PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL στον Άγιο Στέφανο



Chriskill
22-09-08, 17:03
Γεια και χαρά σε όλους σας. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Έχει κανένας σύνδεση στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στον Αγ. Στέφανο? Αν ναι, θα μπορούσα να έχω λεπτομέρειες? Αυτη τη στιγμή έχω forthnet double play ΑΡΥΣ και φυσικά πληρώνω και το πάγιο του ΟΤΕ. Αν αλλάξω στη HOL, η ποιότητα του τηλεφώνου μου πως θα είναι? Πόσες μέρες θα περιμένω για σύνδεση? Παρακαλώ βοηθήστε όσοι ξέρετε για Άγιο Στέφανο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

mastrogas
22-09-08, 17:48
Εγώ έκανα αίτηση για HOL double play full llu 24/1 στις 22 Αυγούστου και ολοκληρώθηκε η ενεργοποίηση στις 16 Σεπτεμβρίου !
Μου στείλανε το netfaster iad (PSTN) . Πρώτο θέμα και πιο σημαντικό είναι πως έχω τηλεφωνία VOIP ενώ μου είχαν πεί για PSTN !!!
Έχω συνεχείς αποσυνδέσεις και ταχύτητες γύρω στα 4mbps πρόβλημα .
Τέλος κάνω κάθε λίγο και λιγάκι reset στο router !
Κατά τα άλλα όλα καλά :lol: !!!
Για εμένα κράτα τηλέφωνο ΟΤΕ και κάνε μια σύνδεση για internet στην HOL για αρχή !
Ό,τι ερώτηση έχεις πες μου !

rftm
22-09-08, 20:39
Έχω HOL Double Play, όσον αφορά την μεταφορά από OTENET που είχα πρίν έκανα αίτηση στις 22/7 η ενεργοποίηση ήταν να γίνει στις 22/8 αλλά τελικά έγινε στις 18/8 με λίγες ώρες μόνο downtime. Αυτά στα +

Τώρα στα - μένω αρκετα μακρυά από το Τηλ. κέντρο της άνοιξης οπότε συγχρωνίζω στα 6-8 Mb down και 1 Mb up. Αυτό το πρόβλημα θα το έχω με όλους τους παρώχους οπότε άντε και το προσπερνάμε.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ενω ζήτησα Pots τηλεφωνία και με αυτή την δεζμεύση έκανα την αίτηση, Pots η Hol στην άνοιξη δέν έχει ακόμα, οπότε η τηλεφωνία είναι Voip και ένα/δύο reset την ημέρα θα τα κάνεις αμα θές τηλέφωνο.

Αν θες μόνο internet καλή είναι και η Hol αλλά για 2play περίμενε να βάλουνε και pots να έχεις το κεφάλη σου ήσυχο (Γνώμη μου).

mastrogas
22-09-08, 21:29
Έχω HOL Double Play, όσον αφορά την μεταφορά από OTENET που είχα πρίν έκανα αίτηση στις 22/7 η ενεργοποίηση ήταν να γίνει στις 22/8 αλλά τελικά έγινε στις 18/8 με λίγες ώρες μόνο downtime. Αυτά στα +

Τώρα στα - μένω αρκετα μακρυά από το Τηλ. κέντρο της άνοιξης οπότε συγχρωνίζω στα 6-8 Mb down και 1 Mb up. Αυτό το πρόβλημα θα το έχω με όλους τους παρώχους οπότε άντε και το προσπερνάμε.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ενω ζήτησα Pots τηλεφωνία και με αυτή την δεζμεύση έκανα την αίτηση, Pots η Hol στην άνοιξη δέν έχει ακόμα, οπότε η τηλεφωνία είναι Voip και ένα/δύο reset την ημέρα θα τα κάνεις αμα θές τηλέφωνο.

Αν θες μόνο internet καλή είναι και η Hol αλλά για 2play περίμενε να βάλουνε και pots να έχεις το κεφάλη σου ήσυχο (Γνώμη μου).

