PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες με νέα 24 Mbps γραμμή



Jack_Sparow
25-09-08, 21:11
Καλησπέρα πρώτα άπ όλα !Θα μπω κατευθείαν στο ψητό γιατί δεν m ρέσει να πολυλογώ:P.Λοιπόν..πριν 2 μέρες μου ήρθε(επιτέλους) η 24άρα σύνδεση(ο θεός να την κάνει 24)...και έχω παρατηρήσει πολύ αργές ταχύτητες,που δεν διαφέρουν και πολύ από την παλιά μου σύνδεση(1 mbps)...Νομίζω πως κάτι πάει στραβά γι'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω,λοιπόν,τα εξής πράγματα.
1on-Πριν από λίγο έκανα test του speed μου στο speetest.net στο server τις αθηνας..και μου έβγαλε 6.000kbps download/700 upload με 16 ping.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες..και αποτελέσματα από αλλα άτομα με ίδια σύνδεση..
2on-Με πόση περίπου ταχύτητα κάνετε download από διαφορα sites?..(εμενα δεν ξεπερνάει τα 900 kb στην καλύτερη)..


Αυτά προς το παρόν...είμαι λίγο άσχετος,ίσως οι τιμές που ανέφερα να είναι καλές..δεν γνωρίζω γι'αυτό πόσταρα:)

(P.S)Χρησιμοποιώ modem braudtec adsl2+,μένω 100 μετρα από τον οτε καλλιθέας και ο τύπος τις γραμμής είναι pstn!:)
Θα εκτιμούσα πολύ κάθε απάντηση..
Ευχαριστώ

sdikr
25-09-08, 23:17
αν έχεις 900 στα speedtest, ναι διαφέρουν πόλυ απο την 1 που είχες πρίν

greekmika
26-09-08, 03:29
αν θες κάνε το speedtest της οτενετ και δες εκεί ποιό είναι το μέγιστο που κατεβάζεις...πάτα (χωρίς www εννοείται)

ftp.otenet.gr
βρες το αρχείο filelist.gz και πάτα να κατέβει...ότι δεις σαν μέγιστο για κατέβασμα κάπου εκει είσαι στο τι μπορείς να κατεβάσεις

(παρεπιπτόντως γενικότερα μην εμπιστεύεσαι site που σου δείχνουν την ταχύτητά σου, παίζουν πολλά πράγματα και σπάνια δείχνουν το πραγματικό...η γνώμη μου είναι τουλάχιστον αυτή...μπορεί άλλοι να διαφωνούν)

πάντως με 900 kb download είσαι περίπου στα 7200 mbps (περίπου το ξαναλέω)..από τα 24 διαφέρει πολύ...για αυτό καλύτερα κάνε το speedtest της οτενετ και αν δεις γενικότερα ότι δεν μπορείς να περάσεις τα 8 mbps (δηλαδή σου δείξει το speedtest μέγιστο κατέβασμα μικρότετο των 1000kb το sec, θα σου πρότεινα να ρίξεις την ταχύτητά σου στα 8 για να μην πληρώνεις τσάμπα τα 24 ;)

psyxakias
26-09-08, 03:31
Θα ταίριαζε καλύτερα τίτλος: "Απορίες με νέα 24 Mbps γραμμή"

Jack_Sparow
26-09-08, 14:39
Προς psyxakias:Όντως σωστή παρατήρηση :)

Προς Greekmika:Το αρχείο κατέβηκε με 780kbps...και θα ήθελα να ρωτήσω: τι θα μπορούσε να φταίει ώστε να έχω τόσο χαμηλή ταχύτητα?Το να αλλάξω στα 8 την ταχύτητα δεν το βρίσκω τόσο λογικό σαν λύση..ίσως να υπάρχει κάτι που φταίει και μου χαμηλώνει ταχύτητα...

