PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτωνει πολυ αργααα.....



rotor
24-09-08, 19:19
Εχω συνδεση connx στα 4Mbps και το κλασσικο Baudtec modem/router.Το προβλημα μου ειναι οτι για παραδειγμα απο rapidshare και γενικα download πιανω κανονικες για τη συνδεση μου ταχυτητες ενω το φορτωμα και ανοιγμα των σελιδων ειναι παρα πολυ αργο.Τι μπορει να φταιει?

zeta
24-09-08, 19:21
όλων των σελίδων ειναι αργό το φόρτωμα? έτσι ήταν από πάντα, ή τώρα εμφανίστηκε αυτό?

rotor
24-09-08, 19:25
Ναι ολων των σελιδων το ανοιγμα ειναι αργο.Τη συνδεση την εχω εδω και 2 βδομαδες και το προβλημα υπηρχε απο την αρχη

zeta
24-09-08, 19:29
παίζουν κάτι αναβαθμίσεις αυτή την εποχή, αλλά από τη στιγμή που το downloading γίνεται με κανονικούς ρυθμούς, δεν έχεις πέσει σε αυτή την περίπτωση.
ποιον browser χρησιμοποιείς? αν ας πούμε χρησιμοποιείς τον firefox, μείωσε τον αριθμό των ενεργών συνδέσεων σε 6, νομίζω ότι default έχει 15.μπορεί δηλαδη να ειναι θέμα browser. να κάνει κακή διαχείρηση της μνήμης.

rotor
24-09-08, 19:35
Εχω δοκιμασει ολους τους browsers kai δεν εχω δει καμια διαφορα.Μηπως παιζουν τιποτα ρυθμισεις στο router?

LOUKAS32
24-09-08, 19:37
πλακα πλακα και εμενα σπιτι σερνεται το browsing
και στην δουλεια που εχουμε ΚΟΛΟ ΤΕΛΛΑΣ...

αλλα σπιτι κατεβαζο τερμα γκαζια...1800-1900

zeta
24-09-08, 20:11
Εχω δοκιμασει ολους τους browsers kai δεν εχω δει καμια διαφορα.Μηπως παιζουν τιποτα ρυθμισεις στο router?

τώρα το συγκεκριμένο ρουτερ δεν θυμάμαι να έχει bandwidth manager, οπότε μάλλον δεν παίζουν ρυθμίσεις. Η συμπεριφορά είναι ίδια στο browsing και χωρίς να κατεβάζεις τίποτα?
ειναι κουφό δηλαδή.
κάνε και ένα restart στο ρουτερ, και δοκίμασε και με κανένα άλλο ρουτερ, αν υπάρχει διαθέσιμο.

logosof
24-09-08, 21:02
Μήπως κανένας ιός;

pimp
24-09-08, 22:45
Μπα και σε μένα σέρνεται από τότε που έβαλα 24άρα, με την χιλιάρα σφαίρα πήγαινε

βασικά τις τελευταίες μέρες έχουμε μεγάλα πινγκ, ελπίζω να στρώσει σύντομα...

SpiritCrusher
24-09-08, 23:21
Και εγω απο Χανια τις τελευταιες 3-4 μερες ειμαι λιγο χαλια. Μεγαλα pings kαι αργο φορτωμα στις σελιδες. Αλλα καλυτερα απο Tellas :P

utp
24-09-08, 23:30
Οταν λετε ping τι εννοειτε?
Και μενα μερικες φορες παταω να μπω σε μια σελιδα και καθυστερει λιγο μεχρι να αρχισει η μεταφορα δεδομενων.

SpiritCrusher
24-09-08, 23:43
ping ειναι ο χρονος που κανει ενα πακετο πληροφοριας που φευγει απο το pc σου να φτασει σε καποιο server. Καιγομαστε για χαμηλα pings οι gamers περισσοτερο.

utp
24-09-08, 23:45
Στο σερφαρισμα πως αντιλαμβανομαι τα υψηλα pings;;

pimp
24-09-08, 23:59
Στο σερφαρισμα πως αντιλαμβανομαι τα υψηλα pings;;

Άμεσα δεν τα αντιλαμβάνεσαι, απλά αργεί λίγο αλλά το "αργεί λίγο είναι σχετικό"! Ας υποθέσουμε ότι κατά την άποψή σου το www.pimp.com αργεί να ανοίξει, τότε σε windows xp πας click start--> click run--> (γράφεις στο κουτάκι) cmd--> ανοίγει μία κονσόλα (ένα μαύρο παράθυρο)--> Εκεί που αναβοσβήνει ο κέρσορας γράφεις ping www.pimp.com Και πατάς έντερ --> έαν τα ms είναι τριψήφια, εε τότε τον Κίτσο κλαίγανε, εάν είναι κάπου στα 50ms είσαι ας πούμε καλά, εαν είναι κάτω από 20ms είσαι άρχοντας :p

utp
25-09-08, 00:19
Εκανα αυτο που λες σε μια σελιδα που αργει να ανοιξει αλλα δεν μου βγαζει κατι.Vista εχω.Παιζει ρολο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.