PDA

Επιστροφή στο Forum : 1ος λογαριασμός mobile brandband connect ΠΡΟΒΛΗΜΑ!



testos
17-09-08, 20:36
Περίεργα πράγματα. Σήμερα 17/9 μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός mobile broandband connect, με ημερομηνία έκδοσης 9/9 με ένα ποσό χρέωσης 34,87 ευρώ, με ημερομηνία λήξης πληρωμής 6/10. Εξεπλάγην καθώς δεν πέρασαν ούτε 9 μέρες χρήσης και τσουπ λογαριασμός και μάλιστα φουσκωμένος! Το πακέτο που είχα ήταν το φοιτητικό 24,5 ευρώ, χωρίς ογκοχρέωση μέχρι τις 31/10. Κι είχα αρχίσει - γράφτηκα από 1/9. Από πού προέκυψε το ποσό 34,87; Τους πήρα τηλέφωνο... και ακούστε εξήγηση:

- Αυτό το ποσό είναι προείσπραξη παγίων .. 1 μηνός +9 ημερών!

- Μα η συμφωνία μας προβλέπει κάθε τέλος του μήνα 24.5 ευρώ..

- Ναι, αλλά πρέπει να πληρώσετε προκαταβολικά τα πάγια...

- Καλά, αν πρέπει, ας τα πληρώσω, αλλά γιατί 34,87 κι όχι 24,5 ;

-2 ευρώ ο φόρος κινητής τηλεφωνίας (που αποκρύπτεται στις διαφημίσεις)+ ένας μήνας πάγιο+ 9 μέρες ακόμα παγίου....+ΦΠΑ πάνω στο σύνολο....

- Δεν αποδέχομαι αυττό το λογαριασμό, στείλτε μου το λογαριασμό σε μηνιαία βάση, όπως έχουμε συμφωνήσει στο συμβόλαιο!


Κατάλαβα πως κι εδώ περιπλέκουν τα πράγματα... Από τη στιγμή που δεν θα κοιτάξει το λογαριασμό ο καταναλωτής, πάει τον έχασε!

Από όσα ήξερα, πάγια εισέπραττε μόνο ο ΟΤΕ, με έγκριση της ΕΕΤΤ. Κανένας άλλος με τετράγωνη λογική κι αντίληψη;

chrisyah
20-09-08, 03:23
Το συμβόλαιο που υπόγραψες το κοίταξες ???

Θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

testos
22-09-08, 05:40
Το συμβόλαιο που υπόγραψες το κοίταξες ???

Θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

Δεν υπογράφω συμβόλαιο χωρίς να το διαβάζω, ακόμα και στα ψιλά. Εχω πάρει και μεγεθυντικό φακό - κυριολεκτώ! Από κάποιο μικρομάγαζο της στοάς Φέξη, ακριβώς για αυτό το σκοπό!

Για να το ρωτάω δημόσια, είναι από αυτά που δεν περιέχονται στο συμβόλαιο ή είναι διφορούμενο, καθώς στην εφαρμογή του συμβολαίου ο ένας από τους δυο συμβαλλόμενους κάποιες φορές περνά τα όρια της καλής πίστης και των συναλλακτικών ηθών. Οπότε αρχίζουν οι διαμαρτυρίες του άλλου αντισυμβαλλόμενου! Αν δεν εισακουστούν πλέον φτάνουν στο πεδίο της διαφοράς
:-)

Στην περίπτωσή μας η εταιρεία δεν επιθυμεί την καταβολή των μηνιαίων συμφωνημένων τελών, όπως εννοούνται από τη σύναψη του συμβολαίου, που επιλέχτηκε με ιδιαίτερη προσοχή η εναρξή του να συμπέσει με την 1η του μήνα... έτσι ώστε να είναι εύκολος ο έλεγχος των χρεώσεων... αλλά ίσως επιθυμεί κατά το δικό της το "λογιστικό τόνο" ή "λογιστικό κύμα" που έχει σαν κορυφή την 10η του μήνα, ίσως...

