PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακές ευκολίες ;;;;



Gigas
25-09-08, 00:54
Υπάρχουν τέτοιες στην Tellas?
Αν ναι, υπάρχει κάποιο link η κάποιο thread που να φαίνεται πώς ενεργοποιούνται, λειτουργούν κλπ;
Σε περίπτωση που δεν καταλάβατε περί τίνος μιλάω, αναφέρομαι σε ευκολίες όπως: αναμονή κλήσης, ομιλία με δεύτερο καλούντα, πιθανώς τριμερή επικοινωνία, αυτόματο τηλεφωνητη κλπ..
Ξέρετε εσείς.... αυτά τα εξωτικά και διαβολικά κόλπα της τεχνολογίας :)


(Λίγο αργότερα)
Τις βρήκα στο site της Τellas
Για όποιον τις χρειάζεται είναι εδώ

http://tellas.gr/default.asp?pageID=98&langID=1

Και σε κείμενο:

Υπηρεσίες Ευκολίας Σταθερής Τηλεφωνίας και Οδηγίες Χρήσης

Απόκρυψη Αριθμού πριν από κάθε κλήση
Η υπηρεσία Απόκρυψης Αριθμού χρησιμοποιείται για να μην εμφανίζεται ο αριθμός σας σε σταθερό ή κινητό που έχει Αναγνώριση Κλήσης. Έχετε την δυνατότητα κάθε φορά να επιλέγετε αν θα εμφανίζεται ο αριθμός σας στην οθόνη του τηλεφώνου που καλείτε.

Χρήση:

Πληκτρολογήστε * 31 # και τον αριθμό τηλεφώνου που επιθυμείτε να καλέσετε (π.χ. *31#2102345678)
Φραγή Εξερχόμενων Κλήσεων

Η υπηρεσία Φραγής Εξερχόμενων Κλήσεων χρησιμοποιείται για να περιορίζετε την πραγματοποίηση ορισμένων ή όλων των κλήσεων από το τηλέφωνό σας. Βάζοντας έναν Κωδικό Αριθμό Φραγής έχετε τη δυνατότητα φραγής, διεθνών, υπεραστικών ή κινητών κλήσεων. Η ενεργοποίηση και η απενεργοποίηση γίνονται από εσάς με τη χρησιμοποίηση ενός Προσωπικού Κωδικού (password) που διαλέγετε εσείς. Ο αρχικός Προσωπικός Κωδικός (default password) είναι 1111.

Χρήση

Ενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε * 3 4 * password * κωδικός αριθμός φραγής και #
Επιβεβαίωση: Πληκτρολογείτε * # 3 4 #
Απενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε # 3 4 * password και #
Απενεργοποίηση για ένα μόνο τηλεφώνημα: Πληκτρολογείτε ##3 4 * password και # και αριθμός που επιθυμείτε να καλέσετε
* Για αλλαγή του password πληκτρολογείτε * 0 3 1 * παλιό password * καινούργιο password * καινούργιο password και #.

Επιλέξετε την κατηγορία φραγής που επιθυμείτε και πληκτρολογήσετε τον αντίστοιχο Κωδικό Αριθμό Φραγής.

Κωδικοί Αριθμοί Φραγής:

Ολοκληρωτική Φραγή - Παιδική Ασφάλεια (Κωδικός Αριθμός 1)
IN Premium Rate (901, 909) (Κωδικός Αριθμός 2)
Φραγή κλήσεων (Διεθνείς και Inmarsat) (Κωδικός Αριθμός 3)
Φραγή κλήσεων (Κινητά, Διεθνείς, Inmarsat, IN Premium Rate 901, 909) (Κωδικός Αριθμός 4)
Ολοκληρωτική Φραγή κλήσεων εκτός από αστικά (Κινητά, Διεθνείς, Inmarsat, INTERNET ΕΠΑΚ 896, IN Premium Rate 901, 909, Σύντομοι Κωδικοί εκτός από κωδικούς Πρώτης Ανάγκης) (Κωδικός Αριθμός 5)
Σημειώσεις:

Δεν μπορεί ποτέ να μπει φραγή σε αριθμούς Πρώτης Ανάγκης.
Φραγή Προσωπικού Τηλεφωνητή μπορεί να γίνει μόνο μέσω του πρώτου κωδικού αριθμού φραγής.
Φραγή στις υπηρεσίες ΙΝ 800, 801 μπορεί να γίνει μόνο μέσω του πρώτου κωδικού αριθμού φραγής.
Κλήση Συνδιάσκεψης

Η υπηρεσία Κλήσης Διάσκεψης χρησιμοποιείται για να προσθέσετε και ένα τρίτο πρόσωπο στην συνδιάλεξη σας έτσι ώστε να επικοινωνείτε ταυτόχρονα με 2 άτομα.