LOUKAS32
26-09-08, 14:50
Καλησπέρα πρώτα άπ όλα !Θα μπω κατευθείαν στο ψητό γιατί δεν m ρέσει να πολυλογώ:P.Λοιπόν..πριν 2 μέρες μου ήρθε(επιτέλους) η 24άρα σύνδεση(ο θεός να την κάνει 24)...και έχω παρατηρήσει πολύ αργές ταχύτητες,που δεν διαφέρουν και πολύ από την παλιά μου σύνδεση(1 mbps)...Νομίζω πως κάτι πάει στραβά γι'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω,λοιπόν,τα εξής πράγματα.
1on-Πριν από λίγο έκανα test του speed μου στο speetest.net στο server τις αθηνας..και μου έβγαλε 6.000kbps download/700 upload με 16 ping.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες..και αποτελέσματα από αλλα άτομα με ίδια σύνδεση..
2on-Με πόση περίπου ταχύτητα κάνετε download από διαφορα sites?..(εμενα δεν ξεπερνάει τα 900 kb στην καλύτερη)..


Αυτά προς το παρόν...είμαι λίγο άσχετος,ίσως οι τιμές που ανέφερα να είναι καλές..δεν γνωρίζω γι'αυτό πόσταρα:)

(P.S)Χρησιμοποιώ modem braudtec adsl2+,μένω 100 μετρα από τον οτε καλλιθέας και ο τύπος τις γραμμής είναι pstn!:)
Θα εκτιμούσα πολύ κάθε απάντηση..
Ευχαριστώ

ελά ρε φιλε , και εγω μενω Καλλιθεα στα 450 μετρα.

δωσε μας εικονα απο τα στατιστικα τις γραμμης σου, το να μιλαμε ετσι στον αερα δεν λεει τιποτα.

Tiven
26-09-08, 15:12
Προς psyxakias:Όντως σωστή παρατήρηση :)

Προς Greekmika:Το αρχείο κατέβηκε με 780kbps...και θα ήθελα να ρωτήσω: τι θα μπορούσε να φταίει ώστε να έχω τόσο χαμηλή ταχύτητα?Το να αλλάξω στα 8 την ταχύτητα δεν το βρίσκω τόσο λογικό σαν λύση..ίσως να υπάρχει κάτι που φταίει και μου χαμηλώνει ταχύτητα...

Μπορεί να είσαι άτυχος όπως και εγώ... Βέβαια δεν είμαι στα 100 μέτρα , είμαι στα 350 αλλά έχω ταχύτητες ίδιες με τις δικές σου. Καμιά φορά βέβαια κατεβάζω με 1000 αντί για ~900.

Χαιρετώ.

Jack_Sparow
26-09-08, 17:29
ελά ρε φιλε , και εγω μενω Καλλιθεα στα 450 μετρα.

δωσε μας εικονα απο τα στατιστικα τις γραμμης σου, το να μιλαμε ετσι στον αερα δεν λεει τιποτα.
Να σε καλά ρε φιλε..!Τώρα για την εικόνα πως ακριβώς την θες?:P δεν το πολυκατάλαβα!Προσπάθησα να δώσω όσες ποιο πολλές πληροφορίες από αυτά που γνωρίζω...για εξήγησε μου λίγο καλύτερα τι εννοείς γιατί είμαι άσχετος απ αυτά:)


Μπορεί να είσαι άτυχος όπως και εγώ... Βέβαια δεν είμαι στα 100 μέτρα , είμαι στα 350 αλλά έχω ταχύτητες ίδιες με τις δικές σου. Καμιά φορά βέβαια κατεβάζω με 1000 αντί για ~900.

Χαιρετώ.

