PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤELLAS DNS εκτός....



Skipper400
23-09-08, 00:31
Είμαι κανονικά συνδεδεμένος αλλά δεν κατεβάζει τίποτα...

Κανω Speed Test του ADSLGR.com : τίποτα...

Αλλάζω το DNS της Tellas, (αφού δοκίμασα και άλλα - Otenet, Forthnet..) με OpenDNS και όλα ΡΟΛΟΪ!!

Εν τω μεταξύ, παρατήρησα ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ* αλλαγή ταχύτητας, βαζοντας OpenDNS.

(*: με DNS της TELLAS κατέβαζα με 800 kbps - με OpenDNS 3171 kbps)

Σημειώστε ότι το Linksys WAG200 δείχνει τα παρακάτω:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 8994 kbps
Upstream Rate: 890 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 21 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

PVC Connection

Encapsulation:RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Edit @ 00:41: Tellas POP3 - Kaputt!!

Edit @ 08:22: συνεχίζει το πρόβλημα....

Edit @ 11:40: www.tellas.gr > Directory Listing Denied - This Virtual Directory does not allow contents to be listed.

Μια βροχή τα επνιξε όλα!

RTouris
23-09-08, 01:01
Η φρίκη στο μεγαλείο της, τα ίδια και εδώ...

pan82
23-09-08, 03:05
Όντως πάλι down είναι, μα καλά τόσο ανίκανοι είναι πια;;; κι εγω έβαλα τους open πάλι

psyxakias
23-09-08, 03:13
Γιατί δεν βάζετε primary του ISP (Tellas) και secondary τους open; ;)

ermis333
23-09-08, 06:44
Εγώ ακόμα να καταλάβω γιατί βγάζετε τους ΟPENDNS για να επιστρέψετε στο DNS της Tellas, εγώ εδώ και πολλά χρόνια τους χρησιμοποιώ συνέχεια και ποτέ δε μου έχουν βγάλει πρόβλημα.

Davout
23-09-08, 07:15
Για δώστα τα απαραίτητα στοιχεία να κάνουμε τις αλλαγές παρακαλώ. Δεν είναι και κάτι δύσκολο αλλά τελευταία δεν έχω και πολύ χρόνο, οπότε αν τα βρω όλα μαζεμένα θα ταν καλά. ;) Αξίζει να βάλει κανείς τους DNS της Tellas ως primary κι αν ναι ποιοι είναι (το έχω στο auto) ή καλύτερα τους OPEN (και αυτού ποιοι είναι-υπάρχουν πολλοί; );

johnvam
23-09-08, 07:47
OpenDNS

208.67.222.222
208.67.220.220

Πάνε σφαίρα!!!!! Και δεν πέφτουν ποτέ!!!!!



Όποιος θέλει προσθέτει και αυτό

194.177.210.210

είναι ο DNS του GRNET!!! Επίσης πολύ αξιόπιστος και πολύ γρήγορος!!!!

Skipper400
23-09-08, 08:30
Εγώ ακόμα να καταλάβω γιατί βγάζετε τους ΟPENDNS για να επιστρέψετε στο DNS της Tellas, εγώ εδώ και πολλά χρόνια τους χρησιμοποιώ συνέχεια και ποτέ δε μου έχουν βγάλει πρόβλημα.

Ok - συμφωνώ..

Παίζει ρόλο που βάζουμε τους DNS?... στο router ή στο PC?

Στο WAG200 (Linksys) δεν τα βάζω εκει που λεει Static DNS 1, Static DNS 2, αλλά στο PC
(TCP/IP Properties > General > Use the following DNS server addresses

Μια χαρά δουλεύει..

Θα δουλέψει καλύτερα αν δηλωθούν και στο PC και στο modem-router?

Davout
23-09-08, 08:35
Πείτε λίγο και για το Speedtouch 585 ρε παιδιά, μιας που είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να το κοιτάξω τώρα. Θυμίστε μου και τους DNS της Tellas, μήπως τα βάλω primary/secondary. Οι DNS εκτός του browsing επηρεάζουν και άλλες λειτουργίες/ταχύτητες (πχ downloading, ping);

johnvam
23-09-08, 08:35
Ok - συμφωνώ..

Παίζει ρόλο που βάζουμε τους DNS?... στο router ή στο PC?

Στο WAG200 (Linksys) δεν τα βάζω εκει που λεει Static DNS 1, Static DNS 2, αλλά στο PC
(TCP/IP Properties > General > Use the following DNS server addresses

Μια χαρά δουλεύει..

Θα δουλέψει καλύτερα αν δηλωθούν και στο PC και στο modem-router?

Αν τα βάλεις στο Linksys και στο pc έχεις ρυθμίσει να πέρνει IP αυτόματα τότα είσαι ΟΚ!!!

