PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιηση Conn-x!



petaloudaki
22-09-08, 14:02
Ένας γνωστός μου έχει πάρει το connex μέσω τηλεφώνου στο 134. Ήρθε το πακέτο αλλά στο χαρτί μέσα εκεί που έπρεπε να λέει το User ID και το Συνθηματικό πελάτη για να κάνω ενεργοποίηση δεν γράφει τίποτα.Μόνο ένα κωδικό Otenet γράφει που δεν μου χρησιμέυει κάπου. Πήρα στο 134 , μου είπαν να πάρω στο κατάστημα που έγινε η σύνδεση αλλά η σύνδεση έγινε στο 134! Πήρα Οτενετ μου δώσανε άλλα 4 τηλέφωνα αλλά κανένας δεν ξέρει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστονα πο 3 φορές στο καθένα. Τι να κάνω ρε παιδιά.. Δεν βγαίνει ακρη..

lil_gusta
22-09-08, 14:12
Ένας γνωστός μου έχει πάρει το connex μέσω τηλεφώνου στο 134. Ήρθε το πακέτο αλλά στο χαρτί μέσα εκεί που έπρεπε να λέει το User ID και το Συνθηματικό πελάτη για να κάνω ενεργοποίηση δεν γράφει τίποτα.Μόνο ένα κωδικό Otenet γράφει που δεν μου χρησιμέυει κάπου. Πήρα στο 134 , μου είπαν να πάρω στο κατάστημα που έγινε η σύνδεση αλλά η σύνδεση έγινε στο 134! Πήρα Οτενετ μου δώσανε άλλα 4 τηλέφωνα αλλά κανένας δεν ξέρει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστονα πο 3 φορές στο καθένα. Τι να κάνω ρε παιδιά.. Δεν βγαίνει ακρη..
Χμμμ, μήπως χρησιμοποιείς αρχικά τα username/password otenet για να μπεις
στη σελίδα ενεργοποίησης του internet σου?
Ώστε να βάλεις μετά ό,τι username/passowrd θέλεις?

Zer0c00L
22-09-08, 14:17
αν διαβασεις φιλε μου τις οδηγιες και δεις στην σελιδα τους θα βρεις τον τροπο που θα ενεργοποιησεις.

LOUKAS32
22-09-08, 14:19
εαν δεν εχει συνθηματικο παρτους ΤΗΛ

Zer0c00L
22-09-08, 14:38
η προσωρινη ενεργοποιηση απο οσο θυμαμαι απο παλια που ημουν πελατης εβαζες
ονομα χρηστη
otenet@otenet.gr
κωδικο
otenet

εμπαινες μετα στο http://my.otenet.gr
και εκει παταγες στο ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ.

οπου συμπληρωνες τα στοιχεια σου.

blugosi
22-09-08, 15:30
αν διαβασεις φιλε μου τις οδηγιες και δεις στην σελιδα τους θα βρεις τον τροπο που θα ενεργοποιησεις.

+1....

petaloudaki
22-09-08, 15:42
Στις οδηγίες τουλάχιστον δεν αναφέρει κάτι για την ενεργοποίηση!
Σε άλλες συνδέσεις που έχω ενεργοποιήσει πάλι του ΟΤΕ έπρεπε να βάλεις το User Id και το συνθηματικό πελάτη. Εξαλλου αυτά ζητάει, ενώ εγώ δεν τα έχω. Και δεν μου τα δίνει κανείς γιατί δεν ειναι αρμοδιότητα τους και καλά.

LOUKAS32
22-09-08, 15:43
134? 1242 ? call them

odys2008
22-09-08, 15:45
Πάρε στο 121 και πες τους το εφόσον στο 134 δεν στο δίνουν. Εμένα πάντως από το τηλέφωνο μου τους είχαν πεί και μετά ήρθε το πακέτο όπου αναγράφονταν και εκεί. Θα βρείς άκρη ;)

Zer0c00L
22-09-08, 17:07
οπου και να παρει τηλεφωνο δεν θα του πουν τιποτα απλα θα χρεωθει κλησεις τιποτα παραπανω.

οπως αναφερα πιο πανω περιεχει οδηγιες το πακετο

αν και παλι δεν καταλαβαινει ας μπει με τα στοιχεια otenet@otenet.gr ως username και otenet ως password
μετα ας ανοιξει τον browser και ας δει τα

http://www.otenet.gr
http://my.otenet.gr
http://www.otenet.gr/hd/

λιγο αναζητηση δεν κανει κακο σε κανεναν.

LOUKAS32
22-09-08, 17:11
οπου και να παρει τηλεφωνο δεν θα του πουν τιποτα απλα θα χρεωθει κλησεις τιποτα παραπανω.

οπως αναφερα πιο πανω περιεχει οδηγιες το πακετο

αν και παλι δεν καταλαβαινει ας μπει με τα στοιχεια otenet@otenet.gr ως username και otenet ως password
μετα ας ανοιξει τον browser και ας δει τα

http://www.otenet.gr
http://my.otenet.gr
http://www.otenet.gr/hd/

λιγο αναζητηση δεν κανει κακο σε κανεναν.

