PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΓΡΑΜΜΗΣ



uziel81
24-09-08, 09:06
Θέλω να πάρω μία βαριοπούλα και να τους τα κάνω όλα οικόπεδο στον ΟΤΕ!. Από την παρασκευή 19/09/08 και ώρα 22:30 έμεινα χωρίς internet. Έφαγα μία αποσύνδεση και connex 1mbps πάπαλα.Αυτό ήταν. Από τότε δεν ξανασυγχρόνισε η γραμμή μου. Σε πρώτη φάση υπέθεσα ότι το πρόβλημα ήταν από εμένα. Οπότε πριν τους πάρω τηλέφωνο να δηλώσω τη βλάβη έκανα τις εξής ενέργειες για να σιγουρευτώ ότι δεν είναι απο εμένα.:1)Έβαλα επάνω άλλο modem για να δω αν συγχρονίσει μα τζίφος, 2)έβαλα άλλο router για να δω αν συγχρονήσει μα πάλι τζίφος. 3)Δοκίμασα να αποσυνδέσω τις τηλεφωνικές συσκευές και τα splitter από την πρίζα και να βάλω straight το modem μα πάλι τζίφος. Ηγραμμή δεν συγχρονίζει ούτε με ενέσεις. Το Σάββατο λοιπόν το πρωί δήλωσα τη βλάβη στο περιβόητο 121 και απο εκεί ξεκίνησε το μαρτύριό μου. Επικοινωνώ μαζί τους κάθε μέρα και όλο μου λένε πως είναι στον ψηφιακό έλεγχο. Μα τι στο καλό?! Και με μανιβέλα χειροκίνητη να γινόταν αυτός ο ψηφιακός έλεγχος θα είχε τελειώσει! Κάθε μέρα μου λένε ότι καποιος τεχνικός θα επικοινωνήσει μαζί μου αλλά τζιφος. Τίποτα. Πήρα τηλέφωνο και στην ΕΕΤΤ μου είπαν να τους στείλω έγγραφη καταγγελία με fax πράγμα που σκοπεύω να κάνω έως το τέλος της εβδομάδας αν η βλάβη μου δεν έχει αποκατασταθεί. Είμαι σε απόγνωση, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω διότι το ιντερνετ για εμένα προσωπικά είναι εργασιακό εργαλείο, μιας και πρέπει να απντάω σε e-mail στο εξωτερικό διότι εργάζομαι σε ναυτιλιακή εταιρεία.Βέβαια δεν έδειξαν οι του ΟΤΕ να συγκινούνται από αυτό, καθώς απ'όσο φαντάζομαι όλοι θα λένε ότι χρειάζονται το internet για την εργασία τους.Εν πάση περιπτώση αν κάποιος μπορεί με κάποιο τρόπο να με βοηθήσει, να μου πει τι να κάνω που ίσως δεν το έχω κάνει, θα ήμουν ευγνόμων. Σημειωτέον την ημέρα της αποσύνδεσης έβρεχε. Ανήκω στο DSLAM ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ και φοβάμαι μήπως το πρόβλημα είναι από εκεί.Αλλά δυστιχώς κανείς από τον ΟΤΕ δεν έχει δραστηριοποιηθεί. Τι άλλο να κάνω?? τους έχω πάρει 100 τηλέφωνα! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ?? :angryr:

Umbra
24-09-08, 09:29
Αν θελεις γραψε το μνμ σου σε παραγραφους να ειναι ευαναγνωστο

Αν θελεις την γνωμη μου δεν μπορεις να κανεις κατι...καθως αν ισχυουν οσα λες δεν ειναι δικια σου βλαβη...

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πιεσεις να ελενξουν την βλαβη...με απειλες,κατταγελιες, δικηγόρους ακομα και βύσμα βάλε.....

Παντως οσο ειχα οτε μολις ειχα καποιο προβλημα αμεσως μου εκλειναν ραντεβού με τεχνικο....εντύπωση μου κανει...

uziel81
24-09-08, 12:51
Αν θελεις γραψε το μνμ σου σε παραγραφους να ειναι ευαναγνωστο

Αν θελεις την γνωμη μου δεν μπορεις να κανεις κατι...καθως αν ισχυουν οσα λες δεν ειναι δικια σου βλαβη...

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πιεσεις να ελενξουν την βλαβη...με απειλες,κατταγελιες, δικηγόρους ακομα και βύσμα βάλε.....

