PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηπως ελλατωματικό τροφοδοτικό;



Antre
17-09-08, 18:47
Γειά σε όλους; Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που με συμβούλεψαν στην αγορά νέου pc (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=221804) :oneup:

Χθες μόλις μου ήρθε το νέο pc και με πρώτη ματιά ξαφνιάστηκα ευχάριστα όταν διαπίστωσα ότι είχε 1 extra cooler εκτός από 2 της zalman που είχα παραγγείλει. Μετά όμως διαπίστωσα ότι ο άερας που έβγαινε από το τροφοδοτικό ήταν ελάχιστος ως και ανύπαρκτος.

Ρίχνοντας μια ματιά στα BIOS για τις ταχύτητες των ανεμιστήρων διαπίστωσα ότι στρόφες έγραφε μόνο για 2 , για"Chassis" και "Cpu", ενώ για "power" έγραφε N/A. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν "βλέπει" cooler για τροφοδοτικό; Και αυτό που με τσατίζει (αν έχω δίκιο) ότι ξέραν ότι το cooler του τροφοδοτικού δεν δούλευε και βάλαν το παραπάνω cooler (στο πίσω μέρος του κουτιού) και όλα αυτά από το Πλαίσιο.

Το mobo είναι της asus (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1160826&catalog=20&category=69977721) και το τροφοδοτικό της chieftec (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=873454&catalog=20&category=69977705) . Πείτε μου ότι κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ρε παιδιά, πραγματικά δεν έχω καθόλου όρεξη να τρέχω με το κουτί παραμάσχαλα:sorry:

Υ.Γ. Βάλαν που βάλαν extra cooler, χάθηκε να βάζαν κανένα αθόρυβο.. σαν τουρμπίνα αεροπλάνου κάνει:gun:

crypter
17-09-08, 18:51
οχι το τροφοδοτικο εχει ανεμιστηρα απλα δεν υπαρχει η δεν εχει συνδεθει το αντιστοιχο καλωδιακι απο το τροφοδοτικο στην μητρικη (αν υπαρχει) για να μπορει αυτη να διαβαζει τις στροφες του ανεμιστηρα, οποτε λειτουργει σωστα και ας μην σου δειχνει στροφες, για τον αερα απο το τροφοδοτικο μην ανυσηχεις εκτος ακι αν ειναι πολυ ζεστο το συστημα σου συνολικα.

Gordito
17-09-08, 18:54
O ανεμιστηρας του τροφοδοτικου δουλευει;
Το enermax εχει μονο ενα ανεμιστηρα απο κατω που ρουφαει αερα απο το κουτι, ειναι λογικο να μην αισθανεσαι πολυ αερα να βγαινει. Ειναι φυσιολογικο παντως

To power fan δεν δειχνει τις στροφες του ανεμιστηρα του τροφοδοτικου, ειναι απλα ενας connector του BIOS. Μην σε ανησυχει οτι δειχνει Ν/Α, εφοσον δεν εχεις συνδεσει ανεμιστηρα εκει ετσι πρεπει να δειχνει.

@crypter

Υπηρχαν τροφοδοτικα που επρεπε να συνδεσεις το fan στη μητρικη; λολ μου φαινεται... :p

Antre
17-09-08, 18:58
οχι το τροφοδοτικο εχει ανεμιστηρα απλα δεν υπαρχει η δεν εχει συνδεθει το αντιστοιχο καλωδιακι απο το τροφοδοτικο στην μητρικη (αν υπαρχει) για να μπορει αυτη να διαβαζει τις στροφες του ανεμιστηρα, οποτε λειτουργει σωστα και ας μην σου δειχνει στροφες, για τον αερα απο το τροφοδοτικο μην ανυσηχεις εκτος ακι αν ειναι πολυ ζεστο το συστημα σου συνολικα.

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω μια και μου χες δώσει τα φώτα σου και όταν έψαχνα για νέα σύνθεση :respekt:


Μπα, μεγάλες θερμοκρασίες δεν δείχνε (46 cpu, 39 ΜΒ και σε silent mode) ... αλλά πως να έδειχνε άλλωστε με τρία cooler, χωρίς overclocking και με onboard κάρτα γραφικών; :)

Πραγματικά το νιώθω να μην δουλεύει (τώρα να είναι τόσο αδύναμο... τι να πω). Και τα φίδια μου χουν μπει επειδή είχε ένα extra τρίτο cooler που δεν είχα παραγγείλει. Είναι δυνατόν να μου κάνανε δωράκι;:hmm: Τονίζω ότι δεν το νιώθω να δουλεύει το cooler του τροφοδοτικού

Gordito
17-09-08, 18:59
Να ανοιξεις το πλαινο του κουτιου και να το δεις λοιπον.