+1 :worthy:

Zer0c00L
22-09-08, 17:18
+1 :worthy:
τα + η τα - δεν λενε τιποτα φιλε μου καποτε πρεπει να μαθουμε αν ψαχνουμε λιγο απο μονοι μας και να μην τα περιμενουμε ολα ετοιμα στο πιατο μας απο αλλους.

η αναζητηση σε αυτο το ΑΠΟΛΥΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ που λεγεται GOOGLE (http://www.google.com) βοηθαει και παντα βρισκεις λυσεις στα προβληματα σου.

χωρις παρεξηγηση (δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα) αλλα το λεω γιατι βλεπω συχνα και ισχυει το παραπανω.

δεν λεω σε κανεναν να μην ζητησει την βοηθεια ειτε εδω ειτε οπουδηποτε αλλου εφοσον δεν εχει βρει πρωτα μονος του λυσεις στο προβλημα που εχει (ανθρωποι ειμαστε παντογνωστες δεν ειμαστε).

eeee
22-09-08, 17:29
Μπαινεις στη http://my.otenet.gr/ και πατωντας ενεργοποιηση ζηταει κωδικο πελατη και συνθηματικο κωδικος πελατη ειναι ο κωδικος οτενετ που λεει στην αποδειξη, τωρα αν δεν εχει συνθηματικο παιρνεισ στο 8011135555 τους λες το κωδικο και σου δημιουργουν ενα συνθηματικο

odys2008
22-09-08, 17:39
Zerocool και loukas32 διαβάστε επιτέλους λίγο τι λέει η κοπέλα


Ήρθε το πακέτο αλλά στο χαρτί μέσα εκεί που έπρεπε να λέει το User ID και το Συνθηματικό πελάτη για να κάνω ενεργοποίηση δεν γράφει τίποτα.Μόνο ένα κωδικό Otenet γράφει που δεν μου χρησιμέυει κάπου.

Οπότε πρέπει να πάρει τηλέφωνο στην otenet ή στο 121. Σταματήστε λοιπόν τις εξυπνάδες με τα google και τα +1. Τι να το κάνει το myotenet tools όταν δεν έχει το συνθηματικο πελάτη για να μπει?

Zer0c00L
22-09-08, 18:02
Zerocool και loukas32 διαβάστε επιτέλους λίγο τι λέει η κοπέλα



Οπότε πρέπει να πάρει τηλέφωνο στην otenet ή στο 121. Σταματήστε λοιπόν τις εξυπνάδες με τα google και τα +1. Τι να το κάνει το myotenet tools όταν δεν έχει το συνθηματικο πελάτη για να μπει?

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν το παιζω ουτε εξυπνος ουτε παντογνωστης για να μην παρεξηγηθω απλα αν εκανε ενα κοπο ο φιλος/η να δει το μηνυμα μου και αφου κανει τα αρχικα να δει τις σελιδες θα εβλεπε τι ΠΡΕΠΕΙ δηλαδη (ΚΩΔΙΚΟ ΠΕΛΑΤΗ και ΣΥΝΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΕΛΑΤΗ)να εχει στα χερια του/ης και μετα να κανει τις υπολοιπες κινησεις εφοσον χρειαζεται.

αρα μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα εδω περα και φαντασου οτι αυτα ειναι παλια σχετικα αν διαβασεις πιο κατω.

δεν σου δινουν τετοια στοιχεια απο την εποχη που ημουν εγω πελατης της (2003) τοτε ΟΤΕΝΕΤ ισχυε αυτο που λεω βαζει μεσω του WEB INTERNFACE του ρουτερ της τα στοιχεια τα παρακατω :
ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ (otenet@otenet.gr) και ΚΩΔΙΚΟ (otenet)

και μετα ανοιγει την σελιδα τους http://my.otenet.gr και κανεις ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ

αυτα που πρεπει να της εχουν δωσει ειναι ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΕΛΑΤΗ δεν θυμαμαι κατι αλλο να θελει.



ΣΥΝΔΡΟΜΗ OnDSL HOME (ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΕ ή ΟΤΕShop)
ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
ΝΕOΣ ΠΕΛΑΤΗΣ

1. Συνδεθείτε με το ADSL modem σας, χρησιμοποιώντας για User name το "otenet@otenet.gr" και για Password το "otenet".
2. Επισκεφθείτε την σελίδα http://my.otenet.gr .
3. Επιλέξτε "Ενεργοποίηση" και ακολουθείστε τις οδηγίες του site. Ο Κωδικός Πελάτη που θα σας ζητηθεί, σας έχει επικοινωνηθεί από τον πωλητή του OTE/OTEShop κατά την αγορά του OnDSL HOME, το Συνθηματικό Πελάτη το επιλέξατε εσείς τη στιγμή της αγοράς.
4. Αφού έχετε επιλέξει το Όνομα Πρόσβασης (User name) και τον Kωδικό Πρόσβασης (Password) της Συνδρομής σας, μπορείτε να αποσυνδεθείτε από το Ιnternet.
5. Eπανασυνδεθείτε στο Ιnternet χρησιμοποιώντας το Όνομα Πρόσβασης (User name) που επιλέξατε συνοδευόμενο από το επίθεμα "@otenet.gr" και τον Kωδικό Πρόσβασης (Password) που επιλέξατε.