Χρήση:

Πληκτρολογήστε [R] ή [Recall] ή [Flash]
Καλέστε τον αριθμό του δεύτερου συνομιλητή
Πληκτρολογήστε [R] ή [Recall] ή [Flash] και το 3 για να ενεργοποιήσετε την κλήση διάσκεψης
Προώθηση Κλήσης

Κατηγορίες Εκτροπής:

1. Όταν το τηλέφωνό σας είναι κατειλημμένο

Ενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε * 6 7 * τον αριθμό τηλεφώνου που επιθυμείτε να γίνει η εκτροπή και # (π.χ. *67*2102345678#)
Απενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε # 6 7 #
Επιβεβαίωση: Πληκτρολογείτε * # 6 7 #
2. Όταν το τηλέφωνο σας δεν απαντά

Ενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε * 6 1 * τον αριθμό τηλεφώνου που επιθυμείτε να γίνει η εκτροπή και # (π.χ. *61*2102345678#)
Απενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε # 6 1 #
Επιβεβαίωση: Πληκτρολογείτε * # 6 1 #
3. Όταν όλες σας οι κλήσεις σας μεταφέρονται απευθείας σε κάποιο άλλο τηλέφωνο

Ενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε * 2 1 * τον αριθμό τηλεφώνου που επιθυμείτε να γίνει η εκτροπή και # (π.χ. *21*2102345678#)
Απενεργοποίηση: Πληκτρολογείτε # 2 1 #
Επιβεβαίωση: Πληκτρολογείτε * # 2 1 #
Αναμονής / Κράτηση Κλήσης

Η υπηρεσία Ένδειξης Αναμονής Κλήσης χρησιμοποιείται για να μην χάνετε καμία εισερχόμενη κλήση. Ειδοποιήστε μέσω ηχητικού σήματος ενώ ήδη μιλάτε ότι κάποιος άλλος σας καλεί.

Ενεργοποίηση: Πληκτρολογήστε * 4 3 #
Απενεργοποίηση: Πληκτρολογήστε # 4 3 #
Επιβεβαίωση: Πληκτρολογήστε * # 4 3 #
Επιλογές:

Όταν ακούτε την ένδειξη Αναμονής Κλήσης έχετε 2 επιλογές:

Να κλείσετε τον πρώτοσυνομιλητή και να μιλήσετε με τον δεύτερο πληκτρολογώντας [R] ή [Recall] ή [Flash] ή πατώντας το άγκιστρο του τηλεφώνου σας.
Να κρατήσετε σε αναμονή τον πρώτο συνομιλητή και να μιλήσετε με τον δεύτερο πληκτρολογώντας [R] και 2 ή [Recall] και 2 ή [Flash] και 2 ή πατώντας το άγκιστρο του τηλεφώνου σας και 2.
Μπορείτε αν θέλετε να αγνοήσετε την κλήση και να συνεχίσετε τη συνομιλία σας. Μετά την πάροδο 40΄΄ περίπου ο χαρακτηριστικός ήχος που σας ενημερώνει ότι υπάρχει κλήση σε αναμονή, σταματάει.

Σε περίπτωση που έχετε ενεργοποιήσει την αναμονή κλήσης και η γραμμή σας είναι κατειλημμένη, ο καλών ακούει είτε το μήνυμα: 'Η κλήση σας είναι σε αναμονή, παρακαλούμε μην κλείσετε αν δεν ακούσετε σήμα κατειλημμένου', είτε σήμα κανονικής κλήσης για 60΄΄ χωρίς μήνυμα και μετά ακούει σήμα κατειλημμένου.

crypter
26-09-08, 12:02
η κληση συνδιασκεψης δουλευει σε καποιον; εχω δοκιμασει τοσες φορες και παλιοτερα και δεν μπορω να παρω ποτε δευτερο ατομο στην γραμμη :hmm:

Dimitris_80
17-03-09, 23:04
Εγώ δεν έχω καταφέρει καταρχάς ΠΟΤΕ να πάρω μια δεύτερη γραμμή που είναι σε αναμονή... Εσείς το έχετε καταφέρει; Πάντα πρέπει να κλείσω εντελώς τη γραμμή και ΑΝ ο άλλος δεν το έχει κλείσει τότε ΙΣΩΣ τον προλάβω. Αλλιώς αναγκάζομαι και παίρνω εγώ πίσω.

minosdam
18-03-09, 00:02
Εγώ έχω ενεργοποιήση την υπηρεσία Ένδειξης Αναμονής Κλήσης. Οταν μιλάω με κάποιον και με παίρνει άλλος ακούω το ηχητικό σήμα της ένδειξης Αναμονής Κλήσης. Κλείνοντος το τηλέφωνο βλέπω ότι δεν έχει καταγραφεί η κλήση του άλλου, παρ' όλο που έχω αναγνώριση κλήσης η οποία δουλεύει κανονικά όταν δεν μιλάω στο τηλέφωνο.
Δηλαδή: Οταν μιλώ στο τηλέφωνο και με παίρνει άλλος δεν έχω αναγνώριση κλήσης?

Dimitris_80
18-03-09, 02:01
Eγώ έχω πάντως αναγνώριση στην αναμονή... Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να διαχειριστώ την δεύτερη γραμμή.