Δεν νομίζω πως είναι θέμα τύχης...Είναι φανερό πως κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση μου!Και απ ότι βλέπω εσύ δηλώνεις χρηστης 11mbps και αν είναι όντως έτσι πιστεύω πως έχεις καλές ταχύτητες!:)

LOUKAS32
26-09-08, 17:31
μαν

μπες στο ρουτερ σου και δες τα στατιστικα

Tiven
26-09-08, 18:00
Να σε καλά ρε φιλε..!Τώρα για την εικόνα πως ακριβώς την θες?:P δεν το πολυκατάλαβα!Προσπάθησα να δώσω όσες ποιο πολλές πληροφορίες από αυτά που γνωρίζω...για εξήγησε μου λίγο καλύτερα τι εννοείς γιατί είμαι άσχετος απ αυτά:)



Δεν νομίζω πως είναι θέμα τύχης...Είναι φανερό πως κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση μου!Και απ ότι βλέπω εσύ δηλώνεις χρηστης 11mbps και αν είναι όντως έτσι πιστεύω πως έχεις καλές ταχύτητες!:)

Καλή ταχύτητα τα "11" με άπειρες αποσυνδέσεις κάθε μέρα και στα 350 μέτρα από το κέντρο ?

Ούτε 11 δεν είναι στην πραγματικότητα...δεν κατεβάζω πάνω από 1000KB/s.




...


ΝΑΙ είναι θέμα τύχης - παίζει ρόλο το δίκτυο της περιοχής σου , οι τεχνικοί της περιοχής σου , κλπ.. Δεν μπορείς να φανταστείς τι προβλήματα είχα πριν έχω τα υποθετικά 11 με τις άπειρες αποσυνδέσεις...

Jack_Sparow
26-09-08, 18:18
μαν

μπες στο ρουτερ σου και δες τα στατιστικα
ναι ωραία ως εδώ,αλλα πως μπαίνω!!!!!!!????
εξήγησε το μου λίγο ποιο αναλυτικά!

Tiven
26-09-08, 18:20
ναι ωραία ως εδώ,αλλα πως μπαίνω!!!!!!!????
εξήγησε το μου λίγο ποιο αναλυτικά!

Οδηγίες δεν σου έδωσαν ?

LOUKAS32
26-09-08, 18:27
click START-> run-> CMD-> ipconfig find your IP

open safari or I.E and type that IP address

MODEM login find in your instructions (ADMIN - ADMIN) probably

then go into MODEM Router STATS

greekmika
26-09-08, 19:11
click START-> run-> CMD-> ipconfig find your IP

open safari or I.E and type that IP address

MODEM login find in your instructions (ADMIN - ADMIN) probably

then go into MODEM Router STATS

για να μην ψάχνει στα run, cmd κλπ και μπερδευτεί...φίλε Jack_sparrow σου λέω κατευθείαν...στον Ιnternet Explorer (ή ότι χρησιμοποιείες τέλος πάντων) γράψε χωρίς τα www κλπ...

192.168.1.1 και πάτα enter...θα ζητήσει κλεδί, όπως πρέπει να λένε και οι οδηγίες που έχεις (και όπως είναι το εργαοστασιακό των baudtec) τηα γράψεις

username : admin
password : 1234

με αυτόν τον τρόπο θα μπεις στο interface του μοδεμ και στην σελίδα του status που ανοίγει κάτω κάτω έχει μερικά απο τα στατιστικά που θες..κάνε την αυτήν prnt screen κ στείλε την

Jack_Sparow
26-09-08, 22:35
Να 'στε καλά!

LOUKAS32
26-09-08, 22:40
τελεια ι γραμμη σου.....

πηγες
ftp.otenet.gr?

κατεβασες ενα αρχειο να δεις ταχυτητα?

kostas_midian7
26-09-08, 22:43
Mακάρι αδερφέ να συνγχρονίζαμε όλοι σαν εσένα! αν έχεις παρατηρήσει συνγχρονίζεις στα 21mbps download & 869 upload!

