PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο αργεί αυτή η Προμέτρηση πια....???



ancm
17-09-08, 12:44
Καλησπέρα,είμαι ένας απεγνωσμένος χρήστης που ψάχνει μια ριμάδα γραμμή να συνδεθεί σε κάποιον πάροχο για ADSL,έστω και του ΟΤΕ.
Στις 7-4-2008 περίπου έκανα αίτηση στον ΟΤΕ
για νέα τηλεφωνική γραμμή στο όνομα μου,μιας και μετακόμισα σε νεόκτιστη πολυκατοικία στο Δήμο Κορωπίου.
Μου είπαν πως πρέπει να περαστεί υπόγειο καλώδιο κάποιων μέτρων μέχρι την πολυκατοικία και μετά να με συνδέσουν.
Πέρασαν πάνω από 2 μήνες και δεν είχε γίνει κάποιο έργο στην περιοχή από τον ΟΤΕ.Ετσι κάπου στις 8-7-2008 κατήργησα την αίτηση στον ΟΤΕ
μετά από παραπλάνηση της εταιρίας HOL ότι αναλαμβάνουν αυτοί τα πάντα μέσα από το ιδιόκτητο δίκτυο τους και καλό θα ήταν να
καταργήσω την αίτηση του ΟΤΕ για να μην υπάρχει κάποιο πιθανό μπέρδεμα .Ετσι την ίδια ημερομηνία έκανα αίτηση στη HOL για νέα γραμμή
και νούμερο.Οπως με ενημέρωσε όμως γνωστός από τον ΟΤΕ ,θα έπρεπε να έχω σε ισχύ και αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο με σκοπό να γίνουν
πιο γρήγορα τα εργα υποδομής που απαιτούνταν.Ετσι την επόμενη ξαναέκανα αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο.
Το ίδιο διάστημα ξεκίνησαν τα έργα υποδομής και τέλος Ιουλίου είχαν τελειώσει όπως με ενημέρωσε ο εργολάβος που είχε αναλάβει το έργο.
Αρχές Αυγούστου επικοινωνεί μαζί μου άνθρωπος του ΟΤΕ να του δώσω ακριβείς λεπτομέριες για την πολυκατοικία(που είναι,τι τύπος καλωδίου έχουν περάσει κλπ) ώστε να ολοκληρώσει την διαδικάσία της Προμέτρησης όπως μου είπε.
Από τότε μέχρι και σήμερα δεν έχω καμία εξέλιξη,ούτε από τον ΟΤΕ ,ούτε φυσικά από την HOL.
Καταλαβαίνετε όλοι φαντάζομαι ότι από το Μαρτιο που μετακόμισα δεν έχω κάποιο αξιόπιστο INTERNET με αποτέσμεσμα κάτι server ,web pages κλπ που είχα σηκώσει να μην υφίστανται πια,χανοντας κάποια χρήματα καιτο πιο τραγικό πέρα από πολύ υπομονή δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και που να απευθυνθώ.Η HOL λέει πως φταίει ο ΟΤΕ,και ο ΟΤΕ λέει πως ευθύνεται η κατάργηση και επαενεργοποίηση της αίτησής μου στις αρχές Ιουλίου.
Απλά εγώ μένω χωρίς τηλεφωνική υπηρεσία και ADSL από αρχές Απριλίου!!!!!

Αυτά....συμβαίνουν και μετά αναπολώ τις στιγμές με την ΟΝ (καλύτερη η ΟΝ από το καθόλου....)
Ελπίζω να με πάρουν σύντομα από ΟΤΕ να κλείσουμε ραντεβού.....θα είναι μεγάλη μέρα :)

Συγνώμη για το μεγάλο Post.

