PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε προβλήματα με το λογιστήριο της HOL;



Σελίδες : [1] 2

gzoulias
15-09-08, 15:39
Έχω αρκετό καιρό να δω κάποιο thread το οποίο να ασχολείται με προβλήματα λογαριασμών από τη HOL :hmm: Οι περισσότεροι ασχολούνται με θέματα σύνδεσης ή εξοπλισμού, ή ρωτάνε αν η κάλυψη της HOL στην περιοχή τους είναι καλή.

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από μας έχουν προβλήματα με το λογιστήριο της HOL: λανθασμένες χρεώσεις, προβλήματα στη λογιστική καρτέλα ή στην εκτέλεση παγίων εντολών, πιστωτικών καρτών κτλ :evil:

Τελικά τι έχει γίνει με το λογιστήριό τους; Διορθώθηκαν τόσο πολύ :p ή απλά οι βασανισμένοι έπαψαν να ασχολούνται; :whistle:

xrg
15-09-08, 17:11
Ποιό λογιστήριο; έχουν λογιστήριο;

ένα μπουρ*** έχουν..

gzoulias
15-09-08, 17:14
Τι πρόβλημα έχεις συγκεκριμένα;

teh pwner
15-09-08, 20:01
Είμαι ενεργοποιημένος από τον Μάρτιο (προπληρωμένοι 12 μήνες), έλαβα 2 λάθος λογαριασμούς στους πρώτους μήνες, έχω επικοινωνήσει μαζί τους επανειλημμένα, αλλά σωστός λογαριασμός ακόμα να έρθει.

bathan
16-09-08, 11:51
Εμένα μου ξαναέστειλαν καινούργιο λογ/σμό σήμερα το πρωί και επειδή έχω ζητήσει διακοπή δεν πρόκειται να πληρώσω

gkimonas
16-09-08, 11:54
Οι τύποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο λογιστήριο, ποτέ δεν μου έχει έρθει λογαριασμός σωστός, κάθε φορά θα περιέχει και τον προηγούμενο που έχει πληρωθεί φυσικά και άλλα τέτοια κουλά.

gzoulias
16-09-08, 11:59
Οι τύποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο λογιστήριο, ποτέ δεν μου έχει έρθει λογαριασμός σωστός, κάθε φορά θα περιέχει και τον προηγούμενο που έχει πληρωθεί φυσικά και άλλα τέτοια κουλά.

Εννοείς ότι δεν σου καταχωρούν τις πληρωμές που κάνεις; Σου ζητάνε μετά να στείλεις καταθετήριο;

Κάτι ακόμα: Εξοφλείς τους λογαριασμούς εμπρόθεσμα;

jog
16-09-08, 12:00
Στην αρχή άργησε να έρθει ο πρώτος μήνας,αλλά κατα τα άλλα όλα οκ.
Ευτυχώς.

gkimonas
16-09-08, 12:01
Εννοείς ότι δεν σου καταχωρούν τις πληρωμές που κάνεις; Σου ζητάνε μετά να στείλεις καταθετήριο;

Κάτι ακόμα: Εξοφλείς τους λογαριασμούς εμπρόθεσμα;

Τις περισσότερες φορές ναι εξοφλούνται εντός του χρονικού περιθωρίου, έχει τύχει όμως να είναι και μετά του χρονικού περιθωρίου.

Αυτοί στέλνουν και το προηγούμενο, εγώ πληρώνω τον τελευταίο μήνα κάθε φορά και ο χορός καλά κρατεί. :p

bathan
16-09-08, 12:05
Εγώ που πλήρωνα μεσω ιντερνετ είχε πάντα και τον προηγούμενο μέσα οπότε δεν ασχολιόμουνα

gzoulias
16-09-08, 12:06
Τις περισσότερες φορές ναι εξοφλούνται εντός του χρονικού περιθωρίου, έχει τύχει όμως να είναι και μετά του χρονικού περιθωρίου.

Επίτρεψε μου να σχολιάσω λοιπόν ότι δεν έχεις δίκιο.

Αν εσύ (για οποιοδήποτε λόγο, δεν λέω ότι είναι κακό) δεν εξοφλείς εμπρόθεσμα, εκείνοι δεν είναι δυνατόν να το ξέρουν για να συμπεριλάβουν την πληρωμή σου στο λογαριασμό.

