PDA

Επιστροφή στο Forum : Best DivX Player ???



Dreamkid
20-10-03, 23:46
Yparxei kalytero player apo windows media player arxika se poiotita full screen kai 2on se options pou diathetei????

Tin apopsi sas parakalo...

MacDog
20-10-03, 23:57
uparxei....den thymamai akrivos to onoma...tha do sto pc mou otan pao kai tha sou steilo na matheis kai c... :p

vagelis
21-10-03, 01:47
Divx player 2.0 alpha . Απλά κορυφή.

Gothic
21-10-03, 03:56
Έχω να χρησιμοποιήσω Windows Media Player κάτι χρόνια, είναι αργός και πρωτόγονος (χώρια το spyware της M$).
Κατέβασε το Media Player Classic (http://www.afterdawn.com/software/video_software/video_players/media_player_classic.cfm).
Μετά βάλε και το ffdshow (http://cutka.szm.sk/ffdshow/).
Tο MP Classic έχει άπειρα options και την δυνατότητα υποστήριξης όλων των DirectX φίλτρων που έχεις εγκαταστήσει (π.χ. αν έχεις βάλει το Wavelab μπορείς να χρησιμοποιείς τα plugins του για μια divx ταινία).
Το ffdshow είναι ένα θαυματουργό φίλτρο που κάνει sharpening, noise reduction, blur, διόρθωση χρώματος, contrast, levels μπλα μπλα μπλα. Επίσης μπορείς να βάλεις σε ένα φάκελο όλα τα subtitles (π.χ. d:/subtitles) με ονομασία Mymovie.srt (αν η ταινία είναι Mymovie.avi,μπορείς το srt να το έχεις και στον ίδιο φάκελο με το avi) και να τα παίζει αυτόματα πάνω στο overlay (σωτήριο αν βλέπεις τις ταινίες στην τηλεόραση όπως εγώ).
Αν κάτσεις και ψάξεις λίγο τις ρυθμίσεις θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα (και θα γελάς με τους λοιπούς players).
Επίσης άξιοι αναφοράς είναι οι BSplayer και Zoom Player (το ffdshow δουλεύει με όλους τους avi players) αλλα το Media Player Classic tops them all. :mrgreen:
Αυτα τα ολίγα, ελπίζω να βόηθησα (πρέπει να φτιάξω μια στήλη "οι συμβουλες του θείου Gothic").

Dreamkid
21-10-03, 04:29
Na sai kala Theie Gothic kai Vageli :lol: Tha ta dokimaso ola amesa !

Kapoia alli apopsi yparxei ?

Gothic
21-10-03, 09:27
Ξέχασα να πώ οτι το Media Player Classic παίζει ΚΑΙ Real Media ΚΑΙ Quicktime (αν τα έχετε εγκατεστημένα εννοείται). Το θυμήθηκα γιατί απο εκεί βλέπω Southpark :P

odykas
21-10-03, 13:29
Linux + mplayer

bill2003
21-10-03, 13:55
Εγώ καλύτερο για τον μέσο χρήστη θεωρώ τον MicroDVD player (που διαθέτει πολλές επιλογές όπως ζήτησες) αλλά κορυφαίο τον BSPlayer που διαθέτει και λειτουργίες zoom
και aspect ratio καθώς και πολλές επιλογές για τους υπότιτλους. Τώρα όσον αφορά το Linux ο mplayer είναι πολύ καλός αν και ιδιαίτερα δύσκολος στο χειρισμό σε command line :wink:

Dreamkid
22-10-03, 18:10
mipos mporeis na me boithiseis ligo file Gothic sxetika me to fddshow?

Katebasa to exe kai to ffdshow-20020617-src.zip. To fdd.exe ok to egkatestisa, to 2o? Ti kano me auta? pos douleuei to systima? trexo to media player kai parallila sto backround kai to fddshow?