Jacarta
18-03-09, 18:34
η κληση συνδιασκεψης δουλευει σε καποιον; εχω δοκιμασει τοσες φορες και παλιοτερα και δεν μπορω να παρω ποτε δευτερο ατομο στην γραμμη :hmm:

Εδώ άλλοι δεν έχουν καταφέρει να κάνουν απλή κλήση...!!! :lol:

frenty
18-03-09, 19:03
Εγώ έχω ενεργοποιήση την υπηρεσία Ένδειξης Αναμονής Κλήσης. Οταν μιλάω με κάποιον και με παίρνει άλλος ακούω το ηχητικό σήμα της ένδειξης Αναμονής Κλήσης. Κλείνοντος το τηλέφωνο βλέπω ότι δεν έχει καταγραφεί η κλήση του άλλου, παρ' όλο που έχω αναγνώριση κλήσης η οποία δουλεύει κανονικά όταν δεν μιλάω στο τηλέφωνο.
Δηλαδή: Οταν μιλώ στο τηλέφωνο και με παίρνει άλλος δεν έχω αναγνώριση κλήσης?

Δεν υποστηρίζει η συσκευή σου αυτή την δυνατότητα.

minosdam
19-03-09, 01:23
Δεν υποστηρίζει η συσκευή σου αυτή την δυνατότητα.
Μα πρίν μπώ στην ΤΕΛΛΑΣ την ίδια συσκευή είχα.

frenty
19-03-09, 03:37
Μα πρίν μπώ στην ΤΕΛΛΑΣ την ίδια συσκευή είχα.

Όταν συνομιλείς και ακούς το σήμα της 2ης εισερχόμενης κλήσης βλέπεις στην οθόνη του τηλεφώνου σου την ώρα που συνομιλείς (πριν τερματίσεις την κλήση), τον αριθμό του καλούντος;
Έχεις δοκιμάσει με άλλη τηλ. συσκευή, να δεις αν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα;

minosdam
19-03-09, 21:14
Όταν συνομιλείς και ακούς το σήμα της 2ης εισερχόμενης κλήσης βλέπεις στην οθόνη του τηλεφώνου σου την ώρα που συνομιλείς (πριν τερματίσεις την κλήση), τον αριθμό του καλούντος;
Έχεις δοκιμάσει με άλλη τηλ. συσκευή, να δεις αν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα;

1.Οχι δεν βλέπω αριθμό την ώρα που ακούω το σήμα της 2ης κλήσης.
2.Ναι έχω δοκιμάσει και άλλη συσκευή αλλά τίποτε.

Εχω δοκιμάσει
α.PANASONIC GIGASET KX-TCD715GRM (Το έχω από το 2001-κανένα πρόβλημα δεν είχε ποτέ-δούλευε και δουλεύει άψογα-μέχρι που μπήκα στην Τελλάς η αναγνώριση κλήσης καταγραφόταν είτε μιλούσα με άλλον είτε όχι))

Οταν είδα ότι δεν είχα την αναγνώριση κλήσης (όταν μιλούσα με άλλον) για να δοκιμάσω πήρα το:
β. SIEMENS GIGASET A160 . Τζίφος! είτε το PANASONIC είτε το SIEMENS είτε και τα δυό μαζί είναι συνδεμένα στην τηλεφωνική γραμμή καταγραφή δεν γίνεται από κανένα τηλέφωνο.

flamescreen
19-03-09, 23:30
Η τηλεσυνδιάσκεψη δεν παρέχεται σαν digital service αν και αναγράφεται στο σχετικό site

Dimitris_80
19-03-09, 23:54
Η τηλεσυνδιάσκεψη δεν παρέχεται σαν digital service αν και αναγράφεται στο σχετικό site
Tηλεσυνδιάσκεψη; :confused:

frenty
20-03-09, 18:32
1.Οχι δεν βλέπω αριθμό την ώρα που ακούω το σήμα της 2ης κλήσης.
2.Ναι έχω δοκιμάσει και άλλη συσκευή αλλά τίποτε.

Εχω δοκιμάσει
α.PANASONIC GIGASET KX-TCD715GRM (Το έχω από το 2001-κανένα πρόβλημα δεν είχε ποτέ-δούλευε και δουλεύει άψογα-μέχρι που μπήκα στην Τελλάς η αναγνώριση κλήσης καταγραφόταν είτε μιλούσα με άλλον είτε όχι))

Οταν είδα ότι δεν είχα την αναγνώριση κλήσης (όταν μιλούσα με άλλον) για να δοκιμάσω πήρα το:
β. SIEMENS GIGASET A160 . Τζίφος! είτε το PANASONIC είτε το SIEMENS είτε και τα δυό μαζί είναι συνδεμένα στην τηλεφωνική γραμμή καταγραφή δεν γίνεται από κανένα τηλέφωνο.

Δοκιμασμένη η υπηρεσία σε panasonic (ασύρματο, δεν θυμάμαι μοντέλο), δουλεύει μια χαρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.