Παντως οσο ειχα οτε μολις ειχα καποιο προβλημα αμεσως μου εκλειναν ραντεβού με τεχνικο....εντύπωση μου κανει...

Αγαπητέ φίλε UMBRA τελικά είναι που θα πέσεις ακόμα και στο τηλεφωνικό κέντρο.Σήμερα και αφού είχα πλέον απελπιστεί νομίζοντας ότι θα πάει άλλη μία μέρα χαμένη, πήρα για ακόμα μία φορά τηλέφωνο στο 121. Το σήκωσε μία κοπέλα καλή της ώρα και αφού της εξήγησα λεπτομερώς την κατάστασή μου και για ποιόν λόγο χρειάζομαι απαραιτήτως το internet(πράγμα που σημειωτέον το έκανα κάθε μέρα) εκείνη μου είπε πως θα στείλει κάποιο fax που θα αναφέρει μέσα όλα όσα της είπα και θα δηλώνει τη σημαντικότητα της κατάστασης και πως θα το αναφέρει και σε κάποιον επόπτη.

Είμαι ακόμα στο γραφείο στην εταιρεία που εργάζομαι και μόλις χτύπισε το κινητό μου και μου είπε ο μεγάλος μου αδεφός ο οποίος βρέθηκε τυχαία στο σπίτι μου πως η ένδειξη adsl σταθεροποιήθηκε, τουτέστιν η γραμμή λογικά συγχρόνησε. Μακάρι μόλις γυρίσω σπίτι από τη δουλειά να είναι όλα οκ :worthy:

Umbra
24-09-08, 13:17
H ελπιδα πεθαινει τελευταια....;);)

logosof
24-09-08, 20:59
Τελικά επιδιορθώθηκε; Και αν ναι, πώς; Με ψηφιακό έλεγχο ή ήρθε τεχνικός στο σπίτι σου;

Κάνε τον κόπο να τους ρωτήσεις.

uziel81
25-09-08, 10:05
Τελικά επιδιορθώθηκε; Και αν ναι, πώς; Με ψηφιακό έλεγχο ή ήρθε τεχνικός στο σπίτι σου;

Κάνε τον κόπο να τους ρωτήσεις.


Λοιπόν καταρχήν καλημέρα σας.
Τεχνικός δεν πέρασε ούτε απέξω από το σπίτι μου :p Προφανώς λοιπόν με ψηφιακό έλεγχο. Το θέμα όμως είναι να μην σου τύχει κάτι τέτοιο γιατί ταλαιπωρήθηκα αρκετά αυτές τις μέρες και πάλι καλά που δεν χρειάστηκε να έρθει τεχνικός. Πάντως η σύνδεσή μου είναι πλέον αισθητά καλύτερη και το είδα από τις ταχύτητες που συνδέομαι. Επίσης έκανα download κάποιο patch για κάποιο MMORPG και ταυτόχρονα έπαιζα κιόλας και παρατήρησα πως δεν είχα ούτε lag ούτε ms. Οπότε χαλάλι η ταλαιπωρία αν είναι να μου βγει σε καλό. :oneup:

hel
25-09-08, 15:45
Λοιπόν καταρχήν καλημέρα σας.
Τεχνικός δεν πέρασε ούτε απέξω από το σπίτι μου :p Προφανώς λοιπόν με ψηφιακό έλεγχο. Το θέμα όμως είναι να μην σου τύχει κάτι τέτοιο γιατί ταλαιπωρήθηκα αρκετά αυτές τις μέρες και πάλι καλά που δεν χρειάστηκε να έρθει τεχνικός. Πάντως η σύνδεσή μου είναι πλέον αισθητά καλύτερη και το είδα από τις ταχύτητες που συνδέομαι. Επίσης έκανα download κάποιο patch για κάποιο MMORPG και ταυτόχρονα έπαιζα κιόλας και παρατήρησα πως δεν είχα ούτε lag ούτε ms. Οπότε χαλάλι η ταλαιπωρία αν είναι να μου βγει σε καλό. :oneup:

Αν δεν κάνω λάθος , μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση για τις ημέρες που έμεινες χωρίς ίντερνετ.

Tiven
25-09-08, 16:05
Αν δεν κάνω λάθος , μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση για τις ημέρες που έμεινες χωρίς ίντερνετ.

Ναι μπορεί να ζητήσει. Το θέμα είναι τι θα πάρει...

