PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστολή μου προς Tellas για καταγγελία της σύμβασης



Evanton
23-09-08, 23:17
Κύριοι, σας αποστέλω επιστολή μου προς την εταιρία Tellas, με την οποία επιθυμώ να καταγγείλω τη σύμβαση μου με αυτή, λόγω μη τήρησης των συμφωνηθέντων.



ΑΘΗΝΑ 24/9/2008


Προς Υπεύθυνο/η Εξυπηρέτησης Πελατών Εταιρίας Tellas


Από τις 9/9/2008, είμαι ενεργοποιημένος πελάτης της εταιρίας Tellas, με τα παραπάνω αναγραφόμενα στοιχεία. Με λύπη μου, αναγκάζομαι να προβώ σε χρήση του άρθρου 2.9 των ΓΕΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ , καθώς έπειτα από 4 συνεχόμενες ενοχλήσεις μου προς το τεχνικό τμήμα της εταιρίας σας ( 13800- επιλογή 1 και 1212 ), αυτή δεν μπορεί να μου προσφέρει ικανοποιητική επιτευχθείσα ταχύτητα καθόδου.
Με την παρούσα επιστολή, επιθυμώ να καταγγείλω αζημίως τη σύμβαση παροχής τηλεπικοινωνιών και Internet, μεταξύ εμού και της εταιρίας Tellas.
Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μαζί μου στον παραπάνω τηλεφωνικό αριθμό ή στο κινητό μου .................., για τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να σας επιστρέψω το ασύρματο modem/router το οποίο σας ανήκει.




ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
...........................

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ ΠΡΟΣ:
1) ΕΕΤΤ
2) ΙΝΚΑ
3) Περιοδικό RAM
4) Περιοδικό PC Magazine
5) ADSLgr Online Community

crypter
23-09-08, 23:20
στα ποσα κατεβαζες;
καλα κανεις παντως εφοσον δεν πληρουνται οι οροι του συμβολαιου:oneup:

Evanton
23-09-08, 23:27
Με είχαν μόνιμα κλειδωμένο στα 6 με SNR 9 - 9.5... Μετά το τρίτο τηλέφωνο με ανέβασαν και με ξανακλείδωσαν στα 7 αλλά μου ανέβασαν το SNR στο 10.5 και έπιανα 5,7. Είναι απίστευτα ελεεινοί :hmm:

ermis333
24-09-08, 10:17
Άμα θέλουν σε έχουν και καλύπτονται νομικά, αφού σου πουλάνε....έως 24 Mbit ανάλογα με τις δυνατότητες της γραμμής.....από την άλλη όμως δεν τους αρέσουν οι πελάτες με προβλήματα.....και η επιστολή είναι καθόλα ευγενική, οπότε λογικά θα προσπαθήσουν να σε κρατήσουν, μπορεί να σου στείλουν και τεχνικό σπίτι να σου ελέγξει τη γραμμή και άμα δεν γίνεται κάτι θα σε αφήσουν.

Πέραν όμως από αυτό, πρέπει να μάθετε λίγο πως δουλεύει το ADSL, δεν κάθονται να παίζουν με του καθενός τη γραμμή, δίνουν profiles στα DSLAM και από εκεί και πέρα τα DSLAM μόνα τους σε συνδυασμό με τα στατιστικά της γραμμής (αποστάσεις, errors κτλ) αναλαμβάνουν να σε συγχρονίσουν στην όσο δυνατόν καλύτερη δυνατή ταχύτητα με βάση τα profiles (παίζει κάποιες σπάνιες φορές να έχει πρόβλημα το DSLAM σε μερικές ports και να οφείλεται εκεί το πρόβλημα)

Καμία φορά η μετακίνηση από πάροχο σε πάροχο έχει ή θετικές ή αρνητικές συνέπειες, που σημαίνει πως από πάροχο σε πάροχο τα στατιστικά σου μπορεί να αλλάζουν, ακόμα και στο ίδιο σπίτι μπορεί να έχεις 2 γραμμές και η μία να έχει άλλα στατιστικά από την άλλη. Επίσης μπορεί να έχεις χάλια στατιστικά με έναν πάροχο και όταν βάλεις έναν άλλον να φτιάξουν σε μεγάλο βαθμό.

black_heart
26-09-08, 08:57
Με είχαν μόνιμα κλειδωμένο στα 6 με SNR 9 - 9.5... Μετά το τρίτο τηλέφωνο με ανέβασαν και με ξανακλείδωσαν στα 7 αλλά μου ανέβασαν το SNR στο 10.5 και έπιανα 5,7. Είναι απίστευτα ελεεινοί :hmm:


