PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέρακας και απουσία ΟΤΕ



Alda
20-09-08, 14:28
Μετακόμοισα από Αγ. Παρασκευή στον γέρακα... μιλάμε για απόσταση 10 λεπτά. κοντά στο καρφούρ για όσους ξέρουν. Πήρα στον ΟΤΕ για γραμμή κτλ και για νετ που χρειάζομαι και μου λένε ότι δεν υπάρχουν γραμμές ΟΤΕ εδώ και δε ξέρουν πότε... ΠΟΥ ΖΩ? ΣΕ ΚΑΝΑ ΑΚΡΙΤΙΚΟ ΝΗΣΙ? ΤΙ Μ#$@@#Σ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ;
έλεος δηλαδή... ξέρει κανείς αν μπορώ να έχω νετ με κάποιο άλλο τρόπο; έχω τώρα το internet on the go το στικάκι αλλά με αυτό δε κάνω δουλειά... οι ταχύτητες και η σταθερότητα στις όποιες ταχύτητες είναι αστείες...

STARJOHN
20-09-08, 16:15
Βαλε εναλακτικο παροχο καλυπτετε η περιοχη σου απο ολους.

DSLaManiaC
20-09-08, 16:39
Αν κατάλαβα καλά του είπαν πως δεν υπάρχουν ζεύγη για να του δώσουν.

Οπότε δε τον σώζει κανένας εναλλακτικός.

Alda
20-09-08, 17:41
Μου είπαν ότι το καφαο είναι τίγκα και πρέπει να κάνουν αναβάθμιση κάποτε... ότι να ναι... υπάρχει κάποια εταιρία που δίνει ίντερνετ μέσω δορυφορικού πιάτου από τις καινούριες; οπως η ον τελεκομ ή κάποια άλλη; ή χρειάζονται γραμμή τηλεφώνου;

DSLaManiaC
21-09-08, 11:51
http://broadband.hellas-sat.net/default.php :)

greekmika
22-09-08, 12:32
Μία φίλη μου μόλις μετακόμισε Γέρακα και έκανε αίτηση με την Forthnet :hmm:...τώρα η κτ παίζει με τον ΟΤΕ, η και αυτή θα περιμένει για να σερφάρει...

Vosk0z
22-09-08, 14:50
Στο Καρφούρ ?! Έπεσες μάλλον σε άτυχη χρονική στιγμή ..

Πέρασες κάτω από το αυλάκι (Σταυρός) και αναγκαστικά θα υποστείς τις συνέπεις :p

Alda
22-09-08, 15:41
τι σημαίνει αυτό;

Vosk0z
25-09-08, 12:47
Σημαίνει πως ακόμα οι υποδομές στην Αν.Αττική και ιδιαίτερα στα Μεσόγαια που είμαστε εμείς είναι ακόμα στα μπεϊμπιλίνα ή αλλιώς αν θες, ακόμα δεν έχουν αρχίσει να περπατάνε..

Φαντάσου, μένω κάτω από την Λαυρίου, στο Φούρεσι Γλυκών Νερών (Α/Κ Γέρακα), κοντά σε εσένα δλδ, και τα στατς τις γραμμής μου είναι ικανοποιητικά (είμαι από τους τυχερούς). Πολλοί όμως που μένουν πάνω απο την Λαυρίου, έχουν χάλια στατς.

Κοινώς, όλες οι περιοχές μετά τον Σταυρό, στην πλειονότητά τους (Γλυκά Νερά, Παλλήνη, Κορωπί - Κάντζα [μην πάω παρακάτω] -αν κάνω λάθος διορθώστε με-) είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο σε ό,τι αφορά την ευρυζωνικότητα και βγάζουν συχνά - πυκνά προβλήματα.

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ακόμα και το θέμα (άτιμε Σουφλιά :p) της ένταξης κάποιων περιοχών - οικισμών στο σχέδιο πόλης που φρενάρει κάπως την εξάπλωση των bytes .. :whistle:

andreasermones
25-09-08, 12:54
το θεμα ειναι φιλε μου να τους πιεσεις...κανε και μια αναφορα στην εεττ!!οσο για το δορυφορικο νετ δε λεω καλο ειναι αλλα σκεψου οτι δεν κανει για ονλαιν γκειμινγκ γιατι τα πινγκ του ειναι τεραστια....οσο για τον εξοπλισμο ειναι πανακριβος να τον αγορασεις....

ultraxmode
25-09-08, 15:39
Οι ταχύτητες του δορυφορικού είναι 1mbps και 512kbps.. οπότε... Internet On the Go..

Άλλοι φτιάχνουν οπτικές ίνες στις χώρες τους και άλλοι ακόμα δεν έχουν DSL ΜΕΣΑ σε μεγάλες πόλεις.. α ρε Ελλάντα..

hel
25-09-08, 15:40
Μου είπαν ότι το καφαο είναι τίγκα και πρέπει να κάνουν αναβάθμιση κάποτε... ότι να ναι... υπάρχει κάποια εταιρία που δίνει ίντερνετ μέσω δορυφορικού πιάτου από τις καινούριες; οπως η ον τελεκομ ή κάποια άλλη; ή χρειάζονται γραμμή τηλεφώνου;

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=185799&page=8 Tα ίδια και σε Άλιμο.

