PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Telephony Μπαμπά δε μ' αρέσουν οι γυναίκες...



Σελίδες : [1] 2

Geminimax
16-09-08, 20:08
Αλήθεια να σας ρωτήσω, δεν σας προσβάλει η συγκεκριμένη διαφήμιση? Που το πάνε επιτέλους οι διαφημιστές και η κλικα των π......? Δηλαδη το βλέπει και κανα αγοράκιι θα νομίζει πως έχει πρόβλημα που τα χει με κοριτσάκια. Οποτε την βλέπω νιώθω αφάνταστα προσβεβλημένος και προβληματισμένος. Δηλαδη τους πληρώνω για να μου πετάνε στη μάπα gay προτυπα? Βεβαια οκ θα μου πειτε δεν φταιει η HOL αλλα το marketing κλπ αλλα αυτοι εχουν ξεσαλώσει... Δεν είμαι ρατσιστης αλλά δεν θέλω να τρωω στη μάπα και τις ιδιαιτεροτητες του καθε ανθρωπου. Τέλος να πω οτι αν δεν ημουν συνδρομητης αυτη η διαφημιση μονο αρνητικη εικονα θα μου δημιουργουσε για την εταιρια, ανεξαρτητως παρεχομένων υπηρεσιων.

nnn
16-09-08, 20:14
Όντως την είδα και εγώ και με παραξένεψε, πάρτο από την χιουμοριστική πλευρά, μου αρέσουν οι γυναίκες και δεν μου αρέσει η hol :p

chimaros
16-09-08, 20:59
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η διαφήμιση με τις παρεχόμενες υπηρεσίες... :hmm: Εξαιρετικά ανόητη διαφήμιση...

traderman
16-09-08, 21:00
Toσα και τοσα βλεπουμε στην τηλεοραση,εσενα αυτο σε πειραξε?

Geminimax
16-09-08, 21:31
Toσα και τοσα βλεπουμε στην τηλεοραση,εσενα αυτο σε πειραξε?
Δεν είναι ωραίο μέσα απο ενα οικογενειακό πρότυπο να περνάνε τετοια μηνύματα. Λυπάμαι αν δεν σε πειράζει αυτη η εικόνα και την θεωρεις συνηθισμενη. Νομιζω οτι αρκετοι πατεραδες θα προβληματιζονται και αλλοι τοσοι θα καθονται σε εναν αναλογο καναπε διαβαζοντας την εφημεριδα τους και θα αισθανονται αβολα εχοντας διπλα τον γιο τους. Και με θιγει διοτι δεν ειναι ας πουμε καποια μεσημεριανη εκπομπη που εκει ξερεις οτι γινεται χαμος απο αυτα και το αλλαζεις κατευθειαν, μιλαμε εκει που καθεσε και βλεπεις το ποδοσφαιρο σου, πεταγετε το ... αντε μην πω..

xmperop1
16-09-08, 21:44
Δεν είναι ωραίο μέσα απο ενα οικογενειακό πρότυπο να περνάνε τετοια μηνύματα. Λυπάμαι αν δεν σε πειράζει αυτη η εικόνα και την θεωρεις συνηθισμενη. Νομιζω οτι αρκετοι πατεραδες θα προβληματιζονται και αλλοι τοσοι θα καθονται σε εναν αναλογο καναπε διαβαζοντας την εφημεριδα τους και θα αισθανονται αβολα εχοντας διπλα τον γιο τους. Και με θιγει διοτι δεν ειναι ας πουμε καποια μεσημεριανη εκπομπη που εκει ξερεις οτι γινεται χαμος απο αυτα και το αλλαζεις κατευθειαν, μιλαμε εκει που καθεσε και βλεπεις το ποδοσφαιρο σου, πεταγετε το ... αντε μην πω..

Συμφωνώ αλλά οι γκειδες έχουν γίνει μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας μας.
Εχει και συνέχεια στο ραδιόφωνο απ'όσο πρόλαβα να ακούσω.

xrg
16-09-08, 21:51
Κάτι τα ροζουλίνια, κάτι η διαφήμιση..