FuS
17-09-08, 17:23
Καλησπέρα,είμαι ένας απεγνωσμένος χρήστης που ψάχνει μια ριμάδα γραμμή να συνδεθεί σε κάποιον πάροχο για ADSL,έστω και του ΟΤΕ.
Στις 7-4-2008 περίπου έκανα αίτηση στον ΟΤΕ
για νέα τηλεφωνική γραμμή στο όνομα μου,μιας και μετακόμισα σε νεόκτιστη πολυκατοικία στο Δήμο Κορωπίου.
Μου είπαν πως πρέπει να περαστεί υπόγειο καλώδιο κάποιων μέτρων μέχρι την πολυκατοικία και μετά να με συνδέσουν.
Πέρασαν πάνω από 2 μήνες και δεν είχε γίνει κάποιο έργο στην περιοχή από τον ΟΤΕ.Ετσι κάπου στις 8-7-2008 κατήργησα την αίτηση στον ΟΤΕ
μετά από παραπλάνηση της εταιρίας HOL ότι αναλαμβάνουν αυτοί τα πάντα μέσα από το ιδιόκτητο δίκτυο τους και καλό θα ήταν να
καταργήσω την αίτηση του ΟΤΕ για να μην υπάρχει κάποιο πιθανό μπέρδεμα .Ετσι την ίδια ημερομηνία έκανα αίτηση στη HOL για νέα γραμμή
και νούμερο.Οπως με ενημέρωσε όμως γνωστός από τον ΟΤΕ ,θα έπρεπε να έχω σε ισχύ και αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο με σκοπό να γίνουν
πιο γρήγορα τα εργα υποδομής που απαιτούνταν.Ετσι την επόμενη ξαναέκανα αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο.
Το ίδιο διάστημα ξεκίνησαν τα έργα υποδομής και τέλος Ιουλίου είχαν τελειώσει όπως με ενημέρωσε ο εργολάβος που είχε αναλάβει το έργο.
Αρχές Αυγούστου επικοινωνεί μαζί μου άνθρωπος του ΟΤΕ να του δώσω ακριβείς λεπτομέριες για την πολυκατοικία(που είναι,τι τύπος καλωδίου έχουν περάσει κλπ) ώστε να ολοκληρώσει την διαδικάσία της Προμέτρησης όπως μου είπε.
Από τότε μέχρι και σήμερα δεν έχω καμία εξέλιξη,ούτε από τον ΟΤΕ ,ούτε φυσικά από την HOL.
Καταλαβαίνετε όλοι φαντάζομαι ότι από το Μαρτιο που μετακόμισα δεν έχω κάποιο αξιόπιστο INTERNET με αποτέσμεσμα κάτι server ,web pages κλπ που είχα σηκώσει να μην υφίστανται πια,χανοντας κάποια χρήματα καιτο πιο τραγικό πέρα από πολύ υπομονή δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και που να απευθυνθώ.Η HOL λέει πως φταίει ο ΟΤΕ,και ο ΟΤΕ λέει πως ευθύνεται η κατάργηση και επαενεργοποίηση της αίτησής μου στις αρχές Ιουλίου.
Απλά εγώ μένω χωρίς τηλεφωνική υπηρεσία και ADSL από αρχές Απριλίου!!!!!

Αυτά....συμβαίνουν και μετά αναπολώ τις στιγμές με την ΟΝ (καλύτερη η ΟΝ από το καθόλου....)
Ελπίζω να με πάρουν σύντομα από ΟΤΕ να κλείσουμε ραντεβού.....θα είναι μεγάλη μέρα :)

Συγνώμη για το μεγάλο Post.

Φίλε μου φοβάμαι ότι ο ΟΤΕ είχε δίκιο σε αυτό που σου είπε :hmm:

Tecate
17-09-08, 18:06
Βασικα φταιει ο εργολαβος που παρεδωσε εργο χωρις να χει τελειωσει η υποδομη. Κανονικα ο εργολαβος φροντιζει να ερθουν γραμμες απο το καφαο στην οικοδομη οπως φροντιζει να γινουν και οι συνδεσεις με δικτυο ΔΕΗ κλπ μηνες πριν παραδωσει. Για φαντασου να μετακομιζες και να μην ειχες ρευμα :p

babisko
17-09-08, 18:42
Δυστυχώς όλοι θυμούνται ότι μια οικοδομή χρειάζεται και τηλεφωνικό δίκτυο, αφού τελειώσουν όλες οι εργασίες και εγκατασταθούν οι ένοικοι. Δεν ισχύει το ίδιο βλέπεις για το ηλεκτρικό ρεύμα. Κανονικά πρέπει να γίνεται αίτηση από τον ηλεκτρολόγο ή τον εργολάβο της οικοδομής στην έναρξη της κατασκευής της οικοδομής, ώστε να προβλεφθούν και να ξεκινήσουν οι εργασίες για την σύνδεση της οικοδομής με το τηλεφωνικό δίκτυο. Τώρα, με τις εναλλαγές αίτηση - ακύρωση αίτησης, ξανά αίτηση σε άλλον πάροχο, ξανά μανά ακύρωση κ.λ.π. μάλλον κάποιος άλλος φταίει και όχι οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι, ΟΤΕ, HOL κ.λ.π.