Εμείς είχαμε ζητήσει για τις 3 εβδομάδες που ΔΕΝ είχαμε καθόλου ίντερνετ , που μάλιστα μας το πρότεινε μία κοπέλα στο 134 που μιλήσαμε μετά τις βλάβες , και καλύτερα να μην σου πω τι πήραμε..

Zer0c00L
25-09-08, 16:16
αν η υπαιτιοτητα ειναι του παροχου συνηθως δινουν πιστωτικο στον επομενο λογαριασμο (αλλα εδω ελλαδα ειναι τι περιμενεις)

εδω ατομα που εκαναν καταγγελια στην ΝΕΤ1 και κερδισαν πιστωση απο 1 μηνα και πανω ακομα δεν την εχουν στειλει και εσεις λετε για τον ΟΤΕ.

αντε καλα.

παντως οτι αφορα τον φιλο με το προβλημα χαιρομαι που το ελυσες αλλα αν θες να ξερεις οταν θες το ιντερνετ για την εργασια σου δεν βαζεις HOME xDSL αλλα καποιο επαγγελματικο πακετο που εχει και ρητρες για τετοιες περιπτωσεις.

uziel81
26-09-08, 12:09
αν η υπαιτιοτητα ειναι του παροχου συνηθως δινουν πιστωτικο στον επομενο λογαριασμο (αλλα εδω ελλαδα ειναι τι περιμενεις)

εδω ατομα που εκαναν καταγγελια στην ΝΕΤ1 και κερδισαν πιστωση απο 1 μηνα και πανω ακομα δεν την εχουν στειλει και εσεις λετε για τον ΟΤΕ.


αντε καλα.

παντως οτι αφορα τον φιλο με το προβλημα χαιρομαι που το ελυσες αλλα αν θες να ξερεις οταν θες το ιντερνετ για την εργασια σου δεν βαζεις HOME xDSL αλλα καποιο επαγγελματικο πακετο που εχει και ρητρες για τετοιες περιπτωσεις.


Καλημέρα,
Αγαπητέ φίλε για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ, χρειάστηκε να απαντήσω σε μερικά e-mail στις Η.Π.Α. και έπρεπε να απαντήσω άμεσα. Λόγω τόρα της διαφοράς της ώρας δεν μπορούσα να περιμένω από το γραφείο για να απαντήσω. Οπότε αναγκαστικά έπρεπε από το σπίτι. Αυτό το γεγονός συμβαίνει πολύ σπάνια και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω κάοπιο εργασιακό πακέτο. Το δίκτυο του γραφείου μου με καλύπτει απόλυτα. Απλά τόρα έπεσα στην περίπτωση.....

Εν πάση περιπτώση αναφορικά με τα των αποζημιώσεων που είπατε, πιστεύω ότι είναι δώρον άδωρον γιατί ρώτησα το law department της εταιρείας μου και μου είπαν πως από τη στιγμή που δεν προκύπτει οικονομική ζημιά μέσα από τα στοιχεία που αναφέρονται στα e-mail παρά μόνο οικονομικά στοιχεία που είναι για μελλουσα συμφωνία, είναι πολύ δύσκολο να επιδιώξεις χρηματική αποζημίωση. Καθώς επίσης είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ότι τα στοιχεία ηλεκτρονικής μορφής είναι αυθεντικά και όχι κατασκευασμένα. Ο νοών νοήτω;)

Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι από την ημερομηνία δήλωσης της βλάβης μέχρι την ημερομηνία αποκατάστασής της μπορεί να σου αφαιρεθεί το ποσό από το λογαριασμό, αλλά πάλι είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις ότι η βλάβη οφείλεται σε υπαιτιότητα το παρόχου... Δηλαδή τρέχα γύρευε :whistle: όρεξη για χάσιμο χρόνου να έχεις και για λεφτά σε δικηγόρους και το πιθανότερο είναι να μην καταφέρεις και κάτι. Η μόνη λυση σε τέτοια θέματα είναι η Ε.Ε.Τ.Τ. αλλά και πάλι δύσκολα γιατί είναι επίσησς χρονοβόρο γιατί μετά την καταγγελία που θα κάνει κάποιος στον πάροχό του και αφού την κοινοποιήσει στην Ε.Ε.Τ.Τ. θα πρέπει να περιμένει έγγραφη απάντηση από τον πάροχο που θα απαντάει στην καταγγελία (μέσα σε 20 ημέρες)και πάνω σε αυτήν να πατήσει για να προβεί σε αγωγές αν θέλει για αποζημιώσεις.... Αυτά έτσι για την ιστορία επειδή λόγω της περιπέτειάς μου μπήκα στη διαδικασία και το έψαξα λίγο το θέμα:rolleyes:
Σας ευχαριστώ όλου πάντως για τη βοήθειά σας :respekt:

Zer0c00L
26-09-08, 12:55
Σας ευχαριστώ όλου πάντως για τη βοήθειά σας :respekt:

το καλυτερο ειναι οτι ελυσες το προβλημα σου.