Antre
17-09-08, 19:00
O ανεμιστηρας του τροφοδοτικου δουλευει;
Το enermax εχει μονο ενα ανεμιστηρα απο κατω που ρουφαει αερα απο το κουτι, ειναι λογικο να μην αισθανεσαι πολυ αερα να βγαινει. Ειναι φυσιολογικο παντως

To power fan δεν δειχνει τις στροφες του ανεμιστηρα του τροφοδοτικου, ειναι απλα ενας connector του BIOS. Μην σε ανησυχει οτι δειχνει Ν/Α, εφοσον δεν εχεις συνδεσει ανεμιστηρα εκει ετσι πρεπει να δειχνει.

@crypter

Υπηρχαν τροφοδοτικα που επρεπε να συνδεσεις το fan στη μητρικη; λολ μου φαινεται... :p

Θα ρίξω μια ματιά μήπως συνδέεται με mobo αν και μου φαίνεται κάπως περίεργο. Thnx anyway

crypter
17-09-08, 19:05
Edit: [ @crypter

Υπηρχαν τροφοδοτικα που επρεπε να συνδεσεις το fan στη μητρικη; λολ μου φαινεται... ]
τωρα το ειδα, ναι υπαρχουν, οχι πολλα αλλα ειναι μερικα που σου προσφερουν την επιλογη αν θες να συνδεσεις τον ανεμιστηρα στην μητρικη εχωντας ενα επιπλεον καλωδιακι (οχι οτι δεν δουλευει αλλιως) αλλα για να μπορεις να παρακολουθεις τις στροφες :)

Antre
17-09-08, 19:05
Να ανοιξεις το πλαινο του κουτιου και να το δεις λοιπον.

Τον είχα ανοίξει και πιο πριν αλλά μου φαινότανε ότι δεν δούλευε....

Τώρα που τον ξανά άνοιξα έκανα την αλάνθαστη μέθοδο... του χαρτιού :p:rofl: . Όντως τραβάει αλλά έχει αρκετά μικρή ροή που δεν την καταλαβαίνεις με το χέρι .

Σας ευχαριστώ παιδιά και sorry αν σας κούρασα... προφανώς κάποιος τεχνικός στο πλαισιο το παίζει άγιος Βασίλης :p

stefkon
17-09-08, 19:14
O ανεμιστηρας του τροφοδοτικου δουλευει;
Το enermax εχει μονο ενα ανεμιστηρα απο κατω που ρουφαει αερα απο το κουτι, ειναι λογικο να μην αισθανεσαι πολυ αερα να βγαινει. Ειναι φυσιολογικο παντως

To power fan δεν δειχνει τις στροφες του ανεμιστηρα του τροφοδοτικου, ειναι απλα ενας connector του BIOS. Μην σε ανησυχει οτι δειχνει Ν/Α, εφοσον δεν εχεις συνδεσει ανεμιστηρα εκει ετσι πρεπει να δειχνει.

@crypter

Υπηρχαν τροφοδοτικα που επρεπε να συνδεσεις το fan στη μητρικη; λολ μου φαινεται... :p

Δεν ειναι λολ.
Μερικά τροφοδοτικά είχαν ή έχουν ακόμα έξτρα καλώδιο με 3pin που συνδέεις στην μητρική για να παρακολουθούν τις στροφές του ανεμιστήρα.

Antre
17-09-08, 19:21
Ποπο το ξαναδιαβάζω και διαπιστώνω ότι έκανα από τα πιο γκαφατζίδικα post. Sorry παιδιά, μερικές φορές ξυπνά ο άνθρωπος των σπηλαίων μέσα μου :p

aa144
17-09-08, 23:29
Την επόμενη φορά πάρε (φθηνό) τροφοδοτικό που να έχει το παρακάτω βύσμα.



http://www.asda.gr/actins/H/PSU_fan_monitoring.jpg



Από τις στροφές του ανεμιστήρα μπορείς να υπολογίσεις έμμεσα τη θερμοκρασία του τροφοδοτικού, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα (που ισχύει για ένα συγκεκριμένο τροφοδοτικό).



http://www.asda.gr/actins/H/DSC00704_part_85.jpg



Όπως φαίνεται από τον πίνακα, σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες, ο ανεμιστήρας λειτουργεί σε πολύ χαμηλές στροφές και η ροή αέρα σχεδόν δεν γίνεται αντιληπτή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.