nkats_99
17-09-08, 20:40
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες"! Ο ηλεκτρολόγος έπρεπε να κάνει αίτηση πολύ πρίν τελειώσει η οικοδομή! γι'αυτο και είχες αυτήν την καθυστέρηση! Από εκεί και πέρα κακώς εκανες αίτηση σε άλλον πάροχο αφού δεν είχες καν τηλ. γραμμές! αυτό καθυστέρησε ακόμη πιο πολυ την αίτηση! Όποια εταιρεία και να έβαζες ΟΝ, Τελλάς κλπ το ίδιο θα γινόταν αφού ακύρωνές την μια αίτηση και μετά την άλλη!!!!!

xmperop1
17-09-08, 21:06
Καλησπέρα,είμαι ένας απεγνωσμένος χρήστης που ψάχνει μια ριμάδα γραμμή να συνδεθεί σε κάποιον πάροχο για ADSL,έστω και του ΟΤΕ.
Στις 7-4-2008 περίπου έκανα αίτηση στον ΟΤΕ
για νέα τηλεφωνική γραμμή στο όνομα μου,μιας και μετακόμισα σε νεόκτιστη πολυκατοικία στο Δήμο Κορωπίου.
Μου είπαν πως πρέπει να περαστεί υπόγειο καλώδιο κάποιων μέτρων μέχρι την πολυκατοικία και μετά να με συνδέσουν.
Πέρασαν πάνω από 2 μήνες και δεν είχε γίνει κάποιο έργο στην περιοχή από τον ΟΤΕ.Ετσι κάπου στις 8-7-2008 κατήργησα την αίτηση στον ΟΤΕ
μετά από παραπλάνηση της εταιρίας HOL ότι αναλαμβάνουν αυτοί τα πάντα μέσα από το ιδιόκτητο δίκτυο τους και καλό θα ήταν να
καταργήσω την αίτηση του ΟΤΕ για να μην υπάρχει κάποιο πιθανό μπέρδεμα .Ετσι την ίδια ημερομηνία έκανα αίτηση στη HOL για νέα γραμμή
και νούμερο.Οπως με ενημέρωσε όμως γνωστός από τον ΟΤΕ ,θα έπρεπε να έχω σε ισχύ και αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο με σκοπό να γίνουν
πιο γρήγορα τα εργα υποδομής που απαιτούνταν.Ετσι την επόμενη ξαναέκανα αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο.
Το ίδιο διάστημα ξεκίνησαν τα έργα υποδομής και τέλος Ιουλίου είχαν τελειώσει όπως με ενημέρωσε ο εργολάβος που είχε αναλάβει το έργο.
Αρχές Αυγούστου επικοινωνεί μαζί μου άνθρωπος του ΟΤΕ να του δώσω ακριβείς λεπτομέριες για την πολυκατοικία(που είναι,τι τύπος καλωδίου έχουν περάσει κλπ) ώστε να ολοκληρώσει την διαδικάσία της Προμέτρησης όπως μου είπε.
Από τότε μέχρι και σήμερα δεν έχω καμία εξέλιξη,ούτε από τον ΟΤΕ ,ούτε φυσικά από την HOL.
Καταλαβαίνετε όλοι φαντάζομαι ότι από το Μαρτιο που μετακόμισα δεν έχω κάποιο αξιόπιστο INTERNET με αποτέσμεσμα κάτι server ,web pages κλπ που είχα σηκώσει να μην υφίστανται πια,χανοντας κάποια χρήματα καιτο πιο τραγικό πέρα από πολύ υπομονή δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και που να απευθυνθώ.Η HOL λέει πως φταίει ο ΟΤΕ,και ο ΟΤΕ λέει πως ευθύνεται η κατάργηση και επαενεργοποίηση της αίτησής μου στις αρχές Ιουλίου.
Απλά εγώ μένω χωρίς τηλεφωνική υπηρεσία και ADSL από αρχές Απριλίου!!!!!

Αυτά....συμβαίνουν και μετά αναπολώ τις στιγμές με την ΟΝ (καλύτερη η ΟΝ από το καθόλου....)
Ελπίζω να με πάρουν σύντομα από ΟΤΕ να κλείσουμε ραντεβού.....θα είναι μεγάλη μέρα :)

Συγνώμη για το μεγάλο Post.