Αν θελεις ενημερωσε μας για την εξελιξη της καταγγελιας γιατι εχω και εγω πολυ χαλια συγχρωνισμο και αν σου κανουν καμια θετικη ενεργεια μετα απο αυτο που τους εστηλες, πες μας για να στηλω και εγω κανα φαξ (οχι καταγγελιας αλλα κατι θα βρω)

Producer
26-09-08, 09:05
Με λύπη μου, αναγκάζομαι να προβώ σε χρήση του άρθρου 2.9 των ΓΕΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ , καθώς έπειτα από 4 συνεχόμενες ενοχλήσεις μου προς το τεχνικό τμήμα της εταιρίας σας ( 13800- επιλογή 1 και 1212 ), αυτή δεν μπορεί να μου προσφέρει ικανοποιητική επιτευχθείσα ταχύτητα καθόδου.
Με την παρούσα επιστολή, επιθυμώ να καταγγείλω αζημίως τη σύμβαση παροχής τηλεπικοινωνιών και Internet, μεταξύ εμού και της εταιρίας Tellas.

Αναμένουμε νέα και απάντηση της Tellas για να τροφοδοτήσουμε και την συζήτηση εδώ: Έκδοση Κώδικα Δεοντολογίας για την παροχή υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=220559) (#35 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2321656), #48 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2350503))

Ωραίος! :oneup::oneup::oneup:




Άμα θέλουν σε έχουν και καλύπτονται νομικά, αφού σου πουλάνε....έως 24 Mbit ανάλογα με τις δυνατότητες της γραμμής

Δεν θα το έλεγα ότι "καλύπτονται νομικά"... αυτό είναι προς διερεύνηση ακόμη... Η γνώμη μου είναι αντίθετη... Σε αυτή τη περίπτωση πιστεύω ότι έχει το δικαίωμα ο καταναλωτής. On-topic και στο παραπάνω thread...

Nik0s
27-09-08, 10:52
Πάντως τεχνικά είναι απαράδεκτο με SNR 10 και Attn 23 να κλειδώνεις στα 6Mb. Δεν ξέρω όμως νομικά πως θα κυλήσει το θέμα. Ίσως έπρεπε να κάνεις μια μιρκή αναφορά στην καταγγελία σου γιατί έτσι όπως το συνέταξες μπορεί κάποιος να υποθέσει ότι θέλει για το πως νοείς εσύ το "δεν είμαι ικανοποιημένος από την ταχύτητα λήψης".

Evanton
28-09-08, 21:28
Σήμερα, Κυριακή 28/9/2008, με πήρε τηλέφωνο μια κυρία από την Tellas, να με ρωτήσει για το Fax που έλαβαν. Της είπα και προφορικά ότι αντιμετώπισα και συμφώνησε ότι μπορώ να φύγω όποια στιγμή θέλω χωρίς κανένα penalty, παρά μόνο τους λογαριασμούς για όσο χρόνο είμαι ή θα μείνω ακόμα εκεί.
Πάντως, κάποιο έγραφο που να αποδεικνύει όλα αυτά από πλευράς Tellas, δεν έχω λάβει. Ούτε και ότι τους ένοιαξε που το έμαθε ο μισός ιντερνετικός κόσμος της Ελλάδας. Το επόμενο βήμα μου είναι να προβώ σε νέα σύμβαση με άλλο πάροχο ζητώντας ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ, και να περιμένω να δω αν θα ξεμπλέξω από αυτούς με το καλό ή με το ζόρι. :hmm:

Producer
28-09-08, 22:17
Σήμερα, Κυριακή 28/9/2008, με πήρε τηλέφωνο μια κυρία από την Tellas, να με ρωτήσει για το Fax που έλαβαν. Της είπα και προφορικά ότι αντιμετώπισα και συμφώνησε ότι μπορώ να φύγω όποια στιγμή θέλω χωρίς κανένα penalty, παρά μόνο τους λογαριασμούς για όσο χρόνο είμαι ή θα μείνω ακόμα εκεί.
Πάντως, κάποιο έγραφο που να αποδεικνύει όλα αυτά από πλευράς Tellas, δεν έχω λάβει. Ούτε και ότι τους ένοιαξε που το έμαθε ο μισός ιντερνετικός κόσμος της Ελλάδας. Το επόμενο βήμα μου είναι να προβώ σε νέα σύμβαση με άλλο πάροχο ζητώντας ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ, και να περιμένω να δω αν θα ξεμπλέξω από αυτούς με το καλό ή με το ζόρι. :hmm:

Σωστός!

Αν και καλό θα ήταν να το ζητήσεις γραπτώς το παραπάνω (για τη διακοπή αζημίως)

Πάντως, εάν δεν λειτουργεί ούτε καν σαν μέτρο πίεσης (αρχικά αυτό ήταν το νόημα), ήρθε η ώρα να το βγάλουν απο τις συμβάσεις μου φαίνεται.. όχι μόνο η Tellas.... (καλά κρασιά θα μου πείτε)...

