PDA

Επιστροφή στο Forum : Η HP προσπαθεί να μειώσει τον βαθμό εξάρτησης της από την Microsoft



Σελίδες : [1] 2

nm96027
14-09-08, 00:09
Σύμφωνα με άρθρο στο BusinessWeek (http://www.businessweek.com/magazine/content/08_38/b4100084242512.htm?chan=technology_technology+index+page_best+of+the+magazine) η HP εξετάζει το ενδεχόμενο να διερευνήσει την περίπτωση να αναπτύξει ένα δικό της λειτουργικό σύστημα προκειμένου να αποφύγει τα Windows. Φήμες υπάρχουν για μια ομάδα εργασίας από μηχανικούς της εταιρείας οι οποίοι με μυστικότητα μελετούν διάφορους τρόπους να μειώσουν την εξάρτηση της εταιρείας από την Microsoft: είτε αναπτύσσοντας λογισμικό το οποίο θα παρακάμπτει διάφορα επιμέρους στοιχεία των Vista είτε δημιουργώντας ένα καινούργιο λειτουργικό σύστημα.

Πάντα σύμφωνα με το άρθρο (και τις φήμες στις οποίες βασίζεται) το νέο λειτουργικό σύστημα θα μπορούσε να είναι βασισμένο σε Linux. Η HP ασφαλώς δεν επιβεβαιώνει όλα αυτά, αλλά σίγουρα δεν θα είναι πρώτη φορά που μια εταιρεία που συνεργάζεται με την Microsoft στρέφεται προς εναλλακτικές λύσεις στο θέμα του λειτουργικού συστήματος. Αρκετοί πλέον κατασκευαστές μικρών φορητών υπολογιστών προσφέρουν μηχανήματα με προεγκατεστημένο λειτουργικό Linux - αν και είναι λιγότερο δημοφιλή από αυτά με λειτουργικό Windows.

Είναι μάλλον βέβαιο πως η κυριαρχία των Windows δεν διατρέχει σοβαρούς κινδύνους. Αλλά με την κριτική εναντίον των Vista να συνεχίζεται και την έκρηξη πωλήσεων των μικρών και προσιτών φορητών υπολογιστών, οι οιωνοί μοιάζουν να μην ήταν ποτέ καλύτεροι για το Linux (ή και την Apple για όσους ενδιαφέρονται) να υποσκάψει το μονοπώλιο της Microsoft.


Πηγή: Techspot (http://www.techspot.com/news/31633-HP-looking-to-avoid-dependence-on-Windows.html)

flamelab
14-09-08, 00:12
Δεν θα υπαρχει τίποτα καλύτερο από μία διανομή Linux φτιαγμένη ακριβως στα μέτρα των φορητών μιας εταιρίας. Απόλυτη ταχύτητα, αξιοπιστία, χαμηλή κατανάλωση, εύκολη προσαρμογή στις νέες τεχνολογίες και πανω από όλα: κάνεις σωστότερα την δουλειά σου.

Mouse Potato
14-09-08, 00:22
Αν τυχόν ισχύουν τα rumors αυτά, πιστεύω πως η ανάπτυξη ενός τέτοιου είδους λειτουργικού συστήματος δεν θα φέρει σαφώς έσοδα στην εταιρεία άμεσα αλλά θ' αυξήσει την λειτουργικότητα των φορητών της με αποτέλεσμα την πιθανή αύξηση των πωλήσεων. Μακάρι να δούμε κάτι τέτοιο στο μέλλον όχι μόνο από την HP αλλά κι από άλλες εταιρείες.

manosdoc
14-09-08, 00:50
Απόλυτη ταχύτητα, αξιοπιστία, χαμηλή κατανάλωση, εύκολη προσαρμογή στις νέες τεχνολογίες και πανω από όλα: κάνεις σωστότερα την δουλειά σου.

Έχεις κάποιο Bench που να δείχνει
Α. Μεγαλύτερη αυτονομία με τα ίδια χαρακτηριστικά λειτουργικού
Β. Μεγαλύτερη Αξιοπιστία σε φορητούς

Το "σωστότερα" την δουλειά μου είναι νομίζω αδόκιμο.

Δεν ξέρω τι σκέφτεται μια τόσο καταναλωτική εταιρεία. Ίσως κάποια επιλογή παραπάνω ναι, αλλά μου φαίνεται στην σκέψη θα μείνει.

flamelab
14-09-08, 00:54
Έχεις κάποιο Bench που να δείχνει
Α. Μεγαλύτερη αυτονομία με τα ίδια χαρακτηριστικά λειτουργικού
Β. Μεγαλύτερη Αξιοπιστία σε φορητούς

Το "σωστότερα" την δουλειά μου είναι νομίζω αδόκιμο.

Δεν ξέρω τι σκέφτεται μια τόσο καταναλωτική εταιρεία. Ίσως κάποια επιλογή παραπάνω ναι, αλλά μου φαίνεται στην σκέψη θα μείνει.

Η εταιρεία μπορεί απλά να τα έχει σπάσει με την Microsoft για θέματα διακανονισμών.

Απλά απο εκεί και περα, σε Linux που έχει σαφέστατα ρυθμιστεί πανω στο laptop (φαντασου τις embedded συσκευες που δουλεύουν τέλεια με το customised Linux μεσα τους) μπορεί να επιφέρει τα μέγιστα του laptop.

Το σωστότερα φυσικά και δεν είναι αδόκιμο αφού κακά τα ψέματα, με KDE4 (από την 4.2 έκδοση και μετα) + OO3 ή Koffice2 να κάνεις άριστη δουλειά και δωρεάν, χωρίς ... "πληρωμένο" Office.

manosdoc
14-09-08, 01:14
Η εταιρεία μπορεί απλά να τα έχει σπάσει με την Microsoft για θέματα διακανονισμών.

Η HP μπορεί φυσικά απλά να ζητά μέσω γκρίνιας πιο σοβαρό ρόλο στο Development των Seven ή παραχωρήσεις στο κομμάτι της υποστήριξης drivers μελλοντικά.


Απλά απο εκεί και περα, σε Linux που έχει σαφέστατα ρυθμιστεί πανω στο laptop (φαντασου τις embedded συσκευες που δουλεύουν τέλεια με το customised Linux μεσα τους) μπορεί να επιφέρει τα μέγιστα του laptop.


Μιλάμε για Laptop και όχι για Embedded. Μιλάμε για κόσμο με MSN,Facebook,Youtube,Media Player.
Αυτό τώρα για τα μέγιστα του Laptop απλά είναι γνώμη. Συχνά δεν υπάρχει καν πλήρης υποστήριξη Hardware. Anyway, δεν έχω δει κάποια διαφορά στα Α και Β. Αν εσύ έχεις δει σεβαστό.


Το σωστότερα φυσικά και δεν είναι αδόκιμο αφού κακά τα ψέματα, με KDE4 (από την 4.2 έκδοση και μετα) + OO3 ή Koffice2 να κάνεις άριστη δουλειά και δωρεάν, χωρίς ... "πληρωμένο" Office.

Όχι, είναι αδόκιμο, καθώς καν δεν μιλάμε ούτε για KDE 4.2 ούτε ξέρεις πως θα είναι, ούτε με το Koffice κάνεις άριστη δουλειά. Με το OO3 όταν βγει, έχεις μια καλή εναλλακτική και δεν κατάλαβα, δεν μπορείς να το τρέξεις σε Win ; Ποιο το κακό ο επαγγελματίας να πληρώσει για μια άδεια Microsoft Office System ;
Άλλο "σωστότερο" άλλο διαφορετική επιλογή.
Κάτι μου λέει ότι απλά η HP ζηλεύει την Apple.

flamelab
14-09-08, 01:20
Η HP μπορεί φυσικά απλά να ζητά μέσω γκρίνιας πιο σοβαρό ρόλο στο Development των Seven ή παραχωρήσεις στο κομμάτι της υποστήριξης drivers μελλοντικά.


Τα Windows Seven είναι WindowsNT 6.1, οπότε είναι Vista με νεο Πυρήνα. Οπότε σαφώς και είναι γκρίνια και γι'αυτο ;)



Μιλάμε για Laptop και όχι για Embedded. Μιλάμε για κόσμο με MSN,Facebook,Youtube,Media Player.