Φίλε μου φοβάμαι πως δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα γιατί δεν θα σε έπερναν τηλ.να ρωτήσουν και να κάνουν προμέτρηση αλλά να σου κλείσουν ραντεβού.
Στην είσοδο της πολυκατοικίας σου έχει ένα ντουλαπι συνήθως εντοιχισμένο που είναι ο κατανεμητής καλωδίων του ΟΤΕ και της πολυκατοικίας,άνοιξε τον και πες μας αν στην σωλήνα που έρχεται από το πάτωμα υπάρχει καλώδιο.

Vitruvian78
18-09-08, 09:37
Στην περίπτωση αυτή εγω στη τηέση σου θα έβαζα σταθερο νούμερο με COSMOTE ή Vodafone, που λειτουργούνε με sim card. Δεν χρειάζεσαι γραμμή τηλεφώνου, απλά τοποθετείς τη sim μέσα στη συσκευή που θα σου δώσουν και την συνδέεις με το ρεύμα. Δες στις ιστοσελίδες τους για πληροφορίες.

ancm
18-09-08, 11:56
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις - συμβουλές,αυτό δείχνει ότι καταλαβαίνετε το δράμα μου!!!!:)
Το κουτί της πολυκατοικίας που συνδέεται το τηλεφωνικό δίκτυο έχει περασμένα 2 διαφορετικά είδη καλωδίου.
Ο εργολάβος (επειδή ήμουν μπροστά) σύνδεσε όλα τα ζεύγη από το ένα καλώδιο σε όλους τους κατανεμητές του κουτιού,και συγκεκριμένα σε κάθε διαμέρισμα αντιστοιχούν 2 ζεύγη καλωδίων.
Τα καλώδια είναι 2 ειδών,ένα χοντρό μάυρο και δύσκαμπτο,και ένα άλλο πιο λεπτό πολύκλονο.
Τώρα γιατί είναι 2 ειδών καλώδια δεν ξέρω....πάντως ο εργολάβος είδα ότι πέρναγε και ένα τρίτο καλώδιο ,αλλά δεν το έβγαλε μέχρι τον κατανεμητή.
Το έργο ήταν μεγάλο,γιατί σκάψανε όπως είπαν 140μέτρα περίπου.
Ο τεχνικός του ΟΤΕ με πήρε τηλέφωνο γιατί δεν ήξερε ποιά πολυκατοικία είναι ακριβώς.Είναι εντελώς νεόκτιστη περιοχή,δεν έχει προφανή αριθμοδότηση(αν και έβαλα μία τεράστια ταμπέλα οδού-αριθμού :)),
με ρώτησε ο άνθρωπος να του πώ κάτι νούμερα πάνω στο καλώδιο,ώστε να μην χρειαστεί να περάσει?,αλλά δεν έβρισκα τον τύπο των αριθμών που μου έλεγε,και είπε θα περάσει τελικά να το δει αυτός.
Επίσης δίπλα στην δική μου πολυκατοικία χτίστηκε μια νέα που μοιάζει πολύ με την δικιά μου,και πολλές φορές θεωρούν οτι το νούμερο μου είναι της δίπλας(η οποία δεν έχει καμία ακόμα υποδομή τηλεφώνου).
Δεν ξέρω,αλλά κάθε βοήθεια δεκτή :)
Οσο για τα σταθερά Vodafone - cosmote,έχω βάλει ήδη,αλλά το πρόβλημα είναι ότι θέλω ιντερνετ σοβαρό.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το voice κομάτι.
και φυσικά δεν θέλω να πληρώνω 50ευρώ / μήνα για το απεριόριστο ADSM της WIND.(που σε δεσμεύει και για 1 χρόνο)