Jack_Sparow
26-09-08, 22:46
Όλα ωραία και καλά ρε παιδιά..αλλα εξακουλουθεί να κατεβάζει "αργά"....το συγκεκριμένο download δεν ξεπέρασε τα 770 kbps...

kostas_midian7
26-09-08, 22:51
καταρχήν: "αργά" με 700kb???
δεν θα το λεγα.....

κατα δεύτερον από που κατεβάζεις κ δεν εχεις δει ακόμα την ταχύτητα που θες?

LOUKAS32
26-09-08, 22:53
700 δεν ειναι καλα, επρεπε να πιανει 2000+

kostas_midian7
26-09-08, 22:56
αδερφέ δεν είπα οτι είναι καλά!

είπα ότι 770 που λέει ο φίλος μόνο "αργά" δεν είναι!!!!!

σίγουρα δεν είναι το επιθυμιτό αλλά όχι κ αργα.....

μακάρι όλοι να είχαμε προβλήματα σαν του φίλου εδω :)

LOUKAS32
26-09-08, 23:03
οχι αυτο που εχει το παιδι ειναι πιο σοβαρο προβλημα απο τι νωμιζεις.

ακου φιλε με τιν 24αρα...

κατεβασε απο FTP site OTE -> ftp://ftp.otenet.gr/pub/FreeBSD/releases/powerpc/ISO-IMAGES/6.3/

και πες ταχυτητα

Jack_Sparow
26-09-08, 23:17
Συγγνώμη,αλλα το να κατεβάζει άλλος με μεγάλη διαφορα στην ταχύτητα,ενώ έχουμε την ίδια σύνδεση δεν το βρίσκω εντελώς λογικό...πρέπει κάτι να φταίει..αν είναι να πληρώνω 24άρα και να κάνω download ούτε με 1 ..καήκαμε..!

Edit:Μόλις κατέβασα ένα με 780 max.....με internet download manager..

logosof
27-09-08, 01:04
Μήπως έχουν κάνει λάθος και έχουν τον λογαριασμό σου σε 8mbps (S5 αν θυμάμαι καλά).
Μπες στον λογαριασμό σου και δες.

blugosi
27-09-08, 01:21
Μήπως έχουν κάνει λάθος και έχουν τον λογαριασμό σου σε 8mbps (S5 αν θυμάμαι καλά).
Μπες στον λογαριασμό σου και δες.

Μπορεί, αν και εγώ με 8ΜΒΙΤ σύνδεση κατεβάζω με 820.... Μήπως τον καθυστερεί κανένα antivirus;

logosof
27-09-08, 01:30
Μπορεί, αν και εγώ με 8ΜΒΙΤ σύνδεση κατεβάζω με 820.... Μήπως τον καθυστερεί κανένα antivirus;

Να τον καθυστερεί τόσο πολύ; Τα στατιστικά του είναι κορυφαία.

dblade
27-09-08, 01:36
Για σας παιδες μιας και καινουργιος στο φορουμ και με καινουργια θεωριτικη 24 απο την τελλας εχουμε και λεμε εχω ενα modem router philips CGA5722 που εδινε ο οτε ετσι τον εκοψα λογο ακριβειας και εβαλα τελλας μου ηρθε μεσα σε 20 μερες το ιντερνετ στην αρχη λογο μtorrent προσπαθουσα να ανοιξω πορτα τα καταφερα μου εκανε 7-8 rebout το modem χωρις να πατησω τπτ εγω απο μονο του τεσπα την επομενη μερα ξεπεραστηκε το θεμα ειναι οτι το modem μολις το ανοιγω το πρωι κλειδωνει στα 12 down και 996 Up και το μεσημερι και μετα ειναι ετσι # Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


996 (Kbps.)

Down Stream


6473 (Kbps.)


Operation Data Upstream Downstream


Noise Margin 7 dB 9 dB

Attenuation 7 dB 17 dB

μπορω να αλλαξω κατι ισως με ενα αλλο router να πιασω μεγαλυτερη ταχυτητα κ.τ.λ πειτε την γνωμη σας.