Ε και ; Το πρώτο είναι το μόνο που δεν έχει άξιο αντικαταστατη. Τα αλλα δύο είναι Web apps, οπότε παίζουν παντού, το τελευταίο ... ε, ολόκληρο νήμα έχεις στο Linux section όπου αναφέρθηκαν δεν ξέρω πόσοι players, με τον τελειότερο όλων, τον Amarok.

Αυτό τώρα για τα μέγιστα του Laptop απλά είναι γνώμη. Συχνά δεν υπάρχει καν πλήρης υποστήριξη Hardware. Anyway, δεν έχω δει κάποια διαφορά στα Α και Β. Αν εσύ έχεις δει σεβαστό.

Mα εδώ θα υπαρχει πληρέστατη υποστήριξη αφού θα'ναι φτιαγμένο πανω του:)



Όχι, είναι αδόκιμο, καθώς καν δεν μιλάμε ούτε για KDE 4.2 ούτε ξέρεις πως θα είναι, ούτε με το Koffice κάνεις άριστη δουλειά. Με το OO3 όταν βγει, έχεις μια καλή εναλλακτική και δεν κατάλαβα, δεν μπορείς να το τρέξεις σε Win ; Ποιο το κακό ο επαγγελματίας να πληρώσει για μια άδεια Microsoft Office System ;
Άλλο "σωστότερο" άλλο διαφορετική επιλογή.

Σαφώς και τα κανει και ξέρω ήδη πως ειναι ;) Και με το Koffice μπορείς ανετότατα να κανεις άριστη δουλειά (αλλα το'χεις δουλέψει ;;) Μιλάω για το Koffice2. Το OO3 είναι ακομη beta και δύσκολο στην υλοποίηση, οπότε δεν το κρίνω και σκληρά, αλλα είναι ακομη ατελές.


Κάτι μου λέει ότι απλά η HP ζηλεύει την Apple.

H πρώτη θα βγαλει Linux opensource και η δεύτερη βγάζει ενα ωραιο λειτουργικο, αλλα φίσκα στο DRM (άλλο που δεν νοιάζει τους χρήστες του, δεν γίνεται να τους πείσεις, είναι και αρκετοί)

Tiven
14-09-08, 01:23
Ευχάριστα νέα.

Βάζουν μυαλό όλοι τους σιγά σιγά.

sdikr
14-09-08, 01:34
την Hp και την κάθε Hp την ενδιαφέρει πάνω απο όλα να πουλήσει, όσο ποιο φθηνά γίνεται, έχετε δεί πιστέυω οτι πλέον δεν έχουν δισκάκια μέσα ή μεγάλα manuals, ακόμα και η συσκευασία πλέον έχει γίνει μινιον.

Στην Hp και την κάθε Hp η αδεία ΟΕΜ που δίνει κοστίζει λίγα αλλά παραπάνω πχ απο τα δισκάκια που κόψανε, οπότε σου λέει αν εγώ κόψω κατά 30 δολάρια την τιμή χτυπάω και τον αλλόν.

Αν τους ενδιεφέρε το να δουλέυει γρήγορα κλπ κλπ δεν θα βάζαν μέσα Norton καθώς και τις διάφορες αλλές εφαρμογές που βάζουν.

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η εταιρεία μπορεί απλά να τα έχει σπάσει με την Microsoft για θέματα διακανονισμών.

Απλά απο εκεί και περα, σε Linux που έχει σαφέστατα ρυθμιστεί πανω στο laptop (φαντασου τις embedded συσκευες που δουλεύουν τέλεια με το customised Linux μεσα τους) μπορεί να επιφέρει τα μέγιστα του laptop.

Το σωστότερα φυσικά και δεν είναι αδόκιμο αφού κακά τα ψέματα, με KDE4 (από την 4.2 έκδοση και μετα) + OO3 ή Koffice2 να κάνεις άριστη δουλειά και δωρεάν, χωρίς ... "πληρωμένο" Office.


τις ξέρω τις embedded συσκευές, και όχι δεν δουλεύουν άψογα, για αυτό έχουν firmware updates etc

manosdoc
14-09-08, 01:49
Ε και ; Το πρώτο είναι το μόνο που δεν έχει άξιο αντικαταστατη. Τα αλλα δύο είναι Web apps, οπότε παίζουν παντού, το τελευταίο ... ε, ολόκληρο νήμα έχεις στο Linux section όπου αναφέρθηκαν δεν ξέρω πόσοι players, με τον τελειότερο όλων, τον Amarok.


flame Μιλάμε για καταναλωτική εταιρία και $$. Άσε τα ρομαντικά και τις πιθανές υποστηρίξεις.
Τρία πράγματα υποθετικά πέταξα, και τα 2 είναι κουτσά.


Mα εδώ θα υπαρχει πληρέστατη υποστήριξη αφού θα'ναι φτιαγμένο πανω του

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως αυτό δεν είναι πάντα εφικτό ; Τρανό παράδειγμα τα Dell Ubuntu.
Καλά χρυσά αλλά ο κόσμος ζητάει Studio,XPS,κλπ...

Επίσης για παράδειγμα τα eeePC μέχρι πρότεινος δεν δούλευαν λόγω ας πούμε Atheros.
Αλλά ακόμη και όταν δουλέψουν όλα τι σε κάνει να πιστεύεις για την ανωτερότητα ;



Σαφώς και τα κανει και ξέρω ήδη πως ειναι ;) Και με το Koffice μπορείς ανετότατα να κανεις άριστη δουλειά (αλλα το'χεις δουλέψει ;;) Μιλάω για το Koffice2. Το OO3 είναι ακομη beta και δύσκολο στην υλοποίηση, οπότε δεν το κρίνω και σκληρά, αλλα είναι ακομη ατελές.


Ντάξει, εμένα με βολέυει και το Notepad, πήγαινε πες το σε έναν επαγγελματία, να σε κοιτάζει λίγο κάπως. Σε ξαναρωτώ υπάρχει πρόβλημα με το OOffice σε Win ; Anyway η κουβέντα δεν έχει σχέση με την HP



H πρώτη θα βγαλει Linux opensource και η δεύτερη βγάζει ενα ωραιο λειτουργικο, αλλα φίσκα στο DRM (άλλο που δεν νοιάζει τους χρήστες του, δεν γίνεται να τους πείσεις, είναι και αρκετοί)

Δεν ξέρουμε τι αποφάσισε η HP. Oi Μac users δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, αυτά είναι σφαίρα φαντασίας. Εσύ δηλαδή χρησιμοποίησες κάτι νόμιμα και σου χτύπησε το DRM ή μιλάς για την συλλογή κάποιου που το παίζει νόμιμος στο Linux αλλά τρέχει έναν αχταρμά "κατεβασμένα" mp3, με αχταρμά closed source λογισμικό, ή proprietary ;

tiffany
14-09-08, 01:53
Αν και μακροχρόνιος χρήστης Linux θα συμφωνήσω με την εκδοχή του τσακωμού με την Microsoft. Αυτού του μεγέθους οι εταιρίες θέλουν ποιότητα σε όλα τα κομμάτια της αλυσίδας. Όταν ο χρήστης αγοράζει ένα PC και του κολλάει θα κατηγορήσει την HP, Dell κτλ διότι δεν καταλαβαίνει τι είναι ο υπολογιστής. Νομίζει ότι τα Windows είναι πρόγραμμα της HP. Απλά το κακό έχει παραγίνει με το Linux το οποίο δεν ελέγχει κανένας και τα Windows αρχίζουν και δείχνουν τις αδυναμίες τους. Άλλωστε αν δούμε τις πωλήσεις υπολογιστών κάθε χρόνο αυξάνονται και το μεγαλύτερο ποσοστό είναι η Μερούλα μου θέλει το MSN και ο Γιωργάκης με το WoW. Και στις επιχειρήσεις ένας δυσαρεστημένος πελάτης είναι.................................

WagItchyef
14-09-08, 01:53
Για να είμαστε ακριβείς, τα Windows Seven θα έχουν το ίδιο kernel με τα Vista.

Το μέλλον στα Λειτουργικά Συστήματα είναι το Linux.

manosdoc
14-09-08, 01:59
abcdef

Για να είμαστε ακριβείς θα τον εξελίξουν και θα είναι τελείως διαφορετικός με τελείως διαφορετικά layers αλλά δεν θα είναι από άσπρο χαρτί αν θες πιο απλά για συμβατότητα κυρίως στο Hardware κομμάτι με τα Vista. Αν θες αυτό έχει και αρνητικά αλλά και θετικά αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για να είμαστε ακριβείς, τα Windows Seven θα έχουν το ίδιο kernel με τα Vista.

