PDA

Επιστροφή στο Forum : UPDATE ΣΤΟ NETFASTER



SV2CBM
21-09-08, 11:10
Σήμερα το πρωί περίπου στίς 9 εγινε UPDATE Από V 1.28 Σέ 1.30
Εγινε καί σε Αλους ?

Please enter correct password for Administrator Access. Thank you.

We suggest that you use Internet Explorer 5.5 or above at a minimum of 1024x768 resolution.

Copyright © 2007 Intracom All rights reserved.

FIRMWARE VERSION: 1.30.A (Jun 9 2008 16:37:50)

gzoulias
21-09-08, 11:13
Ναι, κι εγώ το ίδιο firmware έχω, αλλά δεν ξέρω πότε έγινε update

SV2CBM
21-09-08, 11:22
Μετά από REFRESH Στό Router


Status:

Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
G.992.5 (ADSL2+)
G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
993 (Kbps.)

Down Stream
14859 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
11 dB
11 dB

Attenuation
10 dB
24 dB

gadoulis
21-09-08, 14:41
Πως γίνεται να κάνω update? εμένα έχει 1.28Α

gzoulias
21-09-08, 14:43
Πως γίνεται να κάνω update? εμένα έχει 1.28Α

Θα το κάνουν μόνοι τους τις επόμενες μέρες

gadoulis
21-09-08, 18:15
δεν γίνεται να το κάνω εγώ?

gzoulias
21-09-08, 18:23
Γίνεται. Μέσα στις ρυθμίσεις του ρούτερ έχει επιλογή για ανανέωση του firmware.

Θα πρέπει να κατεβάσεις το αντίστοιχο αρχείο από το site της Netfaster και μετά να το εγκαταστήσεις.

Αλλά γιατί βιάζεσαι; Άστους να το κάνουν αυτοί (αν δεν το έχουν κάνει ήδη και σε σένα), γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά όταν θα κάνουν κι εκείνοι αυτή τη διαδικασία, αν την έχεις κάνει πρώτα εσύ...

radiodj105
21-09-08, 18:53
Γίνεται. Μέσα στις ρυθμίσεις του ρούτερ έχει επιλογή για ανανέωση του firmware.

Θα πρέπει να κατεβάσεις το αντίστοιχο αρχείο από το site της Netfaster και μετά να το εγκαταστήσεις.
Αμ... δε που γίνεται!
Η netfaster δεν έχει site. 'Εχει η ιντρακόμ, που μάλιστα αυτό αναφέρει και το ρούτερ όταν επιλέξεις update firmware.

Στο site η Intrakom δεν δίνει κανένα update.
Ειδικά για το netfaster το έδωσε ΜΟΝΟ στην HOL που η HOL κάνει update στα ρούτερ μας εξ'άποστάσεως.

manoulamou
21-09-08, 19:11
Το Netfaster ειναι ο διαδοχος του παναθλιου Jetspeed???
Ειναι και για το adsl2;
:evil:

radiodj105
21-09-08, 19:18
Το Netfaster ειναι ο διαδοχος του παναθλιου Jetspeed???
Ειναι και για το adsl2;
:evil:

Είναι! Για καλή μου τύχη έχω βρει ένα πολύ καλό παιδί από την Ιντρακόμ για υποστήριξη, αφού η υποστήριξη της HOL για το νετφαστερ είναι από κακή, έως ανύπαρκτη. Η υποστήριξη είναι του στιλ: "βγάλτε το από την πρίζα, μετρήστε από μέσα σας ώς το 7 και ξαναβάλτε το".

gadoulis
23-09-08, 15:11
έκανε και μένα update 1.31Α ιούλιος

radiodj105
24-09-08, 19:30
Και σε εμένα έγινε σήμερα!

user12345
24-09-08, 20:08
Το ίδιο και σε μένα, σήμερα απόγευμα (Θεσσαλονίκη, Α Τούμπα) από 1.28 σε FIRMWARE VERSION: 1.31.A

greenarrow
24-09-08, 23:13
Αντιθέτως εγώ παραμένω στο 1.28Α....:down:

radiodj105
26-09-08, 13:46
Δυστυχώς, παρά τα update, ακόμα δεν έχουν προσθέσει κάποια λειτουργία για προώθηση κλήσης (και ούτε και βλέπω να προσθέτουν ποτέ).