LOUKAS32
27-09-08, 01:40
DBLADE γεια.

με το ΜΟΔΕΜ εισαι ? ποσες συσκευες ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ εχεις ?σε ποια πριζα δοκιμασες? εχεις ΦΙΛΤΡΑ?

zeta
27-09-08, 01:47
Συγγνώμη,αλλα το να κατεβάζει άλλος με μεγάλη διαφορα στην ταχύτητα,ενώ έχουμε την ίδια σύνδεση δεν το βρίσκω εντελώς λογικό...πρέπει κάτι να φταίει..αν είναι να πληρώνω 24άρα και να κάνω download ούτε με 1 ..καήκαμε..!

Edit:Μόλις κατέβασα ένα με 780 max.....με internet download manager..

δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, αλλά τα 780 δεν αντιστοιχουν σε 1mbps, αλλά σε 8.
αν κατέβαζες για 1, θα εκανες download με 100 kbps max.
συγχρονιίζεις πολύ καλά, έχεις πολύ καλά στατιστικά, φυσικά και δεν υπάρχει λόγος υποβάθμισης, τώρα γιατί κατεβάζεις με 700 δεν ξέρω, μήπως την ώρα που κατέβαζες ήταν φουλ ο σερβερ της οτενετ και ολοι κατεβάζανε με τόσο?
δεν δοκιμάζεις πάλι?
και δοκίμασε και από nvidia, ας πουμε, να δεις τι κατεβάζεις.
Μπορει να σε κόβει το antivirus επίσης, θέλει ψάξιμο.
πάντως δεν ειναι θέμα συνδεσης.
ειναι ή θεμα σερβερ τη στιγμή που κατεβάζεις, ή θέμα software δικό σου.
αλλιώς στη χειρότερη, κάτι τρεχει με το μοντεμ, ως προς το bandwidth manager, που δεν υποστηρίζει ρύθμιση, αυτόματα την κάνει, δεν μπορείς να επέμβεις, αλλά τελος πάντων,
μοντεμ που συγχρονίζει στα 21, και δειχνει attenuation τόσο χαμηλά, δε νομιζω να έχει πρόβλημα. Και στην τελική, δοκίμασε και με ένα άλλο μοντεμ. Αλλά εγώ για το antivirus-firewall, το κόβω να σου δημιουργει το προβλημα.

το να κατεβάσεις με 2000 kbps είναι γενικά δύσκολο, αλλά και να πας στα 8 mbit δε λεει, γιατι δεν θα εχεις το 1 mbit upload..
εσύ αποφασίζεις.

Tiven
27-09-08, 02:26
Τζάμι είναι η γραμμή σου βρε , τι ανησυχείς ? :rolleyes:

Jack_Sparow
27-09-08, 11:52
Μήπως έχουν κάνει λάθος και έχουν τον λογαριασμό σου σε 8mbps (S5 αν θυμάμαι καλά).
Μπες στον λογαριασμό σου και δες.
Δεν νομίζω ..s6 λέει το έλεγχα..


Μπορεί, αν και εγώ με 8ΜΒΙΤ σύνδεση κατεβάζω με 820.... Μήπως τον καθυστερεί κανένα antivirus;
Είχα το eset.nod 32 antivirus & και το έκανα "ουνισταλλ" χθες..αλλα καμια αλλαγή..


DBLADE γεια.

