PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas - απαράδεκτη "εταιρεία"



xp
23-09-08, 18:10
Καλησπέρα σε όλο το forum.

Αναφέρομαι στη Tellas χαρακτηρίζοντας την ως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ γιατί απλά είναι...!

Κάπως έτσι αρχίζει η ιστορία.

Με παίρνουνε τηλέφωνο ενώ οδηγούσα (Απρίλιο 2008) και μου προσφέρουνε 3μηνη δοκιμαστική σύνδεση στο internet - δωρεάν. (να σημειώσω ότι είμαι πελάτης με το πακέτο tellas telephony). Την ρωτάω ...δωρεάν? Ναι μου απαντάει και μπορούμε να το ενεργοποιήσουμε άμεσα. Προχωρούμε στην ενεργοποίηση της 3μηνης δωρεάν υπηρεσίας.
Δεν χρειάζεται να αναφερθώ στην ποιότητα της υπηρεσίας η οποία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, συνεχώς προβλήματα στη γραμμή, ανά τακτά διαστήματα εκτός net, router δεν μου έστειλαν ούτε μου πρότειναν, το customer service απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ , ατελείωτες ώρες με το τηλέφωνο σε ανοικτή ακρόαση να περιμένω να απαντήσει κάποιος κτλ κτλ κτλ.


Έρχεται ο λογαριασμός και βλέπω χρεώσεις ΙΝΤΕRNET. Τους τηλεφωνώ και μου λένε ότι " η υπηρεσία που είχατε δωρεάν ήταν μέχρι τις 15 Ιουλίου και ότι μετά το πέρας της ΔΩΡΕΑΝ δοκιμαστκής σύνδεσης χρεώνομαι σύμφωνα με τις χρεώσεις που ισχύουν!"
Και αυτό εγώ εννοείται πως θα έπρεπε να το ξέρω! (η υπάλληλος τους κατά την εγγραφή στην υπηρεσία εννοείται πως δεν το διευκρίνησε.)
Αλήθεια θα έπρεπε να θυμάμαι ποια ακριβώς μέρα μου τηλεφωνήσανε και να μετράω αντίστροφα? 90,89,88,87....
Ή μήπως θα έπρεπε να μου ξανατηλεφωνήσουν και να με ρωτήσουν εάν θα επιθυμούσα τη συνέχεια της υπηρεσίας εφ΄όσον είχα μείνει ικανοποιημένος?
Η απάντησή τους σ΄αυτό ήτανε ότι υπάρχει πολύς φόρτος εργασίας και δεν μπορούνε να λειτουργούνε έτσι.(ενώ για να μου το προσφέρουνε το πακέτο δεν είχανε αυξημένο φόρτο εργασίας).
Τίποτα απ' αυτά δεν έγινε παρα μόνο μου ζητάνε να πληρώσω περίπου 70€.

Δεν έφταναν όλα αυτά , στις 22.08.2008 έκανα αίτηση για αλλαγή πακέτου από tellas telephony σε Tellas Double Play Best Price. (δεν είχε έρθει ακόμα ο παραπάνω λογαριασμός). Το router το περιμένω ακόμα (μέσα σε 5 μέρες θα περάσει courier και θα σας φέρει τον εξοπλισμό μπλα μπλα μπλα ) και οι γραμμές παραμένουν αναξιόπιστες.

Εννοείται πως αλλάζω πάροχο και πηγαίνω σε forthnet (σταθερή αξία την έχω στο γραφείο και είναι άψογη), αλλά το θέμα μου είναι τι θα γίνει με τα λεφτά που ζητάνε. Δεν είναι το ποσό αλλά η όλη κοροιδία της εταιρείας που μας παρουσιάζεται ως μεγάλη και άλλα τέτοια κοσμητικά επιθετα και προσπαθεί μέσα από ψιλά μικρά γράμματα να βγάλει κέρδος.

Που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βρω μια λύση;

Συγνώμη εάν κούρασα αλλά κάπου έπρεπε να τα πώ και εγώ μήπως και....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

MyLord
24-09-08, 03:00
Λύση δε νομίζω να βρεις... αν έκανες χρήση του ίντερνετ και μετά το τέλος της δοκιμαστικής περιόδου τότε λογικά θα πρέπει να πληρώσεις...
Κι εσύ οκ, δεν λέω να είσαι με το χρονόμετρο αλλά άλλο να κάνεις λάθος για λίγες μέρες αλλά πάνω από μήνα χρήσης δε νομίζω να είναι σωστό να περιμένεις να μη πληρώσεις αυτά τα χρήματα.
Όχι ότι συμφωνώ με την τακτική των εταιριών να μετατρέπουν δωρεάν δοκιμαστικές περιόδους σε αορίστου χρόνου μετά το πέρας σ'αρέσει δεν σ'αρέσει χωρίς καμιά ενημέρωση αλλά να είμαστε και λογικοί ως προς κάποια πράγματα.
Και ναι, η τελλας είναι απαράδεκτη σε πολλά και μακάρι να μπορέσεις να αποφύγεις και την πληρωμή και την τελλας γενικότερα μιας και τους τελευταίους μήνες απλά παρουσιάζει σημάδια διάλυσης και είναι απαράδεκτη.

PS, Τα παραπάνω εντελός φιλικά. :)

psyxakias
24-09-08, 03:13
Για να γίνει ενεργοποίηση της γραμμής, δεν σου έστειλαν να υπογράψεις κάποια σύμβαση; Αν ναι, τότε λογικά στη σύμβαση θα πρέπει να αναφέρεται ότι μετά το πέρας του δωρεάν 3μηνου, ανανεώνεται σε αορίστου ή κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση που σου έστειλαν, δεν ξέρω κατά πόσο καλύπτεσαι νομικά για να απαιτήσεις αντίγραφο της συνομιλίας που θα αποδείξει ότι δεν σου διευκρίνησαν. Για ψάξε το μπας και ρίξεις καμμιά καταγγελία προς ΕΕΤΤ.


