PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρρώστησε η 8mbit μου...



kourampies
15-09-08, 04:24
Εδώ και μερικές μέρες κάνει συνέχεια disconnect, 1-2 φορές την ώρα τουλάχιστον. Το baudtec που δίνει δώρο ο ΟΤΕ δεν καταφέρνει να μείνει συγχρονισμένο για πάνω απο λεπτό...

Με ένα δανεικό speedtouch είμαι προς το παρόν. Αυτά είναι τα στατιστικά απο το speedtouch:

DSL Connection


Uptime: 0 days, 6:49:29
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.190
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 353,57 / 194,34
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 27,0 / 37,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,5 / 16,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB /
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 9 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 2.074 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 23.497 / 2.622
HEC Errors (Up/Down): 302.964 / 1.691

Δεν έχω πάρει ακόμα τον ΟΤΕ, γιατί η εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι είναι άθλια, καλώδια με μονωτικές ταινίες μπαλωμένα κτλ. Βέβαια με τα ίδια καλώδια δούλευε άψογα τόσα χρόνια. Εβαλα το router στην κεντρική πρίζα, κάπως βελτιώθηκε, αλλά και πάλι πέφτει που και που η dsl. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Τηλ στις βλάβες??

baltazar1999
15-09-08, 09:22
Το λες και μόνος σου ότι πρέπει να φτίαξεις την καλωδίωσή σου.
Το ότι δούλευε καλά σε χαμηλές ταχύτητες δε λέει κάτι, γιατί οι μέγαλες επηρέζονται πολύ από τέτοιου είδους προβλήματα.
Γνώμη μου είναι να συνδέσεις το router κατευθείαν στον κατανεμητή και να δεις εκεί τι τιμές σου δίνει.
Αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στα νούμερα τότε αλλάζεις εσωτερική καλωδίωση.

kourampies
15-09-08, 14:37
Το λες και μόνος σου ότι πρέπει να φτίαξεις την καλωδίωσή σου.
Το ότι δούλευε καλά σε χαμηλές ταχύτητες δε λέει κάτι, γιατί οι μέγαλες επηρέζονται πολύ από τέτοιου είδους προβλήματα.
Γνώμη μου είναι να συνδέσεις το router κατευθείαν στον κατανεμητή και να δεις εκεί τι τιμές σου δίνει.
Αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στα νούμερα τότε αλλάζεις εσωτερική καλωδίωση.
Πέρα απο τα χρόνια που δούλευε σε μικρές ταχύτητες, έχω 8ΜΒΙΤ από την αρχή της διάθεσης, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα... Θα αλλάξω και καώδια, αλλά σίγουρα κάτι έχει χαλάσει από την πλευρά του ΟΤΕ:(

Charis.a
15-09-08, 19:52
Το ίδιο παθαίνω κι εγώ τις τελευταιες μέρες με 8mbps.

Μέχρι χθες όλα ήταν οκ. Για να δούμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.