PDA

Επιστροφή στο Forum : ''Τηγάνισμα'' τηλεφώνου και disconnect του internet



blindone1712
19-09-08, 14:28
Καλημέρα σε όλους!!!!
Από τον Ιούνιο έχω 2play και μέχρι στιγμής δούλευαν όλα ρολόι.
Πριν από μια εβδομάδα ξαφνικά άρχισε το τηλέφωνο να κάνει έναν περίεργο θόρυβο σαν ''τηγάνισμα'' και πολλές φορές έπεφτε ταυτόχρονα το internet όταν έπαιρνα τηλ.
Το θέμα είναι ότι πήρα τηλέφωνο στις βλάβες της forthnet και μου είπαν ότι κάποιο βραχυκύκλωμα βλέπουν και ότι θα πρέπει να έρθει κάποιος τεχνικός να το δει (πράγμα που περίμενα σήμερα το πρωί).
Μεταξύ των άλλων μου είπανε πως αν φταίει η γραμμή μου θα πληρώσω 60 € την 1η ώρα και μετά κάθε ώρα επιπλέον 30 € αλλιώς αν είναι πρόβλημα της εταιρίας δεν χρεώνομαι τπτ.
Αξίζει να έρθει τελικά ο τεχνικός?
Όποιος έχει κάποια ιδέα για το τι φταίει και έχω αυτό το πρόβλημα, δεκτή!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

slaughter
19-09-08, 14:30
φιλτράκι μου μυρίζει η δουλειά. Δοκίμασε να βάλεις καινούργιο φίλτρο στο τηλέφωνο.

blindone1712
19-09-08, 14:42
να σημειώσω πως δοκίμασα με το splitter αλλά και πάλι τα ίδια έκανε.
(το σταθερό το έχω σε μία πρίζα με φίλτρο και το router κατευθείαν σε άλλη πρίζα)

gyomilo
19-09-08, 14:46
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την περίπτωσή σου, αλλά υπάρχει περίπτωση να φταίει και η πρίζα του τηλεφώνου. Αν είναι του ΟΤΕ, δοκίμασε να την αλλάξεις με κάτι άλλο.
Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν και το έχω ακούσει και από άλλους.

gogos888
19-09-08, 14:48
Αν βγάλεις το τηλέφωνο και έχεις μόνο το router αποσυνδέεται; Δοκίμασέ το έτσι.
Επίσης δοκίμασε με άλλο φιλτράκι και άλλη τηλεφωνική συσκευή αν έχεις.

blindone1712
19-09-08, 14:49
άταν λέτε του ΟΤΕ τι εννοείτε?

gogos888
19-09-08, 15:00
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=193665

joannaki
19-09-08, 15:01
τηγανισμα? αυτο δν το χω ξανα ακουσει αν ειναι δυνατον τιγανισμα και στο τηλεφωνο :rofl: τωρα λυθηκε το προβλημα???

blindone1712
19-09-08, 15:03
δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε.
Δοκίμασα με άλλη συσκευή και κάνει τα ίδια.Το μόνο που μένει είναι να αλλάξω το φίλτρο.

gyomilo
19-09-08, 15:11
άταν λέτε του ΟΤΕ τι εννοείτε?

Εννοώ η πρίζα να έχει πάνω το σήμα του ΟΤΕ.

........Auto merged post: gyomilo πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν και εγώ που είχα πρόβλημα με την πρίζα του ΟΤΕ, δεν άκουγα τηγάνισμα.
Δεν άκουγα τίποτα, ήταν σαν να μη είναι το τηλέφωνο στην πρίζα.

joannaki
19-09-08, 15:13
και τι σκεφτεσε να κανεις?

blindone1712
19-09-08, 15:16
όχι όχι δεν λέει κάτι τέτοιο πάνω η πρίζα.
Απλά θέλω να πώ και κάτι άλλο τώρα που το θυμήθηκα.
Το πρόβλημα αυτό ξεκίνησε απότομα όταν είχε πρόβλημα το δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή μου και μπερδεύονταν οι γραμμές.
Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό......

