PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση Conn-x



dtoubi
25-09-08, 12:01
Καλημέρα σε ολους. Σήμερα ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και έγινε η τηλεφωνική σύνδεση. Ξέρω ότι το dsl θέλει 10 μέρες για να ενεργοποιηθεί, πρέπει να κάνω κάποιο τηλέφωνο ή απλά θα με ενημερώσουν;

Ευχαριστώ

Συνεταιράκος
25-09-08, 12:11
Να κάνω μια αφελή ερώτηση;;;
Έχεις κάνει αίτηση για conn-x μαζί με την αίτηση για καινούρια τηλεφωνική γραμμή;;;

Φιλικά, καλημέρα

enwsitis21
25-09-08, 12:16
Να κάνω μια αφελή ερώτηση;;;
Έχεις κάνει αίτηση για conn-x μαζί με την αίτηση για καινούρια τηλεφωνική γραμμή;;;

Φιλικά, καλημέρα

Καθόλου αφελής η ερώτηση.
Κάποτε ένας αγόρασε conn-x και δέν είχε υπολογιστή.
Ρωτούσε κιόλας αν χρειάζεται να έχει υπολογιστή.

dtoubi
25-09-08, 12:17
Να κάνω μια αφελή ερώτηση;;;
Έχεις κάνει αίτηση για conn-x μαζί με την αίτηση για καινούρια τηλεφωνική γραμμή;;;

Φιλικά, καλημέρα

Ναι τα έκανα μαζί από το 134 και μου είπαν ότι από τη μέρα της ενεργοποίσησης το conn-x θα συνδεθεί σε 10 μέρες.
Αφού έκανα την αίτηση με πήραν τηλ. για το conn-x για να κανονίσουμε ταχύτητες κλπ κλπ

Δε ξέρω αν αξίζει να τους πάρω τηλ. μπας και γίνει πιο γρήγορα από τις 10 μέρες.

logosof
25-09-08, 12:22
Το πιο πιθανό είναι να ενεργοποιηθεί νωρίτερα από 10 ημέρες.

Αν περάσουν και δεν έχει ενεργοποιηθεί, τότε πάρε τους τηλέφωνο.

Καλορίζικη η νέα σου σύνδεση:oneup:

Συνεταιράκος
25-09-08, 12:24
Εγώ απλά θα τους έπαιρνα μια για επιβεβαίωση και τίποτε άλλο. Απλά σε ρώτησα γιατί εμένα μου είχαν πει να κάνω πρώτα την αίτηση για νέο τηλ. αριθμό και μετά την ολοκλήρωση της σύνδεσης να κάνω αίτηση για conn-x, και όλα αυτά το Φλεβάρη που μας πέρασε.

dtoubi
25-09-08, 12:48
Εγώ απλά θα τους έπαιρνα μια για επιβεβαίωση και τίποτε άλλο. Απλά σε ρώτησα γιατί εμένα μου είχαν πει να κάνω πρώτα την αίτηση για νέο τηλ. αριθμό και μετά την ολοκλήρωση της σύνδεσης να κάνω αίτηση για conn-x, και όλα αυτά το Φλεβάρη που μας πέρασε.

Οχι τις έκανα την ίδια μέρα με διαφορά 1 1/2 ὠρας μέχρι να με καλέσουν δηλ. για το Conn-x. Καλά θα τους πάρω τώρα να δω τι θα μου πούνε.

Συνεταιράκος
25-09-08, 12:59
Κι από μένα καλορίζικη, γρήγορη και δίχως προβλήματα

StaPas
25-09-08, 15:39
Εγω εκανα ακριβως το ιδιο πραγμα και Τριτη μου εδωσαν νεα γραμμη και σημερα εχω dsl!!!

Tiven
25-09-08, 16:03
Καθόλου αφελής η ερώτηση.
Κάποτε ένας αγόρασε conn-x και δέν είχε υπολογιστή.
Ρωτούσε κιόλας αν χρειάζεται να έχει υπολογιστή.

Καλά , και τι θα το έκανε το Internet χωρίς υπολογιστή ?
Με ποιο σκεπτικό δηλαδή το αγόρασε... :whistle: ?

Zer0c00L
25-09-08, 16:10
ξερεις ποσα κουφα τετοια εχουν συμβει φιλε μου ακομα και σε γειτονες μου
γιατι σου φαινεται παραξενο? εδω εμεις που μπαινουμε σε φορουμς ειμαστε παρα πολυ λιγο ποσοστο σε αντιθεση με αυτους που ο υπολογιστης και το ιντερνετ τους φαινεται παραξενο πραγμα.