Αν βάζεις IP χειροκίνητα τότε πρέπει να τα βάλεις και στο PC!

Skipper400
23-09-08, 08:44
Ευχαριστω Johnvam

johnvam
23-09-08, 08:56
Ευχαριστω Johnvam

Να είσαι καλά!

crypter
23-09-08, 10:28
εδω ειναι η διαδικασια αλλαγης στο 585v6 για οποιον την θελει
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2084065&postcount=21

makisnet
23-09-08, 15:46
Για Sagem 1500 κανείς, να σωθούμε?

johnvam
23-09-08, 15:47
Για Sagem 1500 κανείς, να σωθούμε?

Βάλε τους στο pc!

villasg
23-09-08, 17:53
Σημερα με οπεν δεν μπαινει στο imageschack και σε μερικα αλλα .
Με τελλας μπαινει ....
Αρρώστια

ntsili
23-09-08, 21:17
Στο 1300 είναι τόσο κατεστραμμένοι που σου λένε ότι το πρόβλημα με το DNS θα αποκατασταθεί σε λίγες ώρες... Δεν θα ήταν ντροπή να σου εξηγούν έστω unofficially ότι θα λυθεί το πρόβλημα αλλάζοντας τους DNS servers...
Εγώ δεν είμαι άσχετος χρήστης και τους έχω αλλάξει από καιρό. Ο άσχετος όμως τί χρωστάει να περιμένει???? Αυτή η δουλειά γίνεται συνέχεια τις τελευταίες μέρες...

Mouse Potato
23-09-08, 21:31
Στο 1300 είναι τόσο κατεστραμμένοι που σου λένε ότι το πρόβλημα με το DNS θα αποκατασταθεί σε λίγες ώρες... Δεν θα ήταν ντροπή να σου εξηγούν έστω unofficially ότι θα λυθεί το πρόβλημα αλλάζοντας τους DNS servers...
Εγώ δεν είμαι άσχετος χρήστης και τους έχω αλλάξει από καιρό. Ο άσχετος όμως τί χρωστάει να περιμένει???? Αυτή η δουλειά γίνεται συνέχεια τις τελευταίες μέρες...

Γιατί ποιος σου είπε ότι οι τηλεφωνητές είναι σχετικοί; :whistle:


Γιατί δεν βάζετε primary του ISP (Tellas) και secondary τους open; ;)

Εγώ έχω primary τους DNS και secondary της Τελλάς :p

PAITERISNIKOS
23-09-08, 21:38
καλησπερα σε ολους!για το dlink-624t ξερετε κατι?σουπερ ευχαριστω!

Mouse Potato
23-09-08, 21:39
Here you are (https://www.opendns.com/k12/start/device/dlink-dl-624)

chaos38
23-09-08, 22:53
Τι ειναι τελικα πιο σωστο τους Open Dns να τους βαζεις primary ή secondary ή ειναι τελικα το ιδιο?

Mouse Potato
23-09-08, 22:54
Τι ειναι τελικα πιο σωστο τους Open Dns να τους βαζεις primary ή secondary ή ειναι τελικα το ιδιο?

Φίλε μου επιλογές είναι αυτές. Εγώ πλέον δεν θέλω να έχω πολλά-πολλά με τους DNS της Τελλάς κι έχω βάλει σαν βασικούς τους openDNS κι αν τυχόν παιχτεί πρόβλημα να με πετάξει σ' αυτούς της Τελλάς

paoki10
23-09-08, 23:01
να κανω μια ερωτηση.... τους open dns τους βαζω στον υπολογιστη η στο ρουτερ η μήπως κ στα 2; ο ρουτερ μου ειναι speedtouch 585v6
υπαρχει διαφορα αν βαλω τους open σε σχεση με αυτους της tellas; το browsing παντως σερνεται με αυτους που εχω τωρα

thanks

chaos38
23-09-08, 23:04
Απλα ρωταω γιατι ειχα primary τους OpenDns και το browsing ηταν λιγο αργο(χθες-σημερα) .
Τους εκανα secondary τωρα και νομιζω οτι παει καλυτερα.
Με ΟpenDNS παιζει καποιο προβλημα σημερα?

Mouse Potato
23-09-08, 23:05
να κανω μια ερωτηση.... τους open dns τους βαζω στον υπολογιστη η στο ρουτερ η μήπως κ στα 2; ο ρουτερ μου ειναι speedtouch 585v6
υπαρχει διαφορα αν βαλω τους open σε σχεση με αυτους της tellas; το browsing παντως σερνεται με αυτους που εχω τωρα

thanks

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2084065&postcount=21


Απλα ρωταω γιατι ειχα primary τους OpenDns και το browsing ηταν λιγο αργο(χθες-σημερα) .
Τους εκανα secondary τωρα και νομιζω οτι παει καλυτερα.
Με ΟpenDNS παιζει καποιο προβλημα σημερα?