An yparxei kapoio help link kalodexoumeno tha nai, giati epsaxsa alla tipota :?

xenbast_
22-10-03, 18:41
o divx player που έχει το κόντεκ μαζί λέει μάλιστα ότι παίζει καλύτερα με άτι κάρτες..

elias
22-10-03, 19:21
εχεις την παλια εκδοση του ffdshow. www.sourceforge.net/projects/ffdshow
και κατεβασε την αλφα version 09/03.στο configuration κανε enable τους codecs
που 8ελεις να αναπαραγει.κα8ε φορα που ξεκινας μια ταινια το decoding του ffdshow ενεργοποιειται αυτοματα.βαλε και το post processing στο τερμα με automatic quality control.

runnerma
22-10-03, 20:51
one word: Crystal player...err thats two words:S

waste
23-10-03, 02:47
fddshow και BSplayer με τους υπεροχους srt υποτιτλους

Gothic
23-10-03, 10:42
Ανοίγεις το Media Player Classic και ανοίγεις το avi. Κάνε δεξί κλικ μέσα στο παράθυρο και πήγαινε Filters -> ffdshow MPEG-4 Video Decoder. Εκεί μπορείς να πειράξεις τα options.
Προτεινόμενα:
Postprocessing ->
Quality -> Full
Processing method -> mplayer / Level fix -> Luminance
Blur & NR ->denois3d (HQ) luma:4.00, chroma:3.00, time:6.00
Noise -> New noise algorithm / Uniform noise / Pattern / Luminance noise strength: 5
Subtitles -> Search / Search in .;C:\Subtitles

Ανέφερα οτι παίζει flash, OGG και Smacker Bink; Χώρια οτι είναι σταθερό σαν βράχος!
Mplayer Classic Uber Alles :mrgreen:

Dreamkid
23-10-03, 20:39
εχεις την παλια εκδοση του ffdshow. www.sourceforge.net/projects/ffdshow

Pos legetai re paidia i nea version? ekei exei ta exsis tria:

1) dsp2dshow 2002-09-30, 2) ffdshow 2002-06-17, 3) ffdshow-alpha 2003-05-23

Ego exo katebasei to 2, yparxei neoteri version?


ps: Gothic na sai kala file gia to xrisimo info :)

MacDog
23-10-03, 21:07
nai to playa einai auto pou ithela na sou po.....auto pou eipe kai stin arxi o vagelis...:))

Dreamkid
09-11-03, 00:39
mipos xserei kaneis pos douleuoun oi ypoitloi me to divx player 2.5 ?

JamesBond
16-11-03, 09:29
Yparxei kalytero player apo windows media player arxika se poiotita full screen kai 2on se options pou diathetei????

Tin apopsi sas parakalo...

ΑΝ και ΚΑΠΩΣ!!!! καθυστερημένα.....

Ο καλύτερος και με διαφορά BSplayer ---lean and mean
(κάνει load kai .srt subtitles και παίζει και DivX /Xvid με πολλαπλλά audio tracks).
Second best zoomplay
μετά έχουμε mPlay
και βέβαια πάντα (φτού φτού) ο Media Player....?
Βέβαια καλύτερο codec pack (ffdshow) και μετά το Nimo Codec Pack
Τέλος χρειάζεσαι και το VOBsub για του υποτίτλους εκτός και άν είναι
σε srt format οπότε τότε και πάλι BSplayer
Για πεντακάναλο ήχο AC3 codec.

JB

NeK
16-11-03, 15:30
Έτσι είναι μόνο να πω ότι για μένα ο zoomplayer είναι καθαρά ο νικητής στα πάντα. :p

Και να προσθέσω ότι αν θέλετε να έχετε όλα τα codes δεν έχετε παρά να πάρετε το ACE MEGA pack, είναι 50+ mb αλλά τι την βάλατε την adsl; :D

JamesBond
16-11-03, 15:38
Έτσι είναι μόνο να πω ότι για μένα ο zoomplayer είναι καθαρά ο νικητής στα πάντα. :p