Δηλαδή, αν πληρώσεις στις 10 του μήνα, πώς να το αναφέρουν στο λογαριασμό που έχει εκδοθεί από τις 2;

Απλά, σε αυτή την περίπτωση κάνεις αυτό που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα του λογαριασμού σου:

Σε περίπτωση που έχετε εξοφλήσει το "Προηγούμενο Υπόλοιπο Oφειλής", παρακαλούμε εξοφλήστε μόνο το "Ποσό
Τρέχοντος Λογαριασμού με Φ.Π.Α."

guzel
16-09-08, 12:13
Τις περισσότερες φορές ναι εξοφλούνται εντός του χρονικού περιθωρίου, έχει τύχει όμως να είναι και μετά του χρονικού περιθωρίου.

Αυτοί στέλνουν και το προηγούμενο, εγώ πληρώνω τον τελευταίο μήνα κάθε φορά και ο χορός καλά κρατεί. :p

στον λογαριασμο στις σημειωσεις σου λεει οτι αν εχει εξοφληθει το προηγουμενο υπολοιπο προχωρηστε στην πληρωμη μονο του τρεχων λογαριασμου

παντως υπαρχει ανοιχτο θεμα εδω στο φορουμ για το συγκεκριμενο ζητημα, κανε μια αναζητηση

gkimonas
16-09-08, 12:14
Σου είπα πως τις περισσότερες φορές οι λογαριασμοί εξοφλούνται στην ώρα τους.

Από εκεί και πέρα δεν το ήξερα να στήνομαι πρωί πρωί έξω από την τράπεζα σαν τους συνταξιούχους που περιμένουν ν' ανοίξει η τράπεζα για να πάρουν λεφτά. :p:rolleyes::lol:

Ο ΟΤΕ δηλαδή γιατί είναι κύριος με τους λογαριασμούς του. :whistle:

nm96027
16-09-08, 12:14
@gzoulias

Σωστο αυτο που λες, ομως ουτως ή αλλως το λογιστηριο αυτοσχεδιάζει: με πολύ κέφι και άνεση και με ανάλογη γυναικεια ευγλωτία το front line καθε φορα ανακαλυπτε μια νεα ημερομηνια μετάβασης μου απο το shared llu στο full. Ετσι οι χρεώσεις ήταν κατι σαν τις ζαριές. Εγω εχω double play απο τον Ιουλιο του 07 και το λογιστηριο εχει καθε φορα μια διαφορετικη θεωρια και μια διαφορετικη αντιστοιχη ημερομηνια.

Ο ορισμος του οτι να ναι.

guzel
16-09-08, 12:22
Ο ΟΤΕ δηλαδή γιατί είναι κύριος με τους λογαριασμούς του. :whistle:

ε τοσα παιρνει φαντασου να κανε και λαθος στους λογαριασμους :lol:

ειναι γνωστο οτι το λογιστηριο της χολ ειναι ανεπαρκες. εδειξε τον τελευταιο χρονο σημαδια βελτιωσης αλλα θελει δουλεια ακομη..(θυμαμαι λογαριασμους να ερχονται ληξηπροθεσμοι,τωρα ερχονται στην ωρα τους) οποτε υπομονη!

bezoss
16-09-08, 17:08
Ποιό λογιστήριο; έχουν λογιστήριο;

ένα μπουρ*** έχουν..

επειδή δούλευα κάποτε στην hol το επιβεβαιώνω...!!! απορώ πραγματικά πως είναι ακόμα ανοιχτή αυτή η εταιρία...

καμία οργάνωση εκεί μέσα..μόνο να πουλούσαν τους ενδιέφερε!

gzoulias
16-09-08, 17:17
επειδή δούλευα κάποτε στην hol το επιβεβαιώνω...!!! απορώ πραγματικά πως είναι ακόμα ανοιχτή αυτή η εταιρία...

καμία οργάνωση εκεί μέσα..μόνο να πουλούσαν τους ενδιέφερε!

Σε ποιο τμήμα δούλευες, στο λογιστήριο;

bezoss
16-09-08, 17:20
Σε ποιο τμήμα δούλευες, στο λογιστήριο;

όχι. αλλά στο τμήμα που δούλευα πάρα πολλά τηλέφωνα ήταν γι' αυτό το λόγο. για λάθη στους λογαριασμούς και για πιστώσεις που δεν έγιναν ποτέ ή για πελάτες που ποτέ δεν είχαν πάρει λογαριασμό κτλ κτλ

gzoulias
16-09-08, 17:30
Ο λόγος για τον οποίο ξεκίνησα αυτό το thread ήταν μια γενική αίσθηση που έχω ότι σαν να καλυτερεύει η κατάσταση. Νομίζω ότι οι περισσότεροι αναφέρονται σε προβλήματα που προέκυψαν στο παρελθόν (είτε έχουν λυθεί, είτε εκκρεμούν).

