PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλές ταχύτητες και χαμηλά pings χωρίς αποσυνδέσεις (όλο το 24ωρο)



freestyler
15-09-08, 14:05
Και τότε ποιο είναι το πρόβλημα θα μου πείτε;
Αυτό είναι το θέμα μου. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αρκετούς μήνες πριν (προ Χριστουγέννων) είχα γράψει αρκετές φορές για το πόσο άσχημα ήταν τα πράγματα με την internet σύνδεση μου.
Είχα 1 mbit otenet το οποίο "έπιανα" μόνο αργά το βράδυ και μέχρι το μεσημέρι.
Γιατί στις αναφερόμενες ώρες είχα 512.
Pings; Αρκεί να αναφέρω οτι για αρκετούς μήνες είχα ανταλλάξει με έναν φίλο την σύνδεση (forthnet αυτός) καθώς τα 200 ms ping με www.otenet.gr που είχα ήταν απαγορευτικά για online παιχνίδια.

Από τα Χριστούγεννα και μετά λοιπόν και αφού έτρωγα την κοροϊδία των εναλλακτικών επί 6 μήνες αποφάσισα να βάλω 24 mbit conne-x.
Πέρα από 2 εβδομάδες του Ιανουαρίου που αντιμετώπιζε πρόβλημα όλη η Κρήτη, όλα είναι τέλεια.
2500kb's download & 13ms ping - www.otenet.gr όλες τις ώρες της ημέρας.
Ποτέ disconnect (εκτός από την κλασσική αλλαγή ip's κάθε λίγες μέρες) και γενικά είμαι ικανοποιημένος απο την τιμή που πληρώνω (65 ευρώ το δίμηνο σύνολο νετ+τηλ). Φυσικά θα ήθελα να μην υπάρχει η να μειωθεί το πάγιο για το τηλέφωνο που δεν χρησιμοποιώ αλλά οκ.

Αντιλαμβάνομαι οτι πολλοί έχουν προβλήματα με την γραμμή τους και για άλλους τα 24 mbit φαντάζουν όνειρο, αλλα θέλω να είμαι δίκαιος.
Όπως κάποτε έκραζα τον ΟΤΕ, τώρα είμαι ευχαριστημένος και λέω καλά λόγια. Δεν μπορώ να περιμένω τίποτα παραπάνω από την ADSL2+ annex A τεχνολογία.

Υ.γ.: Και μην αρχίσουν μερικοί οτι δεν πρέπει να ευχαριστούμε λόγω του τι περάσαμε όλα αυτά τα χρόνια κτλ.

ultraxmode
15-09-08, 15:41
Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί κι εγώ...και καλά κάνεις.. είναι ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ που παίζουν ρόλο απο πρίζα σε πρίζα και απο γραμμή σε γραμμή...

Απο HOL (με το ζόρι 4Mbps σε 24άρι πακέτο) πήγα σε ΟΤΕ Connx.. (έπιασα κατευθείαν 18Mbps με αληθινές ταχύτητες για 18Mbps) .

Άλλαξα σπίτι.. καλομαθημένος απο Connx 24άρι.. ξαναχτυπάω ένα.. ΤΖΙΦΟΣ... 2,5Mbps ΜΕ αποσυνδέσεις..

Είδωμεν..

hel
15-09-08, 20:45
Και τότε ποιο είναι το πρόβλημα θα μου πείτε;
Αυτό είναι το θέμα μου. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αρκετούς μήνες πριν (προ Χριστουγέννων) είχα γράψει αρκετές φορές για το πόσο άσχημα ήταν τα πράγματα με την internet σύνδεση μου.
Είχα 1 mbit otenet το οποίο "έπιανα" μόνο αργά το βράδυ και μέχρι το μεσημέρι.
Γιατί στις αναφερόμενες ώρες είχα 512.
Pings; Αρκεί να αναφέρω οτι για αρκετούς μήνες είχα ανταλλάξει με έναν φίλο την σύνδεση (forthnet αυτός) καθώς τα 200 ms ping με www.otenet.gr που είχα ήταν απαγορευτικά για online παιχνίδια.