.. προσπαθούν να μας εξηγήσουν γιατί η εταιρεία μας φέρεται με πού^Η^Η gay τρόπο!

alekan
16-09-08, 21:56
Εντελώς ανόητη διαφήμιση, και εντελώς ρατσιστική επίσης.
Θα μπορούσα να τη χαρακτηρίσω με όλα τα επίθετα με αρνητική έννοια που περιέχονται στο Λεξικό Μπαμπινιώτη.

Και φοβερά αστεία (αν ήταν έτσι το χιούμορ βεβαίως).
Να βρούμε το διαφημιστή να τον προτιμήσουμε.

chimaros
16-09-08, 22:23
Η σύνδεση με το προιόν που είναι;;; Ελικρινά ρωτάω μήπως μου διαφεύγει κάτι... :hmm:

sdikr
16-09-08, 22:30
θα μπορούσε βέβαια κάποιος να το πάρει με αλλό τρόπο,

εδώ ο κόσμος καίγεται (έχεις τέτοια δήλωση απο το παιδί και δεν κάνει σηζήτηση μαζί του) και σκέφτεσαι το ότι επιτέλους θα γλυτώσεις 10 ευρώ στον λογαριασμό τηλέφωνου

xmperop1
16-09-08, 22:35
θα μπορούσε βέβαια κάποιος να το πάρει με αλλό τρόπο,

εδώ ο κόσμος καίγεται (έχεις τέτοια δήλωση απο το παιδί και δεν κάνει σηζήτηση μαζί του) και σκέφτεσαι το ότι επιτέλους θα γλυτώσεις 10 ευρώ στον λογαριασμό τηλέφωνου

Και μετά θα αρχίσει να γράφει εδώ για τα προβλήματα του.:lol:
Με το παιδί του εννοώ.:rofl:

Vitruvian78
16-09-08, 23:02
Κι εγώ πιστεύω ότι η διαφήμιση αυτή ήταν λίγο ατυχής. Σαν να μας πλασάρει ότι μας έχει απορροφήσει τόσο πολύ ο καταναλωτισμός, που ακόμη και μια τέτοια δήλωση περνάει απαρατήρητη από την αντίληψη του πατέρα. Η διαφορετικότητα δεν είναι κακό πράγμα, αλλα θα συμφωνήσω ότι το να αναδεικνύεις τέτοια ζυτήματα σεξουαλικότητας μέσα από τη διαφήμιση, είναι λιγάκι περίεργο. Απορώ πως και δεν το σκέφτηκαν, τόσο δηλαδή προοδευτικό είναι το διαφημιστικό τμήμα της εταιρίας; Μήπως το καταναλωτικό κοινό της εταιρίας εϊναι κατα βάση νεανικό και αρα θεωρούν οτι μια τέτοια διαφήμηση περνάει και πουλάει;

guzel
16-09-08, 23:15
εφοσον εκανε εντυπωση κ σας εμεινε εστω κ με αρνητικο τροπο η διαφημιση πετυχε το στοχο της.
ολη η διαφημιση κ γενικοτερα οι τελευταιες διαφημισεις της χολ ειναι σχετικα πονηρες κ αφηνουν υπονωουμενα...απλα ειναι στην ατακα¨: εκμεταλευτειτε τοοο

και φυσικα δεν ειναι 10ε μονο , ειναι καθαρα 15ε μηνιαιως κ σαφως απεριοριστα σε ελλαδα/εξωτερικο κ 60' προς κινητα..αν ειναι να τα λεμε να τα λεμε σωστα:p

xmperop1
16-09-08, 23:20
εφοσον εκανε εντυπωση κ σας εμεινε εστω κ με αρνητικο τροπο η διαφημιση πετυχε το στοχο της.
ολη η διαφημιση κ γενικοτερα οι τελευταιες διαφημισεις της χολ ειναι σχετικα πονηρες κ αφηνουν υπονωουμενα...απλα ειναι στην ατακα¨: εκμεταλευτειτε τοοο



Σωστόςςςςςς από αύριο θα λέω στους πελάτες κοιτάχτε το παιδί σας μη σας κάψουν τα 19,90.:p

Veldrin
16-09-08, 23:24
Περισσότεροι γκέι στην κοινωνία, περισσότερες γυναίκες για μάς. Μη μασάτε !!!

xmperop1
16-09-08, 23:26
Περισσότεροι γκέι στην κοινωνία, περισσότερες γυναίκες για μάς. Μη μασάτε !!!