Το μέλλον στα Λειτουργικά Συστήματα είναι το Linux.

Με τι απόδοση ; 1.10 προς 3.60 ;:lol:

tiffany
14-09-08, 02:10
Φίλε manosdoc γιατί είσαι αρνητικός με το αν το Linux είναι το μέλλον; Αφού είναι. Αν βρεθεί μία εταιρία να τα βάλει με τη Microsoft, αν επιλέξει ένα γραφικό περιβάλλον, αν επιλέξει μία σουίτα γραφείου , αν επιλέξει μία βάση δεδομένων, αν, αν, αν. Και μετά να πείσει τους OEM, τους προγραμματιστές ανοιχτού λογισμικού, τις εταιρίες κλειστού λογισμικού και στο τέλος την Microsoft. Απλά πράγματα.

sdikr
14-09-08, 02:13
Φίλε manosdoc γιατί είσαι αρνητικός με το αν το Linux είναι το μέλλον; Αφού είναι. Αν βρεθεί μία εταιρία να τα βάλει με τη Microsoft, αν επιλέξει ένα γραφικό περιβάλλον, αν επιλέξει μία σουίτα γραφείου , αν επιλέξει μία βάση δεδομένων, αν, αν, αν. Και μετά να πείσει τους OEM, τους προγραμματιστές ανοιχτού λογισμικού, τις εταιρίες κλειστού λογισμικού και στο τέλος την Microsoft. Απλά πράγματα.

Ξεχνάμε οτι η Hp έχει και το δικό της λειτουργικό;
γιατί να είναι δηλαδή κάτι σε Linux;


Φυσικά και διαφωνώ οτι το Linux είναι το μέλλον, συμφωνώ οτι θα το βλέπουμε ποιο πολύ στο μέλλον

WagItchyef
14-09-08, 02:15
Για να είμαστε ακριβείς θα τον εξελίξουν και θα είναι τελείως διαφορετικός με τελείως διαφορετικά layers αλλά δεν θα είναι από άσπρο χαρτί αν θες πιο απλά για συμβατότητα κυρίως στο Hardware κομμάτι με τα Vista. Αν θες αυτό έχει και αρνητικά αλλά και θετικά αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

http://searchwinit.techtarget.com/news/article/0,289142,sid1_gci1315206,00.html

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2088561#post2088561

manosdoc
14-09-08, 02:18
Φίλε manosdoc γιατί είσαι αρνητικός με το αν το Linux είναι το μέλλον; Αφού είναι. Αν βρεθεί μία εταιρία να τα βάλει με τη Microsoft, αν επιλέξει ένα γραφικό περιβάλλον, αν επιλέξει μία σουίτα γραφείου , αν επιλέξει μία βάση δεδομένων, αν, αν, αν. Και μετά να πείσει τους OEM, τους προγραμματιστές ανοιχτού λογισμικού, τις εταιρίες κλειστού λογισμικού και στο τέλος την Microsoft. Απλά πράγματα.

Γιατί δεν πρόκειται για ρομαντισμούς, είναι εταιρίες και τους ενδιαφέρει το κέρδος.
Επίσης ήδη έχουμε προιστορία με την Dell η οποία πάει καλά και προσφέρει σαν μια εναλλακτική επιλογή ορισμένα μοντέλα με Ubuntu.

Το Linux αν θα είναι το μέλλον δεν το ξέρω. Δεν είμαι αρνητικός απέναντί του.
Ίσα ίσα, η όλη ιστορία είναι χαστούκια στην MS που αλλάζει τρόπο στον σχεδιασμό των προιόντων της προς το καλυτερο.
Ίσως και να είναι το Linux το μέλλον. So what ; Η HP θέλει χρήματα και τώρα, και στο μέλλον.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://searchwinit.techtarget.com/news/article/0,289142,sid1_gci1315206,00.html

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2088561#post2088561

Eίπα τίποτε διαφορετικό ; να μου το πεις.

WagItchyef
14-09-08, 02:23
Γιατί δεν πρόκειται για ρομαντισμούς, είναι εταιρίες και τους ενδιαφέρει το κέρδος.
Επίσης ήδη έχουμε προιστορία με την Dell η οποία πάει καλά και προσφέρει σαν μια εναλλακτική επιλογή ορισμένα μοντέλα με Ubuntu.

Το Linux αν θα είναι το μέλλον δεν το ξέρω. Δεν είμαι αρνητικός απέναντί του.
Ίσα ίσα, η όλη ιστορία είναι χαστούκια στην MS που αλλάζει τρόπο στον σχεδιασμό των προιόντων της προς το καλυτερο.
Ίσως και να είναι το Linux το μέλλον. So what ; Η HP θέλει χρήματα και τώρα, και στο μέλλον.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Eίπα τίποτε διαφορετικό ; να μου το πεις.

Είπες: "Για να είμαστε ακριβείς θα τον εξελίξουν (το kernel) και θα είναι τελείως διαφορετικός με τελείως διαφορετικά layers ..."

tiffany
14-09-08, 02:24
Έχει 2. Το OpenVMS και το HP-UX. Αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να βγάλεις 2 λειτουργικά σε μία εντελώς καινούρια πλατφόρμα. Ειδικά από RISC σε CISC. Για σκέψου ότι ο Itanium είναι κοινό προιόν Intel - HP και όλοι το τρέχουν με Linux παρ 'όλο που και τα 2 λειτουργικά είναι native. Το Linux είναι στην ίδια κατάσταση με το UNIX την δεκαετία του '80. Balkanisation.

Manosdoc δεν είμαι ρομαντικός. Είμαι ρεαλιστής. Δυστυχώς. Το Linux θα γίνει ένα δεύτερο MacOS. Μία εναλλακτική πλατφόρμα για όλους μας.

WagItchyef
14-09-08, 02:28
Έχει 2. Το OpenVMS και το HP-UX. Αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να βγάλεις 2 λειτουργικά σε μία εντελώς καινούρια πλατφόρμα. Ειδικά από RISC σε CISC. Για σκέψου ότι ο Itanium είναι κοινό προιόν Intel - HP και όλοι το τρέχουν με Linux. Το Linux είναι στην ίδια κατάσταση με το UNIX την δεκαετία του '80. Balkanisation.

Manosdoc δεν ειμαι ρομαντικός. Ειμαι ρεαλιστής. Δυστυχώς. Το Linux θα γίνει ένα δεύτερο MacOS. Μία εναλλακτική πλατφόρμα για όλους μας.

Tiffany έχεις δοκιμάσει το Ubuntu τώρα τελευταία;

manosdoc
14-09-08, 02:32
Είπες: "Για να είμαστε ακριβείς θα τον εξελίξουν (το kernel) και θα είναι τελείως διαφορετικός με τελείως διαφορετικά layers ..."

Nαι, τι δεν έκανα κατανοητό ; Δεν έχει σχέση με την συμβατότητα αυτό.
Είναι αλλαγή στρατηγικής στο πως θα διαδραματίζει ρόλο ο kernel, αυτό τουλάχιστον που εννοούμε ως kernel με τα υπόλοιπα APIs κλπ.

Εξέλιξη θα είναι, αλλά στο Hardware κομμάτι θα ακολουθήσουν την πεπατημένη ώστε να μην χρειαστεί έξτρα χρόνος στην εξέλιξη νέων Drivers λόγω "ασυμβατότητας" από τους κατασκευαστές όπως έγινε και στα Vista.


Έχει 2. Το OpenVMS και το HP-UX. Αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να βγάλεις 2 λειτουργικά σε μία εντελώς καινούρια πλατφόρμα. Ειδικά από RISC σε CISC. Για σκέψου ότι ο Itanium είναι κοινό προιόν Intel - HP και όλοι το τρέχουν με Linux. Το Linux είναι στην ίδια κατάσταση με το UNIX την δεκαετία του '80. Balkanisation.

Manosdoc δεν ειμαι ρομαντικός. Ειμαι ρεαλιστής. Δυστυχώς. Το Linux θα γίνει ένα δεύτερο MacOS. Μία εναλλακτική πλατφόρμα για όλους μας.