Και να προσθέσω ότι αν θέλετε να έχετε όλα τα codes δεν έχετε παρά να πάρετε το ACE MEGA pack, είναι 50+ mb αλλά τι την βάλατε την adsl; :D

ACE Mega PACK???? καλά αυτό πώς δέν το είχα αντιληφθεί.!!!!
Γηράσκω αεί διδασκόμενος (τι μαθαίνει κανείς τελικά).
http://www.softpedia.com/public/cat/11/2/7/11-2-7-10.shtml
βρίσκω το 5.95 Pro edition Beta2 (33 ΜΒyte) και κυκλοφορούν
και τα 5.93 και το 5.50 που δέν φαίνεται να είναι beta...

Να δούμε πότε θα αρχίσουν να ενσωματώνονται σε DVDplayers
(άντί να χρειάζεσαι Η/Υ για να δείς ταινία σε MPEG4 based encoding)
να την βλέπεις στο DVD/ΤV σου.

JB :wink:

sdikr
16-11-03, 15:46
ειδη υπαρχουν James, η εταιρια που βγαζει το dvix εχει καποιες λιστες με το τι δουλευει. ΟΜΩΣ για να δουλεψει θελει καποια στανταρτ.
ριξε μια ματια στην σελιδα τους και θα καταλαβεις.
φιλικα
YG χρησιμοποιω το windvd το καινουργιο που παιζει και Mp4 και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, καλυτερη ποιοτητα απο το media player

jimsliakas
16-11-03, 18:26
Εγω χρησημοποιω cyberlink powerdvd 5 που παιζει και divx και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος

JamesBond
16-11-03, 22:23
Νομίζω και το windvd και το cyberlink/PowerDVD είναι S/W για Windows Η/Υ.
Καλά και τα δύο (έχω το πρώτο στο Laptop και το δεύτερο στο Desktop) αλλά
δέν είναι push button play οπως ένα DVD player (πχ. SONY) με μια TV attached.
Eπίσης οι BSplayer, ZoomPlayer, MediaPlayer Classic είναι πολύ μικροί και
μερικοί δέν θέλουν ούτε εγκατάσταση (είναι και freeware/shareware).....οπότε
τους προτιμούν οι περισσότεροι.
Τώρα ψάχνω για Hardware-push a button and go DivX/XviD κλπ player που να
είναι πχ ενσωματωμένος σε ένα DVD player...οπως σωστά αναφέρει ο sdkir.
Αν βρώ κάτι που αξίζει τα ξαναλέμε.
JB

shaq141a
17-11-03, 20:11
Επίσης μην ξεχνάτε φυσικά και το τσιπαρισμένο xbox. :mrgreen:

mavlok
08-12-03, 18:45
...και για οσους εχουν ps2 υπαρχει φοβερο .avi/divx player με zoom,διαφορα screen formats κλπ κλπ.

Για μενα ειναι φοβερο γιατι
α)Γραφω τα avi σε φθηνα CD αντι για DVD
β)Να βλεπεις movies στο monitor δεν λεει
γ)Με τον βομβο που κανει το PC δεν μπορω να ευχαριστηθω ταινια
:D

Makelaris
18-03-04, 14:35
Πε παιδια απεγκατεστησα ολα τα players που χα και εβαλα το media player classic και το mega codec pack που συνιστατε.Αποτελεσμα: ολα παιζουν μια χαρα εκτος απο τα avi.Για την ακριβεια crashαρει ο player!!To ιδιο ακριβως συμβαινει και με τον bsplayer (ο οποιος ερχεται πακετο με το mega pack).Α εχω βαλει και το fdd show..Θα εκτιμουσα καποια βοηθεια γιατι δε μπορω να δω τις μισες και βαλε movies ...