πηγη : http://www.otenet.gr/hd/

takisch
22-09-08, 18:09
Παιδιά έτσι είχε γίνει και με εμένα.
Μου ήρθε το κουτί αλλά χωρίς κωδικό πελάτη και password.
Μήπως όταν έκανες την τηλεφωνική αίτηση τους είπες το username και το pass
και δεν το θυμάσαι?
Πήρα τηλέφωνα αλλά δεν μου το έδιναν από το τηλέφωνο.
Πήρα σε ένα ΟΤΕshop που είχα μια γνωστή κοπέλα και μου τα έδωσε.
Μήπως θα πρέπει να πας σε ΟΤΕshop με την ταυτότητα και κανένα λογαριασμό
τηλεφώνου?
Μετά μπαίνεις στην σελίδα που σου λένε παραπάνω και κάνεις ενεργοποίηση.


ΥΓ Να συμπληρώσω ότι εμένα δεν είχε ούτε απόδειξη μαζί
για να ξέρω τουλάχιστον τον κωδικό πελάτη

Zer0c00L
22-09-08, 18:11
Μπαινεις στη http://my.otenet.gr/ και πατωντας ενεργοποιηση ζηταει κωδικο πελατη και συνθηματικο κωδικος πελατη ειναι ο κωδικος οτενετ που λεει στην αποδειξη, τωρα αν δεν εχει συνθηματικο παιρνεισ στο 8011135555 τους λες το κωδικο και σου δημιουργουν ενα συνθηματικο

ακριβως ετσι.

αν και δυσκολο οχι ομως απιθανο να μην τα εχουν δωσει τα στοιχεια.

FuS
22-09-08, 19:02
Έχεις τον κωδικό πελάτη (ή κωδικό otenet). Παίρνεις στο 801-11-35555 και παίρνεις το συνθηματικό.

Μετά μπαίνεις στο web interface του router σου και στα ISP settings βάζεις ως username otenet@otenet.gr και σαν pass το otenet (case sensitive).

Μπαίνεις στο my.otenet.gr και πας στην ενεργοποίηση. Εισάγεις κωδικό otenet και συνθηματικό.
Κάνεις activate την συνδρομή και μετά σοιυ ζητά username/password (τα δικά σου) να εισάγεις.
Τα βάζεις.

Τέλος πας στο router και στα ISP settings βάζεις το username σου και pass
(το username με κατάληξη ........@otenet.gr)

αυτό είναι όλο ΑΛΛΑ όπως πολύ σωστά είπε ο zerocool, όλα αναγράφονται μέσα στις οδηγίες.
Έχουμε δικαιώματα αλλά έχουμε και υποχρεώσεις, ε; ;)

LOUKAS32
22-09-08, 19:04
και εαν δεν τα πηρε οντος ολα αυτα τι κανει το παιδι?

τεσπα καλα ξεμπερδεματα.

enwsitis21
22-09-08, 19:05
Ένας γνωστός μου έχει πάρει το connex μέσω τηλεφώνου στο 134. Ήρθε το πακέτο αλλά στο χαρτί μέσα εκεί που έπρεπε να λέει το User ID και το Συνθηματικό πελάτη για να κάνω ενεργοποίηση δεν γράφει τίποτα.Μόνο ένα κωδικό Otenet γράφει που δεν μου χρησιμέυει κάπου. Πήρα στο 134 , μου είπαν να πάρω στο κατάστημα που έγινε η σύνδεση αλλά η σύνδεση έγινε στο 134! Πήρα Οτενετ μου δώσανε άλλα 4 τηλέφωνα αλλά κανένας δεν ξέρει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστονα πο 3 φορές στο καθένα. Τι να κάνω ρε παιδιά.. Δεν βγαίνει ακρη..

Υπάρχει και το εξής σενάριο.
Ο γνωστός σου να είναι παλιός πελάτης της ΟΤΕΝΕΤ, και στον ήδη καταχωρημένο κωδικό πελάτη να έχει αγοραστεί νέο προϊόν και για αυτό να μήν υπάρχει συνθηματικό πελάτη.
Αν ο κωδικός otenet ξεκινά από 20 ή 21 ή 22 και είναι δεκαψήφιος, τότε είναι ο κωδικός πελάτη.
Όπως σου έχουνε πεί άλλα άτομα πρέπει να καλέσεις στο 801-11-35555 για να δημιουργηθεί νέο συνθηματικό πελάτη.
Τα υπόλοιπα πιστεύω τα γνωρίζεις.