Δε νομίζω...

paoki10
23-09-08, 23:10
φιλε mouse potato εχω ηδη δεί το link απλά θα ήθελα κάποια πιο απλή εξήγηση γιατι αυτα που γράφει στο link δεν τα πολυκαταλαβαίνω. εαν τους βάλω απο το κέντρο δικτύου στα vista θα γίνει δουλεια;

Mouse Potato
23-09-08, 23:13
1) Ενεργοποιείς τον telnet των vista (http://www.arsgeek.com/2007/03/20/enable-telnet-in-windows-vista/)

2) Πας εκτέλεση πας και κάνεις αυτά που λέει το link

ή βέβαια μπορείς να τα βάλεις και στα vista που δεν γνωρίζω πως γίνεται ;)

Skipper400
23-09-08, 23:33
Βάζοντας OpenDNS, κατά γενική ομολογία, το download είναι γρήγορο.

Χθες και σήμερα, με τους DNS της Tellas εκτός λειτουργίας, ήταν μια καταπληκτική λύση.

Σήμερα, ήταν μια καταπληκτική πατάτα!!

Ενώ στο opendns.com λεει οτι το συστημα ειναι ΟΚ, κυριολεκτικά σέρνεται...

Μήπως οι φωστήρες της Tellas μπλοκάρουν κάτι?....

Κάποιος με περισσότερες γνώσεις επί τούτου??

geovision
24-09-08, 00:01
Βάζοντας OpenDNS, κατά γενική ομολογία, το download είναι γρήγορο.

Χθες και σήμερα, με τους DNS της Tellas εκτός λειτουργίας, ήταν μια καταπληκτική λύση.

Σήμερα, ήταν μια καταπληκτική πατάτα!!

Ενώ στο opendns.com λεει οτι το συστημα ειναι ΟΚ, κυριολεκτικά σέρνεται...

Μήπως οι φωστήρες της Tellas μπλοκάρουν κάτι?....

Κάποιος με περισσότερες γνώσεις επί τούτου??


Να κάνω μια καλοπροέραιτη κριτική? Γιατί υπάρχιε θέμα? Εγώ πχ δεν το αντιμετώπισα, πως γίνεται αυτό?

JediMasterMANIAC
24-09-08, 10:00
εγω παντως ειτε με opendns ειτε με της τελλας δεν μπορω να μπω σε καποια site
(Ας δοκιμασει καποιος να μπει www.war-europe.com)
μου φαινεται πως τελικα η τελλας φλιτραρει πολλα πραγματα
Μαλλον ειναι ωρα να αλλαξω εταιρια. Με την HOL μια χαρα τα παει η συνδεση παντως.

ermis333
24-09-08, 10:05
εγω παντως ειτε με opendns ειτε με της τελλας δεν μπορω να μπω σε καποια site
(Ας δοκιμασει καποιος να μπει www.war-europe.com)
μου φαινεται πως τελικα η τελλας φλιτραρει πολλα πραγματα
Μαλλον ειναι ωρα να αλλαξω εταιρια. Με την HOL μια χαρα τα παει η συνδεση παντως.

Άμα πάς με OpenDNS δεν μπορεί να φιλτραριστεί κάτι, πέραν αυτού, εδώ δεν φιλτράρονται άλλα και άλλα site που μπαίνω, θα φιλτράρονται τα MMO;;;

Απλά δεν έχουν ενημερωθεί οι DNS ή έχεις πρόβλημα με το Cache.

http://www.opendns.com/support/cache/

crypter
24-09-08, 10:05
εγω παντως ειτε με opendns ειτε με της τελλας δεν μπορω να μπω σε καποια site
(Ας δοκιμασει καποιος να μπει www.war-europe.com)


μπαινει κανονικα :what: :)
44489

JediMasterMANIAC
24-09-08, 10:31
ααρρργγκκκκκ FFS γιατι τοτε;;; :( εχθες δεν γινοταν παντως θα δοκιμασω παλι το μεσημερι και με τους 2 dns .
μαλλον θα βαλω μονιμως openDNS κ θα σταματησω την συνεχομενη εναλλαγη των DNS/router restarts

ermis333
24-09-08, 10:51
ααρρργγκκκκκ FFS γιατι τοτε;;; :( εχθες δεν γινοταν παντως θα δοκιμασω παλι το μεσημερι και με τους 2 dns .
μαλλον θα βαλω μονιμως openDNS κ θα σταματησω την συνεχομενη εναλλαγη των DNS/router restarts

Απλά θα σου πώ από όταν βγήκαν οι OPENDNS .....ΠΟΤΕ δεν έβαλα άλλους και ειμαι πλήρως ικανοποιημένος. Δεν έχει κανένα νόημα να το γυρίζεις στους DNS του ISP.