με το ΜΟΔΕΜ εισαι ? ποσες συσκευες ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ εχεις ?σε ποια πριζα δοκιμασες? εχεις ΦΙΛΤΡΑ?
1 τηλέφωνο-1 φίλτρο



δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, αλλά τα 780 δεν αντιστοιχουν σε 1mbps, αλλά σε 8.
αν κατέβαζες για 1, θα εκανες download με 100 kbps max.
συγχρονιίζεις πολύ καλά, έχεις πολύ καλά στατιστικά, φυσικά και δεν υπάρχει λόγος υποβάθμισης, τώρα γιατί κατεβάζεις με 700 δεν ξέρω, μήπως την ώρα που κατέβαζες ήταν φουλ ο σερβερ της οτενετ και ολοι κατεβάζανε με τόσο?
δεν δοκιμάζεις πάλι?
και δοκίμασε και από nvidia, ας πουμε, να δεις τι κατεβάζεις.
Μπορει να σε κόβει το antivirus επίσης, θέλει ψάξιμο.
πάντως δεν ειναι θέμα συνδεσης.
ειναι ή θεμα σερβερ τη στιγμή που κατεβάζεις, ή θέμα software δικό σου.
αλλιώς στη χειρότερη, κάτι τρεχει με το μοντεμ, ως προς το bandwidth manager, που δεν υποστηρίζει ρύθμιση, αυτόματα την κάνει, δεν μπορείς να επέμβεις, αλλά τελος πάντων,
μοντεμ που συγχρονίζει στα 21, και δειχνει attenuation τόσο χαμηλά, δε νομιζω να έχει πρόβλημα. Και στην τελική, δοκίμασε και με ένα άλλο μοντεμ. Αλλά εγώ για το antivirus-firewall, το κόβω να σου δημιουργει το προβλημα.

το να κατεβάσεις με 2000 kbps είναι γενικά δύσκολο, αλλά και να πας στα 8 mbit δε λεει, γιατι δεν θα εχεις το 1 mbit upload..
εσύ αποφασίζεις.

Φιλε αυτό το test μου το έχουνε προτείνει όλοι σχεδόν και οι ταχύτητες είναι πάνω κάτω οι ίδιες (780)...Τώρα όσο για το modem..το αγόρασα πριν περίπου 2 βδομάδες..είναι ολοκαίνουργιο..και δεν πιστεύω να δημιουργεί το πρόβλημα.


(P.S)Καλημέρα:oneup:

LOUKAS32
27-09-08, 11:55
καλημερα, φερε τεχνικο τοτε κατι δεν μου καθετε καλα, παρε 121 , αλαξε και μοδεμ να δεις.

dblade
27-09-08, 13:48
εχω ενα τηλεφωνο ενα σπλιτερ και το μοδεμ ρουτερ του οτε που ανεφερα πριν ειναι καλα τα στατιστικα μου τι γινετε γιατι εχω τοσο χαμηλη ταχυτητα χτηεσ το πρωι κλειδωσε στα 12000 οχι οτι ειναι και πολλα αλλα μολις βαζω το μτορεντ πεφτει εχω την εκδοση 1,8 βετα δωστε μου τα φωτα σας τι να κανω ???;)

Tiven
27-09-08, 15:19
* Φίλη..:oops:

zeta
27-09-08, 16:57
Φιλε αυτό το test μου το έχουνε προτείνει όλοι σχεδόν και οι ταχύτητες είναι πάνω κάτω οι ίδιες (780)...Τώρα όσο για το modem..το αγόρασα πριν περίπου 2 βδομάδες..είναι ολοκαίνουργιο..και δεν πιστεύω να δημιουργεί το πρόβλημα.


(P.S)Καλημέρα:oneup:

λοιπόν, αυτό το τεστ, το έκανα και εγώ χτές αφού στο πρότεινα, και κατέβασα με 750 ενω ήμουν συγχρονισμένη στα 12.
Μπήκα και στο site της nvidia στο καπάκι, και κατέβασα με 1.2 παρακαλώ. σταθερά καθ'όλη τη διάρκεια του κατεβάσματος.
οπότε μάλλον αυτές της μέρες η οτενετ ειναι πεσμένη? κατέβαζαν χτες πολλοί?
πριν μια βδομάδα, πάντως, με τοσα κατέβαζα και απο οτενετ.
οπότε μαλλον για να υπάρχει αξιοπιστία, να δοκιμάζεις από δυο-τρεις πλευρές.