Ξεχνάς όμως αυτές στην αντίπερα όχθη.:)

sdikr
16-09-08, 23:27
εφοσον εκανε εντυπωση κ σας εμεινε εστω κ με αρνητικο τροπο η διαφημιση πετυχε το στοχο της.
ολη η διαφημιση κ γενικοτερα οι τελευταιες διαφημισεις της χολ ειναι σχετικα πονηρες κ αφηνουν υπονωουμενα...απλα ειναι στην ατακα¨: εκμεταλευτειτε τοοο

και φυσικα δεν ειναι 10ε μονο , ειναι καθαρα 15ε μηνιαιως κ σαφως απεριοριστα σε ελλαδα/εξωτερικο κ 60' προς κινητα..αν ειναι να τα λεμε να τα λεμε σωστα:p

Περιεργό, οι διαφήμισεις του ΟΤΕ με την καφετιέρα σε πείραξανε, τώρα;

psyxakias
16-09-08, 23:28
Δεν την είχα δει αλλά με βάλατε σε σκέψεις και την βρήκα στο youtube: http://www.youtube.com/watch?v=J6jzel9lj3g

Αρκετά ανόητη διαφήμιση (όπως και οι περισσότερες), αλλά δε βλέπω για ποιο λόγο να θιχτεί κάποιος τόσο :hmm:

Προσπάθησα να βάλω το video με κείμενο, μόνο στις ειδήσεις παίζει; :(

guzel
16-09-08, 23:33
Αρκετά ανόητη διαφήμιση (όπως και οι περισσότερες), αλλά δε βλέπω για ποιο λόγο να θιχτεί κάποιος τόσο :hmm:


+1

η τι βι βομβαρδιζει καθημερινα με τετοια προτυπα και δεν νομιζω τελικα να ξενισε και πολλους η συγκ διαφημιση.θα μπορουσαν βεβαια να εβαζαν μια γυναικα κ να ελεγε στον αντρα της παντελη σε απαταω κ εκεινος να κοιτουσε την προσφορα κ να τις εδινε συγχαρητηρια... παρα το δεν μ αρεσουν οι γυναικες , θα ηταν κ πιο οικειο στους ελληνες αυτο το κονσεπτ:lol::lol:

psyxakias
16-09-08, 23:41
Ένας φίλος μου πε ότι ταιριάζει με το φούξια λογότυπο, χαχαχα :rofl: :rofl:

soularav
16-09-08, 23:42
Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται πως δεν υπάρχει -πλέον- παρθενογένεση στους διαφημιστάς........ :whistle:

http://www.youtube.com/watch?v=DndSS4uQBAI

Umbra
17-09-08, 00:32
Νομιζω οτι ολοι κανετε λαθος....το παιδι δεν ειπε ειμαι Gay....

Το παιδι ειπε δεν μου αρεσουν οι γυναικες....που ειναι το κακο.....μπορει να του αρεσει ο αθλητισμος,οι υπολογιστες, το καινουργιο ps3 που του πηρε ο μπαμπας (με τα λεφτα που γλιτωσε απο την HOL),τα σκυλια,τα γατια, τα καναρινια,τα σαλιγκαρια κ.ο.κ. αλλα ΟΧΙ οι γυναικες.....