Τι να σου πω. Μακάρι.
Ο κυρ μήτσος όμως πως θα δει Facebook και Youtube και MSN στο HP-UX με παραξενεύει !!:p
Δες τι οραματίζεται ο κύριος Mark
http://www.markshuttleworth.com/

WagItchyef
14-09-08, 02:38
Nαι, τι δεν έκανα κατανοητό

Αν διαβάσεις τα links που παρέθεσα πιο πάνω, θα δεις ότι τα Windows 7 θα έχουν το ίδιο kernel με τα Vista.

tiffany
14-09-08, 02:41
Tiffany έχεις δοκιμάσει το Ubuntu τώρα τελευταία;

Τρέχω Debian εδώ και 6 χρόνια. Ξέρω ότι το Ubuntu ειναι εύχρηστο και μπλα μπλα. Τρέχω Windows απο το '93 και linux + Macos από το '96. Ο Joe User δεν καταλαβαίνει απο Ubuntu n Macos. Θέλει Windows. Φίλος μου εβαλε πρόσφατα Ubuntu και έχει βρεί την καραμέλα οτι δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί. Βλακείες. Εχει κάψει το μυαλό του. Πέρυσι έμαθε σε 15 μέρες το Photoshop και σε 1 μήνα το Maya. Έτσι έχουμε μάθει. Να μην σκεφτόμαστε. Δεν έχω διαβάσει ποτέ εγχειρίδιο κινητού τηλεφώνου. Και έχουν περάσει απο τα χέρια μου τα απίστευτα. Ο κολλητός μου έχει υπολογιστή πρίν απο μένα και ακόμη με ρωτάει.

manosdoc
14-09-08, 02:44
Αν διαβάσεις τα links που παρέθεσα πιο πάνω, θα δεις ότι τα Windows 7 θα έχουν το ίδιο kernel με τα Vista.

Nα κάνω το άσπρο, μαύρο δεν γίνεται.
Αλλά αφού το λες, κάτι θα ξέρεις.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τρέχω Debian εδώ και 6 χρόνια. Ξέρω ότι το Ubuntu ειναι εύχρηστο και μπλα μπλα. Τρέχω Windows απο το '93 και linux + Macos από το '96. Ο Joe User δεν καταλαβαίνει απο Ubuntu n Macos. Θέλει Windows. Φίλος μου εβαλε πρόσφατα Ubuntu και έχει βρεί την καραμέλα οτι δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί. Βλακείες. Εχει κάψει το μυαλό του. Πέρυσι έμαθε σε 15 μέρες το Photoshop και σε 1 μήνα το Maya. Έτσι έχουμε μάθει. Να μην σκεφτόμαστε. Δεν έχω διαβάσει ποτέ εγχειρίδιο κινητού τηλεφώνου. Και έχουν περάσει απο τα χέρια μου τα απίστευτα. Ο κολλητός μου έχει υπολογιστή πρίν απο μένα και ακόμη με ρωτάει.

H HP να πουλήσει μηχανάκια θέλει.

arkara
14-09-08, 02:44
Το καλό πράγμα που θα γίνει αν η Hp ασχοληθεί με το Linux, είναι ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη υποστήριξη σε Hw καθώς και περισσότερη εταιρική ανάπτυξη σε βασικά προγράμματα η και κομμάτια της κοινότητας. Άσε που μπορεί να κάνει και κάτι καλό(αν και δεν το νομίζω) που να δώσει ώθηση στο Linux η να κάνει το μεγάλο μπάμ όπως το mac os.

tiffany
14-09-08, 02:57
Παιδιά μην τρελαθούμε. Τα Windows είναι παντού. Ο κόσμος αντιμετωπίζει τα υπόλοιπα σαν διαστημόπλοια. Φιλαράκι ήρθε σπίτι και κάθισε στο pc. Μέχρι να κάνω μπάνιο και να ετοιμαστώ δες ότι θες και κάνε ότι θες του είπα. Πράγματι έβαλε μουσική και κατέβαζε. Μόλις ετοιμάστηκα του είπα για πλάκα: Άντε ρε έγινες και χακεράς τώρα με το Linux. ΕΕΕ δεν θα το πιστέψετε. Έκανε πίσω την καρέκλα και κοίταζε το pc σαν να το είχε χαλάσει και με παρακαλούσε να μην τον μαλώσω. Έκανε σαν 5χρονο πιτσιρίκι.

........Auto merged post: tiffany πρόσθεσε 6 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επιμένω για το κέρδος. Το Linux δεν έχει κέρδος. Δεν μπορείς να το αγοράσεις. Έχουμε το Red Hat Enterprise και υπάρχει και το CentOS. Παρουσίασε η Apple το Spotlight και σε 2 μήνες η SuSE είχε το Beagle. Δεν θα επιλέξει κανένας το κλειστό. Άλλωστε το ίδιο το linux αυτό είναι. Η απάντηση της κοινότητας στα κλειστά UNIX.

aiolos.01
14-09-08, 03:54
Ναι φτιάξει δικό της λειτουργικό προφανώς είναι αδύνατο λόγω χρόνου και κόστους. Να φτιάξει ενα linux distro μπορεί και καλά θα κάνει να το φτιάξει.
Να που τα vista έχουν και ενα καλό. Σπρώχνουν τον κόσμο σε άλλες λύσεις.

Simpleton
14-09-08, 04:24
Παιδιά μην τρελαθούμε. Τα Windows είναι παντού. Ο κόσμος αντιμετωπίζει τα υπόλοιπα σαν διαστημόπλοια. Φιλαράκι ήρθε σπίτι και κάθισε στο pc. Μέχρι να κάνω μπάνιο και να ετοιμαστώ δες ότι θες και κάνε ότι θες του είπα. Πράγματι έβαλε μουσική και κατέβαζε. Μόλις ετοιμάστηκα του είπα για πλάκα: Άντε ρε έγινες και χακεράς τώρα με το Linux. ΕΕΕ δεν θα το πιστέψετε. Έκανε πίσω την καρέκλα και κοίταζε το pc σαν να το είχε χαλάσει και με παρακαλούσε να μην τον μαλώσω. Έκανε σαν 5χρονο πιτσιρίκι.
(...)




(...)
Να που τα vista έχουν και ενα καλό. Σπρώχνουν τον κόσμο σε άλλες λύσεις.

Μακάρι με αυτά να αλλάξει κάπως η αντίληψη που κυριαρχεί (ειδικά στην Ελλάδα) ότι «υπολογιστής = Microsoft, Windows, Office, ιοί, περίεργα προβλήματα».

Ό,τι κι αν φτιάξει η HP, εύχομαι να μην φτιάξει τίποτα του ποδαριού. Πιστεύω, όμως, ότι η πιο λογική κίνηση θα ήταν να προσφέρει ήδη υπάρχουσες δημοφιλείς διανομές, όπως το [K,X]Ubuntu, OpenSUSE, Fedora, Debian, με οικονομική υποστήριξη στις διανομές που την έχουν ανάγκη (δηλαδή, αυτές που δεν έχουν εταιρία από πίσω).

skyliner34
14-09-08, 06:12
Το πρώτο είναι το μόνο που δεν έχει άξιο αντικαταστάτη.