ξερεις εγω προσωπικα ποσες φορες πηγα σε ατομα να τους φτιαξω την xDSL συνδεση τους και δεν ειχαν υπολογιστη αλλα πηραν συνδεση το τι θα την κανουν ειναι αλλο ερωτημα.

ειναι σαν αυτους που εχουν οθονη υπολογιστη χωρις υπολογιστη.

χεχε

dtoubi
25-09-08, 17:21
Καλά , και τι θα το έκανε το Internet χωρίς υπολογιστή ?
Με ποιο σκεπτικό δηλαδή το αγόρασε... :whistle: ?


Θα ήθελε να συνδεθεί με το iphone βρε....:lol:

Ευχαριστώ για τις ευχές σας (sic) όντως το τηλέφωνο πλέον δουλεύει και τους πήρα τηλέφωνο όπου μία πολύ ευγενική κοπέλλα μου έκλεισε ραντεβού την άλλη Πέμπτη για να παραλάβω τον εξοπλισμό. Επίσης μου είπε ότι γραμμή dsl θα έχει ενεργοποιηθεί μέχρι την Πέμπτη. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έχει ενεργοποιηθεί νωρίτερα;

FuS
26-09-08, 22:34
Καλά , και τι θα το έκανε το Internet χωρίς υπολογιστή ?
Με ποιο σκεπτικό δηλαδή το αγόρασε... :whistle: ?

Αν κάτσω να απαριθμήσω όλα αυτά που έχω ακούσει στα cc και ειδικά στου ΟΤΕ..... :rofl: :rofl:

To πρόβλημα δεν είναι σαφώς αυτοί που δεν γνωρίζουν, όλοι από κάπου, κάποτε, ξεκινήσαμε άλλωστε.
Το πρόβλημα είναι όταν ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ (και σε βρίζουν κιόλας) ότι πχ. 2+3=678

Μεγάλο ζήτημα κάποιος να γνωρίζει πέρα από τα δικαιώματα του και τις υποχρεώσεις του.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 4 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα ήθελε να συνδεθεί με το iphone βρε....:lol:

Ευχαριστώ για τις ευχές σας (sic) όντως το τηλέφωνο πλέον δουλεύει και τους πήρα τηλέφωνο όπου μία πολύ ευγενική κοπέλλα μου έκλεισε ραντεβού την άλλη Πέμπτη για να παραλάβω τον εξοπλισμό. Επίσης μου είπε ότι γραμμή dsl θα έχει ενεργοποιηθεί μέχρι την Πέμπτη. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έχει ενεργοποιηθεί νωρίτερα;

Το πιο πιθανό, θα είναι ήδη έτοιμη τώρα που μιλάμε (και το κύκλωμα και otenet)

αν έχεις εξοπλισμό δικό σου από παλιά σύνδεση, πάρε τηλ στο 134 δευτέρα (εφόσον έκανες την αίτηση μέσω 134) και ζήτα κωδικό πελάτη/συνθηματικό να κάνεις activate την συνδρομή σου στο my.otenet.gr και ύστερα να τα βάλεις μέσω του interface στο router σου το παλιό.
Και όταν έρθει το άλλο, αν θες τα κάνεις τράμπα :)

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ απλά θα τους έπαιρνα μια για επιβεβαίωση και τίποτε άλλο. Απλά σε ρώτησα γιατί εμένα μου είχαν πει να κάνω πρώτα την αίτηση για νέο τηλ. αριθμό και μετά την ολοκλήρωση της σύνδεσης να κάνω αίτηση για conn-x, και όλα αυτά το Φλεβάρη που μας πέρασε.

Δυστυχώς ο/η υπάλληλος στο είπε λάθος :whistle:

Αν θες τα κάνεις και τα δύο μαζί απλά (σαφώς) η ενεργοποίηση του conn-x ξεκινά με το που κατέβουν τα στοιχεία από ΝΥΣΑ (αυθημερόν έως 24 ώρες μετά την επίσκεψη του τεχνικού).

Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι αίτηση για γραμμή και μία μέρα μετά αίτηση για conn-x πχ.
(στην περίπτωση αυτή κάνεις αίτηση όταν κατέβουν τα στοιχεία στον Προμηθέα και woms (οι εφαρμογές) αφού κατέβουν από NΥΣΑ)

Και πριν προλάβει να πει κάποιος ότι "εγώ πχ το έκανα έτσι", να τονίσω ότι ακόμα και αν μια υπάλληλος πήρε έτσι τα δυο αιτήματα (λανθασμένα δηλαδή), απλά κάνει μια τρύπα στο νερό..
Απλά ο πελάτης περιμεεεεεεεεένει...
(το έχω δει κάποιες -πολύ ελάχιστες όμως- φορές γι' αυτό το αναφέρω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.