Μην βιαζεστε να βγάζετε συμπερασματα...... :evil::evil::evil::evil:


:eguitar:eguitar:eguitar:eguitar:eguitar:eguitar:eguitar

Geminimax
17-09-08, 00:35
Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται πως δεν υπάρχει -πλέον- παρθενογένεση στους διαφημιστάς........ :whistle:
http://www.youtube.com/watch?v=DndSS4uQBAI

Καλα μιλάμε εγραψεςςςς.... Πολλες διαφημισεις αφηνουν υπονοουμενα και πολλες αλλες θελεις να τις βλεπεις ξανα και ξανα. Η εν λογω, με ενοχλει γιατι χτυπα σε target group που δεν εχει ακομα διαμορφωσει κριτικη σκεψη και επιρεαζεται πολυ, απο τετοια μηνυματα. Μου αρεσε πολυ σαν προσφορα Εταιρειας Τηλεφωνίας αλλα μην μου πλασαρεις και τα γουστα του αλλου στο κρεβατι, και ιδιως με τετοιο τροπο (πατερας-γιος). Καποτε στο σχολειο καναμε μοδα τις διαφημισεις που βλεπαμε και διαφορα αλλα slogan. Να παει το παιδακι και να πει στη δασκαλα του οτι δεν του αρεσουν οι γυναικες... θα πεσει ο πινακας απο τον τοιχο,

kover
17-09-08, 09:22
Μόνο και μόνο που το συζητάτε οι διαφημιστές έχουν πετύχει το στόχο τους. Η διαφήμιση είναι όντως τραγική, αλλά μόνο και μόνο που απασχολεί τον κόσμο είναι πετυχημένη (από διαφημιστκής πλευράς). Επίσης τα περί gay αφήστε τα στην άκρη. Η γενία που έρχεται είναι πλήρως εξοικιωμένη με τη gay κουλτούρα πριν καν μπουν στο γυμνάσιο. Το βλέπω στα ξαδερφάκια μου κάθε μέρα. Λυπηρό ή όχι έτσι αυτό συμβαίνει.

dikal
17-09-08, 10:13
Θα συμφωνήσω ότι είναι ανόητη διαφήμηση, αλλά έχουμε δει πολύ μεγαλύτερες ανοησίες. Δε βλέπω όμως να προβάλει κανένα πρότυπο gay. Ο πατέρας είναι τόσο ενθουσιασμένος από την προσφορά στην εφημερίδα, που δεν ακούει καν αυτό που λέει ο γιός, για ένα θέμα που οι πατεράδες έχουν συνήθως φοβερή ευαισθησία.
Στο ραδιόφωνο που την άκουσα μου φάνηκε εντελώς ηλίθια, και δε θα έπρεπε να παίζεται καθόλου εκεί.

HELL_pegaSOS
17-09-08, 10:41
Κάτι τα ροζουλίνια, κάτι η διαφήμιση..

.. προσπαθούν να μας εξηγήσουν γιατί η εταιρεία μας φέρεται με πού^Η^Η gay τρόπο!


Η ΗΟL έχει αναμίξει τα χρώματα των ιδιοκτητών της , γι αυτό.


Ανακάτεψε τα αερυθρόλευκα του Κόκκαλη με τα επίσης ερυθρόλευκα της Παναφον Vodafone.

(το ότι στο Καραισκάκη, συνεχώς βλεπει κανείς διαφημίσεις τις HOL δνε είναι συμπτωση. ;) )



Και λευκο με κόκκινο στην ακουαρέλα, ξέρει κανε΄ςι με στοιχειώδης γνώσεις ζωγραφικής τι απόχρωση βγάζει...



ΡΟΖΖΖΖΖΖΖΖ !



:whistle:




:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

gzoulias
17-09-08, 11:07
Προσθέστε άλλη μία αρνητική ψήφο.

Και σε εμένα δεν άρεσε καθόλου. :down:

utp
17-09-08, 14:17
Ταχα οτι το νεο της μειωσης της τιμης στο telephony ειναι πιο συνταρακτικο νεο απο αυτο που του ειπε ο γιος του και δεν το ακουσε καν! Μια πολυ βιαστικη και προχειρη διαφημιση με ευκολο σεναριο για την εποχη μας....

lsavvaid
17-09-08, 15:41
Η διαφήμιση είναι στην λάθος κατεύθυνση , να δούμε πότε θα την μαζέψουν από τα κανάλια γιατί αν περιμένουν έτσι να κάνουν πελάτες θα περιμένουν πολύ...

alkis13
17-09-08, 20:56
ΑΡΘΡΟ 2

Κάθε άνθρωπος δικαιούται να επικαλείται όλα τα δικαιώματα και όλες τις ελευθερίες που προκηρύσσει η παρούσα Διακήρυξη, χωρίς καμία απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή, την περιουσία, τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση.