Θετικό είναι ότι ο καταναλωτής έχει ένα πάτημα να αποδεσμευτεί όταν θελήσει όμως...

absolutegod
29-09-08, 14:52
Με είχαν μόνιμα κλειδωμένο στα 6 με SNR 9 - 9.5... Μετά το τρίτο τηλέφωνο με ανέβασαν και με ξανακλείδωσαν στα 7 αλλά μου ανέβασαν το SNR στο 10.5 και έπιανα 5,7. Είναι απίστευτα ελεεινοί :hmm:

ναι όλα ωραία και καλά αλλά όπως είπε και άλλος φίλος εδώ καλό είναι να μάθουμε και πως δουλεύει το adsl..είναι φισιολογικό όσο ανεβαίνει η ταχύτητα να πέφτει το snr και το αντίθετο. τι πάει να πεί σου ανέβασαν το snr?απλά αποσυγχρόνισε και συγχρόνισε σε μικρότερη ταχύτητα και γιαυτό ήταν το snr πιο ψηλά.

blkik
29-09-08, 17:10
Έχω στείλει και γω επιστολή(δισέλιδη) με αντίστοιχο πρόβλημα ταχύτητας, άλλα αναφέρω και άλλα προβλήματα όπως αργο browsing, μελαλο Lag, down το email, δηλαδή όλα αυτά που αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι.
Σε επικοινωνία προχθές μαζί τους μου είπαν ότι το email ,μου έχει παραληφθεί και προωθηθεί.

Περιμένω και αν δε θα δοκιμάσω και την ΗΟL μετά.

subwrc
04-10-08, 17:17
Κανένα νέο με τις επιστολές? Έχω απλπιστεί κι εγώ http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2367750&postcount=25

Evanton
05-11-08, 21:28
Επανέρχομαι για να σας ενημερώσω , ότι η Tellas μου έστειλε την ακόλουθη επιστολή



Θέμα: «Αίτημα Συνδρομητή»
Σχετ:1. Επιστολή ΕΕΤΤ υπ. αριθμ. Πρωτ. …………………
2. Επιστολή κου …………… προς ΕΕΤΤ με Αρ. Πρ. ΕΕΤΤ ……………...
Αξιότιμε Κύριε ……..,
Αναφορικά με την έγγραφη επιστολή σας προς την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων με Αριθμό Πρωτοκόλλου ….. και με Αριθμό Πρωτοκόλλου ΤΕΛΛΑΣ Τ ….. η οποία αφορούσε την Εταιρεία μας με την εμπορική επωνυμία «ΤΕΛΛΑΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ» που εδρεύει στο Μαρούσι Αττικής (Λεωφ. Κηφισίας 76-78), θα θέλαμε να σας θέσουμε υπ' όψιν σας τα κάτωθι:
Θα θέλαμε καταρχάς να εκφράσουμε την ειλικρινή μας λύπη για τα τεχνικής φύσεως ζητήματα που ενδεχομένως προέκυψαν στην ομαλή λειτουργία της τηλεφωνικής σας σύνδεσης. Επίσης θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι για όλα όσα μας αναφέρατε και με σκοπό την άμεση διευθέτηση τους δημιουργήθηκαν άμεσα σχετικές αναφορές προς το τεχνικό τμήμα της ΤΕΛΛΑΣ.
Σε αυτό το σημείο, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι οι ταχύτητες που παρέχονται στο ADSL. είναι ονομαστικές και αφορούν στην μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που μπορεί να έχετε και όχι στην πραγματική. Οι υπηρεσίες ADSL. παρέχονται χωρίς εγγύηση ως προς τις ταχύτητες και εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της εταιρείας όπως αναγράφεται και στον όρο 2.9 της μεταξύ μας καταρτηθείσας σύμβασης. Σύμφωνα με τον συγκεκριμένο όρο θα θέλαμε να σας επισημάνουμε ότι: «Οι ονομαστικές ταχύτητες ΑDSL δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες επειδή εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Η μέγιστη επιτευχθείσα ονομαστική ταχύτητα ανόδου/καθόδου της παρεχόμενης στον Πελάτη γραμμής ΑDSL θα καθορίζεται μετά από την ενεργοποίηση. Σε περίπτωση που η μέγιστη επιτευχθείσα ταχύτητα είναι μικρότερη από την αιτηθείσα, ο Πελάτης μπορεί είτε να την αποδεχτεί και να χρεώνεται στο εξής με το αντίστοιχο τέλος της κατηγορίας στην οποία αντιστοιχεί η ταχύτητα αυτή ή να μην την αποδεχτεί και να καταγγείλει την παρούσα αζημίως».
Στην πράξη, οι ταχύτητες επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες όπως η πληθώρα των χρηστών την συγκεκριμένη ώρα στον ίδιο κόμβο και το μήκος της γραμμής από το οποίο όσο πιο μακριά βρίσκεται το τοπικό τηλεφωνικό κέντρο ΟΤΕ τόσο περισσότερο μεγαλώνει η εξασθένηση του σήματος.
Σε κάθε περίπτωση, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι κατόπιν σχετικού ελέγχου του ηλεκτρονικού μας συστήματος τα προβλήματα που μας αναφέρετε στην παροχή των υπηρεσιών μας έχουν πλέον αποκατασταθεί και οι υπηρεσίες μας προς την τηλεφωνική σας γραμμή λειτουργούν σύμφωνα με τις προβλεπόμενες τεχνικές προδιαγραφές, ενώ θα θέλαμε να θέσουμε υπ' όψιν σας ότι σας έχει χορηγηθεί πίστωση μιας μηνιαίας συνδρομής της υπηρεσίας διαδικτύου, λόγω των δυσλειτουργιών που προέκυψαν, η οποία θα εμφανιστεί σε λογαριασμό επόμενου τιμολογιακού κύκλου.
Επιπροσθέτως, θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι οι υπηρεσίες της ΤΕΛΛΑΣ για την τηλεφωνική σας σύνδεση ………… θα τερματιστούν κατόπιν ολοκλήρωσης της διαδικασίας αντίστροφης φορητότητας και μεταφοράς της τηλεφωνικής σας γραμμής σε έτερο πάροχο και να σας διαβεβαιώσουμε ότι με την ολοκλήρωση της αντίστροφης φορητότητας της τηλεφωνικής σας σύνδεσης, δεν θα χρεωθείτε με τη ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης, η οποία προβλέπεται στη μεταξύ μας σύμβαση
Τέλος, θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της ΤΕΛΛΑΣ παραμένει στη διάθεση σας, στο 13800 ή εναλλακτικώς στο 801 500 13800 (κέντρο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης πελατών της ΤΕΛΛΑΣ), 24 ώρες το 24-ωρο και 7 ημέρες την εβδομάδα, για οποιοδήποτε θέμα τεχνικής ή άλλης φύσεως, αναφορικά με τις παρεχόμενες προς τους Συνδρομητές μας υπηρεσίες.
Με εκτίμηση,
Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών
ΤΕΛΛΑΣ Α.Ε.


