PDA

Επιστροφή στο Forum : Απότομη πτώση ταχύτητας δικτύου Οτενετ



Σελίδες : [1] 2

gtl
19-09-08, 17:44
Τελευταία έβαλα 24άρα σύνδεση otenet στην Θεσσαλονίκη. Η σύνδεση έτρεχε μια χαρά, συνδεόταν στα 16Mbits με 9,5 snr και 13db attenuation, ενώ οι ταχύτητες στο downloading έφταναν και τα 1,8Mbytes. Σήμερα η σύνδεσή μου ξαφνικά... ξεφούσκωσε. Ενώ εξακολουθεί να συγχρονίζει και να συνδέεται στα 16 (και το web self care του ΟΤΕ εξακολουθεί να με δείχνει χρήστη 24mbps), το μέγιστο κάθε είδους download (από rapidshare με πολλαπλά αρχεία μέχρι ftp και youtube) δεν ξεπερνάει τα 200kilobits/sec (σύνδεση 2Mbits). Τα στατιστικά της γραμμής μου, τόσο μέσω του μενού του speedtouch, όσο και του DMTools, παραμένουν τα ίδια και τίποτα δεν άλλαξε στην καλωδίωση του σπιτιού.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Έχει εμφανιστεί κάποιο γενικότερο πρόβλημα στις ADSL συνδέσεις οτενετ στην Θεσσαλονίκη ή και την υπόλοιπη Ελλάδα, ή μήπως πρέπει να αποταθώ στην τεχνική υποστήριξη?

lelos1
19-09-08, 19:50
Και εδώ τα ίδια η συνδέομαι στα 20/1024 και η σύνδεση σέρνετε από χθες.

Eskaz
19-09-08, 23:35
οτενετ δεν υπάρχει πλέον μένω καλαμαριά και μόλις κατέβασα να δώ αν έχω το ίδιο πρόβλημα αλλα φυλλαρε η 8αρα στα 880kB/s

honda22
20-09-08, 00:41
Εδώ οτενετ φοιτητικό, το p2p σέρνεται αδικαιολόγητα τις 2 τελευταίες ημέρες :hmm:

Edit: + το ότι με έχει ταράξει στις αποσυνδέσεις.

hel
20-09-08, 12:31
Τελευταία έβαλα 24άρα σύνδεση otenet στην Θεσσαλονίκη. Η σύνδεση έτρεχε μια χαρά, συνδεόταν στα 16Mbits με 9,5 snr και 13db attenuation, ενώ οι ταχύτητες στο downloading έφταναν και τα 1,8Mbytes. Σήμερα η σύνδεσή μου ξαφνικά... ξεφούσκωσε. Ενώ εξακολουθεί να συγχρονίζει και να συνδέεται στα 16 (και το web self care του ΟΤΕ εξακολουθεί να με δείχνει χρήστη 24mbps), το μέγιστο κάθε είδους download (από rapidshare με πολλαπλά αρχεία μέχρι ftp και youtube) δεν ξεπερνάει τα 200kilobits/sec (σύνδεση 2Mbits). Τα στατιστικά της γραμμής μου, τόσο μέσω του μενού του speedtouch, όσο και του DMTools, παραμένουν τα ίδια και τίποτα δεν άλλαξε στην καλωδίωση του σπιτιού.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Έχει εμφανιστεί κάποιο γενικότερο πρόβλημα στις ADSL συνδέσεις οτενετ στην Θεσσαλονίκη ή και την υπόλοιπη Ελλάδα, ή μήπως πρέπει να αποταθώ στην τεχνική υποστήριξη?

Σε ποια περιοχή;
Κάνε tracert.

gtl
20-09-08, 12:58
Σε ποια περιοχή;
Κάνε tracert.

Σε ποιά διεύθυνση?

kourkos
20-09-08, 14:56
και μενα απο χθες σερνεται....στατιστικα ολα οκ....και το ftp απο otenet ( ftp://ftp.otenet.gr/ ) το κατεβαζω με 1800 αλλα σερνομαι :evil:

greatst
20-09-08, 20:00
χθες κάτι παρατήρησα κι εγώ αλλά σήμερα μου φαίνεται να "έστρωσε" το πράμα... :hmm:

emeliss
20-09-08, 20:43
Διανύουμε μέρες συνεχών εργασιών στους BRAS.

kourkos
20-09-08, 20:45
σορρυ αλλα επειδη ειμαι ασχετος απο αυτα τι ειναι τα BRAS ? :(:sorry::sorry:

emeliss
20-09-08, 20:50
Χονδρικά (χωρίς να είναι απόλυτα σωστό) είναι ένας ρούτερ που δρομολογεί την κίνηση από τα DSLAM προς τον ISP.