FuS
22-09-08, 19:06
Πάρε στο 121 και πες τους το εφόσον στο 134 δεν στο δίνουν. Εμένα πάντως από το τηλέφωνο μου τους είχαν πεί και μετά ήρθε το πακέτο όπου αναγράφονταν και εκεί. Θα βρείς άκρη ;)

Καλά τι του λες του ανθρώπου; :hmm:

Να πάρει στην βλαβοληψία (121) για να του δώσουν το συνθηματικό ;)

Μετά βγαίνουν και μερικοί και παραπονιούνται για τις μεγάλες "ουρές" στα cc... :down:

enwsitis21
22-09-08, 19:18
Καλά τι του λες του ανθρώπου; :hmm:

Να πάρει στην βλαβοληψία (121) για να του δώσουν το συνθηματικό ;)

Μετά βγαίνουν και μερικοί και παραπονιούνται για τις μεγάλες "ουρές" στα cc... :down:

Καλά..αυτό ήταν το αποκορύφωμα.
Από την άλλη οι " στατιστικολόγοι " των cc νοιάζονται για την ποσοτική εξυπηρέτηση και η ποιότητα πάει περίπατο.

petaloudaki
22-09-08, 19:53
Όλα αυτά εντάξει... Μπορώ να μπώ στο my.otenet.gr κανονικότατα και χωρίς να γράψω τίποτα άλλο! Εκεί όμως που πάω να κάνω ενεργοποιήση θέλει Συνθηματικό πελάτη και Κωδικός Πελάτη.
Ωραία αυτά τα δύο εμένα στην απόδειξη που είχε μέσα το κουτί είναι ΚΕΝΑ! Δεν τα έχουν εκτυπώσει. Είναι απαραίτητα και χωρίς αυτά δεν γίνεται κατι. Τα otenet@otenet.gr και otenet δεν τα δέχεται φυσικά στο my.otenet.gr γιατί δεν είναι για εκεί , εκεί θέλει συγκεκριμένα τα δικά μου στοιχεία για να δώσω μετά δικά μου username και password και να ενεργοποιηθεί.

Και οι οδηγίες του κουτιού δεν έχουν να κάνουν με το πρόβλημα μου..

takisch
22-09-08, 19:58
Το ίδιο που έπαθα και γω.
Πάρε στο 801... που σου είπαν και αν δεν σου δώσουν ρώτησέ τους τι μπορείς να κάνεις.:hmm:

FuS
22-09-08, 20:15
Όλα αυτά εντάξει... Μπορώ να μπώ στο my.otenet.gr κανονικότατα και χωρίς να γράψω τίποτα άλλο! Εκεί όμως που πάω να κάνω ενεργοποιήση θέλει Συνθηματικό πελάτη και Κωδικός Πελάτη.
Ωραία αυτά τα δύο εμένα στην απόδειξη που είχε μέσα το κουτί είναι ΚΕΝΑ! Δεν τα έχουν εκτυπώσει. Είναι απαραίτητα και χωρίς αυτά δεν γίνεται κατι. Τα otenet@otenet.gr και otenet δεν τα δέχεται φυσικά στο my.otenet.gr γιατί δεν είναι για εκεί , εκεί θέλει συγκεκριμένα τα δικά μου στοιχεία για να δώσω μετά δικά μου username και password και να ενεργοποιηθεί.

Και οι οδηγίες του κουτιού δεν έχουν να κάνουν με το πρόβλημα μου..

άκουσε, είναι απλό. Πες μου από που αγόρασες το conn-x να σου πω από που θα πάρεις τον κωδικό πελάτη.

eeee
22-09-08, 20:38
Ένας γνωστός μου έχει πάρει το connex μέσω τηλεφώνου στο 134. Ήρθε το πακέτο αλλά στο χαρτί μέσα εκεί που έπρεπε να λέει το User ID και το Συνθηματικό πελάτη για να κάνω ενεργοποίηση δεν γράφει τίποτα.Μόνο ένα κωδικό Otenet γράφει που δεν μου χρησιμέυει κάπου. Πήρα στο 134 , μου είπαν να πάρω στο κατάστημα που έγινε η σύνδεση αλλά η σύνδεση έγινε στο 134! Πήρα Οτενετ μου δώσανε άλλα 4 τηλέφωνα αλλά κανένας δεν ξέρει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τουλάχιστονα πο 3 φορές στο καθένα. Τι να κάνω ρε παιδιά.. Δεν βγαίνει ακρη..
στο πρωτο post λες οτι εχει κωδικο Otenet που δε χρησιμέυει κάπου! αυτος ειναι ο κωδικος πελατη!!!

FuS
22-09-08, 21:01
στο πρωτο post λες οτι εχει κωδικο Otenet που δε χρησιμέυει κάπου! αυτος ειναι ο κωδικος πελατη!!!