Νομίζω ότι λίγοι έχουν κάποιο παράπονο από τον τρόπο που τιμολογεί αυτή τη στιγμή η HOL. Κάνω λάθος; :oops:

cghera
16-09-08, 23:58
εγώ μονο προβλήματα έχω με τη xxxxxxx HOL
με το λογιστήριο δεν αφήνουν να μιλήσω αν θελετε το πιστεύετε.
μου έχουν βάλει λαθος χρεώσεις σε φοιτητική σύνδεση και επιμένουν οτι είναι αυτές.
εκανα και διακοπή και αν θελουν τα βρισκουμε

DaveMurray
17-09-08, 00:28
εγώ είμαι νεούδι ακόμα, διανύω τον δευτέρο μήνα οπότε δεν ξέρω. Είδωμεν. Αν αποδειχτούν κάποια posts εδώ, τότε βλέπω τον πατέρα μου και μένα (50+50 ο λογαριασμός) σε συγκοπή. χαχα

jonkyr
17-09-08, 09:58
Εγω εχω επιστρεψει το ασυρματο ρουτερ απο τις 8 Απριλιου επειδη αγορασα δικο μου και ακομα με χρεωνουν γι' αυτο. Φυσικα, τους ειπα οτι δεν τους πληρωνω μεχρι να αφαιρεσουν 22 ευρω απο τα περιπου 73.90 που μου ζητουν για το τελευταιο διμηνο κι αν θελουν ας με πανε στα δικαστηρια. Τα καταθετηρια υπαρχουν, φαξ εχω στειλει να ενημερωσω, τηλεφωνα εχω κανει πανω απο ενα/μηνα, συνεπως δε θα χρεωνομαι εγω. Περιμενω με ανυπομονησια την "ευγενικοτατη" κυρια που τις προαλλες μου ζητουσε τα χρηματα που δεν ειχα δωσει επειδη ειχαν ξεχασει να μου στειλουν τους λογαριασμους!

vlastos
17-09-08, 10:16
Λογιστήριο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους υπάρχει μια "ομάδα υπαλλήλων". Στη συγκεκριμένη εταιρεία έκανα σύνδεση 01/05/2007. Μέχρι και τον 11/2007 μου χρέωναν την πιστωτική κάρτα. Από τον 12/2007 έως και τον 7/2008, έστελναν λάθος στοιχεία στην τράπεζα (στην οποία και δουλεύω), με αποτέλεσμα να μην γίνεται η χρέωση της κάρτας. Το ότι δεν χρεωνόταν η κάρτα (χωρίς υπαιτιότητα δικής μου, ή της τράπεζας) το διαπίστωσα τον 02/2008. Μέχρι και τον 07/2008, προσπαθούσα να βρώ αιτίες λύσεις κλπ. Μπάχαλο. Τελικά τα πλήρωσα όλα μαζεμένα. Ποιός άλλαξε τα στοιχεία μου, ποιός έβαλε χέρι στην καρτέλα μου στην εταιρεία, δεν το ανακάλυψα ακόμη, αλλά συνεχίζω να το ψάχνω.

gzoulias
17-09-08, 16:13
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως, εμένα μου αρέσει η σχεδίαση των νέων λογαριασμών που στέλνουν.

Νομίζω ότι είναι πιο κατανοητοί. Επιπλέον αναφέρουν και το ιστορικό των πληρωμών, οπότε δεν χρειάζεται να παίρνουμε τηλέφωνο κάθε μήνα για το αν έχουν περάσει οι πληρωμές μας.

jap
18-09-08, 21:35
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως, εμένα μου αρέσει η σχεδίαση των νέων λογαριασμών που στέλνουν.

Νομίζω ότι είναι πιο κατανοητοί. Επιπλέον αναφέρουν και το ιστορικό των πληρωμών, οπότε δεν χρειάζεται να παίρνουμε τηλέφωνο κάθε μήνα για το αν έχουν περάσει οι πληρωμές μας.

Ειδικά εκείνος που είχε έρθει το Φεβρουάριο με άσχετα ποσά ήταν όλα τα λεφτά!

44177

Κατά τα άλλα, την έκοψα και έχω απαλλαγεί, οι εμπειρίες μου με αυτό το λογιστήριο είναι πολύ παλιές πια...

