PDA

Επιστροφή στο Forum : IP range 94.xxx.xxx.xxx



enwsitis21
18-09-08, 20:54
Υπάρχει πρόβλημα με το καινούριο ip range της ΟΤΕΝΕΤ το οποίο είναι 94.xxx.xxx.xxx ;

nnn
18-09-08, 20:57
Τι πρόβλημα σου βγάζει ?
Κάποιες φορές καινούρια Ip ranges μέχρι να γίνουν allocated αντιμετωπίζουν προβληματα με διάφορες σελίδες.

SfH
18-09-08, 21:22
Όσον αφορά το peering με ελλάδα βλέπω το εξής

94.64.0.0/16 , 94.64.0.0/13, 94.65.0.0/16 , 94.66.0.0/16 , 94.67.0.0/16 advertised μέσω oteglobe τουλάχιστον σε hol και forthnet. Το grnet τους βλέπει σωστά. Πιθανότατα να μην έχουν γίνει update τα routing tables/filters ακόμα.


94.68.0.0/16 , 94.69.0.0/16 , 94.70.0.0/16 , 94.71.0.0/16 advertised μέσω aix

enwsitis21
18-09-08, 22:18
Τι πρόβλημα σου βγάζει ?
Κάποιες φορές καινούρια Ip ranges μέχρι να γίνουν allocated αντιμετωπίζουν προβληματα με διάφορες σελίδες.

Ήμουν σε πελάτη και ενώ είχε πάρει ip από το συγκεκριμένο range δέν άνοιγε αρκετές σελίδες.
Έκλεισα και ξανάνοιξα το router ( ευτυχώς έχει πακέτο με dynamic ip ), άλλαξε η ip διεύθυνση και όλα καλά.

nnn
18-09-08, 22:23
Άρα είναι αυτό που λέει ο Someonefromhell παραπάνω ;)

psyxakias
19-09-08, 00:04
Πέρα από routing πρόβλημα, ένα επιπλέον (λίγο χαζό) πρόβλημα που έχω συναντήσει στο παρελθόν με νέα IP allocations είναι ότι κάποιοι ISPs "κόβουν" τα εισερχόμενα πακέτα από Unallocated & Reserved IPs (http://www.iana.org/assignments/ipv4-address-space/) ως μέτρο anti-spoofing στο ingress filtering τους και ξεχνάνε να τα ενημερώσουν καμιά φορά. Αργά ή γρήγορα γίνεται αντιληπτό και τρώνε παράπονα επειδή σταματάνε τα πακέτα στα traceroutes σε αυτούς και το φτιάχνουν. Κααααααποτε την είχα κάνει και εγώ αυτή τη γκάφα :whistle: :whistle:

EvilHawk
19-09-08, 00:08
Κααααααποτε την είχα κάνει και εγώ αυτή τη γκάφα :whistle: :whistle:

Και δεν είσαι ο μόνος ... :whistle:

karavagos
19-09-08, 01:02
Πέρα από routing πρόβλημα, ένα επιπλέον (λίγο χαζό) πρόβλημα που έχω συναντήσει στο παρελθόν με νέα IP allocations είναι ότι κάποιοι ISPs "κόβουν" τα εισερχόμενα πακέτα από Unallocated & Reserved IPs (http://www.iana.org/assignments/ipv4-address-space/) ως μέτρο anti-spoofing στο ingress filtering τους και ξεχνάνε να τα ενημερώσουν καμιά φορά. Αργά ή γρήγορα γίνεται αντιληπτό και τρώνε παράπονα επειδή σταματάνε τα πακέτα στα traceroutes σε αυτούς και το φτιάχνουν. Κααααααποτε την είχα κάνει και εγώ αυτή τη γκάφα :whistle: :whistle:

http://www.team-cymru.org/Services/Bogons/

Συνήθως αυτές οι λίστες εφαρμόζονται από μικρότερους παρόχους ή από εταιρίες.

stako
06-10-08, 20:18
Και πως λύνεται το πρόβλημα αν δεν αλλάζει το range της IP που παίρνουμε???