Ησύχασα από αυτό...Πάμε για άλλα, σε άλλο τόπικ, άλλου πάροχου:)

ermis333
06-11-08, 08:03
Επανέρχομαι για να σας ενημερώσω , ότι η Tellas μου έστειλε την ακόλουθη επιστολή

Ησύχασα από αυτό...Πάμε για άλλα, σε άλλο τόπικ, άλλου πάροχου:)

Μπράβο, φέρθηκες σωστά και δεν έχασες :oneup:

cyber_fiber
08-11-08, 04:01
Σε κάθε περίπτωση, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι κατόπιν σχετικού ελέγχου του ηλεκτρονικού μας συστήματος τα προβλήματα που μας αναφέρετε στην παροχή των υπηρεσιών μας έχουν πλέον αποκατασταθεί και οι υπηρεσίες μας προς την τηλεφωνική σας γραμμή λειτουργούν σύμφωνα με τις προβλεπόμενες τεχνικές προδιαγραφές, ενώ θα θέλαμε να θέσουμε υπ' όψιν σας ότι σας έχει χορηγηθεί πίστωση μιας μηνιαίας συνδρομής της υπηρεσίας διαδικτύου, λόγω των δυσλειτουργιών που προέκυψαν, η οποία θα εμφανιστεί σε λογαριασμό επόμενου τιμολογιακού κύκλου.

πωπωωω συγκινηθικα τωρα:cry:
μια ακομα copy+paste επιστωλη που στελνουνε..
παντως με τα λεγομενα τους 1) υποτίθεται οτι αποκατεστησαν το προβλημα και 2) το εχω ξανακουσει και ειναι απο τα καλα της τελλας μπορω να πω, ειναι η πιστωση λογαριασμου, σε αλλες εταιριες δεν την ξερουν αυτη τη λεξη οπότε να προσεχεις αν αλλαξεις εταιρια, εγω μετα απο αυτο θα το σκευτομουν παντως

mpetou
08-11-08, 08:10
και εγω ξεμπλεξα...
ειχαμε τον οτε παλια ειδαμε την τελλας και μας φαινεται πλεον ο οτε παραδεισος παρα τις ακριβες τιμες του...

θα βγαλω τα παραπανω που θελει ο οτε απο το voip

@ ADSLgr.com All rights reserved.