xmperop1
18-09-08, 16:17
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις - συμβουλές,αυτό δείχνει ότι καταλαβαίνετε το δράμα μου!!!!:)
Το κουτί της πολυκατοικίας που συνδέεται το τηλεφωνικό δίκτυο έχει περασμένα 2 διαφορετικά είδη καλωδίου.
Ο εργολάβος (επειδή ήμουν μπροστά) σύνδεσε όλα τα ζεύγη από το ένα καλώδιο σε όλους τους κατανεμητές του κουτιού,και συγκεκριμένα σε κάθε διαμέρισμα αντιστοιχούν 2 ζεύγη καλωδίων.
Τα καλώδια είναι 2 ειδών,ένα χοντρό μάυρο και δύσκαμπτο,και ένα άλλο πιο λεπτό πολύκλονο.
Τώρα γιατί είναι 2 ειδών καλώδια δεν ξέρω....πάντως ο εργολάβος είδα ότι πέρναγε και ένα τρίτο καλώδιο ,αλλά δεν το έβγαλε μέχρι τον κατανεμητή.
Το έργο ήταν μεγάλο,γιατί σκάψανε όπως είπαν 140μέτρα περίπου.
Ο τεχνικός του ΟΤΕ με πήρε τηλέφωνο γιατί δεν ήξερε ποιά πολυκατοικία είναι ακριβώς.Είναι εντελώς νεόκτιστη περιοχή,δεν έχει προφανή αριθμοδότηση(αν και έβαλα μία τεράστια ταμπέλα οδού-αριθμού :)),
με ρώτησε ο άνθρωπος να του πώ κάτι νούμερα πάνω στο καλώδιο,ώστε να μην χρειαστεί να περάσει?,αλλά δεν έβρισκα τον τύπο των αριθμών που μου έλεγε,και είπε θα περάσει τελικά να το δει αυτός.
Επίσης δίπλα στην δική μου πολυκατοικία χτίστηκε μια νέα που μοιάζει πολύ με την δικιά μου,και πολλές φορές θεωρούν οτι το νούμερο μου είναι της δίπλας(η οποία δεν έχει καμία ακόμα υποδομή τηλεφώνου).
Δεν ξέρω,αλλά κάθε βοήθεια δεκτή :)
Οσο για τα σταθερά Vodafone - cosmote,έχω βάλει ήδη,αλλά το πρόβλημα είναι ότι θέλω ιντερνετ σοβαρό.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το voice κομάτι.
και φυσικά δεν θέλω να πληρώνω 50ευρώ / μήνα για το απεριόριστο ADSM της WIND.(που σε δεσμεύει και για 1 χρόνο)

Στον κατανεμητή λοιπόν έχει μια σωλήνα σιδερένια στο κάτω μέρος του.
Η σωλήνα είναι άδεια η έχει καλώδιο? (θα είναι μαύρο σκληρό).

ancm
18-09-08, 16:25
Είπα και παραπάνω....η σωλήνα έχει περασμένο ένα χοντρό δισκαμπτο καλώδιο μαύρο,κα ένα άλλο πολύκλονο.Το μαύρο έχει συνδεθεί κανονικά στον κατανεμητή,σε όλα τα ζεύγη των διαμερισμάτων.ι

xmperop1
18-09-08, 16:52
Είπα και παραπάνω....η σωλήνα έχει περασμένο ένα χοντρό δισκαμπτο καλώδιο μαύρο,κα ένα άλλο πολύκλονο.Το μαύρο έχει συνδεθεί κανονικά στον κατανεμητή,σε όλα τα ζεύγη των διαμερισμάτων.ι

Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό γιατί το μαύρο που έρχεται από την σωλήνα θα πρέπει να καταλήγει σε κάποιες ρεγκλέτες τύπου Κρόνε λεγόμενες και mετά από εκεί μα άλλα σύρματα να συνδέονται οι ρεγκλέτες του ΟΤΕ με τίς ρεγκλέτες της πολυκατοικίας που επάνω τους καταλήγουν τα καλώδια από τα διαμερίσματα και που έχουν χρώμα κόκκινo και μπλέ η μονοκόματο καλώδιο utp.

ancm
18-09-08, 17:20
Το ότι το μαυρο καλώδιο είναι στο σωλήνα μαζί με ένα άλλο τύπου UTP καλωδίου είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν.Αφού προσπαθούσα να διαβασω κάτι νούμερα που έχει το μαύρο καλώδιο πάνω στην μόνωσή του,στον τεχνικό υπάλληλο του ΟΤΕ που με ρώτησε μέσω τηλεφώνου.Επίσης σίγουρος είμαι πως στον κατανεμητή της πολυκατοικίας έχουν συνδεθεί όλα τα ζεύγη στις κλέμες(το μπλε με το κόκκινο κάτι μου λέει που λες),τώρα για τον τρόπο σύνδεσης που αναφέρεις,δεν είμαι σίγουρος,αλλα θα το κοιτάξω ,θα το βγάλω φοτό,και θα το ανεβάσω εδώ για να μην περιγράφω άσκοπα.
Το ερώτημά μου είναι ,ότι αφού φαίνονται όλα συνδεδεμένα από την μεριά του κατανεμητή της πολυκατοικίας,γιατί να αργεί τόσο πολύ η σύνδεση?

