PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσφορά βοήθειας μέσω pm



vlastos
23-09-08, 21:02
Είχα αναφέρει, στο σχετικό με την HOL forum, ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα με την εταιρεία. Συγκεκριμένα, δεν μου χρέωνε την πιστωτική κάρτα. Λοιπόν, προσφέρθηκε κάποιος από το forum να με βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος. Από ότι κατάλαβα, ισχυρίζεται ότι είναι υπάλληλος της εταιρείας. `Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο εδώ, κάτι παρόμοιο; Είναι θεμιτό;

jog
23-09-08, 21:04
Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει μπορεί να το κάνει φανερά εδώ.Όχι με pm.

Σε τέτοια θέματα (που αφορούν πληρωμές),το πιο σωστό είναι να επικοινωνείς επίσημα με την εταιρία και όχι με δήθεν αντιπροσώπους.

EDIT : Και σε μένα κάποιος ζήτησε το τηλέφωνο μου με Pm μετά απο μια ερώτηση που έκανα για την τηλεφωνία (Voip ή POTS).
Φυσικά και δεν δίνουμε τέτοια στοιχεία σε τέτοιες περιπτώσεις.

vlastos
23-09-08, 21:16
Το user name μου ζήτησε. Αν όντως είναι υπάλληλος της εταιρείας, ή πολύ φιλότιμος είναι, ή πολύ αγαθός.

gadoulis
23-09-08, 21:20
έχει δίκιο ο φίλος αν και το μέλος που προσφέρθηκε να βοηθήσει να σου πει το ονματεπώνυμο του να τον ζητήσεις στο 13844..

guzel
23-09-08, 21:21
:rofl:

ελπιζω ναμην εδωσες στοιχεια καρτας :nono:
οτιδηποτε χρειαζεσαι καλεις στο 13 844

djuan1988
23-09-08, 21:21
Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει ένα μέλος του φόρουμ με pm σε σχέση με τη σύνδεσή μου και την otenet και από ότι ξέρω έχει βοηθήσει και άλλα άτομα. Είναι υπάλληλος και αυτός. Βέβαια δεν υπήρχε θέμα με πληρωμές κτλ..

vlastos
23-09-08, 21:52
Δεν ζήτησε στοιχεία κάρτας. Τέλος πάντων. Μάλλον υπάλληλος είναι. Και στο 13844 κάτι τέτοιες παλαβομάρες μου λένε.

Spanos
23-09-08, 21:59
Με έχει βοηθήσει και εμένα μέλος του φόρουμ, δε σου ζήτησε και τίποτα εξωφρενικό οπότε δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα;)

gzoulias
24-09-08, 10:42
Αν είναι υπάλληλος της εταιρείας, τότε απλώς θα θέλει ένα στοιχείο σου για να μπορέσει να σε βοηθήσει. Δώσε του το username σου, το σταθερό τηλέφωνο που είναι η σύνδεσή σου, τον αριθμό πελάτη σου, ένα κωδικό πληρωμής από κάποιο παραστατικό σου ή ό,τι άλλο νομίζεις ότι δεν είναι ευαίσθητο προσωπικό σου δεδομένο, απλά και μόνο για να σε εντοπίσει και να μπορέσει να βρει κάποια λύση στο θέμα σου.

Αν δεν θέλεις να μοιραστείς κάτι από τα παραπάνω απάντησέ του ότι δεν ενδιαφέρεσαι. Δεν νομίζω να παρεξηγηθεί. Άλλωστε, φαντάζομαι ότι δεν θα είσαι και ο πρώτος (χρονικά) που το κάνει αυτό. :p

Κάτι ακόμα όμως. Αν όμως είναι υπάλληλος της hol, σκέψου μήπως τον εκθέτεις με αυτό που κάνεις, δηλαδή να δημοσιοποιείς το θέμα... Γιατί γίνεται έτσι αυτή η διαδικασία και δεν γίνεται δημόσια σε κάποιο thread; Μήπως ο εν λόγω υπάλληλος δρα με προσωπική του πρωτοβουλία; Μήπως δεν θα ήθελε να δημοσιοποιηθεί αυτή του η δραστηριότητα;

Προσωπικά, πιστεύω πάντως ότι δεν είναι κακό υπάλληλοι της κάθε εταιρείας να ρίχνουν μια ματιά στα forum και να παίρνουν μια ιδέα από το τι σκέφτεται και τι προβλήματα αντιμετωπίζει ο καθένας μας. Μήπως δεν θα πρέπει να τους αποτρέπουμε από αυτή την ενασχόληση; ;)

EvilHawk
24-09-08, 10:54
Είχα αναφέρει, στο σχετικό με την HOL forum, ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα με την εταιρεία. Συγκεκριμένα, δεν μου χρέωνε την πιστωτική κάρτα. Λοιπόν, προσφέρθηκε κάποιος από το forum να με βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος. Από ότι κατάλαβα, ισχυρίζεται ότι είναι υπάλληλος της εταιρείας. `Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο εδώ, κάτι παρόμοιο; Είναι θεμιτό;

Καταρχήν και μόνο από το γεγονός ότι το πρόβλημα σου αφορά την πιστωτική σου κάρτα θα έπρεπε να σε κάνει υπέρμετρα διστακτικό στο να δώσεις οποιαδήποτε πληροφορία μέσω προσωπικού μηνύματος.

