PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλό attenuation



Sofos
22-09-08, 11:16
Καλησπέρα σας, θέλω να σας παρουσιάσω το εξής θέμα:

Μέχρι και πρίν 1 μήνα είχα connex, εγώ και ένας φίλος μου που μένει στο διπλανό ακριβώς σπίτι, και το attenuation της γραμμή και των 2 ήταν 65! Πρίν 1 μήνα μπήκα στο ιδιόκτητο της forthnet και το attenuation έπεσε στο 47 σε εμένα, ενώ στο φίλο μου, που συνέχισε να έχει connex, παρέμεινε στο 65! Που ωφείλεται αυτή η μεγάλη διαφορά; Τι μπορεί να κάνει; Στον ΟΤΕ του λένε ότι είναι λόγω της απόστασης και δεν αλλάζει, και δεν δέχονται επιχειρήματα του στύλ μα...στην forthnet δίπλα έχει 47! Τι κάνουμε λοιπόν;

LOUKAS32
22-09-08, 11:42
καλησπερα,

βασικα ο φιλος να ελεγξει καλωδιοση, να φωναξει τεχνικο οπως και εγω (2 φορες) να μετρηση ο τεχνικος ΚΑΦΑΟ και ΟΤΕ και κατανεμητη (Ετσι επραξα εγω) και τελικα στην δικη μου περιπτωση ηταν το ΜΟΔΕΜ ΛΟΛ.

πες στον φιλο σου να ποσταρει παραπανω στοιχεια της γραμμης του.

Δηλαδη να μπει στο router του και να κανει copy paste.

Sofos
22-09-08, 12:54
καλησπερα,

βασικα ο φιλος να ελεγξει καλωδιοση, να φωναξει τεχνικο οπως και εγω (2 φορες) να μετρηση ο τεχνικος ΚΑΦΑΟ και ΟΤΕ και κατανεμητη (Ετσι επραξα εγω) και τελικα στην δικη μου περιπτωση ηταν το ΜΟΔΕΜ ΛΟΛ.

πες στον φιλο σου να ποσταρει παραπανω στοιχεια της γραμμης του.

Δηλαδη να μπει στο router του και να κανει copy paste.

Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα, και εγώ είχα τα ίδια στατιστικά με connex! οπότε δεν φταίει η καλωδίωση ούτε το μόντεμ!!!

LOUKAS32
22-09-08, 13:00
τι SNR παιζει ι φορτθνετ????

με το siemens δεν ειναι στην φορθνετ? αρα παιζει ρολο ισως το μοδεμ

Sofos
22-09-08, 13:09
Lingksys Wag200g στην Forthnet και Sagem 1540 (και Wag200g) sto OTE! Το signal einai gurw sto 6!

ultraxmode
22-09-08, 15:36
Είναι μαγειρέματα.. πιστεύω..

Κάποιοι δεν έχουν πόρτες και προσπαθούν να χωρέσουν όλοι.. (ΟΤΕ σε αυτη την περίπτωση...)

προσωπική μου γνώμη...

baskon
22-09-08, 15:41
μηπως στον Οτε το mode ήταν G.DMT λόγω χαμηλης ταχυτητας(Ησουν στο 1-2 προφανως?) και στη φορθνετ είναι ADSL2+ ?
Βεβαια και παλι δε δικαιολογειται τοσο μεγαλη διαφορα στο Attenuation..Αντε να ήταν 5 db θα δικαιολογουταν λόγω διαφορετικου προτυπου συγχρονισμου...

nnik
22-09-08, 15:54
Το ίδιο συνέβη και σε εμένα στη δεύτερη γραμμή μου από 38 στον ΟΤΕ πήγε στο 32 στη Φόρθνετ.
Προφανώς το ατεν. έχει σχέση και με το DSLAM που είσαι συνδεδεμένος.

ultraxmode
22-09-08, 16:00
Το DSLAM σε αυτή την περίπτωση είναι το ίδιο.. και κανονικά θα έπρεπε του ΟΤΕ να είναι καλύτερο σε attenuation γιατί είναι ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ στον πελάτη..

Πάντα πρέπει να υπολογίζεται η απόσταση της ΣΥΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ του εκάστοτε παρόχου με το DSLAM του ΟΤΕ, λόγω του οτι το DSLAM του ΟΤΕ ειναι ΠΑΝΤΑ πιό κοντά..

ΕDIT : εσύ παίζεις με τί ταχύτητα αυτή τη στιγμή και με τί attenuation ? SNR ?

Sofos
22-09-08, 16:23
μηπως στον Οτε το mode ήταν G.DMT λόγω χαμηλης ταχυτητας(Ησουν στο 1-2 προφανως?) και στη φορθνετ είναι ADSL2+ ?
Βεβαια και παλι δε δικαιολογειται τοσο μεγαλη διαφορα στο Attenuation..Αντε να ήταν 5 db θα δικαιολογουταν λόγω διαφορετικου προτυπου συγχρονισμου...

Στον ΟΤΕ και τα δύο ήταν στο 1mbit..και στην Forthnet 24 (6.8)! Ναι απλά αυτό που έγινε πάει λίγο κόντρα σε λογική! Σε συνδυασμό με τα το θέμα του attenuation, σταμάτησαν πλήρως και οι αποσυνδέσεις (+κλειδώνω στα 6.8 με 6 ...όσο πάει κλειδώνω και πιο πάνω)!

Να σημειώσω επίσης ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ όταν ρώτησα για μεγαλύτερη ταχύτητα (στα 4) μου είπαν ούτε να το σκέφτομαι! Ότι το 1 είναι ήδη υπερ αρκετό για την γραμμή μου! Και να που κλειδώνω πολύ πιο πάνω 6 - με upload 1020!

LOUKAS32
22-09-08, 16:25
ε τωρα και εσυ περιμενεις ο ΟΤΕ στο ψηφιακο να σου πει κατι? καλυτερα που πηγες 4νετ.

odys2008
22-09-08, 16:31
Πολύ πιθανόν να σου άλλαξαν ζεύγος καλωδίων κατά την μετάβαση στην forthnet και σε αυτό που σε βάλανε έτυχε να είναι καλύτερο. Θα μπορούσε να συμβεί και το αντίθετο ;)

LOUKAS32
22-09-08, 16:32
Πολύ πιθανόν να σου άλλαξαν ζεύγος καλωδίων κατά την μετάβαση στην forthnet και σε αυτό που σε βάλανε έτυχε να είναι καλύτερο. Θα μπορούσε να συμβεί και το αντίθετο ;)

++ :oneup:

nnik
22-09-08, 17:05
Πολύ πιθανόν να σου άλλαξαν ζεύγος καλωδίων κατά την μετάβαση στην forthnet και σε αυτό που σε βάλανε έτυχε να είναι καλύτερο. Θα μπορούσε να συμβεί και το αντίθετο ;)

Θα μπορούσε αλλά συμβαίνει συνήθως η καλή εκδοχή.

Sofos
22-09-08, 17:40
Δηλαδή να φοβάμαι μπας και με ξαναφέρουν στο παλιό ζεύγος;

odys2008
22-09-08, 17:41
Αν αλλάξεις εταιρία LLU τότε θα πιθανόν να στο αλλάξουν, αλλιώς δεν αλλάζει

@ ADSLgr.com All rights reserved.