PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Disconnects/Ταχυτητας.



creyentes
25-09-08, 17:51
Γεια χαρα,

Απο την 1η Σεπτεμβρη που εχω γυρισει απο τις διακοπες μου εχω σοβαρο προβλημα.
Ξαφνικα ετρωγα disconnects τελειως τυχαια και μαλιστα μετα επερνε παρα πολυ χρονο να επανελθει η γραμμη. Πηρα τηλ. στην Forthnet, μου ειπαν να αλλαξω το router (CL-110) γιατι ειχε μια προβληματικη παρτιδα. Παω το αλλαζω (βασικα το πηραν και μου εδωσαν αλλο χωρις να το ελενξουν αν οντως εχει προβλημα) αλλα συνεχιστηκαν τα ιδια. Παλι πολλα dc και μαλιστα οποτε ηθελε, χωρις να κανω κατι. Μετα απο πολλα τηλεφωνα στην τεχνικη υποστιριξη και δοκιμαζοντας οτι μου ελεγαν... αποφασισαν να στειλουν τεχνικο. Ο τεχνικος ηρθε και βρηκε οτι απο το κουτι κατο στην πολυκατοικια μεχρι το σπιτι μου υπαρχει προβλημα και να φωναξω ηλεκτρολογο.
Βασικα κατο (κουτι) κλειδωνε στα 12Mbps ενω πανω σπιτι την μια στα 4Mbps και την αλλη στα 9Mbps, ενω πανω εκανε 2 dcs σε 1 λεπτο ενω κατω 15 λεπτα στο συνολο δεν επεσε το net.
Πηρα εναν ηλεκτρολογο που ηξερα σημερα και μου ειπε στην ουσια οτι μου λενε βλακειες και οτι εχουν αυτοι προβλημα! Εχει παει πολλες φορες ετσι να δει σε σπιτια και 9/10 φταει η forthnet...
Εγω παλι με βαδη την λογικη και εφοσον στο κουτι πηγαιναν ολα καλα ενω πανω οχι νομιζω οτι η forthnet εχει δικιο.... (και κατι παιζετε στην συνδεσμολογια απο το κουτι μεχρι το σπιτι μου... Ομως και αυτο δεν ειναι παραξενο να εμφανιστει βλαβη σε καλωδια ετσι ξαφνικα χωρις να πηραξουμε τιποτα? Ισως η πολυκαιρια χαλασε τα καλωδια???).

Τι να κανω???
Εδω και 2 μερες ΔΕΝ εχω dcs αλλα εχω τρομερο lag σε παιχνιδι που επεζα με 280ms, ενω πολλες φορες ο firefox σπαταλαει πολυ ωρα στο Connecting..., πραγμα που δεν το εκανε ποτε (χαλαγε ωρα στο Wating οχι στο Connecting....).
Νιωθω δηλαδη την μια να περνω 600KBps και αμεσως μετα να πεφτει στο 90ΚBps και μετα παλι 600.... Σαν να μην εχει σταθεροτητα η γραμμη μου.

Καθε συμβουλη σας ευπροσδεκτη.

xaiedoe
25-09-08, 18:58
Μια απο τα ιδια φιλε μου,δεν μας τα λεει καλα η forthnet τελυταια.Την μια κατεβαζω με 1.4mb και το επομενο δευτερολεπτο με 150K.
Και στην εξυπηρετηση το παιζουν κουφες τυροπιτες,:hmm:

creyentes
25-09-08, 19:46
Χμμμ...

Εβγαλα με συσκευη τηλεφωνου που ειχα αλλου μεσα στο σπιτι και τωρα κλειδωνει το Modem στα 12Mbps(φυσιολογικα για εδω). Τωρα ολα καλα με το lag, ομως εφαγα ηδη 1 disconnect μεχρι τωρα....

Νομιζω οτι αν ξανασυνδεσω την τηλεφωνικη συσκευη θα πεσω σε ταχυτητα, θα εχω lag πολυ ομως δεν θα εχω disconnects...
Σαν κατι οταν ειμαι στα 12Mbps να ριχνει την γραμμη μου. Σαν να μη αντεχω τοσα πολλα δεδομενα μαζι??? Τι να πω.... Εκτος και αν οντως ο ηλεκτρολογος ειναι σωστος και μας κοροιδευει η fotrhnet.

leouliss
25-09-08, 21:35
ενεργοποιησα στις 16 9 πηγε καλα 3 μερες αυτη τη στιγμη με ταχυτητα 2μβιτ κατεβαζω με 49 τους εχω παρει αμετρητα τηλ. τον χαβα τους εφυγα απο την αλτεκ να δω λιγη ταχυτητα αλλα........ολοι ιδιοι ειναι μονο να σου τα παρουν καιο μετα αλεκος

creyentes
25-09-08, 21:46
Τα σκαμπανεβασματα ταχυτητας κατεβαζοντας απο το ftp της forthnet ειναι τρελα!!!!
Απο 1MΒps που κατεβαζει παει 170KΒps, μετα 380Kbps, 400KΒps παλι μετα πιανει τα 1ΜΒps και μετα παλι πεφτει....