Καλό θα ήταν επίσης να διαβάσετε τι προβλέπεται από τους κανόνες λειτουργίας για τους εκπροσώπους εταιρειών και την επικοινωνίας τους με τα μέλη του forum. Η πρακτική που περιγράφεται είναι αντιδεοντολογική και δεν είναι αποδεκτή.

vlastos
24-09-08, 13:25
Αν είναι υπάλληλος της εταιρείας, τότε απλώς θα θέλει ένα στοιχείο σου για να μπορέσει να σε βοηθήσει. Δώσε του το username σου, το σταθερό τηλέφωνο που είναι η σύνδεσή σου, τον αριθμό πελάτη σου, ένα κωδικό πληρωμής από κάποιο παραστατικό σου ή ό,τι άλλο νομίζεις ότι δεν είναι ευαίσθητο προσωπικό σου δεδομένο, απλά και μόνο για να σε εντοπίσει και να μπορέσει να βρει κάποια λύση στο θέμα σου.

Αν δεν θέλεις να μοιραστείς κάτι από τα παραπάνω απάντησέ του ότι δεν ενδιαφέρεσαι. Δεν νομίζω να παρεξηγηθεί. Άλλωστε, φαντάζομαι ότι δεν θα είσαι και ο πρώτος (χρονικά) που το κάνει αυτό. :p

Κάτι ακόμα όμως. Αν όμως είναι υπάλληλος της hol, σκέψου μήπως τον εκθέτεις με αυτό που κάνεις, δηλαδή να δημοσιοποιείς το θέμα... Γιατί γίνεται έτσι αυτή η διαδικασία και δεν γίνεται δημόσια σε κάποιο thread; Μήπως ο εν λόγω υπάλληλος δρα με προσωπική του πρωτοβουλία; Μήπως δεν θα ήθελε να δημοσιοποιηθεί αυτή του η δραστηριότητα;

Προσωπικά, πιστεύω πάντως ότι δεν είναι κακό υπάλληλοι της κάθε εταιρείας να ρίχνουν μια ματιά στα forum και να παίρνουν μια ιδέα από το τι σκέφτεται και τι προβλήματα αντιμετωπίζει ο καθένας μας. Μήπως δεν θα πρέπει να τους αποτρέπουμε από αυτή την ενασχόληση; ;)

Αγαπητέ μου, όσα αναφέρεις εμπίπτουν στις διατάξεις περί προσωπικών δεδομένων. Υποθέτουμε ότι η HOL είναι εταιρεία οργανωμένη πάνω σε σύγχρονα πρότυπα και με άρτια εκπαιδευμένο προσωπικό. Στο χώρο εργασίας δημιουργούνται προσκόμματα που τους εμποδίζουν να αποδώσουν τα μέγιστα; Μήπως είναι γραμμή της εταιρείας να ταλαιπωρούνται οι πελάτες, και για το λόγο αυτό οι υπάλληλοι καταφεύγουν στα pm;

dikal
24-09-08, 14:26
Το θέμα των προσωπικών δεδομένων έχει ξανασυζητηθεί, και οι απόψεις διαφέρουν. Προσωπικά θεωρώ αδύνατο να μπορέσει τεχνικός να βοηθήσει κάποιον πελάτη σε θέματα που αφορούν λογαριασμούς, πιστωτικές, e-mail, τραπεζικούς λογαριασμούς κλπ χωρίς να δει κάποια "προσωπικά δεδομένα", είτε η βοήθεια γίνεται δια της ορθής οδού, είτε με τα pm που συζητάμε.
Σαν να φωνάζεις υδραυλικό να σου ξεβουλώσει το σιφώνιο και να έχεις την απαίτηση να μη δει τι έριξες και το βούλωσες.

EvilHawk
24-09-08, 14:36
Γι αυτό τον λόγο επομένως ας χρησιμοποιούμε τα επίσημα κανάλια επικοινωνίας και υποστήριξης της εταιρείας που συνεργαζόμαστε ...

vagsta
25-09-08, 23:47
Και γιατι δεν μπορει δημοσια να σε βοηθησει και θελει πμ δεν μπορω να το καταλαβω.

MNP-10
26-09-08, 00:38
Για γενικες συμβουλες μπορει οποιοσδηποτε να βοηθησει καποιον αλλο με δημοσιο τροπο αλλα αμα ο υπαλληλος θελει να παρεχει εξατομικευμενη βοηθεια (πχ να κοιταξει τις χρεωσεις του ταδε id - γιατι εν προκειμενω το προβλημα ηταν για χρεωσεις πιστωτικης καρτας), χρειαζεται προφανως τα στοιχεια του χρηστη.

Σε καθε περιπτωση, και για προφανεις + εξηγημενους λογους, αυτο δε μπορει να γινει μεσω ανεπισημων καναλιων ωστε να αποφευχθουν, μεταξυ αλλων ενδεχομένων, φαινομενα απατης.

k_77
26-09-08, 01:03
Ασχέτως με τα παραπάνω, συμβουλεύω να χρησιμοποιείται τα επίσημα κανάλια επικοινωνίας. Έτσι θα υπάρχει στα συστήματά τους το ιστορικό του πελάτη, θα ενημερώνεται κατάλληλα και όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα θα μπορεί κάποιος άλλος υπάλληλος να ασχοληθεί, διαφορετικά θα πρέπει να ανακαλυφθεί πάλι ο τροχός....

Αν θέλει να βοηθήσει κάποιος, όντως αρκεί ένα τηλέφωνο ή ένα username και να σε καλέσει από την εταιρία και όχι από δικό του τηλέφωνο ή κάτι τέτοιο, και πάλι να δρα όπως ορίζουν οι κανόνες. Ωστόσο το να έχεις έναν άνθρωπο και να μιλάς κάθε φορά με τον ίδιο είναι ένα πλεονέκτημα!

Τέλος, ακόμη και αν εξυπηρετηθείς τώρα, στο μέλλον ίσως ταλαιπωρηθείς πολύ περισσότερο αν χρησιμοποιηθούν πλάγιες μεθόδοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.