Το MSN έχει ΩΡΑΙΟΤΑΤΟΥΣ αντικαταστάτες...
Το πρόβλημα είναι ότι μιλάμε για instant-messenging εφαρμογή και αναγκαστικά πρέπει να ακολουθήσεις το συγκεκριμένο προτόκολλο γιατί ΌΛΟΙ οι γνωστοί σου έχουν το ίδιο μιας και το MSN messenger προωθείται από τα windows.
Μονοπωλιακή τακτική που έστειλε τον παντοκράτορα ICQ στα σκουπίδια σε ένα βράδυ...

makisathanos
14-09-08, 08:15
Ξεχνάτε όλοι τα εμπορικά προγράμματα που δουλεύουμε στις δουλειές μας και πολλές φορές αυτό συνεχίζεται και στο σπίτι. Τα ειδικά προγράμματα: π.χ. το ωρολόγιο πρόγραμμα ενός σχολείου, ένα λογιστικό πρόγραμμα κλπ.
Τέτοια υπάρχουν μόνο σε win. Αλλά και αν υπήρχαν π.χ. σε linux δεν είναι δική μας πάντα επιλογή το τι θα τρέξουμε.
Και μη μου πείτε για wine γιατί θα βάλω τα γέλια.
Έτσι και που έβαλα ubuntu στο toshiba μου, το κράτησα 1-2 βδομάδες και το σούταρα μια και εκεί ο χώρος είναι πολύτιμος. (Φυσικά το έχω dual boot στο σταθερό).
Για αυτό βλέπουμε (προσωπική άποψη) να μην πολυπουλάνε φορητά με linux.
Έτσι η HP πρέπει να σκεφτεί διπλά αν θα επενδύσει σε νέο λειτουργικό ή linux.

paraskdi
14-09-08, 10:55
Δεν νομίζω ότι το linux είναι το μέλλον.Απλά μάλλον κάπου διαφωνούν HP και Microsoft.

redbull
14-09-08, 11:55
Διαβάζω συνέχεια απο τους χρήστες linux οτι το λειτουργικό "δεν εχει προβλήματα" . Ειναι σαν να λέμε ο μουσακάς βγαίνει πάντα νόστιμος... Δεν παιζει ρολο ο μαγειρας δηλαδη; ή μηπως μιλάμε για βραστό αυγο που το φτιάχνει ο καθένας;

Αν ξερεις να χειριστείς και να διορθώνεις τα μικροπροβλήματα στο linux δεν θα εχεις προβληματα στο μέλλον, αν ομως δεν ξέρεις να χειριστείς σωστα τα windows υπάρχει περίπτωση να μεταβεις σε linux και να κανεις τη ζωη σου ευκολότερη; Ουτε σε 100 χρόνια. Πάλι θα ψάχνεις πως γίνεται το δεξι κλικ και που ειναι το control panel.. Δεν ξέρω, ειναι μόδα αυτη με το linux; Οι εταιρίες το θέλουν γιατι δεν πληρώνουν royalties αλλα οι χρήστες γιατι;; Ειναι μονο η τσιπιά , παιρνω 1200ε λαπτοπ με ενα κάρο αηδίες πάνω και θα γλιτώσω 80ε λειτουργικό γιατι ειμαι μάγκας; Καλα, οσοι θελουν ας πάρουν δεν τους εμποδίζει κανεις.. Γιατι αυτη η μάνια "Παρε linux, πάρε linux" καθε 3 και λιγο σε καθε θέμα;; Κι αν δεν θέλουμε να "σωθούμε"; αφήστε μας να ταλαιπωρούμαστε με τα windows! Εν τω μεταξύ τα δικά μου windows δουλευουν εξαιρετικά με μια εγκατάσταση τον Γενάρη του 2004. Εντάξει, πρεπει να εισαι λέρα για να κυβερνάς γαλέρα αλλα το ιδιο (και χειρότερα) με το linux ομως!

Εκτος αν κάποιοι επιτήδειοι μπακαλο-τεχνίτες μυρίστικαν παχυλες αμοιβές service σε παρθένο περιβάλλον , γιατι στα windows γίναμε πολλοί οι γνώστες και οι κυριοι δεν 'κονομάνε οπως πρίν.. Ε! τότε Linux! Linux! και ξερο ψωμι :whistle:

Αν ειναι ετσι , ξέρω κι ενα ακόμα λειτουργικό, το ΣΒΗΝΟΥΞ. Αυτο λεει σβήνει την οθόνη τυχαία καθε 5-10 ημέρες και βγάζει το τηλέφωνο του τεχνικού για να ερθει για service. Αυτος παει με τη βαλιτσα του και το υφάκι του επιστήμονα και το φτιάχνει σε 5 λεπτα και χρεώνει 1 ωρα γιατι εχει και εξοδα. Λενε ακόμα οτι θα μας υποχρεώσει ο Αλογοσκούφης να το βάλουμε παντού και σε κάθε σβήσιμο θα πληρώνουμε 10ε + φπα 19% τα οποια θα "φευγουν" αμεσα μεσω web-banking... Ασχετοι με linux = Σπονδή στον μαμμωνά :worthy:

ZackNV
14-09-08, 12:07
Το πόσο δημοφιλές είναι ένα λειτουργικό είναι απλά θέμα συνήθειας. Όταν ο κόσμος αρχίσει να συνηθίζει και τα εναλλακτικά λειτουργικά, τότε θα δούμε κατά πόσο τα Παραθύρια θα είναι δημοφιλής εναλλακτική. Και όταν η πλειοψηφία των χρηστών Η/Υ συνειδητοποιήσει πως μπορεί να κάνει τη δουλειά του εξίσου καλά, αν όχι καλύτερα, με κάποια Λίνουξ διανομή, τότε ίσως αυτό που λέμε μονοπώλειο της Μ$ να είναι πια παρελθόν. Εξάλλου η ιστορία δείχνει ότι ακόμα και οι χειρότερες δικτατορίες κάποια στιγμή έφτασαν στο τέλος τους...

dimig33
14-09-08, 12:21
Διαβάζω συνέχεια απο τους χρήστες linux οτι το λειτουργικό "δεν εχει προβλήματα" . Ειναι σαν να λέμε ο μουσακάς βγαίνει πάντα νόστιμος... Δεν παιζει ρολο ο μαγειρας δηλαδη; ή μηπως μιλάμε για βραστό αυγο που το φτιάχνει ο καθένας;

Αν ξερεις να χειριστείς και να διορθώνεις τα μικροπροβλήματα στο linux δεν θα εχεις προβληματα στο μέλλον, αν ομως δεν ξέρεις να χειριστείς σωστα τα windows υπάρχει περίπτωση να μεταβεις σε linux και να κανεις τη ζωη σου ευκολότερη; Ουτε σε 100 χρόνια. Πάλι θα ψάχνεις πως γίνεται το δεξι κλικ και που ειναι το control panel.. Δεν ξέρω, ειναι μόδα αυτη με το linux; Οι εταιρίες το θέλουν γιατι δεν πληρώνουν royalties αλλα οι χρήστες γιατι;; Ειναι μονο η τσιπιά , παιρνω 1200ε λαπτοπ με ενα κάρο αηδίες πάνω και θα γλιτώσω 80ε λειτουργικό γιατι ειμαι μάγκας; Καλα, οσοι θελουν ας πάρουν δεν τους εμποδίζει κανεις.. Γιατι αυτη η μάνια "Παρε linux, πάρε linux" καθε 3 και λιγο σε καθε θέμα;; Κι αν δεν θέλουμε να "σωθούμε"; αφήστε μας να ταλαιπωρούμαστε με τα windows! Εν τω μεταξύ τα δικά μου windows δουλευουν εξαιρετικά με μια εγκατάσταση τον Γενάρη του 2004. Εντάξει, πρεπει να εισαι λέρα για να κυβερνάς γαλέρα αλλα το ιδιο (και χειρότερα) με το linux ομως!

Εκτος αν κάποιοι επιτήδειοι μπακαλο-τεχνίτες μυρίστικαν παχυλες αμοιβές service σε παρθένο περιβάλλον , γιατι στα windows γίναμε πολλοί οι γνώστες και οι κυριοι δεν 'κονομάνε οπως πρίν.. Ε! τότε Linux! Linux! και ξερο ψωμι :whistle:

Αν ειναι ετσι , ξέρω κι ενα ακόμα λειτουργικό, το ΣΒΗΝΟΥΞ. Αυτο λεει σβήνει την οθόνη τυχαία καθε 5-10 ημέρες και βγάζει το τηλέφωνο του τεχνικού για να ερθει για service. Αυτος παει με τη βαλιτσα του και το υφάκι του επιστήμονα και το φτιάχνει σε 5 λεπτα και χρεώνει 1 ωρα γιατι εχει και εξοδα. Λενε ακόμα οτι θα μας υποχρεώσει ο Αλογοσκούφης να το βάλουμε παντού και σε κάθε σβήσιμο θα πληρώνουμε 10ε + φπα 19% τα οποια θα "φευγουν" αμεσα μεσω web-banking... Ασχετοι με linux = Σπονδή στον μαμμωνά :worthy:

Αν οι πατέντες και η κλειστή γνώση επικρατούσαν πλήρως τότε η ανθρωπότητα θα γύριζε στην εποχή που η γνώση ήταν κλειστή στα μοναστήρια του μεσσαίωνα και η κοινωνία πνιγόταν στο σκοταδισμό.
Το linux και τα open source προγράμματα που το συνοδεύουν δεν είναι σε θέση (ακόμα) να απειλήσει τα windows αλλά μπορεί να κάνει ήδη πάρα πολλά από αυτά. Αν οι υπόλοιπες μεγάλες εταιρίες βρουν τρόπο να βγάζουν περισσότερα κέρδη πουλώντας προϊόντα με linux αντί να πληρώνουν νταβανζηλίκι στη microsoft τότε ετοιμάσου ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να υποχρεωθείς να βάλεις linux. Βέβαια δεν πρόκειται να στερηθείς τον κλειστό κώδικα και το νταβαντζηλίκι της πατέντας αλλά μπορεί αυτός να μην είναι πια στο λειτουργικό αλλά μόνο στις εφαρμογές.