ancm
18-09-08, 22:00
Τελικά το κοίταξα πριν λίγο,είχες δίκιο,το καλώδιο είναι μόνο ένα περασμένο στον σωλήνα,το άλλο έρχεται από άλλο σωλήνα και είναι τοπικό της πολυκατοικίας,οπότε έχουμε ένα καλώδιο μαύρο στο σωλήνα μόνο και φτάνει μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

xmperop1
18-09-08, 22:58
Τελικά το κοίταξα πριν λίγο,είχες δίκιο,το καλώδιο είναι μόνο ένα περασμένο στον σωλήνα,το άλλο έρχεται από άλλο σωλήνα και είναι τοπικό της πολυκατοικίας,οπότε έχουμε ένα καλώδιο μαύρο στο σωλήνα μόνο και φτάνει μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

Αρα είσαι κοντά στην ενεργοποίηση μόλις περαστεί και στο σύστημα θα είναι θέμα λίγων ημερών.

Musikwissenschaftler
19-09-08, 20:56
Χμ... Έπειτα από τόσους μήνες και ακόμη δεν υφίσταται σύνδεση; Βαρύ, πολύ βαρύ το τίμημα της μετοίκησης σε υπό διαμόρφωση αστικό χώρο, φίλε μου... Αλλά έχει βεβαίως και τα καλά του, όπως διεπίστωσα προ καιρού. Εύχομαι σύντομα να λάβει τέλος η ταλαιπωρία σου!

(Υ.Γ. Αν δεν κατάλαβες από το όνομα χρήστη και το εικονίδιο ποιός είμαι, ρίξε μια ματιά και στο προφίλ μου)

aligatoras
22-09-08, 19:03
Λοιπόν φίλτατε,

η προμέτρηση αργεί πολύ πάρα πολύ και είσαι τυχερός που έγινε σε τόσο διάστημα. Ο λόγος που αργεί τόσο πολύ είναι απλώς. Το καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς μέχρι το σπίτι σου (ένα χοντρό μαύρο) στην ουσία ο ΟΤΕ το αναθέτει σε εργολάβο να το περάσει.

Εμένα πριν από δυο χρόνια σε καινούργια πολυκατοικοία στο κέντρο του Περιστερίου είχε κάνει περίπου 3 μήνες.

Έχουμε και λέμε η προμέτρηση δεν είναι ευθύνη του κατασεκυαστή. Τρόπος για να γίνεται πιο γρήγροα υπάρχει και συνοψίζεται στα παρακάτω.

1. Κάνουμε αίτηση στον οτε για νέα σύνδεση πολύ πριν μας παραδοθεί το διαμέρισμα.
2. Μιλάμε και με άλλους ιδιοκτήτες και ζητάμε να κάνουν το ίδιο, έτσι ώστε να φανεί ότι στη συγκεκριμένη διεύθυνση υπάρχει ζωή. Όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.
3. Πηγαίνουμε στο τοπικό υποκατάστημα του οτε και απαιτούμε να μάθουμε ποιος είναι ο εργολάβος που έχει αναλάβει το έργο.

Εμένα μου είχε τύχει το εξείς κορυαίο. Όταν ήρθε τελικά το συνεργείο (όλοι αλλοδαποί) τους έπιασα να σκεπάζουν με απλό χώμα όλο το πεζοδρόμιο ένω είχαν σπάσει κατά το σκάψιμο όλες τις υδροροές και τις αποχετεύσεις.. Ζήτησα να δω το εργοδηγό αλλά που δεν υπήρχε όπως είναι υποχρεωμένοι. Πήγα στο τοπικό υποκατάστημα και εκεί έμαθα το εργολαβικό γραφείο όπου κατά τύχη ήταν γνωστός του εκεί διευθυντή.

Ο υπερ - εργολάβος του οτε που αναλμβάνει το έργο είναι υπεύθυνος να ακόμα και για τις πλάκες του πεζοδρομίου που θα σπάσει για να περάσει το καλώδιο και την αποκατάσταση τους.