ΟΚ αυτή το χαβά της κι εμείς το χαβά μας. Κάθε πρώτη του μήνα θα κατατίθεται με ebanking το ποσό που αντιστοιχεί στη μηνιαία συνδρομή (αν δεν ξεπερνιούνται τα όρια χρήσης) και κάποια στιγμή θα επέλθει "ηρεμία".

Η ουσία όμως είναι αλλού. ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ


Μαζί με το λογαριασμό ήρθε κι ένα επισυναπτόμενο με τις ώρες σύνδεσης και d/l σε kb - από 1 μέχρι 9 Σεπτεμβρίου. Τρόμαξα με το που το διάβασα. ΤEΡΑΣΤΙΑ ΜΕΓΕΘΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ D/L!
Το σημαδιακό όριο των 5 gb είχε ξεπεραστεί από την 5η μέρα χρήσης!
????
Ευτυχώς που είμαστε στη "τζάμπα" περίοδο!

Αποκλείεται να έχω κατεβάσει 5 gb μέσα σε 5 μέρες με λίγες ώρες χρήσης... 4-5 ώρες με gprs και 1 ώρα me 3g! Υποθέτω πως εφόσον τα νούμερα είναι κατάσταση dummie, δηλαδή χωρίς υπολογισμό - χωρίς χρέωση για το δίμηνο αυτό... ίσως είναι εικονικά.. δοκιμαστικά, τυχαία..
Δεν το διασταύρωσα με τις μετρήσεις της εφαρμογής που είναι εγκατεστημένη στο notebook.. δεν έτυχε.. και συνδεόμουν και με το τηλέφωνο...

Με λίγα λόγια, ανησυχώ σημαντικά για το τι μέλλει γενέσθαι μετά την απεριόριστη 2μηνη περίοδο.

Πώς μπορώ να προστατευτώ από αυτά που θα γράφουν αυτοί, πως κατανάλωσα; Νομίζω πως ότι θέλουν γράφουν... Ή είναι περίεργη κατάσταση οι μετρήσεις στο κινητό broandband, κάτι αγνοώ.

Αν είναι έτσι... ίσως συμφέρει στους περπτεράδες να βάλουν 2-3 γραμμές τηλεφώνου και να πουλανε wi-fi σύνδεση σε κτίρια με μπόλικη επαγγελματική εμπορική χρήση... ή κατά μήκος των εμπορικών δρόμων. Μια αλυσίδα να το στήσει σε καμιά 50αριά κεντρικά περίπτερα... αλλά με τιμές λογικές

........Auto merged post: testos πρόσθεσε 5 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το συμβόλαιο που υπόγραψες το κοίταξες ???

Θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

ούιιιι ... και βλέπω στην υπογραφή σας τα:
Τύπος: Gprs/3G
Ταχύτητα: Με το ζόρι 2G
ISP: Vodafone
Router: Huawei 272

ούιιιι... πολύ φοβούμαι πως σύντομα έχει να πέσει πολύ κλάψιμο... ομαδικό κλάψιμο...

(με το συμπάθειο-μακάρι να βγω ψευτοπροφήτης)

........Auto merged post: testos πρόσθεσε 6 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

> Μαζί με το λογαριασμό ήρθε κι ένα επισυναπτόμενο με τις ώρες σύνδεσης και d/l σε kb - από 1 μέχρι 9 Σεπτεμβρίου. Τρόμαξα με το που το διάβασα. ΤEΡΑΣΤΙΑ ΜΕΓΕΘΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ D/L! Το σημαδιακό όριο των 5 gb είχε ξεπεραστεί από την 5η μέρα χρήσης!
????


Yπάρχει περίπτωση να προστίθενται στο δικό μου λογαριασμό, downloads άλλου χρήστη;

Όλοι με την ίδια ip, δε φαίνεται πως συνδεόμαστε; Π.χ. αν στείλω ένα mail από το φορητό μου, στις ιδιότητες του μηνύματος θα φαίνεται η ίδια ip με ένα άλλο mail που στάλθηκε από άλλο συνδεμένο χρήστη, κάπου αλλού, αλλά από την ίδια κεραία 3g;

?
δε μπορώ να καταλάβω πως υπήρξαν τόσα μεγάλα d/l στο 9ήμετο σύνδεσης, όπως καταγράφηκε στο λογαριασμό μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.