Δεν θα μπορεί ακόμα να γίνεται καμία διάκριση εξαιτίας του πολιτικού, νομικού ή διεθνούς καθεστώτος της χώρας από την οποία προέρχεται κανείς, είτε πρόκειται για χώρα ή εδαφική περιοχή ανεξάρτητη, υπό κηδεμονία ή υπεξουσία, ή που βρίσκεται υπό οποιονδήποτε άλλον περιορισμό κυριαρχίας.

Αυτο ειναι το 2ο αρθρο απο τα ανθρωπινα δικαιώματα.Ο καθενας κανει οτι θελει στο κρεβάτι του.Αν καποιοι ειναι συμπλεγματικοι μπορουν να πανε για αρχη σε καποιες ομαδες συζητησεις και σε ψυχολογο.:down:

Αν δεν σας αρεσει η διαφημηση μην την βλεπεται και κλειστε την TV.....Αυτο ειναι που λενε φυλακισμένοι τηλεθεατες...:evil:

Geminimax
17-09-08, 21:33
.Αν καποιοι ειναι συμπλεγματικοι μπορουν να πανε για αρχη σε καποιες ομαδες συζητησεις και σε ψυχολογο.:down:
Αν δεν σας αρεσει η διαφημηση μην την βλεπεται και κλειστε την TV.....Αυτο ειναι που λενε φυλακισμένοι τηλεθεατες...:evil:

Αυτή είναι μια πολύ ωραία άποψη και μάλιστα απο κάποιον που ζεί στην "Λεβεντογέννα Κρήτη"
Αν υπάρχει κάποια ομάδα συζήτησης ή καποιος ψυχολόγος, ιδιαίτερα στο Ηράκλειο Κρήτης (δεν με πειράζει αν είναι και στα περήφανα Χανιά) μετα χαράς να έρθω... Μια ωραία ιδέα για επόμενο concept της HOL είναι "γιος να λέει στον πατέρα οτι δεν του αρέσουν οι γυναίκες και εκείνος να ρίχνει μπαλωθιες...." Μην τους βάζεις ιδέες φίλε Αλκη....!

lewton
17-09-08, 21:48
1. Η διαφήμιση είναι ηλίθια και κάνει ζημιά στην εταιρία, λόγω της ομοφοβίας των Ελλήνων.

2. Αν την εταιρία δεν την πειράζει, εσείς τι πρόβλημα έχετε; Δε λέει τίποτα άσχημο.

chimaros
17-09-08, 21:58
Χειρότερο από το σεξουαλικό υπονοούμενο είναι η εικόνα ενός πατέρα που έχει χάσει τελείως επαφή με τον γιό του και την πραγματικότητα και ασχολείται με το πως θα γλιτώσει 2 ευρώ... Τουλάχιστον θλιβερό (και το κακό έιναι ότι πρέπει να συμβαίνει σε αρκετές οικογένειες...) Η HOL είναι πλέον στην μαύρη λίστα (μαζί με κάποια άλλα προιόντα...) Θεωρώ επίσης τελείως λάθος την αντίληψη ότι η αρνητική διαφήμιση και ο ντόρος που γίνεται γύρω από αυτήν τελικά ωφελεί την εταιρία. Μάλλον πρέπει να το επανεξετάσουν αυτό οι διαφημιστές... :down:

theopan
17-09-08, 22:13
Απλά μια ακόμα ανόητη διαφήμιση, από μια ολοένα και πιο ανόητη εταρεία...