takisch
19-09-08, 15:45
πάρε το φίλτρο και το τηλέφωνο και πήγαινε στο κουτί που έρχεται στο διαμέρισμά σου
Βρες την γραμμή σου και σύνδεσε το φίλτρο κατευθείαν πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ βγάζοντας
εκτός την γραμμή που πάει στο διαμέρισμα.
Αν δεν έχει πρόβλημα τότε σύγουρα θα είναι στην δική σου γραμμή.
Αν και εκεί έχει πρόβλημα τηγανίσματος τότε φταιει η γραμμή του ΟΤΕ.
Ελπίζω να βοήθησα.:)

blindone1712
19-09-08, 15:51
φίλε takisch ευχαρίστως να το κάνω αυτό που λες αρκεί να μου πεις που είναι αυτό το κουτί και πως θα βρω την γραμμή μου εκεί.
Sorry αν σας ζαλίζω αλλά δεν ξέρω και πολλά από αυτά!!

nio25
19-09-08, 16:13
Το τηλεφωνο μονο του πανω στην γραμμη δοκιμασες να το αφησεις χωρις modem κτλ?
Συνηθως το κουτι βρισκεται σε καποιον κοινοχρηστο χωρο (στην εισοδο της πολυκατοικιας πχ) :)

Lagman
19-09-08, 16:21
τι λάδι χρησιμοποιείς ; :sneer:

blindone1712
19-09-08, 16:25
παρθένο ελαιόλαδο
καμιά ιδέα έχεις?
αν λύσω αυτό το πρόβλημα μετά κάνουμε όσο καλαμπούρι θες

takisch
19-09-08, 16:57
Συνήθως είναι στην είσοδο πολυκατικίας ή ένα κουτί έξω από την πόρτα του σπιτιού
αν είναι μονοκατοικία.
Όταν έρθει ο ΟΤΕ εκεί πάει και συνδέει την γραμμή που έχει βάλει ο Ηλεκτρολόγος.
Το καλώδιό σου θα το βρεις κάνοντας κλήση στο σταθερό και ακουμπώντας
ένα ένα τα ζεύγη με τα καλώδια του φίλτρου(συνήθως μπλε-κόκκινο) μέχρι να ακούσεις να κτυπήσει το τηλέφωνο που κρατάς στο χέρι.
Αν είναι πολυκατοικία με πολλά διαμερίσματα δεν νομίζω να τα καταφέρεις αλλά
μπορεί να σου κάνουν παρατήρηση αν δουν να σκαλίζεις εκεί.:whistle:
Δεν θα ξεσυνδέσεις και κανένα καλώδιο από εκείνο το κουτί! Μόνο άμα είσαι σίγουρος ότι είναι το δικό σου.

blindone1712
19-09-08, 17:02
Παίδες σας ευχαριστώ για όλες τις πιθανές λύσεις που μου δώσατε αλλά μόλις ήρθε ο τεχνικός!!!
Τελικά το πρόβλημα το έχει η γραμμή που έρχεται στην πολυκατοικία και μου είπε πως μέσα σε 1 εβδομάδα θα έχει φτιαχτεί.
Και πάλι σας ευχαριστώ!!!

takisch
19-09-08, 17:05
αντε την γλύτωσες την καμπανιά.
Ευτυχώς που δεν σε έκνε τσακωτό στο κουτί γιατί θα σου έλεγε ότι
εσύ το χάλασες:oneup:

blindone1712
19-09-08, 17:06
Πάλι καλά να λες.
Άντε να δούμε πόσο γρήγορα θα το φτιάξουν!

takisch
19-09-08, 17:15
Τελικά είδες από που πήρε μετρήσεις ο τεχνικός?

blindone1712
19-09-08, 17:18
Δεν είδα γιατί πήγε μόνος του.Εγώ περίμενα επάνω.
Πάντως απ' όπου και αν πήρε το θέμα είναι ότι βρήκε τι φταίει και το πιο σημαντικό είναι ότι δεν επιβαρύνομαι εγώ τπτ.

takisch
19-09-08, 17:24
ok καλή αναμονή τώρα μέχρι να φτιαχτεί αλλά αφου ήρθε κάτι θα γίνει.:oneup:

blindone1712
19-09-08, 17:26
Ευχαριστώ.Να 'σαι καλά.
Και από εδώ και πέρα ότι και να χρειαστώ ξέρω σε ποιους θα απευθυνθώ!!!!

utp
20-09-08, 00:15
Συνήθως είναι στην είσοδο πολυκατικίας ή ένα κουτί έξω από την πόρτα του σπιτιού
αν είναι μονοκατοικία.