RFTM είσαι σίγουρος για την τηλεφωνία ? Σίγουρα δεν υποστηρίζει POTS ?
Γιατί μου είπαν πως υποστηρίζουν ?????:evil::evil:
Δεν την παλεύω με VOIP !!!Γιατί δεν μας λέγανε εξ αρχής πως υποστηρίζουν μόνο VOIP στην περιοχή μας , να ήμαστε όλοι ήσυχοι ?

nanas
23-09-08, 10:44
Έχω HOL Double Play, όσον αφορά την μεταφορά από OTENET που είχα πρίν έκανα αίτηση στις 22/7 η ενεργοποίηση ήταν να γίνει στις 22/8 αλλά τελικά έγινε στις 18/8 με λίγες ώρες μόνο downtime. Αυτά στα +

Τώρα στα - μένω αρκετα μακρυά από το Τηλ. κέντρο της άνοιξης οπότε συγχρωνίζω στα 6-8 Mb down και 1 Mb up. Αυτό το πρόβλημα θα το έχω με όλους τους παρώχους οπότε άντε και το προσπερνάμε.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ενω ζήτησα Pots τηλεφωνία και με αυτή την δεζμεύση έκανα την αίτηση, Pots η Hol στην άνοιξη δέν έχει ακόμα, οπότε η τηλεφωνία είναι Voip και ένα/δύο reset την ημέρα θα τα κάνεις αμα θές τηλέφωνο.

Αν θες μόνο internet καλή είναι και η Hol αλλά για 2play περίμενε να βάλουνε και pots να έχεις το κεφάλη σου ήσυχο (Γνώμη μου).

όταν λες voip εννοείς ότι για να πάρεις τηλέφωνο η συσκευή σου πρέπει να είναι συνδεδεμένη στο ρούτερ. αν την βάλεις σκέτη σε πρίζα ΟΤΕ δεν δίνει σήμα;
και τι εννοείς όταν λες θέλεις restart - αν έχεις ιντερνετ έχεις και τηλέφωνο.
btw η ποιότητα της τηλεφωνίας ακουστικά πώς είναι;

mastrogas
23-09-08, 10:51
όταν λες voip εννοείς ότι για να πάρεις τηλέφωνο η συσκευή σου πρέπει να είναι συνδεδεμένη στο ρούτερ. αν την βάλεις σκέτη σε πρίζα ΟΤΕ δεν δίνει σήμα;
και τι εννοείς όταν λες θέλεις restart - αν έχεις ιντερνετ έχεις και τηλέφωνο.
btw η ποιότητα της τηλεφωνίας ακουστικά πώς είναι;

Ναι έτσι δουλεύει το τηλέφωνο σε voip , αυτό εννόει , συνδέεις τα τηλέφωνα στο router . Όλες οι άλλες πρίζες είναι ''νεκρές'' !
Όσο για την ποιότητα της τηλεφωνίας εγώ προσωπικά εχω προβλήματα δεν μπορώ να μιλήσω πάνω από 5-6 λεπτά κλείνει μόνη της η γραμμή ! Αλλά σε εκείνα τα 5-6 λεπτά καλή είναι η τηλεφωνία :rolleyes:!!!

Chriskill
23-09-08, 11:36
Δηλαδή μιλάμε για προβλήματα γενικά ε?
8 Mbits MAX στην καλύτερη? Θα περιμένω αρκετά νομίζω.... Είναι και αυτή η Forthnet ρε παιδάκι μου.... Δεν βάζουν καμια γραμμη να γλυτώσω το πάγιο του ΟΤΕ :down:

mastrogas
23-09-08, 11:39
Δηλαδή μιλάμε για προβλήματα γενικά ε?
8 Mbits MAX στην καλύτερη? Θα περιμένω αρκετά νομίζω.... Είναι και αυτή η Forthnet ρε παιδάκι μου.... Δεν βάζουν καμια γραμμη να γλυτώσω το πάγιο του ΟΤΕ :down:

Την FORTHNET 3 χρόνια την περίμενα και κάθε φορά που ρώταγα μου λέγανε σε 2 μήνες θα έχουμε φέρει γραμμή !!!Ακόμη θα περίμενα...Βέβαια ίσως να ήταν και καλύτερα !!!:lol:!!!