Γεια σου ρε eeeeee τσακάλι :oneup:

Χαμπάρι δεν πήρα εγώ :p

Οπότε νομίζω ότι το θέμα είναι λήξαν
(και απορώ που πήρε ΤΟΣΟ διάσταση :hmm: )

Zer0c00L
22-09-08, 21:09
αυτο ειπα και εγινα κακος

πριν ρωτησουμε κατι πρεπει να εχουμε εξαντλησει καθε πιθανοτητα να βρουμε λυση

το πρωτο βημα ειναι να διαβαζουμε αυτο που λενε οι πληροφορικαριοι R.T.F.M (οδηγιες χρησης ελληνικα)

μετα χρησιμοποιουμε το http://www.google.com

και μετα ρωταμε τους αλλους χρηστες σε φορουμς.

αλλα δεν πειραζει οταν θα χρεωνουν την βοηθεια τοτε θα βαλουμε μυαλο (ερχεται ο καιρος που θα πληρωνεται για απλες ερωτησεις)

ο χρονος ειναι χρημα.

petaloudaki
22-09-08, 21:09
Τελικά βρήκα άκρη μέσω γνωστού του γνωστού του ..... που δουλευει σε oteshop. Ο κωδικός Οτενετ δεν έχει να κάνει τελικά με τίποτα απο αυτά. απλά αυτός που είχε εκδόσει την απόδειξη που έλεγε τα στοιχεία μου δεν είχε εκτυπώσει τα στοιχεια που χρειάζονταν γιατί δεν ήταν έτοιμη η σύνδεση μου τότε που στάλθηκε. Το θέμα είναι ότι πήρα πραγματικά πάνω απο 20 τηλέφωνα και σε τουλάχιστον 5 διαφορετικούς αριθμούς και κανείς δεν ήξερε. Και το μόνο που χρειαζόταν ήταν να μπουν στο σύστημα τους και να μου τα δώσουν.

Zer0c00L
22-09-08, 21:18
για αυτο ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις.

αλλη φορα να προτιμας το 134 η το OTESHOP προς αποφυγη δυσαρεστων εκπληξεων.

Τελος καλο ολα καλα.

petaloudaki
22-09-08, 21:22
Ευχαριστώ πολύ όλους..

Zer0c00L
22-09-08, 21:27
σιγα ευχαριστημενοι ειμαστε αφου βρηκες λυση στο προβλημα σου.

odys2008
22-09-08, 23:12
Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ, ίσως ήμουν λίγο απότομος Zerocool. Καλά κάνατε και είπατε να δεί όντως τα προφανή η κοπέλα, γιατί πολλές φορές το λάθος είναι μπροστά στην μύτη μας. Απλά το είχε πεί η κοπέλα στο πρώτο μύνημα. Τέσπα όλα καλά λοιπόν αφού το πρόβλημα λύθηκε

Zer0c00L
22-09-08, 23:18
Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ, ίσως ήμουν λίγο απότομος Zerocool. Καλά κάνατε και είπατε να δεί όντως τα προφανή η κοπέλα, γιατί πολλές φορές το λάθος είναι μπροστά στην μύτη μας. Απλά το είχε πεί η κοπέλα στο πρώτο μύνημα. Τέσπα όλα καλά λοιπόν αφού το πρόβλημα λύθηκε

κανενα προβλημα ουδεμια παρεξηγηση.

takisch
23-09-08, 07:10
Τελικά βρήκα άκρη μέσω γνωστού του γνωστού του ..... που δουλευει σε oteshop. Ο κωδικός Οτενετ δεν έχει να κάνει τελικά με τίποτα απο αυτά. απλά αυτός που είχε εκδόσει την απόδειξη που έλεγε τα στοιχεία μου δεν είχε εκτυπώσει τα στοιχεια που χρειάζονταν γιατί δεν ήταν έτοιμη η σύνδεση μου τότε που στάλθηκε. Το θέμα είναι ότι πήρα πραγματικά πάνω απο 20 τηλέφωνα και σε τουλάχιστον 5 διαφορετικούς αριθμούς και κανείς δεν ήξερε. Και το μόνο που χρειαζόταν ήταν να μπουν στο σύστημα τους και να μου τα δώσουν.

Τελικά είχα δίκιο. Μόνο με γνωστούς πλέον κάνεις δουλειά στο Ελλάντα:hmm:

enwsitis21
23-09-08, 12:26
Τελικά είχα δίκιο. Μόνο με γνωστούς πλέον κάνεις δουλειά στο Ελλάντα:hmm:

Ειδικά στο Σουφλί takisch, πρέπει να το ξέρεις καλά εσύ.

Zer0c00L
23-09-08, 12:47
ειδικα στις "απομονωμενες περιοχες" εντος και εκτος αθηνων οντως πρεπει να εχεις γνωστο στον ΟΤΕ αλλιως σε βλεπω με "φερεσυχνο" αρα παπαλα η xDSL.

ελατε ρε πως κανετε ετσι απο το 2013 θα εχουμε σιγα σιγα ολοι οπτικες ινες.

υπομονη θελει μεχρι τοτε βεβαια ξερετε το απαραιτητο λαδακι (φακελακι) στον ΟΤΕ και ολα λυνονται δια μαγειας.