kourkos
20-09-08, 20:51
και που μπορουμε να δουμε πληροφοριες - φωτο για αυτα ; σορρυ αλλα σου ειπα ασχετος σε αυτα :lol:

emeliss
20-09-08, 20:55
Υπάρχουν διάφοες μάρκες. Πχ http://www.juniper.net/products_and_services/e_series_broadband_service/index.html
http://www.juniper.net/products/eseries/100074.pdf

ρίξε μια ματιά και στα
http://www.cisco.com/en/US/products/hw/routers/ps368/index.html
http://www.cisco.com/en/US/products/hw/routers/ps133/index.html

Βέβαια κάθε μηχάνημα μπορεί να παίξει πολλούς διαφορετικούς ρόλους σε ένα δίκτυο ανάλογα την δομή του και το conf του μηχανήματος.

kourkos
20-09-08, 21:21
ευχαριστω


αυτα τι ειναι ; http://www.fedcomm.com/images/central%20office.jpg :hmm:

emeliss
20-09-08, 21:23
Μαρτύριο!

kourkos
20-09-08, 21:30
:rofl::rofl::rofl::rofl:

οπως και αυτα

http://extranet.ant.cete-ouest.equipement.gouv.fr/article.php3?id_article=210

:rofl::rofl::rofl:

emeliss
20-09-08, 21:39
Δεν είναι το ίδιο.

Στο προηγούμενο ποστ ήταν ένα Data Center μιας άλφα ηλικίας.

Στο γαλλικό φαίνονται κάποιοι κεντρικοί κατανεμητές (με καλώδια χαλκού προς πάνε προς τους υπαίθριους κατανεμητές), μερικά dslam και οπτικοί κατανεμητές. Είναι και αυτά μιας ηλικίας.

Το κακό στις αίθουσες αυτές είναι ότι δεν υπάρχει ψευδοδάπεδο, αλλά τα καλώδια πάνε από σχάρες στην οροφή. Αν υπήρχε ψευδοδάπεδο θα ήταν η αίθουσα απίστευτα τακτική.

kourkos
20-09-08, 21:40
οχι οχι λεγοντας το ιδιο εννουσα ΜΑΡΤΥΡΙΟ οχι στην λειτουργια τους

ευχαριστω και παλι φιλος

gtl
20-09-08, 23:43
Διανύουμε μέρες συνεχών εργασιών στους BRAS.

Αυτό είναι λοιπόν? Ειδικά χτες, η ταχύτητα είχε πέσει σε τραγικά επίπεδα. Σήμερα φαίνεται κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι αντιληπτά κατώτερη του φυσιολογικού.
Ξέρεις γιατί γίνονται αυτές οι εργασίες? Είναι προγραμματισμένες τροποποιήσεις-αναβαθμίσεις του δικτύου ή κάτι διαφορετικό?

:oneup: για την ενημέρωση!

kourkos
20-09-08, 23:47
www.ote.gr και δες πανω εκει που λεει τελευταιες ειδησεις

........Auto merged post: kourkos πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

σχεδον μερα παρα μερα ανακοινωση εχει

emeliss
21-09-08, 09:42
Ανακοινώσεις βγαίνουν και στο oteshop.gr. Χαμηλά στην κεντρική σελίδα, τελευταία νέα.

manoulamou
21-09-08, 13:13
Αυτό είναι λοιπόν? Ειδικά χτες, η ταχύτητα είχε πέσει σε τραγικά επίπεδα. Σήμερα φαίνεται κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι αντιληπτά κατώτερη του φυσιολογικού.
Ξέρεις γιατί γίνονται αυτές οι εργασίες? Είναι προγραμματισμένες τροποποιήσεις-αναβαθμίσεις του δικτύου ή κάτι διαφορετικό?

:oneup: για την ενημέρωση!

:hmm:Απλη απορια: εχεις κι αλλη συνδεση σε γραφειο/σπιτι
ή ξεχασες ν αλλαξεις τα στοιχεια του ADSL Info στο προφιλ σου;;; :what:

gtl
21-09-08, 18:49
:hmm:Απλη απορια: εχεις κι αλλη συνδεση σε γραφειο/σπιτι
ή ξεχασες ν αλλαξεις τα στοιχεια του ADSL Info στο προφιλ σου;;; :what:

Έχω δύο συνδέσεις, μια την Tellas του προφίλ μου, και άλλη το 24Mbps Connx (όχι στο ίδιο σπίτι). :)

herbal
22-09-08, 08:14
Την Παρασκευή οντως υπήρχε πρόβλημα.Απο χθες ομως σαν να βαλαν αναβολικα στις γραμμες και το δικτυο παει σαν κεντέρης....Ολα ειναι οκ,τουλαχιστον σε εμενα.