JediMasterMANIAC
24-09-08, 11:18
οντως τωρα μπαινει ... (βολτες κανω :P )

juno12
25-09-08, 18:53
Αυτό το ρημάδι το wbr 3460a που έχω δεν έχει τίποτα από ρυθμίσεις επιτέλους;
Ούτε στατιστικά σύνδεσης ούτε επιλογή για opendns ούτε τίποτα.
Έπρεπε να το δίνουν όλες οι εταιρίες τσαμπέ για μην βλέπουν οι πελάτες τα χάλια των συνδέσεών τους!!!!

psyxakias
26-09-08, 02:45
Απλά θα σου πώ από όταν βγήκαν οι OPENDNS .....ΠΟΤΕ δεν έβαλα άλλους και ειμαι πλήρως ικανοποιημένος. Δεν έχει κανένα νόημα να το γυρίζεις στους DNS του ISP.Εκτός βέβαια αν είσαι παρανοϊκός που ξεφύτρωσε μία εταιρεία που επένδυσε χρήματα (διότι έχει κόστος να αντέχεις κάτι εκατομμύρια DNS queries ανά δευτερόλεπτο) και παρέχει μία εντελώς δωρεάν χωρίς διαφημίσεις (σε αντίθεση πχ με google) υπηρεσία, και αναρωτιέσαι για τα στοιχεία που συλλέγει, γνωρίζοντας κάθε site (έστω domain/subdomain) που επισκέπτεσαι, κάθε χρήστη που συνδέεσαι σε P2P (λόγω των PTR queries), κτλ. :whistle: :whistle: :whistle:


Αυτό το ρημάδι το wbr 3460a που έχω δεν έχει τίποτα από ρυθμίσεις επιτέλους;
Ούτε στατιστικά σύνδεσης ούτε επιλογή για opendns ούτε τίποτα.
Έπρεπε να το δίνουν όλες οι εταιρίες τσαμπέ για μην βλέπουν οι πελάτες τα χάλια των συνδέσεών τους!!!!Και γιατί δε ρυθμίζεις τους DNS που θέλεις στο PC σου απευθείας; ;)

johnvam
26-09-08, 06:57
Εκτός βέβαια αν είσαι παρανοϊκός που ξεφύτρωσε μία εταιρεία που επένδυσε χρήματα (διότι έχει κόστος να αντέχεις κάτι εκατομμύρια DNS queries ανά δευτερόλεπτο) και παρέχει μία εντελώς δωρεάν χωρίς διαφημίσεις (σε αντίθεση πχ με google) υπηρεσία, και αναρωτιέσαι για τα στοιχεία που συλλέγει, γνωρίζοντας κάθε site (έστω domain/subdomain) που επισκέπτεσαι, κάθε χρήστη που συνδέεσαι σε P2P (λόγω των PTR queries), κτλ. :whistle: :whistle: :whistle:

Με το να μπαίνω κάθε μέρα στο sportfm.gr και στο in.gr δεν νομίζω οτι γίνεται καταγραφή... Εξάλλου και στους ελληνικούς DSN server των ISP θα γίνεται σίγουρα καταγραφεί.....

Το θέμα είναι οτι οι OpenDNS είναι ΠΑΝΤΑ Up & Running!!!!!

ermis333
26-09-08, 08:21
Εκτός βέβαια αν είσαι παρανοϊκός που ξεφύτρωσε μία εταιρεία που επένδυσε χρήματα (διότι έχει κόστος να αντέχεις κάτι εκατομμύρια DNS queries ανά δευτερόλεπτο) και παρέχει μία εντελώς δωρεάν χωρίς διαφημίσεις (σε αντίθεση πχ με google) υπηρεσία, και αναρωτιέσαι για τα στοιχεία που συλλέγει, γνωρίζοντας κάθε site (έστω domain/subdomain) που επισκέπτεσαι, κάθε χρήστη που συνδέεσαι σε P2P (λόγω των PTR queries), κτλ. :whistle: :whistle: :whistle:


Χρησιμοποιώ rapidshare που δεν ανιχνεύεται το τί κατεβάζεις.....:)

juno12
26-09-08, 15:26
Και γιατί δε ρυθμίζεις τους DNS που θέλεις στο PC σου απευθείας; ;)

Πώς το κάνω αυτό,γιατί από τέτοια θέματα είμαι newbie;

ermis333
26-09-08, 15:54
Πώς το κάνω αυτό,γιατί από τέτοια θέματα είμαι newbie;

https://www.opendns.com/homenetwork/start/computer/

@ ADSLgr.com All rights reserved.