χεχε

takisch
23-09-08, 13:35
ειδικα στις "απομονωμενες περιοχες" εντος και εκτος αθηνων οντως πρεπει να εχεις γνωστο στον ΟΤΕ αλλιως σε βλεπω με "φερεσυχνο" αρα παπαλα η xDSL.

ελατε ρε πως κανετε ετσι απο το 2013 θα εχουμε σιγα σιγα ολοι οπτικες ινες.

υπομονη θελει μεχρι τοτε βεβαια ξερετε το απαραιτητο λαδακι (φακελακι) στον ΟΤΕ και ολα λυνονται δια μαγειας.

χεχε

Όχι και έτσι ρε παιδιά. Στην επαρχία είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.
Είναι όλοι γνωστοί και δεν χρειάζεται να λαδώσεις.:nono:
Βέβαια ευκολότερα μαθαίνεις και ποιοι λαδώνονται. Οπότε δεν ψάχνεσαι δεξιά αριστερά.
Το θέμα είναι άμα έχεις δίκιο να μην υποκύπτεις αλλά να μαλώνεις για το δίκιο σου.
Τελικά σε βαριούνται (σκέφτονται και ότι δεν θα βγάλουν φράγκο) και βρίσκεις άκρη.;)
Ποιο πολύ νομίζω το συναντάς στις μεγάλες πόλεις αυτό.

Zer0c00L
23-09-08, 16:22
Όχι και έτσι ρε παιδιά. Στην επαρχία είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.
Είναι όλοι γνωστοί και δεν χρειάζεται να λαδώσεις.:nono:
Βέβαια ευκολότερα μαθαίνεις και ποιοι λαδώνονται. Οπότε δεν ψάχνεσαι δεξιά αριστερά.
Το θέμα είναι άμα έχεις δίκιο να μην υποκύπτεις αλλά να μαλώνεις για το δίκιο σου.
Τελικά σε βαριούνται (σκέφτονται και ότι δεν θα βγάλουν φράγκο) και βρίσκεις άκρη.;)
Ποιο πολύ νομίζω το συναντάς στις μεγάλες πόλεις αυτό.

κρατα και λιγο τα προσχηματα...λολ

goevra55
23-09-08, 16:52
Για να γινει ενεργοποιηση του connex πρεπει να δοθει στο 1242 το πιν που ειναι 14ψηφιο και βρισκετα στο κουτι οδηγιων κατω απο το cd.Στην συνεχεια διδεται το username και το password.Στην συνεχεια τα εισαγουμε στον υπολογιστη οπως γραφουν οι οδηγιες.Δυστυχως αυτα δεν εινα γραμμενα στις οδηγιες και ειναι λογικο πολλοι να μπερδευονται.

maik
23-09-08, 18:20
Για να γινει ενεργοποιηση του connex πρεπει να δοθει στο 1242 το πιν που ειναι 14ψηφιο και βρισκετα στο κουτι οδηγιων κατω απο το cd.Στην συνεχεια διδεται το username και το password.Στην συνεχεια τα εισαγουμε στον υπολογιστη οπως γραφουν οι οδηγιες.Δυστυχως αυτα δεν εινα γραμμενα στις οδηγιες και ειναι λογικο πολλοι να μπερδευονται.

Δυστυχως θα πρεπει να σιωπουμε αν δεν ξερουμε για να μην αμολαμε κοτσανες.

FuS
24-09-08, 01:42
Για να γινει ενεργοποιηση του connex πρεπει να δοθει στο 1242 το πιν που ειναι 14ψηφιο και βρισκετα στο κουτι οδηγιων κατω απο το cd.Στην συνεχεια διδεται το username και το password.Στην συνεχεια τα εισαγουμε στον υπολογιστη οπως γραφουν οι οδηγιες.Δυστυχως αυτα δεν εινα γραμμενα στις οδηγιες και ειναι λογικο πολλοι να μπερδευονται.

..τι είναι αυτά που λες; :crazy: :crazy:

Ποιο pin 14ψήφιο; Έναν κωδικό πελάτη (ή αλλιώς κωδικό οτενετ) έχεις και το συνθηματικό. Τίποτα άλλο.

Το username και το password εσύ τα κάνεις activate στο my.otenet.gr αφού ενεργοποιήσεις την ondsl σου και αυτό θα γίνει αφού εισάγεις κωδικό πελάτη και συνθηματικό.
(για να έχεις πρόσβαση στο internet, πας στο web interface του router σου και βάζεις τα dummy στοιχεία ως εξής: username: otenet@otenet.gr , pass: otenet )

Και τέλος πας στο web interface του router σου και εισάγεις το username/pass
(ή μέσω του CD αν προτιμάς έτσι).
Οι οδηγίες αναγράφουν τα πάντα.
Επίσης σε κάθε (νομίζω σε όλα) cd υπάρχει σε κάποιο folder αρχείο *.pdf όπου είναι το manual του router αν χρειαστεί να κάνεις καμιά ρύθμιση στα win ή στο OS σου.

