PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν λαμβανω mail απο το Outlook με τον otenet λογαριασμό μου



booki
25-09-08, 09:49
Έχω μια connex σύνδεση και έστησα τον λογαριασμό μου για τα mail (otenet) μέσα στο Outlook και ενω όλα τα μηνύματα είναι επιτυχή για την σωστή ρύθμιση των παραμέτρων, δεν μπορώ να λάβω μηνύματα ενώ στέλνω κανονικά.
Καμιά ιδέα για το τί τρέχει?

Roula25
25-09-08, 09:55
Καλημέρα,

Έχεις βάλει σωστά τους διακομιστές εισερχόμενης αλληλογραφίας;
Πρέπει να είναι: Εισερχόμενη: mail.otenet.gr, Εξερχόμενη: mailgate.otenet.gr

maik
25-09-08, 09:56
Έχω μια connex σύνδεση και έστησα τον λογαριασμό μου για τα mail (otenet) μέσα στο Outlook και ενω όλα τα μηνύματα είναι επιτυχή για την σωστή ρύθμιση των παραμέτρων, δεν μπορώ να λάβω μηνύματα ενώ στέλνω κανονικά.
Καμιά ιδέα για το τί τρέχει?

Τι βαζεις σαν διακομιστη αλληλογραφιας;

Εισερχομενη POP3

mail.otenet.gr

Εξερχομενη SMTP

mailgate.otenet.gr

Επισης δες αν εχεις τσεκαρει να δεχεται αυτοματα το password του λογαριασμου.

booki
25-09-08, 10:12
ναι αυτα εχουν γινει σωστα.
Και ο έλεγχος του λογαριασμού γίνεται κανονικά.

Roula25
25-09-08, 10:18
Μήπως πολύ απλά δεν υπάρχουν μηνύματα για να λάβεις; Έχεις μπει στο web mail της otenet για να δεις αν έχεις εισερχόμενα e-mail?

maik
25-09-08, 10:20
Πρωτα απο ολα να ελεγξεις αν ο αποστολες γραφει σωστα το e-mail σου.

Αν ειναι ολα σωστα παρε τηλ την otenet 8011135555 και πες το προβλημα.

Αν θελεις στειλε μου πμ με την διευθυνση σου να κανουμε ενα τεστ.

booki
25-09-08, 10:22
ναι ρε παιδιά...αυτά εννοείται ότι τα έχω ελέγξει. απλά έλπιζα να είναι καμιά "κρυφή" ρύθμιση που δεν έχω δει ποτέ μου..

enwsitis21
25-09-08, 10:56
Μήπως έχεις κάνει κάποιο update σε antivirus;
Τσέκαρε μήπως κάποιο software firewall σου κλείνει το port 110 για το πρωτόκολλο pop3.

3lbereth
25-09-08, 11:09
Mήπως έχει να κάνει με το default πρόγραμμα της αλληλογραφίας σου?
Ποιό έχεις ορίσει, το Outlook Express ή το MS Office Outlook? Και σε ποιό από τα δύο έκανες account?

booki
25-09-08, 11:14
έχω κάνει λογαριασμό στο MS Outlook. και ούτε το firewall κόβει το port

enwsitis21
25-09-08, 11:35
έχω κάνει λογαριασμό στο MS Outlook. και ούτε το firewall κόβει το port

Μπορείς να παραθέσεις το μήνυμα σφάλματος που σου εμφανίζει κατά την παραλαβή;

xmperop1
25-09-08, 23:40
Στείλε μήνυμα στον ευατό σου να το ελέγξεις.

cpapas
26-09-08, 11:48
O φίλος booki εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Εδώ και τρεις τέσσερις μέρες υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα με τους smtp servers του ΟΤΕ. Στην εταιρεία μου όπου είμαι τεχνικός υπέυθυνος, χρησιμοποιώ τον mailgate.otenet.gr για SMTP και τα μισά μειλ (200-300 την ημέρα) πάνε στους παραλήπτες σε 8- 24 ώρες.
Σημερινό περιστατικό. Εταιρεία μας έστειλε διαφήμιση με email (έχουν κι αυτοί CONN-X) για καταχώρηση σε έντυπο χθες, και έφτασε σήμερα το πρωί με αποτέλεσμα να μην προλάβει να μπει στο έντυπο.
Περιμένω απάντηση από το NOC της ΟΤΕΝΕΤ να δούμε τι θα γίνει.
Είναι πάντως ΠΟΛΥ σοβαρό θέμα.

enwsitis21
26-09-08, 14:22
O φίλος booki εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Εδώ και τρεις τέσσερις μέρες υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα με τους smtp servers του ΟΤΕ. Στην εταιρεία μου όπου είμαι τεχνικός υπέυθυνος, χρησιμοποιώ τον mailgate.otenet.gr για SMTP και τα μισά μειλ (200-300 την ημέρα) πάνε στους παραλήπτες σε 8- 24 ώρες.
Σημερινό περιστατικό. Εταιρεία μας έστειλε διαφήμιση με email (έχουν κι αυτοί CONN-X) για καταχώρηση σε έντυπο χθες, και έφτασε σήμερα το πρωί με αποτέλεσμα να μην προλάβει να μπει στο έντυπο.
Περιμένω απάντηση από το NOC της ΟΤΕΝΕΤ να δούμε τι θα γίνει.
Είναι πάντως ΠΟΛΥ σοβαρό θέμα.

Μόνο που ο φίλος αναφέρει πρόβλημα στην λήψη των e-mail , όχι στην αποστολή.
Επίσης δέν αναφέρει κάτι για καθυστέρηση στην αποστολή αλληλογραφίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.