Chriskill
23-09-08, 13:03
Ναι. Πλέον βγάλανε και από το site την "αναμενόμενη κάλυψη..." γιατι όλο αναβολές έπαιρνε. Για connx talk το σκεφτόμουν, αλλά νομίζω ότι είναι ακριβό + το πάγιο + όχι κινητά 60' + όχι διεθνή + ποιος άλλος ξέρει τι κρυφή χρέωση...

mastrogas
23-09-08, 13:15
Εμένα το conn-x έλεγε πως δεν με υποστηρίζει !!!Τι να σου πώ ?Εγώ πάντως τώρα που την πάτησα θα σου έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή και μετά να κάνεις κάποια κίνηση !;)

baskon
23-09-08, 13:22
Φιλε chriskill γιατι 8 mbit max?
Αποτι βλεπω αν τα στοιχεια που δινεις ειναι σωστα τότε εισαι αρκετα κοντα στο dslam..Οποτε Θα πιασεις αρκετα παραπανω από 8.Μη συγκρινεις τη γραμμη σου που εχει Attenuation 22 (αντε οταν πας στη Hol να ανεβει το πολυ στο 27-30 υπο φυσιολογικες συνθηκες)
με τις γραμμες των αλλων παιδιων που εχουν attenuation 40+ .
Ασε που εχεις και πολυ καλο Snr για 4αρα γραμμη.Θα πιασεις πιστευω ανετα 13-15 και ισως και παραπανω
Όσο για τη τηλεφωνια αν ειναι μονο VOIP και μενα δε θα με βολευε..

dikal
23-09-08, 14:07
Η ποιότητα της VOIP σε καλή γραμμή είναι κατά τη γνώμη μου ανώτερη από την POTS του ΟΤΕ. Το μειονέκτημά της είναι ότι αν δεν έχεις ρεύμα δεν έχεις τηλέφωνο. Αλλά πάλι πόσες φορές θα γίνει αυτό;

nanas
23-09-08, 14:52
1) αν βάλεις hol και μετά θες να διακόψεις απλά πληρώνεις 70 € και τέλος;
2) αυτή η διακοπή μπορεί να γίνει οποτεδήποτε;
3)πόσο περίπου κάνει να ενεργοποιηθεί μία γραμμή από ΟΤΕ σε HOL DOUBLE PLAY?

rftm
23-09-08, 22:44
RFTM είσαι σίγουρος για την τηλεφωνία ? Σίγουρα δεν υποστηρίζει POTS ?
Γιατί μου είπαν πως υποστηρίζουν ?????:evil::evil:
Δεν την παλεύω με VOIP !!!Γιατί δεν μας λέγανε εξ αρχής πως υποστηρίζουν μόνο VOIP στην περιοχή μας , να ήμαστε όλοι ήσυχοι ?

Δυστηχώς είμαι σίγουρος. Αν πας στο site της hol και βάλεις τηλ. απο το τηλ. κέντρο της Άνοιξης θα δεις ότι βγάζει μόνο 2play και adsl και όχι τηλεφωνια στις διαθέσιμες υπηρεσίες. Άλλο που μου έταζαν και σε μένα POTS. Τώρα υπομονή μέχρι να ερθει κανενας άλλος εναλακτικός η να κάνει αναβάθμιση Hol και να βάλει POTS.

mastrogas
24-09-08, 16:36
Δυστηχώς είμαι σίγουρος. Αν πας στο site της hol και βάλεις τηλ. απο το τηλ. κέντρο της Άνοιξης θα δεις ότι βγάζει μόνο 2play και adsl και όχι τηλεφωνια στις διαθέσιμες υπηρεσίες. Άλλο που μου έταζαν και σε μένα POTS. Τώρα υπομονή μέχρι να ερθει κανενας άλλος εναλακτικός η να κάνει αναβάθμιση Hol και να βάλει POTS.

rtfm πως σου φαίνοντε οι μετρήσεις μου ?