chimaros
17-09-08, 22:38
To ίδιο τραγικό θα ήταν να λέει ο γιός ότι χώρισε με την κοπέλλα του και ο πατέρας να ασχολείται με την hol... :(

dikal
17-09-08, 23:00
Παιδιά μην τρελαίνεστε, μια διαφήμιση είναι και οι περισσότερες έχουν έντονο το στοιχείο της ανοησίας και κυρίως της υπερβολής. Θυμηθείτε τη διαφήμιση με τον Ροναλντίνιο που παρατάει τον αγώνα για να φάει πατατάκια στην κερκίδα με τη μαμά του. Πρέπει να έκανε φοβερή ζημιά αυτή η διαφήμιση στην καριέρα του... :p

CAMEL_LIGHTS
17-09-08, 23:00
Δεν ξερω τι λετε εσεις παντως εμενα μου αρεσουν ΠΑΡΑ πολυ οι γυναικες:p


με μια μικρη "κλιση" προς τις κοκκινομαλλες:worthy:

gdscream
17-09-08, 23:04
Μία από τις χειρότερες διαφημίσεις που έχω δει ποτέ..!

kriti
17-09-08, 23:11
θυμιζει το γνωστο ανεκδοτο

Μπαμπα δεν μου αρεσει η γιαγια
καλα φαε μονο τις πατατες

gzoulias
18-09-08, 10:57
Ας αλλάξουμε λίγο θέμα

Ποια ήταν η πιο έξυπνη διαφήμιση που έχετε δει στην (ελληνική) τηλεόραση;
Βέβαια, η τελευταία διαφήμιση της hol είναι εκτός συναγωνισμού... :rofl:

Προσωπικά, ψηφίζω την διαφήμιση της Eagean που δείχνει δύο Έλληνες να βρίζονται στους δρόμους του Λονδίνου. Πολύ εύστοχο :oneup:

Εναλλακτικά, μου άρεσε και η διαφήμιση του ΟΠΑΠ (Έλληνας Κροίσος, ιδιοκτήτης νησιού...)

dmal
18-09-08, 11:02
ανόητη διαφήμιση....:down:

CORDOBAN
18-09-08, 11:10
Παντως δεν είδα κανεναν να "στραβώνει " όταν 2 πιπινια χαιδευονται στις διαφημίσεις, αυτό δεν ειναι κακό για την ψυχολογια των παιδιών και των εφήβων?
Προς Θεού δεν τους δικαιολογώ αλλά τα κριτιρια πρέπει να είναι ιδια και όχι κατα το δοκούν.:hmm:

manoulamou
18-09-08, 17:44
Μονη μου ελπιδα να ξανα - αρχισει ο πολεμος της καφετιερας και του παπαγαλου...;)
Θα δουμε τοτε κριτικη αναλογη μ αυτες που ειδαμε και τοτε;
Μαλλον κακο κανουν τετοιες δηθεν εξυπνες διαφημισεις και οχι μονον
στις εταιριες που υποτιθεται πως θελουν να προβαλλουν!:twisted:

Patentman
18-09-08, 17:55
Γιατι το πηγατε αμεσως στους gay?

Υπαρχει και η κτηνοβασια! :rofl:

Αρα για να το πατε εκει σημαινει πως οι διαφημιστες εχουν καταλαβει τι μηνυματα πρεπει να εχει μια διαφημιση ωστε να επικεντρωθει το ενδιαφερον του κοινου σε αυτη.

Ο διαφημιστης πειθει οτι αξιζει τοσο πολυ η υπηρεσια που τιποτα αλλο πιο σημαντικο δεν υπαρχει απο αυτη.
Αυτο ειναι το μηνυμα.
Χωρις καν να αναφερθει σε πλεονεκτηματα, τιμες, να στοχευσει καπου συγκεκριμενα εχει δωσει μια εικονα οτι δεν υπαρχει καλυτερη εταιρια.


Δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ανοητη κοινωνια που βγαζει ανοητα μηνυματα ή εξυπνη που βγαζει εξυπνα (αναλογως απο ποια σκοπια το δει κανεις).