Elinakee
28-09-08, 00:35
Ειδικά εκείνος που είχε έρθει το Φεβρουάριο με άσχετα ποσά ήταν όλα τα λεφτά!

44177

Κατά τα άλλα, την έκοψα και έχω απαλλαγεί, οι εμπειρίες μου με αυτό το λογιστήριο είναι πολύ παλιές πια...


ΧΑχαχα οντως ηταν αποθεωση ο λογαριασμος του φεβρουαριου..σου προσθετανε λογαριασμο και μετα στον αφαιρουσαν και μετα εγραφαν εκκαθαριση...και λογιστης να ημουν δεν θα καταλαβαινα.Τεσπα μεχρι στιγμης δεν εχω λαβει κατι τετοιο οποτε οκ.
Το μονο διαφορετικο που ειδα ειναι οτι μου εχουν προσθεσει ψηφια στον κωδικο πελατη κατι 01,02 με διαφορετικα ποσα κλπ.
εγω πληρωνω το παγιο οτι κλησεις κανω και τπτ αλλο.

DaveMurray
28-09-08, 00:46
ο πρώτος λογαριασμός μου μου ήρθε ήταν μηδενικός... Δεν το κατάλαβα, αλλά οκ είπα. Έρχεται ο δεύτερος, το κανονικό ποσό, το πλήρωσα, όλα μια χαρά... Ούτε λάθη, ούτε ιστορίες για αγρίους.... Μέχρι στιγμής, μιας και είμαι νεούδι ακόμα με την HOL, όλα βαίνουν καλώς....

McLaren7
28-09-08, 01:41
Πληρώνω μέσω πιστωτικής κάρτας... στον τελευταίο λογαριασμό που μ'εστάλη με χρέωσαν τρεις (3) φορές το μηνιαίο πάγιο!!! Τους πήρα τηλέφωνο και μ'απάντησαν ότι στον επόμενο λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας θα'χουν αφαιρεθεί οι δύο (2) επιπλέον χρεώσεις!

Τους τραβάς καμιά αγωγή για υπεξαίρεση χρημάτων ή όχι ?

Έννοια τους... και πίσω έχει η αχλάδα την ουρά

greenarrow
28-09-08, 12:06
Πληρώνω μέσω πιστωτικής κάρτας...

Μεγάλο λάθος..... ειδικά στηHOL :down::down:

MNP-10
28-09-08, 19:31
Λογιστήριο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους υπάρχει μια "ομάδα υπαλλήλων".

Ετσι εξηγουνται πολλα.. :whistle:

lyk
30-09-08, 03:01
Ημουν στο παλιό πακέτο 12/1 dp με δύο voip γραμμές (εποχές fritz 7140, μόνο εθνικές κλήσεις απεριόριστα). Κανονικά θα έπρεπε να είχα χρέωση κάπου 37€ τον μήνα. Έλα όμως που χρεωνόμουν 41€ χωρίς άλλη χρέωση, πλην του πάγιου. Επειδή βαρέθηκα να μιλάω και να ξαναμιλάω κάθε μήνα, και να ακούω και μια διαφορετική εξήγηση / δικαιολογία κάθε φορά, μου πρότεινε πριν 4 μέρες ένα παιδί από την εξυπηρέτηση (αναγνωρίζοντας και τις λαθασμένες χρεώσεις μέχρι τώρα) να πάω στο νέο πακέτο (έως 24, +διεθνή, +1 ώρα κινητά) με τα 40€ μήπως και... στρώσει ο λογαριασμός μου. Και υπέκυψα...

... και αν ακούει ο αα144 ... έπεσε ένα από τα τελευταία προπύργια που αντιστεκόταν στα "έως 24"... :whistle:

bathan
30-09-08, 11:50
Καλή τύχη ;)

dikal
30-09-08, 13:28
... και αν ακούει ο αα144 ... έπεσε ένα από τα τελευταία προπύργια που αντιστεκόταν στα "έως 24"... :whistle:

"Κρατάω" ακόμη ! :ork

ermis333
30-09-08, 14:25
Σε ότι αφορά τους λογαριασμούς δε είναι δυνατόν να κάθονται στο λογιστήριο να τους κοιτάνε έναν έναν, προφανώς υπάρχει software που υπολογίζει μόνο του και τυπώνει τους λογαριασμούς.