Αυτά γιατί εώ είναι ΒΑΛΚΑΝΙΑ

ancm
23-09-08, 10:17
Λοιπόν η κατάσταση μέχρι στιγμής είναι :
Πέτυχα στο τηλέφωνο τους αρμόδιους τεχνικούς για νέες πολυκατοικίες την Παρασκευή το πρωί.Εξήγησα την κατάσταση,ότι έχει περαστεί καλώδιο(αυτό το μαύρο) από τα τέλη Ιουλίου,και εκρεμεί η προμέτρηση ακόμα και σήμερα.Τον ρώτησα μήπως έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με την δίπλα πολυκατοικία,αφού μοιάζει καταπληκτικά με την δικιά μου,και έιναι και αυτή γωνιακή,ήταν κατηγορηματικός ότι σίγουρα δεν μπορεί να έχει γίνει λάθος. Επίσης ήθελα να διαβεβαιώσω ότι η γραμμή δεν θα μπεί σε κανένα φερέσυχνο ,αλλά και δικό της ζεύγος ανεξάρτητο.Μου είπε πολύ ευγενικά ο τεχνικός να το κοιτάξει,και να με πάρει στο κινητό σε 15 λεπτά.
Με πέρνει τηλέφωνο την ώρα που είπε,και βασικά δεν πίστευε ότι έχει περαστεί καλώδιο,αναγκάστηκα να κατέβω στον κατανεμητή και να του το περιγράφω.Εκπληκτος μου είπε πως μίλησε με τον άνθρωπο που κάνει την προμέτρηση και του είπε πως η πολυκατοικία είναι ακατοίκητη και γι΄αυτό επέστρεψε την αίτηση μου ώς μη ολοκληρωμένη(κάτι τέτοιο).
Ανακάλυψε λοιπόν εκείνη την στιγμή στο σύστημα ότι έχει περαστεί και άλλη πολυκατοικία με τα ίδια στοιχεία ακριβώς με της δικιάς μου :) η οποία είναι ακόμα γιαπί και γωνιακή(δεν έχει παραδωθεί,μόνο έξωτερικά έχει τελειώσει).Κατάλαβε λοιπόν ότι κάτι έχει γίνει λάθος ο άνθρωπος,και θα έπερνε τον προμετρητή να τον ξξεχέσει(θα τον έστελνε αυθημερον για προμέτρηση).

Βέβαια ακόμα περιμένω να περάσει ......

Τέλως πάντων,μου είπε να μην ανησυχώ,δεν θα μπω σε φερέσυχνο,αλλά σε αυτόνομο ζεύγος,έχει μπολικα το κέντρο μου,οπότε δεν υπάρχει λόγος,και ότι μέσα στην εβδομάδα θα έχει τελειώσει το θέμα μου.

Αν και δεν το βλέπω....εγώ θα συνεχίσω να είμαι ενοχλητικός :) και να τους ταράζω στα τηλέφωνα.

xmperop1
23-09-08, 17:03
Λοιπόν η κατάσταση μέχρι στιγμής είναι :
Πέτυχα στο τηλέφωνο τους αρμόδιους τεχνικούς για νέες πολυκατοικίες την Παρασκευή το πρωί.Εξήγησα την κατάσταση,ότι έχει περαστεί καλώδιο(αυτό το μαύρο) από τα τέλη Ιουλίου,και εκρεμεί η προμέτρηση ακόμα και σήμερα.Τον ρώτησα μήπως έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με την δίπλα πολυκατοικία,αφού μοιάζει καταπληκτικά με την δικιά μου,και έιναι και αυτή γωνιακή,ήταν κατηγορηματικός ότι σίγουρα δεν μπορεί να έχει γίνει λάθος. Επίσης ήθελα να διαβεβαιώσω ότι η γραμμή δεν θα μπεί σε κανένα φερέσυχνο ,αλλά και δικό της ζεύγος ανεξάρτητο.Μου είπε πολύ ευγενικά ο τεχνικός να το κοιτάξει,και να με πάρει στο κινητό σε 15 λεπτά.
Με πέρνει τηλέφωνο την ώρα που είπε,και βασικά δεν πίστευε ότι έχει περαστεί καλώδιο,αναγκάστηκα να κατέβω στον κατανεμητή και να του το περιγράφω.Εκπληκτος μου είπε πως μίλησε με τον άνθρωπο που κάνει την προμέτρηση και του είπε πως η πολυκατοικία είναι ακατοίκητη και γι΄αυτό επέστρεψε την αίτηση μου ώς μη ολοκληρωμένη(κάτι τέτοιο).
Ανακάλυψε λοιπόν εκείνη την στιγμή στο σύστημα ότι έχει περαστεί και άλλη πολυκατοικία με τα ίδια στοιχεία ακριβώς με της δικιάς μου :) η οποία είναι ακόμα γιαπί και γωνιακή(δεν έχει παραδωθεί,μόνο έξωτερικά έχει τελειώσει).Κατάλαβε λοιπόν ότι κάτι έχει γίνει λάθος ο άνθρωπος,και θα έπερνε τον προμετρητή να τον ξξεχέσει(θα τον έστελνε αυθημερον για προμέτρηση).