Το τρενακι του λουνα παρκ σε adsl....

gogos888
26-09-08, 08:06
Γεια χαρα,

Απο την 1η Σεπτεμβρη που εχω γυρισει απο τις διακοπες μου εχω σοβαρο προβλημα.
Ξαφνικα ετρωγα disconnects τελειως τυχαια και μαλιστα μετα επερνε παρα πολυ χρονο να επανελθει η γραμμη. Πηρα τηλ. στην Forthnet, μου ειπαν να αλλαξω το router (CL-110) γιατι ειχε μια προβληματικη παρτιδα. Παω το αλλαζω (βασικα το πηραν και μου εδωσαν αλλο χωρις να το ελενξουν αν οντως εχει προβλημα) αλλα συνεχιστηκαν τα ιδια. Παλι πολλα dc και μαλιστα οποτε ηθελε, χωρις να κανω κατι. Μετα απο πολλα τηλεφωνα στην τεχνικη υποστιριξη και δοκιμαζοντας οτι μου ελεγαν... αποφασισαν να στειλουν τεχνικο. Ο τεχνικος ηρθε και βρηκε οτι απο το κουτι κατο στην πολυκατοικια μεχρι το σπιτι μου υπαρχει προβλημα και να φωναξω ηλεκτρολογο.
Βασικα κατο (κουτι) κλειδωνε στα 12Mbps ενω πανω σπιτι την μια στα 4Mbps και την αλλη στα 9Mbps, ενω πανω εκανε 2 dcs σε 1 λεπτο ενω κατω 15 λεπτα στο συνολο δεν επεσε το net.
Πηρα εναν ηλεκτρολογο που ηξερα σημερα και μου ειπε στην ουσια οτι μου λενε βλακειες και οτι εχουν αυτοι προβλημα! Εχει παει πολλες φορες ετσι να δει σε σπιτια και 9/10 φταει η forthnet...
Εγω παλι με βαδη την λογικη και εφοσον στο κουτι πηγαιναν ολα καλα ενω πανω οχι νομιζω οτι η forthnet εχει δικιο.... (και κατι παιζετε στην συνδεσμολογια απο το κουτι μεχρι το σπιτι μου... Ομως και αυτο δεν ειναι παραξενο να εμφανιστει βλαβη σε καλωδια ετσι ξαφνικα χωρις να πηραξουμε τιποτα? Ισως η πολυκαιρια χαλασε τα καλωδια???).

Τι να κανω???
Εδω και 2 μερες ΔΕΝ εχω dcs αλλα εχω τρομερο lag σε παιχνιδι που επεζα με 280ms, ενω πολλες φορες ο firefox σπαταλαει πολυ ωρα στο Connecting..., πραγμα που δεν το εκανε ποτε (χαλαγε ωρα στο Wating οχι στο Connecting....).
Νιωθω δηλαδη την μια να περνω 600KBps και αμεσως μετα να πεφτει στο 90ΚBps και μετα παλι 600.... Σαν να μην εχει σταθεροτητα η γραμμη μου.

Καθε συμβουλη σας ευπροσδεκτη.

Σύνδεσε το router στην κεντρική γραμμή χωρίς splitter & τηλέφωνα και δες πως πάει. Αν σου κάνει τα ίδια η Forthnet έχει δίκιο. Από την μεριά σου (πριν φωνάξεις ηλεκτρολόγο) θα μπορούσες να δεις τις τηλεφωνικές μπρίζες αν η συνδεσμολογία είναι καλή.

creyentes
26-09-08, 16:23
Παιδια ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω....

Οταν κατι χαλαει κατα την γνωμη μου χαλαει για παντα... Δεν υπαρχει λιγο εγκυος και πολυ εκγυος.
Ομως στην περιπτωση μου συμβαινει να χαλαει κατι για λιγο και μετα να φτιαχνει παλι μονο του...
Απο τις 4 το πρωι μεχρι τις 4 το μεσημερι δεν ειχα Internet. 4-7 που προσπαθουσα να συνδεθω, εκανε συνχρονισμο με το dslam και μετα απο 5"-1' επεφτε ο συνχρονισμος... Απο τις 7 και μετα επεσα για υπνο και το πρωι το βρηκα συνδεδεμενο με το dslam αλλα τα ppp σβηστα. Βασικα αυτο συμβαινει σχδον παντα... εχω συνχρονισμο μεχρι να αναψουν τα 3p και μετα μολις αναψουν σβηνουν και τρα δυο (dsl+ppp). Αλλες φορες βεβαια σβηνει και το dsl μονο του χωρις να εχει αναψει το ppp.... Μυλος!!!