giorgos_gr
26-09-08, 20:55
Σήμερα έγινε κι εμένα η αναβάθμιση και επιτέλους δέχομαι και εισερχόμενες στο Linksys spa921 με i-call

DaveMurray
28-09-08, 00:33
Runtime Code Version:
1.31.A (Jul 7 2008 15:53:21)


και σε εμένα, αλλά το πότε έγινε, δεν το πρόσεξα.... Το θέμα είναι, ότι εντάξει, καινούριο firmware, αλλά ποιός τους δίνει το δικαίωμα, χωρίς να ρωτήσουν, αυθαίρετα (στην περίπτωση πάντα που το κάνουν από την HOL) να κάνουν update το firmware χωρίς την συγκατάθεση του χρήστη, χωρίς να το γνωρίζει; Εμένα ποιός μπορεί να μου εγγυηθεί 100% πως δεν έχουν πλήρη πρόσβαση στο router μου και στην ιδιωτική μου ζωή; Με ποιό δικαίωμα διαχειρίζονται (για την αναβάθμιση ομιλώ) τους τερματικούς εξοπλισμούς των πελατών τους; Γιατι χάνεται η ελευθερία της ΕΠΙΛΟΓΗΣ; Αν κάνουν ένα site όπου θα είναι τα διαθέσιμα firmwares, για να έχει ο ίδιος ο χρήστης το δικαίωμα να διαλέγει το τι θα κάνει.... (ως γνωστόν (και από την λιγοστή πείρα που έχω με 2,3 άλλα routers), ένα αναβαθμισμένο firmware πολλές φορές δεν διορθώνει προβλήματα, αλλά κάποιες φορές τα αυξάνει... Όπως συμβαίνει πολλές φορές ο συγχρονισμός να μην είναι ο ίδιος, πχ με ένα παλιότερο frmware μπορεί να πιάσεις πιο υψηλή ταχύτητα κλειδώματος, και με ένα καινούριο χειρότερη... και πολλά άλλα μπορεί να συμβαίνουν). Το βρίσκω ιδιαιτέρως ενοχλητικό αυτό (σε περίπτωση πάντα επαναλαμβάνω που το κάνει η HOL, και όχι αυτόματα το ίδιο το router...γιατί παίζει και αυτό, αλλά και πάλι θα έπρεπε να το είχαν γραμμένο στο manual, να ξέρουμε.... - Αν δεν ξέρεις πότε, και πως γίνεται στο router σου, βράστα, κλάψτα...)

Τέλος μια απορία... Αν έχω Interleaver Depth: Disabled είναι καλό;

radiodj105
28-09-08, 11:41
'Ολη η έννοια της HOL είναι να μπει στην προσωπική σου ζωή και να δει ποια site επισκέπτεσαι!
'Ελεος ρε φίλε. Δεν είναι το μπακάλικο της γωνίας. Μια αναβάθμιση σου κάνουν και τίποτα παραπάνω.