Παίρνω πάντα από 94.xxx και έχω μεγάλο πρόβλημα......

nnn
06-10-08, 20:28
Επικοινωνείς με τον εκάστοτε site admin αναφέροντας του το πρόβλημα και ενημερώνες και τον πάροχο σου.

stako
06-10-08, 20:35
Επικοινωνείς με τον εκάστοτε site admin αναφέροντας του το πρόβλημα και ενημερώνες και τον πάροχο σου.

Σε ευχαριστώ, θα ενημερώσω τον ΟΤΕ, στον admin του site όμως τι ακριβώς να πω? Ότι δεν είναι προσβάσιμο το site από ένα μέρος χρηστών ενός ελληνικού ISP? Έχει κάποιο νόημα αυτό?

nnn
06-10-08, 20:37
Φυσικά έχει νόημα να ενημερώσεις τον site admin, μπορεί να μην έχει δει καν πως μπλοκάρει τις διευθύνσεις αυτές ενώ έχουν γίνει allocated.

stako
06-10-08, 20:45
Φυσικά έχει νόημα να ενημερώσεις τον site admin, μπορεί να μην έχει δει καν πως μπλοκάρει τις διευθύνσεις αυτές ενώ έχουν γίνει allocated.

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα αν το πρόβλημα δημιουργείται από το site ή από τον ISP......

Δεν έχω διαβάσει τις σελίδες στα link που δόθηκαν, θα το κάνω και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ

enwsitis21
06-10-08, 23:04
Πιστεύω πώς θα ήταν χρήσιμο όσοι χρήστες της ΟΤΕΝΕΤ έχετε πρόβλημα με το συγκεκριμένο forum/site να συνεννοηθείτε μέσω pm ή με κάποιο άλλο τρόπο και να στείλετε ένα μαζικό e-mail με τα στοιχεία σας όπως username στο noc@otenet.gr για να δοθεί λύση στο θέμα που προέκυψε.

SfH
06-10-08, 23:54
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα αν το πρόβλημα δημιουργείται από το site ή από τον ISP......

Δεν έχω διαβάσει τις σελίδες στα link που δόθηκαν, θα το κάνω και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ
Οποιοσδήποτε από τους 2, η κάποιο ενδιάμεσο αυτόνομο σύστημα, μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα. Σίγουρα η otenet" είναι πιο αρμόδια από εσένα να το κάνει troubleshoot, αλλα αν έχεις όρεξη για ψάξιμο, πες μας σε πιο subnet είσαι εσύ όταν υπάρχει το πρόβλημα (δώσε ένα octet παραπάνω) και σε ποίους προορισμούς ακριβώς το παρατηρείς. Ίσως κάποιος από τους providers αυτών να έχει στημένο looking glass να δούμε τι παίζει.

Πάντως στο παρελθόν οποτε είχα έρθει σε επαφή με isp για παρόμοια προβλήματα, οποτε ήταν δίκια τους η υπαιτιότητα το είχαν φτιάξει άμεσα. Απλά πρέπει να καταφέρεις να επικοινωνήσεις με τα σωστά/αρμόδια άτομα.

enwsitis21
07-10-08, 11:17
Οποιοσδήποτε από τους 2, η κάποιο ενδιάμεσο αυτόνομο σύστημα, μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα. Σίγουρα η otenet" είναι πιο αρμόδια από εσένα να το κάνει troubleshoot, αλλα αν έχεις όρεξη για ψάξιμο, πες μας σε πιο subnet είσαι εσύ όταν υπάρχει το πρόβλημα (δώσε ένα octet παραπάνω) και σε ποίους προορισμούς ακριβώς το παρατηρείς. Ίσως κάποιος από τους providers αυτών να έχει στημένο looking glass να δούμε τι παίζει.

Πάντως στο παρελθόν οποτε είχα έρθει σε επαφή με isp για παρόμοια προβλήματα, οποτε ήταν δίκια τους η υπαιτιότητα το είχαν φτιάξει άμεσα. Απλά πρέπει να καταφέρεις να επικοινωνήσεις με τα σωστά/αρμόδια άτομα.

Επειδή αυτά τα άτομα δέν εργάζονται στο εκάστοτε call center του isp και δέν τα βρίσκεις στο τηλέφωνο, είναι προτιμότερο να σταλεί το e-mail που προανέφερα για να επεξεργαστεί το ζήτημα και να δοθεί λύση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.