Παρακατω ειναι και τα screenshots απο το Log του siemens:


Ερωτηση 1:

Πως ειναι δυνατον κατω απο τις ιδιες συνθηκες και ιδιες ταχυτητες συνχρονισμου να δουλευει τωρα και αλλες μερες ενω ξαφνικα μετα να χαλασει? Μπορει να γινει αυτο... Αν ειχε βλαβει δεν θα ισχυε παντα? Δηλαδη αν σκασει το λαστιχο στο αμαξι θα ειναι παντα ξεφουσκωτο μεχρι να το φτιαξω... Εδω αν χαλασει η συνδεσμολογια δεν θα επρεπε παντα να ειχε βλαβη μεχρι να φτιαξω???


Ερωτηση 2:

Τι ειναι το line up count στα stats του siemens???
Εκει συχνα εβλεπα αριμους 1-3 ενω τωρα λεει 44!!!

Line Mode ADSL2+
Line State Show Time
Line Power State L0
Line Up Time 00:08:49:48
Line Coding Trellis On
Line Up Count 44

--------

Line Rate 12259 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 14192 Kbps 1233 Kbps
Noise Margin 6.1 dB 12.0 dB
Line Attenuation 28.5 dB 14.0 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm


Τελος, προσπαθω να βρω που ειναι η κεντρικη του ΟΤΕ αλλα δεν σκαμπαζω και πολλα :)


Σημ.: Αν βραχυκλωσω την γραμμη βαζοντας ενα αλλο τηλ σε μια τηλ. γραμμη περνω γυρο στα 6Mbps συνχρονισμο, εχω πολυ χαμηλες ταχυτητες (lag με wow πανω απο 1000), ομως ΔΕΝ εχω disconnects.... Αυτο πως εξηγήται???

Σημ2.: Αυτο συμβαινει απο 1η Σεπτεμβρη (ελειπα ολο το καλοκαιρι.) Εχω forthnet 4 χρονια και 1 σε double play και ΠΟΤΕ δεν ειχα τεταοι προβληματα....

hel
26-09-08, 17:15
Βάλε το DMT tool και δώσε διάγραμμα.

baskon
26-09-08, 17:28
Φανταζομαι το φιλτρο στο τηλ το ελεγξες οτι δουλευει κανονικα...
Παρε ενα μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο και δοκιμασε το ρουτερ σε ολες τις τηλεφωνικες πριζες του σπιτιου.
Σε καποια θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.Ισως στη πριζα που εισαι τωρα να μην ειναι καλη η ενωση .
Κανε αυτα τα 2 και βλεπεις.
Αφου ηρθε ο τεχνικος και μετρησε και κατω επιανε 12 mbit ενω πανω 4-9 δεν ειναι προφανες οτι υπαρχει καποιο προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση?Ισως να ειναι το προβλημα με την πριζα τηλεφωνου σου.Δοκιμασε και στις υπολοιπες..

creyentes
26-09-08, 17:36
Φανταζομαι το φιλτρο στο τηλ το ελεγξες οτι δουλευει κανονικα...
Παρε ενα μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο και δοκιμασε το ρουτερ σε ολες τις τηλεφωνικες πριζες του σπιτιου.
Σε καποια θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.Ισως στη πριζα που εισαι τωρα να μην ειναι καλη η ενωση .
Κανε αυτα τα 2 και βλεπεις.
Αφου ηρθε ο τεχνικος και μετρησε και κατω επιανε 12 mbit ενω πανω 4-9 δεν ειναι προφανες οτι υπαρχει καποιο προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση?Ισως να ειναι το προβλημα με την πριζα


Σωστα όμως οι μετρησεις που εκανε δυστυχως ηταν μια μερα μετα αφου ειχα βαλει την τηλ. συσκευη που δημιουργουσε βραχυκυκλωμα και για αυτο εβρισκε χαμηλωτερη τιμη. Ειπε οτι του εκανε και 2 dcs... Παντως εγω αν το βαλω το τηλ αυτο δεν εχω dcs... Εχω τρομακτικα μεγαλο lag και χαμηλες ταχητυτες.

