηλεφωνικη γραμμη γιατι απο το 13880 μου ειπαν μονο αν ειχα οτε δεν θα το πληρωνα το τελος εγκαταστασης.Γνωροιζει καποιος να μου πει γιατι τελειωνει και προσφορα τους 30/9?

kanenas3
13-09-08, 16:07
Όπως σου τα είπαν είναι! Αν είσαι στον ΟΤΕ σε πάνε σε ενεργό βρόχο και δίνεις μόνο 17,50 ευρώ ως τέλος ενεργοποίησης. Αν είσαι σε άλλο πάροχο σου χρεώνουν 65 + 17,50 και πας σε ανενεργό βρόχο.

aa144
14-09-08, 02:15
Δηλαδή καταλήγεις με διαφορετικό βρόχο από αυτόν που είχες στον προηγούμενο εναλλακτικό πάροχο; Οπότε αν δεν είχες καλό βρόχο, μπορεί να πας και καλύτερα. Αν είχες όμως καλό βρόχο, τότε τον χάνεις.

Ενώ αν είσαι σε ΟΤΕ διατηρείς το βρόχο που είχες πριν, καλό ή κακό, τον παντρεύτηκες που λέμε;

Τι εξυπηρετεί η διαφορετική μεταχείριση πελατών ΟΤΕ και εναλλακτικών; Την αύξηση εσόδων της Vivodi μέσω του τέλους ενεργοποίησης ή την αύξηση των καταγγελιών κατά της Vivodi, προς ΕΕΤΤ, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και Επιτροπή Ανταγωνισμού για άνιση μεταχείριση;

subzer0
14-09-08, 02:22
Δηλαδή καταλήγεις με διαφορετικό βρόχο από αυτόν που είχες στον προηγούμενο εναλλακτικό πάροχο; Οπότε αν δεν είχες καλό βρόχο, μπορεί να πας και καλύτερα. Αν είχες όμως καλό βρόχο, τότε τον χάνεις.

Ενώ αν είσαι σε ΟΤΕ διατηρείς το βρόχο που είχες πριν, καλό ή κακό, τον παντρεύτηκες που λέμε;

Τι εξυπηρετεί η διαφορετική μεταχείριση πελατών ΟΤΕ και εναλλακτικών; Την αύξηση εσόδων της Vivodi μέσω του τέλους ενεργοποίησης ή την αύξηση των καταγγελιών κατά της Vivodi, προς ΕΕΤΤ, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και Επιτροπή Ανταγωνισμού για άνιση μεταχείριση;

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ακόμα ( αν και θα έπρεπε , καλου-κακου) οι άλλες εταιρίες τι κάνουν σε ανάλογη περίπτωση?
Εννοώ πηγαίνεις σε ανενεργό , πληρώνεις τέλος ενεργοποίησης και πόσο?

aa144
14-09-08, 02:27
Σε κάποιες εταιρίες (NetOne) αν τυχόν έχεις πρόβλημα με το βρόχο σου, μπορούν μετά από συνενόηση να σε ενεργοποιήσουν σε ανενεργό για να πάρεις καινούργιο ζεύγος μπας και βγει καλύτερο. Αλλά σαν γενική πρακτική και μάλιστα διαφοροποιημένη μεταξύ πελατών ΟΤΕ και πελατών εναλλακτικών, μάλλον προς μαγνήτη καταγγελιών μου μοιάζει.

Δηλαδή δεν φτάνει που σε αναγκάζουν να πληρώσεις σαν να μην είχες δικό σου βρόχο, αλλά να χάσεις και τον τυχόν καλό βρόχο που είχες, και να σε ενεργοποιήσουν σε κανένα ρημάδι; Μα πώς τα σκέφτονται αυτά; Πρέπει να πέφτει πολλή μελέτη, στα διαστήματα μεταξύ των "αναβαθμίσεων" των κόμβων τους...

kanenas3
14-09-08, 10:36
Υποτίθεται ότι γίνεται γιατί γλιτώνουν χρόνο και προβλήματα...Μου ακούγεται λίγο κάπως και ακόμα και αν γλιτώνει κάτι το κόστος είναι τέτοιο που κάνει σχεδόν απαγορευτικό τη μεταφορά συνδρομητών από άλλο πάροχο...Τουλάχιστον ας δίνανε τη δυνανατότητα επιλογής...

ariadgr
14-09-08, 14:28
Υποτίθεται ότι γίνεται γιατί γλιτώνουν χρόνο και προβλήματα...Μου ακούγεται λίγο κάπως και ακόμα και αν γλιτώνει κάτι το κόστος είναι τέτοιο που κάνει σχεδόν απαγορευτικό τη μεταφορά συνδρομητών από άλλο πάροχο...Τουλάχιστον ας δίνανε τη δυνανατότητα επιλογής...

Μα η ενεργοποίηση σε ενεργό βρόχο σχεδόν πάντα γίνεται πολύ συντομότερα απ'ότι σε ανενεργό...

Επίσης πως γλιτώνουν προβλήματα, τη στιγμή που ο υπάρχον βρόχος γνωρίζεις ότι δουλεύει, ενώ ο ανενεργός βρόχος μπορεί να παραδοθεί προβληματικός (με αποτέλεσμα επιπλέον καθυστέρηση μέχρι την επίλυση της βλάβης), επίσης έχει επιπλέον καθυστέρηση λόγω του ραντεβού με τον τεχνικό του παρόχου για τη μεικτονόμηση στον κατανεμητή της πολυκατοικίας κλπ.

Απλώς ακόμα δεν έχουν κατανοήσει τις αλλαγές του RUO 2008, μετά και τις τελευταίες τροποποιήσεις. :down:

Το χειρότερο είναι ότι θα υπάρχουν πελάτες που δέχθηκαν να επιβαρυνθούν τη χρέωση της εταιρίας για ανενεργό βρόχο, επειδή η εταιρία σώνει και καλά θέλει να τους δώσει ανενεργό βρόχο, και τους ενημέρωσε ότι "μόνο έτσι γίνεται αν είναι από άλλο πάροχο"...

kanenas3
14-09-08, 18:05
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι σε μένα είπανε ότι επιλέγουν ανενεργό γιατί έχουν λιγότερα προβλήματα (έτσι νομίζουν) αλλά με βόλευε γιατί υπήρχε πρόβλημα στον προηγούμενο. Το θέμα είναι ότι έτσι αναιρούνε το πλεονέκτημα κόστους που έχουνε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.