FuS
27-09-08, 17:17
Να 'στε καλά!

Σοβαρά τώρα, θες να αλλάξουμε σπίτια;; :p
Πολύ καλά τα χαρακτηριστικά σου :oneup: (το SNR λίγο τα χαλάει αλλά είσαι δίπλα στον DSLAM).

Από που κατεβάζεις για test; Από ftp;
Πριν κατεβάζεις, κάνε disable firewall, antivirus και αν μπορείς κατέβασε με download manager.
επίσης το ftp αρχείο, καλό είναι να είναι καμιά 100 ΜΒ (για να στρώσει η ταχύτητα).

Ασύρματα ή ενσύρματα μπαίνεις;
Τσέκαρε όπωσδήποτε και για updated drivers της κάρτας δικτύου ή της wifi card.

Α ναι, συγχρονίζεις στα 21,700 Kbps (γι' αυτό σε ρωτάω αν θες να αλλάξουμε σπίτια :rofl:

Jack_Sparow
28-09-08, 02:25
καλημερα, φερε τεχνικο τοτε κατι δεν μου καθετε καλα, παρε 121 , αλαξε και μοδεμ να δεις.
Μάλλον αυτό θα κάνω φιλε...δεν την παλεύω άλλο!!


Σοβαρά τώρα, θες να αλλάξουμε σπίτια;; :p
Πολύ καλά τα χαρακτηριστικά σου :oneup: (το SNR λίγο τα χαλάει αλλά είσαι δίπλα στον DSLAM).

Από που κατεβάζεις για test; Από ftp;
Πριν κατεβάζεις, κάνε disable firewall, antivirus και αν μπορείς κατέβασε με download manager.
επίσης το ftp αρχείο, καλό είναι να είναι καμιά 100 ΜΒ (για να στρώσει η ταχύτητα).

Ασύρματα ή ενσύρματα μπαίνεις;
Τσέκαρε όπωσδήποτε και για updated drivers της κάρτας δικτύου ή της wifi card.

Α ναι, συγχρονίζεις στα 21,700 Kbps (γι' αυτό σε ρωτάω αν θες να αλλάξουμε σπίτια :rofl:
Με μια 2οροφή βίλα με πισινα στην Eκάλη ίσως να στο τράμπαρα..αλλιώς λίγο δύσκολα!:P
Τώρα όσο για την σύνδεση ' είναι ενσύρματη με usb καλώδιο.firewall και ιστορίες όλα κλειστά,κάνω download με idm πάντα!



λοιπόν, αυτό το τεστ, το έκανα και εγώ χτές αφού στο πρότεινα, και κατέβασα με 750 ενω ήμουν συγχρονισμένη στα 12.
Μπήκα και στο site της nvidia στο καπάκι, και κατέβασα με 1.2 παρακαλώ. σταθερά καθ'όλη τη διάρκεια του κατεβάσματος.
οπότε μάλλον αυτές της μέρες η οτενετ ειναι πεσμένη? κατέβαζαν χτες πολλοί?
πριν μια βδομάδα, πάντως, με τοσα κατέβαζα και απο οτενετ.
οπότε μαλλον για να υπάρχει αξιοπιστία, να δοκιμάζεις από δυο-τρεις πλευρές.

Συγγνώμη που σε ανέφερα "φίλο"..δεν πρόσεξα ότι είσαι κοπέλα..!Ορίστε άλλη μια ss...

LOUKAS32
28-09-08, 03:07
αλαξε τοτε το μοδεμ με καποιο ETHERNET OXI USB!!!!

zeta
28-09-08, 03:22
καλά αν εχεις usb modem πολύ πιθανό να φταιει αυτό.
καλα΄, τα speedtest ειναι αναξιόπιστα.
τώρα κατέβασμα απο οτενετ ή nvidia, καλό ειναι να το τσεκάρεις ταυτόχρονα με καποιον άλλο.
γιατι και εγω προχτες κατεβαζα απο οτενετ με 1100, και χτες με 750, και την ιδια ώρα που κατεβασα απο οτενετ με 750, κατεβασα απο nvidia με 1200.
αρα, τα παντα ειναι σχετικά, και γιαυτό ανεκτά, που είπε και ο Βολταίρος.

