PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμές Μ1020



pts
17-09-08, 15:39
Θυμάμαι ότι τα παλαιότερα χρόνια στην προ ADSL εποχή στήναμε πάρα πολλά δίκτυα κάνοντας χρήση αφόρτιστων Μ1020, γιατί ήταν μια πολύ καλή και φτηνή λύση για την εποχή εκείνη.

Μου ήρθαν στο μυαλό τώρα γιατί πρέπει να στήσω δίκτυο σε κάποιο σημείο που έχω την δυνατότητα επικοινωνίας με τον έξω κόσμο μόνο μέσω ενσύρματου μισθωμένου κυκλώματος. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιοι από εσάς κάνουν ακόμη ζεύξη απομακρυσμένων σημείων με Μ1020 για να περνάνε DATA, τι αποστάσεις έχουν ενώσει και σε τι κατάσταση από πλευράς ποιότητας βρίσκονται σήμερα.

Το σημείο στο οποίο αναφέρομαι είναι εντός Αθηνών.

emeliss
17-09-08, 16:18
Κάπου τα έχεις μπερδέψει (χωρίς να φταις).

Μ1020 (όπως και οι Μ1025,Μ1030, Μ1040) είναι τυποποίηση της ITU-T για αφιερωμένη γραμμή. Προορίζεται για λινκ μόντεμ χωρίς equalizer. Έχει διαφορα χαρακτηριστικά σε συγκεκριμένο εύρος ζώνης ως προς την εξασθένηση, την παραμόρφωση φάσης, την ολίσθηση, τον κρουστικό θόρυβο κλπ.

Με αυτά τα χαρακτηριστικά ο μέγιστος ρυθμός μετάδοσης είναι κάποια kB.

Οι "αφόρτιστες" κακώς υπήρχαν (για πολλούς λόγους). Δεν μπορείς να ζητήσεις αφόρτιστη γραμμή.

pts
17-09-08, 17:01
Κάπου τα έχεις μπερδέψει (χωρίς να φταις).

Μ1020 (όπως και οι Μ1025,Μ1030, Μ1040) είναι τυποποίηση της ITU-T για αφιερωμένη γραμμή. Προορίζεται για λινκ μόντεμ χωρίς equalizer. Έχει διαφορα χαρακτηριστικά σε συγκεκριμένο εύρος ζώνης ως προς την εξασθένηση, την παραμόρφωση φάσης, την ολίσθηση, τον κρουστικό θόρυβο κλπ.

Με αυτά τα χαρακτηριστικά ο μέγιστος ρυθμός μετάδοσης είναι κάποια kB.

Οι "αφόρτιστες" κακώς υπήρχαν (για πολλούς λόγους). Δεν μπορείς να ζητήσεις αφόρτιστη γραμμή.


Αυτά τα λέει ο Ο.Τ.Ε εγώ δεν έχω μπερδέψει τίποτα, ξέρω πολύ καλά τι λέω. Εχω πιάσει ταχύτητες 2Mbps μεταξύ κόμβων με NOKIA baseband modems που τα έχω ακόμη στην αποθήκη. Μέχρι και ζεύξη με Forthnet είχα κάνει κάποια περίοδο σε 256k με Μ1020.

Και είμαι σίγουρος ότι είναι αφόρτιστη Μ1020. Τις αιτήσεις που έκανα τις έχω ακόμη.

Απλώς από κάποια στιγμή ο Ο.Τ.Ε. ήθελε να ρίξει τον κόσμο σε Hellascom κλπ. για να βγάζει περισσότερα και άρχισε να βρίσκει διάφορες προφάσεις.

emeliss
17-09-08, 17:06
Μπορούσες να δηλώσεις βλάβη αν έπιανες μόλις 64ΚΒ; Όχι! Δεν είναι θέμα προφάσεων. Είναι θέμα ορθής χρησιμοποίησης του δικτύου.

Αν θες πήγαινε και ζήτα "αφόρτιστη" Μ1020.

@ ADSLgr.com All rights reserved.