GnG
18-03-04, 14:46
Πε παιδια απεγκατεστησα ολα τα players που χα και εβαλα το media player classic και το mega codec pack που συνιστατε.Αποτελεσμα: ολα παιζουν μια χαρα εκτος απο τα avi.Για την ακριβεια crashαρει ο player!!To ιδιο ακριβως συμβαινει και με τον bsplayer (ο οποιος ερχεται πακετο με το mega pack).Α εχω βαλει και το fdd show..Θα εκτιμουσα καποια βοηθεια γιατι δε μπορω να δω τις μισες και βαλε movies ...

Δοκίμασε να σβύσεις τα πάντα και να βάλεις μόνο το mega codec pack στην προκειμένη περίπτωση.Εγω πάντως χρησιμοποιώ το k-lite codec pack.Μην περάσεις απο πάνω και το ffdshow...μάλλον αυτό φταίει...

marios
18-03-04, 14:54
...και για οσους εχουν ps2 υπαρχει φοβερο .avi/divx player με zoom,διαφορα screen formats κλπ κλπ.

Για μενα ειναι φοβερο γιατι
α)Γραφω τα avi σε φθηνα CD αντι για DVD
β)Να βλεπεις movies στο monitor δεν λεει
γ)Με τον βομβο που κανει το PC δεν μπορω να ευχαριστηθω ταινια


Επίσης μην ξεχνάτε φυσικά και το τσιπαρισμένο xbox.


Για αυτο υπαρχει το tv-out ρε παιδια!Εγω αυτο εχω κανει και βλεπω οτι ταινια γουσταρω σε οποιοδηποτε format(pc power!)και μεσα απο το σκληρο μου χωρις να χρειαζεται να γραφω σε cd.Ουτε εξοδα ουτε χαμενος χρονος!

Επισης κατα τη γνωμη μου ο καλυτερος player ειναι ο BSplayer με διαφορα τεραστια.Και τα codecs ολα απο το k-lite codec pack!

Makelaris
18-03-04, 14:55
Φιλαρακο επεσες διανα! Εβγαλα το fdd και ολα μια χαρα.Γυρισα να δω για απαντησεις και βλεπω τη δικια σου:p. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι οτι το fdd υποστηριζει κατι δικους του codecs. Αν στην εγκατασταση η μετα τους εχεις disable τοτε ολα οκ. Βεβαια τοτε δε μπορεις να χρησιμοποιησεις το fdd απο οτι καταλαβα. Θα το ψαξω λιγο ακομα. Αnyway ευχαριστω και αν εχει καποιος εμπειρια με το fdd ας μας δωσει τα φωτα του:))

Elalekom
18-03-04, 16:31
Και εγω χρησιμοποιω και προτεινω BSplayer.Δεν με εχει εγκαταλειψει και δυσαρεστησει ουτε μια φορα.

WAntilles
29-03-04, 13:16
Εάν δεν έχετε δοκιμάσει το Media Player Classic τότε δεν ξέρετε τί θα πει "υποδειγματικό player για τα πάντα".

http://sourceforge.net/projects/guliverkli

Είναι καλαίσθητο, λιτό, απέρριτο, πολύ παραμετροποιήσιμο και παίζει τα πάντα χωρίς να κάνει πράγματα πίσω από την πλάτη σου.

Για μένα είναι ανεξαρτήτως κατηγορίας το freeware+shareware+open-source της χρονιάς που πέρασε (και βλέπω να παίρνει τον ίδιο τίτλο και τη χρονιά που διανύουμε).

Το Media Player Classic είναι free & open-source.

Κατεβάστε το Unicode build για 2000-XP-2003.

chat1978
29-03-04, 13:41
Καλά χαλαρά καλύτερος video player ο BSPlayer. Ειδικά η έκδοση 1 και πάνω είναι κορυφή.
Μακάρι όλα τα video να είχαν την ίδια άνεση στην αναπαραγωγή. Ζήτω τα keyboard shortcuts και ο BSPlayer τα υλοποιείκαι με το παραπάνω.
Από τα προγράμματα που πιστεύω," ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ" και ευτυχώς που η νέα έκδοση δεν είναι χειρότερη όπως επιβάλει το τελευταίο trend στο ΄χωρο του λογισμικού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.