Απλά εγώ έχω επιβεβαιώσει ότι η γραμμή μου μπορεί να κατεβάζει μέχρι 1200kb/sec, ενώ εσύ ακόμα όχι.
μπορεί όντως να έχεις κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν έχεις εξαντλήσει τις δοκιμές.

Jack_Sparow
28-09-08, 03:36
αλαξε τοτε το μοδεμ με καποιο ETHERNET OXI USB!!!!

ΦΙΛΕΕ.......είσαι θεός απλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποπό δεν το πιστεύω...Το πρόβλημα ΛΎΘΗΚΕ!!Τελικά να τι έφταιγε......είχα συνδεδεμένο μονο το usb και όχι το καλώδιο δικτύου.. μου φαίνεται απίστευτο...Χίλια ευχαριστώ σε όλους-όλες όσους ασχολήθηκαν και προσφέρθηκαν να με help και ιδιαιτερα στον λουκάς32 k zeta:)

LOUKAS32
28-09-08, 03:40
ΦΙΛΕΕ.......είσαι θεός απλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποπό δεν το πιστεύω...Το πρόβλημα ΛΎΘΗΚΕ!!Τελικά να τι έφταιγε......είχα συνδεδεμένο μονο το usb και όχι το καλώδιο δικτύου.. μου φαίνεται απίστευτο...Χίλια ευχαριστώ σε όλους-όλες όσους ασχολήθηκαν και προσφέρθηκαν να με help και ιδιαιτερα στον λουκάς32 k zeta:)

ΕΛΑ ΡΕ μαν!!!!!!!!!!!
αντε εισαι και γειτονας παρακαλω :oneup:

EDIT: ZETA στο ειχα παει 8α πιανει ΑΝΕΤΑ 2000+

πρεπει να μενει κοντα στον ξαδερφο μου το ο JACK διοτι τα ιδια στατιστικα εχουν ΣΧΕΔΟΝ.

zeta
28-09-08, 03:59
ΦΙΛΕΕ.......είσαι θεός απλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποπό δεν το πιστεύω...Το πρόβλημα ΛΎΘΗΚΕ!!Τελικά να τι έφταιγε......είχα συνδεδεμένο μονο το usb και όχι το καλώδιο δικτύου.. μου φαίνεται απίστευτο...Χίλια ευχαριστώ σε όλους-όλες όσους ασχολήθηκαν και προσφέρθηκαν να με help και ιδιαιτερα στον λουκάς32 k zeta:)

μεγάλε φυσάς!!!
μπράβο!
(ηθικό δίδαγμα: ποτέ usb)
:oneup:
να σαι καλά,καλό βράδυ.

Tiven
28-09-08, 04:05
Τι διάολο USB0.1 βάζουν στα Baudtec ? :whistle:

Μπράβο φίλε :)

zeta
28-09-08, 04:09
οχι, usb 2.0 βάζουν, αλλά δεν κανει διαφορά. (καλά κάνει, ειναι περίπου 40 φορές πιο γρήγορο από το 1.1, αλλά καμμία σχέση με το ethernet και πάλι).

greekmika
28-09-08, 12:23
το USB δεν σηκώνει πάνω από 10mbps ταχύτητα..εκεί μέχρι τα 8 -10...για αυτό σε έκοβε...περιόρισες την ταχύτητα μόνος σου...αυτό ήθελε να έρθει πιο γρήγορο και έπεφτε σε μπλόκο...όλα καλά τώρα...καλό σερφάρισμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.