PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάγωμα συστήματος από avast



zig
23-09-08, 10:56
Από χθες όσες φορές δοκίμασα να κάνω σκαν τον C δίσκο με το avast (ειχα να κάνω αρκετές μέρες) στα μισά η διαδικασία παγώνει ολο το πισι και ο υπολογιστής επανέρχεται μόνο με restart. Αν γίνει σκαν σε άλλο παρτίτιον του δίσκου ολοκληρώνεται χωρίς πρόβλημα. Αρχείο minidump δεν είδα να δημιουργήται. Τσέκαρα το σύστημα με άλλα προγράμματα και online scanners και ειναι καθαρό. Κανένα άλλο πρόγραμμα δεν έχει δημιουργήσει ποτέ παρόμοιο πρόβλημα (για την ακρίβεια δεν θυμάμε καν να έχω δει κόλλημα ή μπλε οθόνη στο μηχάνημα από τότε που στηθηκε). Το λειτουργικό είναι winxp pro. Το μόνο καινούργιο που έχω εγκαταστήσει στο μηχανάκι από το τελευταίο σκαν είναι linux με wubi και τις ενημερώσεις της microsoft για τα xp. Καμιά ιδέα?

21century
23-09-08, 11:07
Περίεργο πρόβλημα και καλο θα ήταν να το επανεγκαταστήσεις και να κάνεις σκαναρισμα δίσκου μέσα απο τα windows χωρίς το αντιικό πρόγραμμα...

no_logo
23-09-08, 11:20
Το μόνο καινούργιο που έχω εγκαταστήσει στο μηχανάκι από το τελευταίο σκαν είναι linux με wubi και τις ενημερώσεις της microsoft για τα xp. Καμιά ιδέα?

υπάρχει περίπτωση το avast να προσπαθεί να σκανάρει το folder/partition που είναι περασμένη η διανομή linux;

zig
23-09-08, 12:26
Θα βάλω κανόνα να το εξαιρέσει το folder και θα σου πω αν κρασάρει ή όχι.

........Auto merged post: zig πρόσθεσε 52 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν έφταιγε τελικά αυτό . Κολάει στον φάκελο WINDOWS\$hf_mig$\ που από ότι βλέπω έχει κάποια windows updates. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ψάχνω μόνο του το συγκεκριμένο φάκελο πότε κολλάει , πότε δεν κολλάει. Τρέχα γύρευε .... Ο τελευταίος υποφάκελος που βγάζει πάντα στην οθόνη πριν κρεμάσει το σύστημα είναιι \KB947864-IE7\update

bxenos
23-09-08, 14:10
έχεις κάνει μήπως εξέταση δίσκου με έλεγχο για bad sectors;

zig
23-09-08, 14:43
Εκανα και δεν έχει. Ουφ , δεν βρισκω τι φταιει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.