Βέβαια ακόμα περιμένω να περάσει ......

Τέλως πάντων,μου είπε να μην ανησυχώ,δεν θα μπω σε φερέσυχνο,αλλά σε αυτόνομο ζεύγος,έχει μπολικα το κέντρο μου,οπότε δεν υπάρχει λόγος,και ότι μέσα στην εβδομάδα θα έχει τελειώσει το θέμα μου.

Αν και δεν το βλέπω....εγώ θα συνεχίσω να είμαι ενοχλητικός :) και να τους ταράζω στα τηλέφωνα.

Αν είναι έτσι θα τελειώσεις γρήγορα.:oneup:
Δεν θα μπεις σε φερέσαυχνο γιατί απλά στην πολυκατοικία σου έχει μπεί χαλκός,και η όλη εγκατάσταση λέγεται εισαγωγή.
Μα καλά τόσα χαρτιά,εργολαβίες,τόσοι περάσανε από εκεί τόσο λάθος?????:down:
Ρώτησε αν εργάζονται Σαββατο και αν μπορέσουν να σε προλάβουν επειδή έχεις ταλαιπωρηθεί από το μπλέξιμο.

ancm
23-09-08, 17:39
Βασικά το λάθος ξεκινάει από τον υπάλληλο που συμπλήρωσε την αίτηση μου,τον αριθμό της οδού από 28 το μετετρεψε σε 26.

Ενώ είχα ρωτήσει πως πάει η αίτηση μου σε oteshop πριν κανα 1,5 μήνα,μου είπαν ότι ο αριθμός είναι 26.....και τους διορθώνω ότι είναι 28.Το γράψανε σαν σημείωση πάνω στην αίτηση,και όποτε έπερνα τηλ. για να ρωτήσω εκ νέου την πορεία της αίτησης,μου λέγανε πάλι για 26...τους διόρθωνα ,...και μου λέγαν μετά...α!!! ναι έχετε δίκιο 28 είναι, το βλέπω σαν υποσημείωση στην αίτηση(?)

Σήμερα που πήρα στο γνωστό τηλ. του ΟΤΕ για να κλήσω ραντεβού(2108399200),και ενώ περίμενα να μου πουν...εκρεμμει η προμέτρηση...,αναφέρουν πάλι για Κανάρη 26....τους διορθώνω....28 είπαμε,και μετά από μια σύγχηση που είχανε μου λένε πως δεν μπορούν να μου κλείσουν ραντεβού ,αν δεν αλλάξω την διεύθυνση στο 134!!!!!Να δώσω την σωστή!!!!!και να ξαναπάρω τέλος της εβδομάδας για να κλείσουμε ραντεβου....

Είμαι μετά σίγουρος ότι θα μου πουν κάτι για την προμέτρηση....:mad:

Παίρνω στο 134...μου ζητάνε αριθμό τηλεφώνου......τους λέω πως αυτό προσπαθώ να επιτύχω εδώ και κάμποσους μήνες....και τελικά αλλάζω την διεύθυνση στη σωστή τελικά.

Ενας τελικά στην όλη διαδικασία από την πλευρά του ΟΤΕ δεν υπάρχει να μην κάνει λάθος?
Πρέπει ο υπάλληλος της αίτησης να κάνει το 28--->26?
Ο προμετρητής να πηγαίνει να μετράει λάθος κτήριο?
Να λέω επανηλλημένως ότι δεν είναι 26 και είναι 28 επί 2 μήνες σχεδόν...και τώρα να είδε κάποιος ότι πρέπει να αλλαχτεί?
Λίγο υπευθυνότητα ρε παιδιά!!!!!τα λεφτά μας θέλουμε να σας δώσουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.