katafitos
23-09-08, 20:36
Σημερα παραεγινε το κακο.......
Σε 24αρα γραμμη που συγχρονιζει στα 24574 κανονικα κατεβαζα απο τον ftp της Otenet με 2.5 ΜΒ/s
Τις τελευταιες μερες κατεβαζα μεχρι 900 ΚΒ/s
Σημερα εφτασε στα 60 ΚΒ/s
ο συγχρονισμος δεν αλλαξε βεβαια

gtl
23-09-08, 21:38
Kι εδώ η επάνοδος δεν κράτησε πολύ. Το Σαββατοκύριακο και την Δευτέρα λειτουργούσε κανονικά αλλά σήμερα ξαναέπεσε στα επίπεδα 2Mbit. Απλώς απαράδεκτοι.

kourkos
23-09-08, 21:42
δεν ξερω .. και ρωταω ... μηπως οφειλεται τπτ σε αυτα τα σκαψιματα που κανουν σε ολες τις πολεις για το περασμα τις ινας ;

greatst
23-09-08, 21:50
Σημερα παραεγινε το κακο.......
Σε 24αρα γραμμη που συγχρονιζει στα 24574 κανονικα κατεβαζα απο τον ftp της Otenet με 2.5 ΜΒ/s
Τις τελευταιες μερες κατεβαζα μεχρι 900 ΚΒ/s
Σημερα εφτασε στα 60 ΚΒ/s
ο συγχρονισμος δεν αλλαξε βεβαια


Kι εδώ η επάνοδος δεν κράτησε πολύ. Το Σαββατοκύριακο και την Δευτέρα λειτουργούσε κανονικά αλλά σήμερα ξαναέπεσε στα επίπεδα 2Mbit. Απλώς απαράδεκτοι.

τι να σας πω ρε παιδιά... εγώ έχω 1024/256 και έχω κανονικές ταχύτητες κατεβάσματος (γύρω στα 90-100Kbyte/sec) :hmm:

hotdog
24-09-08, 18:17
Στη δικιά μου σύνδεση 1mbit (DSLAM Παύλου Μελά) έχει μειωθεί το upstream. Από την προηγούμενη Παρασκευή ανεβάζω maximum 9kb/s σταθερά, όταν εδώ και πολλούς μήνες έπιανα 22-24 όλο το 24ωρο. Μάλλον κάνουν έργα αναβάθμισης, δεν μπορώ να πιστέψω ότι έβαλαν φίλτρα-κόφτες-κλπ. Θα περιμένω μέχρι αύριο αποκατάσταση αλλιώς θα τους κράξω. :down:

herbal
24-09-08, 18:31
Υπάρχει πρόβλημα οντως.Πολυ χαμηλές ταχυτητες,μεγαλα ping σε server εξωτερικου.Κριμας.....

zeta
24-09-08, 18:37
βρε παιδιά, αφού έχει βγει ανακοίνωση αναβάθμισης των bras. γιατί το ζαλίζουμε το θέμα?
σε λίγες μέρες θα είναι όλα οκ.

gtl
24-09-08, 19:51
βρε παιδιά, αφού έχει βγει ανακοίνωση αναβάθμισης των bras. γιατί το ζαλίζουμε το θέμα?
σε λίγες μέρες θα είναι όλα οκ.

Δεν γράφει όμως τίποτα για Θεσσαλονίκη, ενώ αναφέρεται πράγματι σε εργασίες που θα επηρεάσουν τις υπηρεσίες σε Αττική, Φθιώτιδα, Ιωάννινα κ.ο.κ. Αυτό με προβλημάτισε.

ΥΓ: Εντωμεταξύ το δίκτυο σέρνεται σε άθλια επίπεδα (30 και 60kilobytes - ούτε καν σύνδεση των 768k!)

zeta
24-09-08, 20:08
Δεν γράφει όμως τίποτα για Θεσσαλονίκη, ενώ αναφέρεται πράγματι σε εργασίες που θα επηρεάσουν τις υπηρεσίες σε Αττική, Φθιώτιδα, Ιωάννινα κ.ο.κ. Αυτό με προβλημάτισε.

ΥΓ: Εντωμεταξύ το δίκτυο σέρνεται σε άθλια επίπεδα (30 και 60kilobytes - ούτε καν σύνδεση των 768k!)

αν δεν εχει βγει ανακοίνωση για θεσσαλονίκη, παρτε το 121 και δώστε το βλάβη, και ρωτείστε δηλαδή κιολας, να δειτε τι θα σας πουν.