WagItchyef
14-09-08, 13:15
Το καλό πράγμα που θα γίνει αν η Hp ασχοληθεί με το Linux, είναι ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη υποστήριξη σε Hw

Η HP παρέχει υποστήριξη για Linux, αν όχι σε όλα, σχεδόν σε όλα τα hardware προϊόντα της.

http://h71028.www7.hp.com/enterprise/cache/309906-0-0-0-121.html




Επιμένω για το κέρδος. Το Linux δεν έχει κέρδος. Δεν μπορείς να το αγοράσεις. Έχουμε το Red Hat Enterprise και υπάρχει και το CentOS. Παρουσίασε η Apple το Spotlight και σε 2 μήνες η SuSE είχε το Beagle. Δεν θα επιλέξει κανένας το κλειστό. Άλλωστε το ίδιο το linux αυτό είναι. Η απάντηση της κοινότητας στα κλειστά UNIX.

Η εταιρία που βγάζει το Ubuntu πουλάει την υποστήριξη. Το ίδιο χάνει και η Red Hat. Δεν γνωρίζω για τα οικονομικά της Canonical, αλλά η Red Hat είναι αρκετά κερδοφόρα. Αλλά και η Canonical για να συνεχίζει να βγάζει Ubuntu releases, κερδοφόρα θα πρέπει να είναι.

alepapad
14-09-08, 13:38
Είναι ένας μοχλός πίεσης της hp προς Μ$ και νομίζω ότι η ανάπτυξη ενός τέτοιου λειτουργικό μόνο καλό θα κάνει. Άλλωστε το Quickplay που συνοδεύει πολλά hp laptops είναι ένα μικρό linux distro.
Πάντως προσωπικά στα 1250 που πλήρωσα για τον φορητό μου πραγματικά ένιωσα πολύ μ@.....
ξέροντας ότι μέσα σε αυτά ήταν και τα vista μιας και η πρώτη ενέργεια μετά την αγορά ήταν format και dual-boot system με XP και Ubuntu.

D_J_V
14-09-08, 14:27
...και γιατί δε ζήτησες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, τουλάχιστον για τα VISTA???

arkara
14-09-08, 16:31
Διαβάζω συνέχεια απο τους χρήστες linux οτι το λειτουργικό "δεν εχει προβλήματα" . Ειναι σαν να λέμε ο μουσακάς βγαίνει πάντα νόστιμος... Δεν παιζει ρολο ο μαγειρας δηλαδη; ή μηπως μιλάμε για βραστό αυγο που το φτιάχνει ο καθένας;

Αν ξερεις να χειριστείς και να διορθώνεις τα μικροπροβλήματα στο linux δεν θα εχεις προβληματα στο μέλλον, αν ομως δεν ξέρεις να χειριστείς σωστά τα windows υπάρχει περίπτωση να μεταβείς σε linux και να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη; Ουτε σε 100 χρόνια. Πάλι θα ψάχνεις πως γίνεται το δεξί κλικ και που ειναι το control panel.. Δεν ξέρω, ειναι μόδα αυτη με το linux; Οι εταιρίες το θέλουν γιατι δεν πληρώνουν royalties αλλα οι χρήστες γιατι;; Ειναι μονο η τσιπιά , παιρνω 1200ε λαπτοπ με ενα κάρο αηδίες πάνω και θα γλιτώσω 80ε λειτουργικό γιατι ειμαι μάγκας; Καλα, οσοι θελουν ας πάρουν δεν τους εμποδίζει κανεις.. Γιατι αυτη η μάνια "Παρε linux, πάρε linux" καθε 3 και λιγο σε καθε θέμα;; Κι αν δεν θέλουμε να "σωθούμε"; αφήστε μας να ταλαιπωρούμαστε με τα windows! Εν τω μεταξύ τα δικά μου windows δουλεύουν εξαιρετικά με μια εγκατάσταση τον Γενάρη του 2004. Εντάξει, πρεπει να εισαι λέρα για να κυβερνάς γαλέρα αλλα το ιδιο (και χειρότερα) με το linux ομως!

Εκτος αν κάποιοι επιτήδειοι μπακαλο-τεχνίτες μυρίστικαν παχυλες αμοιβές service σε παρθένο περιβάλλον , γιατι στα windows γίναμε πολλοί οι γνώστες και οι κυριοι δεν 'κονομάνε οπως πρίν.. Ε! τότε Linux! Linux! και ξερο ψωμι :whistle:

Αν ειναι ετσι , ξέρω κι ενα ακόμα λειτουργικό, το ΣΒΗΝΟΥΞ. Αυτο λεει σβήνει την οθόνη τυχαία καθε 5-10 ημέρες και βγάζει το τηλέφωνο του τεχνικού για να ερθει για service. Αυτος παει με τη βαλιτσα του και το υφάκι του επιστήμονα και το φτιάχνει σε 5 λεπτα και χρεώνει 1 ωρα γιατι εχει και εξοδα. Λενε ακόμα οτι θα μας υποχρεώσει ο Αλογοσκούφης να το βάλουμε παντού και σε κάθε σβήσιμο θα πληρώνουμε 10ε + φπα 19% τα οποια θα "φευγουν" αμεσα μεσω web-banking... Ασχετοι με linux = Σπονδή στον μαμμωνά :worthy:

Δεν είναι ζήτημα ταλαιπωρίας, αν και σε linux είναι όλα πιο εύκολα και πιο κατανοητά.. Είναι ζήτημα επιλογής και ανοίγματος μιας πλατφόρμας. Αυτό που εμένα ενοχλεί δεν είναι ότι έχεις windows, αλλά ότι έχεις winodows από επιλογές άλλων. Γιατί όταν πήγες στο κατάστημα δεν σε ρώτησαν θέλεις linux η windows? γιατί αν το ρωτούσαν αυτό θα έβλεπες ότι το linux θα είχε αρκετά μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.. όπως ακριβώς συμβαίνει με το eeepc που η linux έκδοση πουλάει σαν δαιμονισμένη απέναντι στην έκδοση των windows.

turboirc
14-09-08, 16:46
Δεν νομίζω ότι το linux είναι το μέλλον.Απλά μάλλον κάπου διαφωνούν HP και Microsoft.

Και μάλιστα είμαι σίγουρος οτι διαφωνούν στα λεφτά. Που αλλού θα είχαν διαφωνία ?:)


Το πόσο δημοφιλές είναι ένα λειτουργικό είναι απλά θέμα συνήθειας. Όταν ο κόσμος αρχίσει να συνηθίζει και τα εναλλακτικά λειτουργικά, τότε θα δούμε κατά πόσο τα Παραθύρια θα είναι δημοφιλής εναλλακτική. Και όταν η πλειοψηφία των χρηστών Η/Υ συνειδητοποιήσει πως μπορεί να κάνει τη δουλειά του εξίσου καλά, αν όχι καλύτερα, με κάποια Λίνουξ διανομή, τότε ίσως αυτό που λέμε μονοπώλειο της Μ$ να είναι πια παρελθόν. Εξάλλου η ιστορία δείχνει ότι ακόμα και οι χειρότερες δικτατορίες κάποια στιγμή έφτασαν στο τέλος τους...

"Το ίδιο καλά?" Αναφέρεσαι στο σύνολο των χρηστών οι οποίοι χρησιμοποιούν υπολογιστή για hobby. Οι επαγγελματίες απαιτούν υποστήριξη, τεκμηρίωση, διαφήμιση και χρήμα. Και πίστεψέ με δεν με κρατάει κανένας συναισθηματικός λόγος στα Windows. Εαν πoτε το οποιοδήποτε λειτουργικό τους ξεπεράσει και μου επιτρέπει να έχω περισσότερα οφέλη, θα τους πουλήσω αμέσως.