Το λογιστήριο σαν λογιστήριο θα εμπλέκεται μόνο αν υπάρχουν προβλήματα, πχ τηλεφωνεί ο τάδε πελάτης έχει γίνει λάθος, μπαίνει στην καρτέλα του και πατάει πχ πίστωση τάδε ποσού στον επόμενο λογαριασμό κτλ.

theopan
30-09-08, 15:03
Σε ότι αφορά τους λογαριασμούς δε είναι δυνατόν να κάθονται στο λογιστήριο να τους κοιτάνε έναν έναν, προφανώς υπάρχει software που υπολογίζει μόνο του και τυπώνει τους λογαριασμούς.

Το λογιστήριο σαν λογιστήριο θα εμπλέκεται μόνο αν υπάρχουν προβλήματα, πχ τηλεφωνεί ο τάδε πελάτης έχει γίνει λάθος, μπαίνει στην καρτέλα του και πατάει πχ πίστωση τάδε ποσού στον επόμενο λογαριασμό κτλ.

Για το λογιστήριο κάθε εταιρείας, έχει την ευθύνη κάποιος ή κάποιοι (άνθρωποι). Το τι εργαλεία χρησιμοποιούν για να επιταχύνουν διαδικασίες ρουτίνας είναι αδιάφορο. Αν δε θέλουν να ελέγχουν έναν προς έναν όλους τους λογαριασμούς είναι δικό τους θέμα. Πλην όμως πρέπει να είναι άμεσα έτοιμοι να αντιμετωπίζουν τις συνέπειες και του παραμικρού σφάλματος του όποιου software.

Gus5000
30-09-08, 15:20
καφενείο ειναι...μου ζητανε 300 ευρω και τωρα περιμένω να μου στείλουν ποιους μηνες θεωρούν απληρωτους για να τους κανω fax τα απαραστατικά των τραπεζών. Για δε την περίοδο που ειχα 2play (αλλα διέκοψα αφου σε διάστημα 3 μηνών ειχα τηλ 3 εβδομάδες συνολικά) μου τα ζητανε κανονικα. Αν μου πληρώσουν 700 ευρω που ηρθα τα 4 κινητα, τους 3 αυτους μήνες θα τους πληρώσω και τα 90 ευρω για το διάστημα αυτο. Αν θέλουν ας με πάνε δηκαστήρια...αλλα δεν ειναι δυνατον επειδη αυτοι το εχουν κάψει και δεν χρωσταω τπτ να ξαναπληρωνω λογαριασμους επειδη λενε δεν πληρωσα...αφου μπορει κανα 2 φορες να μην κράτησα τις αποδειξης της eurobank....ή τις εχασα...για τον Σεπτέμβρη του 07 εχω στειλει 2 φορες οτι εχω πληρωσει και ακομα λενε χρωσταω...και στην τελικη σιγα μην κραταω λ/σμους για χρόνια...αν ηταν ετσι να κραταγα απο COSMOTE, VODAFONE, OTE, ΗΟL, ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ ας ανοιγα λογιστήριο, δεν θα κανει ο πελατης την δουλειά του λογιστηρίου τους!

Μου στειλανε πιστωτικό λ/σμο 120 ευρω(απο τα 300 ευρω) αλλα αυτοι δεν το ξέρουν-ακομα βλέπουν 300-, τους κανω fax τους λ/σμους για να το δουν...τι να πω...

Ο ορισμός του ο,τι να'ναι!!!

Να ρωτησω αν σηκωθω και φυγω αυτα τα ποσά πως θα τα κάνουν απαιτητά? Απλα θα μου τους στέλνουν και εγω θα τους γράφω?

bathan
30-09-08, 17:35
Να ρωτησω αν σηκωθω και φυγω αυτα τα ποσά πως θα τα κάνουν απαιτητά? Απλα θα μου τους στέλνουν και εγω θα τους γράφω?Εννοείται, και εγώ έτσι κάνω με τους 2 λογ/σμούς που μου έχουν στείλει χωρίς να δουλευει καμια υπηρεσία από 6 Αυγούστου

lyk
30-09-08, 19:13
"Κρατάω" ακόμη ! :ork

Εσύ δεν είσαι από την παλιά παρέα του πίνακα της ΗΟΛ, που επίσης έχεις το βυσματικό πάγιο των 41ε όπως εγώ? :p

akilleas
30-09-08, 20:58
Τους 4 πρώτους μήνες με είχανε ξεχάσει.
Αλλά έκτοτε όλα βαίνουν καλώς!!!!!!!

dikal
30-09-08, 21:52
Εσύ δεν είσαι από την παλιά παρέα του πίνακα της ΗΟΛ, που επίσης έχεις το βυσματικό πάγιο των 41ε όπως εγώ? :p