Eskaz
24-09-08, 23:32
same here ουτε 100 kB/s από 8αρα απο σήμερα νομίζω

manoulamou
24-09-08, 23:44
Λετε να χω βυσμα στον Βουρλουμη; :p
Γιατι παρ ολο που λειπω τα πρωϊνα με τις ωρες και συνηθως κλεινω και το PC
ουτε αποσυνδεσεις ουτε αισθητη μειωση της ταχυτητας βλεπω στη Βωβοπολη...

Eskaz
25-09-08, 00:14
τί είναι το bras? αχχ 2 lazy να ψάχνω forum:P

gtl
25-09-08, 00:34
Τελικά όσοι έχουμε το πρόβλημα είμαστε όλοι από Θεσσαλονίκη και γενικότερα Μακεδονία, ή συναντάται και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας?

honda22
25-09-08, 14:34
τί είναι το bras? αχχ 2 lazy να ψάχνω forum:P

Δες στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος.

hotdog
25-09-08, 17:11
Τελικά από χθες το βράδυ επανήλθε στα συνηθισμένα επίπεδα το upload μου. Γύρω στα 23kb/s πιάνω. Ελπίζω την επόμενη φορά που θα πειράξουν κάτι στο δίκτυό τους να μην με σέρνουν για μια βδομάδα.
:nono:

manoulamou
25-09-08, 18:06
Το ζητουμενο ειναι μετα την ταλαιπωρια να βλεπεις
διαφορα προς το καλυτερο ... :)

enakos
25-09-08, 18:43
καλα σημερα σκιζει η ΟΤΕΝΕΤ κατεβαζω κατι εμαιλ σε γραμμη 2mb κατονομα με την τρελη ταχυτητα των 10kb/s ειπα και εγω μηπως φταιει το gmail αλλα το κακο ειναι γενικο...ΣΚΙΖΕΙ ΓΑΤΕΣ Ο ΟΤΕ επιτυχημένη επιλογή έκανα που ξαναγύρισα στον ΟΤΕ


χα χα χα χα
με για μου

manoulamou
25-09-08, 19:20
Άλλα λεει στο προφιλ σου ομως ... :) μηπως σ εκδικουνται ;

Αστροβασίλης
26-09-08, 21:44
Πάτρα 2Μβιτ με διοδο ούτε 90Κ/s. Δήλωσα βλάβη θα δείξει.

greatst
26-09-08, 21:55
Πάτρα 2Μβιτ με διοδο ούτε 90Κ/s. Δήλωσα βλάβη θα δείξει.

Κατερίνη 1Mbit, σε δοκιμαστικό κατέβασμα από ftp.ntua.gr ~70Kbyte/sec. Νορμάλ πράγματα.

STARJOHN
26-09-08, 22:06
Και εδω απο χθες to ανοιγμα το σελιδων ειναι αργο ξαφνικα.

pan.nl
26-09-08, 22:27
Και εδω απο χθες to ανοιγμα το σελιδων ειναι αργο ξαφνικα.

Μια απ'τα ίδια κι εδώ.

netsales
27-09-08, 12:13
Τις τελευταιες 2 βδομαδες και σε εμενα εχει πεσει γενικα η αποδοση.

manoulamou
27-09-08, 20:59
Και εδω απο χθες to ανοιγμα το σελιδων ειναι αργο ξαφνικα.
Στην Αρτεμιδα Aττικης - Λούτσα) ή Ηλειας - Κουμουθέκρα;:hmm:

Τις τελευταιες 2 βδομαδες και σε εμενα εχει πεσει γενικα η αποδοση.
Η Altec φταιει ... :p

jimiol
27-09-08, 21:41
Στην Αρτεμιδα Aττικης - Λούτσα) ή Ηλειας - Κουμουθέκρα;:hmm:

Η Altec φταιει ... :p

Και εμενα μια απο τα ίδια εχει πεσει τις τελευταιες 2 βδομαδες ... :(

gtl
27-09-08, 23:03
Το πρόβλημα συμπληρώνει εβδομάδα. Σπουδαία η "σιγουριά" της Otenet σε σύγκριση με τους "αναξιόπιστους" εναλλακτικούς. Σύντομα θα δηλώσω βλάβη (αν και το φαινόμενο μάλλον δεν είναι μεμονωμένο) για να δω αν το ίδιο ισχύει με το "σίγουρο support" σε σχέση με εκείνο των εναλλακτικών. Καλά να πάθω που βλακωδώς θεώρησα ότι πληρώνοντας διπλάσια τιμή θα έχω την αντίστοιχη ποιότητα υπηρεσιών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.