DaveMurray
28-09-08, 18:19
Με ρώτησαν; ΟΧΙ. Ξέρω αναπάσα στιγμή τι γίνεται στον ΤΕΡΜΑΤΙΚΟ εξοπλισμό που πλήρωσα/πληρώνω; *ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ=ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ*. ΟΧΙ. Έχω το δικαίωμα της επιλογής και της διαχείρησης της συσκευής μου; ΟΧΙ. Λάθος αναφέρω πως ενα firmware δεν έρχεται πάντα για να διορθώσει, και πολλές φορές χαλάει; Ε αυτό μπορεί να έχει γίνει και με άλλους "αναβαθμισμένους" τυχερούς. Όπως έγινε και σε εμένα... Μείωση συγχρονισμού 2mbit (στην είδη υπάρχουσα χάλια γραμμή, αλλα χωρίς αποσυνδέσεις δόξα το θεο του 41att και των 11-6 snr, (πέφτει και πιο κάτω, αλλά αραιά...).... Με το 1.28 Α όλα ήταν καλύτερα. Συγχρονισμός μέχρι τα 8800 (είδα ένα όμορφο πρωινό και 9100 αλλά βιάστηκα να χαρώ...) Ε αυτή η αλλαγή με ΤΣΑΝΤΙΣΕ... Ας πάρουν χαμπάρι οι κύριοι τις ΗΟL, ότι θα πρέπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ να επεμβαίνουν με οποιοδήποτε τρόπο στις τερματικές συσκευές των χρηστών, των ιδιοκτησιών τους, και αντί να διορθώσουν, να χαλούν.... Τους παίρνω τηλέφωνο τους ζητώ επίμονα να με ξαναγυίσουν στο παλιό (μιας και δεν γνωρίζω από που θα βρώ το 1.28 Α) πάντα κόσμια, μου τα μασαγαν, δεν έχω ενημέρωση, ενημέρωσα πως έχετε βλάβη αποσυχρονισμού, λες και οι δύσμοιροι τεχνικοί έχουν το μαγικό ραβδί να διορθώσουν την χάλια γραμμή μου, λες και μποεύν να φτιάξουν το ΑΧΡΗΣΤΟ καλώδιο του ΟΤΕ, λες και ότι κα δω διαφορά... Θα με μεταφέρουν με ακτίνες ποιο κοντά στο DSLAM; Θα πουν εσύ θόρυβε, εσύ βροχή, εσύ ηλεκτρομαγνητικέ παλμέ και παρεμβολή, μην κάνεις κακό του παιδιού, άστον... Είναι για γέλια και για κλάματα αυτό που κάνουν.... Για ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.... Εφύγα από τον Π-ΟΤΕ θέλωντας να βρώ καλύτερες μέρες, καλύτερη αντιμετώπιση, φθηνότερη τιμή (αυτό ευτυχώς το έχουν... και δεν πληρώνω χρυσό αυτό που δεδομένου της γραμμής μου δεν θα έχω ΠΟΤΕ) Αλλά τα 2mbit-ia είναι πολλά.... Και θα έπρεπε να ειδοποιούν, να ενημερώνουν, να ανακοινώνουν πριν κάποια ενέργεια... Να έχει την επιλογή Ο ΠΕΛΑΤΗΣ..... Απαράδεκτο λοιπόν... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ....

guzel
05-10-08, 23:48
εγινε και εμενα 1.31. δεν νομιζω ομως να γινεται update απο το ιντερνετ αυτοματα ..πως ειναι δυνατον να εγινε αναβαθμιση και να μην χαθηκε καμια ρυθμιση ουτε να εγινε ρεσταρτ ουτε τπτ...

δεν ξερω τι ειναι το 1.31 παντως δεν εγιινε αναβαθμιση.. ισως ειναι κατι αλλο...

cosmos
23-10-08, 09:50
Στα σίγουρα, στην 1.31 έχουν λύσει το πρόβλημα του dyndns.

Alex_Under
31-10-08, 18:54
Παρακάτω θα βρείτε τα αρχεία για την αναβάθμιση του Firmware του Netfaster IAD στην έκδοση 1.31Α.
Τα αρχεία πάρθηκαν από το CD - HOL Double Play Οδηγίες Εγκατάστασης που υπήρχε μέσα στο κουτί του router, όπως το παρέλαβα προχτές.
Τα αρχεία χωρίζονται σε ANNEX A και ANNEX B για PSTN και ISDN συνδέσεις αντίστοιχα.
Το αρχείο ANNEX A έχει δοκιμαστεί αφού με αυτό αναβάθμισα εγώ το δικό μου router από την έκδοση 1.27

http://rapidshare.com/files/159362937/NetFasteR-Annex_A_-_FW1_31_A.rar
http://rapidshare.com/files/159362938/NetFasteR-Annex_B_-_FW1_31_B.rar


Υ.Γ. Φυσικά αυτονόητο είναι ότι δεν ευθύνομαι σε καμία περίπτωση για τυχόν λάθη ή βλάβες που προκύψουν από κακή χρήση ή από άλλους αστάθμητους παράγοντες :rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.