PDA

Επιστροφή στο Forum : τι τρέχει με Tellas????



LogZilla
20-10-03, 18:44
Είμαι πολύ μπερδεμένος με ένα θέμα.Αυτό είναι η παροχή aDSL στη Καβάλα.Έχω δει στην ιστοσελίδα της οτι υπάρχει πανελλαδική κάλυψη και επίσης ότι στην Καβάλα υπάρχει και κύριος κόμβος.Καλά μέχρι εδώ.Επίσης ένασ απο τους επίσιμους συνεράτες της Tellas είναι τα καταστήματα Γερμανός στα οποία όταν πίγαν μου είπαν οτι ο κόμβος δεν είναι ακόμη έτοιμος!!!Μου είπαν οτι θα είναι έτοιμος σε λίγο καιρό (καλα εε όταν λένε "σε λιγο" καταλαβαίνετε πόσο σε λίγο θα είναι έτσι? :wink: . Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.Όποιος έχει κατι άλλο να μου πει ως βοήθεια θα ήταν καλό.Ααα επίσης μου είπαν ότι αν θέλω να κάνω απο τώρα σύνδεση το κόστος θα είναι μεγαλύτερο.Τώρα πως γίνεται όταν μου λένε πως δεν υπάρχει ούτε καν κόμβος να με συνδέσουν με μεγαλύτερο κόστος δεν ξέρω αλλά αυτή είναι η κατάντια μας.... :?

JimBss
20-10-03, 18:55
Πάρε ένα τηλ στην Τελλάς γιατι ο Γερμανός είναι "full of shit". Απο τον ΟΤΕ καλύπτεσαι; (www.oteshop.gr)

ermis333
20-10-03, 18:56
Αφού το adsl το δίνει ο ΟΤΕ, μην ανυσηχείς σου λέω πάρε τηλ το 13800 είναι δωρεάν για όλη την Ελλάδα και θα σε ενεργοποιησουν αμέσως....Όπου δίνει ο ΟΤΕ DSL δίνει και η Tellas και όλοι οι άλλοι παροχείς...

Είπαμε μην φοβάσε.....

stoidis
20-10-03, 21:39
Μιας και είμαι Καβαλιώτης, θα σου έλεγα να δεις πρώτα αν σε καλύπτει η Vivodi από μόνη της (όχι μέσω ΟΤΕ). Το σπίτι μου για παράδειγμα (κέντρο) το καλύπτει.

Σχετικά με τον Γερμανό, θα το αφήσω ασχολίαστο γιατί δεν μου αρέσει να βρίζω.

Πιστεύω ότι αν δεν σε καλύπτει η Vivodi απευθείας, η καλύτερη λύση είναι η Tellas, αλλά να μην πας σε κανα Γερμανο, να πάρεις κατευθείαν τηλ στην Tellas και να πας στον ΟΤΕ να κάνεις την σύνδεση.

LogZilla
21-10-03, 17:27
Και εγώ κέντρο είμαι Ομόνοια και το κεντρικό ΟΤΕ είναι πολυ κοντά.Άρα θα πάω ΟΤΕ για να ζητήσω aDSL μέσω Tellas.stoidis: ποιος είναι ο συνεργάτης της vivodi εδώ Καβάλα?Επίσης καλύπτομαι απο ΟΤΕ. 8)

stoidis
21-10-03, 18:05
Και εγώ κέντρο είμαι Ομόνοια και το κεντρικό ΟΤΕ είναι πολυ κοντά.Άρα θα πάω ΟΤΕ για να ζητήσω aDSL μέσω Tellas.stoidis: ποιος είναι ο συνεργάτης της vivodi εδώ Καβάλα?Επίσης καλύπτομαι απο ΟΤΕ. 8)


Δεν ξέρω ποιος είναι ο συνεργάτης της Vivodi στην Καβάλα, και αν έχει κάποιον. Καλύτερα να ρωτήσεις την ίδια την Vivodi.

Όταν βάζεις το νούμερό σου στο site της Vivodi σου βγάζει ότι σε καλύπτει η ίδια απευθείας ή μέσω ΟΤΕ;

LogZilla
22-10-03, 17:43
Όλα καλά τελικά το κατάστημα Γερμανός οχι της Ομονοίας αλλά το άλλο δίνει κανονικά σύνδεση Tellas.Αμήν :lol:

ermis333
22-10-03, 19:10
Αίτηση στον ΟΤΕ έχεις κάνει;;

PALADIN
22-10-03, 20:15
παρε το 13800 καί κάνε την ενεργοποίηση τηλεφωνικά, πολύ εύκολο.
φυσικά θα πρέπει να έχεις ήδη την ενεργοποίηση καί εγκατάσταση απο τον οτε.

LogZilla
23-10-03, 17:33
Μα δεν χρειάζετε απλά θα πάω στον Γερμανό και όλα θα γίνουν απο εκεί μου είπαν οτι δεν χρειάζετε να κάνω εγώ τίποτα. 8)

ermis333
23-10-03, 19:12
Πρώτα πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ (γίνεται και τηλεφωνικά στο 134) θα σου ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ τη γραμμή και μετά θα πάρεις το 13800 για να κάνεις συνδεση με Τελλάς (αν δεν κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ δεν μπορείς να έχεις ADSL).

Χέσε τον Γερμανό θα σου πάρει μια βδομάδα μέχρι να σε ενεργοποιήσει, απλά πάρε τηλ. το 13800 και σε 10 λεπτά θα είσαι έτοιμος.

LogZilla
23-10-03, 19:25
ermis333 χμμμ δεν είναι κακό αλλά εξοπλισμό και τέτοια όταν θα πάρω στο 134 θα έρθουν οι τεχνικοί αφού ορισθεί ραντεβού?οκ με τα 10 λεπτα στο 13800 αλλά πόσο καιρό θα μου πάρει με το 134? :lol: εγώ την aDSL την θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται πάντως. :)

ermis333
23-10-03, 19:28
E Καβάλα είσαι άντε να πάρει καμια βδομάδα.... Πάντως εσύ φρόντισε καλύτερα να πάς στον τοπικό ΟΤΕ και να κάνεις εκεί την αίτηση και να πάρεις στο χέρι τον εξοπλισμό έτσι σε 2-3 μέρες θα είσαι οκ...

LogZilla
23-10-03, 19:35
Α οκ.Απλά θα παω εκεί να κάνω μια αίτηση για εξοπλισμό και μετά το 13800 και σε 10 λεπτάκια είμαι έτοιμος.Και επίσης εξοπλισμός είναι μόνο το modem καθώς και το φίλτρο το οποίο όμως παρέχεται δωρεάν έτσι?Και κάτι ακόμα είμαι σε anko dslam το ethernet αλλα και το άλλο με το usb.Ποιό μου λές να πάρω? :lol:

MacDog
23-10-03, 21:11
apo ta skata sto skatitero pame....ti na peis kaneis gia tin ......adsl tis allinis???

ermis333
23-10-03, 23:48
MacDog ΕΕΕΕΕ;;;;;

LogZilla μην πάρεις με τίποτα το USB...

LogZilla
24-10-03, 00:28
Α οκ ευχαριστώ ermis333 τελικά έκανα αιτησή και αυτά τώρα αυριο θα ειδοποιηθεί ο πΟΤΕ και θα κάνουμε ένα ραντεβού για να περάσουν τα πράγματα και αυτά.Επιτέλους θα έχω aDSL :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.