Καλά με θυμάσαι φίλε μου. Είχα το 12/1 κανονικά μέχρι 30/11/07. Στη συνέχεια έκανα αίτηση για αλλαγή σε 6/1, αλλά μέχρι 28/2/08 δεν έγινε καμιά αλλαγή ούτε στις χρεώσεις, ούτε στην ταχύτητα (ήταν έτσι κι αλλιώς κάτω από τα 6, με αναλαμπές). Στις 28/2 με ενημέρωσαν ότι προχωρούν στην αλλαγή σε 6/1 και θα αλλάξουν και οι χρεώσεις μου.
Έκτοτε όποτε τηλεφωνούσα κι έκανα το χαζό ρωτώντας σε τι πρόγραμμα είμαι, μου απαντούσαν καμαρωτά "στο 6/1 κύριε" (εκτός από μία κυρία που απάντησε "στο 2play κύριε" :wall: ). Οι λογαριασμοί όμως εξακολουθούσαν να λένε 12/1 και 41 έουρα.
Είχα ανοίξει και 1 ticket σχετικά, αλλά αφού ανατέθηκε σε καμιά 10αριά μηχανικούς (λογιστές χρειάζονταν, όχι μηχανικοί) έκλεισε με την απίστευτη ατάκα "το παρόν κλείνει". :crazy:
Πάνω λοιπόν που τηλεφώνησα για τα σχετικά μπινελίκια, έπεσα σε μια ευγενέστατη η οποία υποσχέθηκε ότι θα με καλέσει σε 10 λεπτά. Δε με κάλεσε ποτέ, αλλά την επόμενη μέρα βλέπω ανοιχτό ticket με σχόλιο "πίστωση χχ ευρώ". Τον επόμενο μήνα είχε αλλάξει η χρέωση σε 34 έουρα, ενώ έγινε και η σχετική πίστωση.
Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ, τα είπα όμως και ξαλάφρωσα. :p

hpapagigr
04-10-08, 23:59
Χα!!!
Και που να δείτε στην forthnet!!
Konteύω να αλλαξω και δευτερο παροχεα και ακομα δεν εχοουν ξεμπλεξει το τελευταιο 2μηνο που ουσιαστικάκ ήταν 1 μήνας adsl. Τους εστειλα εμαιλ να μου στείλουν εγγράφως και καθαρά την εκκαθάριση και από τον απρίλιο ακόμα μου την στέλνουν.
Ισως γιατί ο λογ/σμός αφορά από 15/1 - 15/3 και εγω την ...εκανα για ΟΤΕνετ στα τελη του 1ου :) και δεν μπορουν να βρουν ακρη στο λογιστήριο με τις χρεωσεις
ΧΑΧΑ αστους να προσπαθουν (φοροτεχνικός είμαι..σιιγα μην μου τη φερουν)
χεχε

Loreto
28-10-08, 01:05
Έχω κλείσει χρόνο, έχουν όλα τα σωστά στοιχεια και δεν έχω δεχθεί ακόμη λογαριασμό... όταν παίρνω τηλέφωνο, μου λένε να κάνω μια κατάθεση με οποιοδήποτε ποσο για να φανεί ότι πληρώνω! :rofl: :rofl:

sdikr
28-10-08, 13:45
Στο γραφείο, επί 5 μήνες δεν είχαν καταφέρει να πληρωθουν απο την πιστωτική (δεν είχε κάποιο πρόβλημα η πιστωτική), το ώραιο ήταν ότι μετά τον δεύτερο μήνα είχαμε κάθε δυο βδομάδες τηλέφωνο για να μας πούνε οτι δεν πληρώνουμε (σημείωση ο λογαριασμός εγράφε οτι θα πληρωθεί με την κάρτα). ξανά ζητήσουσανε να στείλουμε το πίσω μέρος του λογαριασμού (που βάζεις στοιχεία πληρωμης κλπ) και ξανά, μέχρι που κάποια στιγμή προς το τέλος γίνανε και απειλητικοί ότι θα μας κόψουν την σύνδεση κλπ, τελικά καταφέρανε και πήραν 127 ευρώ και κάτι μαζεμένα στον τελευταίο λογαριασμό.