Αν οι πατέντες και η κλειστή γνώση επικρατούσαν πλήρως τότε η ανθρωπότητα θα γύριζε στην εποχή που η γνώση ήταν κλειστή στα μοναστήρια του μεσσαίωνα και η κοινωνία πνιγόταν στο σκοταδισμό.
Το linux και τα open source προγράμματα που το συνοδεύουν δεν είναι σε θέση (ακόμα) να απειλήσει τα windows αλλά μπορεί να κάνει ήδη πάρα πολλά από αυτά. Αν οι υπόλοιπες μεγάλες εταιρίες βρουν τρόπο να βγάζουν περισσότερα κέρδη πουλώντας προϊόντα με linux αντί να πληρώνουν νταβανζηλίκι στη microsoft τότε ετοιμάσου ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να υποχρεωθείς να βάλεις linux. Βέβαια δεν πρόκειται να στερηθείς τον κλειστό κώδικα και το νταβαντζηλίκι της πατέντας αλλά μπορεί αυτός να μην είναι πια στο λειτουργικό αλλά μόνο στις εφαρμογές.

Χωρίς διαφήμιση και υποστήριξη με χρήμα από πίσω δεν γίνεται τίποτα...Πως λοιπον θα βρεί κάποιος τρόπο έχει κέρδος? Για να έχεις κέρδος πρέπει να δώσει κάποιος το χρήμα. Και επειδή μόνο οι χρήστες Windows δίνουν χρήμα, μόνο από αυτούς υπάρχει το κέρδος. Πολύ απλά.


Είναι ένας μοχλός πίεσης της hp προς Μ$ και νομίζω ότι η ανάπτυξη ενός τέτοιου λειτουργικό μόνο καλό θα κάνει. Άλλωστε το Quickplay που συνοδεύει πολλά hp laptops είναι ένα μικρό linux distro.
Πάντως προσωπικά στα 1250 που πλήρωσα για τον φορητό μου πραγματικά ένιωσα πολύ μ@.....
ξέροντας ότι μέσα σε αυτά ήταν και τα vista μιας και η πρώτη ενέργεια μετά την αγορά ήταν format και dual-boot system με XP και Ubuntu.

Τότε θα μου επιτρέψεις να σου πω εφόσον ήξερες ότι πληρώνεις για αυτά και δεν τα ήθελες, καλά να πάθεις :) Tο να κατηγορούμε κάτι και να το πληρώνουμε κιόλας, αμάν πια!


Δεν είναι ζήτημα ταλαιπωρίας, αν και σε linux είναι όλα πιο εύκολα και πιο κατανοητά.. Είναι ζήτημα επιλογής και ανοίγματος μιας πλατφόρμας. Αυτό που εμένα ενοχλεί δεν είναι ότι έχεις windows, αλλά ότι έχεις winodows από επιλογές άλλων. Γιατί όταν πήγες στο κατάστημα δεν σε ρώτησαν θέλεις linux η windows? γιατί αν το ρωτούσαν αυτό θα έβλεπες ότι το linux θα είχε αρκετά μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.. όπως ακριβώς συμβαίνει με το eeepc που η linux έκδοση πουλάει σαν δαιμονισμένη απέναντι στην έκδοση των windows.

Η Πληροφορική έχει και σχετικούς και άσχετους, όπως και κάθε άλλη επιστήμη. Οι σχετικοί είναι το 10% και οι άσχετοι το 90%. Οποιος εκμεταλλευτεί την άγνοια των άσχετων (microsoft) θα τα κονομήσει. Δεν μπορείς να την κατηγορήσεις για αυτό. Επιπλέον, όσοι πήγαιναν στα καταστήματα και δέχονταν αυτήν την ερώτηση θα απαντούσαν Windows. Ενας που θέλει να βάλει Linux ξέρει ήδη γιατι το θέλει και δεν περιμένει να τον ρωτήσουν.
Και αν κάποιος δεν πεί αμέσως Windows, το επόμενο που θα ρωτήσει ειναι "θα τρέχει το Word και το WoW σε αυτό το "κλινους" ?


Προσωπικά πιστεύω ότι η ανακοίνωση της HP είναι πιο πολύ διαφημιστικό κόλπο / πίεση στην M$ να αλλάξει τους όρους στο συμβόλαιό τους παρά απειλή την οποία πιστεύει οτι θα υλοποιήσει, εκτός αν έχει την φαεινή ιδέα να πάει με τους φραγκοφονιάδες της Apple.

alepapad
14-09-08, 17:04
Για την άποψη ότι η hp πάει να χτυπήσει την apple δημιουργώντας ένα εξίσου καλό λειτουργικό τι λέτε ???

turboirc
14-09-08, 17:11
Για την άποψη ότι η hp πάει να χτυπήσει την apple δημιουργώντας ένα εξίσου καλό λειτουργικό τι λέτε ???

Μοιάζει σαν οι Οικολόγοι Πράσινοι να συμμαχήσουν με το ΚΚΕ-ΜΛ για να χτυπήσουν τον Λεβέντη :)

papajohn
14-09-08, 17:38
Το MSN έχει ΩΡΑΙΟΤΑΤΟΥΣ αντικαταστάτες...
Το πρόβλημα είναι ότι μιλάμε για instant-messenging εφαρμογή και αναγκαστικά πρέπει να ακολουθήσεις το συγκεκριμένο προτόκολλο γιατί ΌΛΟΙ οι γνωστοί σου έχουν το ίδιο μιας και το MSN messenger προωθείται από τα windows.
Μονοπωλιακή τακτική που έστειλε τον παντοκράτορα ICQ στα σκουπίδια σε ένα βράδυ...
Αν και ειμαστε offtopic, επειδή είχα μια παρόμοια συζήτηση με ενα φίλο τις προάλλες, θυμάσαι πως ήταν το ICQ το 1999 που άρχισε να παίνει τα πάνω του to messenger? Διότι μόλις το θυμηθήκαμε εμείς μια λέξη μας ήρθε στο μυαλό: bloated! Για να μη μιλήσω για το ένα και μοναδικό "feature" του ICQ number που κάθε φορά που έκανες format έφτιαχνες και νέο διότι "αποκλείεται" να θυμόσουν το παλιό. Το messenger επικράτησε απλώς και μόνο γιατι ήταν ο καλύτερος client την εποχή της επέκτασης του internet και το να μη το αποδεχόμαστε αυτό είναι λάθος.

Τώρα, επι του θέματος, ας κάνει ότι θέλει η HP πάντως ας μη φτιάξει αλλη μια διανομή. Τo να δίνει επιλογή με κάποια ήδη διαδεδομένη διανομή θα ήταν ότι καλύτερο για τον καταναλωτη. Όχι άλλη πολυδιάσπαση στο linux... Βεβαια, μπορεί να ξεκινησει απο πολύ απλούστερα πράγματα όπως να τα βγάλει όλο το crapware/trialware απο τα Vista μηχανήματα της... :whistle:

turboirc
14-09-08, 17:58
Οσο για το ICQ, σκουπίδι ήταν και πριν το στείλει το MSN.

Σιγά μην τα βγάλει. Πως θα κονομάει από το support?