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρολα αυτα δεν μου αρεσει η διαφημιση αν και την θεωρω αστεια.

illmater
18-09-08, 19:59
εμένα δεν μου άρεσε το μήνυμα μπροστά στο οικονομικό συμφέρον αδιαφορώ μέχρι και για το παιδί μου.
οι gay τελικά πουλάνε και τραβάνε το ενδιαφέρον διαχρονικά... όσο αφορά βέβαια όσους έχουν τον ανδρισμό και το παραδέχονται, εγώ σιχαίνομαι τους δήθεν άντρακλες που κατακεραυνώνουν τους ομοφυλόφιλους την ημέρα , και την νύχτα γίνονται γατούλες....

radiodj105
18-09-08, 23:41
Από τις πιο σαχλές διαφημίσεις που έχω δει ποτέ.

etsouk2000
19-09-08, 02:00
Αλήθεια να σας ρωτήσω, δεν σας προσβάλει η συγκεκριμένη διαφήμιση? Που το πάνε επιτέλους οι διαφημιστές και η κλικα των π......? Δηλαδη το βλέπει και κανα αγοράκιι θα νομίζει πως έχει πρόβλημα που τα χει με κοριτσάκια. Οποτε την βλέπω νιώθω αφάνταστα προσβεβλημένος και προβληματισμένος. Δηλαδη τους πληρώνω για να μου πετάνε στη μάπα gay προτυπα? Βεβαια οκ θα μου πειτε δεν φταιει η HOL αλλα το marketing κλπ αλλα αυτοι εχουν ξεσαλώσει... Δεν είμαι ρατσιστης αλλά δεν θέλω να τρωω στη μάπα και τις ιδιαιτεροτητες του καθε ανθρωπου.


Καταρχην ποσων ετων εισαι;; Ναι δεν εισαι καθολου ρατσιστης, τι να σου πω... Δηλαδη νιωθεις οτι αυτη η διαφημιση προαγει την ομοφυλοφιλια; Νιωθεις οτι σε ωθει να γινεις ομοφυλοφιλος παρα την θεληση σου;; Εξηγησε μου πώς ακριβως το κανει αυτο αυτη η διαφημιση γιατι δεν καταλαβαινω. Νιωθεις οτι εχει βαλει το χερακι της η παγκοσμια ομοφυλοφιλικη συνωμοτικη ομαδα με σκοπο των ομοφυλοφιλοποιηση του πλανητη;; Ο Λιακοπουλος σου τα λεει αυτα;; Οι ετεροφυλοφιλοι γιατι να νιωθουν προσβεβλημενοι; Μονο και μονο επειδη αναφερεται η ομοφυλοφιλια; Δηλαδη απαγορευεται να ανφερεται η ομοφυλοφιλια; Δεν υπαρχει; Ειναι εγκλημα; Ειναι κακο; Θα κλεισουμε τα ματια και θα ελπιζουμε οτι θα πεσουν απο μονοι τους, απο ντροπη, στον Καιαδα ολοι οι ομοφυλοφιλοι ωστε να μας απαλλαξουν απο την ανυποφορη υπαρξη τους;; Αφου υπαρχει στην κοινωνια μας και ειναι νομιμη, γιατι να κλεισουμε τα ματια; Γιατι δεν μας προσβαλλει οταν βλεπουμε μια διαφημιση με εναν αντρα και μια γυναικα να φιλιουνται και να μας προβαλλουν το οποιοδηποτε προϊον μεσα απο τον ετεροφυλοφιλικο τους ερωτα;

Αυτη η διαφημιση παρουσιαζει εναν νεαρο που προσπαθει να μιλησει στον πατερα του για αυτο που ο νεαρος στο ανωριμο και εφηβικο-μετεφηβικο μυαλο του προφανως αντιλαμβανεται ως "προβλημα" και που προφανως ο νεαρος αναμενει οτι και ο πατερας θα το θεωρει "προβλημα" και προσπαθει να βρει το θαρρος να ξεκινησει αυτην την τοσο βαρυγδουπη/κοσμοϊστορικη συζητηση και τελικα το βρισκει και την ξεκινα. Πώς αυτο προαγει την ομοφυλοφιλια κατα τη γνωμη σου; Πώς σε προσβαλλει αυτο;;