Αν εκανα καλα το screenshot για το DMT Tool ειναι αυτο:

rexdimos
26-09-08, 17:47
τωρα δεν ξερω αν ρωταω σωστα αλλα εχω isdn συνδεση και forthnet παροχο γιατι αν βγαλω το router απο τηνκεντρικη πριζα δεν εχω adsl σε καμμια αλλη πριζα του σπιτιου ειτε με spliter ειτε χωρις?

creyentes
26-09-08, 17:50
τωρα δεν ξερω αν ρωταω σωστα αλλα εχω isdn συνδεση και forthnet παροχο γιατι αν βγαλω το router απο τηνκεντρικη πριζα δεν εχω adsl σε καμμια αλλη πριζα του σπιτιου ειτε με spliter ειτε χωρις?

γιατι εχεις isdn... αν εχεις adsl over isdn τοτε ολες οι αλλες γραμμες στο σπιτι σου δεν λειτουργουν εκτος απο αυτη που εχει πανω το isdn....

creyentes
26-09-08, 20:50
Παιδια ελεος!

Αυτο που γινεται δεν επεξηγηται....

Λοιπον, βαζω την τηλ. συσκευη σε μια αλλη μπριζα τηλεφωνου (διαφορετικη απο το προηγουμενο Post) και οπως ειναι φυσικο την βραχυκυκλωνω... Τα Mbps που κλειδωνει το Modem ειναι τωρα:

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 8990 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 11056 Kbps 1199 Kbps
Noise Margin 6.6 dB 10.4 dB
Line Attenuation 29.0 dB 14.1 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

Ενω τα 8990 ειναι λιγα, εχω τελεια αποκριση στα sites (με 11Mbps στον firefox κανει πολη ωρα στο connecting....) ενω με εξωτερικο κατεβαζω τωρα με download.com με 250ΚΒps ενω πριν επερνα 25-80KBps...

Ρε παιδια τι να πω???

Μπορει καποιος να καταλαβει τι συμβαινει?
Γιατι βαζοντας το τηλ και βραχυκλωνοντας την γραμμη ενω κλειδωνω λειγοτερο ειναι καλυτερα?
Πως θα το φτιαξω?
Πλεον η περιπτωση να φταιει η forthnet ειναι μικρη, ε?
Να περασω ενα udp καλωδιο απο τον κατανεμητη μεχρι σπιτι να τελειωνω?
Αυτο εγινε μεσα στο καλοκαιρι... Πριν ημουν μια χαρα... Μη πως εβαλε κανεις αλλος internet στην πολυκατοικια μεσα στο καλοκαιρι και γινονται παρεμβολες? Η αρχιτεκτονικη της πολυκατοικιας δεν ειναι ουτως η αλλος η καλυτερη...
Τι ειναι το Line up count και γιατι σημερα ειναι 44-48 σε καθε συνδεση ενω μεχρι χτες ηταν απο 1-4???

Οποιος μπορει ας μου πει!

hel
26-09-08, 22:04
Δεν φαίνεται να φταίει η Forthnet.
Κάτι σου κόβει συχνότητες γύρω από τα 172 KHz.
Έχεις δοκιμάσει να παρακάμψεις το netmod ?

creyentes
27-09-08, 00:54
netmod? αν εννοεις το isdn modem του ΟΤΕ τοτε δεν εχω :). Εχω adsl over pstn!!!


Aυριο θα ερθει ο ηλεκτρολογος και λογικα θα βρει βλαβη στην συνδεσμολογια, ετσι δεν ειναι?
Tελικα ρε παιδια αυτο το Line up count τι ειναι??? Ουτε στην forthnet δεν ηξεραν... ανεβηκε στο 55 τωρα μετα το τελευταιο dc.

creyentes
27-09-08, 13:28
παιδια τελικα αποφασισα να βαλω καινουριο καλωδιο απο τον κατανεμητη σπιτι μου. ηρθε ο ηλεκτρολογς κτλ...
Θα βαλω ftp καλωδιο.

H τελευταια ελπιζω κρισιμη ερωτηση ειναι τι τυποποιηση καλωδιου να βαλω? Λογικα θα ξερει ο ηλεκτρολογος ομως θα τον ρωτησω... Οταν λεω τυποτοιηση εννοω 100BaseX κτλ.

Νομιζω τυποποιηση που να αντεχει μεχρι 100Mbps ειναι υπεραρκετο, ε?
Θελω κατι ωστε να μην χρειαστει να το αλλαξω για καμια 10αρια χρονια τουλαχιστον....
Η μηπως ειναι στανταρ αυτα και τζαμπα σκαω?

rexdimos
29-09-08, 07:34
@hell πως παρακαπτεις το netmod αφου μετα δεν εχεις τηλεφωνα στο σπιτι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.