Για να συγκρίνεις δοκίμασε τον driver της για ένα εκτυπωτή για x86 και τον άλλον για x64 ...... στον μεν πρώτο το bloat του αιώνα, στον δε δεύτερο υπόδειγμα καθαριότητας.

takisch
14-09-08, 18:18
Αν η ΗΡ θέλει να φάει τα μούτρα της ας προχωρήσει σε άλλο λειτουργικό.
Το linux πρέπει να είναι απόφαση για αυτούς.
Εγώ πιστεύω ότι θα προωθεί μοντέλα και με τα δύο λειτουργικά για να πιέζει την Μ$.
Θέλεις ΗΡ με linux πάρε αυτόν. θέλεις με Μ$ πάρε εκείνο. Η οικονομική
διαφορά μεταξύ τους θα είναι ελάχιστη.
Και για πείτε μου τώρα ποιοι θα πέρνουν με linux?
Αν σκεφτούμε τα επαγγελματικά προγράμματα (οικονομικά σχεδιαστικά κλπ)
πόσα συνεργάζονται με Linux?
Ίσως κάποτε η κοινότητα να φτιάξει λύσεις. Θα περάσει όμως πολυυυυυύ καιρός ακόμα.:rofl:

papajohn
14-09-08, 18:18
Φαίνεται το bloatware department της δεν έχει ακόμα εμπειρία απο x64! :p

turboirc
14-09-08, 18:31
Αν η ΗΡ θέλει να φάει τα μούτρα της ας προχωρήσει σε άλλο λειτουργικό.
Το linux πρέπει να είναι απόφαση για αυτούς.
Εγώ πιστεύω ότι θα προωθεί μοντέλα και με τα δύο λειτουργικά για να πιέζει την Μ$.
Θέλεις ΗΡ με linux πάρε αυτόν. θέλεις με Μ$ πάρε εκείνο. Η οικονομική
διαφορά μεταξύ τους θα είναι ελάχιστη.
Και για πείτε μου τώρα ποιοι θα πέρνουν με linux?
Αν σκεφτούμε τα επαγγελματικά προγράμματα (οικονομικά σχεδιαστικά κλπ)
πόσα συνεργάζονται με Linux?
Ίσως κάποτε η κοινότητα να φτιάξει λύσεις. Θα περάσει όμως πολυυυυυύ καιρός ακόμα.:rofl:


Κανένα. Γιατι αυτά τα προγράμματα φτιάχνονται από άτομα που θέλουν να ακριβοπληρώνονται (και καλά το θέλουν).



Φαίνεται το bloatware department της δεν έχει ακόμα εμπειρία απο x64! :p


Εχει, αλλα ξέρουν ότι αν κάποιος βάλει x64 δεν ειναι άσχετος οπότε chances υπάρχουν να σουτάρει το bloatware και τον εκτυπωτή μαζί. Βλέπε την M$ , που για x64 δεν έχει ούτε κάν product key check ούτε WGA.

21century
14-09-08, 19:39
Το κατά πόσον θα τα καταφέρει εξαρτάται απο την οικονομική της αυτοτέλεια η οποία δεν ειναι ξεκάθαρη αλλά μπορει να ηγηθεί με ξεκάθαρες λύσεις και προιόντα αλλά και λογισμικό έχοντας κοντά της τους κατάλληλους ανθρώπους...

tiffany
14-09-08, 20:44
Χτες έγραψα για balkanization. Δυστυχώς παντού στην ζωή μας επικρατούν τα τραστ - ολιγοπώλια - στάνταρ. Τα αυτοκίνητα είναι με μία σχεδίαση. τα μηχανάκια το ίδιο. τα πλοία το ίδιο. στα πισιά μας όμως έχουμε αεροπλάνα με καρίνες και αυτοκίνητα με φτερά. Για σκεφτείται να έπρεπε να περνάτε διαφορετική εκπαίδευση για να μεταβείτε από ένα Ford σε ένα Fiat. Άκυρο μόνο και μόνο στη σκέψη. στο pc μας έχει διαφορά η μετάβαση από red hat se debian. πόσο μάλλον σε windows.

Observer
14-09-08, 21:24
Εκτος αν κάποιοι επιτήδειοι μπακαλο-τεχνίτες μυρίστικαν παχυλες αμοιβές service σε παρθένο περιβάλλον , γιατι στα windows γίναμε πολλοί οι γνώστες και οι κυριοι δεν 'κονομάνε οπως πρίν.. Ε! τότε Linux! Linux! και ξερο ψωμι :whistle:

Σε πληροφορώ πως οι "μπακαλοτεχνίτες" γουστάρουν τρελά τα "παράθυρα" και τα καταναλωτικά πρόβατα που τα έχουν ή θα τα έχουν στο pc τους μαζικά .

Η πελατειακή βάση με τα "παράθυρα" είναι τεράστια και η "ανεπτυσσόμενη αγορά' της πληροφορικής στο μπανανιστάν προυποθέτει "παράθυρα" με κάθε νέο υπολογιστή .
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος οι "μπακαλοτεχνίτες" να κάτσουν να ασχοληθούν με ένα νέο περιβάλλον , λειτουργικό και τα προβλήματά του .
Σε επίπεδο λιανικής τα πράγματα στο service πηγαίνουν μια χαρά με τις ορδές των άσχετων και με το μπαζολειτουργικό του γυαλάκια πάντα έχει δουλειά "με φούντες" , είτε γιατί το λειτουργικό είναι για τα μπάζα , είτε γιατί οι εφαρμογές που είναι γραμμένες για το λειτουργικό είναι επίσης για τα μπάζα , αν συνυπολογίσουμε και τους ιούς , τα adwares κλπ τα πράγματα πάνε μια χαρά .
Σε επίπεδο επιχειρήσεων η δουλειά είναι "κωδικοποιημένη", η μηχανοργάνωση σε σχετικά προβλέψιμα επίπεδα , οι ανάγκες πιο συγκεκριμένες και το όφελος ακόμα πιο συγκεκριμένο και σταθερό .
Ερώτημα :
Γιατί να αλλάξουν όλα αυτά ?
Απάντηση στο ερώτημα :
Δεν υπάρχει κάποιος εμφανής, λογικός και κυρίως κερδοφόρος λόγος .:whistle:

Ε τώρα αν χρειαστεί και κανένα CentΟS να κάνει τον σερβεράκο κάπου , δεν τρέχει κάστανο ,εννοείται ότι θα τα χώσουν στο στήσιμο και την υπηρεσία μιας και γλιτώνουν πολλά φραγκάκια από τα σερβερολειτουργικά του γυαλάκια , αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα , ούτε μετρήσιμο μέγεθος .
Πρόβλημα και πανικός θα επικρατούσε στους "μπακαλοτεχνίτες" αν για κάποιον άγνωστο και μαγικό λόγο , άρχιζαν πρώτα οι επιχειρήσεις και μετά οι ιδιώτες να πετάνε τα κερδοφόρα (για το service) λειτουργικά του γυαλάκια και χώνανε μαζικώς linux-οειδή .
Eυτυχώς όμως για τους "μπακαλοτεχνίτες" αυτό δεν πρόκειται να συμβεί , άρα δεν συντρέχει κάποιος λόγος ανησυχίας . . :whistle:

dimig33
14-09-08, 21:34
Χωρίς διαφήμιση και υποστήριξη με χρήμα από πίσω δεν γίνεται τίποτα...Πως λοιπον θα βρεί κάποιος τρόπο έχει κέρδος? Για να έχεις κέρδος πρέπει να δώσει κάποιος το χρήμα. Και επειδή μόνο οι χρήστες Windows δίνουν χρήμα, μόνο από αυτούς υπάρχει το κέρδος. Πολύ απλά.

Δεν έχω ακούσει για κανέναν επιστήμονα της κβαντομηχανικής, η οποία αποτελεί τη βάση για την ύπαρξη της πληροφορικής, να έγινε πλούσιος. Ούτε διαφήμιση για την αρχή της αβεβαιότητας έχει πέσει στην αντίληψή μου. Τέλος πάντων το θέμα επιστημονικη γνώση και κέρδος γενικότερα είναι τεράστιο και δεν είναι της στιγμής. Σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν σημαίνει ότι με software ανοιχτού κώδικα δεν βγαίνει κέρδος και άρα είναι καταδικασμένο. Δεν ξέρω κανένα χρήστη tcp/ip να πληρώνει για τη χρήση του tcp/ip. Κι όμως μια χαρά κέρδος βγάζουν πολλές επιχειρήσεις από το ιντερνετ. Επίσης οι χρήστες windows πληρώνουν (όταν πληρώνουν) στη microsoft και η microsoft δεν είναι η πληροφορική αυτοπροσώπως. Υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες (πολλές εξίσου τεράστιες με τη microsoft) που έχουν σχέση με την πληροφορική που δεν βγάζουν σεντς από τα windows και συνεπώς δεν θα χάσουν σεντς αν αξιοποιήσουν το linux. O καιρός θα δείξει αν το linux μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική λύση στα λειτουργικά αλλά απίθανο δεν είναι.

ΥΓ. Και επίσης να ξέρεις ότι και όσοι χρησιμοποιούμε linux, με χρήμα πληρώνουμε για τους υπολογιστές μας, δεν πληρώνουμε με μαρουλόφυλα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.