Και να ξεκαθαρίσουμε. Το 1242 ΔΕΝ έχει καμία σχέση με κωδικούς παντός τύπου, usernames κλπ. Το έχω δει και αλλού αυτό γι' αυτό το αναφέρω. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω παρατηρήσει κάποια (4, πιο συγκεκριμένα) συνεργαζόμενα δίκτυα να στέλνουν πελάτες για κωδικούς στο 1242 αντί για το 801-11-97200 :whistle:
Και δεν είναι βλάβες. Βλαβοληψία είναι το 121. Το 1242 είναι help desk για παραμετροποίηση εξοπλισμού. Και βοήθεια στην εγκατάσταση (όσο είναι εφικτό αυτό). Και μόνο.

enwsitis21
24-09-08, 17:01
..τι είναι αυτά που λες; :crazy: :crazy:

Ποιο pin 14ψήφιο; Έναν κωδικό πελάτη (ή αλλιώς κωδικό οτενετ) έχεις και το συνθηματικό. Τίποτα άλλο.

Το username και το password εσύ τα κάνεις activate στο my.otenet.gr αφού ενεργοποιήσεις την ondsl σου και αυτό θα γίνει αφού εισάγεις κωδικό πελάτη και συνθηματικό.
(για να έχεις πρόσβαση στο internet, πας στο web interface του router σου και βάζεις τα dummy στοιχεία ως εξής: username: otenet@otenet.gr , pass: otenet )

Και τέλος πας στο web interface του router σου και εισάγεις το username/pass
(ή μέσω του CD αν προτιμάς έτσι).
Οι οδηγίες αναγράφουν τα πάντα.
Επίσης σε κάθε (νομίζω σε όλα) cd υπάρχει σε κάποιο folder αρχείο *.pdf όπου είναι το manual του router αν χρειαστεί να κάνεις καμιά ρύθμιση στα win ή στο OS σου.

Και να ξεκαθαρίσουμε. Το 1242 ΔΕΝ έχει καμία σχέση με κωδικούς παντός τύπου, usernames κλπ. Το έχω δει και αλλού αυτό γι' αυτό το αναφέρω. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω παρατηρήσει κάποια (4, πιο συγκεκριμένα) συνεργαζόμενα δίκτυα να στέλνουν πελάτες για κωδικούς στο 1242 αντί για το 801-11-97200 :whistle:
Και δεν είναι βλάβες. Βλαβοληψία είναι το 121. Το 1242 είναι help desk για παραμετροποίηση εξοπλισμού. Και βοήθεια στην εγκατάσταση (όσο είναι εφικτό αυτό). Και μόνο.

Στη σελίδα http://my.otenet.gr εκτός της ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ υπάρχει και η ΕΓΓΡΑΦΗ.
Εάν ο πελάτης έχει αγοράσει σύνδεση ορισμένου χρόνου τότε χρησιμοποιεί το PIN το οποίο του έχει δωθεί από το σημείο πώλησης.
Σε καμία περίπτωση όμως το PIN δέν έχει σχέση με την υποστήριξη από το 1242, ότι πρόβλημα υπάρχει αρμόδιο να δώσει λύση είναι το helpdesk του ΟΤΕ 801-11-35555 ( πρώην ΟΤΕΝΕΤ ).

greekmika
24-09-08, 19:36
Ακριβώς...Το 1242 δεν έχει σχέση με τους κωδικούς, όλα αυτά είναι θέμα της ΟΤΕΝΕΤ και το τηλέφωνο είναι αυτό που δόθηκε και παραπάνω..το 1242 θα βοηθήσει μόνο στην περίπτωση που έχει κπ πρόβλημα στο πως να μεταφέρει τον κωδικό που έφτιαξε μέσα στο modem και γενικα για ρυθμίσεις αυτού (παραμετροποίηση) όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι γράφοντες

........Auto merged post: greekmika πρόσθεσε 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για να γινει ενεργοποιηση του connex πρεπει να δοθει στο 1242 το πιν που ειναι 14ψηφιο και βρισκετα στο κουτι οδηγιων κατω απο το cd.Στην συνεχεια διδεται το username και το password.Στην συνεχεια τα εισαγουμε στον υπολογιστη οπως γραφουν οι οδηγιες.Δυστυχως αυτα δεν εινα γραμμενα στις οδηγιες και ειναι λογικο πολλοι να μπερδευονται.

Ειλικρινα έχω απορία,..μιας και έχεις Conn-x...εσύ δηλαδή πως έκανες ακριβώς ενεργοποίηση??? Με τον τροπο που αναφέρεις???
(επειδλή δεν παίζει να έγινε κτ τέτοιο...να φανταστώ ότι σε βοήθησε άλλος στο συγκεκριμένο θέμα της ενεργοποίησης?):rolleyes:

LKGR
25-09-08, 15:06
Γεια σε όλους! Ως νέο μέλος στο site δεν έχω προλάβει να δω αναλυτικά όλα τα topic και δεν ξέρω αν η ερώτηση που θα σας κάνω έχει ξαναειπωθεί.