Το αντιθετο μαλιστα: θα περιμενα οι ομοφυλοφιλοι να προσβληθουν πιθανως απο αυτην την διαφημιση επειδη θα νιωθουν οτι η διαφημιση αυτη παρουσιαζει οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ενα "προβλημα" που ο νεαρος δηθεν δικαιως αντιλαμβανεται ως γιγαντιαιο προβλημα. Θα περιμενα οι ομοφυλοφιλοι να νιωθουν προσβεβλημενοι επειδη η διαφημιση το παρουσιαζει σαν ενα "προβλημα" για το οποιο ο νεαρος δισταζει να μιλησει, για το οποιο πρεπει να μαζεψει οοοοολο του το κουραγιο προκειμενου να καταφερει να ξεστομισει τον σεξουαλικο προσανατολισμο του και επειδη η διαφημιση ωθει τον θεατη να περιμενει οτι και ο πατερας θα εχει τρομερο προβλημα μολις ακουσει τι εχει να του ανακοινωσει ο νεαρος γιος του. Ενας ομοφυλοφιλος θα σου ελεγε οτι αυτη η διαφημιση ειναι προσβλητικη για τους ομοφυλοφιλους γιατι αναπαραγει το κλασσικο στερεοτυπο οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ντροπη, οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ενα προβλημα για το οποιο δισταζουμε να μιλησουμε και οτι ειναι ενα θεμα για το οποιο αν μιλησουμε στους γονεις μας θα πρεπει να περιμενουμε την σφοδρα οργισμενη αντιδραση τους. Ενας ομοφυλοφιλος θα πρεπει να νιωθει προσβεβλημενος απο αυτην την διαφημιση γιατι του λεει ουσιαστικα οτι χαρη στην δηθεν καταπληκτικη προσφορα της hol (απο σποντα δηλαδη, εντελως κατα συμπτωση, κατα τυχη) την "σκαπουλαρει" ο διστακτικος τρομαγμενος ομοφυλοφιλος νεαρος απο την κατσαδα του στερεοτυπου ομοφοβικου πατερα. Δηλαδη οτι αν δεν υπηρχε η "θεοσταλτη" προσφορα της hol, ο ομοφυλοφιλος νεαρος θα ακουγε την κατσαδα της ζωης του, την κατσαδα που του "αξιζει" για το "εγκλημα" που εκανε να ειναι ομοφυλοφιλος. Αρα μαλλον οι ομοφυλοφιλοι πρεπει να νιωθουν προσβεβλημενοι επειδη η ταυτοτητα τους και η προσπαθεια τους να την εκφρασουν ανοιχτα παρουσιαζεται ως "προβλημα" και χρησιμοποιειται εμπορικα για την προβολη ενος προϊοντος.

Προσωπικα βρισκω την διαφημιση χαριτωμενη αλλα οχι πολυ ιδιαιτερη ουτε πολυ πρωτοτυπη: η συγκλονιστικη προσφορα της hol που επισκιαζει ακομα και ενα τοσο κρισιμο θεμα οσο η αποκαλυψη του γιου στον πατερα. Δεν θεωρω οτι θα επρεπε κανενας να νιωθει προσβεβλημενος, ουτε οι μεν ουτε οι δε.

gkimonas
19-09-08, 02:23
Αφού μόλις το είδε ήθελε να βάλει και η γιαγιά μου στο χωριό. :p:rolleyes::lol:

san
19-09-08, 14:04
παντα θα υπαρχουν χαζες - ανουσιες διαφημισεις...

zeppelin
19-09-08, 14:40
μια ακόμη χαζή διαφήμιση. Έχουμε γεμίσει από τέτοιες τόσο στην Ελλάδα όσο και το εξωτερικό. (Δείτε διαφήμιση του ask.com)

@ ADSLgr.com All rights reserved.