το διαχωρισμο οικιακο/επαγγελματικο το εκανα μονο και μονο για τον λογο οτι τον ιδιωτη δεν τον προσεχουν τοσο οσο τον επαγγελματια (σαφως και ειναι ακριβοτερο το πακετο αλλα αξιζει καμια φορα) οσες φορες εχω επιλεξει για την εργασια μου επαγγελματικο πακετο συνδεσης δεν το εχω μετανοιωσει (ακομα και με την ΝΕΤΟΝΕ).

οσο για την αποζημειωση ενα πραγμα θα σου πω και μπορουν να το επιβεβαιωσουν τα παιδια του φορουμ.

και εγω και αλλοι χρηστες σε προβληματα συνδεσης/τηλεφωνιας/ιντερνετ καναμε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και στις λοιπες αρμοδιες αρχες και δεσμευτηκε η εταιρεια ΝΕΤΟΝΕ για πιστωση λογαριασμων. (σωστη κινηση αφου αιτια ηταν εκεινη)

αλλα κοντευω να φυγω απο πελατης της και εγω και αλλοι χρηστες που εκαναν καταγγελια και δεν εχουμε δει ουτε λογαριασμο ακομα ουτε την περιβοητη πιστωση.

στην ελλαδα για να διευκδικησεις το δικιο σου θα πρεπει να εχεις "μεσο"

αλλιως....."ειστε σε γραμμη προτεραιοτητας"

house
26-09-08, 16:07
Sorry gia ta greeklish alla den vriskoma Ellada auti tin stigmi. Eixa dilwsei kai egw vlavi giati aposigxronise h grammi mou kai mia vdomada oute foni oute akroasi. Me to pou efiga logo epagelmatikou taxidiou tin Triti to prwi, me exoun kalesei mexri simera 2 fores gia na me enimerwsoun kai gia na erthoun na elenxoun kai sto spiti.

Kai skeftomai twra egw. Eprepe na loipw apo tin Ellada gia na doun ti simevenei? Otan gia mia vdomada tous tilefonousa kathimerina den mporousan na mou poun gia ena rantevou?

Simperasma den pas kanena taxidi mipws kai se paroun kanena tilefono? Eimai periergos na dw ti ekanan molis epistrepsw. Les na to eftiaxan oso eleipa?

pant75gr
29-09-08, 13:25
Ακριβως το ιδιο με τον UZIEL81 επαθα και εγω. Εγινε ξαφνικη διακοπη της συνδεσης (CONNX) την ωρα που εκανα browsing , το βραδυ της Κυριακης 21/9. Την επομενη πηρα να δηλωσω βλαβη στον ΟΤΕ και παρα τα συνεχη τηλεφωνηματα μου λεγανε οτι εχουν πολλες βλαβες και καποια βλαβη στο ψηφιακο κεντρο. Με τα πολλα σημερα 29/9 με πηραν απο τον ΟΤΕ να κλεισουμε ραντεβου για τεχνικο να ερθει σπιτι να δει τι συμβαινει.

Ηρθε σημερα 30/9 ο τεχνικος και με τα πολλα διαπιστωσε οτι το modem/router τα ειχε παιξει. Το κουφο της υποθεσης ειναι οτι μου ειπε οτι η 4mb συνδεση που εχω φτανει οριακα στο modem λογω του οτι οι καλωδιοσεις της περιοχης ειναι παλιες και οτι καλυτερα να την μειωσω σε 2mb αλλιως θα εχω προβληματα συχρονισμου συνεχεια. Δεν εδωσα και πολυ βαση γιατι εως τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα.....! Τον ρωτησα και εγω γιατι δεν τις αλλαζουν και με κοιταγε σαν χανος. Τι ρωτησα και εγω....??? Σιγα μην κατσει να ασχοληθει ο ΟΤΕ με τα καλωδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.