Είχα πακέτο ΟΤΕΝΕΤ onDSL και τώρα έχω connx. Γνωρίζετε αν μέσω καταστήματα Γερμανού γίνεται η ενργοποίησή του; Εμένα μου είχαν πει ότι σε λίγες μέρες θα έχω ίντερνετ και έχει περάσει αρκετός καιρός και τπτ. Όταν παίρνω στο 121 μου βρίσκουν την αίτηση μου. Αυτό σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί και ότι υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο ή μήπως ο Γερνανός στην τελική δε μου έκανε ενεργοποίηση;

greekmika
25-09-08, 15:11
Γεια σε όλους! Ως νέο μέλος στο site δεν έχω προλάβει να δω αναλυτικά όλα τα topic και δεν ξέρω αν η ερώτηση που θα σας κάνω έχει ξαναειπωθεί.

Είχα πακέτο ΟΤΕΝΕΤ onDSL και τώρα έχω connx. Γνωρίζετε αν μέσω καταστήματα Γερμανού γίνεται η ενργοποίησή του; Εμένα μου είχαν πει ότι σε λίγες μέρες θα έχω ίντερνετ και έχει περάσει αρκετός καιρός και τπτ. Όταν παίρνω στο 121 μου βρίσκουν την αίτηση μου. Αυτό σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί και ότι υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο ή μήπως ο Γερνανός στην τελική δε μου έκανε ενεργοποίηση;

Είχες otenet και απλά έκανες αλλαγή σε conn-x? ή είχες παλαιότερα otenet...είχες διακόψει και απλά τώρα έκανες νέα αίτηση από την αρχή για το conn-x?

Αν απλά έκανες αλλαγή, τότε μπορείς να έχεις και το ίδο username και password που είχες με την otenet...Αν θες να δεις αν έγινε η αλλαγή και αν έχεις ενεγοποιηθεί μίλησε με το 134...πάντως έχω ξαανκούσει προβλήματα κατά την αλλαγή από otenet σε conn-x...αλλά αφορούν κυρίως ταχύτητα και οι πειρπτώσεις δεν είναι πολλές! (όσες έχω ακούσει εγώ τουλάχιστον)

maik
25-09-08, 17:29
Η otenet δεν υφισταται πια σαν εταιρεαι, κατ επεκταση δεν υπαρχει και onDsl. Οσα υπηρχαν πριν την συγχωνευση με τον ΟΤΕ με την ληξη τους μετατρεπονται αυτοματα σε conn-x. Εκτος αν ζητησει κατι αλλο ο πελατης.
Τα τελευταια πακετα onDsl kit πουληθηκαν τελος Απριλιου 2008.

FuS
25-09-08, 17:47
Στη σελίδα http://my.otenet.gr εκτός της ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ υπάρχει και η ΕΓΓΡΑΦΗ.
Εάν ο πελάτης έχει αγοράσει σύνδεση ορισμένου χρόνου τότε χρησιμοποιεί το PIN το οποίο του έχει δωθεί από το σημείο πώλησης.
Σε καμία περίπτωση όμως το PIN δέν έχει σχέση με την υποστήριξη από το 1242, ότι πρόβλημα υπάρχει αρμόδιο να δώσει λύση είναι το helpdesk του ΟΤΕ 801-11-35555 ( πρώην ΟΤΕΝΕΤ ).

Ναι, οκ, αλλά μιλώ καθαρά για conn-x και conn-x είναι μόνο με κωδικό πελάτη & συνθηματικό.
14ψήφιο pin είχαν μόνο κάτι trial πέρυσι απ' όσο θυμάμαι.

LKGR
29-09-08, 16:37
Είχες otenet και απλά έκανες αλλαγή σε conn-x? ή είχες παλαιότερα otenet...είχες διακόψει και απλά τώρα έκανες νέα αίτηση από την αρχή για το conn-x?

Αν απλά έκανες αλλαγή, τότε μπορείς να έχεις και το ίδο username και password που είχες με την otenet...Αν θες να δεις αν έγινε η αλλαγή και αν έχεις ενεγοποιηθεί μίλησε με το 134...πάντως έχω ξαανκούσει προβλήματα κατά την αλλαγή από otenet σε conn-x...αλλά αφορούν κυρίως ταχύτητα και οι πειρπτώσεις δεν είναι πολλές! (όσες έχω ακούσει εγώ τουλάχιστον)

Το έλυσα το θέμα ύστερα από πολύ κόπο! Βρέθηκε κάποιος με λίγο φιλότιμο και μου εξήγησε ότι δεν ισχύουν οι παλιοι κωδικοί πρόσβασης και ότι είναι δεσμευμένοι από την οτενετ! Έτσι δημιουργησα καινουριους, όπου μέσα στο username έβαλα πάλι την κατάληξη @otenet.gr γιατί αλλιώς πάλι δεν μπορείς να συνδεθείς!Ούτε αυτό ήξεραν να μου πουν τόσο καιρό από τα τηλέφωνα "εξυπηρέτησης:clap:"!

@ ADSLgr.com All rights reserved.