Μιας και λυθηκε το προβλημα του φιλου να πω οτι στα παλια σπιτια ουτε κουτι υπαρχει ουτε τιποτα.Σε μια ακρη ειναι ενωμενα τα καλωδια χυμα τελειως.Το εχω δει σε πολλα σπιτια.
Και αυτο που λενε μερικοι να πας στον κατανεμητη να συνδεσεις το ρουτερ για να κανεις ελεγχους ναι μεν ειναι σωστο αλλα αν εισαι σε πολυκατοικια και σε δει καποιος αντε να του εξηγησεις τι κανεις.

psyxakias
20-09-08, 00:53
Και αυτο που λενε μερικοι να πας στον κατανεμητη να συνδεσεις το ρουτερ για να κανεις ελεγχους ναι μεν ειναι σωστο αλλα αν εισαι σε πολυκατοικια και σε δει καποιος αντε να του εξηγησεις τι κανεις.Του λες ότι σε απατάει η γυναίκα σου και βάζεις κοριό στο τηλέφωνό σου, έπειτα τον αγριοκοιτάς και τον ρωτάς "μήπως ξέρεις κάτι και εσύ; ε;; μήπως;;;" και εξαφανίζεται :whistle:

utp
20-09-08, 01:04
Του λες ότι σε απατάει η γυναίκα σου και βάζεις κοριό στο τηλέφωνό σου, έπειτα τον αγριοκοιτάς και τον ρωτάς "μήπως ξέρεις κάτι και εσύ; ε;; μήπως;;;" και εξαφανίζεται :whistle:

Καλο!:lol::lol: Αλλα μετα αμα εντελως τυχαια παθει και η δικια του γραμμη βλαβη(οχι εξαιτιας μου) τοτε εμενα θα κυνηγαει!Και αντε να εξηγησεις.Ειδικα αν ειναι ο γειτονας απο αυτους που τους λες adsl και σου λενε τι ειναι αυτο τρωγεται??

hel
20-09-08, 09:27
Δεν παθαίνει βλάβη καμία γραμμή εκτός αν βραχυκυκλώσουμε τα 2 καλώδια ή βάλουμε ρεύμα σε αυτά...
Και αν ρωτήσει κάποιος , του λες ότι κάνεις έλεγχο στη δική σου γραμμή. Αν έχεις άδεια από τον διαχειριστή, ουδέν πρόβλημα.

manoulamou
21-09-08, 10:36
Και αυτο που λενε μερικοι να πας στον κατανεμητη να συνδεσεις το ρουτερ για να κανεις ελεγχους
ναι μεν ειναι σωστο αλλα αν εισαι σε πολυκατοικια και σε δει καποιος
αντε να του εξηγησεις τι κανεις.


Του λες ότι σε απατάει η γυναίκα σου
και βάζεις κοριό στο τηλέφωνό σου, έπειτα τον αγριοκοιτάς και τον ρωτάς
"μήπως ξέρεις κάτι και εσύ; ε;; μήπως;;;" και εξαφανίζεται :whistle:

Αυτα τα "κουτια" δεν ειναι συνηθως κλειδωμενα και το κλειδι το παιρνεις
απ τον εκαστοτε διαχειριστη;:hmm:

emeliss
21-09-08, 10:51
Κανονικά πρέπει να είναι κλειδωμένα και το κλειδί να το έχει ο διαχειριστής. Ούτε στο 1% δεν συμβαίνει αυτό.

takisch
21-09-08, 11:03
κανονίστε τώρα όλοι να πάτε να σκαλίζετε τα κουτιά στις πολυκατοικίες σας:twisted:

Αν είναι πολλά διαμερίσματα καλύτερα μην κάνετε τίποτα.
Θα βρείτε τον μπελά σας για ότι συμβαίνει στα τηλέφωνα.
Μιλούσα για 3-4 διαμερίσματα.
Όσο αφορά το κουτί σε παλιά σπίτια είναι συνήθως ένα στρογγυλό του ΟΤΕ
(καμιά φορά και σκέτα καλώδια με ταινία ή σκέτα)
Ούτε εκεί πρέπει να το ανοίξεις.

Βρε τι πάθαμε.... όλοι τεχνικοί θα γίνουν σήμερα:rofl::rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.