Εννοείται πως αλλάζω πάροχο και πηγαίνω σε forthnet (σταθερή αξία την έχω στο γραφείο και είναι άψογη)Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις. Και εγώ έχω Forthnet (4 χρόνια ΑΡΥΣ, 1 χρόνο Shared LLU) και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα αλλά προβληματάκια (είτε τεχνικά, είτε λογιστικά, είτε προβληματικών διαδικασίων & αναμονών) έχουν δημιουργηθεί σε όλους τους παροχους κατά καιρούς, ακόμα και στον ΟΤΕ, οπότε μην το ματιάζεις ;)

ermis333
24-09-08, 09:20
Aυτή είναι πάγια πολιτική των εταιριών, να σε βαζουν δηλαδή σε δωρέαν....τρίμηνα κτλ και μετά ουσιαστηκά να μετατρέπεται σε αορίστου. Σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα πρέπει εσύ σαν πελάτης να παίρνεις και να ζητάς την συνέχιση ή μή μιας προσφοράς....αυτοί που παίρνουν τηλέφωνα για να σε βάλουν σε μια προσφορά πληρώνωνται ανάλογα με τους πόσους έπεισαν για κάτι....

Μερίδιο ευθύνης εκτός από την Tellas (που φέρει) φέρεις και εσύ, που δεν ενδιαφέρθηκες για το τι γίνεται και το άφησες έτσι....

Από εκεί και πέρα όλες οι εταιρίες παρόμοιες είναι.

Καλά ξεμπερδέματα :)

xp
24-09-08, 15:54
Aυτή είναι πάγια πολιτική των εταιριών, να σε βαζουν δηλαδή σε δωρέαν....τρίμηνα κτλ και μετά ουσιαστηκά να μετατρέπεται σε αορίστου. Σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα πρέπει εσύ σαν πελάτης να παίρνεις και να ζητάς την συνέχιση ή μή μιας προσφοράς....αυτοί που παίρνουν τηλέφωνα για να σε βάλουν σε μια προσφορά πληρώνωνται ανάλογα με τους πόσους έπεισαν για κάτι....

Μερίδιο ευθύνης εκτός από την Tellas (που φέρει) φέρεις και εσύ, που δεν ενδιαφέρθηκες για το τι γίνεται και το άφησες έτσι....

Από εκεί και πέρα όλες οι εταιρίες παρόμοιες είναι.

Καλά ξεμπερδέματα :)

Δηλαδή πήρε την πρωτοβουλία η Tellas και με έβαλε σε όποιο πρόγραμμα (χρονοχρέωσης στην συγκεκριμένη περιίπτωση) θεώρησε η ίδια ότι με εξυπηρετεί?
Δεν γίνονται έτσι τα πράγματα.
Θα μπορούσε η υπάλληλός τους που μου έκανε την προσφορά να αναφέρει ότι μετά το τρίμηνο θα έπρεπε εγώ να καλέσω κτλ κτλ...
Δεν έχω καμιά υποχρέωση να γνωρίζω τα "ψιλά γράμματα" των όρων τους, πολύ περισσότερο όταν η προσφορά έγινε τηλεφωνικώς και όχι διαβάζοντας και υπογράφοντας κάποιο συμβόλαιο.

foutzena
24-09-08, 16:03
Φιλαράκι μην τους πληρώνεις και άσε τον Τέλη να κουρεύετε.......

xp
24-09-08, 16:13
Έλα όμως που θέλω να αλλάξω πάροχο ...

ermis333
24-09-08, 20:00
Δηλαδή πήρε την πρωτοβουλία η Tellas και με έβαλε σε όποιο πρόγραμμα (χρονοχρέωσης στην συγκεκριμένη περιίπτωση) θεώρησε η ίδια ότι με εξυπηρετεί?
Δεν γίνονται έτσι τα πράγματα.
Θα μπορούσε η υπάλληλός τους που μου έκανε την προσφορά να αναφέρει ότι μετά το τρίμηνο θα έπρεπε εγώ να καλέσω κτλ κτλ...
Δεν έχω καμιά υποχρέωση να γνωρίζω τα "ψιλά γράμματα" των όρων τους, πολύ περισσότερο όταν η προσφορά έγινε τηλεφωνικώς και όχι διαβάζοντας και υπογράφοντας κάποιο συμβόλαιο.

Κάνε καταγγελία, αναφέροντας όλα αυτά τα πράγματα.

xmperop1
24-09-08, 21:29
Έλα όμως που θέλω να αλλάξω πάροχο ...

Πληρώνεις και φεύγεις μη στεναχωριέσαι και χαλιέσαι.

blkik
24-09-08, 22:29
Όπως σου είπε και παραπάνω αν υπάρχει συμβόλαιο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Αν δεν υπάρχει τότε κάνεις καταγγελία αλλά μην ελπίζεις και πολύ ότι θα απαντήσουν.
Έχω κάνει 5 στην Forthnet και τώρα άρχισα να βλέπω φως(μετά από 1 χρόνο) για πολύ μικρότερο πόσο λογαριασμού που ήρθε μετα απο διακοπή

sdikr
24-09-08, 22:42
Μπορείτε να βάλετε εναν καλύτερο τίτλο

@ ADSLgr.com All rights reserved.