Να δούμε τώρα τους επόμενους

jap
28-10-08, 20:22
ίδιο πρόβλημα με του sdikr είχα πολύ παλιότερα, τους είχα δώσει πάγιες εντολές τηλεφωνικά και αποφάσισαν μια πρωία ότι δεν θα ίσχυε καμία πάγια τέτοια και μου ζήτησαν να τις ξαναδώσω και με ενοχλούσαν για τα χρωστούμενα. Τελικά, έκλεισα τον 1 λογαριασμό και τα πλήρωσα όλα μαζεμένα και έδωσα κανονική πάγια για τον άλλο, τον οποίο μετέπειτα έκλεισα. Το αποκορύφωμα ήταν ότι σε ανύποπτη φάση πήραν τηλ. γιατί 'χτύπαγε' η κάρτα και να τους δώσω νέα ημερομηνία λήξης. Μόνο που ήταν για τον καταργημένο λογαριασμό. Για τα νέα τους τερτίπια, δείτε το πρόσφατο thread για το eMoney.

aa144
28-10-08, 21:06
Μπας και φταίνε τα update στο Siebel;

-21grams
31-10-08, 19:00
Δυστυχώς έκανα κι εγώ το σφάλμα να μην ασχοληθώ άμεσα με τα των χρεώσεων, με αποτέλεσμα να βλέπω σημεία & τέρατα στους λογαριασμούς.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο thread που αφορά βλάβες/διακοπές συνδέσεων http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2325988&postcount=69 από την στιγμή που επανήλθε το τηλέφωνο/internet, επαναπαύτηκα (κακώς)

Περίμενε κανείς να λειτουργήσει η HOL ως σοβαρή εταιρεία αφαιρώντας απ' το πάγιο το διάστημα κατά το οποίο ΔΕΝ παρείχε υπηρεσίες;
(ρητορική ερώτηση)
Έτσι λοιπόν έφτασαν σε σημείο να με καλούν για *ληξιπρόθεσμους λογαριασμούς* και τακτοποίηση τους
(σύμφωνοι, το θέμα είναι τυπικό μπορείς να απαντήσεις ότι ΔΕΝ αποδέχεσαι τις οφειλές ή μέρος αυτών - πράγμα το οποίο και έκανα)

Τελικά επικοινώνησα σήμερα μαζί τους και μου είπαν ότι θα πιστωθεί το ποσό που αφορά στο διάστημα της βλάβης
- εφόσον το επιβεβαιώσουν και εκείνοι, εγώ φυσικά έχω κρατήσει ουκ ολίγα screenshots γι αυτόν ακριβώς το λόγο. -
Το θέμα είναι άλλο:
Το κόστος που επωμίσθηκα τις 2 βδομάδες της βλάβης καλώντας ΜΟΝΟ από κινητά ΠΟΙΟΣ θα το εξοφλήσει; :angryr::angryr::angryr:
Τους είπα κατά λέξη ότι "μία εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της και τους πελάτες της, ως ελάχιστη ένδειξη μεταμέλειας δεν θα χρέωνε καν τον μήνα εκείνο"
2 βδομάδες διακοπής double play αντιστοιχούν στο μισό μηνιαίο πάγιο, δηλ. 20€.
Οι κλήσεις των κινητών όμως που υποχρεώθηκα να κάνω κατά το ίδιο διάστημα κόστισαν πολύ περισσότερο.
ΠΟΙΟΣ θα πρέπει να πληρώσει ΠΟΙΟΝ;

Και κάτι ακόμα:
Εξέφρασα τις αρνητικές εντυπώσεις μου για το γεγονός ότι έπαψε να υπάρχει ένδειξη ανάλυσης κλήσεων σε πραγματικό χρόνο.
Η απάντηση που πήρα ήταν ότι το ίδιο πιστεύει το σύνολο των συνδρομητών της HOL από τους οποίους στερείται πλέον
το δικαίωμα του άμεσου ελέγχου του κόστους του κλήσεων προς κινητά τηλέφωνα.
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι συμπλήρωσαν ότι ναι μεν καταργήθηκε το *real time check*,
αλλά κάθε πελάτης μπορεί ανά πάσα στιγμή να καλεί το 13844 και να πληροφορείται αν έχει υπερβεί τα 60 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας!
(λες και είναι κανείς διατεθειμένος να περιμένει να συνδεθεί με το αρμόδιο τμήμα της HOL για να μάθει κάτι τέτοιο)

Προφανώς διαπίστωσαν ότι ένα υπολογίσιμο κομμάτι πελατών "κόβει μαχαίρι" τις κλήσεις προς κινητά μόλις σημπληρωθεί ο δωρεάν χρόνος ομιλίας
και πονηρά σκεπτόμενοι προσπαθούν να αυξήσουν τα έσοδα τους ποντάροντας στην άγνοια μας.
Όποια και αν είναι τα κίνητρα, αυτή δεν είναι εξέλιξη είναι ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ!