Interleaved Path CRC Error 2 69588
Interleaved Path FEC Correction 4 12316388
Attenuation 22 dB 46 dB
Noise Margin 10 dB -1 dB
Εσένα που κυμαίνονται αυτές οι μετρήσεις ?

archer1
24-09-08, 16:52
Αυτο με το snr γινοταν και σε μενα οσο είχα το netfaster. Αφου πηρα το fritz το οποιο εχει μονιμο snr γυρω στο 11 και αφου κατεβηκα σε ADSL2 ουτε αποσυγχρονισμοι ουτε τπτ!

mastrogas
24-09-08, 16:57
Αυτο με το snr γινοταν και σε μενα οσο είχα το netfaster. Αφου πηρα το fritz το οποιο εχει μονιμο snr γυρω στο 11 και αφου κατεβηκα σε ADSL2 ουτε αποσυγχρονισμοι ουτε τπτ!

To downstream ή το upstream snr είναι στο 11 ?
Και εγώ αναγκαστικα σε ADSL2 δουλεύω και είναι λίγο πιο σταθερό .
Πως πήρες το fritz? στο έστειλαν και έδωσες πίσω το netfaster ?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων rtfm !!
Και άλλη μια ερώτηση .. Στο τηλέφωνο πόση ώρα μίλας ?? Εγώ στα 5-6 λεπτά χάνω το σήμα και πέφτω στο απόλυτο κενό !!!

archer1
24-09-08, 17:09
To downstream ή το upstream snr είναι στο 11 ?
Και εγώ αναγκαστικα σε ADSL2 δουλεύω και είναι λίγο πιο σταθερό .
Πως πήρες το fritz? στο έστειλαν και έδωσες πίσω το netfaster ?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων rtfm !!
Και άλλη μια ερώτηση .. Στο τηλέφωνο πόση ώρα μίλας ?? Εγώ στα 5-6 λεπτά χάνω το σήμα και πέφτω στο απόλυτο κενό !!!

Το down! Ναι δινεις..παιρνεις! Οχι μιλάω κανονικά..:oneup:

rftm
24-09-08, 17:42
rtfm πως σου φαίνοντε οι μετρήσεις μου ?

Interleaved Path CRC Error 2 69588
Interleaved Path FEC Correction 4 12316388
Attenuation 22 dB 46 dB
Noise Margin 10 dB -1 dB
Εσένα που κυμαίνονται αυτές οι μετρήσεις ?

Καλά έχει να κάνει και με το πόσο καιρό εχεις να κάνεις reset τον router

Οι μετρήσεις μου στις 11 ώρες uptime:

ATM data rate Kbit/s 6524 928
Signal/Noise ratio dB 11 15
Line attenuation dB 41 23
Forward Error Correction 21978994
Cyclic Redundancy 55350

:whistle:

Βροχή τα FEC ...

mastrogas
24-09-08, 17:49
Καλά έχει να κάνει και με το πόσο καιρό εχεις να κάνεις reset τον router

Οι μετρήσεις μου στις 11 ώρες uptime:

ATM data rate Kbit/s 6524 928
Signal/Noise ratio dB 11 15
Line attenuation dB 41 23
Forward Error Correction 21978994
Cyclic Redundancy 55350

:whistle:

Βροχή τα FEC ...

Έχω απηυδήσει φίλε rtfm δεν ξέρω τι να κάνω ! Τους έχω τρελάνει στα τηλέφωνα και τα email αλλά άκρη δεν βγάζω μία φταίει ο ΟΤΕ μία η γραμμή μου :down:... Με'χει πάρει από κάτω ! Κουράστηκα το κυνηγητό για να αποκτήσω πολύ απλά αυτό που μου είπαν πως θα έχω !!!POTS τηλεφωνία τουλάχιστον και ας μην πιάσω ταχύτητα πάνω από 5 Mbps !!

@ ADSLgr.com All rights reserved.