Καλύτερα δεν κοιτάς προς 3G μεριά; Είναι πιο φθηνά.
30 E το μήνα http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=LbGbrPJ2LgcTLc7Kw3L4whZGTbZZtfPqpmjBWLdhQKqHLQrTJkDw!1656510296?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L89_contract_plan_index&serviceCategory=InternetOnTheGo&catID=0b0f42bb801f8a75&breadcrumbTitle=COSMOTE+Internet+On+The+Go
για 7.5 / 1 .

Alda
30-09-08, 19:30
τελικά με καλύπτει το ιδιόκτητο δίκτυο της φορθνετ οπότε έκανα αίτηση κτλ. ελπίζω να πάνε όλα καλά

baskon
30-09-08, 19:36
Αντε καλη τυχη..

Spanos
30-09-08, 19:40
τελικά με καλύπτει το ιδιόκτητο δίκτυο της φορθνετ οπότε έκανα αίτηση κτλ. ελπίζω να πάνε όλα καλά

Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος κανείς δε πρόκειται να σε καλύψει. Ο μάγος εμφανίζει κάλυψη σύμφωνα με το φάσμα αριθμοδότησης και οχι σύμφωνα με τα διαθέσιμα ζεύγη. Δηλαδή βάζεις το νούμερο τηλεφώνου, κοιτάει που ανήκεις και αν υπάρχει εκει εγκατεστημένο DSLAM σου εμφανίζει κάλυψη.

ubuntubu
30-09-08, 19:48
Τα "ιδιόκτητα" δίκτυα ,λειτουργούν μέσω των γραμμών του ΟΤΕ.

VirusSnake
01-10-08, 21:06
Τα "ιδιόκτητα" δίκτυα ,λειτουργούν μέσω των γραμμών του ΟΤΕ.



παρολαυτα η φορθνετ μπορει να εχει νοικιασμενο socket :whistle:

chrisyah
01-10-08, 21:08
παρολαυτα η φορθνετ μπορει να εχει νοικιασμενο socket :whistle:


Τι εννοείς ?

Στα ΚΑΦΑΟ ?

nkats_99
01-10-08, 21:14
Δυστυχώς φίλε μου αν δεν έχει γραμμες ο ΟΤΕ στο καφάο κανένας πάροχος δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει!

lewton
01-10-08, 21:19
παρολαυτα η φορθνετ μπορει να εχει νοικιασμενο socket :whistle:
Ναι, αλλά αν πάρει γραμμή να πάει να παίξει τζόκερ μετά. Σίγουρα θα κερδίσει.

VirusSnake
01-10-08, 21:21
απο οτι εχω ακουσει η φορθνετ εχει συγκεκριμενο αριθμο καπαρωμένων γραμμων, ανεξαρτητα με την διαθεσιμοτητα του οτε εξου και ο ορος ''ιδιοκτητο δικτυο'' κατι που βεβαια δεν ισχυει με αλλους εναλλακτικους

chrisyah
01-10-08, 21:23
A

Εντάξει τότε....

sdikr
01-10-08, 21:27
απο οτι εχω ακουσει η φορθνετ εχει συγκεκριμενο αριθμο καπαρωμένων γραμμων, ανεξαρτητα με την διαθεσιμοτητα του οτε εξου και ο ορος ''ιδιοκτητο δικτυο'' κατι που βεβαια δεν ισχυει με αλλους εναλλακτικους


το τι έχεις ακούσει με το ruo έχει τρομέρη διαφόρα............

lewton
01-10-08, 21:28
απο οτι εχω ακουσει η φορθνετ εχει συγκεκριμενο αριθμο καπαρωμένων γραμμων, ανεξαρτητα με την διαθεσιμοτητα του οτε εξου και ο ορος ''ιδιοκτητο δικτυο'' κατι που βεβαια δεν ισχυει με αλλους εναλλακτικους
Το πιο βασικό λάθος στην πρότασή σου είναι οι τελευταίες οκτώ λέξεις. Ισχύουν ακριβώς τα ίδια για όλους τους εναλλακτικούς.

Κατά τα άλλα, και η υπόλοιπη πρόταση λάθος είναι. :p

Alda
02-10-08, 19:04
μου ήρθε ένα ες εμ ες... από φορθνετ και μου λέει αυτός είναι ο τηλ αριθμός σας και χρησιμοποιείστε τον για να δείτε σε τι φάση είναι η εξέλιξη της γραμμής σας...



02/10/2008 16:50 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

02/10/2008 16:50 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

02/10/2008 16:50 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

@ ADSLgr.com All rights reserved.