dimsi
01-11-08, 00:13
Και εγω ειμαι πελατης της HOL DP.Σημερα πηραν τηλεφωνο απο τη HOL ειπαν οτι ειναι,;) αλλα πιστευω οτι ειναι εισπρακτικη εταιρεια γιατι το τηλεφωνο ειναι 210-2884ΧΧΧ.Απο οτι γνωριζω αυτο το τηλεφωνο δεν πρεπει να ειναι δικο τους.Το θεμα ειναι οτι , ειπαν οτι εχω ανεξωφλητο λογαριασμο.Εγω ειχα εναν ανεξωφλητο λογαριασμο τον προιγουμενο μηνα και εξωφληθηκε χθες 30/10/08 με παγια εντολη μεσω τραπεζης μαζι με τον τελαιυταιο.Αυτο με ενοχλησε διοτι ειμαι απο τον Απριλιο 08 πελατης και ουδεποτε εχω καθηστερισει λογαριασμο για να θεωρηθω ως κακοπληρωτης.Αυτο πιστευω θιγει την προσωπικοτητα απο την στιγμη που ειμαι ενταξει .Επικοινωνισα με το 13844 και ρωτησα εαν εχω ανεξοφλητο λογαριασμο και μου ειπαν οτι δεν εχω καμμια ωφιλη.Υστερα απο αυτο σκεφτωμαι να αλλαξω εταιρεια αφου δεν σεβεται τον πελατη και σε συνδιασμο και με την πονηρια που καναν να μην εχεις προσβαση ατην αναληση κλισεων του τρεχωντος λογαριασμου για να μη μπορουμε να υπολογισουμε το κοστος των κλισεων προς κινητα.
Παρακαλω εαν γνωριζει κανεις το θεμα ας μου δωσει μια απαντηση.Ευχαριστω

Gus5000
01-11-08, 04:55
Φίλε dimsi, μην ενοχλήσε καν. Αυτο μπορεί να ειναι και απο τπτ λογιστηριο. Αν ηταν να τα παιρνουμε ολοι τόσο βαριά ζητω που καηκαμε. Σίγουρα ειναι ενοχλητικό και κα΄πως προσβλητικό, αλλα τι να τους πεις οτι ειναι καφενείο? ΜΟυ το ειχαν κανει αυτο μαι φορα, τους ειπα πληρωσα και μου ζητησαν συγνωμη για την ενοχληση. Τώρα για το κακοπληρωτής, σιγα δεν σε βαζουν και στον Τειρεσία. Απλά γράφε τους κανονικα!

bathan
02-11-08, 14:15
Και εμένα με πήραν απο κάποιο 2102484... και με ρωτούσαν αν ο τάδε λογ/σμός (δεν ξέρω ποιός από όσους μου έχουν στείλει) έχει εξοφληθεί. Τους είπα λοιπόν πως από 6/8 είχα διακοπή στην σύνδεσή μου και έκανα αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο στις 11/9, οπότε δεν θα πληρώσω τίποτε.
Προχτές μάλιστα μου έστειλαν επιστολή που λένε πως "έχουν δρομολογήσει την προσήκουσα διαδικασία πίστωσης του λογ/σμού μου για την περίοδο που παρουσιάστηκε η οποιαδήποτε δυσλειτουργία στην σύνδεσή μου" και θα εκδώσουν πιστωτικό τον Νοέμβριο για τους 3 λογ/σμούς που μου έχουν στείλει.
Την επόμενη μέρα μου έστειλαν και νέο λογ/σμό και με πήραν τ/φ απο το τμήμα πωλήσεων να με ενημερώσουν (σαν πελάτης του που είμαι) για κάποιο πακέτο και τους είπα πως ΔΕΝ είμαι πιά πελάτης τους και ενημερώσουν το λογιστήριο τους. Φοβερή οργάνωση λέμε

dimsi
02-11-08, 14:38
Μετα απ"ολα αυτα που κανουν ωρισμενοι εναλλακτικοι παροχοι λεμε γιατι επιστρεφουν στον ΟΤΕ.
Γνωριζει κανεις εναν αξιοπιστο παροχο σε ολα τα θεματα(δικτιο,παρεχομενες υπηρεσιες κλπ)????
Εγω παντως δεν ξερω κανεναν.Εαν δεν προσφερουν αξιοπιστες υπηρεσιες βλεπω να τους κατασπαραζει ο ΟΤΕ και τοτε αλλιμονο και σε μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.