Από τα Χριστούγεννα και μετά λοιπόν και αφού έτρωγα την κοροϊδία των εναλλακτικών επί 6 μήνες αποφάσισα να βάλω 24 mbit conne-x.
Πέρα από 2 εβδομάδες του Ιανουαρίου που αντιμετώπιζε πρόβλημα όλη η Κρήτη, όλα είναι τέλεια.
2500kb's download & 13ms ping - www.otenet.gr όλες τις ώρες της ημέρας.
Ποτέ disconnect (εκτός από την κλασσική αλλαγή ip's κάθε λίγες μέρες) και γενικά είμαι ικανοποιημένος απο την τιμή που πληρώνω (65 ευρώ το δίμηνο σύνολο νετ+τηλ). Φυσικά θα ήθελα να μην υπάρχει η να μειωθεί το πάγιο για το τηλέφωνο που δεν χρησιμοποιώ αλλά οκ.

Αντιλαμβάνομαι οτι πολλοί έχουν προβλήματα με την γραμμή τους και για άλλους τα 24 mbit φαντάζουν όνειρο, αλλα θέλω να είμαι δίκαιος.
Όπως κάποτε έκραζα τον ΟΤΕ, τώρα είμαι ευχαριστημένος και λέω καλά λόγια. Δεν μπορώ να περιμένω τίποτα παραπάνω από την ADSL2+ annex A τεχνολογία.

Υ.γ.: Και μην αρχίσουν μερικοί οτι δεν πρέπει να ευχαριστούμε λόγω του τι περάσαμε όλα αυτά τα χρόνια κτλ.

Τι σύνδεση είχες πριν τον ΟΤΕ και τι στοιχεία γραμμής;

ultraxmode
16-09-08, 09:50
Πάντως τα δικά μου στοιχεία της γραμμής (ISDN) στο πατρικό μου, οπου απο HOL πήγα σε OTE (υπόψιν πως η HOL μου έλεγε πως η γραμμή μου ΔΕΝ πάει παραπάνω απο 4Mbps) ήταν :

Line Attenuation : 25
SNR : 12
και έπιανα 4Mbps (σε 24άρι πακέτο)

και αυτόματα έγινε στον ΟΤΕ

Line Attenuation : 17
SNR : 9
και έπιανα 17,8Mbps (σε 24άρι πακέτο)

ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΓΚΕΛΟ...

freestyler
16-09-08, 17:56
Τι σύνδεση είχες πριν τον ΟΤΕ και τι στοιχεία γραμμής;

Όπως έγραψα πάνω, είχα ΟΤΕΝΕΤ-CONNE-X 1mbit.
Σύμφωνα με το παλιό μου speedtouch είχα περίπου 12 att με καμιά 30άρα snr.
Δηλαδή όλα μια χαρά. Το πρόβλημα ήταν καθαρό DSLAM με ότι συνεπάγεται αυτό.
Στις χαμηλές κλάσεις (κάτω απο 4mbit) ήταν άθλια τα πράγματα. Πίτα με απ' όλα και χάλια content ratio ίσως.
Πάντως σίγουρα είναι αλλιώς η νοοτροπία στις υψηλές ταχύτητες. Για παράδειγμα εγώ πλέον οτι θέλω να κατεβάσω σε λίγα λεπτά έχω τελειώσει. Ενώ παλιά για 1+gb ήθελα να κατεβάζω επί ώρες άρα επιβαρύνοντας το DSLAM συνεχώς.
Τώρα πόσες ώρες να κατεβάζω σερί πλέον; Άμα το αφήσω 24 ώρες θα κατέβουν πάνω από 150gb. Που θα τα βάλω όλα αυτά; :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.